Een slapende reus wordt wakker PZC Advies over groei Schiphol zet kwaad bloed bij Milieudefensie PZC Conventie Genève voldoet niet meer door groei terreur Democratie kwijnt in Hongkong pri*L_ Afhaalchinees illustreert bij uitstek de kracht van de Chinese economie te gast 1 juli 1955 vrijdag 1 juli 2005 China groeit uit tot een economische supermacht. Het geheim van het Rijk van het Midden is zichtbaar voor iedereen die wel eens een bezoek brengt aan een Chinees restaurant. De Chinese restau ranthouder toont een mentaliteit die optimale kans biedt op succes en deelt die met de Chinezen in het land van herkomst. door Gert-Jan Hospers China is een slapende reus, zei Napoleon ooit over dit immense Aziatische land met zijn 1,3 miljard inwoners. Het Rijk van het Midden, zoals de Chinezen hun land veelzeggend noemen, maakt een enorme eco nomische groei door. Het natio nale inkomen van China stijgt jaarlijks met zo'n negen pro cent, terwijl we hier in Europa al blij mogen zijn als we één pro cent groei per jaar halen. Achter die Chinese opmars gaan duizelingwekkende cijfers schuil. Gemiddeld wordt er in China elk half uur een fabriek geopend. Jaarlijks studeren in China bijna een half miljoen in genieurs af. Volkswagen ver koopt er meer auto's dan in Duitsland. Elke maand stijgt het aantal mobiele bellers met vijf miljoen. De helft van alle di gitale camera's en airco's ter we reld, een derde van alle schoe nen en magnetrons en een kwart van alle wasmachines komt uit China. Zo kunnen we nog wel even doorgaan. Deze cijfers vor men echter maar een deel van het verhaal. Armoede De kloof in China tussen stad en land, kust en binnenland en rijk en arm is nog groot. Afgezien van een middenklasse van zo'n honderd miljoen stedelingen leeft een groot deel van de bevol king nog onder armoedige om standigheden. China staat óók voor achthonderd miljoen arme boeren, een instabiel financieel systeem en een grote nationale schuldenlast. De Chinese econo mie is bovendien nog niet groter dan die van het Verenigd Ko ninkrijk. De betekenis van Chi na voor Nederland valt mee: on ze jaarlijkse export naar het land is net zo groot als die naai de Duitse stad München. Toch valt er met de Chinezen en hun economie niet te spotten. Net zoals eerder tijdens de Han-, Tang- en Ming-dynastie zal het Rijk van het Midden zijn naam eer aan doen. China wordt een economische supermacht en zou wel eens kun nen uitgroeien tot het centrum van de wereld. Het geheim daar van zit hem niet zozeer in de macht van het getal, als wel in de mentaliteit van de Chinezen. Dat kunnen we al zien in het eer ste de beste afhaalrestaurant. Tijdens de afgelopen veertig jaar is het aantal Chinese eetge- legenheden in ons land meer dan verachtvoudigd. Geen enke le tak binnen de horecasector is in die periode zo snel gegroeid. lidariteit. Ze zijn trots op hun eeuwenoude taal en cultuur en zijn loyaal aan elkaar. Die soli dariteit zien we vooral binnen de eigen familie: verwanten staan elkaar moreel en finan cieel bij, bijvoorbeeld door geld aan ondernemende broers of ne ven uit te lenen. Het spreekt voor zich dat de Chinese restau rateurs model staan voor hun landgenoten in China zelf. Nederland kan veel van de Chi nese horeca-ondernemers leren. Want het is juist hun mentali teit die ons land zo node mist. Nederland is slachtoffer gewor den van de 'wet van de remmen de voorsprong'. Vroeger waren we rasondernemers en liepen we voorop. Die economische voor sprong heeft er echter toe geleid dat we op het hoogtepunt van het succes lui, gemakzuchtig en zelfgenoegzaam zijn geworden. Het probleem is dat je zo'n men taliteit niet van de ene op de an dere dag verandert. Eenvoudig weg de concurrentie aangaan met China is dan ook een illusie. We kunnen op dit moment