PZC ater biedt eeland neer banen Invulling Zeelandhallen rond Makelaar in luxe en genieten Carrièremakers moeten sokken dragen op kantoor oppelaars ziet kansen Onderhoud aan boogstuw Driel Verzet VS tegen overname Unocal EU overweegt regels voor eco-vis Waldeck gaat volgens NMa vrijuit IMF pessimistisch over Duitsland )nibudsman n Interpolis lakken samen ossiers aan het bedrijf donderdag 30 juni 2005 irBen Jansen DDELBURG - Aquacultuur vernieuwingen in de visserij eten de komende acht jaar en- honderden arbeidsplaatsen everen. Met deze inzet steunt dagelijks provinciebestuur laantal initiatieven op dit ter- i. Doel is het verlies van kgelegenheid als gevolg van beëindiging van de mechani- kokkelvisserij goeddeels op angen. subsidies, lobbywerk in Haag en de organisatie van rleg tussen betrokken par- n wil gedeputeerde A. Pop aars (landbouw en visserij) te bereiken dat Zeeland de icultuurprovincie van Ne land wordt. „We hebben al imago, maar we moeten er »r gebruik van maken. In island telen boeren al craal. Waarom kan dat dan hier?" Hij ziet een rol voor land als kenniscentrum en eftuin op het gebied van acultuur en als provincie ir ondernemers met ver wende ideeën zich ver- ;rd weten van ruimte en ,n. vernieuwende ideeën zijn er )p. Er wordt nagedacht over kweek van kokkels, zowel lendijks als binnendijks, ver- ikbaar met de teelt van mpignons of de kweek van ers. venteelt erkweker B. Meijering van sy Baits bij Wilhelminadorp boeren inschakelen bij de fik van zijn product. Voorlo- bij wijze van proef met twee ren. Bij succes kan deze acti- it een interessante neven teelt voor agrarische bedrijven opleveren. Kruiningenaar J. Poleij wil, be geleid door teelttechnisch onder zoek. verder aan de slag met de teelt van zeekraal, zeeaster, zee kool en asperge. P. Buizer krijgt steun voor mos- selkweek op open zee. De stich ting Zeeschelp in Kamperland wil van het voormalige veldsta- tion van het Rijksinstituut voor Kust en Zee aan de voet van de Oosterscheldekering een proefstation voor mariene aqua cultuur maken. Het wordt opge zet als een bedrijfsverzamelge bouw waar beginnende onderne mers, onderzoeksinstituten en andere organisaties kunnen ex perimenteren met nieuwe vor men van aquacultuur op en aan zee. Proefboerderij Poppelaars is er ook over verheugd dat de boerenorga- nisatie ZLTO mee wil denken, bijvoorbeeld over de kweek van kokkels. Daarbij kan proef boerderij De Rusthoeve in Kamperland worden ingescha keld. De provincie steekt geld en ener gie in al dit soort initiatieven omdat het gaat om belangen die van betekenis zijn voor meer dan één gemeente. De gedepu teerde verwacht niet dat de ont wikkelingsmaatschappij die de provincie gaat oprichten zal deelnemen aan aquacultuur- en visserij projecten. „Het geld is niet het probleem in deze sector. Het gaat vooral om het zien en benutten van mo gelijkheden. Vaak is het genoeg wanneer ze verschillende par tijen bij elkaar brengen en hier en daar een steuntje in de rug ge ven." DRIEL - Balancerend bovenop de bogen van de stmvdeuren in Driel, schildert een medewerker van het staalkabelbedrijf Mennens uit Dongen het kabelwerk. In de Rijn bij Driel bevindt zich een van de drie boogstuwen van Nederland. De stuwkabels bij Driel zijn uniek voor een stuw, omdat ze verdicht zijn. Voordeel daarvan is dat het weer er minder vat op heeft en dat er minder rek in zit. Op dit moment wordt gewerkt aan het onderhoud van de kabels omdat de waterstand laag is en de stuwdeuren gesloten zijn. foto ANP door Jeffrey Kutterink GOES - De contracten voor het vrijetijdscentrum bij de Zeeland hallen liggen klaar. Ze moeten alleen nog worden ondertekend en dat gebeurt op 4 en 8 juli. Ook de financiering is rond. De nieuwe exploitant Libéma wil de bouwvergunningen dan ook voor half juli aanvragen. „Er zit schot in." Het bouwschema is krap, reali seert directeur Dirk Lips van Libéma zich. Hij gaat er nog steeds van uit dat het complex in september 2006 open kan. Lips verwacht voor het