N57 eist onnodig veel slachtoffers Zeeuwse fokkers scoren buitengewoon op stamboekkeuring Younes wil schildpad Stoffel terug Werknemers Vitrite komen dinsdag demonstratief bijeen Celstraf geëist voor huiselijk geweld Helft draadloze netwerken niet beveiligd Oplossing voor veiliger wegen bekend maar richtlijnen zijn niet bindend Plan Britannia onder drul weekenddiensten vrijdag 1 juli 2005 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Met de beveili ging van draadloze computer netwerken is het slecht gesteld. Ongeveer de helft van de syste men in Vlissingen, Middelburg en Goes is niet voorzien van een goed 'slot'. Dat blijkt uit een onderzoek van 45 informaticastudenten van Hogeschool Zeeland. Het onderzoek is gehouden van maandag 20 tot en met 22 juni en had betrekking op zowel za kelijk als privé gebruikte draad loze computernetwerken. Uit de resultaten van het onder zoek van de HZ-studenten blijkt dat de Vlissingers veili ger draadloos 'computeren' - ruim 54 procent is beveiligd - dan de Goesenaren en Middel burgers. Deze zijn voor respec tievelijk 49 en 48 procent bevei ligd. In totaal traceerden de stu denten 1652 draadloze netwer ken. Passieve techniek De studenten reden in tien groe pen door een groot aantal wij ken in Vlissingen, Middelburg en Goes, waar zij met behulp van apparatuur de draadloze netwerken opspoorden. Er werd daarbij gebruik gemaakt van een 'passieve' techniek; stu denten braken dus niet daad werkelijk in in eventueel onbe veiligde draadloze netwerken. Niet of onvoldoende beveiligde netwerken zijn voor iedereen toegankelijk. Daardoor is het mogelijk dat iemand die in het bereik van het draadloze net werk is, erop kan inbreken. Een aantal studenten heeft daarom een handleiding ge maakt. Daarin staat hoe een draadloos netwerk veiliger te maken is. De handleiding is te downloaden via: www.hz.nl. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Dammenroute - de N57 van Zwartewaal naar Middelburg - is onnodig lang on veilig. Dat concludeert de On derzoeksraad voor Veiligheid. Het door Pieter van Vollen hoven voorgezeten adviesor gaan heeft onderzocht waarom het zo lang duurt voordat iets ge daan wordt aan de onveiligheid van sommige regionale hoofdwe gen. In het rapport 'Langdurig onvei lige regionale hoofdwegen' is ge keken naar zeven regionale hoofdwegen. Op deze wegen val len gemiddeld per jaar in totaal 23 doden en 254 gewonden. Dat is twee keer zoveel als op andere autowegen. Een van de onderzochte trajec ten is de N57. Over een lengte van 77 kilometer vallen daarop per jaar gemiddeld 53,3 slachtof fers, waarvan 4,2 dodelijk. Dat gebeurt vooral bij frontale aan rijdingen, eenzijdige ongevallen (het in de berm raken) en onge lukken op kruisingen. Toeristen De ongevallenpiek ligt in de weekeinden en de zomermaan den, wat doet vermoeden dat bij de ongelukken vaak toeristen zijn betrokken. Als specifieke oorzaak geeft de onderzoeks raad aan dat de N57 door een combinatie van nieuw aangeleg de dammen en lokale wegen een route is met een zeer variërend wegbeeld. De onderzoeksraad stelt duide lijk dat de N57 niet behoort tot Monument watersnood mogelijk voor bouwvak terug door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het door vanda len vernielde watersnoodmonu ment 'Beproefd maar niet gebro ken' is voor herstel overge bracht naar gieterij Steylaert. De gemeente Schouwen-Duive- land hoopt het herstelde beeld nog voor de bouwvak terug te hebben op de sokkel bij Zuidha venpoort. Het beeld van de hand van de in middels overleden Zierikzeese kunstenaar Ad Braat werd in de nacht van zaterdag 11 op zon dag 12 juni vernield. Het bron zen beeld - van een vrouw met opgeheven linkerarm en een kind dat zich achter haar ver schuilt - werd van de sokkel ge trokken; de arm werd afgebro ken en gedumpt. Vanuit de Zie rikzeese bevolking werd ge schokt gereageerd