Kamer eist cijfers kerncentrale PZC Moord na nacht van drank en drugs 17 Kwart miljoen euro schade door noodweer Fracties lijken motie voor vrijgeven rapporten te steunen Kinderopvang duurder voor grensarbeiders Smullen van het Zeeuwse land Mogelijk 3600 locaties in Terneuzense bodem vervuild EPZ boekt ruime winst door extraatje van 171 miljoen vrijdag 1 juli 2005 [door Harold de Puysseleijr :GOES - De wolkbreuk die woensdagavond boven Goes en Oost-Zeeuws-Vlaanderen los barstte. heeft voor twee- tot ftweehonderdvijftigduizend euro 'I schade aangericht. 11 Dat is althans de inschatting van M. Schroevers, directeur Schade bij ZLM Verzekeringen in Goes. De ZLM is met 162.000 klanten in Zeeland en Noord- Brabant een grote verzekeringsmaat schappij in Zeeland. De ZLM had gisteren kort na het middag uur 43 extra schademeldingen binnen die te maken hadden met blikseminslag of regenval. Schroevers noemt dat geen aan tal om van te schrikken. De meldingen kwamen binnen uit de omgeving van Goes, Kloe- tinge en Hulst. „Er zaten een paar fikse klap pers bij met blikseminslag. Als die inslaat in de schoorsteen waar allerlei leidingen in ver werkt zitten, is heel wat elektri sche apparatuur kapot. Daar naast zijn veel kelders onder wa ter gelopen. En als je daar je zon nebank, je wasmachine, droger en diepvries hebt staan, loopt de schade uiteraard ook flink in de papieren." Schroevers zegt het gemiddelde schadebedrag per melding op zo'n twee- tot drieduizend euro ligt. Hij verwacht in totaal zo'n honderd schadegevallen binnen te krijgen. „Het is niet zo dat de telefoon hier roodgloeiend staat, maar de meldingen druppelen nog steeds binnen." ^door Ernst Jan Rozendaal *DEN HAAG - De Tweede Ka- mer doet nog een laatste poging om staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) te dwingen inza ge te geven in de rapporten "Waarop hij baseert dat sluiting van de kerncentrale in Borssele e in 2013 zal leiden tot een enor- me schadeclaim. Een ruime Ka- 11 mermeerderheid wilde van- nacht vóór een motie van die strekking stemmen. '®De Kamer vraagt al maanden laan Van Geel hoe hij erbij komt -dat exploitant EPZ bij sluiting van de kerncentrale in 2013 de IStaat mogelijk opzadelt met een (schadeclaim van enkele honder- I den miljoenen tot een miljard eu- irp. De staatssecretaris beroept Izlch op een rapport van het |Energieonderzoekcentrum Ne- "derland (ECN) over de finan ciële aspecten van de bedrijfs- vvoering van de kerncentrale en leen rapport van de landsadvo caat over juridische sluitingsop- r' ties. Om het belang van de Staat =jniet te schaden, wil hij deze rap porten zelfs niet vertrouwelijk Tangosalon in Vlissingen 01 VLISSINGEN - Stichting Tan- ego Al Azar bestaat vijf jaar en r viert dat morgen met een tango- salon in strandpaviljoen Panta e Rhei in Vlissingen. gitaar) treedt op en belangstel- Jenden kunnen de tango dansen. De bijeenkomst begint om 21.00 Juur. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Wet Kinderop vang, die begin dit jaar van kiacht is geworden, pakt onvoor- delig uit voor grensarbeiders. 11 Zowel Nederlanders die in Bel- jj gië werken als Belgen die in Ne- derland werken worden de dupe van de nieuwe regeling. Dat stelt secretaris I. Cools van de Stichting Grensarbeid. De CDA-Kamerleden Koomen en JSmilde hebben vragen gesteld !I over de kwestie. .De opzet van de wet is dat de kinderopvang voortaan voor 'j éénderde door de ouders, éénder- de door de overheid en éénderde jdoor de werkgevers wordt be- taald. Als beide ouders werken, is de bedoeling dat elke werkge- ver éénzesde deel van de opvang- kosten betaalt. j Volgens Cools komt het erop neer dat Nederlanders die in Bel- gië werken niet één- maar twee- t derde van het bedrag aan Kin deropvang moeten ophoesten. De Belgische werkgever heeft geen boodschap aan de Neder- landse Wet Kinderopvang. Daar- - mee vervalt éénzesde van de bij- drage - ervan uitgaande dat één van beide ouders over de grens i werkt. De