Rampenbestrijding schiet tekort Toeristen willen van bel Toeristen willen van belasting af Commissaris Van Gelder: te weinig geld en dramatische achterstand in plannen Delta verliest weinig klanten door chaos rond rekeningen Kapitein Zwartbaard wil wraak!!! zaterdag 2 juli 2005 17 Steun voor vrijwillige thuiszorg MIDDELBURG - Het Coördinatiepunt Vrijwillige Thuis zorg Zeeland kan komend jaar rekenen op steun van Pro vinciale Staten. Die namen gisteren eensgezind een motie aan, waarin Gedeputeerde Staten opdracht krijgen het coördinatiepunt te helpen. De toekomst ervan is ongewis als gevolg van de nieuwe Wet Maatschappelijke Onder steuning. De gemeenten zijn dan verantwoordelijk voor de financiering van de mantelzorg en daarmee ook van een coördinatiepunt. Hangende de uitwerking van de nieuwe wet, moet de provincie zorgen dat scholing, inzet en begeleiding van vrijwilligers in de mantelzorg door kan gaan, aldus de Staten. „Mantelzorg vormt het cement van onze samenleving", stelde initiatiefnemer F. Streng (WD). Gedeputeerde G. van Heukelom (SGP, welzijn) omarmde de motie van harte. Blijvende steun Open Universiteit MIDDELBURG - De provincie moet geld blijven stoppen in het steunpunt Open Universiteit, dat nu is onderge bracht bij de Hogeschool Zeeland. De subsidie van de pro vincie loopt in september 2006 af Het is een belangrijke aanvullende voorziening, stelde WD-Statenlid H. Polder man-Martin gisteren in de Statenvergadering. Gedepu teerde G. van Heukelom (SGP, welzijn) beaamde dat: zo'n vijfhonderd studenten, vooral ouderen, doen een beroep op het steunpunt. „Ik vind stoppen met het steunpunt niet verstandig." Hij zei dat de Open Universiteit overlegt met de Hogeschool en de Roosevelt Academy over de toe komstige opzet. G. van der Giessen (D66) merkte op dat Hogeschool en Academy de functie van het steunpunt best kunnen overnemen. Van Heukelom beloofde dat mee te nemen in overleg met de Open Universiteit. Drankrijder drie maal gepakt MIDDELBURG - Een op de veertig dronken rijders wordt betrapt, hield politierechter J. Hopmans gisteren een inwoner (37) van Sluis voor. „En bij u is dit dus al de derde keer." Om die reden vroeg hij of de man een alcohol probleem had. Dat ontkende deze met klem. Volgens hem had hij een emotioneel moeilijke tijd achter de rug en had hij zijn zaakjes nu weer op orde. Officier van justitie J. Zondervan vond de man hardleers en eiste een boete van 900 euro en een rijontzegging van negen maanden. Advocaat F. de Vleesschauwer vond voor al die ontzegging erg hoog en pleitte voor een voorwaarde lijke straf: vooral omdat de man nu zijn moeder niet kan vervoeren en omdat het twijfelachtig is of de man zonder rijbewijs werk kan vinden. Hopmans veroordeelde de man tot een boete van 900 euro en een rijontzegging van twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk. Opnieuw auto uit garage gestolen GOES - Uit een garagebedrijf aan de Verrijn Stuartweg in Goes is donderdagavond een gele Chevrolet Corvette gestolen na een inbraak. De wagen is later teruggevonden bij de Wouwse Tol tussen Bergen op Zoom en Roosen daal. Eerder deze week is in Goes ook al een auto uit een gara gebedrijf aan de Livingstoneweg meegenomen. Daarmee was niet veel gereden. De politie vond het voertuig op de Anthony Fokkerstraat in Goes terug. rrinnr Rinus Antonisse MIDDELBURG - Voor slechts (nee van de achttien Zeeuwse ri- sicobedrijven is een goedge keurd rampenbestrijdingsplan beschikbaar. Commissaris van de koningin W. van Gelder noemt die situatie 'dramatisch'. Hij zei dat gisteren in de Staten vergadering te Middelburg. Vol gens de Wet Kwaliteitsbevorde ring Rampbestrijding hadden de plannen voor de gevaarlijke bedrijven er per 1 juli moeten liggen. Alleen die voor raffinade rij Total en gasoverslagbedrijf Vopak zijn door de gemeente Borsele vastgesteld. In de plannen wordt geregeld met welke inzet van mensen en materieel een calamiteit bij de betreffende bedrijven - in Sloe- gebied en Kanaalzone - moet worden aangepakt. De eerste Verantwoordelijkheid voor de bmpenbestnjdingsplannen van [de risicobedrijven ligt bij de ge meenten Borsele, Middelburg, iTemeuzen en Vlissingen. Verantwoordelijkheid ijlaar commissaris Van Gelder [beklemtoonde dat ook de ande- Ire negen Zeeuwse gemeenten in :deze hun