op de vernie ling van het monument. De ge meente besloot in nauw overleg met Tessa Braat, echtgenote van Ad Braat, het beeld zo snel mo gelijk te herstellen. In eerste in stantie is nog gezocht naar de ontbrekende bronzen arm, maar dat leverde niets op. De gemeen te heeft er, zegt ambtenaar B. Stuit, nu voor gekozen een nieu we arm te laten vervaardigen en aan het beeld te laten zetten door de gieterij die het beeld ook in 1968 produceerde. De kosten van het herstel zijn ge raamd op 2500 tot 3000 euro. Verhalen De gemeente gaat proberen de kosten te verhalen op de vanda len die de vernieling op hun ge weten'hebben: een zestienjarige jongen uit Zierikzee en een ne gentienjarige Rotterdammer. Het tweetal meldde zich enkele weken na de vernieling van het beeld bij de politie. Zij verklaar den in een dronken bui het beeld te hebben vernield. Tegen de twee is proces-verbaal opge maakt maar of ze wegens vanda lisme vervolgd worden is vol gens M. Pilaar van het Open baar Ministerie nog niet be kend. Het verhaal als zou al eerder ge probeerd zijn het beeld los te za gen van de sokkel is K. Koen- raadt van de dienst openbare werken van de gemeente niet be kend. „Als het echt los stond hadden wij dat wel geweten." de zeven gevaarlijkste wegen van Nederland. Bij het onder zoek is gekozen voor zeven we gen verspreid over het land. Er zijn meer wegen met een verge lijkbare, hoge kans op verkeers slachtoffers. Hoewel bekend is hoe regionale door Ben Jansen MIDDELBURG - Lampvoeten- fabriek Vitrite in Middelburg ligt dinsdag waarschijnlijk een deel van de dag plat. De vakbon den hebben een demonstratieve ledenvergadering uitgeschreven omdat de onderhandelingen over een sociaal plan zijn vastge lopen. De werknemers worden ook geïnformeerd over het besluit van de ondernemingsraad in het geweer te komen tegen de door Philips Lighting aangekondigde verplaatsing van een deel van de productie naar Polen. Die verplaatsing leidt tot een hoofdwegen veiliger kunnen worden aangelegd, gebeurt dat vaak niet of te laat, concludeert de onderzoeksraad. Dat komt onder meer doordat de richtlij nen voor veilige wegen niet bin dend zijn. Als voorbeeld noemt de raad halvering van de tweehonderd arbeidsplaatsen die Vitrite nu nog telt. De bonden zijn het niet eens geworden met Philips over de afvloeiingsregeling voor het personeel dat zal worden ont slagen als de inkrimping door gaat. De ondernemingsraad van Vitri te is het niet eens met de aange kondigde vermindering van de activiteiten in Middelburg. Er is dat bij een snelheidslimiet van 100 kilometer per uur de beide rijrichtingen van elkaar gescheiden moeten zijn, iets wat op de N57 gedeeltelijk wel en ge deeltelijk niet het geval is. De onderzoeksraad adviseert mi nister Peijs van Verkeer en Wa- een negatief advies verstrekt, dat Philips in de wind heeft ge slagen. Ondernemingskamer Het bedrijf heeft besloten de inkrimpingsplannen toch uit te voeren. Daarom stapt de ondernemingsraad naar de Ondernemingskamer in Am sterdam, de rechterlijke instan tie waaraan dit soort conflicten terstaat minimumeisen te stel len aan de vormgeving van we gen. Visie Ook zouden wegbeheerders vei ligheid beter moeten inpassen in het dagelijks beheer van wegen. kunnen worden voorgelegd. Het besluit van Philips de reorgani satie toch door te voeren, da teert van 7 juni. Na een wacht tijd van een maand kunnen de voorgenomen plannen worden uitgevoerd. De bonden en de on dernemingsraad zijn benieuwd wat Philips na donderdag gaat doen. De gang van de OR naar de rech ter heeft op zichzelf geen op- Voor de lange termijn is door de wegbeheerders van de N57 (drie verschillende dienstkringen van Rijkswaterstaat) nog geen eensluidende visie geformuleerd met betrekking tot de toekom stige vormgeving van het gehele traject, aldus het rapport. schortende werking. Volgens een woordvoerder van