40 40 Altijd jong in Zeeland SINGLE ALBUM PZC top top Metropolis heeft weer vers aanbod W17 Audiospeler van Sony sober maar wel goed Warmbloedige soulmuziek Flower zonder veel power John Hiatt op zijn mooist Styliste stal hoed, broek en oorbellen van Bono Smith rapt zonder geweld zaterdag 2 juli 2005 1. Akon - Lonely (2) 2. De Jeugd Van Tegenwoordig - Watskeburt?! (1) 3. U2 - City Of Blinding Lights (3) 4. Shakira - La Tortura (4) 5. Kelly Clarkson - Since U Been Go ne (8) 6. Guus Meeuwis - Geef Mij Je Angst (6) 7. Daniel Powter - Bad Day (7) 8. The Black Eyed Peas - Don't Phunk With My Heart (5) 9. Crazy Frog - Axel F (16) 10. Mariah Carey - We Belong Toge ther!-) 11. Within Temptation - Angels (13) 12. Kane - Something To Say (11) 13. Gwen Stefani - Hollaback Girl (12) 14. Snoop Dogg - Signs (10) 15. Gavin Degraw -1 Don't Want To Be (17) 16. Bon Garcon - Freek U (18) 17. Coldplay - Speed Of Sound (14) 18. Backstreet Boys - Incomplete (9) 19. The Game Ft. 50 Cent - Hate It Or Love It (15) 20. Audiobullys Ft. Nancy Sinatra - Shot You Down (37) 21.50 Cent - Just A Lil Bit (24) 22. John Legend - Ordinary People (28) 23. Max Graham Vs Yes - Owner Of A Lonely Heart (19) 24. Jan Smit - Boom Boom Bailando (-) 25. Kus-Lekker Ding (20) 26. Amerie-1 Thing (21) 27. Simple Plan - Welcome To My Li fe (33) 28. Ron Van Den Beuken - Sunset (38) 29. Armin Van Buuren - Shivers (29) 30. U2 - Sometimes You Can't Make It On Your Own (30) 31. Jan Smit - Vrienden Voor Het Leven/als De Nacht Verdwijnt (25) 32. The Housekeepers - Go Down (31) 33. Jem - They (-) 34. Rockefeller - Do It 2 Nite (26) 35. Daddy Yankee - Gasolina (36) 36. Jack Johnson - Sitting,wai ting,wishing (-) 37.3 Doors Down - Landing In Lon don (40) 38. Di-rect - Cool Without You (23) 39. Bad Candy - Girls Just Wanna Ha ve Fun (22) 40. Intwine-You (-) 1. Coldplay - X&Y (1) 2. Jan Smit - Jansmit.com (4) 3. II Divo - II Divo (2) 4. Kane - Fearless (5) 5. Jamiroquai - Dynamite (-) 6. Faithless - Forever Faithless - The Greatest (7) 7. Guus Meeuwis -10 Jaar - Levens echt (6) 8. Backstreet Boys - Never Gone (3) 9. Foo Fighters - In Your Honor (11) 10. Shakira - Fijacion Oral Vol. 1 (8) 11. John Legend - Get Lifted (14) 12. Anouk - Hotel New York (10) 13. Michael Buble - It's Time (13) 14. The Black Eyed Peas - Monkey Business (12) 15. Jack Johnson - In Between Dreams (15) 16. U2 - How To Dismantle An Atomic Bomb (28) 17. Mamma Mia! - De Musical (35) 18. Ry Cooder - Chavez Ravive (29) 19. Bruce Springsteen - Devils Dust (18) 20. Amos Lee - Amos Lee (22) 21. System Of A Down - Mezmerize (17) 22. Dream Theater - Octavarium (9) 23.50 Cent - The Massacre (21 24. Gwen Stefani - Love Angel Music Baby (31) 25. Ub 40 - Who You Fighting For (19) 26. Krezip - What Are You Waiting For(20) 27. The Shadows - The Final Collection (32) 28. Madeleine Peyroux - Careless Love (23) 29. Keane - Hopes And Fears (26) 30. Audioslave - Out Of Exile (33) 31. The White Stripes - Get Behind Me Satan (16) 32. Van Morrison - Magic Time (25) 33. Daniel Powter - Daniel Powter (41) 34. The Lion King - Het Nederlandse Cast Album (50) 35. Andre Hazes - 25 Jaar - Het Allerbeste Van (45) 36. Antonie Kamerling - Feel (80) 37. Within Temptation - The Silent Force (40) 38. Jamie Cullum - Twenty Some thing (47) 39. Joss Stone - Mind, Body Soul (38) 40. Gavin Degraw - Chariot (39) Earring scoort met Radar