Nieuwe broedplaatsen Grevelingen Schoolzwemmen blijft bestaan OPRUIMING 22 50% KORTING Natuur- en recreatieschap biedt extra kansen aan pioniersvogels Goes scoort goed met beleid voor jongeren (Advertentie) Perzische tapijten mn 'flik de Vit/In Bosstraat 24 BoZ 0164 - 242216 (Advertentie) Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. spaar zegel (Advertentie) Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m. de Free Record Shop. Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart. Deze actie loopt tot en met 23 juli. Alleen orgmele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de PZC. Het schoolzwemmen, hier in het Nieuwerkerkse zwembad Dol-Fijn, ontsnapt aan het bezuinigingsmes. Auto in sloot na aanrijding in Wolphaartsdijk WOLPHAARTSDIJK - Na een aanrijding in Wolphaartsdijk is gistermiddag een 62-jarige man uit de gemeente Goes met zijn auto in de sloot beland. Er vie len geen gewonden. De man kreeg rond vijf uur op de het kruispunt van de Lange- dijk en de Bijsterweg geen voor rang van een 79-jarige automo biliste uit de gemeente Borsele. Na de aanrijding verloor de 62-jarige de macht over het stuur en kwam in een sloot tot stilstand. Zijn auto raakte hier bij volledig vernield, de auto van de vrouw raakte aan de voorzijde beschadigd. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) Café - Restaurant i> redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; I Nationaal: 020-4562500. vrijdag 1 juli 2005 editie Schouwen-Duiveland Ovaa hoopt op debuut in grand prix OPRUIMING TOT op onze tuinmeubelen Markt 73, Middelburg Tel. (0118) 650151 Award voor Van der Tol (Advertentie) Bad Hair Day ronde verder ZIERIKZEE - De Schouws-Walcherse band Bad Hair Day is weer een ronde verder in de zogeheten clash of the coverbands, een landelijke competitie voor coverbands. Met een energiek en dynamisch optreden wist Bad Hair Day tijdens de dinsdag gehouden voorronde zowel het pu bliek als de vakjury te imponeren. Het resultaat was dat de band als publiekswinnaar uit de bus kwam en daar mee een plaats verdiende in de regiofinale in Goes. Bad Hair Day is zaterdag 2 juli te zien en te hoen tijdens de delta Week in Zierikzee. Hevige regenval teistert Kapelle zeeuwse almanak Schoeisel BURGH-HAAMSTEDE - Dorien van den Tol heeft de Kunstschouw Award 2005 gewonnen. De award is een aanmoedigingsprijs voor jonge kunstenaars die deelne men aan de jaarlijkse kunstmanifestatie op Schouwen- Duiveland. Schilderes Van den Tol voldoet volgens de jury aan alle criteria om de award te winnen: jong, beginnend kunste naar met een veelbelovend oeuvre. De uit Breda afkomsti ge Van den Tol exposeerde tijdens de Kunstschouw in Hoeve Batenburg in Ellemeet. foto Dirk-Jan Gjeltema Het eiland Hompelvoet is een van de twee gebieden in de Grevelingen waar Staatsbosbeheer specifieke broedterreinen voor enkele vogelsoorten gaat inrichten. door Melita Lantinq BOMMENEDE - In het Greve- lingenmeer worden twee extra gebieden ingericht voor zoge noemde pioniersvogels. Het Gre- velingenmeer is een belangrijk broedgebied voor vogels als de grote stern, visdiefje en strand- plevier. Om de dieren ook in de toekomst vast te houden is meer specifiek broedterrein nodig. „We kijken naar potentiële plek ken waar deze vogels kunnen gaan broeden", zegt W. van der Hulle van Staatsbosbeheer. „We denken aan een gebied op De Hompelvoet en een gebied in het midden van de Slikken van Flakkee waar inmiddels op na tuurlijke wijze een kreek is ont staan." Pioniersvogels zijn be hoorlijk kieskeurig in hun keuze voor broedgebied, vertelt Van der Hulle. „Niet te veel vegeta tie en geen verbinding met het vaste land. Een eilandje biedt, de vogels bescherming tegen rovers als katten, honden en vos sen. De'grote stern bijvoorbeeld broedt graag in de buurt van kokmeeuwen. Die zijn agressie ver en verjagen roofvogels, nood zakelijk om de jongen te be schermen." Het Grevelingenmeer ontwik kelt zich steeds