Nederlandse Belas tingdienst past alleen het be drag van de in Nederland wer kende partner bij. Dus-betalen de ouders tweederde van de kin- Jderopvang. Cools schat dat vanuit Zeeuws- Vlaanderen 2500 mensen in Bel- giè werken. In Zeeuws-Vlaande- 1 ren werken 2000 Belgen. Voor hen pakt de regeling nog slech ter uit. Aangenomen dat de part ners van deze grensarbeiders in België werken en dat de kinde- ren naar een Belgische kinderop vang gaan, gaat de helft van de werkgeversbijdrage en de com plete overheidsbijdrage aan hen Ivoorbij. Met leden van het Europees Par- lement heeft de Stichting Grens- arbeid een commissie opgericht J die de Tweede Kamer twee keer per jaar door middel van rappor- 'ten gaat wijzen op de proble- itnen die grensarbeiders onder binden van fiscale regelingen en Cools heeft al gehoor gevonden bij het Terneuzense Kamerlid Koomen. Zij heeft minister De Geus (Sociale Zaken en Werkge legenheid) om opheldering ge- ter inzage geven aan de Kamer. Van Geel heeft al drie eerdere verzoeken van de Kamer gewei gerd. Daarom namen PvdA, GroenLinks, SP en LPF gister middag hun toevlucht tot een motie om hem te dwingen. De staatssecretaris ontraadde de motie niet en voorspelde even min dat hij hem naast zich neer zal leggen, wat hij kan doen met een beroep op de Grondwet. Hij beloofde het verzoek nog eens in het kabinet te bespreken als de motie zou worden aangenomen. „Hier staat geen IJzeren-Heinig bewindspersoon die zegt never nooit." Pas in de loop van de avond werd duidelijk dat ook de coali tiepartijen CDA, WD en D66 de motie gingen steunen tijdens de stemming die pas ver na mid dernacht - en na de sluitingster mijn van deze krant - zou plaats vinden. Instemming met de motie kan op geen enkele manier geïnter preteerd worden als het afvallen van de eigen staatssecretaris, be nadrukte CDA-Kamerlid Spies. WD-er De Krom gaf aan dat de ontspannen manier waarop Van Geel op de motie reageerde de coalitiepartijen de overtuiging gaf dat ze vóór konden stem men. Geen bloed Zelfs PvdA-Kamerlid Samsom, de indiener van de motie, liet blijken geen bloed te willen zien, ook niet als Van Geel de motie naast zich neerlegt. „Als we dan de staatssecretaris weg sturen, komt er een nieuwe die ons de informatie ook niet geeft. Daar schieten we niets mee op." In een andere motie vroeg Samsom het kabinet in de nieu we Kernenergiewet die binnen kort wordt ingediend de sluiting van de kerncentrale in 2013 op te nemen, omdat dit immers in het regeerakkoord staat. Plet was zijn opzetje om de drie rege ringspartijen tegen die bepaling in hun eigen regeerakkoord te la ten stemmen, wat ze dan ook de den. „Het is hartverscheurend te zien hoe de oppositie ons vraagt het regeerakkoord uit te voeren", sneerde De Krom. De coalitie wil wachten op de voorstellen waarmee Van Geel aan het eind van het jaar komt over de voorwaarden waaron der de kerncentrale langer open kan blijven. De WD steunde nog wel een mo tie van de LPF die de regering oproept te onderzoeken of in Ne derland ruimte is voor nieuwe kerncentrales. D66 en CDA gin gen daar niet in mee, waardoor de motie kansloos was. „Het CDA heeft vorige week flink ge toeterd over nieuwe kerncentra les", reageerde De Krom. „Dan hebben ze nu wat uit te leggen." Bezoekers van de nieuwe streekproductenmarkt in Colijnsplaat smullen van bloemen. door Inqrid Huibers COLIJNSPLAAT - Een lekker maal bij elkaar sprokkelen op de nieuwe streekproducten- markt in Colijnsplaat is een hele opgave. Niet dat er te weinig aanbod is. Integendeel. Voordat je het weet kun je de halve straat een week lang van eten (en tussendoortjes) voorzien. De boodschappen: Eén fles appelsap en één fles ker senappelsap (samen 2,60 euro) van een fruitteler uit Biervliet. Op het eigen bedrijf geperst, ver telt de boer. De appels kweekt hij zelf; de kersen koopt hij van zijn buurman. Een krop knappe rige sla van verswinkel Sandee uit Kamperland (1 euro). De sla komt van eigen land en is van ochtend