Onderzoek naar grensvervoer O Puffings uitverkoop 0 42. PZC Jo AIRCOCONTROLE Een molen in mooimakersgoed 7o< ELEKTRA LICHT Slopen of opknapper dat is de vraag WEER VERLIEFD? wensvervullej; Scheldemondraad neemt voorstel van GroenLinks over www.pzc.nl/adverteren Voor een zorgzame begeleiding De Bevelanden J.C. Hoekman ^ÊÈSÊËk. luc ingels Auto OPTIMALE SERVICE 95 ■mm Word zaterdag 2 juli 2005 bl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Bewoners van de Haringvlietstraat, Triniteit en Goes-West kunnen opgelucht ademhalen. Als het aan de spre kers van het symposium over ar chitectuur ligt, blijven hun hui zen voorlopig lekker staan. Waar in de jaren vijftig en zes tig het geluid van in de grond slaande heipalen te horen viel, klinkt nu vooral de slopersha mer. Huizen en woonwijken uit de periode 1945-1975 staan niet zelden genomineerd voor sloop. Op een symposium in de Tim merfabriek wisselden mensen uit de bouwwereld gisteren van gedachte over de gebouwenvoor- raad. Ze namen Zeeuwse projec ten als de Haringvlietstraat, de Terneuzense wijk Triniteit en de dijk Goes-West als voorbeeld. Slopen of opknappen? Taco Tuinhof van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) begon gelijk over het Van Dis- hoeckhuis in Vlissingen. „Van de week zei wethouder Poppe-de Looff dat de sloop van het Van Dishoeckhuis heeft te maken met de tijdsgeest. Dat is natuurlijk onzin, want ook in de jaren tachtig keerden mensen zich tegen afbreken. Ik ben be nieuwd hoe ze nu dan aankijkt tegen de Zeevaartschool. Vroe ger werd gezegd dat we alle ge bouwen uit de periode tussen 1930 en 1980 maar zo gauw mo gelijk moesten vergeten. Op die manier verdwenen Ter Mantelin- ge, de PZEM-centrale en het Julianaziekenhuis in Terneuzen. Daar denken we tegenwoordig hopelijk anders over." Docomomo Na Tuinhof was het woord aan Wessel de Jonge. Dat hij Doco momo heeft opgericht, laat gauw genoeg vermoeden hoe de architect denkt over de naoor logse gebouwenvoorraad. Doco momo is een internationale club mensen die zich inzetten voor het documenteren en bewaren van gebouwen van de 'moderne beweging'. Hij haalde een plaat je van het Hofje Onder den To ren te voorschijn en benadrukte het belang van duurzame ont wikkeling, Dat nog niemandi waardevol gebouw in Zeek had opgegeven voor Docomor verbaasde hem. Aan het gel uit het publiek te horen, zal i ontbreken niet lang meer dur In de Timmerfabriek werd vo namelijk gesproken over de\ Nellefabriek, sanatorium Zon. straal in Hilversum en het dendaagse besef hoe belangt die gebouwen zijn. Architectu historicus Vincent van Ross noemde de naoorlogse archit tuur één van highlights en i derzoeker Haico van Nunen 1 een zestal redenen voor beht van bestaande bebouwing een dia gezet. Doorzon won gen zijn niet saai, van galeri valt nog best iets te maken dat portiekwoningen een slei te naam hebben, is helern niet terecht, zei hij. Ook Van Rossem wist genoeg denen om naoorlogse wijken koesteren. Volgens hem is s pen het creëren van een acht buurt. „Als ze de Amsterdan wijk Uilenburg niet hadden j saneerd, zouden we nu allem; hippe monumentjes hebben." Open kerk in Heinkenszand HEINKENSZAND - De prot tantse kerk van Heinkenszai gebouwd in 1844, is deze zon ook doordeweeks te bekijken. Een groep vrijwilligers he zich opgeworpen om het mon ment open te stellen voor toer ten en andere passanten. dorpskerk van Heinkenszand een monument, ontworpen dc ingenieurs van Rijkswatersta zoals dat tussen 1824 en 1868 heel Nederland gebeurde. Enl le bijzondere elementen in kerk zijn het gerestaureerde! gel, de preekstoel en twee gr; monumenten. Tijdens de zon zijn er ook activiteiten en exj sities. De openingstijden zi vandaag van 10.30 tot 15.30 u en van 11 juli tot en met 20 a gustus van 13.00 tot 15.30 u op maandag en woensdag van 10.30 tot 15.30 uur op do derdag, vrijdag en zaterdag. