Het oog van de meester PZC PZC www.pzc.nl/abonneren 3 euro korting op het boek 'Door het oog van Willem Mieras' 12 )ctie het alfabet van Zeeland Verras een familielid of een vriend(in) met een cadeau abonnement op de PZC het alfabet van Zeeland vrijdag 1 juli 2005 Twee onderwerpen voerden deze week de boventoon op Forum (www.pzc.nl): de geboorte van prinsesje Alexia en het A-theater dat ooit, ooit in Middelburg moet verrijzen. Eerst het theater. Nu blijkt dat het bestaande bouwplan veel te duur uitvalt, moet worden gekozen voor een kleinere schouwburg of een theater op een andere plek dan waar nu een volgestroomde I bouwput ligt. Bart schrijft: 'Het heeft inderdaad veel geld gekost, j En het gaat nog veel geld kosten. Als men kiest voor een andere lo- I catie lopen de kosten ook gigantisch op. Alleen al de schouwburglo-1 ze periode (3,5 jaar minimaal bij een andere locatie) waardoor er personeel op de pay-roll staat voor een opdracht die niet uit te voe ren is kost enkele miljoenen voor de gemeente. En wat als dit alles zorgt voor het sluiten van de huidige schouwburg? Zestig man in de WW, en wat kost dit dan de gemeenschap en de gemeente? De ge meente moet gewoon doorgaan op de ingeslagen weg, hierdoor krijg j je nog wat geld terug van de investering.' Tony vindt dat het theater gebouwd moet worden doorexperts op het gebied van bouw in waterproblemen. Daarnaast moeten de men sen opstappen die nu de verantwoording hebben gedragen maar niet kunnen.' 'Streep eronder en opnieuw beginnen', vindt Albert. 'In een theater gebeurt het aan de binnenkant. Kies een plaats tussen Vlisingen en Middeburg (Vrijburg?) en plaats daar een grote schoenendoos met duizend stoelen en groot podium. Huicüge bouwput verkopen aan een projectonwikkelaar.' Eric noemt het onzin dat de put niet waterdicht te krijgen is en een j nieuwe binnenbak behoeft. 'Met een beetje boerenverstand (een me ter water uiteruit pompen, de lekken opzoeken en de zwakke plek ken uit het beton jekkeren en opvullen met nieuw beton, en dan de volgende meter enz, enz) is de bestaande put goed te repareren. Dan hoeft er niet gezocht te worden naar een andere locatie en is het reeds geïnvesteerde geld niet verloren. In ieder geval valt een derge- lijke aanpak te proberen. Kunnen we gelijk zien of het onlangs ge noemde percentage wand dat niet goed zou zijn, klopt.' Een deelnemer aan het Forum die zich Zeeland noemt, vraagt zich af:'Hoezo verder? Er is toch geen geld pieer voor? Laten ze eerst die mensen maar eens schadeloos stellen die met allerlei loze beloftes aan het lijntje gehouden worden. Het college en de raad kunnen nu nog laten zien wat hun woord waard is, maar ik heb het stille ver- j moeden dat dit het werkje wordt voor de volgende gemeenteraad. Ze zullen het wel proberen uit te stellen tot de verkiezingen en dan mag een ander het op gaan knappen. Hoeveel rapporten en onder- zoeken zijn er nu al geweest? Heeft het enig nut gehad? Nee dus.' Alexia Tot slot werd op Forum de vraag gesteld of we allemaal zo be nieuwd zijn naar de dagelijkse beslommeringen van Amalia en haar pasgeboren zusje Alexia. 'Maatje' reageerde nuchter: 'Ik hoef niet te weten of het zusje van Amalia wel of niet goed eet en hoeveel be zoek ze krijgt. Laten we gewoon onze Hollandse nuchterheid bewa- ren.' W. Peereboom denkt dat meer foto's en verhalen meer interes- se en betrokkenheid bij het koningshuis wekken, 'wat misschien goed is voor de samenleving en de verstandhouding met de Oran- jes.' En Kaatje zegt:Laat ze lekker van hun kraamtijd genieten.' Citaat 'Velen verliezen hun verstand niet omdat ze er geen heb ben.' A. Schopenhauer Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. De internetsite van de PZC (www.pzc.nl) beschikt over een Gastenboek, waar bezoekers vanuit de hele wereld een bood schap kunnen achterlaten. Sommigen gebruiken het gasten boek om zelf maar eens