PZC Ongeschikt voor de toekomst Zeker doordacht Turkse thee in de Zeeuwse polder Ouderenwoningen uit de gratie Het optimale pensioenadvies Segeersstraat 70 Middelburg, tel. 0118 - 6"* 4 18"* Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl '8: E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; I Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. - zaterdag 2 juli 2005 De bejaardenwoningen aan de Witte Dam in Kwadendamme voldoen volgens woningbouwcorporatie R B Wonen niet meer aan de eisen van deze tijd. foto's Willem Mieras DE VOORDEUR In Zeeuws-Vlaanderen is ze een plaatselijke beroemd heid. Zeker bij het handjevol inwoners van het ge hucht Turkeye tussen Waterlandkerkje en IJzendijke. Daar bewoont Monique Sturm, samen met partner Cor van Doeselaar, een gezellig optrekje onderaan de dijk. Aardig opgeknapt, serre aangebouwd, grote tuin erbij. Een leuk geheel, maar op het eerste gezicht niet opmer kelijk. Tot het oog valt op de Turkse vlag, strak wappe rend in de wind. Bij de serredeur staan twee felgele oer-Hollandse klompen op de witte tegels. Achter het glas hangt een T-shirt met opdruk van de Turkse vlag over een zachtblauwe houten stoel. Ansichtkaarten en een klein Turks vlaggetje maken het beeld compleet. En eenmaal binnen valt er nog meer 'Turks' te bewon deren. De eind jaren negentig overleden zanger, compo nist en tv-presentator Baris Manco kijkt glimlachend vanaf een foto de kamer in. „Hij is hier in 1988 ge weest", herinnert Monique zich. „Baris was destijds een begrip in Turkije. Hij kwam met een filmploeg en vijf mooie dames. Allemaal heel professioneel. Het was een leuk bezoek." Turkije in een Zeeuws-Vlaamse polder. Geen alledaags tafereel. Voor de toevallige passant vormt de woning een leuk decor tegen de achtergrond van het puur Zeeuwse landschap. Voor Monique en partner Cor is de band tussen Turkeye en Turkije vanzelfsprekend ge worden. Al zo'n 25 jaar ontvangen ze Turkse bezoekers en verzamelen ze spulletjes uit dat land. Veel dingen krijgen ze van de gasten. „Ze willen eigenlijk altijd wat geven." Een gebedskleedje, een fez, gebedskralen, foto's, kaarten noem maar op. De serre ademt daar door een Turkse sfeer. Monique en Cor voelen zich er wel bij. De omgeving is er aan gewend. Vervelende reacties hebben ze dan ook nooit gekregen. Jarenlang kende het stel Turkije alleen van verhalen, foto's en film. Nu zijn ze inmiddels twee keer geweest. Monique: „We zaten op een gegeven moment in een barretje aan het strand en 'ons' Turkeye kwam ter spra ke. We vertelden dat we regelmatig Turks bezoek kre gen en wat we deden. De eigenaar vond dat zo leuk dat we onze handtekening op een bankbiljet moesten zet ten en dat heeft hij achter de bar opgehangen." De Turkse taal is ze nog niet machtig. „Het is een moei lijke taal, mijn grijze celletjes nemen dat niet meer zo makkelijk op. Ik weet dat nee 'hayer' is en nog wat van die kleine dingetjes uit die 'wat en hoe-boekjes'." Maar de meeste bezoekers spreken Nederlands en anders lukt het wel met Engels. De bezoekers kunnen in de tuin terecht. Daar staan wat zitjes en ruimte is er genoeg. „We hebben een stuk grond erbij kunnen kopen, nu kunnen we best veel mensen ontvangen. Soms komen ze met bussen aan. Zo als laatst een bus uit Arnhem met vrouwen van de eer ste immigratie. Die waren bijna nog nooit van huis ge weest. We hebben heerlijk buiten gezeten en Turkse thee gedronken." En dan heeft Monique het nog niet over de tientallen pasanten die zich laten fotograferen bij het plaatsnaambord Turkeye. Ben je toch nog in het buitenland geweest. Annemarie