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De molen verraadt de gemoeds toestand van de molenaar. Bij een overlijden staan de wieken in de rouwstand. Maar als er een huwelijk te vieren is, versiert hij zijn molen. Daarom staat molen Buiten Verwachting in Nieuw en Sint Joosland er nu zo mooi bij. Een dochter van molenaar Aat Oele is gisteren in het huwelijk getreden. Daarom gaat Bui ten Verwachting gehuld in mooimakersgoed. Daaronder valt al les wat nodig is om een molen te versieren. Zo tooien de vlaggen van Middelburg en Zierikzee de molen, als eerbetoon aan de plaatsen waar de echtelieden vandaan komen. De letters tussen de wieken zijn de initialen van bruid (MO) en bruidegom (ND). De ringen duiden op het verbond dat zij zijn aangegaan. De stra lende gelukszon mag natuurlijk niet ontbreken. Het mooimakers goed was traditioneel persoonlijk eigendom van de molenaar en werd niet uitgeleend. Zo heeft elke molen zijn eigen feesttooi. foto Ruben Oreel door Wout Bareman TERNEUZEN - De Euregio Scheldemondraad gaat de moge lijkheden inventariseren om het openbaar vervoer in de grens streek van Zeeland en Vlaande ren beter op elkaar af te stem men. Op verzoek van de Schelde mondraad nodigt het Eure- gio-secretariaat De Lijn en Con- nexxion binnenkort uit voor een gesprek. Dan wordt ook op nieuw gepraat over een directe verbinding tussen Goes en Gent. Daartoe worden al jaren pogin gen ondernomen. Volgens Con- nexxion is een dergelijke lijn echter onrendabel, Tijdens de volgende vergadering van de raad, op 26 oktober, worden de onderzoeksresultaten gepresen teerd. Dat werd afgesproken tijdens een vergadering van de Schelde mondraad in Gent. Eerdere ini tiatieven om het busvervoer grensoverschrijdend te regelen, bleven tot nu toe zonder resul taat. De inventarisatie vindt plaats op initiatief van het Zeeuwse Statenlid M. Wiersma (Groen Links). Die stelde in een brief aan de raad vast dat in de Dierenkliniek Goes viert feest GOES - Op een kameel of pony rondritjes maken. Het kan van daag op de open dag van die renkliniek Goes aan de 's-Gra- venpolderseweg 92. Met de open dag viert het dieren artsechtpaar C. Dreesman en M. van den Boomgaard het be gin van de gezamenlijke nieuwe praktijk in Goes. Vooral voor kinderen is er veel te doen. Zij kunnen niet alleen rondritjes maken op een kameel of pony, er wordt ook een ballonnen- en kleurwedstrijd gehouden. Wie dat wil, kan een kijkje achter de schermen van de kliniek nemen. De activiteiten zijn van 10.00 tot 16.00 uur. periode dat het openbaar ver voer in Nederland nog niet werd aanbesteed, Verenigd Streekver voer Nederland (VSN) een pri ma contact onderhield met ver voersonderneming De Lijn in Vlaanderen. Maar de afgelopen jaren zijn de ze contacten sterk verminderd, vooral doordat het vervoersbe leid in Nederland en Vlaande ren inmiddels aanzienlijke ver schillen vertoont. Zowel de doel stellingen als het daarmee sa menhangende prijsbeleid zijn sterk uit elkaar gegroeid. De Vlaamse kaartjes zijn bijvoor beeld goedkoper dan de Neder landse en dat heeft tot gevolg dat, waar de bussen van de Lijn én die van Connexxion in de grensstreek een verbinding on derhouden, de passagiers de Ne derlandse bus laten passeren om in te stappen in de goedkopere bus van De Lijn. Wiersma, ook lid van de Scheldemondraad, meent dat de grensbewoners de dupe zijn en vindt de Schelde mondraad hét orgaan bij uitstek om de problematiek en de kan sen onder de loep te nemen. Wiex-sma signaleerde al eerder dat in Vlaanderen een zekere mate van tevredenheid bestaat over het functioneren van het openbaar vervoer, terwijl in Zee land de zorgen groeien, al was het maar omdat er steeds meer geld in wordt gepompt, terwijl de dienstverlening krimpt. „Steeds meer Zeeuwse stemmen gaan op om Vlaanderen te vol gen in 'gratis' openbaar vervoer, dan wel in de wijze waarop men het vervoer organiseert." Wiersma vindt dat de Schelde mondraad vooral de