Chaos troef op de energiemarkt Zeeuws Museum treedt buiten zichzelf Henri Looymans wil voortaan als dichter door het leven gaan GELICHT vrijdag 1 juli 2005 19 door Jeffrey Kutterink Chaos, hoge energierekeningen en topsalarissen. Ziedaar de balans van één jaar liberalisering van de ener giemarkt. De beloofde lagere prijzen kwamen niet, net als de rekeningen. En als die al kwamen, te laat en niet kloppend. Tenminste in veel gevallen. Delta holde achter de feiten aan, maakte excuus op excuus, maar de mensen maakten zich steeds bozer. Hond Thor uit Kloetinge had het er op de ochtend van 10 februari maar moei lijk mee. Normaal is het voor hem een koud kunstje om de post in zijn bek te nemen en die naar zijn baasje J. Hak- kert te brengen. Maar de stapel reke ningen van Delta werd te gortig: der tien stuks, met een totaalbedrag van 2600 euro. Terwijl Hakkert gewoon bij was met zijn betalingen. Het was slechts een van de duizenden voorbeel- den waar het het afgelopen jaar mis ging. Het probleem is inmiddels opge lost. Maar het vertrouwen is weg. „We hebben, net als iedereen, vijftig euro Liberalisering cadeau gehad, maar Delta heeft nooit persoonlijk excuus aangeboden", zegt J. Hakkert. „Jammer, want Delta reali seert zich niet wat dit soort dingen met mensen kan doen." Toch denkt de familie Hakkert er niet aan Delta de rug toe te keren. „Over stappen heeft geen zin. De toestanden zijn bij alle energiebedrijven hetzelf de. Bovendien hebben we hiervoor nooit problemen gehad met Delta. Maar het vertrouwen is wel geschaad. We houden de voorschotnota's elke maand heel streng in de gaten. Geen automatische incasso's meer." Van alle liberaliseringen is er niet één zo teleurstellend verlopen als die in de energiesector. Slechts acht procent van de huishoudens waagde de over stap naar een ander energiebedrijf. Om te ontdekken dat de rekening er al- Thor, hond van de familie Hakkert uit Kloetinge, vond op 10 februari dertien enveloppen van Delta op de deurmat. leen maar hoger van werd. Want de ta rieven tussen de bedrijven ontlopen el kaar nauwelijks en stijgen door de op lopende olie- en kolenprijs. Delta holde het afgelopen jaar conti nue achter de feiten aan en moest men sen inhuren om de problemen de baas te kunnen. De klachtenstroom lijkt weg te ebben. Dat moet ook wel,-want minister Brinkhorst en toezichthouder DTe sloegen flink met de vuisten op ta fel. De DTe wil dat vandaag alle proble men met afrekeningen bij verhuizin gen de wereld uit zijn. Op een paar honderd na, zijn ze dat ook, zegt Del ta-woordvoerder M. van Zuilen. „We hebben nog een paar dagen nodig." De achterstand bij jaarrekeningen is wat grqter; circa rond de vijfhonderd. Die moet van DTe op 1 september zijn opgelost. Delta zegt die datum te gaan halen. „De energiebedrijven hebben nooit om liberalisering van de energie markt gevraagd", benadrukt Van Zui len. „Ze zijn altijd volgend geweest en hebben alleen geprobeerd hun klanten vast te houden. Dat is grotendeels ge- lukt. Wat mensen ervoor hebben gekre gen is dat ze kunnen kiezen tussen pakketten, ofwel een vaste prijs of kor ting." Een ander 'voordeel' is het verbeterde inzicht in de salarissen van de bestuur ders van energiebedrijven. En dat deed meteen pijn aan de ogen. Met ruim achthonderdduizend euro in 2004 wisten de topmannen L. van Har deren en M. Boersma van Nuon en Es- sent zich riant bedeeld. 