N57 eist onnodig veel slachtoffers Kijkje in de kelder van Rhodos PZC Vijf op een rij Vrij willigers werk is aanrader als je er tijd voor hebt Zeeuwse fokkers scoren buitengewoon op stamboekkeuring Celstraf geëist voor huiselijk geweld rl( Helft draadloze netwerken Zeeland niet beveiligd weekenddiensten Oplossing voor veiliger wegen bekend maar richtlijnen zijn niet bindend Ezeltocht door gebied grensstreek vrijdag 1 juli 2005 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Met de beveili ging van draadloze computernet werken is het slecht gesteld. On geveer de helft van de systemen in Vlissingen, Middelburg en Goes is niet voorzien van een goed 'slot'. Dat blijkt uit een onderzoek van 45 informatica studenten van Hogeschool Zeeland. Het onder zoek is gehouden van maandag 20 tot en met 22 juni en had be trekking op zowel zakelijk als privé gebruikte draadloze com puternetwerken. Uit de resultaten van het on derzoek van de HZ-studen- ten blijkt dat de Vlissingers vei liger draadloos 'computeren' - ruim 54 procent is beveiligd - dan de Goesenaren en Middel burgers. Deze zijn voor respec tievelijk 49 en 48 procent bevei ligd. In totaal traceerden de stu denten 1652 draadloze netwer ken. De studenten reden in tien groepen door een groot aantal wijken in Vlissingen, Mid delburg en Goes, waar zij met behulp van apparatuur de draadloze netwerken opspoor den. Er werd daarbij gebruik ge maakt van een 'passieve' tech niek; studenten braken dus niet daadwerkelijk in in eventueel onbeveiligde draadloze netwer ken. Niet of onvoldoende beveilig de netwerken zijn voor iede reen toegankelijk. Daardoor is het mogelijk dat iemand die in het bereik van het draadloze netwerk is, daarop kan inbre ken. Een aantal studenten heeft daar om een handleiding gemaakt. Daarin staat hoe een draadloos netwerk veiliger te maken is. De handleiding is te downloaden via: www.hz.nl. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Dammenroute - de N57 van Zwartewaal naar Middelburg - is onnodig lang on veilig. Dat concludeert de On derzoeksraad voor Veiligheid. Het door Pieter van Vollenho ven voorgezeten adviesorgaan heeft onderzocht waarom het zo lang duurt voor iets gedaan wordt aan de onveiligheid van sommige regionale hoofdwegen. In het rapport 'Langdurig onvei lige regionale hoofdwegen' is ge keken naar zeven regionale hoofdwegen. Op deze wegen val len gemiddeld per jaar in totaal 23 doden en 254 gewonden. Dat is twee keer zoveel als op andere autowegen. Een van de onderzochte trajec ten is de N57. Over een lengte van 77 kilometer vallen daarop per jaar gemiddeld 53,3 slachtof fers, waaiwan 4,2 dodelijk. Dat gebeurt vooral bij frontale aan rijdingen, eenzijdige ongevallen (het in de berm raken) en onge lukken op kruisingen. Toeristen De ongevallenpiek ligt in de weekeinden en de zomermaan den, wat doet vermoeden dat bij de ongelukken vaak toeristen zijn betrokken. Als specifieke oorzaak geeft de onderzoeks raad aan dat de N57 door een combinatie van nieuw aangeleg de dammen en lokale wegen een route is met een zeer variërend wegbeeld. De onderzoeksraad stelt duide lijk dat de N57 niet behoort tot de zeven gevaarlijkste wegen van Nederland. Bij het onder zoek is gekozen voor zeven we- IJzeren Rijn blijft toekomstmuziek DEN HAAG - Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) blijft van oordeel dat het opnieuw in gebruik nemen van de IJzeren Rijn, de spoorverbinding van Antwerpen via Nederland naar het Ruhrgebied, een zaak van lange adem is. In antwoord op vragen van Ka merlid Dijksma (PvdA) stelt de minister dat ze nog niet heeft ge reageerd op een brief van de Bel gische minister Vande Lanotte waarin hij voorstelt op korte ter mijn een beperkt aantal treinen over het tracé van de IJzeren Rijn te laten rijden. Ze wijst erop dat diezelfde mi