Love als Driving Song Radar Love, het legendari sche rocknummer van de Golden Earring, staat op de tweede plaats in de strijd om de 'Greatest Driving Song' van het gramma Top Gear. De makers van het autoprogram ma (elke zondag op BBC 2) rie pen de verkiezing van de 'beste song voor onderweg' enige tijd geleden in het leven. Vijf num mers kwamen in de finale: Naast Radar Love van de Gol den Earring zijn dat Bom to be wild van Steppenwolf, Don't stop me now van Queen, Highway Star van Deep Purple en Bat out of hell van Meat Loaf, Aan de leiding gaat nu Don't stop me know van Queen. GPD Jongeren demonstreren in 1987 in Middelburg, jongerencentrum Midgard is te klein. foto Ruben Oreel Vijftig jaar jong in Zee land, van 1955 tot 2005. Dit jaar wordt uitge breid stilgestaan bij de vraag: Hoe was en is het-om" jong te zijn in Zeeland sinds 1955? Een antwoord op die vraag wordt gegeven aan de hand van boeken, muziek- projecten, film, radio- en tv-programma's en tentoon stellingen. De expositie Jong Zeeuws biedt een beeld van een halve eeuw jongerencultuur. De afgelopen maanden werden Zeeuwen uitgenodigd hun jeugd foto's in te sturen, zodat er een expositie van kon worden sa mengesteld. Een jury - fotografe Mechteld Jansen en vormgever Rinus Roepman - selecteerde drie winnende foto's en drie fo to's kregen een eervolle vermel ding. Alle activiteiten vinden plaats in het kader van een samenwer kingsproject tussen SCOOP (Zeeuws Instituut voor Sociale Culturele Ontwikkeling), het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bibliotheek. Woensdag 6 juli opent cultuurge deputeerde Harry van Waveren het project 50 jaar jong in Zee land en de reizende tentoonstel ling Jong Zeeuws in Mid delburg in de Zeeuwse Biblio theek (15 uur). Vanaf eind au gustus doet de expositie scholen in de provincie aan. Diezelfde woensdag opent direc teur Roelof Koops van het Zeeuws Archief om 16.15 uur de expositie My GenerationMet een muzikaal feest - een optre den van onder anderen Danny Vera - wordt het openingsfeest afgesloten. In de Zeeuwse Bibiliotheek is van 28 augustus tot en met 29 oktober My Generation deel 1 (1950-1975) te zien, van 2 no vember tot en met 31 december is er ruimte gemaakt voor deel 2 (1975-2005). Van 3 oktober tot en met 4 november is in het Ge meentearchief in Vlissingen de tentoonstelling Jong in de Schel- destad te bezichtigen. Van Jan J.B. Kuipers verschijnt in oktober het boek Brommers, gitaren en spandoeken. Diezelf de maand programmeert film theater Schuttershof in Middel burg muziekfilms. Op Omroep Zeeland Radio wordt er van 25 september tot en met 18 decem ber aandacht besteed aan een halve eeuw jongerencultuur in Zeeland. Op 23 en 30 september doet het tv-programma Trugkie- ke dat ook. Metropolis begint zich bij de voorhoedefestivals in Nederland Popmuziekland steeds meer te onderscheiden. Tegen de algemene trend in lijkt het avontuurlijke Rotterdamse evenement de magerste jaren (dieptepunt annulering in 2002) achter zich te hebben. De zeven tiende (gratis) editie van komen de zondag kent de breedste pro grammering ooit. Maar liefst 46 acts presenteren zich in het Zui derpark onder de subtitel 'The best you've never heard of'. „En die leus is zeker ditmaal abso luut geen grootspraak", weet de buterend artistiek directeur Ka ren Proeme. Proeme heeft na de geslaagde zestiende aflevering van 2004 het 