mogelijk heid moet onderzoeken om in Zeeuws-Vlaanderen de komen de jaren openbaar vervoer aan te bieden, gebaseerd op de uit gangspunten ert financierings methode van De Lijn. „Aanbe steding aan De Lijn is één optie, waarschijnlijk zijn er meer te be denken. Dat daarvoor allerlei ju ridische, organisatorische en fi nanciële hobbels genomen moe ten worden spreekt voor zich, doch deze dienen als uitdaging te worden gezien." LilianePonds n Verhuizing Dierenartsenpraktijk Brink en Ruijs m.i.v. woensdag 6 juli a.s. verhuist onze praktijk van de Meanderlaan 326 naar Bluesroute 2, 4337 WB Middelburg (hoek Torenweg bij de rotonde ingang woonwijk Mortiere). Helaas heeft dierenarts Ruijs zijn beroep wegens gezondheids redenen beëindigd. Dierenarts mevr. M.S. Holl is in zijn plaats gekomen. We gaan verder onder de naam: Dierenkliniek De Ark. Het telefoonnr. (611011) en de openingstijden apotheek blijven gelijk (8.30-12.00 en 13.00-18.00 uur). Consulten uitsluitend op afspraak! m Lange Vorststraat 89, Goes Dag en nacht bereikbaar op: (0113) 311 444 Overal te ontbieden Alle voorzieningen om thuis op te baren Aandacht voor uw persoonlijke wensen INFORMATIE PAKKET op aanvraag verkrijgbaar (gratis en vrijblijvend) UITVAARTZORGCENTRUM Hoofdkantoor: Geldeloozepad 20,4463 Aj Goes (0113) 227525 Rouwcentra: Geldeloozepad 20 Goes Kitskinderseweg 1 kapelle Facilitair Bedrijf: Langeweg 1 's-Gravenpolder www.uitvaartzorgcentrum.nl Begrafenis- en Crematieverzorging OVERTOOM-GROEN Kantoor en rouwcentrum: Van Dishoeckstraal 620 4382 XW Vlissingen Telefoon: 0118-413417 Afwezig K. R. G. S. Boejharat Huisarts van 11 juli t/m 29 juli Waarneming: R. R. Lankhorst Seisweg 29 tel.: 613456 Afwezig R. R. Lankhorst Huisarts van 1 augustus t/m 19 augustus Waarneming: K. R. G. S. Boejharat Noordweg 419 tel.: 612460 beeldhouwer Ontwerpt grafmonumenten samen met u. 0114 682600 Walsoorden STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND ELKE VRIJDAG IN UW KRANT Ook uw autoairco moet regelmatig in onderhoud om zo lang mogelijk goed te blijven functioneren. Lente, zomer, herfst en winter; ieder jaargetijde is een geschikt moment. Voor onze klanten heben wij een Basisonderhoudspakket Wij controleren graag voor u: dichtheid van het systeem uitblaastemperatuur in de auto de V-snaarspanning van de compressoraandrijving de uiterlijke conditie van de hoofdcomponenten Compleet voor slechts Bosch Car Service Daar kom je graag terug BORSSELE, Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 Dijkwelstraat 59, Telefoon 0113 - 34 13 15 KOUDEKERKE, Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 Herculesweg 12a, Telefoon 0118 - 62 7680 Gerbrandystraat 4, Telefoon 0118 - 46 46 44 Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 WISSENKERKE. Autobedriif de Moor Oostvoorstraat 23, Telefoon 0113 - 37 12 10 www.boschcarservice.nl 8. 'De NSGK creëert geen afhankelijke mensen maar verlaagt drempels naar onafhankelijk heid. AL 55 jaar. NSGKga zo door!' 7- y neaerianase stichting voor het gehandicapte kind Giro 55 2000 www.nsgk.nl giro 7 800 800 Manisha (9 jaar) uit Nepal kon door een verlamming niet goed lopen. Na een operatie loopt ze nu een stuk beter met een beugel. Later wil ze graag dokter worden maar nu vindt ze het vooral leuk om te zingen en te dansen. Het Liliane Fonds betaalt 7 28,49 voor haar revalidatie. Het Liliane Fonds helpt kinderen zoals Manisha; kinderen die zonder steun geen kans maken op medische of sociale revalidatie. Helpt u mee? Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden en meld je aan als donateur Het levejh verandert als je kind levensbedreigend ?fek is. Doo l het vervullen van de liefste wens probeert de Doe Een We l Stichting kinderen even té; laten vergeten dat ze ziek zijn f I Wilt u ons financieel helpen? Dat kan Word wensvervulle kijk op www.doeeenwens.nj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 56