verantwoordelijkheid dienen te nemen. Een ramp ioudt niet op bij de grenzen van ide vier industrie-gemeenten. Hij riep de Statenleden op hun partijgenoten in de gemeentera den hierop aan te spreken. „Ik ben geschrokken van de stand fan zaken." Van Gelder maakte duidelijk dat het niet alleen moet gaan om papieren regelingen. Hij gaf aan dat de regionale brandweer en GGD over voldoende voorzie ningen moeten kunnen beschik ken Dat is nu onvoldoende het geval. „De zwakste schakel in iet geheel is de geneeskundige zorg. met name de slachtofferge- nchte zorg schiet tekort", aldus le commissaris. Hij achtte dat in een toeristen- provmcie als Zeeland 'een ernsti ge zaak'. Van Gelder stelde dat de gemeenten meer geld voor brandweer en geneeskundige Tunnel levert in 2004 minder tol op dan verwacht door Ben Jansen GOES - De topopbrengst van de NV Westerscheldetunnel is vo rig jaar achtergebleven bij de venvachting. De 4,9 miljoen pas sages leverden 21,5 miljoen euro op. De prognoses, die volgens de tunnelcxploitant 'ambitieus' wa ren, gaven bijna 4 procent hoge re inkomsten door tolgelden te zien, Het aantal ritten lag 5 pro cent beneden de verwachtingen. Het jaarverslag van de NV Wes- lerscheldetunnel gewaagt niette min van een aanzienlijke groei inde hoeveelheid verkeer die de lunnel passeerde. Gemiddeld waren het in 2004 bijna 13.500 voertuigen per dag. Dat is tien procent meer dan in de vergelijk bare periode van 2003. De groei Werd mede veroorzaakt door de werkzaamheden aan de Ring van Antwerpen. Op topdagen werden ongeveer 20.000 voertui gen geregistreerd. Jfaste klanten, in het bezit van een t-tag, zorgden voor onge veer 65 procent van de passages. Het succes van de t-tag zorgde voor een vlotte doorstroming en snelle administratieve afwikke ling. Aan de andere kant drukt be korting van 25 procent die t-tag bezitters ontvangen, de ge- niddelde tolprijs en daarmee de omzet Eind 2003 waren bijna 40.000 t-tags in omloop; eind vo rig jaar bijna 48.000. Gisteren maakte de NV Westerschelde tunnel bekend dat de 50.000ste is uitgegeven. Vorig jaar heeft de tunnelexploi tant de beschikbaarheid van de tunnel flink weten op te voeren. Door een andere aanpak van het onderhoud kon de periodieke af- sluitingstijd van een tunnelbuis met 70 procent worden terugge bracht. De tunneloperators moesten in 2004 ingrijpen bij 104 pechgeval- len en vijf ongevallen of situa ties waarbij mensen onwel wer- den. Onderhoud en oplossing van onvolkomenheden die nog uit de bouw van de tunnel stam men leverden 93 keer enige vorm van belemmering op. Het verkeer moest 27 keer rekening houden met langzaam rijdende landbouwvoertuigen. Afgeval- ten lading was 49 keer de oor- ^ak van maatregelen die van in- v'°ed waren op de verkeers- I stroom.Het tunnelbedrijf heeft 11.23,8 miljoen euro winst geboekt, die goeddeels aan de aandeel houders is uitgekeerd. zorg moeten uittrekken, in plaats van erop te bezuinigen. Eén van de belangrijkste rede nen voor de grote vertraging bij de opzet van de rampenbestrij dingsplannen is onvoldoende menskracht bij wat heet 'de ope rationele diensten' als brand weer en GGD. Daardoor beschikt de regionale VLISSINGEN - „Landrottenge- lul!" Zo, kapitein Zwartbaard is binnen. Ophouden dus met die praatjes over waarom de nieuwe multimediale attractie van het Arsenaal zo mooi is. Een liedje („Kapitein Hoken was een monsterkerel/ie-zei: hoken is normaal"), een kanon- OOSTKAPELLE - Minister-pre sident Balkenende krijgt de ko mende weken de hartelijke groe ten van duizenden vakantiegan gers. De in de brancheorganisa tie Recron verenigde exploitan ten van campings en bungalow parken vragen hun gasten sinds gisteren voorbedrukte ansicht kaarten naar de premier te stu ren. Daarmee wil de Recron de toeristenbelasting ter discussie stellen. Op camping Ons Buiten in Oost- kapelle hebben de gasten maar weinig aansporing nodig om de kaarten met teksten als 'Groe ten uit het belastingparadijs' en 'Bespaar ons de toeristenbelas ting' in te vullen. Tegen de mid dag lagen er al veertig klaar. Eenstemmigheid Binnen de Recron bestaat grote eenstemmigheid over de opvat ting dat het met de toeristenbe lasting de verkeerde kant is op gegaan. Gemeenten gebruiken deze inkomstenbron als middel om gaten in hun begroting te dichten. Een groot deel van de