hoog stens trachten een graantje mee te pikken van het Chinese suc ces. Napoleon Onder het motto 'If you can't beat them, join them' heeft Phi lips al een laboratorium in Chi na geopend. Wanneer ons land slimme deals weet te sluiten met de Chinezen (bijvoorbeeld: jul lie onze laboratoria, maar dan wel gebouwd met Nederlands materiaal) blijft de schade be perkt. Intussen moeten we goed nadenken wat het Westerse ant woord is op het Oosterse succes. De afhaalchinees biedt alvast stof tot nadenken. Hoe het ook zij, Napoleon had een vooruit ziende blik. Over China zei hij namelijk ook: 'Als die slapende reus eenmaal ontwaakt, dan zal de wereld beven.' Gert-Jan Hospers is universitair docent economie en strategie aan de Faculteit Bedrijf, Bestuur en Technologie van de Universiteit Twente Uit onderzoek blijkt dat die groei grotendeels te danken is aan de eigenschappen van Chi nese restauranthouders. Om te beginnen hebben Chinezen pres tatiedrang en een langeter- mijn-perspectief. Ze werken hard, zeuren niet en willen hoe dan ook als horeca-ondernemer slagen. Omdat Chinese migran ten willen dat hun nageslacht het beter heeft dan zijzelf, doen ze er alles aan om de studie van hun kinderen te bekostigen. Ver der zijn Chinezen flexibel en in novatief. In hun restaurants is de klant nog koning en worden de gerechten aangepast aan de smaak van het publiek. Zo staan sinds de komst van grote aantallen Indische Nederlan ders na 1948 Indonesische ge rechten als nasi en saté op de Chinese menukaart. Of neem de recente opmars van wokrestau rants waarmee ingespeeld wordt op de trend van verant woord eten. Ten slotte kennen de leden van de Chinese gemeen schap een sterke identiteit en so- door Stevo Akkerman De Conventie van Genève, die stamt uit 1949, is niet geschikt voor de oorlog voering van nu, waarin terro risten de plaats van soldaten hebben ingenomen. Er moet daarom een speciale Conven tie tegen Terreur komen, zegt de Israëlische oud-rechter Straschnov. Amnon Straschnov is in Ne derland vanwege een con ferentie over 'zelfverdediging en recht'. Als voormalige ad vocaat-generaal van de Is raëlische militaire rechtbank en rechter in Tel Aviv, kent hij de spanning tussen de wet en de nationale veiligheid. Al les wat je doet, moet legaal zijn, zegt hij, maar één prin cipe staat vast: als je be dreigd wordt, sla je preven tief toe. Plet principe 'in noodgevallen gelden andere regels' bepaalt ook de tactiek tegen terro risten, zegt de oud-rechter. „Stel, je weet dat in Nabloes iemand explosieven maakt om vijf dagen later een aan slag te plegen in Israël. Wacht je dan tot hij opduikt en zijn shirt openrukt om zichzelf en zijn omgeving op te blazen? Nee, je arresteert hem. En als dat niet kan, scha kel je hem uit." Liquidaties Straschnov erkent dat bij der gelijke liquidaties Palestijnse burgers zijn omgekomen. „Dat gebeurt als terroristen en hun leiders zich verschui len in moskeeën en dergelij ke. Maar het is nooit onze be doeling burgers te treffen. We hebben daarvoor duidelijke Hoe is dan te verklaren dat in de tweede intifada (2000- 2004) aan Israëlische kant dui zend doden vielen en aan Pa lestijnse drieduizend? Dat zijn toch niet allemaal terro risten geweest? „De eerste in tifada (1987-1990) was nog een opstand van burgers, de tweede was bijna een oorlog, met enorm veel aanslagen. Daardoor is ook onze reactie harder geweest. Wat hadden we dan moeten doen? Lijd zaam toekijken? De andere wang toekeren? Dat zijn te genover terreur geen opties." Dat er sprake was van een bijna-oorlog wil volgens Straschnov niet zeggen dat het oorlogsrecht van toepas sing zou moeten zijn op de Pa lestijnse strijders. Ze zijn geen krijgsgevangenen die de bescherming genieten van de Conventie van Genève, waar in het oorlogsrecht