Steun bezuiniging op leeszalen PZC Iedereen die wat kan, doet mee Bibliotheek blijft mogelijk open Appartementen De Vijfhoek verkocht Kapelse bibliotheekvoorzitter kan besparing uitleggen Axel speelt Puut van Gies H7™>' ,15 door Harmen van der Werf WEMELDINGE - Het bestuur van de Kapelse bibliotheekstich ting staat achter het pakket aan bezuinigingen dat het college van B en W van Kapelle heeft voorgelegd aan de gemeente raad. Slechts op één enkel onder deel wil het bestuur een wijzi ging- In Wemeldinge moet de huidige bibliotheek plaatsmaken voor een servicepunt waar alleen de jeugd tot twaalf jaar terecht kan, stellen B en W voor. In Ka pelle blijft een volwaardige bi bliotheekvoorziening, al kan de collectie wel wat worden ver kleind. En de bibliobus komt niet meer elke week een uur in Schore, maar eens in de veertien dagen. Voorzitter A. Pinxteren van de Kapelse bibliotheekstichting liet gisteren in een reactie op de ze plannen weten dat 'zijn' be stuur hiermee kan leven. „Met de oorspronkelijk ideeën, waar onder volledige sluiting van de voorziening in Wemeldinge, kon den wij niet uit de voeten. Dit is een ander verhaal. In Wemeldin ge blijft tenslotte een service punt." Dat is te danken aan het feit dat B en W van Kapelle de door de AXEL - Het terras van café 't Amstelhoekje in Axel vormt zon dag het strijdtoneel van het 'Open Axels kampioenschap Puut van Jan van Gies.' Het is het eerste lustrum van het Axel- se werpspel. De deelname staat open voor ie dereen. De voorronden begin nen om 14.00 uur en de finale is voorzien om 17.00 uur. Johan Maan is titelverdediger. Jeroen van de Velde was de twee edi ties daarvoor koning en Meivin Witte was de eerste keer de sterkste. Bad Hair Day is ronde verder in coverclash ZIERIKZEE - De Schouws-Wal- cherse band Bad Hair Day is weer een ronde verder in de zo geheten clash of the coverbands, een landelijk competitie voor coverbands. Met een energiek en dynamisch optreden wist Bad Hair Day tij dens de dinsdag gehouden voor ronde zowel het publiek als de vakjury te imponeren. Het resultaat was dat de band als publiekswinnaar uit de bus kwam. De groep verdiende daarmee een plaats in de halve regio-fina le in Goes. Bad Plair Day is morgen te zien en te horen tijdens de delta Week in Zierikzee. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gemeenteraad vastgestelde be zuiniging van 50.000 euro in twee jaar tijd niet helemaal rea liseert. Met het nieuwe pakket aan maatregelen wordt 'slechts' 30.000 euro binnengehaald. De Kapelse gemeenteraad moet zich daarover nog uitspreken. Volgende week dinsdagavond is een eerste bespreking. Veel verrassingen zal dat waar schijnlijk niet opleveren. Uit een rondje langs de meeste frac tievoorzitters van politieke par- door Ben van den Aarsen SINT-MAARTENSDIJK - De kans bestaat dat de bibliothe ken in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland toch openblij ven. Dat bleek gisteren uit de zit ting van de Thoolse gemeente raad waar een protestactie van dorpsbewoners werd besproken. Mede onder invloed van de maatschappelijke protesten van uit met name Sint-Annaland be sloot de gemeenteraad gister avond verrassend om voorlopig tijen in Kapelle blijkt dat zij zo goed als zeker met de voor stellen van het college van B en W kunnen leven. C. Vleu gel (Gemeentebelang) is het dui delijkst in zijn reactie. Hij zegt terug te willen naar een bezuini ging van 30.000 euro in twee jaar tijd, zoals B en W feitelijk ook willen. Zover zijn P. Remijnse (CDA) en G. van Gooi (VVD) nog niet. CDA, WD en Gemeentebelang vormen