Ambitie A-theater niet vervlogen Younes wil zijn Stoffel terug PZC Celstraf geëist voor huiselijk geweld Leider fietsendieven hoort drie jaar gevangenisstraf eisen Middelburg wil culturele hoofdstad van Zeeland blijven Werknemers Vitrite komen dinsdag demonstratief bijeen Zeeuwse fokkers scoren buitengewoon op stamboekkeuring weekenddiensten vrijdag 1 juli 2005 b 16 door Emile Calon MIDDELBURG - De beide Oost- burgse kinderen durven niet meer alleen te slapen. Ze zijn angstig en vrezen dat hun stief vader hun moeder komt ver moorden. De moeder zelf is er ook slecht aan toe. Ook zij is bang en vreest dat hij ooit weer eens haar huis komt binnenval len en haar dan echt te grazen neemt. „Ik wil dat hij uit mijn le ven verdwijnt", heeft ze dan ook in haar slachtofferverkla ring geschreven. De Middelburgse rechter S. van door Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg neemt niet zonder slag of stoot afscheid van het A-theater. De ambitie blijft om de culturele hoofdstad van Zeeland te blijven, inclusief een grote schouwburg. Die mag echter niet meer kosten dan de 33,2 miljoen die ervoor is uitge trokken. Een andere locatie is wel acceptabel. Deze combinatie van signalen zond de raadscommissie maat schappelijke zaken gisteravond uit naar wethouder A. van 't Westeinde. Hij beloofde in beeld te brengen wat er voor het be schikbare geld gebouwd kan worden op verschillende loca ties en waar het geld vandaan gehaald kan worden om toch een A-theater te bouwen. „Maar een A-theater voor dit budget kan echt niet meer", stelde hij. Diverse fracties waren daarvan allerminst overtuigd. De WD bracht een duidelijke scheiding aan tussen enerzijds de proble men met de bouwput voor de parkeerkelder en anderzijds het theater. „We praten nog steeds over de parkeergarage. Het bud get voor het theater is toch nog niet aangesproken", stelde E. de Visser (WD). Wat VVD en CDA betreft mag het A-theater ook nog best aan de Zuidsingel komen. Het CDA ziet ook wel wat in de Mortiere. Helft draadloze netwerken in Zeeland is niet beveiligd door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Met de beveili ging van draadloze computernet werken is het slecht gesteld. On geveer de helft van de systemen in Vlissingen, Middelburg en Goes is niet voorzien van een goed 'slot'. Dat blijkt uit een onderzoek van 45 informatica studenten van Hogeschool Zeeland. Het onderzoek is gehouden van maandag 20 tot en met 22 juni en had betrekking op zowel za kelijk als privé gebruikte draad loze computernetwerken. Uit de resultaten van het onder zoek van de HZ-studenten blijkt dat de Vlissingers veiliger draadloos 'computeren' - ruim 54 procent is beveiligd - dan de Goesenaren en Middelburgers. Deze zijn voor respectievelijk 49 en 48 procent beveiligd. In totaal traceerden de studen ten 1652 draadloze netwerken. De studenten reden in tien groe pen door een groot aantal wij ken in Vlissingen, Middelburg en Goes, waar zij met behulp van apparatuur de draadloze netwerken opspoorden. Er werd daarbij gebruik ge maakt van een 'passieve' tech niek; studenten braken dus niet daadwerkelijk in in eventueel onbeveiligde draadloze netwer ken. Bereik Niet of onvoldoende beveiligde netwerken zijn voor iedereen toegankelijk. Daardoor is het dat iemand die in het bereik van het draadloze net werk is, erop kan inbreken. Een aantal studenten heeft daar om een handleiding gemaakt. Daarin staat hoe een draadloos veiliger te maken is. De is te downloaden www.hz.nl. Ruitentikkers aangehouden - In Zaamslag zijn rond zeven uur drie uit de gemeente Temeu- aangehouden. De drie jongens, in de leeftijd /an dertien tot zestien jaar, wor den ervan verdacht ruiten te lebben vernield van een kiosk Plein. Hemert las gisteren die verkla ring voor tijdens de behandeling van de strafzaak tegen de ex-in- woner van Oostburg. De man (28) wordt verdacht van poging tot doodslag op zijn vrouw, in aanwezigheid van de beide kin deren. Zij had hem al