Basso rijdt alleen nog voor de zege Sprinters zetten gele trui uit hun hoofd Nog maar één Tour te gaan PZC Van Gils eindigt meestal onderin bij Tourspelletjes Italiaan mentaal ongebroken na Giro 21 cfbcfbcfhy Ullrich met de schrik vrij zaterdag 2 juli 2005 door Ad Pertijs CHALLANS - Ivan Basso wist na zijn optreden in de vorige Tour de France (waarin hij der de werd) wat hem dit jaar te doen stond: alles zetten op de rondes van Italië en Frankrijk. Zijn thuisronde ging door een vi rusinfectie gedeeltelijk de mist in, maar gisteren meldde zich in Challans een man die nog altijd weel wat hij wil: „Winnen. Ik vertrek niet langer om tweede te worden. Ik rijd alleen nog maar om te winnen." Basso heeft sinds hij ging samen werken met Bjame Riis een me tamorfose ondergaan. Van trou we volger werd hij een assertie ve aanvaller. „Het is allemaal 1e etappe 2 juli 19 km%sSz3£mr y Individuele tijdrit S> Noirmoutier- 1 ëre. hoogteverschil en moeilijkheidsgraad La Guérinière g anp bron:A.S.O. Voor het eerst sinds 2000 is er van daag geen proloog in de Tour, maar een langere individuele tijdrit. Destijds won de Schot Da- j oid Millar in Futuroscope de ope- ningsrit over 16,5 kilometer. Fro- I mentine en Noirmoutier-en-L'Ile- I zijn allebei voor het eerst opgeno men m het routeschema van de Ronde van Frankrijk. 2e etappe mPf? 3 juli 181,5 km 1 Challans frankrijk Les Essarts 2)181,5km Les SablesV?6km 150km^Chaleau- 'd'Olonne< <-W~69km s\Guibert St.-HüaireVX ,10km SL-Michel- 91 km 'èn'l'Herm hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Les Essarts T 117m La Terriere i SI-Marlin-des- Noyers 122m anp bron: A.S.O. Morgen gaal het peloton van start voor de eerste rit met kansen voor I desprinters. Het vertrek is in Chal- j lans, een plaats die alleen in 1999 al eens voorkioam in het Toursche- ma. Destijds ivas het een finish- j plaats en won de Est Kirsipuu. i Challans (16.000 inwonersligt in een streek die bekend is door zijn vele pluimveeboerderijen. Les Es- I sarts ivas nog nooit etappeplaats. Verbod website PARIJS - De website cyclis- ine.dopage.free.fr is door de CNIL, de Franse commissie die waakt over bescherming van pri- vé-personen, verboden. Op de site stonden zo'n duizend wielerdopingzaken, verzameld door de Fransman Stéphane Huby, Maar de CNIL verbiedt hem zijn werk nog langer voort [te zetten. De zaak werd aange zwengeld door een wielrenster die op de site stond vermeld als dopingzondaar. GPD een kwestie van mentaliteit en motivatie", zegt Riis, die sinds 1996 weet wat er bij komt kij ken om de Tour te winnen. Basso was vorig jaar de revela tie in de ronde. Hij was de man die Armstrong in de bergen het langst kon volgen. Het leverde hem de derde plaats op. Riis zag echter ook wat er aan ontbrak, ging er mee aan de slag en Arm strong heeft het resultaat onder tussen al gezien: „Zijn tijdrijden is enorm verbeterd en hij klimt veel sterker." Riis stelde een programma op om Basso vooral sterker te ma ken. Daardoor kan hij zijn vorig jaar al verbeterde houding op de tij dritfiets langer vasthouden en in de bergen heeft hij nu iets van een versnelling in de benen. Basso legt uit waartoe al dat werk moet leiden. „Als je tijd verliest in de tijdrit en je wilt toch de Tour winnen, dan zul je moeten aanvallen in de bergen. En om aan te vallen heb je goe de benen nodig." Mysterieus In de Giro liet hij zien beide za ken in praktijk te kunnen bren gen. Hij won een tijdrit en werd een keer tweede achter zijn even excentrieke als snelle ploegge noot David Zabriskie. In enkele bergetappes ranselde hij met en kele vroege aanvallen het veld en de concurrentie