voor journalist te spelen. En dat mag, mits uiteraard de gebruikelijke fatsoensnormen in acht worden genomen. Zo schrijft Mare dat hij tijdens de havendagen in Ter- neuzen werd teleurgesteld om dat zijn geliefde Lamaketta's amper aan bod kwamen: 'De or- ganistatie van de havendagen heeft iedereen mooi teleurge steld. Waar een grote massa stond te wachten op het optre den van De Lamaketta's, de top- band uit Temeuzen en omstre ken, kwam de organisatie met het bericht dat de jongens maar 10 minuten mochten spelen, omdat er in de tent naast het po dium een band zou gaan spelen. Je zou toch verwachten dat Zeeuwse muziek een klein streepje voor zou krijgen, niet waar? Ik hoop dat het bestuur bij zichzelf te rade gaat, en de juiste conclusie trekt, want als je zo'n groot evenement niet goed genoeg kan organiseren, moet je opstappen.' In de PZC van maandag sprak stichting- voorzitter P. Eijsackers van 'een pijnlijk voorval. Dat was een or ganisatorische blunder, die we volgend jaar in overleg met de band willen goedmaken.' door Ingrid Huibers Ziet persfotograaf Willem Mieras tij dens een wolkbreuk een jongetje op een luchtbed door het regenwater drijven, dan maakt hij geen foto. Nee, hij gaat rustig een minuut of twintig staan wachten. Net zolang totdat een meisje - kaplaarzen aan, paraplu boven haar hoofd - het drijfnatte ventje naar binnen maant. „Dan pas is zo'n plaatje af." Enthousiast wijst Mieras op de betref fende foto die gisterochtend de voorpa gina van de PZC sierde. „Juist die para plu doet het hem, hè. En de manier waarop dat meisje staat en dat manne tje bij zijn jas grijpt." De zoektocht naar het perfecte beeld laat hem eigenlijk nooit los. „Onbewust ben je eigenlijk altijd aan het speuren naar een goede foto", geeft Mieras toe. En valt zijn oog ergens op, dan moet al les en iedereen wachten tot er een foto is gemaakt. Mieras: „Saskia, mijn vrien din, weet dat inmiddels. Als we op va kantie zijn en ik meld dat ik even een foto ga maken, dan weet zij dat ik op zijn minst een kwartier weg ben." Een paar weken terug bovenop het dak van de Sint Pieter in Rome, kreeg Mie ras ineens weer zo'n ingeving. „Als je daar over het dak loopt, sta je op een ge geven moment vlak achter de beelden. En dat is leuk, want die beelden zie je normaal alleen maar van de voorkant, zo zijn ze ook bedoeld. Aan de achter kant zitten lelijke stangen om die ge vaartes overeind te houden", vertelt hij. „Ik dacht: Ik wacht net zolang tot er een vogel achterlangs vliegt, dat geeft een mooi effect. Dus toen heb ik er best wel een tijdje gestaan, maar het is uit eindelijk wel gelukt." Wat hij later met zo'n foto doet? „Niks", zegt Mieras. „Tenminste, hij zit gewoon bij de vakantiefoto's natuur lijk. Maar als ik zo'n foto niet maak, dan vraag ik me achteraf steeds af hoe die geweest zou zijn. Dat laat me niet los." Het resultaat van dertig jaar wachten, doorbijten en volharden is samengebald in Door het oog van Willem Mieras, 30 jaar persfotografie in Goes. Driehon derd foto's tonen het oog van de mees ter. En dat zit 'm vaak in details. Zoals de sloffen van Albert Borries en Maria Louise Serierse, het voormalige circusechtpaar dat in 1982 door Mieras op de foto werd gezet. Aandoenlijk en open blikken de clown en trapezewerk ster, toen beiden negentig jaar, in de lens. Of neem de foto van een jurylid dat tij dens een hondenkeuring in de Zeeland hallen (1987) even de tijd neemt om het voorwerp van zijn inspectie flink te knuffelen. Intiem Mieras zit dicht op zijn onderwerp, waardoor de foto's intiem en vaak ook ingetogen zijn. Dé enkeling staat voor de lens van Mieras symbool voor het ge heel. Een verstandelijk gehandicapte man in een ballenbak van dagverblijf De Rank (1996) geeft een perfecte in druk van de zorg en betrokkenheid voor de patiënten. En onder de foto van een Fariaclown in zorgcentrum Ter Weel (2004) hoeft nau welijks nog