vroeg geoogst. Een scha penkaasje met fenegriek (7 eu ro) van een schapenhouder uit Veere. Eerst natuurlijk alle kaas jes geproefd. Een korenschoofje en een wit uienbrood (samen 5 euro) van de familie Steendijk uit Kamperland. Kees en Con nie Steendijk verbouwen biolo gische tarwe. Die wordt in de molen in Wissenkerke gemalen. Van het meel bakt de Vlissingse bakker Schrieks mooie ronde broden, uienbroodjes en bolus sen. Een bakje aardbeien (2 eu ro) van de zelfplukkerij uit Co lijnsplaat. Een potje witlofjam (2,70 euro) van een bedrijf uit Lewedorp, inclusief recepten. En tot slot een pond gele peul tjes en een bosje gele snijbiet (sa men 5,50) van een biologische kwekerij uit Zonnemaire. Ik krijg een bosje eetbare bloemen (blauwe en paarse korenbloem en Oost-Indische kers) cadeau om de sla mee te versieren, De lunch: Een flink stuk uienstokbrood met schapenkaas, een glas ker senappelsap en een handjevol aardbeien toe. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN In de gemeente Terneuzcn zijn zo'n 3600 loca ties mogelijk verontreinigd. Wethouder Piet Hamelink ant woordt dat op vragen van de fractie van GroenLinks in de commissie Omgeving. In die commissie wees de wethouder er overigens al op dat enige nu ancering op zijn plaats is. In een flink aantal gevallen gaat het om lichte vervuiling, zoals voormalige bouwputten bij wo ningen. Daarin werd in het ver leden na het gereedkomen van de woning bouwafval onder de grond gestopt. In het gemeente lijk milieubeleidsplan heeft de Terneuzen zich tot doel gesteld dat vóór 2030 zwaar verontrei nigde locaties worden gesa neerd. Zogenoemde niet-risico- dragende plaatsen met lichte vervuiling worden wel in kaart gebracht, maar hoeven niet te worden aangepakt. Het aantal te saneren locaties tot 2030 is op dit moment niet bekend, stelt wethoudér Hamelink. Na der onderzoek moet informatie boven tafel brengen. Op basis daarvan kan bepaald worden welke locaties binnen welke tijd voor sanering in aanmer king komen. Pas op basis daar van zal inzicht ontstaan in de te saneren oppervlakten. De raad stelt komende donderdag het onderdeel 'bodem' van het milieubeleidsplan vast. Eis zeven en drie jaar cel voor schokkend misdrijf in Reuzenhoek door Emile Calon MIDDELBURG - Iedereen in de Middelburgse rechtszaal is stil als president R. Lameyer de twee Terneuzense verdachten van de moord op Peter Blok (47) uit buurtschap Reuzenhoek in dringend toespreekt. „Wat een drama heeft zich daar afge speeld. Wat was hij afgrijselijk toegetakeld. Het hersenletsel, de steekwonden, de zaagwonde en de inwendige bloedingen. Stuk voor stuk waren ze op zich zelf al voldoende om aan te ster ven." Met nadruk: „Hij had geen schijn van kans." Peter Blok stierf in de vroege ochtend van woensdag 8 decem ber na een nacht van drank, drugs en geweld. De avond van de 7e december kwam twee Ter neuzense vrienden (18 en 28 jaar oud) op bezoek om bij hem een feestje te vieren. Ze hebben drank en drugs - deels gestolen - bij zich en Blok zelf moet ook het een en ander in huis hebben In de loop van de nacht ontaard de het feestje in een slachtpartij waarbij, aldus officier van justi tie J. Zondervan, de oudste Ter- neuzenaar het gewelddadigst was. Waarom die is gaan vech ten met Blok en hem vervolgens mishandelde, wist de verdachte niet meer. Vaag kon hij zich nog wat kleine weinig zeggende de tails herinneren, verder niets. Al les is weggevaagd door het over matig gebruik van roesmiddelen die nacht. Ook zijn kompaan herinnerde zich maar weinig van wat er die nacht allemaal gebeurde. Wel wist hij dat hij destijds niet durf de in te grijpen uit ontzag voor de kracht van zijn maat. Toen het slachtoffer baadde in het bloed wilde hij zijn oude vriend wel uit zijn lijden verlossen. Daarop bewerkte hij de hals van het slachtoffer met een zaag. Flippen Lameyer stond uitgebreid stil bij dat 'helpen'. Bijna vertwij feld: „Waarom op die manier?" De jongste verdachte: „Ik was op dat moment