uiteen. Basso leek op weg naar de eindzege. Tot een mysterieuze virusinfec tie hem de keel afsneed. Hij ver loor in twee bergritten 40 minu ten en was op slag kansloos. Toch bleef hij in koers. Riis wil de dat hij nog in de Giro het goe de gevoel terugvond. Dat gebeur de en hij zegt daarom mentaal ongebroken uit de ronde te zijn gekomen. Met evenveel zelfver trouwen als vóór de Giro staat hij nu aan de start van zijn twee de grote ronde van het Seizoen. Basso en Riis baarden eerder dit seizoen opzien door aan te kon digen dat ze in beide ronden voor de winst wilden gaan. 'Dat kan niet' oordeelden de aanhan gers van de methode-Arm- strong. „Onzin", riposteerde Riis. „Ik ben blij dat er eindelijk weer iemand is die het aandurft dit te doen." Afgemeld Ondertussen heeft Gilberto Si- moni (de man die tot de laatste dag meestreed om de zege in de Giro) zich afgemeld voor de Tour. „Mijn benen zijn nog te vermoeid van de Giro", ver klaart hij zijn terugtrekking. Riis zegt niets te kunnen met die woorden. „Ivan is Gilberto niet. Ik weet niet hoe hij zich heeft voorbereid of hoe hij zijn sei zoen heeft ingedeeld. Ik weet al leen hoe wij het aangepakt heb ben en ik kan iedereen verzeke ren dat Ivan klaar is voor de Tour. Zoals hij ook klaar was voor de Giro." Riis geeft Basso in de Tour een ijzersterke ploeg mee. Allemaal jongens die in dienst rijden van de Italiaan. Ook rasaanvaller Jens Voigt offert zich op. Basso liet zich de voorbije weken niet zien in de Dauphiné Libéré en de Ronde van Zwitserland. Met Riis (vaak op de brommer er voor), en enkele ploeggenoten werkte hij een trainingskamp af. „Vanaf de eerste tijdrit (van daag) moeten we er staan. Het is een sleuteletappe. Zoals alle rit ten dat' zijn. Iedere dag moeten we scherp zijn", doceerde Riis gisteren nog maar eens. GPD Meer over deTOUR op de PZC-site: www.p Ivan Basso ondergaat de medische controle voor de Tour de France, waarin hij geen genoegen neemt met meerijden. „Als je tijd verliest in de tijdrit en je wilt toch de Tour winnen, zul je moeten aanvallen in de bergen. En om aan te vallen heb je goede benen nodig." foto Stefano Rellandini/RTR door Edward Swier CHALLANS - De lange pro loog, die niet eens proloog mag heten, maakt de sprinters al op de eerste dag van de Tour de France kansloos voor het geel. In andere jaren kregen de spurt ers via bonificatieseconden in de eerste week altijd een kans op het leiderstricot, maar die is vandaag, na een tijdrit van 19 ki lometer, al direct verkeken. Robbie McEwen heeft zijn doe len helder voor ogen. Het groen moet in Parijs voor hem zijn. En met zijn rappe benen rekent de Australiër op etappezeges. Maar er is toch niets mooiers dan in het leiderstricot over de Franse wegen te trekken, toegejuicht door vele duizenden? „Ik weet waarvoor ik hier ben. De gele trui is prachtig. Ik kan het we ten, ik had 'm vorig jaar nog", herinnert McEwen zich de ploe gentijdrit van 2004 waarin hij het geel droeg. „Misschien dat ik me daarom niet druk maak om zo'n lange tijdrit, Al is 't denk ik vooral omdat ik me nu helemaal kan focussen op mijn hoofddoelen. Het geel leidt af." Ook Thor Hushovd, met Tom Boonen de voornaamste concur rent van McEwen op sprintge- bied, heeft de gele trui uit zijn hoofd gezet. De Noor van Credit Agricole had vorig jaar ook de dag van zijn leven in het geel, al ambieerde hij de groene trui. „Ik ben goed in vorm, voel me lekker. Maar een tijdrit als deze is voor specialisten, niet voor sprinters zoals McEwen en ik. Ik wil proberen niet te veel tijd te verliezen, je weet nooit hoe het loopt. Maar de gele trui is, omdat ik weet dat we praktisch gezien