Ook positie cinema wankelt PZC PZC Gesterkt na de brand in de Kanaalstraat Werknemers Vitrite komen dinsdag demonstratief bijeen r j* 15 Bezuinigingen op A-theater leiden mogelijk tot schrappen filmzalen Forse boete voor Paar meter rijden DELTA STOFFENHUIS Slopen of opknappen, dat is de vraag Hz™» TERRA REIZEN zaterdag 2 juli 2005 Lobby voor zeesluis en tunnel Sluiskil GENT - Oost-Vlaanderen en Zeeland gaan lobbyen. Gouver neur A. Denys en commissaris van de koningin W. van Gelder openen dit najaar een charmeof- [ensief voor de bouw van een nieuwe zeesluis in Terneuzen en een dieper aangelegde timnel on der het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil. Gouverneur Denys van Oost- Vlaanderen hoopt 'Brussel' en 'Den Haag' te kunnen laten in- zien dat rap een besluit moet worden genomen. „Sinds mijn aantreden ben ik al snel over- tuigd geraakt van het enorme so ciaal-economische belang van een nieuwe zeesluis voor met na me staalconcern Sidmar en auto- j producent Volvo. Zonder die sluis hebben die bedrijven nau- i welijks nog toekomst." Denys porde z'n collega Van Gel der tijdens de vergadering van de Scheldemondraad in Gent op. „Iedereen in de regio en daarbuiten is het er wel over eens dat die nieuwe sluis er moet komen, maar het probleem is dat het geld van elders ge haald moet worden. Daarom lijkt het me goed dit najaar geza menlijk op te trekken naar Brus sel en Den Haag om bij de poli tiek het grote belang van de sluis nog eens te onderstrepen." De gouverneur wil ook het be drijfsleven, de vakbonden en an dere belanghebbenden bij de lobby betrekken. Van Gelder stemde ermee in. Ook hij stelde vast dat uit recent studiemateriaal blijkt dat de eco nomische betekenis van de sluis veel groter is dan werd aangeno men. Dat zal ook blijken uit een verkennend onderzoek van een [speciale projectgroep van de Technische Scheldecommissie, 'dat dezer dagen verschijnt. De Scheldemondraad stond ook stil bij de grensoverschrijdende [inzet van de traumahelikopter luit Brugge, De Zeeuws-Vlaamse gemeenten én een sponsor draaien op voor een deel van de zogenoemde standby-kosten; de kosten van de inzet komen voor rekening van de zorgverzeke raars. De gemeenten vinden dat jhet ministerie van Volksgezond heid voor de kosten zou moeten jopdraaien. Jonge PvdA'ers in politiek café VLISSINGEN De Zeeuwse af deling van de Partij van de Ar beid houdt vanmiddag een poli tiek café in café Soif in Vlissin- gen. Het vrouwennetwerk orga niseerde de samenkomst om meer jonge vrouwen warm te krijgen voor deelname in de ge meenteraad. Zij kunnen van 12.00 tot 15.00 uur terecht op hetBellamypark. Intrededienst MIDDELBURG - In de Hof- pleinkerk in Middelburg vindt zondag een intrededienst plaats, de intrede van predikant S. Francke wordt die ochtend be vestigd door dominee C. van den Broeke. De dienst begint om 9.30 uur aan het Hofplein in Middelburg. Bezorgklachten: 10-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Maurits Sep MIDDELBURG - De schouw burg wil niet de dupe worden van de problemen met de par keerkelder. Maar het filmthea ter zou wel eens de dupe kunnen worden van bezuinigingen op het A-theater. „Ik moet alle mo gelijkheden onderzoeken, dus ook een A-theater zonder twee filmzalen", beaamt wethouder A. van 't Westeinde. De raadscommissie maatschap pelijke zaken van Middelburg heeft Van 't Westeinde donder dag gevraagd te onderzoeken of het A-theater gebouwd kan wor den zonder dat er geld bij hoeft. Dan moet er dus wel worden be zuinigd. Bestuursvoorzitter H. Kole van de Stichting Stadsschouwburg en Concertzalen Middelburg (SSCM) drong net als de com missie aan op het handhaven van de A-status voor het thea ter. „Het