eind van het jaar met de bouw te kunnen beginnen. „Maar dat is afhanke lijk van hoe snel de gemeente de aanvraag voor de renovatie en de nieuwbouw goedkeurt. En het is afwachten of er nog be zwaren op de plannen worden ingediend." Na veel plannenma kerij is de invulling van het vrijetijdscentrum rond. Er komt een bioscoop, fitnesscentrum, bowlingbaan en snookercen trum, een vrijetijdswinkel en een chinees restaurant. Movie Unlimited tekent voor de exploi tatie van de bioscoop. Het be drijf heeft bioscopen in Hooge- veen, Kampen, Meppel, Winschoten en Zevenaar. De bio scoop wordt niet al te groot met drie zalen en zeshonderd stoe len. Het complex zal zich onder scheiden door extra service te bieden in de zaal, zoals drankjes bestellen vanuit de stoel. Het Zeeuwse Leisure Company neemt de bedrijfsvoering van het fitnesscentrum op zich. De familie Wu zet de handtekening voor het Chinees restaurant Happy Wok. Wie de bowling baan en snookercentrum gaat exploiteren is wel bekend, maar Lips wil de naam niet noemen. „We hebben dat afgesproken met de ondernemer. Over de invulling van detailhan del wordt nog gesproken. „Het gaat om een leisure gebonden re tail. Dat zal waarschijnlijk een sportzaak worden. We willen ze ker niet concurreren met be staande zaken in de binnen stad." Na de renovatie is het be staande complex niet meer her kenbaar. „Het complex krijgt een nieuwe gevel. Het deel waar nu de horeca in zit wordt ge sloopt en maakt plaats voor een gebouw waarin de nieuwe en tree en horeca komt. Dat deel is ook het verbindingsstuk tussen de nieuwe derde hal en het be staande complex." Het asfalt voor het nieuwe par keerterrein ligt er weliswaar al, maar het terrein moet na de bouwvakantie echt helemaal klaar zijn. De totale kosten lig gen rond de twaalf miljoen eu ro, schat Lips in. LONDEN - Amerikaanse Congresleden die zich hebben uitgesproken tegen de overname van olieconcern Unocal door het Chinese CNOOC, blijken campagnegelden te heb ben gekregen van Chevron. Dat heeft de Britse zaken krant Financial Times gisteren gemeld op zijn website. De krant zegt zich te baseren op openbare stukken. Chevron en CNOOC hebben beide hun zinnen gezet op Unocal. Chevron deed dit jaar als eerste een bod van 18 miljard dollar. Vorige week kwamen de Chinezen daar overheen 18,5 miljard dollar in contanten. De betrokken Congresleden hebben sinds 2002 meer dan 100,000 dollar ontvangen. Dit heeft de vraag doen rijzen of Chevron iets te maken heeft met het politieke verzet tegen een mogelij ke Chinese overname, aldus de Financial Times. ANP BRUSSEL - Brussel overweegt minimumeisen te stellen aan ecologische visproducten. Eurocommissaris Borg (Vis serij) is gisteren een debat begonnen met organisaties en belangstellenden over de eventuele noodzaak. De Europese Commissie vindt milieuvriendelijke visserij en viskweek belangrijk. Maar van de huidige keurmerken is soms lastig te zien hoe betrouwbaar ze zijn, aldus Borg. Hij denkt ook aan een EU-keurmerk voor eco-vis, maar vermoedt dat dit momenteel onpraktisch is. ANP DEN HAAG - De kartelwaakhond NMa heeft besloten niet op te treden tegen Waldeck, het moederbedrijf van de Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) en Studieplan. Uit gebreid onderzoek heeft uitgewezen dat het bedrijf geen misbruik heeft gemaakt van zijn sterke positie op de markt voor schriftelijk particulier onderwijs, aldus de me dedingingsautoriteit gisteren. De NMa verdacht Waldeck er lange tijd van zijn machts positie te misbruiken door lespakketten tegen verliesge vende tarieven aan te bieden. Op die manier zou dochter bedrijf Studieplan zijn concurrent de Nederlandse Hand els Academie uit de markt willen drukken. Twee jaar geleden verbood de kartelpolitie Waldeck nog met de prijzen te stunten. De NMa concludeert nu dat het onderwijsbedrijf niet buiten zijn boekje is gegaan. De be langrijkste motivering daarvoor is dat het marktaandeel van Waldeck kleiner is dan werd aangenomen. ANP BERLIJN - Het