uitgeschakeld zijn, geen doel voor mij en mijn ploeg." In het groen daarentegen is Hus hovd zéér geïnteresseerd. „Het moet vooral in de eerste week ge beuren. Na de rit naar Karlsru he komen de Vogezen en wor den onze kansen schaars. Elke tussensprint zal ik aangrijpen." Leon van Bon hoopt dat zijn ploegmaat McEwen, bij afwezig heid van Petacchi, Zabel en Frei- re hét sprintkanon, snel een trio ritten wint. Met overmacht. „Dan is de rest gedesillusio neerd en is het gedaan met de sprints. En krijgen renners als ik meer kansen." In tegenstelling tot McEwen en Hushovd droeg Tom Boonen het geel nog niet. Ook dit jaar zal dat niet gebeuren voor het Bel gische troetelkind. „Wil je min der dan een minuut verliezen, dan zal je al bij de beste twintig tijdrijders van de wereld moe ten behoren. Dat is een sprinter niet gegeven. De tijd nadien is te kort om de achterstand via de bonificaties goed te maken." Want dinsdag is al de volgende chrono, voor ploegen. De sprin ters verliezen dan weer tijd op de specialisten. Boonen: „Het is niet anders, Volgend jaar beter. We zetten in op groen." GPD ROMENTINE - Jan Ullrich kwam gisteren, een dag voor de start van de Tour de France, ten val tijdens de verkenning van het parkoers voor de eerste etappe. De Duitser kwam met de schrik vrij, hij liep lichte snijwonden aan de hals op. Ullrich verkende het parkoers van de tijdrit en knalde op de ploegleiderswagen van T-Mobile. ANP foto Gero Breloer/EPA Voor Lance Armstrong en voor Zee land is er vanaf vandaag nog maar één Tour te gaan. De zesvoudige win naar van de ronde wordt over drie we ken uitgezwaaid op de Champs Elysées. Het Zeeuwse comité mag op die zondag meezwaaien vanaf het ere- terras en een glas drinken op een spoe dig weerzien. Zou Tourbaas Jean Marie Leblanc te gen die tijd het verlossende woord al hebben gesproken? Dat moet haast Wel, want hier in de Vendée, waar van daag de Tour van dit jaar start, is het al bijna geen geheim meer. Jogi Muller, perschef van Armstrong, weet het ze ker, De Zeeuwse buschauffeur van de Rabobank vertelt het rond. De Tour- meisjes hebben het al gehoord, maar de Tourbaas wil het maar niet zeggen. Dat komt, zegt Leblanc, omdat hij geen sla pende honden wakker wil maken. Het nieuws moet geheim blijven tot de pre sentatie in oktober, anders zijn alle ho tels binnen een dag volgeboekt. Het aftellen is al wel begonnen. We mo gen er tenminste vanuit gaan dat alle signalen zo gunstig blijven. Dan mag het Zeeuwse wielerpubliek zich opma ken voor twee dagen Tour. Dat moet - volgens de kansberekening - over één jaar en vijf dagen zijn. De start is vol gend jaar in Straatsburg op zaterdag 1 juli. Zondag en maandag blijft het pelo ton daar in de buurt. Dinsdag is er vol gens de planning een uitstapje door Duitsland of Luxemburg en op woens dag de rit van Valkenburg naar Zee land. Het kan ook nog met een dag ver vroegd worden, zodat de Tour op woensdag weer vertrekt uit Zeeland. Op die twee dagen zijn heel wat specu laties los te laten. Voor de start van nu, in het zenuwcentrum in Challans, gaan er al wat scenario's rond. Wat denkt u van deze: de Tour houdt al twee jaar op de vierde of vijfde dag de ploegen tijdrit. Kan het in de strategie van de Tour 2006 zo uitpakken dat die etappe (meestal zo'n 65 kilometer) door Zee land wordt gereden? Met een rondje over de Zeelandbrug en de Stormvloed kering? Het is maar om even bij weg te dromen. Het andere, veel minder gun stige scenario, ligt misschien iets dich ter bij de realiteit. De Tour komt via Brabant naar Zeeland en finisht in Goes. Met de snelheid van de finale rijdt het peloton dan hooguit