'Marktcon form' heette dat. Delta betaalde haar algemeen directeur in 2004 ruim 333.000 euro (salaris, pensioenpremie en bonus). De problemen met de no ta's is hem begin dit jaar aangerekend door de raad van commissarissen. Die kortte zijn bonus over 2004 met vijf procent. Al bedraagt het extraatje dan nog altijd 63.000 euro. Vertrouwen „Ik heb niet de illusie dat de energiebe drijven een klachtenloze toekomst te gemoet gaan", concludeert Van Zui len. „De liberalisering heeft het alleen maar ingewikkelder gemaakt. Bedrij ven die werken met verschillende sys temen moeten gegevens uitwisselen. We hebben waar dat kon excuus ge maakt. Op een gegeven moment neemt de kracht daarvan af. We moeten nu hard werken om het vertrouwen te her stellen. Dat betekent: minder fouten foto Willem Mieras maken, de nieuwe facturen beter vorm geven en de medewerkers zodanig op leiden dat ze mensen echt. kunnen hel pen." Ter 'viering' van één jaar libera lisering gaan de energieprijzen van daag weer omhoog. Dit jaar betaalt een gemiddeld gezin 235 euro meer aan gas en stroom. Zo vreet energie een steeds grotere hap uit het besteed baar inkomen dat wegens bevroren lo nen niet stijgt. In kou of donker zitten is geen alternatief. Alleen energiebe sparing. En daar laat de consument het zelf afweten. Vorig jaar steeg het gasverbruik met 2,1 procent en het stroomverbruik met bijna één pro cent. Energievretende flatscreentv's, airconditioners en bierkratkoelers vlie gen de winkel uit. Misschien moet de energieklant toch ook maar eens de hand in eigen boezem steken. Medewerkers provincie tevreden MIDDELBURG - Medewerkers van de provincie Zeeland zijn tevreden over hun werkgever. Ze geven voor werk sfeer een 8,1 en voor werkinhoud en tevredenheid over het werk het cijfer- 7,8. Daarmee komt de provincie op de tweede plaats van het tevredenheidsonderzoek dat week blad Intermediair hield. Het onderzoek vindt jaarlijks plaats; doel is door inventa risatie van arbeidsvoorwaarden na te gaan wie de beste werkgever van Nederland is. Tegelijk is een medewerkers- tevredenheidsonderzoek gehouden. In de top-25 van de beste werkgevers in de niet-commerciële sector behaalde de provincie de 24e plaats, bij het medewerkerstevreden- heidsonderzoek de tweede. Containerschip vast bij Ossenisse OSSENISSE - Het containerschip MSC Grace heeft woensdag ruim zes uur vastgezeten op de Westerschelde ter hoogte van Ossenisse. Het vaartuig was tijdelijk onbe stuurbaar geraakt door een technisch mankement aan de schroef en liep tegen de oever. Het incident deed zich te gen één uur 's middags voor. De MSC Grace, op weg van Antwerpen naar Bremerhaven en geladen met spuitbus sen, is x'ond half acht 's avonds tegen hoogwater vlotge- trokken met behulp van drie sleepboten. Het schip mocht doorvaren naar Bremerhaven, waar het technisch zal wor den onderzocht. Waarmerk voor website Zorgsaam TERNEUZEN - De website van Zorgsaam Zeeuws-Vlaan deren heeft als eerste zorginstelling in Nederland op het gebied van ziekenhuiszorg, ambulancezorg, thuiszorg en ouderenzorg het Waarmerk drempelvrij.nl gekregen. Dit betekent dat de website toegankelijk en leesbaar is voor mensen met een visuele handicap, een motox-ische handi cap en voor senioren. Het Waarmerk drempelvrij is in het leven geroepen door Stichting Bax-timéus Accesibility. Om de onderscheiding te kx-ijgen moet een website aan zestien ijkpunten vol doen. In het dagelijks leven speelt het internet een steeds grotei-e rol. Software en internetontwikkelingen richten zich doorgaans echter niet op mensen met een handicap en oudei-en. „Het waarmerk vergroot niet alleen de toe gankelijkheid en de gelijkheid maar ook de integratiekan sen van mensen met een functiebeperking, waardoor het geheel klantvriendelijker wordt", betoogt Zorgsaam. „Bo vendien maakt het de site ook efficiënter, sneller en beter te behex-en en te onderhouden." Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen is vorig jaar gestart met de opbouw van een nieuwe website. Automobilist rijdt tegen boom OOST-SOUBURG - Een 34-jarige Vlissinger is gewondge raakt toen hij met zijn auto tegen een boom reed. Dat ge- beui-de in de nacht van woensdag op donderdag op de Bei-mweg in Oost-Soubui-g. De man zat enige tijd bekneld in zijn auto. De brandweer moest het dak van de wagen knippen om hem te kunnen bevrijden. De politie heeft de Vlissinger een bloedtest af genomen omdat hij waarschijnlijk te veel alcohol had ge- di-onken. De man is met verwondingen aan zijn been naar het ziekenhuis gebi-acht. Mogelijk heeft hij aan het onge val ook een hersenschudding overgehouden. «vdoor Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuws a Museum laat steeds meer onver moede kanten van zichzelf zien. Jf; Vorig jaar was er al de omstre- 3i den film Strip Show 1850, sinds '1 maart de opvallend vormgege- ven presentaties in De Wonder- kamer en nu beweegt het mu- 111 seum zich ook op opmerkelijke wijze in de modewereld, door ,5 een nauwe samenwerking met H het blad No Magazine. iHet zijn geen willekeurig acties van het Zeeuws Museum, dat sinds 2000 is gesloten in afwach- ting van een ingrijpende verbou- -wing, die na de zomer begint. !„Je moet alles in één vei-band a zien", zegt Valentijn Byvanck, i( sinds 2002 directeur. „Als je naar mijn beleid van de afgelo- ispen drie jaar kijkt, dan zie je b dat het centrale thema is dat het "Jmuseum buiten zichzelf treedt." „Dat is niet alleen maar vanwe- 13 ge die vei'bouwing en het feit jfdat we gesloten zijn. Het is een signaal aan de museumwereld. Musea hebben zich zozeer terug ei getrokken op hun eigen discipli nes, dat ze misschien wel per spectieven aan zich voorbij la kten gaan die heel verfrissend kunnen werken." Byvanck om- schrijft het museumbedrijf als i 'een fort', dat een beperkt deel tivan zijn collectie aan het pu bliek toont. „Dat zijn de schat ten die je mooi móet vinden." .Het nieuwe Zeeuws Museum, dat in het voorjaar van 2007 de (deuren wil openen, moet in dat opzicht heel verfrissend wor- iden. „Niet de zoveelste attractie «waar je alleen maar moe van iwordt, maar een plek waar je «energie van krijgt, waar je inspi ratie opdoet." i|Het museum wil haar collectie fcop veiTassende wijze presente ren en daarbij streven naar de optimale vorm, waarbij voortdu- 3 rend wordt gekeken waar verbe- o teringen mogelijk of veranderin- ligen noodzakelijk zijn. Ook j wordt gebruik gemaakt van mo- Jperne media, zoals een 'video ;guide', waarmee de bezoeker di rect uitleg in woord én beeld it krijgt bij het getoonde. Als voorbereiding daarop is het il museum volop aan het expert - jjmenteren. Strip Show 1850 van efPaul en Menno de Nooijer, die «vooral in SGP-kringen ophef it veroorzaakte, was daar een eer- irste voorbeeld van. Deze krijgt in het vernieuwde museum een vas Schorten van Christophe Van Liedekerke en Mayenne Nelen, zoals afgebeeld in No Magazine. fotografie Anda van Riet Karina Leijnse te plaats. „De film is al op diver se festivals en onder meer in New York geweest. Op die ma nier wordt een reputatie opge bouwd voordat deze hier terug keert." Wonderkamer In het voorjaar werd in de Bo- gardstraat De Wonderkamer als tijdelijke dependance geopend. Daar was de afgelopen maan den elke week een andere expo sitie te zien met bijzondere voor werpen uit de collectie. Kunste naar Piet Dieleman zorgde tel kens voor een passende