een onderschrift. Als je de reactie van de stralende, oude dame op de met rode neus getooide artiest ziet, is het overbodig om nog uit te leggen dat de clowns de eentonigheid van het le ven in verzorgingshuizen willen door breken. Het is mooi om te zien dat Mieras het fo tograferen nog lang niet beu is. „Als je geen belangstelling voor je onderwer pen meer kunt opbrengen, moet je stop pen", vat hij zijn beroepsethiek nuchter samen. En dus vertrekt Mieras begin de ze maand vol goede moed naar Wilhel- minadorp waar zwemmers van het Cios hun jaarlijkse duik in het kanaal ne men. Dat het minstens de tiende keer is dat hij het evenement voor de PZC op de foto moet zetten, stoort Mieras al leen als hij in zijn auto klimt op weg naar Wilhelminadorp. Eenmaal ter plek ke krijgt de jacht op een mooie plaat toch de overhand. Mieras kiest eerst po sitie langs het kanaal waar ruim hon derd zwemmers, voorzien van knal oranje badmutsen, te water gaan. Dan snel in zijn auto een stukje verder langs het kanaal. Nog eens proberen. Weer niet naar tevredenheid. Op naar de brug, maar nog steeds is het niet hele maal naar zijn zin. Dan toch nog maar even de andere kant van het kanaal pro beren. Mieras kiest uiteindelijk voor de foto waarop vier tot op het bot verkleumde zwemmers langs een touw de glibberige kant weer op proberen te klauteren. En zo blijkt een op zichzelf weinig verras send evenement toch weer goed voor een veelzeggend beeld. De foto's van Willem Mieras zijn, behal ve in zijn boek, ook nog tot en met zater dag 10 september te bewonderen in de Grote Kerk. 'Door het oog van Willem Mieras' is met de PZC-kortingsbon die elders op deze pagina staat te koop voor 22 euro bij De Koperen Tuin of Het Paard van Troje. Persfotograaf Willem Mieras aan het werk. foto Marijke Folkertsma Ja, ik wil graag profiteren van 3,- korting op het boek Door het oog van Willem Mieras Woonplaats: Naam: Voorletters: Adres: Postcode: Geboortedatum: Telefoon. E-mail adres: Boekhandel 'De Koperen Tuin', Keizersdijk 16, Goes Boekhandel 'Het Paard van Troje', Lange Vorststraat 2, Goes Zie voorwaarden elders op deze pagina Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is niet verantwoordelijk en kan met aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie. 'Door het oog van Willem Mieras' laat zien hoezeer ook Goes in dertig jaartijd is veranderd. De stad is veranderd (en per saldo mooier geworden) en de mensen zijn veranderd. Ook het werk van Willem Mieras is veranderd. Zwart-wit heeft plaats gemaakt voor kleur, maar op het vlak van de portretfotografie gelukkig ook niet altijd. Tijdrovende ontwikkelings- en afdrukprocedures in de donkere kamer zijn vervangen door de geweldige snelheid van de digitale fotografie. PZC abonnees kunnen nu dit gebonden boek met 300 foto's, voorzien van korte verklarende teksten, kopen met een korting van 3 euro. Vul de onderstaande bon volledig in en u ontvangt 'Door het oog van Willem Mieras' voor slechts 22,-. Het boek is te koop bij 'De Koperen Tuin' of 'Het Paard van Troje'. Ontvanger cadeau-abonnement naam ontvanger voorletter(s) straat postcode telefoon ingangsdatum plaats ti.vnv conlrole bezorging) Voor maar 9,95 krijgt hij of zij vier weken lang de PZC iedere ochtend thuisbezorgd. Gever cadeau-abonnement voorletters) Ik geef hierbij toestemming eenmalig 9,95 van mijn mijn giro/bankrekening te laten afschrijven (ik vul mijn rekeningnummer en handtekening in): giro-/bankrekening handtekening In hef colofon van de P2C vindt u nadere informatie. Stuur de volledig ingevulde bon een week voor de gewenste ingangsdatum naar: PZC, t.a.v. afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) en u krijgt een feestelijke cadeaubon, om te overhandigen, tijdig toegestuurd. Bel voor meer informatie gratis: 0800 - 0231 231 of ga naar www.PZC.nl/abonneren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 12