Zevenbergen ze tijd." De ruimte is beperkt. „Vroeger had ik met mijn ver jaardag de hele troep over de vloer. Ik heb vijf kinderen. Met hun partners en kleinkinderen kunnen ze hier natuurlijk hele maal niet in. Maar ja, als ik naar zo'n nieuw appartement ga, kan dat ook niet." Als ze echt zelf mag kiezen, blijft mevrouw Ten Hengel-Uyt- dehaage dus in haar huidige huis. Het is er knus binnen en in eerste instantie valt ook niet eens op dat het klein is. Haar meubels zijn niet zo groot. Ze heeft dat bewust gedaan. Aan de voorzijde heeft ze haar woon kamer, achter een slaap- annex hobbykamer. Een wand met veel glas scheidt de twee vertrek ken, wat een ruimtelijk gevoel geeft. In de woning zit sowieso veel glas. Mevrouw Ten Hen- gel-Uytdehaage: „Ik vind dat lekker, zoveel ruiten. Het maakt alles lekker licht. Ik kan van het eerste tot het laatste zonne straaltje genieten. Dat krijg je nooit meer." Mevrouw Ten Hen- gel-Uytdehaage neemt alles re delijk kalm op. 'Als ik toch weg moet, dan ga ik gewoon weg, 't liefst naar Goes." Ze is niet aan Kwadendamme gebakken. Ja ren geleden is ze met haar man uit Den Haag naar het dorp ge komen. „Hij had een eigen be drijf in woningtextiel en kwam veel in Zeeland. Hij vond Kwa dendamme een geweldig dorp. 'Daar gaan we heen', zei hij. Ik hou van de natuur en vond het prima." „Zolang ik hier zit, is het prima. De huisjes zijn goed, het dak lekt niet en ik heb kaas op de boterham." Hoe dan ook, de tendens is er. De in de jaren zestig massaal ge bouwde bejaardenwoningen hebben waarschijnlijk voor ouderen hun langste tijd gehad. Voor woningcorporatie R B Wonen speelt daarbij in dorpen als Kwadendamme mee dat be jaarden de neiging hebben naar plaatsen te trekken met meer voorzieningen, naar Heinkens- zand of naar Goes. Dat zijn alge mene verhalen waarin zeker een kern van waarheid zit. De huidi ge bewoners van de Witte Dam en de Rozenstraat in Kwaden damme hebben daaraan echter nauwelijks een boodschap. De hogere huurprijs die straks betaald moet worden, is veel tastbaarder. „Ik verhuur nu 229 euro per maand, dat wordt straks 470 euro", weet de buur vrouw van mevrouw Ten Hen- gel-Uytdehaage, mevrouw De Punder-Poortvliet. „Nieuw bouw is eenmaal duur en we bie den straks ook meer", reageert R B Wonen-directeur Van Luijk. „Wie alleen een aow-uit- kering heeft, gaat dankzij de huursubsidie ook niet meer ver huren." Het kan mevrouw De Punder-Poortvliet niet overtui gen. „Ik voel me opgesloten, als ik in zo'n appartement kom te wonen." Harmen van der Werf De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeur van wille keurige huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Vele honderden, zo niet duizenden zijn ervan gebouwd in de jaren zestig. In elke stad en in elk dorp zijn ze wel te vinden, van die bejaarden woningen met alleen een begane grond- vloer en vaak een tuintje. Zo'n veertig jaar na dato zijn ze volstrekt verouderd, vinden de verhuurders. Zo als ze met een vloedgolf zijn gekomen, zo dreigen ze ook weer te verdwijnen. De kermis is woensdagoch tend in aanbouw aan de Witte Dam in Kwadendamme. Veel attracties komen er niet, maar voor zo'n klein dorp is het toch behoorlijk wat. Het brengt weer eens leven in de brouwerij. Dat is precies wat mevrouw M. de Punder-Poortvliet (78) zo mooi vindt aan haar huidige woonstek. Maar, ze moet waar schijnlijk verhuizen. R B Wo nen, de woningcorporatie in Rei- merswaal en Borsele, wil op de plek van het even verderop uit gebrande café De Kroon tien se niorenappartementen in twee lagen bouwen. Mevrouw De Punder-Poortvliet mag erheen met de