meer sinds het afgesloten is en er komen strui ken en bomen waarin roofvogels als de havik nestelen. „Dat is een van de redenen dat we deze vogels meer kans willen geven een broedgebied te vinden." Voor de grote stern begint de tijd zelfs te dringen. Vorig jaar heeft het beest voor het eerst sinds 37 jaar niet gebroed in het Grevelingenmeer. De vogels zit ten nog wel in de Delta, in het Haringvliet en in de inlagen op Schouwen-Duiveland. „De vraag is niet zozeer hoe krijgen we de grote stern terug. De vraag is veel meer: hoe krijgen we de kokmeeuw terug zodat de grote stem ook terugkomt." De grote stern heeft een inpren tingsvermogen van vijf jaar, ver telt Van der Hulle. De kans is dus aanwezig dat het dier vol gend jaar weer komt kijken, maar daarbij is Staatsbosbeheer afhankelijk van veel externe fac toren. „De invloeden van de zee bijvoorbeeld. Vorig jaar met die storm hebben de sterns twee da gen niet kunnen vissen en zijn al le jonkies doodgegaan." Omstandigheden Met de inrichting van twee nieu we plekken in het Grevelingen meer hoopt Van der Hulle ideale omstandigheden voor deze vo gels te creëren en ze bovendien nog enige keus te bieden. „Want je hebt het natuurlijk niet hele maal in de hand." Voor het zo ver is moet er nog wel een tech nisch haalbaarheidsonderzoek worden gedaan. „Dat gaat met name over hoe we de werkzaam heden kunnen uitvoeren en wat het gaat kosten." Van der Hulle hoopt nog deze winter te begin nen met de aanleg van de nieu we broedgebeiden. „Dan zijn al le vogels toch weg en kunnen we aan de slag." KAPELLE - Hevige regenval heeft gistermiddag rond vier uur Kapelle geteisterd. Zo erg als woensdagavond in Goes waren de gevolgen niet. De Kapelse brandweer moest op verschillende plekken in actie komen. Een eer ste melding van wateroverlast kwam van drogisterij Looijen aan de Biezelingsestraat. Volgens brandweercom mandant N. Wisse was het mogelijk het water weg te krij gen met speciale waterstofzuigers. Wateroverlast was er ook in supermarkt Cl000 aan de Biezelingsestraat. Water kwam er op een enkele plek door het plafond. Bij groothandel Prisma Foods op bedrijven terrein Smokkelhoek waren er ook 'dingetjes', aldus Wis se. Bij motel-restaurant De Caisson liep een kelder onder, hetzelfde gebeurde in het gemeentehuis. De brandweer en gemeentewerken hebben gezamenlijk de Dijkwelseweg in Kapelle schoongemaakt. Er was door de overvloedige re genval veel grond op het wegdek gespoeld. Wisse: „We hebben dat weggespoten." pagina 17 kwart miljoen schade door noodweer woensdag Navigatiesysteem gestolen KAPELLE - Op een bedrijfsterrein aan de Rijksweg in Ka pelle is in de nacht van woensdag op donderdag ingebro ken in een vrachtwagen. Uit de auto werd het navigatiesys teem weggenomen. GOES - Goes scoort goed met voorzieningen voor jongeren in vergelijking met andere gemeen ten in Zeeland en de rest van Ne derland, volgens onderzoek van Scoop. Alleen voor de groep jongeren van dertien tot zeventien jaar is er buiten de sport niet zoveel te doen. Zo missen jongeren die door Scoop zijn gesproken een bioscoop. Aan die wens wordt voldaan. Bij de Zeelandhallen komt een cinema. In Goes zijn ook te weinig evenementen spe ciaal voor jongeren. Er moeten meer festivals en pop-optredens komen. Nogal wat jongeren we ten niet goed wat er te doen is. Een speciale jongerenwebsite met een duidelijke agenda moet uitkomst bieden. Ook is een jon- gereninformatiepunt nodig waar jongeren met allerlei vra gen terecht kunnen. De Goesenaar is de vijftig ruimschoots gepasseerd, maar is nog zeer modebewust. Zijn garderobe omvat over hemden en polo's van eigen tijds fabrikaat, strak gesne den patitalons, fraaie colberts en modieus vormgegeven spij kerbroeken. Hij mag daarmee graag pron ken. Menigmaal betreedt hij - na alweer een nieuwe aan schaf - zijn kantoor met een houding die uitstraalt: 'Kijk mij er nu toch weer eens mooi bij lopen'. Gisteren stapte hij het bureau