Voorlichting gemeente voldoende Eis drie jaar cel voor fietsendiefstal PZC Veertigste editie Zomertentoonstelling Eigen budget voor speeltuinvereniging rj KJ Ziekenhuis Dirksland breidt opnieuw uit Burgerweeshuis uniek decor Elektrotechniek Opbouwende kritiek resultaat eerste vragenronde burgerpanel Steven Braat is druk met de voorbereidingen voor de zomerexpositie in het Burgerweeshuis in Zierikzee. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Stofzuigergebrom vult de monumentale ruimten van het voor malige Burgerweeshuis aan de Post- straat in Zierikzee. Sculpturen op het terras aan de achterzijde van het in drukwekkende pand wachten op een de finitief plekje in het groen. In diverse lege vitrines binnenshuis moeten ge nummerde sieraden en andere kleino den worden gelegd. Het is - in hoofdza kelijk familiaal verband - hard aanpo ten om de boel op tijd in orde te heb ben. Vanmiddag opent de veertigste edi tie van de Zomertentoonstelling in het Burgerweeshuis in Zierikzee. De brede gang krijgt de jaarlijkse boen- beurt, terwijl over beelden en sokkels in de tuin een flinke sopdoek wordt ge haald. Kleindochter Maaike Braat (18) plakt stickertjes op de in vitrines uitge stalde voorwerpen. Veertig jaar zomer- tentoonstellingservaring ten spijt blijft het tijdig in orde krijgen van de groot schalige expositie altijd weer een kwes tie van flink doorpezen. In januari be gint het eerste echte geregel om zomers een gevarieerd aanbod te kunnen pre senteren. Dat werk gaat vanaf dat mo ment doorlopend door. Twee weken voor de opening komt zoon Steven Braat voor een langdurig verblijf van uit Leiden naar zijn ouderlijk huis in Zierikzee. Zoon Chris volgt een week daarna. Het tweetal werkt, zij aan zij met moeder Tessa Braat, aan het in vol le glorie 'optuigen' van de Zomerten toonstelling Nederlandse Plastiek. Als de eerste genodigden zich voor de opening op vrijdagmiddag melden staat Steven zich doorgaans nog te verkle den, glimlacht keramiste Tessa. Oudste Samen met haar - in 2000 overleden - man Ad stond zij veertig jaar geleden aan de wieg van de beeldentuinexposi tie, die als oudste van Nederland te boek staat. Toen al ging er achter die strakke rustig aandoende witte gevel in de Poststraat aardig wat hectiek schuil. Al zie je dat er aan de buitenkant - al thans aan de voorzijde van het pand - niet aan af. Beeldend kunstenaar Ad Braat, zijn vrouw Tessa en hun - toen nog twee, la ter drie - kinderen betrokken kerst 1960 als huurders het eeuwenoude - in diverse tijden gebouwde - pand in Zie rikzee. Zij verzorgden wat exposities - gewijd aan diverse thema's -, tot de tijd in 1965 rijp was voor een grotere en - ze ker toen - unieke opzet. Een kennis van de familie zat bijna doorlopend te erven en wist zich geen raad meer met alle verworven antieke spullen, blikt mevrouw Braat terug op de aanleiding. Die kleinschalige the ma-expositie breidde zodoende uit met de verkoop van klein antiek, glas en kristal, zilver, oosters porselein en curio- foto Marijke Folkertsma De kunstexpositie werd parallel daar aan een rijke verzameling sculpturen van professionele Nederlandse beeld houwers. De imposante woning als de cor van de tentoonstelling werd ver lengd tot in de sfeervolle tuin - met la ter gebouwde en opmerkelijk rijkere achtergevel - van het Burgerweeshuis. Hard werken, blikt de kunstenares op de verwerkelijking van die opzet terug. En dat is het tot op de dag van vandaag gebleven. Twee volle maanden kunnen belangstel lenden zes dagen in de week in het Bur gerweeshuis terecht. Om zich daar te vergapen aan de schoonheid van het pand zelf, de ontmoeting tussen heden daagse kunstobjecten en oude ge- bruiks- dan wel siervoorwerpen. Hoofd collecties E. Rodrigo van het Instituut Collectie Nederland opent vandaag de veertigste zomertentoonstelling. Vanaf zaterdag is de expositie in het Burger weeshuis wekelijks van dinsdag tot en met zondag geopend tussen 11.00 en 17.00 uur. De Zomertentoonstelling Ne derlandse Plastiek duurt tot en met zon dag 28 augustus. Jubileumdag visclub ONI in Terneuzen TERNEUZEN - Het tienjarig be staan van de jeugdafdeling van visvereniging Ontspanning Na Inspanning (ONI) uit Terneuzen wordt morgen gevierd met een jubileumdag op en rond het vis water 'Ons Putje' aan bedrijven terrein Handelspoort. Deze dag zullen sport en spel worden verweven in een dag vol visactiviteiten. Er staat een vis wedstrijd op het programma en zullen er ook diverse kraampjes en stands aanwezig zijn met in formatiemateriaal over onder I! andere vliegvissen, karpervissen en nog veel meer. I De feestdag zal worden afgeslo ten met een gezamenlijke barbe cue. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Emile Calon MIDDELBURG - Een professio nele bende fietsendieven was vo rig jaar zomer actief in het Zeeuwse. Met name in weekein den werden bij vooral kerken en sportvelden heel wat fietsen ge stolen. De politie onderzocht de zaak en kwam uiteindelijk uit bij een kringloopwinkel in Roosendaal. De eigenaar van die kringloopwinkel moest zich gisteren verantwoorden voor he ling van die fietsen. In die winkel belandden heel wat van de gestolen Zeeuwse fietsen. Daar sloopten een paar medewerkers van die winkel de oude sloten, monteerden nieuwe en verkochten de fietsen vervol gens voor een paar honderd eu ro aan klanten van de winkel. Officier van justitie A. Flik- weert noemde de ondernemer (32) behalve een heler ook de spin in het web van een crimine le organisatie. „Hij regelde al les. Hij liet zelfs fietsen op be stelling stelen." Hoeveel fietsen er in die periode door de bende in vooral het Mid den-Zeeuwse zijn gestolen, weet niemand. Flikweert gaat ervan uit dat het om minimaal 62 fiet sen gaat die uiteindelijk bij de Roosendaalse ondernemer te rechtkwamen. Maar de dieven, enkele maanden terug veroor deeld tot 21 maanden celstraf, brachten hun buit ook naar an deren toe. „Het exacte aantal ko men we nooit te weten." Flikweert deed allerminst laco niek over cle fietsendiefstal. „Zo iets draagt niet bij aan het ge voel van veiligheid. Deze vorm van diefstal geeft veel ergernis. En door het verhogen van de pre mies door de verzekeringsmaat schappijen wordt iedereen finan cieel getroffen." Hij eiste een cel straf van drie jaar waarvan één voorwaardelijk tegen de Roosen daalse ondernemer, die al ruim acht maanden in de gevangenis zit. Tevens vindt hij dat de man begeleiding nodig heeft van de reclassering. Ook moet hij voor 4340 euro geplukt worden om dat hij, aldus de officier, mini maal zo'n bedrag heeft verdiend aan de gestolen fietsen. Sul Advocaat S. Köller was het in het geheel niet eens met die eis. Ze hield de meervoudige kamer van de Middelburgse rechtbank voor dat de verdachte nooit de bedoeling heeft gehad om te gaan handelen in gestolen fiet sen. Ze beschreef hem, aan de hand van psychiatrische onder zoeken, als iemand die geen nee kan zeggen. De fietsendieven wisten dat en kwamen telkens naar hem terug om hem hun buit te verkopen, aldus de raads vrouw. Ze omschreef hem ver der als een goedmoedige sul, ie mand met een beperkt verstan delijk vermogen. „Beslist niet ie mand die leiding geeft aan een criminele organisatie." Ze pleit te dan ook voor een voorwaarde lijke celstraf en begeleid wonen. De rechtbank doet woensdag 13 juli uitspraak. door Miriam van den Broek AAGTEKERKE - De speeltuin verenigingen in Aagtekerke, Big- gekerke, Grijpskerke en Melis- kerke hoeven niet langer bij de gemeente aan te kloppen als een speeltoestel aan vervanging toe is. De speeltuinen krijgen voor taan een eigen budget. Dit is gisteravond vastgelegd in een overeenkomst tussen de ver enigingen en de gemeente. „Voorheen kregen we jaarlijks een betrekkelijk klein bedrag", vertelt voorzitter C. Landré van de speeltuinvereniging in Bigge- kerke. „Onze vereniging kreeg 1250 euro subsidie. Daarvan konden we net de speeltuin on derhouden. Roest verwijderen, opnieuw schilderen, dat soort dingen. Maar als toestellen aan vervanging toe waren, moesten we de gemeente om extra subsi die wagen. De ene keer kregen we die wel en de andere keer niet, omdat er gewoon geen geld voor was. We wisten eigenlijk nooit echt waar we aan toe wa ren. Deden alles een beetje ad hoe." De gemeente heeft inmiddels be sloten de subsidie aan de vier speeltuinen te verhogen met 12..000 euro in totaal. „Dat lijkt veel, maar het is het gemiddelde bedrag dat we jaarlijks aan nieu we toestellen kwijt waren", ver telt Landré. „Het grote verschil voor ons is dat we niet meer op incidentele basis hoeven te wer ken. We kunnen het vervangen van toestellen nu beter plan nen." De overeenkomst loopt tien