PZC Kijkje in de kelder van Rhodos Jeugdbeleid Goes scoort goed Vijf op een rij OPRUIMING 50% KORTING ™AT Unieke Breskense bunker wordt toch gesloopt Goes huisvest nu pas genoeg vluchtelingen Meer aandacht nodig voor Goese Polder en Wolphaartsdijk Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 1 juli 2005 Ovaa hoopt op debuut in grand prix (Advertentie) Café - Restaurant J> (Advertentie) Perzische tapijten Bosstraat 24 BoZ 0164 - 242216 Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. Een blik op de middeleeuwse gewelven van slot Ostende. foto Willem Mieras Slgbbekoorn Interieurbouw Livingstoneweg 50 Goes bulthaup door Ingrid Huibers GOES - Goes viert feest! De Grote Markt is één groot po dium, in middeleeuwse kledij ge stoken artiesten lopen er af en aan en in de stadshaven zijn be halve creatieve koks ook histori sche zeilschepen neergestreken. Maar soms worden festiviteiten veel bescheidener verpakt. Soms komen er geen vuurspu- wers, muzikanten, vlaggetjes of met bloemen versierde podia (Advertentie) OPRUIMING TOT DIS op onze tuinmeubelen Markt 73, Middelburg Tel. (01 IS) 650151 (Advertentie) I PZC I I spaar I zegel I I 3 I Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m de Free Record Shop. Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart Deze actie loopt tot en met 23 juli, Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25, 29 juni en 2 juli in de PZC. aan te pas. Het feestelijke ge voel wordt dan door onverwach te ontmoetingen gevoed. Zo ook tijdens de rondleiding van stads archivaris Frank de Klerk gister middag in en rond het verdwe nen slot Ostende. In een paar woorden tovert De Klerk de onaanzienlijke parkeer plaats tussen het Griekse restau rant Rhodos en de ABN/Amro- bank aan de Singelstraat om tot een kasteeltuin met slotgrach ten. Oude muren krijgen een nieuwe betekenis en de net ge plante moerbeiboom ter nage dachtenis aan Jacoba van Beie ren, staat er ineens niet meer zo verloren bij. Een leuk weetje: op de hoek van de Ostendestraat met de Sint Adriaansstraat heeft vroeger een toren gestaan. En de Ostendestraat heeft nog steeds een ronde bocht, omdat hij vroe ger rond de slotgracht liep. Dan met z'n allen (ongeveer veertig man) restaurant Rhodos in. Een mooier contrast tussen het bevlo gen verhaal van De Klerk en de namaak-Griekse zuilen is nau welijks denkbaar. Op verzoek van Willy van Mee- gen, initiatiefneemster van het Jacobaproject, heeft de Griekse eigenaar van Rhodos een paar muurpanelen en een stukje van het systeemplafond wegge haald. Paardenstal Zo wordt de bezoekers een kijk je gegund in een oude paarden stal en wordt een zeventien- de-eeuwse sluitsteen zichtbaar met daarop de bokkenkoppen uit het wapen van de familie Van der Goes. Ook zijn met be hulp van een zaklamp prachtig versierde houten plafondbalken te zien. Via de keuken en - wat later een toneeltrapje blijkt - be reikt de groep een aanbouw uit 1955. We staan, zo meldt De Klerk, op het podium van een oud toneelzaaltje. Ineens blijkt ook het rafelige gordijnrandje aan het plafond een functie te hebben. Daar hingen vroeger de coulissen. Ook het souffleurs luik is nog aanwezig in het zaal tje dat nu dienst doet als opslag ruimte voor blikken gepelde to maten en grootverpakkingen keukenpapier. En dan moet de klap op de vuurpijl nog komen. De groep wordt en masse het da mestoilet in gedirigeerd. In de hoek is een luikje weggeklapt waar doorheen, na wat gymnas tische toeren, een donkere kel der bereikbaar wordt. Het blijkt een zestiende-eeuwse aanbouw. Een gat in de muur onthult de ware schat: de oorspronkelijke veertiende-eeuwse Torenburg, later bekend geraakt als