Alle troep gaat in de toiletpot Divers aanbod in Galerichel Wegen rond Vlaamse havens slibben dicht Kipvis opent ateliers in Middelburg GELICHT door Raymond de Frel Dag lieve, lieve Fritsje. Nu je je laat ste adem hebt uitgeblubt, zeggen wij jou voorgoed vaarwel. Mama wil de niet kijken, die wil je liever levend in gedachten houden. Hoewel je niet zo'n reislustige goudvis was en daar om zonder morren genoegen nam met een stukje groen en een speelgoedhuis je in je kom, moet je nu toch nog op reis. Wij wensen je 'een behouden vaart. Rust zacht... daar ga je hoor. Het riool in. Fritsje is lang niet de enige vreemde kostganger in het rioleringssysteem. Geplette spinnen (want stel je voor dat ze in de vuilnisbak toch nog tot le ven komen!), afgedankte waterschild padden en griezelige langpootmuggen, er is volgens velen geen betere weg om Riool er vanaf te komen dan met een simpe le druk op de spoelknop van de wc. Niks nog even met de luchtverfrisser spuiten, helemaal niet nodig: hup, deur achter je dicht slaan en klaar is kees. En mondje dicht tegen de buiten wereld hè: die vis of waterschildpad is gewoon begraven! Het mag natuurlijk niet, het valt ook niet goed te praten, maar eigenlijk zijn de overleden, afgedankte of dood geslagen dieren in het riool nog niet eens zo erg. Daar weten ze in de ge meente Terneuzen inmiddels over mee te praten. De gemeente deelde deze week al haar inwoners middels een persbericht indirect een waarschu wing uit, want medewerkers moeten zeker twee keer per week uitrukken, omdat het riool ergens verstopt zit. De waarschuwing had nauwelijks de krant gehaald, of het was alweer twee keer prijs. Op de Oudelandseweg en Waterlelie in Terneuzen konden water en uitwerpselen zich ondergronds geen weg meer banen. Reden: een op gehoopte 'dam van schoonmaakdoek- jes'. Doekjes om de wc-bril mee op te Medewerkers van de gemeente Terneuzen moeten gemiddeld twee keer per week uitrukken om verstopte rioleringen te verhelpen. foto Peter Nicolai frissen of schoenen te poetsen en spe ciale lapjes voor het reinigen van (kin derbilletjes kosten, hoe proper ook de eigenlijke bedoeling is, de gemeente Terneuzen handenvol met geld. „Vijf honderd euro per week", weet gemeen tewoordvoerder Dirk Timmers. De afvalbak is een veel betere rust-,, plaats voor dit soort doekjes, gaf de ge meente haar inwoners mee. Door het toilet mag namelijk alleen wc-papier worden gespoeld. Overigens, in Neder land mag dat dan wel als een vanzelf sprekendheid worden beschouwd, het is in zekere zin ook een luxe. Dat ondervond een Terneuzens stel drie jaar geleden tijdens een vakantie in Turkije. „In de badkamer van ons. appartement hing een briefje met het verzoek het gebruikte wc-papier in een daarvoor bestemde emmer te depo neren, omdat het rioleringssysteem niet tegen papierproppen kon. De eer ste dagen hielden we ons daaraan, maar toen we na een diner 's nachts al lebei de gevolgen van een te grote hoe veelheid olijfolie ondervonden, heb ben we de -boel toch maar gewoon -doorgetrokken", vertelt de 24-jarige Terneuzense. Gemaksproduct In haar woonplaats weten ze inmid dels wat voor gevolgen dat soort ge drag kan hebben. Schoonmaakdoekjes staan psychologisch gezien 'dicht bij water', wat het verleidelijk maakt zo'n gemaksproduct in het toilet te gooien. Maar er is natuurlijk niemand die denkt aan vastlopende pompen en gemalen, uitval van de drukriolerings- systemen en extra belasting van de rioolwaterzuivering. „Veel schoon maakdoekjes en ook het goedkopere toiletpapier lossen niet goed op. Als het wel afbreekbaar is, staat het op de verpakking vermeld. De hygiënische doekjes voor babykontjes bijvoor beeld. Die moeten gewoon tegelijk met de luier in de vuilnisbak worden gegooid", aldus Timmers. Hij lepelt in no time een lijst van 'aan gespoelde voorwerpen' op. „Handdoe ken, houdertjes van wc-verfrissers, fri- tesvet, een kunstgebit... vorige week werden in het riool in Sas van Gent zelfs twee gereedschapsleutéls aange troffen." Ook ondergoed wordt meer dan eens in de pot gepropt. Flor Vriends uit Retranchement, die jaren lang jeugdcamping De Wildhof