nister het Belgische parlement heeft laten weten dat investerin gen in de Uzeren Rijn geen prio riteit hebben. Zeeuwse ondernemers hopen dat heropening van de IJzeren Rijn de aanleg versnelt van een goederenspoorlijn van de Axel- se Vlakte naar Zelzate en de Sloeboog die de spoorlijn Vlis- singen-Roosendaal verbindt met de Belgische grens. gen verspreid over het land. Er zijn meer wegen met een verge lijkbare, hoge kans op verkeers slachtoffers. Hoewel bekend is hoe regionale hoofdwegen veiliger kunnen worden aangelegd, gebeurt dat vaak niet of te laat, conclu deert de onderzoeksraad. Dat komt onder meer omdat de richt lijnen voor veilige wegen niet bindend zijn. Als voorbeeld noemt de raad dat bij een snel heidslimiet van 100 kilometer per uur de beide rijrichtingen van elkaar gescheiden moeten zijn, iets wat op de N57 gedeelte lijk wel en gedeeltelijk niet het geval is. De onderzoeksraad adviseert mi nister Peijs van Verkeer en Wa terstaat minimumeisen te stel len aan de vormgeving van we gen. Ook zouden wegbeheerders vei ligheid beter moeten inpassen in het dagelijks beheer van wegen. Voor de lange termijn is door de Een blik op de middeleeuwse gewelven van slot Ostende. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers GOES - Goes viert feest! De Grote Markt is één groot podium, in middel eeuwse kledij gestoken artiesten lopen er af en aan en in de stadshaven zijn be halve creatieve koks ook historische zeilschepen neergestreken. Maar soms worden festiviteiten veel be scheidener verpakt. Soms komen er geen vuurspuwers, muzikanten, vlagge tjes of met bloemen versierde podia aan te pas. Het feestelijke gevoel wordt dan door onverwachte ontmoetingen ge voed. Zo ook tijdens de rondleiding van stadsarchivaris Frank de Klerk gister middag in en rond het verdwenen slot Ostende. In een paar woorden tovert De Klerk de onaanzienlijke parkeerplaats tussen het Griekse restaurant Rhodos en de ABN/ Amrobank aan de Singelstraat om tot een kasteeltuin met slotgrachten. Oude muren krijgen een nieuwe betekenis en de net geplante moerbeiboom ter nage dachtenis aan Jacoba van Beieren, staat er ineens niet meer zo verloren bij. Een leuk weetje: op de hoek van de Ostendestraat met de Sint Adriaans- straat heeft vroeger een toren gestaan. En de Ostendestraat heeft nog steeds een ronde bocht, omdat hij vroeger rond de slotgracht liep. Dan met z'n allen (ongeveer veertig man) restaurant Rhodos in. Een mooier contrast tussen het bevlogen verhaal van De Klerk en de namaak-Griekse zuilen is nauwe lijks denkbaar. Op verzoek van Willy van Meegen, ini tiatiefneemster van het Jacobaproject, heeft de Griekse eigenaar van Rhodos een paar muurpanelen en een stukje van het systeemplafond weggehaald.Zo wordt de bezoekers een kijkje gegund in een oude paardenstal en wordt een ze- ventiende-eeuwse sluitsteen zichtbaar met daarop de bokkenkoppen uit het wapen van de familie Van der Goes. Ook zijn met behulp van een zaklamp prachtig versierde houten plafondbal- ken te zien. Via de keuken en - wat later een toneeltrapje blijkt - bereikt de groep een aanbouw uit 1955. We staan, zo meldt De Klerk, op het podium van een oud toneelzaaltje. Ineens blijkt ook het rafelige gordijnrandje aan het pla fond een functie te hebben. Daar hin gen vroeger de coulissen. Ook het souf fleursluik is nog aanwezig in het zaaltje dat nu dienst doet als opslagruimte voor blikken gepelde tomaten en groot verpakkingen keukenpapier. En dan moet de klap op de vuurpijl nog komen. De groep wordt en masse het da mestoilet in gedirigeerd. In de hoek is een luikje weggeklapt waar doorheen, na wat gymnastische toeren, een donke re kelder bereikbaar wordt. Het blijkt een zestiende-eeuwse aanbouw. Een gat in de muur onthult de ware schat: de oorspronkelijke veertiende-eeuwse To renburg, later bekend