inrich ting van de ruimte. De reeks ten toonstellingen, die zondag af loopt, ging gepaard met een we kelijks televisieprogramma op Omroep Zeeland, waaiin By vanck uitleg gaf over de voor werpen. „De Wonderkamer is echt een succes, met veel trouwe fans die elke week terugkomen", zegt By vanck. Het totaalaantal bezoe kers ligt tussen de vijf- en zes duizend. De films worden ook gebruikt in het vernieuwde mu seum. Daarnaast is veel erva ring opgedaan met het snel wis selen van presentaties. Vanaf 6 juli tot en met 11 september wordt Strip Show 1850 elke woensdag doorlopend vertoond van 19.00 tot 21.00 uur en de streekdrachtenfilm Mokoke van Boris Evei'ts elke woensdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur. Mode en streekdracht vormen het derde onderwerp waarop het museum momenteel sterk de nadruk legt. „We willen nieuwe perspectieven bieden op de col lectie streekdrachten." Vorig jaar staken Amsterdamse mo destudenten Zeeuws Meisje in een nieuw jasje. Dit jaar ont wierpen modestudenten van de Hogeschool Gent, onder de noe mer 'Zeekraal Schortenbont', eigentijdse varianten van het Zeeuwse schort. De creaties, ge dragen door modellen, werden op foto's vastgelegd door Anda van Riet, samen met styliste Ka rina Leijnse. „In dezelfde periode zijn we ook gaan kijken of we in de modewe- reld konden infiltreren", zegt Byvanck. „De vraag is: hoe kun je modeaspecten in streekdrach ten benaderen? We zijn toen ge stuit op No Magazine, dat vrij nieuw is. We vonden het een heel mooi blad en zij wilden graag een special over Zeeland maken." Kralenbeuk Het nummer, No 05 geheten, ver schijnt vandaag en gaat voor een groot gedeelte over de Zeeuwse dracht, al valt dat niet direct op. Wie de foto's goed be kijkt, ziet dat de modellen niet alleen de jongste couture dra gen, maar ook zijn getooid met bijvoorbeeld een kralenbeuk, een zijden schoudermantel, een halssnoer of een fluwelen klep broek uit de collectie van het Zeeuws Museum. Opvallend is de foto waarbij een kralenbeuk mét ingeweven motieven wordt geprojecteerd op de rug van een schone. Verder zijn er foto's uit de 'Zeekraal Schorten- bont'-manifestatie. Het tijdschrift draagt bewust niet nadrukkelijk het stempel van het Zeeuws Museum, al wordt die inbreng voor de lezer wel duidelijk. Byvanck: „Het gaat erom dat mensen het museum op een an dere manier tegenkomen. Dat is goed voor onze reputatie en ver groot onze aantrekkingskracht voor andere organisaties, zodat we in de toekomst hopelijk nog meer goede projecten kunnen op zetten." Vanmiddag om 17.00 uur wordt het Zeeuwse nummer van No Ma gazine gepresenteerd in De Druk kerij in Middelburg, waar ook een tentoonstelling is te zien met foto's uit het blad. De Wonderkamer in de Bogard- straat Laat nog tot en met zondag 3 juli ontwerpen van de modeshow 'Zeekraal Schortenbont' zien. Geopend: 13-17 uur. voor te lezen, nu anderhalf jaar geleden. „Daar was toen ook Lex de Looff van uitgeverij Den Boer-de Ruiter bij. Die zei meteen: dat klinkt goed, dat gaan we uitgeven." Het resultaat is een opvallend mooi vormgegeven, gebonden bundel met als titel Zou jij mijn woorden willen zijn? Een jaar is eraan gewerkt, waarbij Looy mans zijn gedichten regelmatig besprak met Breels echtgenoot Matthijs. „Je moet de tijd er voor nemen. Het is heel moeilijk om afstand te nemen van je ei gen poëzie. Hij had een prachti ge rol als editor." De bundel bestaat uit twee de len: een reeks sonnetten met liefde als voornaamste thema en een selectie uit zijn wei'k van de afgelopen jaren. „Die gaan over de belangrijkste vragen van het leven. Het