'dirigeerstokje' van Margue rite Melchers overgenomen met het voornemen de bestaansbasis van Metropolis te verbreden. In haar eerste jaar is daar beslist ook al een en ander van terecht gekomen. Zie de gestarte samen werking met de Zuid-Hollandse Popunie (met als directe uit komst een nieuw podium) en de toetreding van het Haarlemse Patronaat tot de club van mee- programmerende 'landelijke' clubpodia. Juist die interactie met de verschillende 'meedenk tanken' heeft Proeme, eerder programmeur bij Doornroosje (Nijmegen) en vervolgens Hoofd Programma bij 013 (Tilburg), als zeer geestverruimend erva ren. „Het is mij ook heel snel duidelijk geworden dat deze op zet goed werkt. De betrokken mensen in het land zijn door gaans de hele week met muziek bezig, daardoor precies op de hoogte van wat er zich allemaal afspeelt. Door de uitwisseling De Schotse band Sons and Daughters van ideeën voor Metropolis zie je ook dat iedereen er wijzer van wordt, men versterkt elkaar." In haar gretigheid dacht ze al in januari een deel van het affiche te hebben ingevuld. De praktijk leerde haar vervolgens dat een wachtstand van zes maanden in zake Metropolis wel heel erg lang is. „Aan de ene kant natuur lijk jammer dat je zo interessan te bands ziet afhaken, ander zijds in een laat stadium pro grammeren hoort natuurlijk wel bij een festival dat vers aanbod pretendeert voor te schotelen", aldus Proeme, die zelf veel zegt te verwachten van met name Sons And Daughters, Black Mountain (ook support-act Cold play) en Mando Diao. Kanspodia Hoezeer Metropolis leeft onder de 'ongehoorde' popmuzikanten is haar vooral gebleken uit de inzendingen voor de 'kanspodia' Oogst 1 en Oogst 2: meer dan 300 demo's. „Waarvan een fors aantal van een kwalitatief be hoorlijk goed niveau. Met als ge volg dat we eerst naar een selec tie van een stuk of 90 zijn ge gaan, daarna naar 30. En toen werd het dus heel moeilijk om die terug te brengen tot de 17 die overeenkomt met deze jaar gang." De hoofdmoot van de geselec teerde nieuwkomers voor de zes speelplaatsen is toch wel 'gitaar- gestuurd'. Deels omdat de tijd geest kennelijk in die richting dicteert, deels omdat Metropolis zelf graag de nadruk blijft leg gen op het edele instrumentale handwerk in groepsverband. „Waarmee niet is gezegd dat er niet voldoende variatie wordt geboden. Het is lang niet alle maal hard en moeilijk wat er voorbijkomt. Als ik bijvoor beeld kijk naar het Hoofdpo dium dan zie ik daar staan Hay seed Dixie en Desorden Publico, die allebei gewoon leuk en gezel lig zijn ofwel voor een zeer breed publiek." Metropolis moet het hebben van z'n gestaag xijzende reputatie in het internationale festivalcir cuit, de nieuwsgierige muziek liefhebber, een vijftiental spon sors en dan nog flinke doses fi nanciële en andere vindingrijk heid. „Publiciteit krijgen is voor ons soms best lastig", heeft Proe me ervaren. „Grote namen waar de media meteen op duiken zijn er sowieso niet en campagnes voeren door het weggeven van kaarten kunnen we niet als gra tis evenement." Die laagst moge lijke drempel houdt eveneens in dat voor het welslagen de weer goden altijd weer een belangrij ke stem in het kapittel hebben. Louis Du Moulin Metropolis, zo. 3 juli, Zuider park, Rotterdam. Meer informa tie: www.metropolisfestival.nl Toegegeven, de naam van So ny's nieuwste audiospeler NW-HD5 klinkt niet zo goed als 