runde, kan daarover meepraten. Een jonge gast die na het laten van een natte wind zijn slip doorspoelde en daar door voor een verstopte persleiding zorgde? Vriends keek er al niet meer van op. Maar zijn schoonmakers wel. Steeds minder mensen waren bereid de toiletgebouwen schoon te maken, dus schakelde Vriends over op een wc per standplaats. Met succes, want van af dat moment was iedereen verant woordelijk voor zijn eigen wc. Hebben we het nog niet gehad over twee voorwerpen waarmee veel men sen liever niet in hun broekzak lopen, laat staan het in hun pedaalemmer te genkomen: gebruikt maandverband en condooms. Ook dat zijn dus verbo den riooltoppers. Maar ach, zolang je het maar kwijt bent, is er niets aan de hand. Toch? Totdat het afvoersysteem in de eigen woning dichtslibt. Want dan is het huis vaak véél te klein,. zaterdag 2 juli 2005 door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De wegen rond de Vlaamse havens slibben dicht. Nadat het Havenbedrijf Gent enkele weken geleden al de noodklok luidde, doet nu ook de haven van Zeebrugge dat. En ook de Waaslandhaven op de lin ker Scheldeoever vlakbij de Zeeuws-Vlaamse grens is steeds moeilijker bereikbaar. Vooral Zeebrugge dreigt in moei lijkheden te komen door gebrek aan goede wegverbindingen met het achterland. Via de Express wegen Brugge-Zeebrugge en Knokke-Antwerpen (parallel aan de grens met Zeeuws-Vlaan- deren) wordt 64 procent van het goederentransport afgewikkeld. Vorig jaar reden bijna 900.000 vrachtwagens, voornamelijk met containers, af en aan; tegen 2020 wordt een verdubbeling verwacht. Na de opwaardering van de nieuwe containertermi- nal van rederij Maersk, begin 2006, loopt het aantal vrachtwa gens in elk geval al op met ruim 300.000 per jaar. Onderzoek van de Beroepsvere niging van Vlaamse Goederen vervoerders maakt duidelijk de wegeninfrastructuur rond Zee brugge en Brugge hopeloos te kortschiet. Er is zo'n 200 mil joen euro nodig om een drei gend verkeersinfarct te voorko men. Binnenvaart Het havenbestuur pleit al jaren voor betere verbindingen met het achterland, niet alleen over de weg, maar ook over het wa ter. Want ook de binnenvaart ontmoet alle mogelijke obsta kels van en naar de kusthaven. Havenvoorzitter J. Coens stelt - en dat deed havenschepen D. Termont van Gent al eerder - dat niet al het geld voor nieuwe infrastructuur richting Antwer pen dient te gaan, maar dat ook de situatie in de andere havenge bieden de nodige aandacht ver dient. De onderzoekers wijzen bovendien op de concurrentiepo sitie van met name Zeebrugge. Volgens hen wordt de verkeerssi tuatie rond concurrerende ha vens als Vlissingen, Calais, Duin- kerke en Boulogne-sur-mer wél voortvarend aangepakt. Woord voerder L. Verkinderen van de beroepsvervoerders: „Het is geen vijf voor twaalf meer, maar twaalf uur." Personeel De vervoersproblemen in de Waaslandhaven raken vooral de havenarbeiders. Veel bedrijven op de linker Scheideoever onder vinden grote moeilijkheden bij het werven van laaggeschoold personeel, dat meestal niet over een auto beschikt en is aangewe zen op het openbaar vervoer. Maar dat is er niet of nauwe lijks. Gouverneur A. Denys van Oost-Vlaanderen heeft beloofd met vervoersmaatschappij De Lijn te gaan praten over een pen deldienst van bussen, zoals die ook in de Gentse Kanaalzone van start gaat. Havenbestuur- ders voorspellen ook grote pro blemen met het goederentrans port over de weg na de opening van de nieuwe containerhaven Het Deurganckdok bij Doel. De wegen op de linkeroever hebben onvoldoende capaciteit om de daarmee gepaard gaande stroom van vrachtwagens met containers te verwerken. VU-orkest treedt op in Veere VEERE - Het studentenorkest van de Vrije Universiteit van Amsterdam speelt volgende week woensdag, 6 juli, in de Gro te Kerk in Veere. De tachtig tot honderdtwintig muzikanten voeren laat-roman- tische en twintigste-eeuwse mu ziekstukken uit. Het optreden begint om acht uur 's avonds. Kaarten reserveren kan onder 0118-623650. In kunstwerkplaats Kipvis worden verschillende objecten van textiel getoond tijdens de expositie '20 Denier'foto Lex de Meester [door Rolf Bosboom SINT LAURENS - Kunstwerk plaats Kipvis vestigt zich in Mid delburg. Zij krijgt de beschik king over een deel van het schoolgebouw aan het Molenwa ter, met tien ateliers voor kun stenaars en een presentatieruim te. De vroegere supermarkt in de Van Cittersstraat in Sint Lau rens, waarin Caroline Passenier een jaar geleden de kunstwerk plaats opende, blijft bestaan als Kipvis-locatie maar de toekom invulling daarvan is nog zeker. Vandaag wordt de tentoonstelling vóór de naar Middelburg ge Annemieke Fanoy toont -i'textiele objecten. Het onderkomen in Middelburg, vanaf 1 augustus beschikbaar, een tijdelijk karakter. De is bereid Kipvis onder te bieden, in afwachting een nieuwe bestemming de plek, De begane grond vordt voorlopig gebruikt als de pendance voor basisschool ABS, de eerste etage zijn tien loka- en die als atelier kunnen wor- gebruikt. Bovenin is nog een ruimte die geschikt is voor exposities, zodat gemaakt werk ook kan worden getoond. Pas senier en het bestuur van Kipvis hebben contacten met diverse kunstenaars die belangstelling hebben voor een atelier, maar definitieve afspraken moeten nog worden gemaakt. Het initiatief sluit helemaal aan bij de behoefte van veel kunste naars, zeggen Passenier en Kip- vis-bestuurslid Liesbeth La beur. „Het moet ongeveer het zelfde karakter krijgen als de kunstwerkplaats in Sint Lau rens, maar dan voor tien men sen. De toegevoegde waarde er van is dat er zo vanzelf ontmoe tingen tussen kunstenaars ont staan. Het moet een soort broed plaats worden." Een van de kun stenaars die interesse heeft, is Annemieke Fanoy (1970), die in Vlissingen is geboren, op de kunstacademie in Rotterdam heeft gezeten en daar nuook woont en werkt. Inmiddels is ze in toenemende mate weer in Zee land te vinden, zoals de komen de weken met een expositie bij Kipvis. De tentoonstelling wekt in eer ste instantie verwondering. Her en der zijn grote aantallen woldraden gespannen die hin dernissen voor de bezoeker vormen. Wie ze overwint, kan de diverse textiele objecten aan de muur van nabij bekijken. „Ik verzamel textielrestanten", ver klaart Fanoy. „Vandaaruit ben ik de ruimte gaan benaderen. Voorheen heb ik veel getekend. Pas de laatste jaren ben ik met textiel gaan werken." De teksten aan de muur en op de grond vormen de sleutel van de expositie. Ze zijn afkomstig uit Ten huwelijk van haar favoriete schrijver John Berger. Het ene fragment is een oude Griekse tekst die hij citeert; het andere deel beschrijft de rol van voorwerpen die als talisman die nen. Veilig gevoel „Alles draait om veiligheid en bescherming", zegt Fanoy. „De objecten die ik heb gemaakt, ge ven mij een veilig gevoel en zijn dus een soort talisman." Het zijp vaak oude stukken textiel, die ze zo heeft bewerkt en her steld dat ze een nieuwe bestem ming hebben gekregen. Daarbij vindt Fanoy het belangrijk om zichtbaar te maken wat zij heeft gedaan, zodat de geschiedenis van het object eraan valt af te le zen. „Het zijn vaak kleine dingen, die je dwingen om goed te kij ken." Wie dat wil doen, wordt wel gedwongen over de wollen blokkades heen te stappen. Het is een manier, aldus de kunste nares, om de toeschouwer de ruimte bewuster te laten bele ven. Zij markeert onder meer de diverse fases van uitbreiding van de vroegere supermarkt die nog in het tegelwerk op de vloer zichtbaar zijn. „Ik probeer alles op een heel lichtvoetige manier te bena deren", zegt Fanoy. Tegelijk ontstaat er, binnen de muren van de kunstwerkplaats, ook voor haar een nieuwe samen hang tussen de afzonderlijke objecten, met de woldraden als verbindende lijnen, „In deze ruimte krijgt het werk een con text." Expositie: '20 Denier' van Anne mieke Fanoy, t/m 26 juli in kunst werkplaats Kipvis, Van Citters straat 49a, Sint Laurens. Ge opend: di. en do., 14-16 uur en op afspraak (06-17648693). De ten toonstelling wordt vandaag om 16.00 uur geopend met een poetrys- lam van UpperFloor (Floor Come- lisse). door Anita Tournois kunst AARDENBURG - Naast de jaar lijkse expositie, onder de noe mer Waardig en Normaal wordt men deze zomer in Galerichel ook getrakteerd op