Geweld domper op geslaagd WK *c Londen nog altijd in Olympische race 10 2PI2. OLYMPICS Plussen en minnen van de WK-nnalisten Wielerploeg van Belg Staf Boone luistert ronde Kruiningen op Fifa-baas Sepp Blatter strooit met complimenten, maar hekelt fans Marokko Lafeber beste Nederlander op The K Club in Ierland vrijdag 1 juli 2005 Honkballer mishandelt cameraman ARLINGTON - Werper Kenny Rogers van de Amerikaans- se honkbalploeg Texas Rangers heeft een cameraman zo hard geslagen, dat het slachtoffer naar een ziekenhuis moest worden afgevoerd. Het incident gebeurde kort voor het duel in de professionele Major League tussen Rangers en Los Angeles Angels in Arlington. De 40-jarige Rogers werd tijdens de voorbereidende oefe ningen zo boos op een aantal cameramensen, dat hij be gon te duwen en slaan. Larry Rodriguez kreeg er zo van. langs, dat in het plaatselijke hospitaal belandde. Rogers staat bekend als een heetgebakerd mannetje, dat vaker zijn beheersing verliest. Na het incident moesten ploeggenoten de pitcher tot bedaren brengen. Rogers pres teert overigens goed. Hij heeft van alle werpers in de Ame rican League de beste cijfers. ANP/RTR Oscar Moens blijft bij Willem II TILBURG - Oscar Moens staat ook komend seizoen onder de lat bij Willem H. De 32-jarige doelman heeft zijn con tract met de Tilburge eredivisieclub met een jaar ver lengd. Moens stond in de belangstelling van andere voetbal clubs, maar koos voor een langer verblijf in Tilburg. On der meer omdat Willem II komend seizoen Europees voet bal speelt. „Wij zijn uiteraard blij dat Oscar kiest voor Willem II", zei manager technische zaken Kees Zwam- born „Hij heeft het afgelopen seizoen bewezen een van de beste keepers van Nederland te zijn en is daarmee van gro te waarde voor Willem II." Ook Jatto Ceesay heeft zijn verbintenis met Willem II verlengd met een jaar. De Gam- biaan keerde halverwege dit seizoen terug bij de Tilbur- gers, na anderhalf jaar Al Hilal in Saudi Arabie. ANP Politie ontzet de zonen van Glazer LONDEN - Een waar politieleger moest gisteren de drie zonen van Malcolm Glazer veilig uit stadion Old Trafford zien te krijgen. Ongeveer vijfhonderd boze supporters van Manchester United protesteerden voor de poort van het stadion tegen de overname van hun voetbalclub dooi de Amerikaanse miljardair. De zonen van Glazer, Joel, Avram en Bryan, zijn aangewe zen om Manchester United te gaan besturen. Hun vader bezit inmiddelds 98 procent van de aandelen, Het eerste bezoek van het nieuwe bestuur ontaardde in een woeden de demonstratie voor het stadion. Kreten als 'Sterf Gla zer, sterf' klonken luidkeels en de politie moest met hon derd man uitrukken om de zonen van Glazer te ontzetten. Twee supporters werden gearesteerd. De fans van Man chester United hebben zich totnogtoe fel gekeerd tegen de overname door de schatrijke Glazer, die ook het Ameri can footballteam Tampa Bay Buccaneers bezit. ANP/AFP Karin Ruckstuhl meldt zich af IJSSELSTEIN - Karin Ruckstuhl heeft zich teruggetrok ken uit de ploeg voor de Europacup meerkamp, die dit weekeinde in Polen plaatsvindt. De nationaal recordhoudster zevenkamp blesseerde zich dinsdag tijdens de training aan haar voet. Ze moet onge veer tien dagen rust houden. De voorbereiding voor de WK in Helsinki loopt echter geen gevaar. Hoofdcoach Peter Verlooy heeft Naomi Schellekens als vervangster voor Ruckstuhl aangewezen. ANP ;door Mark Caldenhoven en ILeon ten Voorde UTRECHT - Met Argentinië-Ni- geria heeft het WK onder 20 jaar een prachtige finale. Maar wat is de kracht en waar liggen ide zwaktes van beide ploegen? De plussen en minnen op een rij. Plussen Argentinië i- Lionel Messi. Sublieme tech niek, magisch linkerbeen, enor- ime demarrage. De Barca-speler [steekt bij het WK met kop en schouders boven de rest uit. - Razendsnelle omschakeling van verdediging naar aanval, met Fernando Gago als station tussen de blokken beton in het hart van de defensie en de brille van Messi. - Defensief zakelijk. Argentinië gaf tot dusver