Joodse kolonies verboden gebied PZC IMF tempert euforie over extra gelden aan Afrika Doden in Kinshasa bij rellen tegen regering Congo Ahmadinejad speelde mogelijk actieve rol in gijzeling van 1979 Orthodoxe jood steekt in op deelnemers homoparade sraël gaat door met uitzetten van extremisten uit nederzettingen Ook Spanje stemt in met homohuwelijk Franse Staat verkoopt aandelen in tolwegen vrijdag 1 juli 2005 ioor Ad Bloemendaal 5RUZALEM - Drie deelne- iers aan een omstreden homo parade in Jeruzalem zijn gister- ivond gewondgeraakt toen een rlhodox-joodse betoger hen iet een mes bewerkte. i)e verwondingen van een van de slachtoffers zijn ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De twee anderen raakten licht ge wond. Het was voor het vierde achtereenvolgende jaar dat de homogemeenschap in Jeruzalem een parade organiseerde. In de vorige jaren waren er slechts kleine incidenten, maar dit keer kwam het tot felle confrontaties met religieuze betogers. In het centrum van de stad wachtten honderden demon stranten de stoet op. Zij hielden borden omhoog met teksten als 'homoseksualiteit is abnormaal' en 'met psychiatrische hulp is homoseksualiteit een geneesba re ziekte'. Toen zij aanstalten maakten de deelnemers aan de parade aan te vallen probeerde de politie hen te verdrijven, maar dat kon de steekpartij niet voorkomen. In totaal dertien be togers zijn gearresteerd. De orthodox-religieuze burge meester van Jeruzalem, Uri Lu- polianski, had de homoparade willen verbieden. Hij zei te vre zen voor rellen in verband met het karakter van de stad. Twee derde van de bevolking is ortho dox-joods of islamitisch. De organisatoren van de parade stapten naar de rechter die hen in het gelijk stelde, en de burge meester kreeg een boete opge legd. GPD tan onze redactie buitenland ERUZALEM - Het Israëlische ;ger is gisteren opnieuw opge reden tegen joodse extremisten ie zich verzetten tegen de voor enomen ontruiming van de ne erzettingen in de Gazastrook. die joodse kolonies in het bezet-; e Palestijnse gebied zijn tot 'ge- loten militair terrein' ver- laard. Israëliërs die niet in de lazastrook wonen, mogen er iet meer in. len groot aantal militairen en olitieagenten bestormde giste- •en het Maoz Hayam-hotel in iet nederzettingenblok Gush iatif, waar zich de afgelopen ireken honderd rechtse activis- en hadden verschanst. Zij zou- en het gebouw hebben willen ebruiken als uitvalsbasis voor erzet tegen de Israëlische terug rekking uit de Gazastrook, die aedio volgende maand moet ilaatsvinden. De activisten hadden zich verza meld in de eetzaal van het hotel m zich met handboeien aan el kaar vastgeketend. De meesten zouden uiteindelijk vrijwillig het pand hebben verlaten. Vier extremisten die zich wel verzet ten, zijn aangehouden. Enkele uren voor de bestorming had het leger de joodse kolonies in de Gazastrook tot verboden ter rein verklaard. Volgens een ver klaring van het leger gebeurde dat omdat de afgelopen dagen sprake is van 'opnieuw een ern stige escalatie van extremis tische activiteiten'. De veiligheidsdiensten zouden beschikken over informatie dat meer fanatieke tegenstanders van het terugtrekkingsplan van premier Sharon naar de Ga zastrook willen trekken 'om met provocaties de zaak te laten es caleren'. Tijdelijk Een woordvoerster verklaarde tegen de Legerradio dat de af sluiting van het gebied een tijde lijke maatregel is. De regering wil de 21 joodse nederzettingen op de kleine en dichtbevolkte Gazastrook opgeven. Sharon heeft gewaarschuwd dat hij 'al le noodzakelijke maatregelen' zal nemen om de 'vandalen' die zijn terugtrekkingsplan willen ondermijnen, te stoppen. In verschillende steden in Israël werd gisteren opnieuw actie ge voerd. Ongeveer honderd beto gers blokkeerden enige tijd de belangrijkste toegangsweg naar Jeruzalem. De politie is in de hoogste staat van paraatheid ge bracht. Alle verloven zijn inge trokken. ANP yprus stemt in net EU-grondwet NICOSIA - Cyprus heeft giste- en als elfde EU-land ingestemd net de Europese grondwet. Der- ig van de vijftig parlementa- iërs stemden voor. De stemming heeft overigens veinig invloed op de gang van aken rond het referendum; de luropese grondwet is 