'iPod', maar de speler zelf doet dat wel. De kleine NW-HD5 heeft 20 GB opslagruimte en zit in een lichte en stevige alumini um behuizing. Rood, zilver en zwart zijn de smaken die Sony aanbiedt. Het spelertje laat zich ook als gewone harde schijf ge bruiken, maar heeft verder wei nig toeters en bellen. Het geluid is prima, zeker als de meegeleverde oordopjes worden ingeruild voor een goede oor- of koptelefoon. De ingebouwde en aanpasbare equalizer-instellin- gen zorgen ervoor dat je de weer gave van je muziek naar smaak kan aanpassen. De NW-HD5 laat je snel en mak kelijk door je muziekbiblio theek bladeren via kruisgewijs opgestelde pijltjesknoppen. Houd je een knop langer inge drukt, dan rolt het rijtje met ar tiesten, albums of nummers steeds sneller langs. Zoeken op initiaal is ook mogelijk. Het lcd-schermpje van de speler biedt voldoende informatie over je muziek en laat zwarte tekst op een witte ondergrond zien. Wie dat leuker vindt kan de kleuren verwisselen: witte tekst op een zwarte achtergrond. Klein irritatiepuntje is wel dat de NW-HD5 de resterende af- speeltijd van een nummer niet kan laten zien. De oplaadbare batterij van Sony's nieuwste mu- ziektank is verwisselbaar en moet het zo'n 40 uur uithouden als je atrac-muziek afspeelt. Atrac is Sony's eigen muziekfor- maat. Wie deimtjes koopt via andere muziekwinkels kan die bestan den niet afspelen op de HD5. Ge wone mp3-tjes doen het geluk kig wel probleemloos op de spe ler, maar de batterij houdt het dan 'maar' een uurtje of 30 vol. Jasper Wigleven Sony NW-HD5: 299 Hitmaker Edward 'Bunny' Lee is een van de invloed rijkste producers die reggae heeft voortgebracht. Duizenden nummers nam de Jamaicaanse discipel van Duke Reid op voor dat hij zelf het talent van King Tubby ontdekte. Op deze werke lijk prachtige verzamelaar staan 25 warmbloedige soulnum- mers die hij produceerde in 1967 en 1968. Als stijl is de harmonieuze rock steady de opvolger van ska en wegbereider voor roots reggae. Het was een gouden periode voor muziek van het Caribische eiland. Het draaide, zoals Cle ment 'Coxsone' Dodd het samen vatte, om melodisch ritme. De uitstekende zangers en zangeres sen konden uitblinken in uiterst aanstekelijke, door bas gedre ven dansnummers. Hier excelle ren Alton Ellis en ook Cynthia Richards, ooit dé vrouwelijke stem van Jamaica. Pat Kelly ver tolkt 'The Dark End Of The Street', The Sensations coveren 'Right On Time' van Curtis May- field en Dawn Penn is zo verleidelijk als het maar kan. Peter van der Heide Various Artists: The Bunny Lee Rocksteady Years - Moll-Selek- ta Konkurrent, 71.24 min. The Magic Numbers duikt de ze zomer op ieder zichzelf respecterend festival op. De groep opent momenteel voor gro ten als U2 en Brian Wilson. Geen geringe prestatie terwijl het titelloze debuut vers in de winkels ligt. De twee bebaarde jongens en twee meisjes hande len in vrolijke, vooral vlotte en lichtvoetige liedjes. Daarbij leidt zanger Romeo Stodart, die de band met drummer Sean Gannon begon. Beiden brachten een zus mee (Michele en Angela) en zo roept het Engelse kwartet gemakkelijk herinneringen op aan The Mama's The Papa's. Ze ogen ook nog eens als langha rige hippies. Grote kracht is de melodieuze samenzang waarmee de hoogtij dagen van de flower power te rugkeren. Muzikaal boeit het minder en dat breekt The Magie Numbers gaandeweg toch enigs zins