geraakt als het slot Ostende. Gewelven Van Meegen laat er haar videocamera draaien, waardoor de middeleeuwse ge welven op een tegenover gelegen muur zichtbaar worden. De geschiedenis druipt hier van de zoldering en de muf fe kelderlucht is ervan doordrongen. En kel een rammelend skelet ontbreekt er nog. Aan de toer kan ook vandaag, zaterdag en zondag nog worden deelgenomen. En hoewel bezoekers zich eigenlijk vooraf dienden in te schrijven, kijken De Klerk en Van Meegen niet op een paar zieltjes meer of minder. De rondleiding begint steeds om 13.00 uur voor de oude bio scoop aan de Singelstraat. zaterdag 2 en zondag 3 juli 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Bruynzeel en Manni, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: J. L. F. Wortelboer, Korendijk 36, tel. (0118)644301. zondag: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel.(0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-ma 8.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Tandartsen Walcheren I. Slingenberg, Roozenburglaan 14, Mid delburg, tel. (0118) 628420. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen.don. 20.00-vrij. 20.00 uur: J. van Dierendonck, tel, (0118) 471140, vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: M Snoep, tel. (0118)471140. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. C. Brink, Meanderlaan 326, Middel burg, tel. (0118)611011. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118)612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118) 612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a,Vlissingen, tel. (0118) 470717. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Zo'n broedsucces als dit jaar heeft het valkenhok van de familie Van Gilst aan de Nieu we Rijksweg in 's-Heer Hendrikskinderen nog niet gekend. „We wonen hier sinds 2000", vertelt A. van Gilst-Remijn, „en elk jaar hadden we vier jonge torenvalken. Ik dacht eerst dat er dit seizoen niks van zou komen, dat de eieren door kraaien waren opgegeten. Tot ik die kopjes zag, vijf stuks nog wel. Voor zover ik weet is dat echt bijzonder, dat torenvalken in één nest vijf jongen krijgen." Op een ochtend heeft mevrouw Van Gilst-Remijn alle nieuwelingen op een rij in de valkenkast kunnen fotograferen. Ze geniet van het jonge grut. „Als ze voor het eerst uit de kast komen, zijn ze eerst zo stuntelig be zig." De ouders voeren voedsel aan: meestal muizen, en één keer had de moeder of vader een kraai te pakken. Het is inmid dels stil geworden rond de valkenkast. Alle jongen zijn in juni uitgevlogen. foto Adrie van Gilst-Remijn door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Velvet en Vonnevanck waren de blik vangers op de stamboekkeuring voor sportpaarden van het KWPN in Vrouwenpolder. In Heikant stalen de driejarige mer ries Vurona en Varona de show. Met dertig paarden die het pre dikaat ster wisten te verwerven scoorden de Zeeuwse fokkers ver boven het landelijke gemid delde. Het KWPN wil meer naar de fok kers toe, daarom werden de keu ringen voor opname in het stam boek en sterpredikaat begin de ze week in Heikant, Vrouwen polder én Renesse gehouden. Met een score van 74 punten voor exterieur en dito aantal voor beweging presenteerde Vu rona, van fokker/eigenaar C. de Feyter en P. Riemens zich in Hei kant als een heel fijn dressuur- paard. Ook de door J. van 't Westeinde gefokte Stravinsky- dochter liep zich met een score van 75 punten voor exterieur en 70 voor het bewegen bij de jury en de liefhebbers in de kijker. Niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief waren de fokpro- ducten die in Vrouwenpolder aan de jury werden gepresen teerd nog beter dan in Heikant. Jurylid J. Wilmink: „Met vier van de vijf merries uit de eerste groep die met hoge punten ster werden, begon het al voortreffe lijk. En