'dood' inds de afwijzing door Frank- ijk en Nederland. GPD/RTR Bijna eenvijfde kinderen sterft in zuidelijk Afrika BERLIJN - In zuidelijk Afrika Jsterft ieder jaar bijna eenvijfde (van alle kinderen onder de vijf .jaar oud. Dit blijkt uit onder zoek van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. Een grof schandaal, zei gisteren een vertegenwoordiger van Uni- :ef. Het gaat om zo'n 4,7 mil- oen kinderen. De meeste kinde- •en sterven aan zaken die rela- iief eenvoudig zijn te voorko nen: chronische ondervoeding, nalaria, diaree, mazelen of long- mtsteking. In rijke industriële anden haalt jaarlijks 1 procent ran de kinderen de vijfde ver- aardag niet. In Latijns-Ameri- ca is dat 3,4 procent. ANP/DP A Belgische oproerpolitie gebruikt een waterkanon om Congolese betogers in Brussel uiteen te drijven. foto Thierry Roge/RTR van onze redactie buitenland KINSHASA - Bij demonstraties tegen de regering zijn gisteren in de hoofdstad van Congo, Kinshasa, zeker twee mensen door de oproerpolitie doodge schoten. Duizenden betogers eisten het aftreden van de regering, omdat de eerder voor deze zomer toege zegde verkiezingen niet lijken te zullen doorgaan. Legerhelikop- ters vlogen boven de stad en dui zenden militairen bevolkten de straten om de betogers tegen te houden. In 2003 werd een vredesakkoord gesloten na een vijf jaar duren de burgeroorlog die aan vele tienduizenden Congolezen het leven had gekost. Afgesproken werd toen dat binnen twee jaar verkiezingen zouden worden ge houden, maar die termijn is nu verstreken en er zijn voorlopig geen verkiezingen voorzien. De afgelopen twee jaar is econo misch nauwelijks vooruitgang geboekt, en in het oosten van het land heersen nog steeds de rebellen en heeft de regering weinig te zeggen. De protesten zijn georganiseerd door de Unie voor Democratie en Sociale Vooruitgang (UDPS) die het aftreden eist van de over gangsregering van president Ka bila. 'Een plus vier is nul' stond op een spandoek, verwijzend naar Kabila en zijn vier vice-presi- denten. Volgens een parlements lid verliep de betoging vreed zaam tot militairen het vuur openden op de demonstranten. Een regeringswoordvoerder noemde de demonstratie 'een op roep tot burgerlijke ongehoor zaamheid' die niet kan wórden getolereerd. Ook in Brussel, hoofdstad van de vroegere kolonisator België, werd gisteren door honderden Congolezen gedemonstreerd te gen het bewind in Kinshasa. De politie greep in toen stenen wer den gegooid naar de Congolese ambassade. GPD/RTR T1% J j O 1 v,,. ...v jvan onze redactie buitenland LONDEN - Westerse, regerin gen, hulporganisaties en pop isterren moeten niet de indruk pvekken dat grote sommen extra geld alle problemen in Afrika in feen mum van tijd oplossen. On derzoek toont aan dat extra hulp niet automatisch voor eco nomische groei zorgt in arme 'landen. pat stelt het Internationaal Mo- metair Fonds (IMF), dat aan de (Vooravond van de G8-top van de economische grootmachten jn de wereld twee rapporten >ver deze kwestie publiceert. ,We moeten, gezien ervaringen et hulp in het verleden, voor- ichtig zijn en geen hoge ver- 'achtingen verbinden aan ont wikkelingshulp die niet waarge- maakt kunnen worden", aldus het Internationaal Monetair Fonds, dat uitgebreid onder zoek deed naar de duur en types van hulp en de aard van het be stuur van ontvangende landen. De conclusie dat hulp niet tot meer groei leidt, staat haaks op bevindingen van de Wereldbank die vijf jaar geleden vaststelde dat hulp wel degelijk voor bete re economische prestaties zorgt in landen met een goed beleid. Valse verwachtingen Volgens een van de samenstel lers van de nieuwe IMF-rappor- ten, Raghura Rajan, is veel min der bekend over de effecten van hulp dan westerse regeringen en het publiek graag zouden wil len. „Als we net doen alsof we al les weten en alles duidelijk vast staat, dan wekken we valse ver- (Advertentie) het alfabet van Zeeland wachtingen", aldus Rajan. Hij wijst erop dat een toename van hulp in de ontvangende landen vaak leidt tot een sterkere natio nale munt, waardoor het effect op de economische groei teniet wordt gedaan. De export neemt af en dat heeft negatieve gevol gen voor de productiviteit van een