het huis uitgezet wegens mishandeling. Op de dag" van haar verjaardag keerde hij terug en, aldus een getuige, viel haar aan zodra hij binnen was. De vrouw liep daarbij ver wondingen over het hele lijf op. PvdA, D66 en Middelburg Trans parant willen voor een grote schouwburg uitwijken naar een andere plek. De PvdA schoof haar oude voorkeuren weer naar voren: De Punt en het Hof van Tange/de Kloveniersdoelen. Van 't Westeindes eigen partij, GroenLinks, vindt die locaties door Ben Jansen MIDDELBURG - Lampvoeten- fabriek Vitrite in Middelburg ligt dinsdag waarschijnlijk een deel van de dag plat. De vakbon den hebben een demonstratieve ledenvergadering uitgeschreven omdat de onderhandelingen over een sociaal plan zijn vastge lopen. De werknemers worden ook geïnformeerd over het be sluit van de ondernemingsraad in het geweer te komen tegen de door Philips Lighting aangekon digde verplaatsing van een deel van de productie naar Polen. Die verplaatsing leidt tot een De man kon zich gisteren maar weinig herinneren van wat die bewuste dag in februari alle maal gebeurd was. Volgens hem had zij hém juist aangevallen en getergd en had hij haar slechts één klap gegeven. Wat daarna gebeurde, dat kon hij zich niet herinneren. De man, afkomstig uit Irak, wees daarbij naar zijn trauma tisch verleden. Op achtjarige leeftijd is hij door de politie van Saddam Hoessein opgepakt en voor zestien maanden opgeslo- interessant, maar twijfelt hevig aan de status A-theater. De PPM pleitte voor de locatie van de huidige schouwburg aan het Molenwater. Die plek viel eer der af omdat die te klein is, maar H. Akdag beloofde het te gendeel te zullen bewijzen. Maar de PPM neemt dan ook ge- halvering van de tweehonderd arbeidsplaatsen die Vitrite nu nog telt. De bonden zijn het niet eens geworden met Philips over de afvloeiingsregeling voor het personeel dat zal worden ontsla gen als de inkrimping doorgaat. De ondernemingsraad van Vitri te is het niet eens met de aange kondigde vermindering van de activiteiten in Middelburg. Er is een negatief advies verstrekt, ten in een gevangenis, aldus zijn advocaat. Wat daar gebeurd is, daar wilde hij niet over praten. Ook stipte de raadsvrouw aan dat de man zijn land ontvlucht is om "te ontkomen aan bloed wraak waarvan enkele familiele den reeds het slachtoffer waren geworden. Officier van justitie G. Ooster- veld was niet onder de indruk van al die verwijzingen naar het verleden. Ze stelde klip en klaar dat de man de schuld van alles bij anderen legt en ze vermoedt noegen met 'een theater op Mid delburgse schaal'. Aftreden De knoop wordt doorgehakt op 5 september. Dan wordt ook de positie van Van 't Westeinde als wethouder geëvalueerd. De PPM drong gisteren al aan dat Philips in de wind heeft ge slagen. Het bedrijf heeft besloten de in krimpingsplannen toch uit te voeren. Daarom stapt de onder nemingsraad naar de Onderne mingskamer in Amsterdam, de rechterlijke instantie waaraan dit soort conflicten kunnen wor den voorgelegd. Het besluit van Philips de reor ganisatie toch door te voeren, dat hij niet eerlijk is als het gaat over zijn verleden. Ze merkte op dat huiselijk geweld heel ernstig is. „U heeft zonder aanleiding fors geweld gebruikt." Ze eiste een gevangenisstraf van vijftien maanden waarvan vijf voor waardelijk. Ook vindt ze dat de rechtbank hem een contactver bod moet opleggen zodat hij nimmer meer contact mag zoe ken met zijn vrouw en haar kin deren. Advocaat J. van Veelen vroeg om. vrijspraak. Volgens haar is op onmiddellijk aftreden. SGP' er C. Dekker constateerde dat al voordat de bouwput bezweek, bekend moet zijn geweest dat die gammel was, maar dat de wethouder het tegendeel heeft beweerd. Hij wil in september de politieke rekening vereffe nen. R. van Eijkelenburg stelde dateert van 7 juni. Na een wacht tijd van een maand kunnen de voorgenomen plannen worden uitgevoerd. De bonden en de on dernemingsraad zijn benieuwd wat Philips na donderdag gaat