daarna krijg je toch nog twee paarden te zien die daar bo venuit steken." Wilmink doelde hiermee op Vel vet, de dochter van Polansky, van fokker Telussa uit Oostka pelle. Een fraaie driejarige zwar te merrie met veel uitstraling die zowel voor exterieur als be wegen maar liefst 78 punten scoorde. En Vonnevanck, een driejarige nakomeling van de hengst Sandro Hit, gefokt door H. Pop- pelaars uit Kortgene, mocht de ring verlaten met 80 punten voor exterieur en 74 voor bewe gen. wegbeheerders van de N57 (drie verschillende dienstkringen van Rijkswaterstaat) nog geen eens luidende visie geformuleerd met betrekking tot de toekomstige vormgeving van het gehele tra ject, aldus het ï'apport. door Emile Calon MIDDELBURG - De beide Oost- burgse kinderen durven niet meer alleen te slapen. Ze zijn angstig en vrezen dat hun stief vader hun moeder komt ver moorden. De moeder zelf is er ook slecht aan toe. Ook zij is bang en vreest dat hij ooit weer eens haar huis komt binnenval len en haar dan echt te grazen neemt. „Ik wil dat hij uit mijn le ven verdwijnt", heeft ze dan ook in haar slachtofferverkla ring geschreven. De Middelburgse rechter S. van Hemert las gisteren die verkla ring voor tijdens de behandeling van de strafzaak tegen de ex-in woner van Oostburg. De man (28) wordt verdacht van poging tot doodslag op zijn vrouw, in aanwezigheid van de beide kin deren. Zij had hem al het huis uitgezet wegens mishandeling. Op de dag van haar verjaardag keerde hij terug en, aldus een getuige, viel haar aan zodra hij binnen was. De vrouw liep daarbij ver wondingen over het hele lijf op. De man kon zich gisteren maar weinig herinneren van wat die bewuste dag in februari alle maal gebeurd was. Volgens hem had zij hém juist aangevallen en getergd en had hij haar slechts één klap gegeven. Wat daarna gebeurde, dat kon hij zich niet herinneren. De man, afkomstig uit Irak, wees daarbij naar zijn trauma tisch verleden. Op achtjarige leeftijd is hij door de politie van Saddam Hoessein opgepakt en voor zestien maanden opgeslo ten in een gevangenis, aldus zijn advocaat. Wat daar gebeurd is, daar wilde hij niet over praten. Ook stipte de raadsvrouw aan dat de man zijn land ontvlucht is om te ontkomen aan bloed wraak waarvan enkele familiele den reeds het slachtoffer waren geworden. Officier van justitie G. Ooster- veld was niet onder de indruk van al die verwijzingen naar het verleden. Ze stelde klip en klaar dat de man de schuld van alles bij anderen legt en ze vermoedt dat hij niet eerlijk is als het gaat over zijn verleden. Ze merkte o dat huiselijk geweld heel ernsti is. „U heeft zonder aanleidin fors geweld gebruikt." Ze eist een gevangenisstraf van vijftie maanden waarvan vijf vooi waardelijk. Ook vindt ze dat d rechtbank hem een contactvei bod moet opleggen zodat h nimmer meer contact mag zot ken met zijn vrouw en haar kit deren. Advocaat J. van Veelen vroe om vrijspraak. Volgens haar een celstraf slecht voor de ma omdat dan de herinneringe aan vroeger terugkomen. Vo. gens haar heeft de man tij der het bezoek aan zijn vrouw ee black-out gehad en heeft h heel veel spijt van zijn dadei Ook wees ze de rechtbank op c 'zeer vervelende gevolgen va een veroordeling'. Als de rechi bank hem schuldig acht, mol de man na zijn veroordeling Nt derland verlaten omdat hij da gezien wordt als een gevat voor de openbare orde. De rechtbank doet woensdag 1 juli uitspraak. Goes nu pas bij met asielzoekers GOES - De gemeente Goes hec een inhaalslag gemaakt bij hi huisvesten van asielzoekers di een status hebben gekregei Goes heeft jaren een aanzienli ke achterstand gehad. Asielzoekers die een verblijfsvei gunning krijgen en uitgenodij; de vluchtelingen moeten een fai soenlijk huis krijgen. Daarvoc zijn de Nederlandse gemeente verantwoordelijk. Het aanti statushouders is