met het rotsvaste centrale verdedigingsblok am per iets weg. Minnen Argentinië - Afhankelijkheid van Messi. Eli mineert Nigeria de magistrale klasse van het nieuwe wonder kind, dan valt bij Argentinië in één klap de dominantie, de doel punten én de verrassing weg. - De Nigeriaanse offensieve da dendrang, met Owoeri en Abwo op de flanken, kan de povere backs van Argentinië voor ono verkomelijke problemen stellen. - De absentie van Gustavo Cab- ral (geschorst) is een aderlating, in opbouw en bij dood-spel. Plussen Nigeria - Superieure techniek gekop peld aan fysieke kracht. De mid denvelders en aanvallers heb ben allemaal een individuele ac tie, waarmee ze een wedstrijd kunnen openbreken. De verdedi gers zijn oersterk en schuwen het fysieke geweld niet. - Onvoorspelbaarheid. Soms re geert de chaos, maar dan is er opeens die flits vanuit het niets. Door die grilligheid weet de te genstander nooit of ze de Nigeri- anen onder controle hebben. - Collectief. Nigeria is een collec tief. Iedereen kent z'n plaats. Minnen Nigeria - Doelman Ambruse Vanzekin. Haalt vreemde capriolen uit, vooral bij hoge voorzetten een bron van onrust. - Nonchalance. De Nigerianen laten zich af en toe in slaap sus sen. Dan voelen ze zich verhe ven boven de tegenstander, ver liezen zakelijkheid uit het oog. - Druk. Nigeria snakt na de gou den jaren '90 naar nieuwe suc cessen. De miljoenen Nigeria nen thuis verlangen niets min der dan de titel. De druk vanuit het vadexdand is intens. GPD 'door Mark Caldenhoven AMSTERDAM - Strooiend met schouderklopjes heeft Fifa-baas ;Sepp Blatter gisteren Neder land en het organisatiecomité NeXXt2005 gecomplimenteerd met het het verloop van het WK onder 20. Een fikse domper was het gedrag dinsdag van Marok kaanse supporters én spelers tij- idens en na de verloren halve fi nale tegen Nigeria. „Marokko moet zich schamen," zei Blatter. De Fifa schrapte niet de troostfi nale, maar Blatter maakte onom wonden duidelijk dat Marokko na behandeling door de tucht- icommissie een sanctie wacht, i Na het 3-0-verlies tegen Nigeria richtten Marokkaanse 'fans' gro- jte vernielingen aan in en buiten het Parkstad Limburg Stadion [in Kerkrade. Stewards werden 'bedreigd en geslagen, kuipstoel tjes vernield en bezinestations i geplunderd. De Limburgse poli tie arresteerde 25 vandalen. Ook kregen de Marokkaanse spe llers Rida Doulyazal en Mouhssi- [ne Iajour de rode kaart. Bonds coach Jamal Fathi legde hun gis- iteren een boete op van 5000 eu ro elk. Het bedrag komt ten goe de aan een weeshuis. Ook zal laanvoerder Youssef Rabeh mor den in de Utrechtse Galgen waard voor de troostfinale te lgen Brazilië een verklaring voor dezen, waarin Marokko excuses aanbiedt en de eigen fans ver zoekt zich te gedragen. Op de uitspraak van de tucht- commissie van de Fifa liep Blat ter gisteren niét vooruit. De dis ciplinaire commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de mis dragingen van Marokko. „Deze excessen kunnen we absoluut niet tolereren," zei Blatter giste ren in Amsterdam bij de afslui tende bijeenkomst van Fifa en het organisatiecomité. „De we reld moet een betere plaats zijn dan wat fans en enkele spelers van Marokko hebben laten zien. Dit is afschuwelijk." Blatter benadrukte dat de Fifa niet had overwogen de troostfi nale in Utrecht van het program ma te halen, „Dan zwichten we voor supportersgeweld en kan el ke hooligan in de toekomst het verloop van een toernooi bepa len. Dat kan nooit de bedoeling zijn." Het geweld in Limburg overschaduwde gisteren een complimenteus Fifa-middagje. Toernooidirecteur Harry Been werd verlegen van de iovende woorden. Blatter: „Het was een groots toernooi, organisatorisch en sportief, in efficiënte en ple zierige stadions. Ik denk dat van de 24 landen er één (Hondu ras) hier niet thuishoorde." Risico Ook sprak de Zwitser zich op nieuw positief uit voor de moge lijke WK-kandidatuur van Ne derland in 2018. „Ik ben erina dit toernooi zeker van dat Ne derland het kan. Ik zeg altijd maar: 'Neem