is vastge- legd. Terrorisme „Ze dragen geen uniform, ze kiezen burgers als doelwit. Het zijn criminelen, geen krijgsgevangenen." Toch le vert deze categorie crimi nelen wel juridische proble men op. Straschnov pleit daarom voor een internationa le Conventie tegen Terreur, zodat landen elkaar kunnen houden aan rechten en plich ten in de strijd tegen het terro risme. Welke rechten hebben verdachten die van plan wa ren aanslagen te plegen, maar tijdig zijn opgepakt? Welke status heeft bewijsma teriaal dat door inlichtingen diensten is verzameld en dat niet in een openbare rechts zaak kan worden gepresen teerd? Dat zijn vragen die dan aan de orde moeten komen. Straschnov: „Je spreekt hier niet over straf, maar over pre ventie, Dat is heel wat an ders. In Israël hanteren we de 'administratieve hechtenis' ge baseerd op het Britse recht. Mensen kunnen worden vast gehouden op grond van ver trouwelijke informatie, maar de rechter moet die informa tie wel toetsen."GPD door Erwin Tuil Vandaag gaan Hongkongers opnieuw de straat op om te demonstreren voor democratie en tegen inmenging van Peking. De protesten klinken echter steeds zwakker, want de demo cratische beweging kent zware tijden. „Het enige waar Donald Tsang nog iets over te zeggen heeft, is de keuze van zijn vlinderstrik in de ochtend." Veel cynischer kon het democratische kamp in Hongkong de nieuwe baas van de voormalige Britse kroonkolo nie niet neerzetten. Donald Tsang Yam Kuen, die van de vlinderstrik zijn handels merk heeft gemaakt, wordt door de democratische beweging op zijn best gezien als een zetbaas van de communisten in Peking. Niet iedereen is het met die type ring eens. „Hij is wel iemand die zowel vrienden heeft in het pro-Pekingkamp als in het de mocratische kamp van Hong kong," zegt Chris Yeung, com mentator van de South China Morning Post. „Tsang kan met meer mensen overweg dan zijn voorganger Tung Chee-hwa. Dat zou het makkelijker moeten maken voor hem. Maar vergeet niet dat hij niet het onvoorwaar delijke vertrouwen heeft van Pe- king." Dat vertrouwen zal de gewezen carrière-ambtenaar Tsang de ko mende jaren moeten zien te win nen. Zijn voorganger maakte zijn tweede termijn niet vol, stang geldt voor de resterende twee jaar als een tussenpaus. Maar daarna wil hij een volle pe riode van vijf jaar dienen. Dat betekent dat de komende twee jaar vooral bedoeld zijn om Pe king te laten zien dat Tsang de belangen van de Volksrepubliek serieus neemt. Veeg teken Zijn Britse titel 'Sir' gebruikt hij niet meer om niet lang twij fel te zaaien over zijn loyaliteit. Geen erger verwijt dan dat ie mand zijn Chinese wortels niet respecteert, ten faveure van een koloniaal verleden. De democra tische beweging is daar op zijn minst ongelukkig mee en noemt het een veeg teken dat Tsang naar Peking vloog om daar zijn benoeming officieel uit handen van de Chinese premier Wen Jia- bao in ontvangst te nemen. Dat hij door een kiescollege in Hong kong was gekozen, gaf de benoe ming van China's favouriet niet meer dan een flinterdun demo cratisch tintje. De afspraak die in 1997 werd ge maakt bij de overdracht van Hongkong aan China, dat er sprake zou zijn van één land en twee systemen, wordt volgens de democratische beweging met voeten getreden. De soevereini teit die de kolonie beloofd was is een wassen neus gebleken. Pe king dicteert en Hongkong heeft alles maar te pikken. Enquête Tsang zwaaide deze week met een enquête die aangaf dat alge meen stemrecht voor de wetge vende raad van Hongkong, de Legislative Council Legco, abso luut geen prioriteit heeft voor de bevolking. Sterker, recht streeks gekozen afgevaardigden voor de raad en een direct geko zen bestuurder staan op de der tiende plaats van het prioritei tenlijstje. Belangrijker voor de burgers