naar ratio va het aantal inwoners over de N( derlandse gemeenten verdeeld. Zelfs aan de taakstelling voc het komende halfjaar kan Gof al voor een deel voldoen. Dooi dat de schrijnende gevallen u de groep van 26.000 asielzof kers die al erg lang op een beslis sing wachten, opnieuw worde bekeken, is de groei van c groep statushouders wat groti dan verwacht. door Maurits Sep MIDDELBURG - Vrijwilligers werk kost heel veel tijd, maar het levert ook veel waardering op. Doe het alleen als je vrijwilli gerswerk leuk vindt, doe alleen wat je leuk vindt en doe het al leen als je er echt tijd voor hebt. Maar dan is het ook wel een aan rader. Dat hebben Christopher de Gast (16), Annika Bos (16) en Yvonne Souisa (15) van de scholenge meenschap Nehalennia uit Mid delburg gemerkt. Voor school hebben ze meegedaan aan een maatschappelijke stage. Ze orga niseerden een muticulturele week voor basisschool De Cy- pressenhof. Die ging over Tur kije, Irak en Indonesië, alledrie landen die regelmatig negatief in het nieuws komen en waar over zij graag iets positiefs wil den vertellen. De week is giste ren afgesloten met een multicul- ti-feest. Nehalennia heeft in samenwer king met de Stichting Welzijn Middelburg dit jaar voor het eerst een proefproject met maat schappelijke stages opgezet. De regering wil dat middelbare scholen zulke stages vanaf het schooljaar 2007/2008 verplicht aanbieden. Doel is scholieren al vroeg ervaring op te laten doen met vrijwilligerswerk, zodat ze dat later ook naast hun baan gaan doen. Het voorpi'oefje is Christopher, Annika en Yvonne goed beval len. „Leuk dat de kinderen het leuk vonden", oordelen ze una niem. „Wel een aanrader", vindt Annika. „Je moet het sowieso een keer proberen", adviseert Christopher. Applaus Aangenaam was natuurlijk het applaus dat ze na afloop in ont vangst mochten nemen. En dat voelde voor henzelf ook ver diend. Want er zijn wel heel veel uren in gaan zitten. Na maan den voorbereiding waarin ze el ke week een keer bij elkaar kwa men, moesten ze deze week drie halve en een hele dag aan de slag. En dat naast de gewone les sen en proefwerken. „Ik had vanmorgen nog een herkan sing", lacht Yvonne. Vrijwilligerswerk naast andi werk, of dat nu school is of ee vaste baan, is niet eenvoudi] realiseren de drie zich nu. „Son mige mensen hebben ook g« woon echt geen tijd", bese: Christopher. „Want verkijk jee niet op hoeveel tijd je erin moe steken", waarschuwt Yvonni „Als je een vaste tijd in de wee kunt plannen voor vrijwilliger! werk dan lukt het wel", vei wacht Annika. „En wij ware nu met z'n drieën. Als je me meer mensen bent, wordt he ook gemakkelijker", denkt Chri stopher. De conclusie blijft: je moet he echt willen, anders werkt he niet. Daar staat tegenover de het behalve lonend ook leei zaam is. Ze hebben zo veel moe ten organiseren, dat zouden z op school nooit hebben geleere De plannen veranderden oo steeds. „Maar gelukkig is he toch nog goed gekomen", be sluit Annika. Dat vinden Yvor ne en Christopher ook. „We kur nen trots zijn op onszelf." MOERBEKE WAAS - Op zatei dag 9 juli wordt een grensovei schrijdende wandeling me ezels gehouden. Het vertrek i vanaf Mennershof aan de Kruis straat in het Belgische Moerbe ke-Waas. Vanaf tien uur wordt gelopen over afwisselend Nederlands e Belgisch grondgebied door bos sen, langs kreken en over poldei wegen. Bij de wandeling is d Perenboomgatroute leidraac Deze geheel nieuwe wandelrou te door het Waasland heeft ee lengte van in totaal ongeveer kilometer, waarbij ook een tus senstop zal worden gemaak met de mogelijkheid om te lun chen. Wie aan de lunch mee wi doen, moet dat vooraf doorgc ven. Opgeven of meer informa tie is mogelijk via Eddy, Marin ja en Egon Leenknecht, 0115 564563 of info@leenknecht-agr. nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16