xJ mm COURAN Italiaanse bende jaagt op moslims VIJK? PZC a I I v l Hulst richt burgerwacht op tegen vandalisme Schiphol wordt beter beveiligd SUNWEB.NL Kabinet wil wekelijks preken imams op tv Rei zét%- ém eiligheidsdiensten steunen rechtse groep File door gekantelde vrachtwagen Miss Nederland heel even Neeltje Jans Zonaanbidders 21° |l5° W 4 Later opklaringen Vanochtend bewolkt en lichte regen. I Vanmiddag opklaringen. Maxima rond 21 graden bij een matige westenwind. >47e jaargang no. 154 saterdag 2 juli 2005 los nummer 1,75 Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovermeulen.nl BBHSnHDN pan onze redactie buitenland lENUA - De Italiaanse au- oriteiten hebben een bende ipgerold die illegaal jacht aakte op vermeende mos limmilitanten. De organisa tie kreeg steun van leden van de staatspolitie. Dat heeft het Openbaar Ministe rie in de noordelijke havenstad Genua gisteren bekendgemaakt. De ultrarechtse groepering, die grotendeels werd gefinancierd door donaties van zeer rijke mensen, werd opgericht kort na de bomaanslagen op treinen in de Spaanse hoofdstad Madrid, die 11 maart vorig jaar aan 191. door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet wil dat er wekelijks preken van jmams worden uitgezonden op televisie. Zo moet de achter docht jegens de islam worden jveggenomen. Het voorstel Blaakt onderdeel uit van een ac tieprogramma van 32 punten waarmee radicalisering moet worden tegengaan. jVIinister Verdonk (Integratie) wil dat de moskeeën 'de deuren opengooien'. Te veel Nederlan ders menen nu nog dat er in de gebedshuizen alleen maar men den worden opgehitst tegen de westerse samenleving. „Dat is in de overgrote meerderheid van de gevallen helemaal niet zo." In het actieprogramma ligt de nadruk op preventie. Er moet meer openheid komen, minder discriminatie en meer kennis, is de boodschap. Het kabinet wil nog dit jaar een rapport presenteren over de mo tieven van jongeren om zich aan te sluiten bij radicale groeperin gen. Daarbij worden praktijk voorbeelden in kaart gebracht. Verdonk wil bekende Nederlan ders van allochtone afkomst in zetten om jongeren te informe ren over de gevaren van reli gieus extremisme. Verder zal het kabinet een brochure uitge ven over radicale'stromingen in de islam en een internationale conferentie organiseren. GPD mensen het leven kostten. Tegen 25 verdachten loopt een gerech telijk onderzoek. De helft van hen is werkzaam bij de staatspo litie of andere veiligheidsdien sten. Zorgwekkend De verdachten zouden politie penningen hebben vervalst en hebben geprobeerd toegang te krijgen tot geheime documenten van het ministerie van Binnen landse Zaken. In een verklaring noemde het OM in Genua de be trokkenheid van de veilig heidsagenten 'zeer zorgwek kend'. De illegale 'burgerwacht' vroeg op zijn website om tips over mo gelijke activiteiten van militan ten. Bovendien bood de groepe ring gespecialiseerd onderzoek aan ter voorkoming van terreur aanslagen. De leden zochten er kenning-van" de Verenigde Sta ten én Israël voor hun bijdrage aan de strijd tegen het terroris me. Godvrezend „Godvrezende mannen, puur en sterk, verlicht door de wil van God, zijn afgedaald in de vallei van de dood om het christe- lijk-joodse geloof en de westerse samenleving te beschérmen", al dus een verklaring op de websi te, die inmiddels uit de lucht is gehaald. ANP/RTR loor Harold de Puysseleijr HULST - De Stichting Bezoe- kersmanagement Hulst neemt het initiatief voor een burger wacht in een poging het vanda lisme in de binnenstad van Hulst een halt toe te roepen. De inspanningen die de politie zich tot nu toe heeft getroost, werpen volgens bestuurslid P. Weemaes en bezoekersmanager ||V!. de Bruijn te weinig vruchten ff. Balorige jongeren richten ver nielingen aan in het centrum jlran Hulst en net daarbuiten. Na Sen