Philips zal de onderneming de over plaatsing van een deel van de productie van Vitrite echter uit stellen in afwachting van een oordeel van de Ondernemingska mer. De bonden willen dinsdag een uitspraak van hun leden over na dere acties. Zo zal worden voor gesteld massaal naar Amster dam te reizen op de dag waarop de Ondernemingskamer het ge schil behandelt. De demonstratieve ledenverga dering van dinsdag duurt van 13.00 tot 15.00 uur en zal met versnaperingen en muziek wor den opgeluisterd. door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Velvet en Vonnevanck waren de blik vangers op de stamboekkeuring voor sportpaarden van het KWPN in Vrouwenpolder. In Heikant stalen de driejarige mer ries Vurona en Varona de show. Met dertig paarden die het pre dikaat ster wisten te verwerven scoorden de Zeeuwse fokkers ver boven het landelijke gemid delde. Het KWPN wil meer naar de fok kers toe, daarom werden de keu ringen voor opname in het stam boek en sterpredikaat dit jaar keuringen begin deze week in Heikant, Vrouwenpolder én Re- nesse gehouden. Voorzitter B. Poppelaars van regio Zee land: „Met deze opzet wordt de afstand tussen de fokkers en de bond kleiner. En dat werkt. De belangstelling tijdens deze drie dagen overtrof onze verwachtin gen." Met een score van 74 punten voor exterieur en dito aantal voor beweging presenteerde Vu rona, van fokker/eigenaar C. de Feyter en P. Riemens zich in Hei kant als een heel fijn dressuur- paard. Ook de door J. van 't Westeinde gefokte Stravinsky- dochter liep zich met een score van 75 punten voor exterieur en 70 voor het bewegen bij de jury VLISSINGEN - Het bouwplan van het voormalige hotel Britan nia aan de boulevard in Vlissin gen staat sterk onder druk. Daardoor hangt een spoedige wederopbouw van het hotel aan een zijden draadje. Het pand van hotel Britannia staat al ruim vier jaar leeg. Volgens wethouder L. Poppe-de Looff van Vlissingen vindt pro jectontwikkelaar Loostad het huidige plan economisch niet haalbaar. De wethouder maakte deze opmerking gisteravond in door Emile Calon MIDDELBURG - De beide Oost- burgse kinderen durven niet meer alleen te slapen. Ze zijn angstig en vrezen dat hun stief vader hun moeder komt ver moorden. De moeder zelf is er ook slecht aan toe. Ook zij is bang en vreest dat hij ooit weer eens haar huis komt binnenval len en haar dan echt te grazen neemt. „Ik wil dat hij uit mijn le ven verdwijnt", heeft ze in haar slachtofferverklaring geschre ven. De Middelburgse rechter S. van Hemert las gisteren die verkla ring voor tijdens de behandeling van de strafzaak tegen de ex-in- woner van Oostburg. De man (28) wordt verdacht van poging tot doodslag op zijn vrouw, in aanwezigheid van de beide kin deren. Zij had hem al het huis uitgezet wegens mishandeling. Op de dag van haar verjaardag keerde hij terug en, aldus een getuige, viel haar aan zodra hij binnen was. De vrouw liep daarbij ver wondingen over het hele lijf op. De man kon zich gisteren maar weinig herinneren van wat die bewuste dag in februari alle maal gebeurd was. Volgens hem had zij hém juist aangevallen en getergd en had hij haar slechts één klap gegeven. Wat daarna gebeurde, dat kon hij zich niet herinneren. Bloedwraak De man, afkomstig uit Irak, wees daarbij naar zijn trauma tisch verleden. Op achtjarige leeftijd is hij door de politie van Saddam Hoessein opgepakt en zaterdag 2 en zondag 3 juli 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel, 06-53737162. en de liefhebbers in de kijker. Niet alleen kwantitatief, maa ook kwalitatief waren de fokprt ducten die in Vrouwenpolde aan de jury werden gepresenj teerd nog beter dan in Heikar Jurylid J. Wilmink: „Ongelooi lijk, de kwaliteit die we hier hel ben gezien. Met vier van de vb merries uit de eerste groep dj; met hoge punten ster werde| begon het al voortreffelijk. El daarna krijg je toch nog twij