een uurtje over Zeeuwse wegen. De volgende mor gen is de start voor het stadhuis in Ter- neuzen, om van daaruit via Axel naar België en Frankrijk te rijden. Doe er ruw geschat een halfuur door Zeeuws- Vlaanderen bij en de karavaan is weg. Komen we er dan niet een beetje be kaaid af? Zes jaar lobbywerk en een kleine miljoen euro om de Tour binnen te halen voor anderhalf uur echte koers? Maar goed, zal Pieter Stoter, voorzitter van het Zeeuwse Tourcomi té, zeggen, we hebben toch mooi voor twee dagen de Tour binnengehaald. Met de hele invasie die er in meerijdt, zo blijkt uit de cijfers. De persdienst maakte er gisteren wat bekend. De aar digste. De tv-uitzendingen van de Tour worden dit jaar door 78 zenders uitge zonden in 170 landen. Het gaal in to taal om 2400 uur zendtijd, bekeken door twee miljard mensen. De Tourka ravaan bestaat uit 1500 volgwagens met in totaal 4500 inzittenden. Zestig mensen zijn bij de Tourdirectie in vaste dienst, tweehonderd jongens en meisjes hebben voor drie weken een vakantie baantje. De Tour wordt over drie we- Wauters in toptien van deelnames CHALLANS - De Belgische wielrenner Mare Wauters van Rabo komt met 13 deelnames aan de Tour de France in de toptien allertijden. In het klassement staat hij acht ste. Joop Zoetemelk (16) reed de meeste keren. Lucien van Impe en Guy Nulens (15), André Darrigade, Raymond Poulidor, Sean Kelly en Vjatsjeslav Ekimov (14) volgen. Lévi Leipheimer is beter dan ooit CHALLANS - Lévi Leipheimer is er na zijn vertrek bij Rabo alleen maar beter op geworden als renner. De Am?r rikaan meldde zich gisteren in Challans opgewekt bij de medische controle. Hij was al in topvorm in de Dauphiné Liberé en verwacht veel van de Tour. „Ik heb na de Dau phiné trainingsstages gedaan in de Alpen en de Pyrenee ën. Volgens de tests die ik daar deed, ben ik met de week beter geworden." De proloog, vandaag naar Noirmoutier. is hem op het lijf geschreven. Leipheimer is ervan over tuigd dat hij in Parijs op het podium staat. Oscar Sevilla hoopt op nieuwe start CHALLANS - De Spanjaard Oscar Sevilla wil zijn car rière een nieuwe start geven. De winnaar van het jonge- renklassement in 2001 sukkelt al jaren met blessures. Met zijn overgang naar T-Mobile heeft hij de motivatie terug. En de doktoren hebben hem helemaal fit verklaard. Sevil la rijdt niet voor zijn eigen kansen. „De ploeg heeft mij ge.- haald om helper te spelen voor Ullrich en Vinokourov." Kroon rijdt als eerste Nederlander CHALLANS - Karsten Kroon start vandaag als eerste Ne derlander in de tijdrit van Fromentine naar Noirmoutier. Hij start om 16.16 uur zijn race over 19 kilometer. De Fransman Ludovic Turpin is om 15.40 de eerste renner. Starttijden Nederlanders en favorieten: 16.16: Karsten Kroon, 16.29: Servais Knaven, 16.37: Gerben Löwik 17.19: Joost Posthuma, 17.23: Alexandre Vinokourov, 17.32: Bram Tankinlc, 17.36: Joseba Beloki, 17.40: Mi chael Boogerd, 18.01: Pieter Weening, 18.02: Leon van Bon, 18.06: Paolo Salvodelli, 18.11: Lévi Leipheimer, 18.13: Thomas Voeckler, 18.14: Michael Rogers, 18.17: Thor Hushovd, 18.20: Floyd Landis, 18.22: Erik Dekker, 18.24: Alejandro Valverde, 18.27 George Hincapie, 18.29: Iban Mayo, 18.31: Bradley McGee, 18.41: Fabian Cancella- ra, 18.42: Santiago Botero, 18.44: Cadel Evans, 18.46: Ivan Basso, 18.47: Jan Ullrich, 18.48: Lance Armstrong. Prijzengeld in Tour bijna 2 miljoen CHALLANS - De organisatie van de Tour de France is dit jaar een kleine 2 miljoen euro aan prijzengeld kwijt. Voor de winnaar van de Tour ligt in Parijs 400.000 euro klaar, zijn naaste belager moet het doen met 170.000 eu ro. Een ritzege in de