jaar. (Advertentie) studeren? v De HZ biedt een pure studie elektrotechniek voor MBO'ers Elektro. Doe het in 3 jaar! Gelijk doen! WWW.HZ.nl tel.: 0118 - 489 229 l Hogeschooljj^Zeefond (Advertentie) Goed geregeld dus. lefoon (0113) 24 25 26. VIU,int meeü5 Goed geregeld dus. vrijdag 1 juli 2005 sl5 Kloetingse molen niet voor Goes GOES - De gemeente Goes ziet af van pogingen om de mo len van Kloetinge te kopen. De eigenaar vraagt veel te veel geld voor het monument. Goes wilde de molen kopen omdat er steeds meer gebreken aan komen. Als die niet worden hersteld, gaat het snel erg in de papieren lopen om een molen maalklaar te houden. Een eigenaar van een monument kan niet tot conservering worden verplicht. Burgemeester en wethouders besloten deze week dan maar te berusten in verdere aftakeling. Pas als zich veilig heidsrisico's voordoen, kan de gemeente ingrijpen. Subsidie steiger zwembad Borssele BORSSELE - Zwemclub Borssele krijgt 1000 euro subsi die van de gemeente Borsele voor het aanschaffen van een drijfsteiger. De drijf steiger is al aangebracht bij het strandje van Borssele aan de Westerschelde, aan het ein de van de Kaaiweg. De voorziening is bedoeld om bootjes aan vast te leggen, waardoor zwemmers veiliger in het wa ter kunnen. Vooral booteigenaren zijn actief in zwemclub Borssele. Zij gebruiken hun bootjes met name om mee te waterskiën. Zwemclub Borssele heeft tot doel het eigen strandje te onderhouden en aantrekkelijker te maken. Via de club is er zand tegen de dijk gestort. Jaarlijks wordt een plateau op de duiktoren gezet voor zwemmers. Een nieuw idee is extra afvalbakken te plaatsen. Grote diefstal rookwaren in Tholen THOLEN - Een inbraak in een tankstation in Tholen heeft een grote buit aan rookwaren opgeleverd. De waar de van de gestolen spullen bedraagt ruim zevenduizend euro. De diefstal is in de nacht van dinsdag op woensdag gepleegd. Ramkraak garagebedrijf in Goes GOES - Bij een garagebedrijf aan de Livingstoneweg in Goes is woensdagavond rond tien voor negen een ram kraak gepleegd. Een Mercedes is meegenomen. De wagen is later zonder bestuurder op de rotonde aan de Anthony Fokkerstraat in Goes aangetroffen. De politie roept getui gen van de inbraak op zich te melden bij het politiebu reau aan de Valckeslotlaan in Goes of telefonisch via 0900-8844. Unieke bunker wordt toch gesloopt BRESKENS - De gemeente Sluis heeft woningbouwver eniging Woongoed Zeeuws-Vlaanderen toestemming gege ven om de veelbesproken mortierbunker aan de Oude Rijksweg in Breskens te slopen. Woongoed wil op het ter rein huizen bouwen. Vorig jaar september werd de sloop stilgelegd op verzoek van de Zeeuwse Stichting Bunkerbe- houd. Deze stelt dat de bunker vanwege zijn koepel uniek is in Europa. Een aanvraag voor een monumentenstatus is nog altijd in behandeling bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Los daarvan heeft de gemeente Sluis uiteindelijk het laat ste woord en die wil niet op de Rijksdienst wachten. Woongoed moet nog zes weken wachten, omdat er for meel nog bezwaarschriften kunnen worden ingediend, maar de planning is om na de bouwvak de sloop te hervat ten. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het streekzieken huis in Dirksland breidt op nieuw uit. Binnenkort wordt be gonnen met een afdeling klini sche orthopedie. ■Eerder dit jaar werd het Van Weel-Bethesda ook al versterkt 'met nier- en reumaspecialisten. Daarnaast werd de polikliniek in Hellevoetsluis in omvang meer dan verdubbeld, omdat de voorpost uit z'n jasje groeide. In een paar jaar tijd is het aantal specialisten van het Van Weel-Bethesda tot 54 uitge groeid. Vooralsnog lijkt die ten dens zich door te zetten, ver wacht algemeen directeur J. Moerland en is er 'behoorlijk wat extra ruimte nodig'. De huisvesting in Dirksland komt daarmee in de knel. De huidige locatie zit aan het plafond en kan eigenlijk alleen nog maar de lucht in. De directie is op zoek naar alternatieven in de di recte omgeving. Volgens Moer land zijn er inmiddels 'zachte opties' op bouwgrond op enkele honderden meters afstand. Het idee is daar de kantoorfunctie van het streekziekenhuis onder te brengen. Ook de niet automa tisch aan laboratoria en röntgen- afdeling gekoppelde poliklinie ken zouden goed passen op zo'n nieuwe locatie, denkt de alge meen directeur. De