mede-bewo ners van zes bejaardenwonin gen aan de Witte Dam en één be woner van de naastgelegen Ro zenstraat. „Ik vind het ver schrikkelijk", zegt ze. „Ik kan vanuit mijn woonkamer nu alles op straat zien, met carnaval, met de kermis, de kinderen die naar school gaan. Bij ons achter is ook nog een speeltuin. Hart stikke gezellig." Ja, ja, ze weet waarom R B Wonen - zoals zo veel woningverhuurders - van de oude bejaardenwoningen af wil. Ze zouden te klein en niet meer van deze tijd zijn. De Kwa- dendamse is het daar 'totaal niet mee eens'. „Deze huizen mo gen van 1966 zijn, maar ik vind dat helemaal niet erg. Alleen de douche voldoet niet. Het water loopt soms tot in de gang, maar ja, er wordt ook helemaal niets meer aan gedaan. Dan krijg je zulke dingen." Geschikt voor de ouderen van nu, ongeschikt voor de ouderen van de toekomst. Menig verhuur der schermt daarmee om te kie zen voor sloop of herbestem ming van de bejaardenwonin gen uit de jaren zestig. De hui zen nemen bovendien verhou dingsgewijs veel grond in be slag. Waar aan de Louise de Co- lignystraat in Goes eens enkele tientallen van deze bejaarden woningen stonden, komt een nieuw complex met 70 apparte menten en woningen met de grootse naam Hof van Oranje. Het moet gezegd worden, de be langstelling voor dit project is groot. Tegen de tweehonderd ge gadigden hebben zich al bij - in dit geval - woningcorporatie Rws in Goes gemeld. „Dal; is Mevrouw J. ten Hengel-Uytdehaagè in haar bejaardenwoning. het", volgens directeur Peter van Luijk van R B Wonen. 'Voor zulke grotere nieuwbouw- appartementen, zoals wij ook in Kwadendamme willen realise ren, kun je rekenen op meer inte resse." Woonconsulente Saskia van der Nat, die de bewoners in Kwadendamme begeleidt, weet uit ervaring dat dit zo werkt, En dat op bejaarden woningen als aan de Witte Dam en Rozen- dat eerst vijfenvijftig was." Van Luijk vult aan dat je daarmee moet oppassen. „Voor je het weet, haal je alleenstaanden bin nen die lekker goedkoop willen wonen en het met allerlei din gen niet zo nauw nemen. Blijft het bij één zo'n bewoner, dan is het te overzien, maar dan wil een vriend ook zo'n woning." Voor de zittende bewoners blijft het een lastig verhaal, realiseren verhuizen. R B Wonen wil de bejaardenwoningen ook niet slo pen, maar geschikt maken voor starters op de woningmarkt, voor jongeren. Van Luijk: „Want je hoort toch steeds dat vooral aan goedkope starterswo- ningen veel behoefte bestaat." De buurvrouw van mevrouw De Punder-Poortvliet, de 83-jarige J. ten Hengel-Uytdehaage, kijkt daarvan op. Zij weet niet beter straat nauwelijks nog wordt in geschreven. „Soms krijgen wij niet één reactie, soms een stuk of drie. En dan moet je nog maar afwachten of woningzoe kenden van de gevraagde leef tijd reageren. We hebben voor een aantal complexen de leef tijdsgrens al moeten verlagen naar vijfenveertig jaar, terwijl Van Luijk en Van der Nat zich. Zij zijn gehecht aan hun wo ning, hoe klein die in de ogen van de woningcorporatie en ken nelijk ook van woningzoeken den is. Van Luijk en Van der Nat benadrukken dan ook dat niemand gedwongen zal worden naar het nieuwe appartementen complex in Kwadendamme te dan dat de bejaardenwoningen aan de Witte Dam en Rozen straat worden afgebroken, als alle bewoners eruit zijn. „O, als ze blijven staan, dan blijf ik ook",,zegt ze zonder enige aarze ling. Zij kan overigens 'best be grijpen' dat R B Wonen van de bejaarden woningen af wil. „Ze zijn niet meer passend in de- De speeltuin achter de bejaardenwoningen in Kwadendamme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29