Internationaal Monetair Fonds heeft de groeiprognose van Duitsland voor 2006 naar beneden bij gesteld. Bronnen melden dat het IMF nu uitgaat van een economische groei van 1,3 procent. Dat was 1,8 procent. Eerder verlaagde het IMF ook de vooruitzichten voor dit jaar naar 0,8 procent. Die inschatting blijkt nu iets te som ber. Doordat het in eerste kwartaal redelijk ging, houdt het IMF het nu op 1 procent voor heel 2005. Dat komt overeen met de prognoses van de Duitse regering. Het IMF wijt het sombere economische klimaat in Duits land vooral aan de zwakke binnenlandse vraag. Over de sociale en economische hei*vormingen die de regering in gang heeft gezet is het IMF meer te spreken. Het begro tingstekort blijft echter ook dit jaar met 3,8 procent te hoog. De Europese regels stellen een maximum van 3 pro cent. AFP/DPA/ANP ILBURG - Stichting De mbudsman en de Tilburg- (i verzekeraar Interpolis man samen proberen lang epende letselsschadedos- ers op te lossen. olgens schadedirecteur i Hommel van Interpolis edt de nogal vreemde sa- enwerking tussen een be- ngenorganisatie en een irzekeraar de kans aan te inen dat ook verzekeraars ien belang hebben bij 'sle- 1 inde pijndossiers'. Het lat om een proef van tjyee ar. In een samenwerkings- 'ereenkomst is geregeld 3 it Stichting De Ombuds- r an de werkzaamheden u lfstandig en onafhanke- k zal verrichten. Op de af- i ndeling van letselscha- (in is de afgelopen jaren iel kritiek geweest. In no- imber 2003 publiceerde ichting De Ombudsman t onderzoek 'Onderhan- ilen met het mes op tafel; j n zoektocht naar redelij k- id', waarin de structure 's problemen bij de rege- ïg van letselschades in art werden gebracht. In t onderzoek kregen verze- j raars het verwijt weinig ortvarend te werk te an. Trage schadeafhande- i ig heeft vaak vervelende s volgen. Het slachtoffer mpt niet alleen met de weeën van het ongeluk, t iar raakt ook verzeild in n lange procedure om fi- v nciële genoegdoening. teipolis wil, zo zegt Hom- fl, alle mogelijkheden be- tten letselschadeslachtof- 's niet langer op een fi- nciële compensatie te la- i wachten dan nodig is. r 'e afgelopen periode *bben wij waar mogelijk verbeteringen aange- i icht. De samenwerking npt Stichting De Ombuds- tn is een nieuwe stap die afhandeling van letsel- e iaden soepeler moet la- verlopen." i stichting gaat in tien za- hfn van Interpolis de rol 'n coach vervullen. Dat I zeggen dat het slachtof- 5 kan rekenen op een in- isieve begeleiding. GPD door Jeffrey Kutterink WEMELDINGE - Voor sommi gen kan het een lastige keuze zijn: een penthouse in Spanje óf een boot kopen. Enkelen hak ken de knoop direct door, maar gemiddeld soebatten de meesten er een jaar over. Hoewel het een lieve duit kost, krijgen de geluk zoekers er ook wat voor. Niet al leen een jacht, maar vooral ook veel luxe. En niet alleen aan boord. Donoghue Moriarty Yachting is een makelaar in motorjachten vanaf 100.000 euro. Dealer van nieuwe jachten van het Britse Sunseeker en binnenkort aanbie der van dagcharters van motor jachten. Maar de gewone man zal eerder spreken van een ma kelaar in luxe en geluk. Bemiddelaars in schepen zijn er in Nederland wel meer; 235 om precies te zijn. „De meeste rich ten zich op klein materieel", weet Frank Sommeling. Samen met Dion de Hamer en Tom Wig more vormt hij de directie. „Wij concentreren ons op de boven kant van de markt." Ofwel een specifieke en dus ook kleine groep: 150 tot 200 van de 600.000 watersporters in Neder land. Dat zijn veelal onderne mers of mensen die het hebben gemaakt. Variërend tussen de 35 en 50 jaar oud en hebben één ding gemeen: ze willen genieten op het water en even de boel de boel laten. Daar hangt wel een prijskaartje aan. „De occasions gaan vanaf 100.000 euro. Nieuwe schepen kosten minstens drie keer zo veel. We bemiddelen bewust niet in goedkopere schepen. Bied je vandaag een jacht aan van 90.000 euro, dan is dat vol gende maand al snel eentje van 80.000 euro. Dan vervreemd je je van de doelgroep." Die