paarden te zien die daar boven; uit steken." Uitstraling Wilmink doelde hiermee op Va vet, de dochter van Polanskï van fokker Telussa uit Oostkj pelle. Een fraaie driejarige zwaï te merrie met veel uitstraliij die zowel voor exterieur als be; wegen maar liefst 78 puntq scoorde. En Vonnevanck, ee driejarige nakomeling van i hengst Sandro Hit, gefokt doof' H. Poppelaars uit Kortg'ene dl. met 80 punten voor exterieur (j 74 voor bewegen de ring moei verlaten. Velvet en Vonnevanck zijn nas de mening van de kenners zat® dag op de centrale keuring c< de Eendracht in Vrouwenpol-: der, waar de paarden die ster waardig werden bevonden dis gen naar het predikaat ken dan ook de kandidaten voor hl Zeeuws kampioenschap. de Vlissingse raadsvergadering De gemeente en Loostad zijn enige tijd met elkaar in overll om het bouwplan opnieuw teb( kijken. Poppe-de Looff wild gisteravond niet veel kwijt. 2< zei: „Voor de gemeente moeti hotelfunctie overeind blijven Na de zomervakantie hervatte we het overleg." Raadsleden sus gereerden eerder al dat de oni wikkelaar plannen had om d hotelfunctie te wijzigen in ee woonfunctie. Hij zou met h; idee spelen om Britannia te wij zigen in een woonzorgcomplex,' voor zestien maanden opgeslo ten in een gevangenis, aldus zij advocaat. Wat daar gebeurd i( daar wilde hij niet over prate:; Ook stipte de raadsvrouw aai dat de man zijn land ontvlucii is om te ontkomen aan bloed wraak waarvan enkele familielé den reeds het slachtoffer war| geworden. Officier van justitie G. Oostef veld was niet onder de indruf van al die verwijzingen naar lit verleden. Ze stelde klip en klas dat de man de schuld van alle bij anderen legt en ze vermoed: dat hij niet eerlijk is als het gai over zijn verleden. Ze merkte I dat huiselijk geweld heel ernstj is. „U heeft zonder aanleidifl fors geweld gebruikt." Ze eisl een gevangenisstraf van vijftia maanden waarvan vijf voo] waardelijk. Ook vindt ze dato rechtbank hem een contactva bod moet opleggen zodat I nimmer meer contact mag zoé ken met zijn vrouw en haar kin deren. Herinneringen Advocaat J. van Veelen vroq i om vrijspraak. Volgens haar j;i een celstraf slecht voor de ma omdat dan de herinneringa aan vroeger terugkomen. Vol gens haar heeft de man tijdeii het bezoek aan zijn vrouw el black-out gehad en heeft li) heel veel spijt van zijn dadel Ook wees ze de rechtbank op a 'zeer vervelende gevolgen va" een veroordeling'. Als de rechii bank hem schuldig acht, mos. de man na zijn veroordeling Na derland verlaten omdat hij da gezien wordt als een gevas voor de openbare orde. Uitspraak op 13 juli. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.3C uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.36 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 9 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duiil land voor spoedgevallen bereikbaarvj telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschap» dieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevi lingenstraat 17 te Zierikzee. De Moorse landschildpad Stoffel is - na te zijn weggelopen - tijdelijk opgenomen in Reptielenzoo Iguana, die het beestje niet wil teruggeven. foto's Lex de Meester door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een neushoorn in je huis is verboden, maar ja, die past dan ook niet in een plastic groentenkist. En die sukkelt niet achter een rode pyamabroek aan. En voor een tomaatje meer of minder draait-ie zijn poot niet om. Stoffeltje deed dat wel. Alleen moet zijn baasje Younes na ze ven jaar afstand doen van de Moorse landschildpad. 