op. Zoetsappigheid blijkt dan gevaarlijk dicht bij dreine righeid te liggen. In augustus te zien op Lowlands. Peter van der Heide The Magic Numbers: The Magie Numbers - Heavenly/EMI, 62.14 min. Het is feest: John Hiatt heeft zijn mooiste album ge maakt sinds de klassieker 'Slow Turning' uit 1988. Beter dan 'Be neath This Gruff Exterior' (2003) en minstens zo sterk als 'Bring The Family' (1987). Waar hem dat precies in zit? Heel sim pel: in het buitengewoon sterke songmateriaal. Hiatt reisde voor de opnamen van Master Of Disaster naar Memphis, de ba kermat van de rock-'n-roll. Op zich natuurlijk geen garantie voor succes, maar met veteraan Jim Dickinson achter de knop pen en Jims zoons Cody en Lu ther (beiden lid van The North Mississippi Allstars) op drums en gitaar kan er weinig fout gaan. Elf nummers lang maakt Hiatt duidelijk waarom hij Bru ce Springsteen, Bob Dylan en B.B. King tot zijn fans mag reke nen. Zijn ambachtelijke poplied jes worden door de jaren heen - ontdaan van alle franje - alleen maar sterker. Een betere roots- plaat dan Master Of Disaster is in 2005 nog niet verschenen. Martin Groenewold John Hiatt: Master Of Disaster - New West/Sonic Rendezvous, 50.30 min. U2-zanger Bono sleepte zijn voormalig styliste naar de rechtbank. Hij wil zijn broek te rug. De betreffende styliste, Lola Cashman, weet wel waar ze haar cash vandaan moet halen. Onlangs zocht ze de publiciteit op met een U2-biografie waar voor ze geen toestemming had gekregen. Met de subtitel 'Mijn leven met de grootste rockband ter wereld' trok ze blijkbaar niet genoeg aandacht van boe- kenkopers. Ze besloot een vei ling te houden, waarmee men- i op items uit haar verzameling U2-souvenirs. Sommige persoonlijke eigen dommen bleken echter gestolen van de band, waaronder een hoed, een zwarte broek en oor bellen die Bono droeg tijdens de Joshua Tree tour in 1987. Cashman beweert stellig dat ze de items cadeau heeft gekregen. Bono denkt er anders over en verklaarde tegenover de rech ter: „De stylist heeft nooit om deze dingen gevraagd, en de band zou ze nooit aan haar heb ben gegeven." Bij elkaar hebben de 'souvenirs' een waarde van vijfduizend euro. Zijn geweldloze raps worden niet echt gewaardeerd in de harde hiphop wereld. Maar vol gens Will Smith zouden alle rap pers zijn voorbeeld moeten vol gen. Rapper/acteur Will Smith ont dekte onlangs hoe sterk het beeld van Amerikaanse rappers is vertegenwoordigd in de we reld. Zelfs in een sloppenwijk van Mozambique trof hij de naam Tupac aan. „Ze vertelden dat ze zich willen kleden en wil len praten als deze rappers", ver telt Will Smith, waarmee hij rap pers bewust wil maken van de macht die ze wereldwijd heb ben. Ze zouden hun teksten op een andere manier moeten bena deren, zonder een eenzijdig beeld te geven van de gangster die kogels lanceert op straat. Smith vindt het ernstig dat de levensstijl van gangsters wordt gezien als 'krachtig'. „Overle ven is wat ze uitstralen. De gast die drugs verkoopt of een wa pen draagt, wordt gezien als de persoon die de grootste overle vingskans heeft." Smith wil laten zien dat je ook kunt overleven op een andere manier, waar je op de lange ter mijn iets aan hebt. „Intellect en vaardigheden kan niemand van je afnemen: de slimste persoon overleeft het best!" Daar komt geen kogel aan te pas. Kyra Goede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45