zijn het aanpakken van vriendjespolitiek, de werkloos heid, instabiliteit en luchtvervui ling. De democratische partijen zet ten daar hun eigen peiling tegen over. Daaruit blijkt dat 60 pro cent van de bevolking nog steeds algemeen kiesrecht wil. Nu zit Hongkong opgezadeld met een systeem waarin bedrijfs leven en bepaalde beroepsgroe pen veel meer invloed hebben dan de gewone man. Het princi pe van een stem per volwassene wordt niet geaccepteerd door Pe- king. De jaarlijkse demonstratie op 1 juli, de dag van de overdracht in 1997, was de afgelopen jaren een succes voor de democrati sche organisaties. Meestal wa ren zo'n half miljoen mensen op de been. Dit jaar zal dat aantal niet gehaald worden. De verkie zingen voor de Legco vorig jaar september lieten niet de gehoop te doorbraak zien voor de demo cratische partijen. De fut lijkt er uit. Het kost ieder jaar meer moeite om mensen nog op de been te krijgen. En deze week ontstond ook nog eens reuring bij christe lijke organisaties over de offi ciële deelname van de homobe weging aan de demonstratie. Een boycot dreigde en het ver eende front vertoonde duidelij ke barsten. GPD door Heieen Paalvast Schiphol moet de ruimte krij gen om verder te groeien. Het hele systeem van geluids-, milieu- en veiligheidsnormen moet daarvoor worden ver nieuwd. Het huidige stelsel vol doet niet, schrijft de Raad voor Verkeer en Waterstaat in een ad vies aan staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer) over de toekomst van de lucht vaart in Nederland. Volgens deze toekomstvisie van de Raad, een belangrijk advies orgaan van het kabinet, ver draagt de economische beteke nis van een grote luchthaven ('hub') als Schiphol 'geen sterke remming van de groei, ook als dit mogelijk (tijdelijk of perma nent) extra hinder veroorzaakt.' De beschikbare capaciteit om de komende jaren al door te groeien naar 600.000 tot 700.000 vluchten per jaar (tegen 403.000 in 2004) kan Schiphol 'echter niet volledig benutten omdat het in een dwangbuis van nor men zit'. De raad doet enkele aanbevelin gen ('ingrediënten') voor zo'n nieuw normenstelsel. Zo zou in een 'ruimtelijke reserveringszo ne' rond de luchthaven, om extra geluidsshinder te voorko men, geen nieuwe woningen mo gen worden gebouwd. Vliegrou tes moeten maximaal worden ge bundeld, in plaats van te laten uitwaaieren zoals nu. Vertrek en aankomstroutes moeten wor den gecombineerd en langer (15-20 kilometer) in een rechte lijn in het verlengde van de ba nen worden doorgetrokken. Meer overlast Daaraan zitten voor- en nade len. Veel meer mensen zullen minder overlast krijgen, maar een beperkt aantal minder men sen zullen 'voorspelbaar meer overlast krijgen'. Dit kan aanlei ding zijn om delen van woonker nen te slopen, aldus de Raad in het advies 'Vluchten kan niet meer...' Aantallen en locaties voor sloop noemt het orgaan niet. Staatssecretaris Schultz nam het stuk gisteren in ontvangst, maar wilde er niet inhoudelijk op reageren zolang de evaluatie van het Schipholbeleid loopt. Daarvoor liggen er al zestig ver- P ,7 y.1 betervoorstellen, aldus haar woordvoerder. Zo presenteerde begin deze week de luchthavensector, waar onder Schiphol en KLM, haar een soortgelijk document dat aanpassing van de huidige re gels en voorschriften bepleit. Dit pakket regels ligt vast in de Luchtvaartwet uit 2002, die mo menteel wordt doorgelicht door Verkeer en Waterstaat. Andere partijen kunnen hun steentje bij dragen. Het eindrapport moet in februari 2006 klaar zijn en met verbetervoorstellen aan de Tweede Kamer voorgelegd. De publicatie van een tweede Schipholadvies is echter koren op de molen voor PvdA-kamer- lid Duivesteijn. Volgens hem is het stuk van de Raad des te meer reden voor uitstel van de deze week voorziene stemming over de