recreatieondernemers vindt dat deze belasting regelrecht moet worden afgeschaft. Anderen zou den om te beginnen al tevreden zijn wanneer de opbrengst van de toeristenbelasting zou wor den aangewend voor doelen die de sector van reislust en verpo zing ten goede komen. Aantrekkelijk Gabriël Coppoolse van Ons Bui ten hoort tot de eerste categorie. Zeker nu het steeds meer moeite kost vakantiegangers te interes seren voor een verblijf in Zee brandweer nog niet over een wettelijk voorgeschreven organi satieplan. Voor de geneeskundi ge hulpverlening bij ongevallen en rampen is dat er wel. Aan een regionaal beheersplan ram penbestrijding wordt door de brandweer gewerkt, maar er is al aangegeven dat er geen geld is voor verhoging van de kwali- schot en hup, kijken naar de avonturen van Zwartbaard. De kapitein is zelf onder de in druk van de attractie, A pirate's adventure. „Erg mooi", oordeelt Zwartbaard, alias Bennie Jo- link, de zanger van Normaal. „En nou weet ik ook waarom ik vier dagen lang last van m'n stem had." Want Zwartbaard bromt, brult en buldert erop los in de attrac ted van de Zeeuwse rampenbe strijding. Uiterlijk 1 augustus moeten de gemeenten ook een vernieuwd rampenplan bij de provincie in dienen. Dit plan bevat een op somming van de risico's in een gemeente en de organisatie van de rampbestrijding (de aanpak van calamiteiten wordt vervol- tie, die een combinatie is van computeranimaties, film, spe cial effects en een heuse zeeslag tussen twee scheepsmodellen. Het verhaal gaat over de vader van de kapitein, die door de Spanjool is verslagen. En zoon lief Zwartbaard wil maar één ding: „Wraaaaakü!" De kapitein mag het dan landrottengelul vinden, het praatje van directeur Sven van gens in de rampenbestrijdings plannen geregeld) Commissaris Van Gelder verwachtte dat de herziening van de rampenplan nen wel op tijd gereed zal zijn. Tijdig Als de gemeenten er niet in sla gen het werk op het gebied van de rampenbestrijding tijdig Rijswijk van Het arsenaal maakt wel duidelijk waarom A pirate's adventure is bedacht. „De oude vlootschouw was geda teerd, paste niet meer bij het the ma van piraten en deed het acht van de tien keer niet." Het Arsenaal is omgevormd tot een pretpark, een themapark over piraten, en dat proces is nu wel af, zei Van Rijswijk. En vol gens een klanttevredenheidson- klaar te hebben, moet de provin cie overwegen om ondersteu ning te bieden, meende de com missaris. Overigens zijn er voor kerncen trale Borssele, Westerschelde tunnel, Westerschelde en Schel - de-Rijnkanaal al wel goedge keurde rampenbestrijdingsplan nen. derzoek dat Het Arsenaal heeft gehouden, verdient het piraten- park een 8,5. Maar daarmee is het wensenlijstje nog niet leeg. „We gaan de onderwaterwereld nog aanpakken. We willen ie mand met een duikpak het wa ter insturen om mensen onder water te laten vertellen wat ze zien. En de Titanic is wel mooi. maar past hier niet meer. Dat moet een piratenschip worden." Wanneer een recreatieonderne mer de toeristenbelasting volle dig in zijn tarieven doorbere kent, dreigt hij te duur te wor den. Neemt hij de belastinghef fing deels voor eigen rekening, dan houdt hij te weinig geld over om in kwaliteitsverbete ring te steken. Gemiddeld be draagt de toeristenbelasting in Zeeland bijna 80 cent per per soon per overnachting. Voor een verblijf van enkele weken in het hoogseizoen komt dat neer op ongeveer 10 procent van het to tale bedrag dat op een camping moet worden afgerekend. Maar wie een seizoensplaats boekt of enige tijd in het voor- of nasei zoen komt, kan de toeristenbe lasting soms wel 40 procent van de verblijfskosten vormen. Profijt Coppoolse vindt het onterecht dat in de sector van de verblijfs- recreatie toeristenbelasting wordt geheven en niet in andere branches die profijt hebben van ontspanning zoekende gasten. Hij stelt dat juist ondernemers die veel geld steken in verbete ring van hun bedrijven - en daar mee een bijdrage leveren aan het streven Zeeland aantrekke lijk te houden voor toeristen - van deze belasting zouden moe ten wordea vrijgesteld. Het is naar de mening van Cop poolse des te zinvoller na te den ken over de toekomst van de toe ristenbelasting omdat elders in Europa deze heffing wordt afge schaft. Voorbeelden: Catalonië, Majorca en delen van Italië. Het landelijk bureau van de Re cron in Driebergen zamelt de va kantiegroeten aan Balkenende in. Na de zomer zullen ze aan de premier worden aangeboden. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Slechts een klein deel van de Zeeuwen heeft Delta het afgelopen jaar de rug toegekeerd. Afgelopen jaar lie ten 2400 mensen en kleinbedrij ven (1,5 procent van de klanten) zich verleiden tot het kiezen van een andere energieleverancier. Delta wil nu met 'nieuwe reke ningen' proberen mensen meer tevreden te stellen. De problemen met het versturen van nota's bij Delta en de libera lisering van de energiemarkt hebben naar verhouding nauwe lijks effect gehad. Bij de andere energiebedrijven is gemiddeld 8 procent van de klanten overge stapt op een andere leverancier van elektriciteit. En 5 procent heeft gekozen voor een andere aanbieder van gas. Halverwege het jaar had twee procent van de Zeeuwen Delta de rug toegekeerd. Maar een deel (0,5 procent) heeft zich weer bedacht. Van de Zeeuwse inwoners en de kleinbedrijven heeft de helft ge kozen voor een pakket. Tweeder de van die groep heeft een drieja rig contract gesloten en krijgt korting Een kwart heeft zich vastgelegd voor een jaar tegen een vast tarief. De rest heeft ge kozen voor een tweejarig con tract met Delta (variabele prijs, minder grote korting). Incasso Door de problemen is het aantal mensen dat de voorschotten maandelijks automatisch van de bankrekening laat afschrijven met een paar procent gedaald, Toch heeft tussen de 65 en 70 procent een automatische incas so. „De loyaliteit van de klanten is groot", zegt Delta-woordvoer der M. van Zuilen. „Een deel blijft, omdat die mensen nog nooit eerder problemen met Del ta hebben gehad. Een ander deel blijft, omdat het vindt dat het bij andere bedrijven niet be ter af is. Om de prijs hoeven mensen niet over te stappen, want de verschillen zijn heel klein." Delta probeert op allerlei manie ren te zorgen dat mensen niet alsnog weglopen. Behalve het wegwerken van de achterstan den met de nota's wil Delta men sen ook duidelijker laten zien waar ze hoeveel voor betalen. Daarom zijn de (jaarrekenin gen voortaan anders vormgege ven. De rekening laat nu duide lijker dan voorheen zien wat mensen bij Delta afnemen (gas, water, licht, kabel, internet). De 'reeds in rekening gebrachte voorschotten' komen nu wel overheen met de bedragen die van de bankrekening worden af geschreven. „Er stond te veel informatie op de factuur, waardoor die ondui delijk was", zegt voorlichter J. Nelemans. „Te veel informatie is niet goed. De nieuwe reke ning is een combinatie van wat we willen weergeven en wat het Rijk ons verplicht. Zo moeten we van toezichthouder DTe de levering van energie en de trans portkosten gescheiden weerge ven. De jaarafrekening laat in één oogopslag zien wat aan voor schotten is betaald, wat de wer kelijke kosten zijn, en wat het verschil is." Fietstocht langs vlasvelden HULST - Mensen die belangstel ling hebben voor de vlasteelt en ook graag fietsen, kunnen zater dag 9 juli weer deelnemen aan een begeleide Vlasfietstocht. De groep vertrekt met een gids bij het VVV kantoor in de Steen straat 37 te Hulst om 10.00 uur. De gids voert de fietsers langs de route en vertelt onderweg al le ins en outs over het vlas. Om ongeveer 12.00 uur wordt de groep verwacht bij museum 't Vlasschuurken in Koewacht voor een rondleiding. Om onge veer 14.00 uur komt de groep weer aan bij het VW kantoor te Hulst. Aanmelden tot uiterlijk 8 juli 15.00 uur bij de VW Hulst Recron laat vakantiegasten ansicht sturen aan minister-president door Ben Jansen De families Vagevuur uit Sint-Oedenrode en Vollbach uit Keulen ondersteunen op camping Ons Buiten in Oostkapelle graag de wens van de Recron een streep te halen door de toeristenbelasting. foto Lex de Meester land, zit deze belastingheffing hem dwars. „We moeten alle zei len bijzetten om ervoor te zor gen dat toeristen naar Zeeland blijven komen. Dat betekent dat we een verblijf in Zeeland aan trekkelijk moeten zien te hou den. Dat geldt voor de prijs en voor de kwaliteit." Kapitein Zwartbaard alias Normaal-zanger Bennie Jolink verzorgt met een kanonschot de opening van de nieuwe attractie in het Arsenaal: A pirate's adventure. foto Ruben Oreel door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57