avondje stappen reageren ze [zich af op bloembakken, bouw- pekken, autospiegels en bushok je en dat is de stichting Bezoe- lersmanagement een doorn in het oog. „Het kost de gemeente jaarlijks enkele tienduizenden euro's om die schade telkens op nieuw te herstellen", zegt Wee- maes, even met de pet van wet houder financiën van de gemeen te Hulst op. „We moeten het tij keren. De politie zal liever geen burgerbewaking zien in de stad, maar hier moet een eind aan ko men. We weten waar het ge beurt, we weten wanneer het ge beurt en we weten wie het doen. Dus wij gaan posten om de van dalen aan te spreken op hun ge drag." Weemaes benadrukt dat het Bezoekersmanagement de politie van tevoren over haar ac ties zal informeren. Met die insteek kan ook de poli tie leven met het initiatief, laat woordvoerder Jan van Mourick van de politie weten. „Extra ogen en oren juichen wij alleen maar toe", aldus de politie woordvoerder. „Alleen zullen ze hetzelfde als ons ervaren: zulke dingen doen ze niet als jij in de buurt bent." Voorlichting Naast de oprichting van de bur gerwacht wil de stichting ook door voorlichting op de scholen verbetering in de situatie zien te bewerkstelligen. De aanpak van het vandalisme is het meest in het oog springen de onderdeel van een nieuw pro ject dat na de zomer in de bin nenstad van Hulst van start gaat. 'Schoon en leefbaar Hulst' richt zich nameüjk ook op een schoner centrum. HEINKENSZAND - Een lange file werd gister middag veroorzaakt doordat een vrachtwagen rond halfvier kantelde bij het uitrijden van de oprit naar de A58 bij Heinkenszand. De vracht wagen kwam van de Sloeweg en wilde in de richting van Bergen op Zoom de Rijksweg oprij den, toen hij door onbekende oorzaak kantelde. De hele zuidbaan raakte versperd en binnen de kortste keren stond er een kilometerslange file. De chauffeur liep alleen wat schrik en schram men op. Hoewel de lading niet gevaarlijk was, duurde het tot in de avond voordat de rijbaan vrijgemaakt kon worden. Ook in de andere rich ting, waar het vakantieverkeer al vroeg in de middag op gang kwam, werd het langzaam rij den. foto Willem Mieras Miss Nederland Miranda Slabber liet zich gisteren als Neeltje Jans vereeuwigen bij de opening van het zandsculptuur bij Waterland. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Ze is Miss Nederland en gisteren figureer de ze heel even als Neeltje Jans. In die hoedanigheid te kende de Zeeuwse Miranda Slabber gisteren voor de offi ciële opening van het grootste zandsculptuur in Nederland, te vinden op het terrein van themapark WaterLand. De Zeeuwse Miss Nederland was speciaal voor de gelegen heid gekleed als Neeltje Jans, de Zeeuwse evenknie van de Romeinse godin Nehalennia, en gezeten op een zandsculp tuur in de vorm van een reu- zenvotiefsteen. Tot eind augus tus kan de bezoeker van Neel tje Jans middels zeven grote zandsculpturen een kijkje ne men in de mythologische we reld van Nehalennia. Getoond wordt de bouw van een tem pel, handelaren die offers bren gen, de aanbidding door de Ro meinen en regressie en verval. Ook de vondsten van tempel en altaarstenen in Colijns- plaat en Domburg komen aan bod. De sculpturen zijn gemaakt door het Nederlandse bedrijf Inaxi dat inmiddels ook in het buitenland naam heeft ge maakt met haar zandsculptu ren. Inaxi heeft inmiddels met een zandbouwwerk van 21 me ter hoog het wereldrecord van het hoogste zandsculptuur in handen. Het bouwproces van de zand sculpturen op Neeltje Jans be gon half juni en werd eind die maand afgerond. Naast strand- zand is speciaal sculptuur- zand aagevoerd. Dat werd ver volgens in mallen tot harde blokken gestampt om zo een stevige basis te vormen. Carvers Daarna gingen de vormgevers ofwel 'carvers' er mee aan de slag. Uiteindelijk zijn de bouw werken tot in de kleinste de tails afggewerkt. Absolute