mag geen wijkvoorzie- ning worden." Hij stelde als minimale eisen een grote zaal met ten minste ze venhonderd stoelen én een klei ne zaal. Zonder die kleine zaal zal de exploitatie jaarlijks in de rode cijfers blijven. Stommiteiten Over andere versoberingen wil het bestuur als toekomstig ex ploitant van het theater graag meepraten. „Want de schouw burg", stelde Kole, „moet nu het gelag betalen voor de stommitei ten die het college van B en W heeft begaan met de bouwput voor de parkeerkelder." Nu de raad in meerderheid lijkt vast te houden aan een A-theater, zou het echte kind van de rekening wel eens de Stichting Cinema Middelburg kunnen worden. Die zou immers twee filmzalen krijgen in het A-theater, ter ver vanging van het Schuttershof- theater. Risico „Dat risico zit er levensgroot in", geeft Van 't Westeinde toe. „Ik heb niemand horen spreken over de cinema. Maar bij mij zit dat wel degelijk in het achter hoofd. Dat de schouwburgstich ting voor zichzelf opkomt, kan ik begrijpen. Maar ik moet in de gaten blijven houden dat er nog meer belanghebbenden zijn." Tot de onderzoeken die hij gaat uitvoeren, hoort volgens de wet houder ook de optie: een A-thea ter aan de Zuidsingel maar dan zonder filmzalen. Trouwens, als het A-theater op een andere plek komt, bijvoor beeld in de Mortiere, is het ook nog maar de vraag of dat aan trekkelijk is voor het filmhuis, stelt hij. Voorzitter W. de Pagter zei eerder dit jaar al in de PZC dat hij hecht aan een plek in de binnenstad. H. Weststrate, die de Stichting Cinema Middelburg vertegen woordigt bij afwezigheid van de voorzitter en de directeur, weet niet of de cinema zich al zorgen moet maken. „Als er bezuinigd moet worden, sneuvelt er altijd wat. Maar ik weet niet of het filmtheater dan als eerste gaat vallen, of dat de pijn gelijk wordt verdeeld. Het wordt in ieder geval spannend." Het filmtheater wil dolgraag groeien, zegt Weststrate. Zij wijst erop dat de programme ring met twee zalen natuurlijk groter kan zijn dan met de ene zaal die er nu is, maar dat Mid delburg dat ook nodig heeft. Goedkoopste Voorzitter Kole van de schouw burg stelde overigens dat de SSCM het liefst wil doorgaan met bouw aan de Zuidsingel. „Dat spijt me verschrikkelijk voor de bewoners, maar ik ben er heel eerlijk in. Doorgaan aan de Zuidsingel is het goedkoop ste, en dat moet de gemeente raad toch aanspreken, en dan zitten we het kortst zonder schouwburg in Middelburg." Marianne en Dirk de Weerd (links) van Terra Reizen en Piet en Hetty Baas van het Delta Stoffenhuis voor de deur van het opgeknapte complex. foto Lex de Meester door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Als ze aan de brand van 26 november vorig jaar terug denken, moeten ze slikken. „Ik krijg dan nog steeds kippenvel op mijn arm", zegt Marianne de Weerd van Terra Rei zen in Oost-Souburg. Voor Piet en Het ty Baas van Delta Stoffenhuis geldt het zelfde. „Het getril van elke deur in een sponning of een raam dat klappert maakt me angstig." Angstig, maar ook gesterkt voelen ze zich nu Piet Baas: „Ik kan nu denken: dat hebben we toch maar mooi overwon nen. En het is maar materiaal dat ver nietigd is." De twee winkels in de Ka naalstraat in Oost-Souburg gaan van daag weer open. Niets doet nog aan de brand denken. Zelfs de indringende brandgeur is verdwènen. De twee families hebben in zeven maan den tijd een huzarenstukje geleverd. „Maar met hulp van heel Souburg en de aannemer", zegt Hetty Baas. Een week na de brand zei de familie Baas dat ze opnieuw zouden beginnen. Dat ze alles vanaf de grond zouden opbouwen. Dat leek toen nog heel ver weg en haast een utopie. „Alles lag in as en dat wat er over was, was drijfnat gespoten." De