het risico. Wie het risico niet neemt, heeft geen kans.' Misschien dat Nederland - misschien met België - er te gen die tijd gewoon 'klaar' voor De ME houdt Marokkaanse supporters in bedwang tijdens de halve finale van het WK onder 20 tegen Nigeria. foto Robert Vos/ANP moet zijn." Dat zou in 2011 moe ten zijn, als de Fifa het WK van 2018 vrijwel zeker aan een Euro pees land toewijst. Been: „We moeten ons zelf snel als kandi daat neerzetten, maar moeten eerst bij de KNVB een beslis sing nemen." Been maakte eveneens een posi tieve balans op. „We hebben in Nederland toch de weer de sta tus verhoogd van een jeugdtoer- nooi. Dit WK is al jaren het groeibriljantje van de Fifa, maar krijgt stilaan de allure van een groot evenement. Daar heb ben we in Nederland toch aan meegewerkt, vooral ook door het optreden van het Neder lands team. Dat heeft toch kleur gegeven aan dit WK." Na een moeizame aanloop toonde Been zich tevreden met de toeschou wersaantallen. De Fifa meldde gisteren dat 458.198 toeschou wers de poorten hadden gepas seerd. Elk duel werd in die bere kening apart berekend, terwijl het leeuwendeel van de fans voor één bedrag twee wedstrij den kon zien. Been becijferde gisteren 340.000 verkochte kaar ten, 50.000 boven het begrote aantal. „We hadden een verlies van één miljoen euro ingecalcu leerd, maar ik vermoed dat we wel op nul uitkomen. Dat zou uniek zijn. Nog nooit werd een WK onder 20 zonder verlies af gesloten." GPD door Koen de Vries GOES - Voor diverse Zeeuwse wielercomités is het fijn dat Staf Boone bestaat. Als er een te kort aan deelnemers dreigt te ontstaan bij een koers, kan al tijd nog met de wielerman uit Gent worden gebeld. Tegen een geringe vergoeding luistert hij met een ploeg renners uit vele windstreken de Zeeuwse wed strijden op. Zo ook morgen bij de 73e Ronde van Kruiningen. De organisatie zag zich geconfronteerd met de concurrentie van twee wieler wedstrijden, waardoor de in schrijvingen voor de wedstrijd voor eliterenners, beloften en amateurs A maar mondjesmaat binnenkwamen. Allereerst is er de finale voor de clubcompeti tie, waarvoor flink wat Zeeuwse renners richting Friesland trek ken. En dan is er ook nog een klassieker in Midden-Brabant, die ook renners aantrekt. Dankzij Boone, die elke zomer veel wielrenners uit de hele we reld in zijn studentenhuizen on derbrengt, gaat er zaterdaga vond toch een omvangrijk pelo ton van start voor een koers over 90 zware kilometers. Want zwaar is de koers in Kruiningen bijna altijd, dankzij de stukken vals plat en de lastig lopende klinkerwegen. Kermis De Ronde van Kruiningen, die zoals altijd samenvalt met de plaatselijke kermis, begint van avond al. Dan zijn er wedstrij den voor meisjes-junioren (start 17.30 uur), meisjes-nieuwelin gen (17.31 uur), nieuwelingen (18.40 uur) en junioren (19.45 uur). Tal van renners en ren- sters uit de omgeving staan aan de start, zoals Annelies Israël, Denise de Kraker en Nathalie de Roo bij de meisjes-junioren, Anne Eversdijk, Agnieta Fran- cke en Lisa Phernambucq bij de meisjes-nieuwelingen, Ko Blok, Lorenzo Cardon, Stephan Tolle- man, Nick Eversdijk, Alex Gres- nigt, Thijs van der Horst, Ken neth de Kraker, Dimitri Mulder, Casper Oppenneer, Yanick Sij- nesael, Jan Kees Sonke en San- der Stiegelis bij de jongens-nieu welingen en Tim Dees, Paul Jere- miasse, Willem van den Berge en Christiaan Kik, Peter Tol en Jaco Wagenaar bij de junioren. Morgen bijt de schooljeugd het spits af om 13.30 uur. Daarna volgen de veteranen (14.30), de S/P-categorie (14.31), amateurs B (15.45 uur) en amateurs A (17.15 uur). Het klapstuk, met Pieter Israel als plaatselijk favoriet, begint om 19.00. Andere bekende Zeeuwse renners aan de start zijn Richard Slabbekoorn uit Kapelle, Rob Koole uit Goes en Mare Blok uit Heinkenszand. Of zij bestand zijn tegen de bui tenlanders is de vraag. Zij rij den niet alleen sterk, ze zijn ook in staat als ploeg de koers te con troleren. Dat bleek ondermeer vorige week maandag in Zuid- dorpe, waar de