blikvanger is een negen meter hoog sculptuur van Nehalen nia zelf. Karei Tomeï legt patronen bloot die anderen ontgaan Jubileumtentoonstelling met werk van twaalf jonge meubelontwerpers In Delhi is de koloniale invloed van de Britten nog goed merkbaar w Zomerse lekkernijen kleuren de keuken rood, groen, paars en geel Wikken en wegen is voor Paul en Irene absoluut onbelangrijk door Hans van Soest DEN HAAG - Medewerkers van luchthaven Schiphol worden voortaan strenger en vaker ge controleerd als zij naar hun werk gaan. Ook de doorgangen naar de ruimtes waar het pu bliek niet mag komen, worden beter bewaakt. Dat heeft het ka binet gisteren besloten. Daarmee neemt het kabinet de aanbevelingen over van de com missie-Oord. Die is twee maan den geleden ingesteld toen bleek dat er nogal wat mis was met de beveiliging van Schiphol. In kor te tijd kwam de luchthaven ne gatief in het nieuws door een grote diamantroof, diefstallen en drugs- en mensensmokkel. De commissie keek onder meer of het pasjessysteem voor perso neel van de luchthaven wel Afgesproken is nu dat alle Schipholpasjes eind dit jaar zijn voorzien van biometrische ken merken, zoals vingerafdrukken en irisscans, waardoor beter is te controleren of er geen onbe voegden komen in afgesloten ge bieden. Ook wordt de achter grond van het personeel beter nagetrokken. Verder moeten risicovolle geld en waardetansporten voortaan altijd met gepantserde voertui gen worden uitgevoerd. De in stanties die verantwoordelijk zijn voor de beveiliging en crimi naliteitsbestrijding op Schiphol moeten beter samenwex-ken. Onlangs werden de veiligheids maatregelen op de luchthaven al verscheipt. Er is strenger toe zicht op alle personen en voer tuigen die zich op de landingsba nen bevinden en er wordt gesur veilleerd bij de ingangen van de landingsbaan naar de bagagekel der en het platform. Op Schiphol werken 57.000 men sen en zijn ruim vijfhonderd be drijven gevestigd. Dagelijks ko men er tweehonderdduizend passagiers en bezoekers. GPD Schrijver Karei Glastra van Loon (42) overleden AMSTERDAM - Auteur Karei Glastra van Loon is gisteren op 42-jarige leeftijd overleden. Hij leed al enige tijd aan kanker. Glastra van Loon kreeg grote be kendheid door het boek 'De Pas sievrucht', dat werd onderschei den met de Generale Bank Lite ratuurprijs 1999. Hij was een sterk geëngageerd auteur. ANP pagina 2 altijd vechten tegen het cynisme (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 10 katern 1 Delta raakt weinig klanten kwijt Nutsbedrijf Delta heeft afgelopen jaar slechts 1,5 procent van zijn klanten zien vertrekken. Bij de andere energiebedrijven hebben gemiddeld veel meer *4 klanten gekozen voor een andere aanbieder. Derde finale op rij voor Federer Roger Federer heeft zich via winst op Lleyton Hewitt voor de derde keer op rij geplaatst voor de finale van Wimbledon. Het duel Thomas Jo- hansson-Andy Roddick werd afgebroken. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten 8e Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9 en 11; Zee land: 13, 15, 17, 18 en 19; Reportage: 23, 24, 25 en 27; Wonen: W1W3 en W5; Reizen: W7, W9 en W11Trends: W13 en W15; Jong: W16 en W17 (Advertentie) boeken op: v.a. 99 Elke week in de zaterdagkrant I Reizen Daar moetje naar toe. (Advertentie) plaats; telefoon: (postlbankrekeningnummei: Kijk op wmpK.nl/abonngren, bel gratis 0800 0231231 oi stuur beis bon naar PZC. aldelmg leiersservice Anrmordnummr 713, HBO WB Goes proefabonnement €14,95 Ifg toestemming y van tilt bedrag v. rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: d per maand met automatische incasso 19.951, D per kwartaal met automatische incasso 58,00). pai laar inet automatische incasso 222,50). »711688"555547» het alfabet van Zeeland OH»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1