binnen met een nieuw schoei sel - van die schoenen die men vaak in de betere sportwinkel aantreft; vervaar digd van soepel leder en voor zien van stoere strepen. De reacties van de collega's vari eerden nogal. Ze liepen uit een van een neutraal 'tjonge, tjonge' tot een voorzichtig 'is dat niet iets té jeugdig voor jou?' De meest vernietigende recensie kwam echter van de koffiejuffrouw: 'Gisteravond bij het bowlen vergeten je schoenen weer om te wisse len?' Raad knaagt aan kortingen op hertenkampen, kerstbomen en SER door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het schoolzwem men op Schouwen-Duiveland blijft ongewijzigd gehandhaafd. Ook in kerstbomen, hertenkam pen en SER (sociaal economi sche raad) wordt niet zonder meer het bezuinigingsmes gezet. Wat niet wil zeggen dat er op de ze gebieden niets hoeft te veran deren. Zo wordt van onderne mers en dorpsraden verwacht dat ze een bijdrage gaan leveren aan de kerstbomen in de ker nen. Het over deze kwestie enigzins verdeelde CDA kwam gister avond met dit plan op de prop pen, tijdens de bespreking door de gemeenteraad van de eerste ronde bezuinigingsvoorstellen. Stel kerstbomen en lampjes gra tis ter beschikking, maar laat dorpsgemeenschappen zelf zor gen voor de plaatsing en contro le van en op de kerstbomen - al dus CD A-er B. Flach. Wordt er geen actie ondernomen vanuit de dorpen zelf, dan is het wat haar partij betreft over en uit met de kerstboom. Met uitzonde ring van de SGP en PvdA gaven alle fracties aan dit voorstel hun steun. Naar een soortgelijke construc tie werd toegewerkt in de discus sie over de hertenkampen in Ou- werkerk, Nieuwerkerk en Brou wershaven. Ondanks pogingen van wethouder W. Renden de raad op een duidelijke beslis sing over het al dan niet afsto ten te laten afkoersen. Mensen hebben geprotesteerd. In Brou wershaven bijvoorbeeld zijn dui zend handtekeningen verza meld. Vanuit Ouwerkerk is aan gegeven dat inwoners van het dorp hun steentje aan het kamp willen bijdragen. Reden voor di verse politieke partijen om gis teravond geen streep door deze 'bijdrage aan de leefbaarheid' te halen. Zij pleiten voor behoud, als het even kan met behulp van de inzet van derden. De herten komen, zo kwamen de partijen uiteindelijk overeen, bij het tweede pakket aan bezuinigin gen opnieuw aan de orde. In de tussentijd gaat de gemeente in gesprek met partijen die bereid kunnen zijn de hertenkampjes over te nemen. Advies Ook over het voortbestaan van de SER is het laatste woord nog niet gezegd. Alert! diende een motie in om de SER te behou den, maar dan als adviesorgaan dat de gemeenteraad - in plaats van het college - voedt. Het CDA ging nog een stap verder, met het voorstel van de SER een ad hoc-adviescommissie te ma ken. De SER wordt alleen nog geadviseerd als de gemeente raad een adviesaanvraag in dient. De kosten, bestaande uit presentiegeld en ambtelijke on dersteuning, worden ten laste ge bracht van het plan waarover advies wordt ingewonnen. Door verschillende partijen geuite twijfels op dit onderwerp zijn opgeschort. Afgesproken is er na de zomer op terug te komen. Ook over diverse voorstellen die de reinigingsdienst betreffen zal pas in een later stadium, als de informatie duidelijk is, een knoop worden doorgehakt. Zo als over het verlagen van de in- zamelfrequentie van grof huis houdelijk afval. Wat wel vaststaat is dat het schoolzwemmen behouden blijft. SGP, WD en CDA gaven aan ook te kunnen leven met een afgeslankte variant, waarbij slechts gedurende één groep zwemles op school gegeven wordt. Voor kinderen die dan nog geen diploma hebben wordt een vang net ingesteld. Die variant haal de het echter niet. De politiek bleek in meerderheid voor be houd van het huidige school- zwempakket. Alleen de WD en SGP stemden tegen. (Advertentie) De lezerstour begint weer! Kijk elders in deze krant om deel te nemen aan dit sportspel! het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39