in Kapelle een coalitie. af te zien van de inzet van biblio bussen. De raad geeft zichzelf de tijd tot 1 januari 2006 om te kijken of er een oplossing is voor het open houden van de bibliotheken in de kleine kernen. Een amende ment van die strekking werd ernstig ontraden door wethou der M. Velthuis. „Wat u wilt gaat zeker extra geld kosten. Ik verwacht niet dat u alternatieven zult vin den." Een brievenactie van de dorpsgemeenschap Sint-Anna land richting de raadsleden zet- Remijnse heeft het over 'een na der onderzoek'. Van Gooi wil nog niet zomaar van de bezuinigingsdoelstelling van 50.000 euro afstappen. „We zaten eerst op een korting van 100.000. Die is al teruggebracht tot de helft." Van Gooi wil het voorzieningenniveau in Kapelle hoog houden. „Dat maakt onze gemeente aantrekkelijk, maar je kunt een euro maar één keer uit geven." Hij laat tegelijkertijd doorschemeren 'zich wel te kun- te de voorbije week de toon van de discussie. Met fluitjes, spandoeken en flyers werden door circa dertig mensen gisteravond op de pu blieke tribune andermaal duide lijk gemaakt dat de bieb in Stal- land open moet blijven. De ge meenteraad, die vorige week in de commissie samenleving uit kostenoverwegingen in ruime meerderheid koos voor biblio bussen in de kleine kernen, bleek gevoelig voor het protest en ging massaal overstag. Alleen de WD bleef bij monde van K. Saris bij het oorspronke lijke standpunt: een kwalitatief hoogwaardige hoofdvestiging in Tholen-stad en een boekenbus in de overige kemen. Ook de SGP zag aanvankelijk geen nieu we gezichtspunten, maar ging in tweede termijn alsnog mee met de meerderheid. C. van der Lin de (PvdA) pleitte voor uitstel van de besluitvorming, omdat sluiting van de bibliotheken een verdere aantasting van het voor zieningenniveau in de dorpen zou betekenen. Hij brak een lans voor een soort leestafel met een ontmoetingsfunctie in de kleine kernen, eventueel be mand door vrijwilligers. WD'er nen vinden in het verhaal van B en W'. L. Kosten (SGP) en R. Lambeck (PvdA) die in de oppo sitie zitten, geven zich niet zo snel gewonnen. „We hechten als SGP aan goede bibliotheken", houdt Kosten het heel alge meen. Lambeck meldt 'niet en thousiast' te zijn over de nieuwe voorstellen. Als Kapelle op ande re terreinen de vinger beter aan de pols houdt, hoeft er volgens hem niet zoveel gekort te wor den op het bibliotheekwezen. Saris had geen goed woord over voor zijn zwalkende politieke collega's, juist omdat bibliobus sen zijns inziens garant staan voor meer kwaliteit. „We moe ten ophouden met pappen en nathouden en een beslissing dur ven nemen." Afgeslankt In Bestemming Tholen werd nog gekozen voor een hoofdvesti ging in Tholen met uitleenpos- ten in Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint-Philips- land. Omdat het geld ontbrak werd'vervolgens ingezet op afge slankte bibliotheken in Sint-Maartensdijk en Sint-An naland. Volgens het bibliotheek- bestuur kon in die opzet de noodzakelijke professionaliteit niet worden gegarandeerd en kwam vorige week in de commis sie de oplossing met bibliobus sen op de eerste plaats. Gister avond werd uiteindelijk het Pv- dA-wijzigingsvoorstel omarmd en gekozen voor een luxe biblio theek in het Markiezaatcollege in Tholen-stad, met als vervolg opdracht binnen de beschikbare 550.000 euro te zoeken naar een maatschappelijk aanvaardbare oplossing voor de dorpen. „Met overschrijdingen in het on derwijs wordt bijvoorbeeld wel erg gemakkelijk omgegaan." Terwijl de gemeenteraad nog moet beslissen, is het biblio- theekbestuur dus al akkoord