stoffenwinkel, het woonhuis en het reisbureau moesten vanaf de grond wor den opgebouwd. Terra Reizen kon in de buurt kantoor houden, maar de stoffen winkel moest dicht. „We hebben alle aandacht aan de inrichting en de bouw kunnen geven. Dat gaf ook wel aflei ding", merkt Hetty Baas op. De verwerking van de brand is nog niet voorbij. „Ik weet niet of je dit ooit hele maal van je af kan schudden", zegt Ma rianne de Weerd. In de maanden na de brand merk je stap voor stap dat je 'iets' verder komt. „Een belangrijke stap voorwaarts was het moment dat ik het het weer leuk vond om naar aanbie dingen voor reizen te zoeken en plezier had om leuke tripjes aan te vragen voor klanten." De familie Baas zal het moment dat het licht voor de eerste keer aanging niet snel vergeten. „We hebben een mooie verlichting in de zaak. Maar met het licht begon de winkel weer te leven. Dat was ongeveer tweeënhalve maand geleden." Ze hebben er geen moment aan gedacht om op een andere plaats een stoffenwin kel te openen, dan in de Kanaalstraat, waar ze 35 jaar geleden waren begon nen. „Hier moest het gebeuren, nergens anders. Alleen de gedachte al." Vier jaar geleden opende Terra Reizen de deuren in de Kanaalstraat. De hele dag speelde toen een muziekorgel bij de opening voor de zaak. Gisteren, bij het voorproefje op de heropening, kwam er bij toeval een muziekorgel voorbij. Baas regelde dat het orgel voor de deur een tijdje bleef spelen. „Marianne vindt dit leuk. Dat wist ik. Door de ellende zijn we als buren wel naar elkaar toege groeid." Het regende gisteren bloemen en felici taties, taarten en andere cadeaus. „Ik was mijn oude Singers kwijt, mooie trapnaaimachines, die door de brand waren vernietigd. Zonder dat ik erom gevraagd heb, heb ik een paar heel bij zondere exemplaren gekregen." Vanaf 02 juli 2005 weer geopend 1 Voor iedere klant een modeboek gratis! DELTA STOFFE Grote partij stofjes 5.00 p/mtr Roos collectie v.a. 5.00 p/mtr Joepie soeks nu 1.95 Bizz Kids Tshirts nu 7.50 Bosje 10 stuks DMC zijde 4.95 kILJI IIC Kanaa|straat 33, Oost-Souburg IN MUlO www.deltastoffenhuis.nl (Advertentie) Gelijk oden! Elektrotechniek studeren? De HZ biedt een pure studie elektrotechniek voor VWO'ers. Doe het in 3,5 jaar! WWW.HZ.NL TEL.; 0118 489 229 Hogeschool door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Bewoners van de Haringvlietstraat, Triniteit en Goes-West kunnen opgelucht ademhalen. Als het aan de spre kers van hel symposium over ar chitectuur ligt, blijven hun hui zen voorlopig lekker staan. Waar in de jaren vijftig en zes tig het geluid van in de grond slaande heipalen te horen viel, klinkt nu vooral de slopersha mer. Huizen en woonwijken uit de periode 1945-1975 staan niet zelden genomineerd voor sloop. Op een symposium in de Tim merfabriek wisselden mensen uit de bouwwereld gisteren van gedachte over de gebouwenvoor- raad. Ze namen Zeeuwse projec ten als de Haringvlietstraat, de Terneuzense wijk Triniteit en de dijk Goes-West als voorbeeld. Slopen of opknappen? Taco Tuinhof van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) begon gelijk over het Van Dis- hoeckhuis in Vlissingen. „Van de week zei wethouder Poppe-de Looff dat de sloop van het Van Dishoeckhuis heeft te maken met de tijdsgeest. Dat is natuurlijk onzin, want ook in de jaren tachtig keerden mensen zich tegen afbreken. Ik ben be nieuwd hoe ze nu dan aankijkt tegen de Zeevaartschool. Vroe ger werd gezegd dat we alle ge bouwen uit de periode tussen 1930 en 1980 maar zo gauw mo gelijk moesten vergeten. Op die manier verdwenen Ter Mantelin- ge, de PZEM-centrale en het Julianaziekenhuis in Terneuzen. Daar denken we tegenwoordig hopelijk anders over." Na Tuinhof