poëzie- en muzikaal gebied. Vanaf drie juli zijn er elke zondagmiddag diver se optredens. Samengebald in een Zomer Mi ni-festival, dat nu zondag begint en het weekend van tien en elf september wordt afge sloten; met drie reguliere en zes zomersalons, de braderichel en het Open Monumentenweekend, georganiseerd door De Com- panen van Galerichel en telkens ingenomen door andere arties ten. "De optredens tijdens dit minifestival zullen zoveel moge lijk worden verzorgd door vrienden van de galerie, met naast muzikanten en dichters, ook vrijwilligers. Kortom men sen die in de loop der tijd al bij ons zijn opgetreden of de galerie een warm hart toedragen. De toegang is gratis en elke keer is er een boeketloterij. Deze zomer draaien we proef. Woi'dt het een succes dan gaan we er zeker mee door. Jamsessie Zondag beginnen we met een jamsessie, intussen onze 68ste, ons 6de poëticum en een concert je door Con Grazia. Elf Zeeuws-Vlaamse dames zingen dan 15e-20e eeuwse liederen in de beeldentuin". Aan het woord is Gert Branderhorst, zoon van oprichtster Wilma Richel, die vo- ïrig jaar overleden is. Samen met vader Eimert zet hij de galerie verder voort en kwijt zich prima van zijn taak. Toch blijft Wilma de bezoekers Werk van Andy Warhol in galerie Tina MIDDELBURG - Galerie Tina aan de Dam 21 in Middelburg toont morgen tijdens de Kunst route Middelburg uitsluitend werken in zwart-wit, die deson danks een zomerse sfeer uitstra len. Er is, tussen 13.00 en 17.00 uur, materiaal te zien van onder anderen Teun Hocks, M. Cha gall, Andy Warhol, W. Kandins- ky, Erik Andriesse, A. Chri stof fel en Erwin Olaf. Chi, beeld van Marijke in den Bo: indirect welkom heten. Via het beeld Wilma met het pikkie, dat de gevel aan de ingang siert - Wilma en haar halssieraad van een mannetje met een pikje wa ren onafscheidelijk - gemaakt door kunstenares Marijke in den Bosch. Een beeldend aan denken als hommage, aangebo den namens alle exposerende kunstenaars, die jaarlijks nieuw werk inbrengen. In de beeldentuin, die steeds meer vorm krijgt door de met buxus omrande perken, komen de beelden prachtig tot hun recht. Kijk Chi eens, één van de rondborstige dames in keramiek van In den Bosch. Strijdvaardig torent ze uit boven de lavendel in volle bloei. De vrouwelijke figuur vervult dit jaar een prominente rol in Waardig en Normaal. Een ode aan de vrouw, moeder, minna res, vervaardigd in talrijke po ses, karakters, met wisselende vormgeving en uitgevoerd in di verse materialen als brons, ar duin, keramiek, marmer of vormgesmolten glas. Figuurlijk en abstract, daartussen geab straheerde vormen. Zittend, staand, slapend, mijmerend, uit dagend, in diep gepeins en vol emotie staan ze symbool en roe pen ver- en bewondering op. Verval Van dikbilletjes tot ranke den nen, ontluikend jong of als rijpe re vrouw. Zoals in Mater, een naakte vrouw op een bank, van Jos van Onna, waar de schoon heid van lichamelijk verval wordt verbeeld. Of zwierig ele gant als het zwarte beeld van Is- sa Kiemtore en La femme II, een unica van Ali Kalverda. Zij vor men slechts een greep uit de meer dan honderd beelden die buiten en binnen te bezichtigen zijn. Binnen kan men zijn hart opha len aan de schilderijen van Nest Martens, een krasse tachtigjari- foto Camile Schelstraete ge, die sinds enige tijd ook naar buiten treedt met poëzie. Aan de buitenmuren hangen vele ge plastificeerde vellen met gedich ten van zijn hand, die treffen door klankkleur en wijze een voud, Of aan de kleurrijke werken van huisvriend Jan Bruëns, Berry, Carla van Geene, Carola Visser of Liz Rumburk. Andere buiten soms ook binnenexposanten zijn: Marie-José van Bezey, Gea van Moorselaar, Gerdi Zwaan, Lenie Verschuuren-Hendriks, Margreet Rensen, Dirk Balder, Piet van der Linden, Henk Zwaan, Louis Wiemes, Dees Ver- schuuren, Hardi, Lilly Rappelet, Quint Abegg en anderen. Tentoonstelling t/m 11 september, Galerichel, Weststraat 38, Aarden burg Dagelijks geopend van 13.00 - 18.00 uur. Buiten seizoen zo. 14.00 - 17.00 uur. Meer info over de Zomer van gale Richel 2005: urww.galerichel.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19