doen. Opschortende werking De gang van de OR naar de rech ter heeft op zichzelf geen op schortende werking. Volgens een celstraf slecht voor de man omdat dan de herinneringen aan vroeger terugkomen. Vol gens haar heeft de man tijdens het bezoek aan zijn vrouw een black-out gehad en heeft hij heel veel spijt van zijn daden. Ook wees ze de rechtbank op de 'zeer vervelende gevolgen van een veroordeling'. Als de recht bank hem schuldig acht, moet de man na zijn veroordeling Ne derland verlaten omdat hij dan gezien wordt als een gevaar voor de openbare orde. De rechtbank doet woensdag 13 juli uitspraak. vast dat de ene grote klus die Van 't Westeinde moest vol tooien, op alle fronten is mis lukt. Hij verweet de wethouder zelfs 'incompetentie, halve waar heden en leugens'. Van 't West einde blijft voorlopig zitten en zei het oordeel van de raad in september te zullen afwachten. een woordvoerder van Philips zal de onderneming de over plaatsing van een deel van de productie van Vitrite echter uit stellen in afwachting van een oordeel van de Ondernemingska- jner. De bonden willen dinsdag een uitspraak van him leden over na dere acties. Zo zal worden voor gesteld massaal naar Amster dam te reizen op de dag waarop de Ondernemingskamer het ge schil behandelt. De demonstratieve ledenverga dering van dinsdag duurt van 13 tot 15 uur en zal met versna peringen en muziek worden op geluisterd. door Emile Calon MIDDELBURG - Een professio nele bende fietsendieven was vo rig jaar zomer actief in het Zeeuwse. Vooral in het weekein de werden bij vooral kerken en sportvelden heel wat fietsen ge stolen. De politie onderzocht de zaak en kwam uiteindelijk uit bij een kringloopwinkel in Roosendaal. De eigenaar van die kringloopwinkel moest zich gisteren verantwoorden voor he ling van die fietsen. In die winkel belandden heel wat van die gestolen Zeeuwse fietsen. Daar sloopten een paar medewerkers van die winkel de oude sloten, monteerden nieuwe en verkochten de fietsen vervol gens voor een paar honderd eu ro aan klanten van die winkel. Bestelling Officier van justitie A. Flik- weert noemde de ondernemer (32) behalve een heler ook de spin in het web van een crimine le organisatie. „Hij regelde al les. Hij liet zelfs fietsen op be stelling stelen." Hoeveel fietsen er in die periode door de bende in vooral het Mid den-Zeeuwse zijn gestolen, weet niemand. Flikweert gaat ervan uit dat het om minimaal 62 fiet sen gaat die uiteindelijk bij de Roosendaalse ondernemer te rechtkwamen. Maar de dieven, enkele maanden terug veroor deeld tot 21 maanden celstraf, brachten hun buit ook naar an deren toe. „Het exacte aantal ko men we nooit te weten." Flikweert deed allerminst laco niek over de fietsendiefstal. „Zo iets draagt niet bij aan het ge voel van veiligheid. Deze vorm van diefstal geeft veel ergernis. En door het verhogen van de pre mies door de verzekeringsmaat schappijen, wordt iedereen fi nancieel getroffen." Hij eiste een celstraf van drie jaar waar van één voorwaardelijk tegen de Roosendaalse ondernemer, die al ruim acht maanden in de ge vangenis zit. Tevens vindt hij dat de man begeleiding nodig door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Velvet en Vonnevanck waren de blik vangers op de stamboekkeuring voor sportpaarden van het KWPN in Vrouwenpolder. In Heikant stalen de driejarige mer ries Vurona en Varona de show. Met dertig paarden die het pre dikaat ster wisten te verwerven scoorden de Zeeuwse fokkers ver boven het landelijke gemid delde. Het KWPN wil meer naar de fok kers toe, daarom werden de keu ringen voor opname in het stam boek en sterpredikaat dit jaar in Heikant, Vrouwenpolder én Re- nesse gehouden. Voorzitter B. Poppelaars van x-egio Zee land: „Zo wordt de afstand tus sen de fokkers en de bond klei ner. En dat werkt. De belangstel ling tijdens deze drie dagen over trof onze verwachtingen." Met een score van 74 punten voor exterieur en beweging pre senteerde Vurona, van