Tour levert 8000 euro op. De groene trui is in Parijs goed voor 25.000 euro, de bolletjestrui voor de beste klimmer is hetzelfde bedrag waard. De bes te ploeg neemt 35.000 euro mee naar huis. Voor renners die in de Tour geen enkele prijs pakken en niet bi] de eerste negentig in het algemeen klassement ein digen, is een bedrag van 400 euro gegarandeerd. Daar voor moet eerst in drie weken wel 3608 kilometer worden gefietst. ANP De Tour de France is 's werelds grootste wielerspektakel. Vanaf vandaag wordt de 92e editie ver reden. Het evenement kent vele volgers, in en buiten de koers. De PZC brengt drie weken lang tal van Tour-fanaten voor het voetlicht. Vandaag in deel 1 wie- Ierspeaker Bert van Gils uit Vlis- singen. door Jan Dagevos VLISSINGEN - De jaren zestig, zeventig. Dat waren nog eens tij den. Het was een periode dat de Tour nog gewoon de Tour was en Theo Koomen vanaf de mo tor verslag uitbracht. „Dan zat ik voor de tv, met het geluid van de radio erbij", zegt Bert van Gils. „Van die toenmalige tv-commentatoren werd ik niet warm of koud, van Theo Koomen wel." Koomen overdreef wel eens iets in zijn verslaglegging, maar dat kon Van Gils niet al te zeer de ren, „Ik had de tv erbij, dus wist het precies als hij een beetje te ver ging. Toch sprak hij me ge weldig aan. Hij was spontaan en zijn commentaar kwam van bin nenuit, vanuit de koers." Van Gils is door de jaren heen altijd een volger op afstand ge weest. Hij is gek van de Tour de France, maar was nog nimmer lijfelijk aanwezig bij het evene ment. „Het is er nog nooit van gekomen", stelt de 57-jarige Vlissinger, die in het magazijn van Damen Shipyards werk zaam is. „Ik heb overdag mijn werk en daarnaast heb ik de wie- Ierwedstrijdjes hier in de buur.t. Een wedstrijd bij de junioren kan ook mooi zijn hoor. In de zo mermaanden zijn er veel wed strijden en als speaker heb ik mijn werk dus wel. En ik ben ook niet het type dat met zijn ca-, ravan naar de Tour trekt." „Maar wie weet. Ik hoor vaak zulke mooie verhalen vanuit de Tour, misschien moet ik er ooit nog eens heen gaan. Als het zo ver komt, zou ik graag een dagje optrekken met die speaker van de Tour. Dat schijnt iets aparts te zijn. Ik zou graag zien hoe hj] de dingen aanpakt. Ik zou het ook leuk vinden om de koers een keer vanaf de motor te volgen.- Dan zit je lekker dicht op de wedstrijd en kun je alles goed volgen. Dat is beter dan in auto 87 te moeten zitten. Dan zie je niets van de wedstrijd." Zoals zovelen waagt ook Van Gils zich dezer dagen aan de Tourtoto. Hij heeft zijn lijstje al ingeleverd bij verschillende or ganisatoren (wielerclub Theo Middelkamp, PZC). „De mensen denken dat ik er verstand van heb, maar ik heb nog nooit éér^ prijs gewonnen. Ik eindig meest al onderaan. Weet je: mensen die er juist weinig verstand van hebben, eindigen bovenin." ken beveiligd door 22.000 politiemen sen (op elke plaats wordt een nieuwe lading uitgestort). De reclamekaravaan telt 200 wagens met 40 verschillende merken. De recla memeisjes en jongens delen 11 miljoen geschenken uit. De ronde wordt ge volgd door 1200 journalisten, fotogra fen en cameramensen, vergezeld van 1100 technici. Zij vertegenwoordigen onder meer 528 verschillende dagblad en tijdschrifttitels. Het aantal bedden dat de Tourdirectie dagelijks betaalt voor mensen uit de ka ravaan is 1200. Daarbij komen - ook weer ruw geschat - nog minstens tien duizend slaapplaatsen voor andere vol gers. Wij hoeven ons als Zeeuwen geen zorgen te maken, want volgens het toe ristenbureau hebben we 9500 hotelbed den te vergeven. Frits Bakker foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21