land. Verdubbeling De Afrika-commissie van de Britse premier Blair pleit onder meer voor een verdubbeling van hulpgelden aan Afrika. Dit plan staat centraal op de G8-top die volgende week in het Schotse Gleneagles plaatsvindt. Het IMF ziet tegelijkertijd graag een toename van de handel met ar me landen. De Wereldbank wijst er aan de vooravond van de G8-top op dat sinds 1995 de economieën van Afrika jaarlijks met gemiddeld 3,3 procent zijn gegroeid. Tien jaar eerder lag dit op 1,7 pro cent. De Afrika-specialist van de We reldbank is dan ook optimis tisch. „De hoop dat Afrika nu echt op een keerpunt staat, is in twintig jaar tijd nog nooit zo sterk geweest", aldus John Pa ge. Hij wijst op de wereldwijd toegenomen aandacht voor het continent en bewijzen dat er zich echt positieve ontwikkelin gen voordoen. GPD Verbod handel martelwerktuigen BRUSSEL - De Europese Unie heeft de handel verboden in martelwerktuigen, elektrische stoelen, guillotines en andere materialen voor de doodstraf. Het past bij de Euro pese afwijzing van de doodstraf en marteling, aldus een woordvoerster van de Europese Commissie gisteren. De woordvoerster zei niet te weten of er in Europa veel handel is in martelwerktuigen en guillotines, maar bena drukte dat de Europese Commissie het zekere voor het on zekere wil nemen. Tegelijk komen er strengere controles op goederen als stroomstokken. ANP Arts ontslagen voor fout formulier DÜSSELDORF - Een arts in de Duitse stad Düsseldorf is op staande voet ontslagen, omdat hij een verouderd aan meldingsformulier voor ziekenhuisopename had inge vuld. De arts handelde tijdens een noodsituatie, meldde een Duitse regionale zender gisteren. De patiënt verkeerde in levensgevaar. Voor een recht bank voor arbeidszaken verklaarde de arts dat hij niet had geweten dat het aanmeldingsformulier niét meer mocht worden gebruikt. De rechtbank besloot het ontslag onrechtmatig te verklaren. ANP Maat leidt EU-delegatie Kirgizië BRUSSEL - CDA-europarlementariër Maat leidt de EU-delegatie die gaat toezien op een eerlijk verloop van de presidentsverkiezingen in de Centraal-Aziatische repu bliek Kirgizië van 10 juli. Dat heeft het CDA gisteren be kendgemaakt. Ook PvdA-europarlementariër Corbey maakt deel uit van de zeskoppige delegatie van europarle mentariërs. Maat is nu al vice-voorzitter van de delegatie voor Cen- traal-Azië van het Europees Parlement en beschikt over veel contacten in het land. Kirgizië kwam in maart in op stand tegen president Akajev. ANP Inzittenden Chinook gevonden KABOEL - Amerikaanse militairen hebben gisteren in Oost-Afghanistan de dinsdag neergestorte Chinook-heli kopter gevonden met daarin de lichamen van dertien om gekomen inzittenden. Zeven inzittenden worden nog ver mist. Amerikaanse functionarissen zeiden dat er nog hoop is dat de vermisten nog in leven zijn. Een BBC-verslaggever ter plaatse zei dat het ook mogelijk is dat ze door de Tali ban gevangen zijn genomen. De Taliban, de voormalige machthebbers die in 2001 door de Amerikanen zijn verdreven, zeiden dat ze de Chinook hebben neergeschoten. ANP/RTR Belg te groot voor traumaheli STAVELOT - Belgische hulpdiensten hebben deze week grote moeite gehad om de grootste Belg te redden. De 2,29 meter lange Alain Delaunois had dinsdag een hartaanval gekregen in zijn woonplaats Stavelot. Een medische heli kopter kwam ter plaatse, maar de reus paste er niet in. Ook een gewone ziekenwagen bleek te klein. De medewer kers vouwden de pijnlijdende man uiteindelijk toch in de ambulance. Het hartinfarct bij de Belg bleek uiteindelijk mee te vallen. ANP Homorechtenactivisten vieren buiten het Spaanse parlement de aanname van de wet die het homohu welijk in hun land mogelijk maakt. foto Susana Vera/RTR van onze redactie buitenland MADRID - Het Spaanse parle ment heeft gisteren een wet aan genomen die homoseksuelen toe staat in het huwelijk te treden en kinderen te adopteren. De wet werd in het Pluis van Af gevaardigden met 187 stemmen voor en 147 tegen aangenomen. Spanje is daarmee het vierde land waar homohuwelijken kun nen worden gesloten. Dat kan al in België, Canada en Nederland. In Canada moet de senaat nog instemmen, maar dat geldt als een