met de plannen van B en W. Voorzitter Pinxteren wil slechts één wijziging: dat niet alleen de jeugd tot twaalf jaar in het servi cepunt in Wemeldinge terecht- kan, maar dat ook ouderen, zes tigplussers, er gebruik van kun nen maken. agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 geopend ter bezichtiging; Theodorushaven, 14.00 uur en 16.00 uurfalleen enkele reis en fiets meene men mogelijk); Zoommeertocht ca 2 COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdaga- vondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Slot Ostende, 13.00-14.00 uur: Rondlei ding olv stadsarchivaris Frank de Klerk; Opgeven telefoon 0113-249878; Keizersdijk, Goese zomerkoopjesmarkt, 8.00-16.00 uur; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Discotheek Opa Kees, 19.30-23.30 uur: jeugddisco voor jongeren van 13, 14 en 15 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND -Casembroodhuis, 18.30-19.00 uur: Wandelvierdaagse; Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 09.00-10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55-plus; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart club senioren; WEMELDINGE - 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. door Sanne Schelfaut THOLEN - De achttien koopap partementen van het nieuw bouwproject De Vijfhoek in Tho len zijn verkocht. Ook voor de huurappartementen is zoveel be langstelling, dat er een wacht lijst is. Aan complex De Vijfhoek wordt momenteel hard gebouwd. Het project kende flink wat tegen slag omdat er in zo'n vijf aan grenzende woningen scheuren waren ontstaan. Na het trillen van de damwand, nodig voor de bouwput, ontstond schade aan de huizen. De aannemer en projectontwik kelaar Marsald bekijken momen teel hoe de schade aan de wonin gen kan worden opgelost. „Ga er maar vanuit dat de bewo ners gecompenseerd worden", aldus P. Bakx, woordvoerder van opdrachtgever Castria Wo nen. Castria, Marsaki en de gemeen te Tholen wilden een feestelijk tintje geven aan de officiële start van de bouw maar hebben daar, gezien de commotie, vanaf gezien. „Het komt niet vaak voor dat er in Tholen zo'n groot project wordt uitgevoerd, van daar dat we daar extra bij stil wilden staan. Maar wegens de schade aan de huizen hebben we besloten dit niet te doen. We willen niet dat buurtbewoners zich aan een feestje storen", al dus Bakx. Volgens hem is de belangstel ling onder senioren voor hel complex erg groot. „Zestien var de achttien appartementen zijr zeker verkocht. De laatste twef zijn zo goed als zeker verkocht op dit moment lopen de laatstf onderhandelingen." Onder de huur- en koopapparte menten, 35 in totaal, komt eef medisch centrum. „De drie Thoolse huisartsen een praktijk voor fysiotherapie de apotheek en waarschijnlijk nog een logopediepraktijk zul len op de begane grond worder gevestigd. In de kelder verrijs! een parkeergarage." Bakx durft zich niet meer te wa gen aan een uitspraak over d< oplevering van De Vijfhoek. „We lopen iets achter op he; schema. Hou het er maar op da' we in de loop van volgend jaai zeker klaar zijn." Award voor Van den Tol BURGH-HAAMSTEDE - Dori en van den Tol uit Breda heef' de Kunstschouw Award 2005 ge wonnen. De award is een aan moedigingsprijs voor jonge kun- stenaars die deelnemen aan jaar lijkse kunstmanifestatie oj Schouwen-Duiveland. De schil deres voldoet volgens de jun aan alle criteria om te winnen jong, beginnend kunstenaar me' een veelbelovend oeuvre. (Advertentie) Elektrotechniek studeren? De HZ biedt e£n pure studie elektrotechniek voor MBO'ers Elektro. Doe het in 3 jaar! Gelijk