erg aan het flip pen." Zondervan stond in zijn requisitoir uitgebreid stil bij het zeer gewelddadige verleden van de oudste verdachte. Zo stond de man gisteren ook terecht voor een poging tot doodslag op een jongeman in Kloosterzande na een avond stevig doordrin ken, alsmede enkele inbraken en verzet tegen de politie. De officier stelde dat de ver dachte al lang wist dat hij zeer gewelddadig wordt na het drin ken van sterke drank. Ondanks die kennis zette hij het die avond en nacht in Reuzenhoek op een stevig drinken. „En dat in combinatie met soft- en hard drugs." De officier eiste tegen de oudste een celstraf van zeven jaar en tbs. De jongste verdachte moet van hem drie jaar de cel in en daarna, ook, via een gedwongen tbs-behandeling weer op het rechte pad zien te komen. Advocaat S. KÖller vond de eis voor de oudste Terneuzenaar veel te zwaar. Ze vroeg of hij zo spoedig mogelijk in therapie kan omdat op die manier haar cliënt geholpen kan worden. Flink gaslek in Domburg foto Willem Mieras Het avondeten: Karbonaadjes met een saus van witlofjam en stukjes ananas, peultjes, gebakken aardappels en bloemensla. Toe: de rest van de aardbeien met vanille-ijs. De Zeeuwse Streekproducten- markt is er deze zomer elke don derdag van 11.00 tot 16.00 uur. De kraampjes staan aan de Oude Haven. De laatste markt dag is donderdag 8 september. „Hij is niet in staat om op eigen kracht uit de spiraal van drank en drugs te geraken." Ook stel de ze dat niet bewezen kan wor den dat hij de dood van Blok op zijn geweten heeft. Ze wees daarbij op het sectierapport waarin staat dat Blok die bewus te nacht een enorme hoeveel heid drugs had gebruikt. De dood als gevolg van een overdo sis behoorde volgens haar tot de mogelijkheden. Advocaat A. Neels pleitte na mens de jongste verdachte ook voor een zo laag mogelijke cel straf en therapie om zo weer in het gareel te komen. Volgens hem is zijn cliënt het slachtoffer geworden van een falende jeugd hulpverlening. „Die heeft zijn problemen niet goed onder kend." Uitspraak op 13 juli. DOMBURG - In de Brouwerijweg in Domburg is gister ochtend een fors gaslek ontstaan. De woningen in aan bouw in de straat zijn ontruimd. Een medewerker van nutsbedrijf Delta is met een ambulance naar het zieken huis gebracht voor controle omdat hij veel gas had ingea demd. Het lek ontstond toen medewerkers van Delta bezig wa ren aan de aansluitingen voor de nieuwe woningen. Uit het gat lekte gas met een druk van vier bar. „Dat is een aanzienlijke lekkage", zegt officier van dienst E. Hol van de brandweer Veere. „We hebben daarom de woningen ontruimd. Er woont nog niemand, maar er waren bouw vakkers aan het werk." De brandweer heeft het gat provisorisch gedicht. Daarna heeft Delta de druk in de leiding verlaagd en de leiding definitief gerepareerd. Slechte dag afspraken ziekenhuis VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren neemt vandaag een nieuw systeem in gebruik om afspraken voor opname, doktersbezoek en onderzoeken te maken. Patiënten wordt gevraagd vandaag niet te bellen voor nieuwe afspraken en een kwartier eerder te komen voor staande afspraken. Terwijl het programma wordt ingevoerd, moeten patiënt gegevens met de hand worden verwerkt. Het nieuwe af sprakensysteem moet combinatieafspraken eenvoudiger maken voor patiënten die voor meer specialisten of onder zoeken naar het ziekenhuis moeten. Ook de afdeling Spoedeisende Hulp krijgt een nieuw com puterprogramma dat patiëntgegevens beter registreert. Dat kan ook nagegaan of een patiënt meteen terecht kan bij de röntgen, op de operatiekamer of bij een specialist. School Hansweert voor Cambodja HANSWEERT - Stichting Zeeland helpt Cambodja is 1100 euro rijker dankzij een gift van de rooms-katholieke basisschool Schuttevaer in Hansweert. H. Loontjens van de stichting kreeg gisteravond het geld overhandigd in de vorm van een cheque. Dat gebeurde door leerlingen en oud-leerlingen. Schuttevaer vierde gisteren de hele dag