Tasmaniër Dar ren Young als eerste over de streep reed. Einde loopbaan voor Aartsen en Van der Weijden DORDRECHT - Stefan Aartsen en Etta van der Weijden hebben besloten hun zwemloopbaan te beëindigen. Vlinderslagspecialist Aartsen is ruim twaalf jaar op internatio nal niveau actief geweest. Tot zijn hoogtepunten behoren een gouden medaille op de 4x100 wisselslag bij de EK van 1999 in Istanbul, Ook kwalificeerde hij zich voor de Olympische Spelen van Atlanta en Sydney. Hij vero verde 25 nationale titels. De 30-jarige Aartsen heeft zijn rechtenstudie bijna afgerond. Hij zal vanuit een bestuursfunc tie betrokken blijven bij zijn zwemploeg Top Zwemmen West-Nederland (TWN). Bij TWN zal hij vorm geven aan het verder uitbouwen van een Me disch Begeleidings Team. Van der Weijden heeft zich de af gelopen jaren evenals haar broer Maarten toegelegd op het open water. In 1997 debuteerde ze met een vijfde plek op de 25 kilometer op de EK. Ook eindig de zij bij de wereldtitelstrijd steeds in de topacht. Ze zwom ook de tweede tijd op de eeuwi ge ranglijst van de 1500 meter (17.07). ANP ivan onze sportredactie STRAFFAN - Maarten Lafeber was gisteren de beste van drie Nederlandse profgolfers in het Smurfit European Open op The K Club in Straffan bij Dublin. Hij stond na de eerste achttien holes van dit met 3,5 miljoen eu ro gedoteerde toernooi 21e. [Met zijn 71 slagen (-1) was Lafe ber één van de 28 spelers die on der par bleven. Dat gebeurde op |de golfcourse waar volgend jaar de strijd om de Ryder Cup tus sen Europa en de VS is. Van de andere Nederlanders staat Rolf 'Muntz na de eerste dag 39e Goetzke treedt in dienst KNLTB AMERSFOORT - Rohan Goetz ke treedt per 1 oktober in dienst van de tennisbond KNLTB. Hij wordt de nieuwe bondscoach van Jong Oranje. Goetzke werk te jaren samen met Richard Krajicek en leidde hem naar de titel op Wimbledon. 'Sinds augustus 2003 coachte Goetzke de Kroaat Mario Ancic. 'Die won half juni het grastoer- :nooi in Rosmalen. Het aantrek- !ken van Goetzke past volgens de KNLTB in het beleid dat on der technisch directeur Hans Fe- ilius is ingezet om jeudig talent jop te leiden. Goetzke gaat hen begeleiden, zodat ze de stap naar de tophonderd op het hoog- [ste niveau zetten. ANP ATP wijzigt telling dubbel PONTE VENDRA BEACH - In een poging het tennisdubbelspel voor publiek aantrekkelijker te maken, heeft de spelersvakbond ATP besloten de puntentelling te wijzigen. Met ingang van sep tember zal een set over vijf in plaats van zes gewonnen games gaan. Bij een stand van 4-4 wordt er beslist in een tiebreak. Daarmee hoopt de ATP dat het dubbel een prominentere rol krijgt. Het ATP-bestuur ging vo rige week al akkoord met aanbe velingen van het zogenoemde Re search Development Doubles Project. Daarin zitten vertegen woordigers van de spelers, toer nooien en de ATP. ANP/RTR Op 6 juli bepalen de leden van het IOC in Singapore welke stad de Olympische Zo merspelen van 2012 mag organiseren. In de aanloop naar de verkiezing een serie portretten van de vijf kandidaten. Van daag deel 4: Londen. door Esther Gotink LONDEN - Toen het startschot werd ge lost voor de race om de Olympische Spe len van 2012, strompelde Londen moei zaam uit de blokken. Ruim een jaar later heeft de Britse metropool zich ontpopt tot serieuze kanshebber. Samen met Pa rijs gaat Londen aan kop. In mei vorig jaar kreeg de stad op het nip pertje een plaats bij de vijf genomineer den. Niet zonder de nodige kritiek van het Internationaal Olympisch Comité, wat voorzitter Barbare Cassani van het organisatiecomité de kop kostte. Sebastian Coe, zelf tweevoudig olym pisch kampioen op de 1500 meter, nam het roer over. Coe slaagde er in de kritiek van het IOC - op het Londense transport en de apathische houding van volk en po litiek - te weerleggen. In het interim-rap port noemde het IOC de investeringen in het openbaar vervoer 'gebrekkig', het me trostelsel 'overvol' en de berekening dat bussen met 50 kilometer per uur door de stad kunnen rijden 'onrealistisch'. In