doen! www.hz.nl tel.: 0118 489 229 Hogeschool Hjf Zeeland (Advertentie) Meeüs Makelaars en Staatsbosbeheer feliciteren de gemeente Middelburg en de Roosevelt Academy met de aankoop van de 11 Toorenvliedt 11 villa met koetshuis voor het vestigen van de Roosevelt Academy 11 Goecf geregeld dus. Icfoon (0113) 24 25 26. Vli.iinKci VERZEKERINGEN. HYPOTHEKEN. MEEÜS' Goed geregeld dus. vrijdag 1 juli 2005 De première van het spektakelstuk Rogier en de zeven plagen had gisteravond op de Grote Markt in Goes plaats. door Mieke van der Jagt GOES - Met een flinke vertraging heb ben meer dan honderd artiesten gister middag de première van Rogier en de zeven plagen op de Grote Markt in Goes gebracht. Een wolkbreuk leidde ertoe dat de voorziene pauze van twin tig minuten tot meer dan een uur moest worden uitgebreid. Een deel van het pu bliek zag zich gedwongen te gaan schui len en niet iedereen kwam terug toen het minder hard ging regenen. De regen was al eerder het courantst van alle plagen gebleken voor de spekta kel-productie waarmee Goesenaren van verschillende pluimage het 600-jarig be staan van de stad vieren en uitbeelden. Woensdagavond werd de generale repe titie ook al vanwege een wolkbreuk af gelast. De eerste voorstelling werd dus eigenlijk de generale repetitie want al hadden alle disciplines - muziek, dans en theater - al apart geoefend, voor het eerst speelde alles samen op één po dium. En dat alles was vooral heel veel: veel dansers, veel acteurs, een grote "big band, een heleboel speciale effecten en mooie verrassingen. De voorstelling begon gistermiddag met alleen nog de vage verwachting van mis schien wel een buitje. De bankjes voor aan op de markt, tegen de podiumdrang hekken aan, zaten vol. Ook op de over dekte tribune had een groot publiek plaatsgenomen en vanaf een terrasstoel kon je het spektakel ook goed volgen. Goes en de gans Het verhaal is simpel: drie jongeren flit sen terug in de tijd en maken de stads- wording van Goes mee. Door een vloek van een heks aan wie de Goesenaren het pasverworven burgerrecht willen ontzeggen, weten de drie dat er zeven plagen zullen komen: vuur, terreur, twist, ziekte, honger, oorlog en water. Slechts op één manier kunnen de Goese naren voorkomen dat er nog meer pla gen komen en clat is als Goes en de gans samen gaan. In negentien scènes, waarin zang, dans, muziek en theater elkaar afwisselen en samenvallen, wordt het leven in Goes door de eeuwen heen geschilderd, inclu sief de plagen die allemaal heel precies in de geschiedenis zijn aan te wijzen, Zoals dat hoort bij een spektakelspel, zit de spanning niet in het verhaal maar in verder alles: de wisseling in muziek stijlen, de kostumering, de wervelende dans, de massaliteit en in de speciale ef fecten, die we natuurlijk in de krant niet gaan verraden nu er nog vijf voor stellingen gespeeld moeten worden. Door de snelle verandering van het po dium en het decor en door gebruik te maken van alle ruimte achter en voor het podium, ook in de hoogte, konden de verrassende effecten van alle kanten komen. Manmoedig Helaas bleef het voor wat betreft er uit de hemel viel, niet bij een een spelden prik. Het publiek op de bankjes stak nog wel manmoedig een paraplu op, de mensen op het terras kropen onder de parasols, maar tegen zoveel water was foto Willem Mieras alleen het tribunedak bestand. Het pu bliek schikte daar wat in en bleef zit ten, terwijl op het podium alles heel pro fessioneel tot aan de pauze doorging. Na een dik uur ging het verder en ook gisteravond werd weer een voorstelling van 2,5 uur