feest met een on der meer spelletjes, een buitenlandse maaltijd tussen de middag en een zomermarkt om te vieren dat de basis school is uitgebreid en vernieuwd. Biologe promoveert op verdroging GOES - A. Boogerd uit Bergen op Zoom is gisteren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de exacte wetenschappen. De in Terneuzen geboren en getogen biologe en milieukundige verdedigde met succes haar proefschrift Van droge kennis naar natte natuur. Dat gaat over de wijze waarop natuurwetenschappelijke kennis wordt benut bij de aanpak van verdroging. Dit blijkt lang niet vanzelfsprekend te zijn. In haar proef schrift behandelt Boogerd onder meer de aanpak van ver droging binnen het toenmalige waterschap De Drie Am bachten (Midden-Zeeuws-Vlaanderen), in het bijzonder rond de Moerspuische watergang. Boogerd was werkzaam bij Rijkswaterstaat Zeeland en is momenteel beleidsmedewerker bij de directie regionale zaken Zuid van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. door Ben Jansen BORSSELE - Dankzij een een malig extraatje heeft elektrici teitsproducent EPZ vorig jaar 187,8 miljoen euro winst ge boekt. De exploitant van het energiecomplex in Borssele ont ving in 2004 171 miljoen euro van het Nederlands Elektriciteit Administratiekantoor (NEA), de opvolger van de Samenwerken de Energie Producenten (SEP). Deze meevaller is al verdeeld on der de aandeelhouders van EPZ: Delta en Essent. Het NEA is opgericht om de act- viteiten van de SEP af te ron den. Dat houdt onder meer de beëindiging in van contracten over de levering van energie met Frankrijk en Noorwegen. Die af bouw leidt tot uitkeringen aan de vroegere aandeelhouders van de SEP, waai-van EPZ er een was. In 2002 werd EPZ verblijd met een interim dividend van het NEA van 175,6 miljoen eu ro. Vorig jaar viel minder te beu ren: 6 miljoen euro. In 2002 be droeg de uitkering uit de SEP-erfenis 178 miljoen euro. Met de kerncentrale, de kolen centrale, de biomassainstallatie, de gasturbine en het windpark produceerde EPZ vorig jaar 6,4 miljoen MWh elektriciteit. De kerncentrale nam daarvan ruim de helft (3,6 miljoen MWh) voor haar rekening. Deze productie behoort tot de vijf hoogste die de nucleaire stroomfabriek sinds 1973 heeft geboekt. Ook de kolencentrale kende een hoge stroomproductie. De opge wekte 2,8 MWh elektriciteit 'is het op één na hoogste resultaat dat deze centrale heeft geboekt. De in oktober in gebruik geno men vijf windturbines van het EPZ windpark waren in het laat ste kwartaal van 2004 goed voor 5,9 MWh. Een en ander leidde tot een omzet van 205,8 miljoen euro en een bedrijfsresultaat van 20,7 miljoen euro. Dat be drijfsresultaat is lager dan de voorgaande jaren. In 2003 en 2002 bedroeg het verschil tussen opbrengsten en kosten respectie velijk 26,8 en 32,2 miljoen euro. Zelfbewust EPZ wijst er in haar jaarverslag op dat de kerncentrale een be- drijfsvergunning voor onbepaal de tijd heeft. De exploitant meldt zelfbewust van plan te zijn nog tientallen jaren stroom te produceren met deze centra le. Daar is volgens EPZ alle aan leiding toe, 'gelet op de techni sche staat, de gunstige milieuei genschappen en de bedrijfseco nomische karakteristiek'. Hoe dan ook, uiteindelijk komt eens een einde aan de bedrifs- duur van de atoomstroomfa- briek. Het is de bedoeling dat de kerncentrale na de beëindiging van de productie veertig jaar omgemoeid wordt gelaten. Deze vervalperiode resulteert in min der straling en warmte. Pas daarna is sloop aan de orde. Daarvoor heeft EPZ inmiddels 144 miljoen euro gereserveerd. Voor de opwerking van gebruik te splijtstofelementen en opslag van radioactief afval is 192 mil joen euro opzij gezet. Advertentie ...door de showroom van bas+mar de jager, een fikse wandeling door een landschap van indrukwekkende interieurs met ronduit opmerkelijk opruimingsgeweld. ja, daarvoor ga je een www.basmar.nl blokje om. bas+mar de jager kerkplein kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17