fokker/ eigenaar C. de Feyter en P. Rie- zaterdag 2 en zondag 3 juli 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevetanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogel straat 86, Heinkenszand. tel.:0113-563074. Spoed: 0113-563110, Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17,00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland F.K. Wiersum, Prunusstraat 42, 's-Gra- venpolder, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten worden verzorgd door De Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. heeft van de x'eclassering. Oofel moet hij voor 4340 euro gepluk,! worden omdat hij, aldus de offij cier, minimaal zo'n bedrag heefii verdiend aan de gestolen fiet-j sen. Advocaat S. Köller was het in het geheel niet eens met die eis Ze hield de meervoudige kameij van de Middelburgse rechtbank; voor dat de verdachte nooit de bedoeling heeft gehad om te gaan handelen in gestolen fiet-l sen. Ze beschreef hem, aan de hand van psychiatrische onder zoeken, als iemand die geen nee kan zeggen. De fietsendieven; wisten dat en kwamen telkens' naar hem terug om hem hui? buit te verkopen, aldus de raads vrouw. Ze omschreef hem ver der als een goedmoedige sul, ie mand met een beperkt verstan-! delijk vermogen. „Beslist niet ie-, mand die leiding geeft aan een criminele organisatie." Ze pleit-j te dan ook voor een voorwaai'de- lijke celstraf en begeleid wonen] De rechtbank doet woensdag 13 juli uitspraak. Jubileumdag visclub ONI in Terneuzen TERNEUZEN - Het tienjarig be staan van de jeugdafdeling van visvereniging Ontspanning Na Inspanning (ONI) uit Terneuzen wordt morgen gevierd met een jubileumdag op en rond het vis water 'Ons Putje' aan bedrijven terrein Handelspoort. Deze dag zullen sport en spel worden verweven in een dag voil visactiviteiten. Er staat een viswedstrijd op het programma en zullen er ook di verse kraampjes en stands aan wezig zijn met informatiemateri-; aal over onder andere vliegvis-i sen, karpervissen en nog veell meer. De feestdag zal worden afgeslo-! ten met een gezamenlijke barbe-j cue. mens zich in Heikant als een] heel fijn dressuurpaard, Ook de; door J. van 't Westeinde gefokte; Var-ona liep zich met een score] van 75 punten voor exterieur en| 70 voor het bewegen in de kij ker. Zowel kwantitatief als kwalita- j tief waren de fokproducten die! in Vrouwenpolder werden gepre-j senteerd nog beter dan in Hei kant. Jurylid J. Wilmink: „Onge-I looflijk, de kwaliteit die we hier j hebben gezien. Met vier van de vijf merries uit de eerste groep die met hoge punten ster wer-| den, begon het al voortreffelijk, En daarna zagen we toch nog twee paarden die daar bovenuit staken." Wilmink doelde op Vel vet van fokker Telussa uit Oost- kapelle. Een fraaie driejarige zwarte merrie met veel uitstra ling die zowel voor exterieur als bewegen 78 punten scoorde. En Vonnevanck, een driejarige na komeling van de hengst Sandro Hit, gefokt door H. Poppelaars j uit Kortgene die met 80 punten voor exterieur en 74 voor bewe- i gen de ring mocht verlaten. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2' zat, van 8.30-9,00 uur en Tholen, Boter- markt 10 van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel. (0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. De Moorse landschildpad Stoffel is - na te zijn weggelopen - tijdelijk opgenomen in Reptielenzoo Iguana, die het beestje niet wil teruggeven. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een neus hoorn in je huis is verboden, maar ja, die past dan ook niet in een plastic groentenkist. En die sukkelt niet achter een ro de pyamabroek aan. En voor een tomaatje meer of minder draait-ie zijn poot niet om. Stoffeltje deed dat wel. Alleen moet zijn baasje Younes na ze ven jaar afstand doen van de Moorse landschildpad. 