Schoolgeld toch afgeschaft mwAmmm Schepping blijft in biologieles PZC Auto 20° |13° W 4 ravrnohdomaandmenu 23.50I Privatiseren Schiphol dichterbij PZC Minister Zalm komt terug van eerdere weigering 25 Mammoetschedel duikt op in netten vissersschip 21 Alsnog onderzoek naar financiering verpleegzorg Brandbom in Alkmaar onschadelijk gemaakt De Geus dreigde met opstappen tijdens conflict over WAO Tour de France 2005 8»711688»555530l m m Later droog Maxima van 20 graden met enkele buien. In de middag droger en vaker zon. Een matige westenwind, kracht 4. 247e jaargang no. 152 vrijdag 1 juli 2005 los nummer 1,25 1 Als voorafje Daarna gebakken En als afsluiting gegratineerde zalmfilet metlekker zoete mosselen een lekker sausje aardbeien met - met een en Hollandse vanille ijs en heerlijke salade garnalen slagroom tel. (0118) 441 441 www.ravmondo.nl DEN HAAG - De fracties van PvdA, GroenLinks en SP heb ben gisteren vergeefs aangedron gen op uitstel van een besluit tot privatisering van Schiphol. De regeringsfracties CDA, WD en D66 willen echter doorgaan op het ingeslagen pad en de aande- Icnverkoop doorzetten. De Tweede Kamer, die gisteren voor het laatst vergaderde voor de zomervakantie, zou in de nacht stemmen. Het ordevoorstel van PvdA-Ka- merlid Duivesteijn wordt niet besproken, constateerde Kamer voorzitter Weisglas droogjes. Duivesteijn was initiatiefnemer van een extra debat vanwege twee rapporten over de toe komst van Schiphol. Die lange- termijnvisies horen volgens hem gekoppeld te worden aan het pri- vatiseringsbesluit. Ook staatssecretaris Schultz van Verkeer zag dat anders. Zij bezwoer echter dat zij de Kamer de bewuste wet 'niet door de strot probeert te drukken' en een discussie over een nieuw Schipholbeleid niet uit de weg zal gaan. Het mainportdebat wordt volgens haar niet in de kiem gesmoord. Zekerheden voor de beleggers zijn van belang, zei minister Zalm van Financiën, maar in de ze sector zijn tal van onzekerhe den. Daar komen politieke onze kerheden bij. „Ik kan niet belo ven dat er nooit een regering van PvdA, SP en GroenLinks jkomt, Die heeft van alle kanten invloed op de beurskoers en zal de waaj'de drukken", merkte ,.Zalm fijntjes op. ANP pagina 4 advies Schiphol zet kwaad bloed bij Milieudefensie Advertentie Bent u de groepsleerkracht die basisschool Het Vlot zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Peter Vogels DEN HAAG - Het lesgeld voor 16- en 17-jarige scho lieren wordt per september afgeschaft. Vanaf tlan mo gen mensen ook vrij beschik ken over hun spaarloon. Dat zegde minister Zalm van Fi nanciën de Tweede Kamer toe tijdens het debat over de Voor jaarsnota. Zalm moet nog bekij ken hoe hij de maatregel gaat fi nancieren. Het lesgeld bedraagt 936 euro en er zijn 350.000 leer lingen van 16 of 17 jaar, Dins dag verzette Zalm zich nog. „Ik heb een paar maanden nodig om geld te vinden. Dan kan het les geld volgend jaar worden afge schaft", zei hij. De coalitiepartijen, gesteund door vrijwel de hele oppositie, bleven gisteren bij hun eis om het lesgeld al per direct af te schaffen. „De middeninkomens, en dan met name de gezinnen met kinderen hebben het zwaar te verduren gehad", aldus CDA-Kamerlid De Nereé. Het zijn vooral de middeninko mens die last hebben van het les geld. De laagste inkomens krij gen compensatie van het Rijk, Het afschaffen'kost de schatkist dit jaar 75 miljoen euro, de vol gende jaren is dat 150 miljoen euro. Zalm mag van de rege ringspartijen zelf kijken hoe hij dat gaat betalen. Als er op de be grotingen geen geld te vinden is, dan mag de minister de meeval ler in de aardgasbaten er voor gebruiken. Het kabinet gaat ook akkoord met het vrijgeven van het spaar loon per september. In totaal staat er voor 4,5 miljard euro op geblokkeerde spaarrekeningen. VVD'er Blok hoopt dat mensen het vrijkomende spaarloon uit geven zodat de economie op gang komt. Kinderopvang De wens van de regeringspar tijen om de kinderopvang goed koper te maken voor de mid den- en hogere inkomens blijft nog even staan. Zalm zegde toe daar in de zomer geld voor te gaan zoeken, zodat het per 1 ja nuari volgend jaar geregeld kan worden. De minister en de Tweede Ka mer willen