was het woord aan Wessel de Jonge. Dat hij Doco- momo heeft opgericht, laat gauw genoeg vermoeden hoe de architect denkt over de naoor logse gebouwenvoorraad. Doco- momo is een internationale club mensen die zich inzetten voor het documenteren en bewaren van gebouwen van de 'moderne beweging'. Hij haalde een plaat je van het Hofje Onder den To ren te voorschijn en benadrukte het belang van duurzame ont wikkeling. Dat nog niemand een waardevol gebouw in Zeeland had opgegeven voor Docomomo, verbaasde hem. Aan het geluid uit het publiek te horen, zal dat ontbreken niet lang meer duren. Doorzonwoning In de Timmerfabriek werd voor namelijk gesproken over de Van Nellefabriek, sanatorium Zonne straal in Hilversum en het he dendaagse besef hoe belangrijk die gebouwen zijn. Architectuur- historicus Vincent van Rossem noemde de naoorlogse architec tuur één van highlights en on derzoeker Haico van Nunen had een zestal redenen voor behoud van bestaande bebouwing op een dia gezet. Doorzonwonin gen zijn niet saai, van galerijen valt nog best iets te maken en dat portiekwoningen een slech te naam hebben, is helemaal niet terecht, zei hij. Ook Van Rossem wist; genoeg re denen om naoorlogse wijken te koesteren. Volgens hem is slo pen het creëren van een achter buurt. „Als ze de Amsterdamse wijk Uilenburg niet hadden ge saneerd, zouden we nu allemaal hippe monumentjes hebben." MIDDELBURG - Even je auto een paar meters verzetten. Dat leverde een inwoner van Alkmaar gisteren een boete van 90Ó euro een rijontzegging van zeven maanden op. De man was begin dit jaar op bezoek bij vrienden in Westka- pelle. Na het nuttigen van flink wat drank wilde hij zijn auto van de stoep halen en in een parkeervak zetten. Daar bij vergiste hij zich in het pedaal en gaf gas in plaats van te remmen en botste tegen een paaltje. Vervolgens bleef hij niet bij zijn auto wachten de tot de schade was gere geld. Politierechter J. ITopmans was zeer duidelijk: ,,In uw toestand had u helemaal niet achter het stuur mogen kruipen. Gemeente schrapt kapvergunning ZIERIKZEE - De kapvergunning wordt geschrapt uit de Algemene Plaatselijke verordening. Een ruime meerder heid van de gemeenteraad heeft hier mee ingestemd. „Dit is een goed voorbeeld van deregulering", zegt C, Flik- weert (SGP). „Wij zijn niet bang voor kaalslag", zegt W. Stouten (Leefbaar Schouwen-Duiveland). GroenLinks en Alert! zijn tegen het schrappen van de vergunning. „Het is bizar dat op een eiland waar al zo weinig bomen staan een kapvergunning wordt geschrapt", zegt P. de Gijt van GroenLinks. „Bent u wel eens in de Westhoek wezen kij ken hoeveel bomen daar staan?", reageerde A. Verseput (WD). Het schrappen van dé kapvergunning betekent niet dat iedereen in het wilde weg bomen kan gaan om hakken. Via het bestemmingsplan, in natuurgebieden en via de boswet blijven bomen nog steeds beschermd. Plet schrappen van de kapvergunning levert de gemeente een aanzienlijke besparing op. Ambtenaren zijn tot nu toe jaarlijks ongeveer 120 uur kwijt aan het behandelen van de kapaanvragen. Daar bovenop komen nog de uren die de afdeling openbare werken nodig heeft om een aan vraag te beoordelen en de uren die gestoken worden in het behandelen van bezwaar- en beroepschriften. Cel voor in huis hebben pistool MIDDELBURG - Een Terneuzenaar (26) is gisteren dooi de Middelburgse politierechter J. Plopmans veroordeeld tot een celstraf van elf dagen. De man had in het huis waar hij woonde even een pistool van vrienden in handen gehad en dat niet gemeld aan de politie. Die vrienden zijn eind vorig jaar aangehouden wegens hun betrokkenheid bij overvallen. De Terneuzenaar is toen elf dagen lang in voorlopige hechtenis gehouden