het slot Ostende. Skelet Van Meegen laat er haar video camera draaien, waardoor de middeleeuwse gewelven op een tegenover gelegen muur zicht baar worden. De geschiedenis druipt hier van de zoldering en de muffe kelderlucht is ervan doordrongen. Enkel een ramme lend skelet ontbreekt er nog. Aan de toer kan ook vandaag, zaterdag en zondag nog worden deelgenomen. En hoewel bezoe kers zich eigenlijk vooraf dien den in te schrijven, kijken De Klerk en Van Meegen niet op een paar zieltjes meer of min der. De rondleiding begint steeds om 13.00 uur voor de oude bioscoop aan de Singel straat. 's-HEER HENDRIKSKINDER EN - Zo'n broedsucces als dit jaar heeft het valkenhok van de familie Van Gilst aan de Nieu we Rijksweg in 's-Heer Hen drikskinderen nog niet gekend. „We wonen hier sinds 2000", vertelt A. van Gilst-Remijn, „en elk jaar hadden we vier jonge to renvalken. Ik dacht eerst dat er dit seizoen niks van zou komen, dat de eieren door kraaien wa ren opgegeten. Tot ik die kopjes zag, vijf stuks nog wel. Voor zo ver ik weet is dat echt bijzon der, dat torenvalken in één nest vijf jongen krijgen." Op een och tend heeft mevrouw Van Gilst-Remijn alle nieuwelingen op een rij in de valkenkast kun nen fotograferen. Ze geniet van het jonge grut. „Als ze voor het eerst uit de kast komen, zijn ze eerst zo stuntelig bezig." De ouders voeren voedsel aan: meestal muizen, en één keer had de moeder of vader een kraai te pakken. Het is inmiddels stil ge worden rond de valkenkast. Al le jongen zijn vorige maand uit gevlogen. foto Adrie van Gilst-Remijn zeeuwse almanak Schoeisel De Goesenaar is de vijftig ruimschoots gepasseerd, maar desondanks nog zeer modebewust. Zijn garderobe omvat overhemden en polo's van eigentijds fabrikaat, strak gesneden pantalons, fraaie colberts en modieus vormgegeven spijkerbroeken. Hij mag daarmee graag pron ken. Menigmaal betreedt hij - na alweer een nieuwe aan schaf - zijn kantoor met een- houding die uitstraalt: 'Kijk mij er nu toch weer eens mooi bij lopen'. Gisteren stapte hij het bureau binnen met nieuw schoeisel - van die schoenen die men vaak in de betere sportwinkel aantreft; vervaardigd van soe pel leder en voorzien van stoe re strepen. De reacties van de collega's varieerden nogal. Ze liepen uiteen van een neutraal 'tjon ge, tjonge' tot een voorzichtig 'is dat niet iets té jeugdig voor jou?' De meest vernieti gende recensie kwam echter van de koffiejuffrouw: 'Gister avond bij het bowlen vergeten je schoenen weer om te ivisse- len?' Hevige regenval teistert Kapelle KAPELLE - Hevige regenval heeft gistermiddag rond vier uur Kapelle geteisterd. Zo erg als woensdagavond in Goes waren de gevolgen niet. De Kapelse brandweer moest op verschillende plekken in actie komen. Een eer ste melting van wateroverlast kwam van drogisterij Looi- jen aan de Biezelingsestraat. Volgens brandweercommandant N. Wisse was het moge lijk het water weg te krijgen met speciale waterstofzui gers. Wateroverlast was er ook in supermarkt Cl000 aan de Biezelingsestraat. Water kwam er op een enkele plek door het plafond. Bij groothandel Prisma Foods op bedrijven terrein Smokkelhoek waren er ook 'dingetjes', aldus Wis se. Bij motel-restaurant De Caisson liep een kelder onder, hetzelfde gebeurde in het gemeentehuis. De brandweer en gemeentewerken hebben gezamenlijk de Dijkwelseweg in Kapelle schoongemaakt. Er was door de ovei'vloedige re genval veel grond op het wegdek gespoeld. Wisse: „We hebben dat weggespoten." pagina 17: Kwart miljoen schade door noodweer woensdag Kloetingse molen niet voor Goes GOES- De gemeente Goes ziet af van pogingen om de mo len van Kloetinge te kopen. De eigenaar