gespeeld. Vanzelfsprekend loopt het verhaal, on danks alle plagen, goed af. Het blijkt dat niet Goes en de gans moeten samen gaan, maar gans Goes en dat is precies wat er in het spektakelstuk gebeurt. Want iedereen die in Goes wat kan, en dat blijken heel veel mensen en vereni gingen te zijn, doet mee in Rogier en de zeven plagen en wie wat minder weg heeft van een podiumdier, kan gewoon gaan kijken. Wie dat vandaag of morgen van plan is, kan kiezen tussen een voorstelling van af 14.30 uur en 20.30 uur. Zondag is de laatste voorstelling die om 14.30 uur be gint. Op de markt staan bankjes en er is plaats op de tribune totdat die vol is. Wie bediend wil worden kan op één van de terrassen gaan zitten en wie abso luut zeker wil zijn van een goede zit plaats, neemt zijn eigen stoel mee. Pro gramma's worden voor elke voorstel ling uitgedeeld. IJzeren Rijn blijft toekomstmuziek DEN HAAG - Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) blijft van oordeel dat het opnieuw in gebruik nemen van de IJzeren Rijn, de spoorverbinding van Antwerpen via Nederland naar het Ruhrgebied, een zaak van lange adem is. In antwoord op vragen van Kamerlid Dijksma (PvdA) stelt de minister dat ze nog niet heeft gereageerd op een brief van de Belgische minister Vande Lanotte waarin hij voorstelt op korte termijn een beperkt aantal treinen over het tracé van de IJzeren Rijn te laten rijden. Ze wijst erop dat diezelfde minister het Belgische parle ment heeft laten weten dat investeringen in de IJzeren Rijn geen prioriteit hebben. Zeeuwse ondernemers hopen dat heropening van de IJzeren Rijn de aanleg versnelt van een goederenspoorlijn van de Axelse Vlakte naar Zelzate en de Sloeboog die de spoorlijn Vlissingen-Roosendaal verbindt met cle Belgische gi"ens. Ramkraak garagebedrijf in Goes GOES - Bij een garagebedrijf aan de Livingstoneweg in Goes is woensdagavond rond tien voor negen een ram kraak gepleegd. Een Mercedes is meegenomen. De wagen is later zonder bestuurder op de rotonde aan de Anthony Fokkerstraat in Goes aangetroffen. De politie roept getui gen van de inbraak op zich te melden bij het politiebu reau aan de Valckeslotlaan in Goes of telefonisch 0900- 8844. Navigatiesysteem gestolen KAPELLE - Op een bedrijfsterrein aan de Rijksweg in Kapelle is in de nacht van woensdag op donderdag inge broken in een vrachtwagen. Uit de auto werd het naviga tiesysteem weggenomen. Automobilist belandt in sloot WOLPHAARTSDIJK - Een 62-jarige man uit de gemeen te Goes is gistermiddag na een aanrijding in Wolphaarts- dijk met zijn auto in de sloot beland. Bij het ongeluk, waarbij twee auto's betrokken waren, vielen geen gewon den. Rond 17.00 uur reed de man over de Langedijk. Hij kreeg op het kruispunt met de Bijsterweg geen voorrang van een 79-jarige automobiliste uit de gemeente Borsele. Na de aanrijding verloor de 62-jarige automobilist de macht over het stuur en kwam in een sloot tot stilstand. Zijn auto raakte hierbij volledig vernield, de auto van de vrouw raakte aan de voorzijde beschadigd. Beide bestuur ders kwamen met de schrik vrij. Grote diefstal rookwaren in Tholen THOLEN - Bij een inbraak in een tankstation in Tholen is in de nacht van dinsdag op woensdag voor ruim zeven duizend euro aan rookwaren buitgemaakt. Auto-inbraak in Biervliet BIERVLIET - In de Gentsestraat in Biervliet is tussen woensdag 19.30 uur en donderdag 11.00 ulu* ingebroken in een geparkeerde auto. Uit de auto werden diverse spul len weggenomen, waaronder de geluidsapparatuur en een portemonnee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35