ook dat de werkge vers meer gaan meebetalen aan de kinderopvang. Nu betaalt zo'n 30 procent van de werkge vers niet mee, en die, kosten ko men deels voor rekening van de overheid. Als de werkgevers niet vrijwillig gaan meebetalen, dan wil Zalm hen er wettelijk toe verplichten. GPD pagina 3 lastenverlichting laat op zich wachten De nieuwe Swift, een compacte auto met flair Leger Israël sluit Gazastrook af Het Israëlische leger is gis teren opnieuw opgetreden tegen joodse extremisten die zich verzetten tegen de ontruiming van de neder zettingen in de Gazastrook. Alle joodse kolonies in het bezette Palestijnse gebied zijn tot 'gesloten militair terrein' verklaard. Israë liërs die er niet wonen, mogen er niet meer in. Kamer eist inzage kerncentrale De Tweede-Kamerfracties willen weten waarom staatsse cretaris Van Geel denkt dat sluiting van de kerncentrale in 2013 honderden miljoenen kost. De Kamer leek afgelo pen nacht te gaan stemmen voor een motie waarin Van Geel wordt opgeroepen inzage te ge- <*3 ven in de rapporten die hem dat idee geven. ra Een jaar vrije energiemarkt De prijzen zouden lager worden. Dat was het argument voor de liberalisering van de energiemarkt. De markt is nu een jaar vrij en de rekeningen vertonen geen lagere be dragen. Sterker nog, ze komen vaak helemaal niet. Wél ontstond er in dat jaar tumult over top- salarissen van nutsbestuurders. Vijfde finale voor Venus Williams Tennisster Venus Williams heeft voor de vijfde keer de finale van Wimbledon be reikt. Williams versloeg gis teren in de halve eindstrijd Maria Sjarapova met 7-6 en 6-1. De partij tussen Lindsay Davenport en Amé- lie Mauresmo werd wegens regen en duisternis bij 6-7, 7-6, 5-3 voor Davenport af gebroken. STELLENDAM - Vissersschip GO-18 uit Stellendam heeft de schedel en onderkaak van een mammoet opgevist. De resten van het prehistorische dier zijn 25 mijl uit de kust boven water gekomen. De bemanning dacht in eerste instantie dat het om een groot stuk hout ging. „Toen we beter keken zagen we dat het de schedel van een mam moet met twee afgebroken slagtanden was." De schedel en kaak zijn gisterochtend aan land gebracht in Stellendam en direct onderzocht door historicus en oud-visser A. Hoekman uit Urk. Volgens Hoekman gaat het om de schedel van een mannetjes mammoet die al aardig op leeftijd was, omdat de kiezen redelijk afgesleten zijn. De door Saskia Gaster schedel weegt ongeveer tachtig kilo. Waarschijnlijk gaat de vondst naar het museum De Groene Poort in Boxtel. Daar ligt ook de schedel die twee jaar geleden is opgevist door een ander vissersschip uit Stel lendam. foto persbureau Flakkee Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Redactie Reactie: 12; Zeeland: 13, 15, 16, 17, 18 en 19; Sport: 2122 en 23; Auto: 25 en 27 door Ron de Groot ALKMAAR - Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) van de Koninklijke Landmacht heeft gisteren in Alkmaar een brandbom onschadelijk ge maakt. Het projectiel lag onder een caravan in de Lekstraat in de wijk Oudorp. De eigenaar van de caravan ont- j dekte dé brandbom rond drie j uur gistërmiddag en alarmeerde de politie. Het projectiel be- stond uit een blik gevuld met een brandbare vloeistof met daarop een ontstekingsmecha nisme. De politie zette de omgeving af. De EOC had het projectiel rond zeven uur gisteravond onschade lijk gemaakt. Rond acht uur werd de straat vrijgegeven. De politie weet niet waarom de bom onder de caravan is gelegd. In dezelfde straat woont de moe der van RTL-journalist Frits Wester. Bij haar woning ontplof te in februari een projectiel, ver moedelijk een vuurwerkbom. ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Biologieleraren mogen voorlopig toch blijven vertellen over de schepping. Hoewel het de afgelopen dagen leek dat een meerderheid van de Tweede Kamer de schepping wil de schrappen uit het program ma, kwamen gisteren de meeste partijen daar tijdens een debat op terug. Het programma voor biologie wordt al helemaal herzien. In het najaar komt het ministerie van Onderwijs met voorstellen. Het heeft weinig zin om daarop vooruit te lopen, redeneerden PvdA en WD. Eerder steunden beide partijen nog het pleidooi van D66-Kamerlid Bakker om de schepping uit de biologieles te schrappen. Minister Van der Hoeven van Onderwijs gaf bovendien de ga- (Advertentie) door Hans van Soest DEN HAAG - Minister De Geus van Sociale Zaken heeft ge dreigd óp te stappen als de rege ringspartijen CDA, VVD en D66 de invoering van de nieuwe WAO zouden blokkeren. Dat ge beurde vorige week dinsdag tij dens een overleg met de fractie voorzitters op de werkkamer van CDA-voorman Verhagen. De drié fracties ruzieden op dat moment al weken over wie de nieuwe: WAO zou uitvoeren: overheijdssinstantie UWV of commerciële verzekeraars. Alle drie wezen zij de oorspronkelij ke plannen van De Geus af die wilde dat zowel het UWV als de verzekeraars het zouden gaan doen. De fractievoorzitters kon- den het onderling echter niet eens worden over een alterna tief. De Geus begon te twijfelen aan de politieke wil van de rege- ringspartijen om tot een oplos sing te komen. De Kamer moest nog voor het zomerreces instem men met de nieuwe WAO om in- voex-ing per 1 januari mogelijk te maken. Dat reces gaat van daag in. „Ik heb niet met mijn vuist op tafel geslagen, dat is mijn stijl niet. Maar toen een be slissing uitbleef, heb ik zowel te gen mijn collega's in het kabinet als tegen de fractievoorzitters gezegd dat ik het Kamerdebat van voiïge week woensdag niet in zou gaan zonder politieke dekking vanuit de regeringsfrac ties", zegt De Geus. Uiteindelijk kozen de drie par tijen die avond eieren voor hun geld en stemden alsnog in met De Geus' plarxnen, die slechts op enkele punten werden bijge steld. GPD (vayaAd) Do snelste etappe naar Je vakantie! Dan start de Volg online alle etappes live. Foto's, video beelden en een gesproken koersverslag op: www.pzc.nl/tourdefrance ric', rantie dat de evolutieleer voor op staat. „Maar een leraar heeft de schepping nodig om de evolu tieleer goed te kunnen uitleg gen. Voor een goed begrip moe ten leerlingen weten dat er vroe ger anders over het ontstaan van de wereld werd gedacht." De aanleiding voor het initiatief van Bakker was de belangstel ling die Van der Hoeven in haar weblog aan de dag legde voor de Intelligent Design-stroming, vol gens welke het ontstaan van het leven meer dan toeval is. Van der Hoeven weersprak tijdens het debat dat zij een aanhanger van Intelligent Design is. Discussie Wel wil het kabinet een discus sie op gang brengen tussen we tenschappers en aanhangers van verschillende levensbe schouwingen. De Koninklijke Academie van Wetenschappen moet daarbij het initiatief ne men. De regering kiest hierbij geen partij, benadrukte premier Balkenende. In de hoop Bakker ervan te kun nen overtuigen dat er een 'be wust plan' zit achter het leven op aarde, overhandigde SGP-Kamerlid Van der Vlies hem tijdens het debat een cd met Die Schöpfung (De Schep ping, red.) van de componist Franz Joseph Haydn. „De noten van dit muziekstuk zijn niet zo maar toevallig op hun plaats ge vallen", aldus de SGP'er. GPD DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil alsnog een onderzoek naar de financiering van ver pleeghuizen. Dat moet een ant woord geven op de vraag of deze genoeg geld krijgen om fatsoen lijke zorg te bieden. Het eerder door staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) gepre senteerde onderzoek van Gol den Tulip-topman Kennedie geeft onvoldoende antwoord. Een meerdei'heid van D66, WD en de PvdA vindt dat de Algeme ne Rekenkamer en het College Tarieven Gezondheidszorg moe ten kijken of de verpleeghuizen wel goed met het geld omgaan. Ook. moeten die nagaan of het geld voldoende is om aan de pas gefoi-muleerde nieuwe nonnen voor verantwoorde zorg te kun nen voldoen. ANP voorlattets, piaals^ telefoon. |post)banfctekeningnummet. Kijk op wvw.pic.nl/abonneien, belt 0800 - 0231231 ol stuur deie bon n PZC. afdeling leiersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Go O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daaibi) éénmalig locstemming voor O kamt, ai) voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 19,95). CD pet kwartaal met-automatische incasso 58.00), CD per jaat met automatische incasso l€ 222,50). het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1