vraagt veel te veel geld voor het monument. Goes wilde de molen kopen omdat er steeds meer gebre ken aan komen. Als die niet worden hersteld, gaat het snel erg in de papieren lopen om een molen maalklaar te houden. Een eigenaar van een monument kan niet tot conserve ring worden verplicht. Burgemeester en wethouders beslo ten deze week dan maar te berusten in verdere aftakeling. Pas als zich veiligheidsrisico's voordoen, kan de gemeente ingrijpen. Subsidie steiger zwembad Borssele BORSSELE - Zwemclub Borssele krijgt duizend euro sub sidie van de gemeente Borsele voor het aanschaffen van een drijfsteiger. De drijfsteiger is al aangebracht bij het strandje van Bors sele aan de Westerschelde, aan het einde van de Kaaiweg. De voorziening is bedoeld om bootjes aan vast te leggen, waardoor zwemmers veiliger in het water kunnen. Vooral booteigenaren zijn actief in zwemclub Borssele. Zij ge bruiken hun bootjes met name om mee te waterskiën. Zwemclub Borssele heeft tot doel het eigen strandje te on derhouden en aantrekkelijker te maken. Via de club is er zand tegen de dijk gestort. Jaarlijks wordt een plateau op de duiktoren gezet voor zwemmers. Een nieuw idee is extra afvalbakken te plaatsen. BRESKENS - De gemeente dat de bunker vanwege zijn koe- Sluis heeft woningbouwvereni- pel uniek is in Europa. Een aan ging Woongoed Zeeuws-Vlaan- vraag voor een monumentensta- deren toestemming gegeven om tus is nog altijd in behandeling de veelbesproken mortierbun- bij de Rijksdienst voor de Monu- ker aan de Oude Rijksweg in mentenzorg. Los daarvan heeft Breskens te slopen. de gemeente Sluis uiteindelijk het laatste woord en die wil niet Woongoed wil op het terrein hui- op de rijksdienst wachten, zen bouwen. Vorig jaar septem- Woongoed moet nog zes weken ber werd de sloop stilgelegd op wachten, omdat formeel nog be- verzoek van de Zeeuwse Stich- zwaarschriften kunnen worden ting Bunkerbehoud. Deze stelt ingediend. door Mieke van de Jagt GOES - De gemeente Goes heeft een inhaalslag gemaakt bij het huisvesten van asielzoekers die een status hebben gekregen. Wethouder D. van Ewijk is daar mee zielsgelukkig, want Goes heeft jaren een aanzienlijke ach terstand gehad. Asielzoekers die een verblijfsver gunning krijgen en uitgenodig de vluchtelingen moeten een fat soenlijk huis krijgen. Daarvoor zijn de Nederlandse gemeenten verantwoordelijk. Het aantal statushouders is naar rato van het aantal inwoners over de Ne derlandse gemeenten verdeeld. Toen in de jaren tachtig in het Goese Bergzichtziekenhuis een asielzoekerscentrum werd geves tigd, sprak de gemeente met het Rijk af dat Goes, ter compensa tie van het grote aantal asielzoe kers, geen statushouders hoefde te huisvesten. Na vijf jaar ging Bergzicht dicht en huisvestte de gemeente in feite geen enkele vluchteling meer. „Bij de sluiting van Bergzicht kwam Goes met een begrijpelij ke achterstand te zitten. Als raadslid heb ik me toen groen en geel geërgerd aan voorstellen om maar een streep door die ach terstand te halen. Uiteindelijk vond het Rijk - terecht - dat we die moesten inhalen." Van Ewijk maakte bij haar aan treden als wethouder daarom meteen afspraken met de Regio nale Woningbouwvereniging Sa menwerking (RWS) en met de Stichting Maatschappelijke Be langen, de andere verhuurder in Goes. Van Ewijk: „Het is mede aan de inspanningen van die ver huurders te danken dat we nu helemaal bij zijn. Zelfs aan de taakstelling voor het komende halfjaar kunnen we al voor een deel voldoen." Doordat de schrij nende gevallen uit de groep van 26.000 asielzoekers die al erg lang op een beslissing wachten, opnieuw worden bekeken, is de groei van de groep statushou