formaliteit. Bijna twee we ken geleden waren tienduizen den Spanjaarden, onder wie bis schoppen en andere katholieke geestelijken, in de hoofdstad Ma drid de straat opgegaan om te protesteren tegen de wet. De Spaanse wetgevers zijn het in de nacht van woensdag op donderdag ook eens geworden over een nieuwe echtscheidings- van onze redactie buitenland WASHINGTON - De nieuw ge kozen Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad was in 1979 een van de sleutelfiguren bij de inname van de Ameri kaanse ambassade in Teheran en bij de gijzeling van de Ameri kanen in dat complex. Dit heb ben drie ex-gijzelaars verteld, berichtte gisteren het dagblad The Washington Times. Ahmadinejad was 23 jaar en een leider van de radicale studenten groepering die de bestorming van de ambassade leidde. Dat gebeurde in november 1979. De gijzeling duurde 444 dagen. „Zodra ik zijn foto zag, wist ik dat hij het was", aldus de 73-ja- rige Charles Scott, een oud-kolo nel van het Amerikaanse leger. Volgens hem was Ahmadinejad een van de twee of drie topmen sen die achter de gijzeling zaten en ondervroeg hij ook gijze laars. Scott zegt zich een incident te herinneren waarbij Ahmadi nejad een Iraanse bewaker op zijn kop gaf, nadat die twee ge gijzelde Amerikanen toestem ming had gegeven om de ruimte te verlaten waar zij zaten opge sloten. „Je moet die varkens niet laten gaan", zou Ahmadi nejad de bewaker hebben toege snauwd. Scott verstond dat om dat hij redelijk Farsi, de taal in Iran, beheerst. De 64-jarige Donald Sharer, een marinekapitein die in dezelfde ruimte als Scott zat opgesloten, herinnert zich de jonge Ahmadi nejad als een 'hard en wreed per soon'. Hij zegt dat hij meerdere malen door hem aan een ver hoor is onderworpen, maar kan zich niet meer precies herinne ren waarover dat ging. Een andere ex-gijzelaar, Kevin Hermening, met twintig jaar des tijds de jongste Amerikaan die vastzat, zegt ook door Ahmadi nejad te zijn verhoord. De Amerikaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de mogelijke betrokken heid van Ahmadinejad bij de gij zeling. „Zijn verleden roept vra gen op. We bestuderen de zaak op zoek naar feiten", liet het Witte Huis gisteren weten. President Bush liet gisteren we ten vraagtekens te zetten bij de mogelijke rol van Ahmadinejad tijdens het gijzeldrama. Bush zei dat hij het bericht in The Washington Times niet kon be vestigen. ANP/RTR/AFP wet die de ontbinding van het huwelijk erg eenvoudig maakt. Het gaat om een hervorming van de laatste echtscheidings- wet uit 1981, zo berichtte het dagblad El Pais gisteren. Volgens het wetsvoorstel hoe ven de echtelieden niet meer eerst een periode gescheiden te leven en geen redenen meer aan te voeren voor een echtschei ding. Het wetsontwerp bevat de mogelijkheid van gedeelde voog dij over de kinderen. ANP/AFP 7127 kilometer snelweg exploite ren. Die heffen er tol waarvan naar raming de komende dertig jaar 34 miljard in de staatskas terecht zou zijn gekomen. Dat is na de verkoop afgelopen. De bedoeling was uit die gelden een op 1 januari in het leven ge roepen agentschap voor finan ciering van de infrastructuren (Afitf) van middelen te voor zien. De Afitf moest een deel van de kosten van nieuwe we gen, spoorlijnen en waterweg verbindingen voor zijn rekering nemen. De Afitf zou de bouw van een nieuwe spoortunnel tussen Frankrijk en Italië medefinan cieren. Het boren is inmiddels begonnen. Onduidelijk is hoe het nu verder moet met de finan ciering van het peperdure pro ject. ANP van onze redactie buitenland PARIJS - Binnen acht a tien maanden verkoopt de Franse Staat zijn hele aandeel in de au tosnelwegen in het land. Dat moet 11,8 miljard euro opleve ren. Minister Copé voor Belas tingzaken heeft dat gisteren be vestigd. Ruim 10 miljard wordt bestemd voor aflossing van de staat schuld, inmiddels opgelopen tot 1100 miljard euro. „Een druppel op een gloeiende plaat", vindt de oppositionele socialistische senator Signé, „die bovendien het hele meerjarenplan tot 2025 voor de Franse infrastructuur op losse schroeven zet." Op het ogenblik heeft Frankrijk meer derheidsaandelen in de drie gro te maatschappijen die totaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5