'Geef Stoffeltje een generaal pardon', staat te lezen op de smeekbede aan het ministerie van Landbouw. Het blaadje is inmiddels gefaxt naar Den Haag, maar Webby van den Berg blijft het vastgrijpen, overlezen en overdenken. „Mis schien vinden ze het stom, maar Stoffeltje betekent veel voor ons gezin. Ik kan er al nachten niet van slapen Stoffeltje, dat is een schildpad. Een Moorse Landschildpad om precies te zijn. Hij is een centi meter of vijftien lang, bruin van kleur en hij eet, nee zelfs vréét, een kilo tomaten per week. Stoffeltje schuifelt het liefst tussen maagdenpalmen dooi en mag zich graag verstoppen onder een baksteen. Zijn win terslaap houdt hij in een plas tic groentenkist, met wat hooi erin. Maar zodra de zon begint te schijnen, druipt de schild pad af naar de achtertuin. Want warmte, dat doet het beestje goed. Misschien ook niet zo gek, als je bedenkt waar zijn soort vandaan komt. Zuid-Europa, Klein-Azië, Noord-Afrika. Stuk voor stuk warme gebieden. „Ja, dat merkten we ook wel", vertelt moeder Webby. „In de zomer was Stoffeltje op zijn best. Dan rende hij rond, echt rennen, en wist niet hoe snel hij zijn tomaatjes moest op eten. Tomaten, daar was hij gek op. Elke ochtend, als ik in de keuken boterhammen stond te smeren, kwam hij naar bin nen. Dan wist hij dat hij een to maatje kreeg." Maar hoe lang zijn tomaatje af gelopen zaterdag ook op het aanrecht bleef liggen: geen Stoffeltje. „Er klopt iets niet, dacht ik meteen. Hij bleef zo lang weg." Na wat rondvragen bleek dat een buurjochie van vier vrijdag het tuinhekje bij de familie heeft laten openstaan. Stoffel tje moest zijn weggelopen. Sa men met de kinderen uit de buurt zette zoon Younes, die al zeven jaar voor het diertje zorgt, een zoekactie op touw. Ze belden bij buren aan, om te vragen of ze de schildpad had den gesignaleerd, gingen langs dierenasiels en deelden hon derdvijftig flyers met 'Gezocht: Stoffeltje' uit, Tot de overbuurman belde. Hij had de schildpad bijna aangere den, toen die zonder omkijken de drempel overstak. Het beest je zou intussen bij Iguana zijn. De veertienjarige Younes wil zijn Stoffeltje graag terug. Maar daar vertelden ze Younes van geen Stoffel te weten. Moeder Webby stoof woedend naar het politiebureau. „Aangifte van ontvoering kon niet, dus heb ik hem als ver mist opgegeven. Na wat heen-en-weer gebeld te hebben met Iguana, bleek dat ze hem wel hadden. Ze wilden hem niet teruggeven, want Stoffel tje blijkt een bedreigde dier soort. Hoe konden wij dat nou weten?" Webby werd voor de keuze ge steld. Of vrijwillig afstand doen, of het tot een rechtszaak laten komen. Alleen liep ze dan kans op een boete van 1500 eu ro en een strafblad. Iets wat ze als beveiligingsbeambte niet kan gebruiken. „Ik probeer met die smeekbrief aan het ministerie alsnog een vergunning te krijgen. Alleen, als het niet binnen 24 uur lukt, zijn we Stoffeltje kwijt. Het is ij dele hoop dat we hem nog te rugkrijgen." Dat denkt ook Ad Bom, reptielenvader bij Igua na. „Kijk, een Moorse land schildpad is net zo beschermd als een neushoorn. Het ver baast niemand dat je die niet in huis mag hebben. Toch is het net zo moeilijk om goed voor een schildpad te zorgen. Ze zien er heel vertederend uit, maar het zijn echt aparte bees ten. Nederland is gemiddeld tien graden te koud voor een schildpadwaardig bestaan. Vandaar dat er hier geen rond lopen." Papieren Bovendien heb je heel specifie ke papieren nodig om ervoor te mogen zorgen. „En die heeft de familie niet. Ze weten niet of het dier in Nederland is gebo ren, omdat ze hem via via heb ben gekregen. Ze voldoen ge woon. niet aan de voorwaarden. Dus krijgen ze hem niet terug. Niet omdat ik hem zo graag wil hebben, want ik kom om in de beesten. Ik wil gewoon dat er goed voor wordt gezorgd. Daar om gaat hij naar een dieren tuin." Webby is er verdrietig van. Ze heeft haar zoon gezegd dat hij vandaag maar moet actievoe ren bij Iguana. Younes zegt dat kinderen uit de buurt mee doen. „We gaan handtekenin gen verzamelen. Beetje schreeu wen enzo. Misschien dat ze zich dan bedenken. Want eigen lijk hoort Stoffeltje gewoon bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42