ders wat groter dan verwacht. Dat merkt ook een kleine ge meente als Goes direct in de taakstelling voor de huisves ting. Van Ewijk is blij dat Goes die opdracht met gemak aan kan. door Harmen van der Werf GOES - Goes scoort goed met voorzieningen voor jongeren in vergelijking met andere gemeen ten in Zeeland en de rest van Ne derland, volgens onderzoek van de provinciale welzijnsorganisa tie Scoop. Alleen voor de groep jongeren van dertien tot zeven tien jaar is er buiten de sport niet zoveel te doen. Kindervakantieweken, straat speeldagen, hobbyclubs en jeugdsozen, Goes lijkt ervan over te lopen. In vrijwel elke wijk van de stad en in elk dorp vinden zulke activiteiten plaats. De gemeente geeft ook veel geld uit aan jeugdbeleid: bijna 825.000 euro. Dat geld gaat ove rigens grotendeels op aan perso neelskosten en is niet alleen be stemd voor jeugd- en jongeren werk, maar ook voor onderwijs en zorg én sportactiviteiten bui ten verenigingen (breedtesport). Toch missen jongeren die door Scoop zijn gesproken, het één en ander in Goes, zoals een bio scoop. Aan die wens wordt vol daan. Bij de Zeelandhallen komt immers een cinema. In Goes zijn ook te weinig evene menten speciaal voor jongeren. Er moeten meer festivals en pop-optredens komen en niet al leen activiteiten voor ouderen, zoals fietstochten. 'Zeeland is meer alleen dan een seniorenpro vincie', heet het. Jongeren kunnen dat wel zeg gen, stelt Scoop, maar ze zullen er zelf ook iets aan moeten doen. In Goes is daarvoor het jeugd- platform opgericht. Dat heeft onlangs op de Grote Markt in het kader van Goes 600 jaar stad een popfestival gehouden. Voor dertien- tot zeventienjari- gen die vaak nog niet alleen uit mogen, worden inmiddels ook geregeld speciale jongerendis- co's gehouden. Jongerenwebsite Een probleem is dat nogal wat jonge Goesenaren niet zo goed weten wat er te doen is. Een spe ciale jongerenwebsite met een duidelijke agenda moet uit komst bieden. En meer alge meen, er is een jongereninforma- tiepunt nodig waar jongeren met allerlei, ook ingewikkelde hulpvragen terecht kunnen. Om een beeld te krijgen van wat Goese jongeren willen en hoe ze hun wijk of dorp beleven, heeft Scoop een rondje door de ge meente gemaakt. In Goes-Zuid is behoefte aan een goede plek om te spelen met vriendjes. In de wijk Noordhoek gaan de wen sen verder. Jongeren missen er van alles; een muziekpodium, ontmoetingsplek, skatebaan, sportveldje en disco. Wolphaartsdijk en de wijk Goe se Polder springen er op een an dere manier uit. Jongeren in Wolphaartsdijk zouden gemid deld vaak en veel alcohol drin ken. Eén op de vijf zegt het afge lopen jaar iets gestolen te heb ben. Dit dorp heeft veel te stel len met de jeugd, oordeelt Scoop, ondanks dat er verhou dingsgewijs de meeste jongeren- voorzieningen zijn. Extra aandacht Jongeren geven echter aan lie ver naar de ontmoetings- of hangplek te gaan. Leeftijdsgeno ten in de Goese Polder doen het op school niet zo goed, zijn min der dan andere Goese jongeren lid van een sportvereniging en volgen 'opvallend' minder vaak muziekles. Ze ontmoeten elkaar wel weer vaak op straat. Wol phaartsdijk en de Goese Polder vragen, aldus Scoop, extra aan dacht. Dat geldt niet voor het Goese Meer. Jongeren uit die wijk mel den het vaakst dat zij het thuis leuk of heel leuk vinden. Ze doen het goed op school en heb ben relatief veel vrienden. Kloe tinge staat er bij jongeren slecht op. 'Op het saaie af', wordt het dorp genoemd. mn'Gihde jii/lm (Advertentie) Kijk elders in deze krant om deel te nemen aan dit sportspel! (Advertentie) De lezerstour begint weer!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33