'Geef Stoffeltje een generaal pardon', staat te lezen op de smeekbede aan het ministerie van Landbouw. Het blaadje is inmiddels gefaxt naar Den Haag, maar Webby van den Berg blijft het vastgrijpen, overlezen en overdenken. „Mis schien vinden ze het stom, maar Stoffeltje betekent veel voor ons gezin. Ik kan er al nachten niet van slapen." Stoffeltje, dat is een schildpad. Een Moorse Landschildpad om precies te zijn. Hij is een centi meter of vijftien lang, bruin van kleur en hij eet, nee zelfs vréét, een kilo tomaten per week. Stoffeltje schuifelt het liefst tussen m'aagdenpalmen door en mag zich graag verstop pen onder een baksteen. Zijn winterslaap houdt hij in een plastic groentenkist, met wat hooi erin. Maar zodra de zon begint te schijnen, druipt de schildpad af naar de achter tuin. Want warmte, dat doet het beestje goed. Misschien ook niet zo gek, als je bedenkt waar zijn soort vandaan komt. Zuid-Europa, Klein-Azië, Noord-Afrika. Stuk voor stuk warme gebieden. Rennen „Ja, dat merkten we ook wel", vertelt moeder Webby. „In de zomer was Stoffeltje op zijn best. Dan rende hij rond, echt rennen, en wist niet hoe snel hij zijn tomaatjes moest op eten. Tomaten, daar was hij gek op. Elke ochtend, als ik in de keuken boterhammen stond te smeren, kwam hij naar bin nen. Dan wist hij dat hij een to maatje kreeg." Maar hoe lang zijn tomaatje af gelopen zaterdag ook op het aanrecht bleef liggen: geen Stoffeltje. „Er klopt iets niet, dacht ik meteen. Hij bleef zo lang weg." Na wat rondvragen bleek dat een buurjochie van vier vrijdag het tuinhekje bij de familie heeft laten openstaan. Stoffel tje moest zijn weggelopen. Sa men met de kinderen uit de buurt zette zoon Younes, die al zeven jaar voor het diertje zorgt, een zoekactie op touw. Ze belden bij buren aan, om te vragen of ze de schildpad had den gesignaleerd, gingen langs dierenasiels en deelden hon derdvijftig flyers met 'Ge zocht: Stoffeltje' uit. Tot de overbuurman belde. Hij had de schildpad bijna aangere den, toen die zonder omkijken de drempel overstak. Het beest je zou intussen bij Iguana zijn. Maar daar vertelden ze Younes van geen Stoffel te weten. Vermist Moeder Webby stoof woedend naar het politiebureau. „Aangifte van ontvoering kon niet, dus heb ik hem als ver mist opgegeven. Na wat heen-en-weer gebeld te heb ben met Iguana, bleek dat ze hem wel hadden. Ze wilden hem niet teruggeven, want Stoffeltje blijkt een bedreigde diersoort. Hoe konden wij dat nou weten?" Keuze Webby werd voor de keuze ge steld. Of vrijwillig afstand doen, of het tot een rechtszaak laten komen. Alleen liep ze dan kans op een boete van 1500 eui'o eh een strafblad. Iets wat ze als beveiligingsbeambte niet kan gebruiken. „Ik probeer met die smeekbrief aan het ministerie alsnog een vei'gunning te krijgen. Alleen, als het niet binnen 24 uur lukt, zijn we Stoffeltje kwijt. Het is ijdele hoop dat we hem nog te- rugkrijgen." Dat denkt ook Ad Bom, reptie- lenvaderbij Iguana. „Kijk, een Moorse landschildpad is net zo beschermd als een neushoorn. Het verbaast niemand dat je die niet in huis mag hebben. Toch is het net zo moeilijk om goed voor een schildpad te zor gen. Ze zien er heel vertede rend uit, maar het zijn echt aparte beesten. Nederland is ge middeld tien graden te koud voor een schildpadwaardig be staan. Vandaar dat er hier geen rondlopen." Bovendien heb je heel specifie ke papieren nodig' om ervoor te mogen zorgen. „En die heeft de familie niet. Ze weten niet of het dier in Nederland is geboren, omdat ze hem via via hebben gekregen. Ze voldoen gewoon niet aan de voorwaarden. Dus krijgen ze hem niet terug. Niet omdat ik hem zo graag wil hebben, want ik kom om in de beesten. Ik wil gewoon dat er goed voor wordt gezorgd. Daar om gaat hij naar een dieren tuin." Webby is er verdrietig van. Ze heeft haar zoon gezegd dat hij vandaag maar moet actievoe ren bij Iguana. Younes zegt dat kinderen uit de buurt mee doen. „We gaan handtekeningen ver zamelen. Beetje schreeuwen en- zo. Misschien dat ze zich dan bedenken. Want eigenlijk hoort Stoffeltje gewoon bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36