omdat justitie vermoedde dat hij ook iets met de overvallen van doen had. Dat bleek niet het geval. De man verklaarde gisteren dat hij niets van dat pistool had gezegd omdat die vrienden des tijds hem op hadden genomen en geholpen. Plij wilde hen niet afvallen. Evenemententerrein blijft dicht RENESSE - Een motie van Lijst Raats om het evenemen tenterrein in Renesse langer toegankelijk te houden voor parkeren heeft het in de gemeenteraad niet gehaald. Het evenemententerrein aan de Hogezoom sluit in april voor auto's. „En dan blijft het vervolgens leeg staan tot 1 juli wanneer de activiteiten voor de toeristen beginnen." zegt R. Raats. „Pas in oktober wordt het terrein weer vrijgege ven voor de auto's. Ik zou graag willen dat het terrein lan ger beschikbaar is om auto's te parkeren. door Ben Jansen MIDDELBURG - Lampvoeten- fabriek Vitrite in Middelburg ligt dinsdag waarschijnlijk een deel van de dag plat. De vakbon den hebben een demonstratieve ledenvergadering uitgeschreven omdat de onderhandelingen over een sociaal plan zijn vastge lopen. De werknemers worden ook geïnformeerd over het be sluit van de ondernemingsraad in het geweer te komen tegen de door Philips Lighting aangekon digde verplaatsing van een deel van de productie naar Polen. Die verplaatsing leidt tot een halvering van de tweehonderd arbeidsplaatsen die Vitrite nu nog telt. De bonden zijn het niet eens geworden met Philips over de afvloeiingsregeling voor het personeel dat zal worden ontsla gen als de inkrimping doorgaat. De ondernemingsraad van Vitri te is het niet eens met de aange kondigde vermindering van de activiteiten in Middelburg. Er is een negatief advies verstrekt, dat Philips in de wind heeft ge slagen. Daarom stapt de onder nemingsraad naar de Onderne mingskamer in Amsterdam, de rechterlijke instantie waaraan dit soort conflicten kunnen wor den voorgelegd. Het besluit van Philips de reor ganisatie toch door te voeren, dateert van 7 juni. Na een wacht tijd van een maand kunnen de voorgenomen plannen worden uitgevoerd. De bonden en de on dernemingsraad zijn benieuwd wat Philips na donderdag gaat doen. De gang van de OR naar de rechter heeft op zichzelf geen opschortende werking. Volgens een woordvoerder van Philips zal de onderneming de over plaatsing van een deel van de productie van Vitrite echter uit stellen in afwachting van een oordeel van de Ondernemingska mer. De bonden willen dinsdag een uitspraak van hun leden over na dere acties. Motorrijder zwaar gewond LEWEDORP - Bij een ongeval op de Postweg in Lewedorp is gisteren een motorrijder zwaar gewond geraakt. Hij is met de traumaheli overgebracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. De motorrijder, een 55-jarige Vlissinger, reed rond 16.00 uur over de Postweg toen hij geen voorrang kreeg van een 52-jari- ge automobilist uit de gemeente Goes. Deze automobilist wilde komende vanaf de Lewedijk, rechtdoor de Postweg overste ken en zag hierbij mogelijk de motorrijder over het hoofd. Mo tor en autp werden beide volle dig vernield bij het ongeval. Zaterdag 2 juli FEESTELIJKE OPENINGSLOTERIJ iti i a i e i m HOOFDPRIJS I een weekend of midweek op vakantiepark Weerterbergen in een 6 persoonsbungalow reiskoffer De loten worden zaterdag 2 juli uitgegeven en hebben altijd prijs! Deze loten kunnen de gehele dag gratis wor den afgehaald bij het reisbureau. De trekking van de hoofdprijs en 2e prijs is om 16.00 uur. (per adres één lot) Een ballonnenclown zal het geheel opluisteren ballonfiguren en er zullen ballonnen wórden itgedeeld ANVR REISBUREAU TERRA REIZEN Kanaalstraat 31,4388 BJ Oost-Souburg Tel/fax 0118-473600/473609

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15