klinische zorg blijft geconcentreerd in het huidige (hool'd)gebouw, bena drukt Moerland. Aan volledige nieuwbouw op een andere loca tie in Dirksland wordt volgens hem absoluut niet gedacht. Het Van Weel-Bethesda is recent ge renoveerd en uitgebreid, wat sloop irreëel maakt. Sinds begin juni is er in de poli in Hellevoet- sluis weer wat adem. Het ge bouw is anderhalf keer zo groot geworden. Door gebrek aan ruimte voor spreekuren was de wachtlijst voor diverse .specialis men opgelopen. Door de grotere werkplekken kunnen meerdere spreekuren worden gehouden en kan de wachtlijst worden weggewerkt. Ook vinden er nu kleine chirurgische ingrepen plaats en is er ruimte beschik baar voor cardiologisch en neu rologisch onderzoek. Het zieken huis bedient voor een deel ook patiënten uit Schouwen-Duive- land. Moerland acht het nog steeds uitgesloten dat het Van Weel-Bethesda in de nabije toe komst eveneens een zuidelijke voorpost opent. ■door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het kan altijd be ter, maar over het geheel geno men krijgt de gemeente Schou- wen-Duiveland een ruime vol doende van de burger voor de manier waarop zij met de eiland bewoners communiceert. Dat blijkt uit de eerste vragenronde van het burgerpanel. Het burgerpanel, bestaande uit 81 eilanders, is bedoeld als een ;breed inzetbaar onderzoeksin strument. Burgemeester J. Assel- •bergs van Schouwen-Duiveland ■omschreef het eerder als een een (graadmeter van wat er leeft on der de inwoners van Schou wen-Duiveland. Mening gepeild In een eerste vragenronde werd de mening van het burgerpanel gepeild over voorlichting en communicatie. In zijn algemeen- beid zijn de leden van het bur- ■gerpanel goed te spreken over .de gemeentelijke communicatie en voorlichting. Vijfentachtig "procent van hen geeft de ge meente op dat vlak een voldoen de. Over de gemeentelijke websi te wiow.schouiven-duiveland nl) wordt behoorlijk positief •geoordeeld. Het gebruiksgemak van de site wordt door ruim 76 .procent van de ondervraagden als 'goed' beoordeeld en door bijna 14 procent zelfs als 'uitste kend'. •Zeer te spreken is men over het taalgebruik. Dik 83 procent vindt de gehanteerde taal duide lijk. De uitstraling van de site De gemeentelijke informatieru briek in huis-aan-huisblad Ons Eiland scoort wat lager. Over het taalgebruik lopen de menin gen uiteen. Kort en zakelijk In totaal 22,3 procent omschrijft de gebruikte taal als kort en za kelijk, ruim 30 procent spreekt van goed taalgebruik en bijna 45 procent ervaart het taalge bruik als ambtelijk. Over de uit straling en indeling van de ru briek is men eveneens verdeeld. Ruim 27 procent gebruikt de term 'zakelijk', dik 26 procent spreekt van 'overzichtelijk' en een kleine 21 procent van 'saai'. Het nodigt, zegt een van de on dervraagden, niet echt uit tot le zen. Gepleit wordt voor minder ver meldingen van al dan niet ver leende vergunningen en meer 'nieuwtjes' omtrent personeel, trainingen, jubilea et cetera. De rechtstreekse uitzendingen van Radio Schouwen-Duiveland van de gemeenteraadsver gadering mogen zich niet in enorme populariteit verheugen. Van de ondevraagden zegt 77,6 procent deze uitzending nooit te beluisteren en 22 procent geeft aan incidenteel - als de raads- agenda daartoe aanleiding geeft - naar de live-uitzending te luis teren. De politieke fracties krijgen van een aantal leden van het burger panel een stevige veeg uit de pan. „De raadsleden beseffen niet wat ze de toehoorders zo wel op de tribune als voor de ra dio aandoen met hun meestal slechte presentatie", zegt een van hen. Een ander is niet veel milder: „Er mag best wat meer vaart in zitten. Het is vaak erg eentonig. Sommige mensen ho ren zichzelf erg graag." wordt eveneens positief beoor deeld. Kritiek is er ook. Een aantal on dervraagden vindt de site te glo baal. Ook wordt gepleit voor een betere zoekmachine en 'links' naar andere websites. Een van de ondervraagden doet de suggestie te kijken of er - in elk geval tijdens het toeristisch hoogseizoen - ook een Duitse versie van de website kan ko men. Meeüs Makelaars en Staatsbosbeheer feliciteren de gemeente Middelburg en de Roosevelt Academy met de aankoop van de 11 Toorenvliedt 11 villa met koetshuis voor het vestigen van de Roosevelt Academy 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41