merendeel is van de laatste twee jaar Daarin heb ik meer gedichten geschreven dan in de 32 jaar ervoor. De poëzie is iets wat van nature deel uitmaakt van mezelf, maar wat pas nu de ruimte heeft gekre gen." Zijn recente werk telt veel son netten. „Ik heb daarin mijn vorm gevonden. Een sonnet dwingt je om wat je vertellen wilt, te beperken tot veertien re gels. De strakke vorm helpt je bij het formuleren. Je weet hoe veel lettergrepen je hebt, want dat bepaalt de eerste regel." Nu zijn eerste bundel klaar is, wil Looymans gelezen maar ook gehoord worden. „Ik hoop regel matig mijn werk voor te kunnen lezen, want een gedicht hoort ook te worden uitgesproken. Wie beter dan de dichter weet wat voor intonatie en welk tem po er het beste erbij past?" Het eerste exemplaar van zijn debuut wordt zondag overhan dig aan Aad Nuis, oud-staatsse cretaris van cultuur. „Daar ben ik bijzonder verheugd over, want hij is niet alleen schrijver en dichter, maar ook een groot voorstander van het ondersteu nen van debuterende dichters. Dat is van groot belang, want poëzie is een heikel en moei zaam vak." Boek: Henri Looymans, 'Zou jij mijn woorden willen zijn?'. Uitge verij Den Boer-de Ruiter, 80 pagi na's, €14,90. ISBN 90-74576-59-1. Het eerste exemplaar wordt zon dag 3 juli om 15.00 uur overhan digd aan Aad Nuis. Locatie: Rabo bank, Balans 11, Middelburg. Henri Looymans: „In sonnetten heb ik mijn vorm gevonden. Een sonnet dwingt je om wat je vertellen wilt, te beperken tot veertien regels." foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom KLEVERSKERKE - De verschij ning van zijn dichtbundel bete kent voor Henri Looymans niet alleen zijn literair debuut, maar markeert ook een omslag in zijn leven. „Zondag, bij de presenta tie, houd ik mezelf opnieuw ten doop. Ik wil voortaan als dich ter door het leven gaan." Het is een opvallende uitspraak voor iemand die de kost ver dient als 'veranderaianager' en zich vooral met zakelijke be- slommering bezighoudt. Niet dat hij zijn werk opgeeft - er moet tenslotte brood op de plank komen - maar zijn hai't ligt nu bij de poëzie. De rest komt op het tweede plan. Looymans (1956) heeft Tilburg als bakermat, studeerde geschie denis in zijn geboorteplaats en mediëvistiek in Nijmegen en woont sinds twintig jaar in Zee land, in Kleverskerke. „Daar krijgen ze mij met honderd trek paarden niet weg." Als academi cus kwam hij niet aan de bak. „Daardoor is mijn leven naar de zakelijke kant gevallen, maar uiteindelijk ben ik toch tot de conclusie gekomen dat het eigen lijk niet bij me past." Hij schreef al 34 jaar met enige regelmaat, maar trad daar niet mee naar buiten. „Ik heb wel eens wat opgestuurd naar tijd- Hoe vaak had ik haar hand genomen Zacht haar lieve palm gekust Voordat mijn hart bleek uitgeblust Mijn kruisbeeld bidden moest voor dromen Nochtans was zij nooit uitgekeken Hield een vlam in ieder oog Mijn leven haar een regenboog Ook na de zon scheen uitgeweken Te mooi, te goed, te rem, te lief Mijn minnares van spiegelglas Ik bracht en nam haar in mijn waan Zij schreef in stilte haar naïef En huilde diep om. wie ik was Zij dacht met liefde te volstaan schriften, maar die bleken te zijn opgeheven of vonden mijn gedichten niet bij hen passen. Dan vraag je je af of het wel waardevol is wat je schrijft. Ik beweeg me niet in klingen van dichters, dus ik krijg ook geen oordelen van vakbroeders." In zijn vriendenkring was wel bekend dat Looymans geregeld poëzie schreef. Kunstenares An ne Breel haalde hem over om tij dens de Kunstroute Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19