kabinetsplannen voor een (gedeeltelijke) privatisering van de nationale luchthaven. Hij vindt het 'stuitend' om een besluit te nemen terwijl er twee belangrijke rapporten liggen voor een nieuw Schipholbeleid. Die moet de Kamer eerst bespre ken om inzicht te hebben in de consequenties daarvan. Pas daarna kan ze beslissen of de privatisering moet doorgaan, al dus het Kamerlid. De Raad voor Verkeer en Water staat blikt ook verder vooruit en wil weer de aanleg van een luchthaven in zee laten onder zoeken. Ervan uitgaande dat de groei van de luchtvaart na 2020 gewoon doorgaat en de technolo gie tekortschiet om die ontwik keling met minder of evenveel hinder mogelijk te maken, op pert de Raad om een eerder stop gezette studie naar de haalbaar heid van zo'n luchthaven af te maken. Perplex Milieudefensie zegt 'perplex' te zijn. 'Onvoorstelbaar' en 'een schoffering van alle omwonen EDELSTENENKWEKER - De Amerikaan Carrall Chat ham claimt een smaragd van 300 karaat te hebben ge kweekt, die chemisch identiek is aan een natuurlijke sma ragd. Hoe hij dit heeft bewerk stelligd, zegt hij uiteraard niet, maar het geheim van het procédé is te koop voor twintig miljoen dollar. TELEFOON - De PTT ver wacht in 1960 de miljoenste te lefoonabonnee, zo meldde di recteur G.H. Bast onlangs bij de ingebruikname van de auto matische telefoonverbinding tussen Arnhem en Haarlem. VREEMD - Gezagvoerder, eer. ste stuurman en telegrafi van het Nederlandse tanl schip Gadila hebben bij he passeren van het eiland Pante laria (nabij Sicilië) iet vreemds gezien. Zij beschreven een vliegenc voorwerp, dat opeens blee: staan op een hoogte van ze ven- tot achtduizend meter Het had de vorm van een lan ge, smalle sigaar en was aai de onderkant sterk verlicht Het zwaaide langzaam heen ei weer, werd vervolgens sne kleiner, en verdween. Ook hel tankschip naast de Gadih nam het ding waar. Het advies van de Raad voor Verkeer en Waterstaat om Schiphol meer groeiruimte te bieden is bij Mi lieudefensie in verkeerde aarde gevallen. Eerder dit jaar protesteerde de milieu-organisatie al tegen de bouw van de goedkope-vluchtenpier. foto Evert Elzinga/ANP den van Schiphol', zo kwalifi ceert Joris Wijnhoven, campag neleider Verkeer. „Het is arro gantie ten top. De omwonenden van Schiphol worden vogelvrij verklaard, terwijl de kranten vol staan met alarmerende be richten over vieze lucht. De aar de warmt in hoog tempo op, mensen slapen niet, kinderen hebben leerproblemen en tóch mag Schiphol doorgroeien." Met de nieuwe 'prijsvechters- pier' worden opnieuw meer vliegbewegingen vanaf Schip hol mogelijk, met dus onvermij delijk ook méér uitstoot van ver vuilende stoffen door vliegtui gen, klaagt Mileudefensie. „De auto's waarmee passagier en be zoekers van en naar de luchtha ven reizen, leveren ook een aan zienlijke bijdrage aan de lucht vervuiling. Op de plek waar de prijsvechterspier komt, worden de normen voor stikstofdioxide en fijn stof nü al flink overschre den." ANP Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J, Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax, (0113)315669 E-m Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel, (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: 222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd' overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel, (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren se Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concern De door u| hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze! i en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro-j irkmaatschappljen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer-j irmatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le-J Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4