februari stelde het comité zijn mening bij: nieuwe investeringsplannen voldoen aan de olympische eisen en bussen kun nen wel degelijk zo vlot rijden, gezien de positieve effecten van de tolheffing in de Londense binnenstad. De straten zijn le ger. Londen is in staat het verkeer tijdens de Spelen aan te kunnen, luidde de conclusie. Met Heathrows vijfde terminal en uitbreidin gen in Stansted zijn ook de luchthavens ge reed voor de opvang van bezoekers. De trein van de Kanaaltunnel naar Londen zal wor den doorgetrokken naar het olympisch ge bied. Coe voert een enorme marketingoperatie om de Spelen tussen de oren van de Brit ten te krijgen. Posters, pamfletten en re clamespots domineren de Londense stra ten, op het centrale Trafalgar Square worden talloze 2012-evenementen geor ganiseerd en premier Tony Blair lijkt te zijn geïnstrueerd om te pas en te onpas te roepen dat de kandidatuur 'de hartgron dige steun heeft van het kabinet en parle ment en iedereen die betrokken is bij de Britse politiek'. Inmiddels is 81 procent van de Britten voorstander van olympisch Londen, 73 procent behoudt na het horen van de ho ge kosten (26 miljoen euro voor de kandi datuur en 3,6 miljard als de Spelen naar Londen komen) dezelfde mening. Via sms of online hebben 1,25 miljoen Brit ten actief hun steun betuigd. Burgemeester Ken Li vingstone stond van af het begip al te trappelen de plannen met zijn stad te mo gen presenteren. In de Lower Lee Valley, de zwaarst verwaar loosde staart van Oost-Londen, is een heel nieuwe olympi sche zone geprojecteerd. Het gebied is ta melijk onbebouwd, zodat een heel dorp, zoals in Sydney en Athene, kan worden gerealiseerd. Het is de laatste kans op zo'n omvangrijk project, Want Olympische Spelen of niet, de vallei krijgt een grote opknapbeurt en zal worden volgebouwd. Er komen duizenden nieuwe bedrijven, 30.000 nieuwe huizen en als de Spelen doorgaan, worden 50.000 extra banen ge creëerd. In de olympische zone komen 17.000 bedden voor de atleten en hun trainers, een arena met 80.000 zitplaat sen, een mediacentrum, een 5Ö-meter- bad, diverse sportcomplexen en uitge diepte waterwegen. De eerste palen zijn al geslagen; wachten tot 6 juli zou te laat zijn om de zone af te krijgen voor 2012. Deze voortvarendheid lijkt Londen te lo nen. Bijna sneed de metropool zich in de vin gers. Londen zag zich in april gedwon gen een pakket gratis vliegtickets, tele foongesprekken en treinreizen voor de 11.000 atleten in te trekken, omdat dat werd gezien als omkoping van het IOC. Het comité had er zelf nog geen oordeel over geveld, maar Londen wilde daar niet op wachten. „Dit is een terugslag waarvan we moeten herstellen", stelde Coe. Lang duurde de terugslag niet. Een maand later deelde het IOC-rapport een pluim uit aan de Londense kandidatuur. De olympische gebouwen staan er nog niet, maar met Coe's overredingskracht heeft de stad het al verder geschopt dan gehoopt. Parijs is de olympische lieve ling, maar de geschiedenis leert dat de fa voriet zelden de Spelen binnensleept. GPD CANDIDATE CITY plaats (73) en Robert-Jan Derk- sen 74e (75). Beste speler in de eerste ronde was de Zuid-Afri kaan Trevor Immelman met 66 slagen (-6). ANP Van der Duim en El Aynaoui krijgen wildcard DEN HAAG - Antal van der Duim en de Marokkaan Younes el Aynaoui hebben de laatste wildcards gekregen voor het Challenger-toernooi van komen de week in Scheveningen. De 17-jarige Van der Duim be reikte dit jaar de finale van het juniorentoemooi op Roland Gar ros. El Aynaoui won dat toer nooi in 1998. De afgelopen twee jaar had hij last van een slepen de voetblessure en gleed af op de wereldranglijst. Titelverdedi ger Peter Wessels voert de plaat- singlijst aan. De andere Neder landse deelnemers zijn Dennis van Scheppingen, Melle van Ge- merden en Robin Haase. ANP De meeste inwoners van Londen zijn voor de komst van de Spelen van 2012 naar Londen. Maar er zijn ook tegenstanders. foto Matt Dunham/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23