mensen verwachten luxe. Niet geheel toevallig zijn het de zelfde met een voorliefde voor snelle auto's. „BMW, Mercedes, maar ook Porsche en Ferrari." Aan de schepen zal het niet snel liggen. „Mensen verwachten comfort en ruimte. Veel ruimte. Dus ze willen aparte hutten voor de kinderen, een salon, douchecabines, platte televisie schermen, dvd-installaties, hout, leer en navigatiesystemen. Minimaal dienen twee motoren van 150 pk aanwezig te zijn. yeel van die zaken zijn dan ook al standaard ingebouwd." De Directeuren De Hamer (1) en Wigmore staan voor een Sunseeker portofino 46. jachten variëren in lengte van pakweg twaalf tot twintig me ter. „Bij de grootste praat je al snel over twee miljoen euro." Voor watersporters die op zoek zijn naar dat soort luxe sche pen, maakt het niet uit waar de jachtmakelaar is gevestigd. „We- meldinge ligt prachtig. De plaats is goed en snel bereik baar. Meestal zonder files. En je kunt snel de Oosterschelde opva ren en daar vandaan lonkt de open zee. De jachten zijn alle maal zeewaardig. Vaak wordt ermee naar Engeland gevaren." De kopers stellen zeer hoge ei sen aan de verkoper. „De eerste keer verkopen is één ding. Maar mensen aan je binden is veel moeilijker." De strategie van Donoghue Moriarty Yachting is het bieden van life-style. Van luxe service. „Kopers bellen we iedere week op of we nog iets voor ze kun nen betekenen. Vinden mensen dat vervelend, doen we dat na tuurlijk niet. Maar de tijd na de verkoop is het meest belangrijk: dan begint het genieten. Wij pro beren daar een rol in te spelen. Naam: Donoghue Moriarty Yachting Plaats: Wemeldinge Opgericht: 2004 Aantal medewerkers: 4 Omzet: 2,5 ton Als iemand bijvoorbeeld in Utrecht woont en met zijn schip niet vanuit Wemeldinge, maar vanuit Willemstad wil vertrek ken, kunnen we dat schip daar naar toe varen. Tegen betaling uiteraard. We kunnen op ver zoek de boodschappen klaarzet ten, het schip technisch controle ren en aftanken. Desnoods laten we de eigenaar met een limousi ne ophalen. Kortom: we zorgen ervoor dat de eigenaar op vrij dagavond op het dek zijn wijn tje of pilsje kan drinken, zodat die direct kan genieten. Om ver volgens de dag ema het water op te gaan. Zonder zorgen." Mond-tot-mond Kopers trekt het bedrijf niet door te adverteren in de Water kampioen. „We adverteren wel in de Vaarkrant van de Tele graaf, maar we moeten het voor al hebben van mond-tot-mond reclame. Dit wereldje is zo klein, iedereen kent ook ieder een. Mensen met dit soort sche pen liggen vaak aan dezelfde steigers. Ze stappen eens bij el kaar aan boord, praten met el kaar." Belangrijk ook voor toe komstige klandizie. „De erva ring leert dat mensen om de drie jaar een ander schip kopen. foto Dirk-Jan Gjeltema Vaak is het zo dat de behoefte aan meer ruimte zich al na een maand of twee aandient. Juist ook omdat mensen bij elkaar aan boord stappen. Een meter langer betekent ook meer breed te en hoogte. Het is net als met huizen. Dan al begint het koop proces." Behalve op de Neder landse markt, richt Donoghue Moriarty Yachting zich ook op de Belgische en Duitse. „Per land zijn er gemiddeld vijf soort gelijke makelaars. We willen de groep van rond de tweehonderd per jaar met vijf uitbreiden." Hoewel het bedrijf op 1 decem ber is opgericht, zijn er negen schepen verkocht, waaronder twee nieuwe. Het doel is om in 2007 tien nieuwe schepen af te zetten. Hoewel de marges laag zijn, moet de omzet dan zijn ge groeid tot een miljoen euro. Paul Nouwen, oud-algemeen di recteur van de ANWB, opent za terdag het kantoor in Wemeldin ge. „We verwachten 250 men sen. Je kunt ook zeggen: ambas sadeurs van ons bedrijf. Want hun verhalen moeten anderen weer overtuigen." Wie carrière wil maken, kan op kantoor volgens experts als man beter sokken dragen met dit war me weer. Sandalen en een korte broek raden ze af. door René Bouwmeester DEN HAAG - Naar het werk in een bermuda, Hawaï-shirt en sandalen. Dat is op de meeste kantoren niet de manier om se rieus genomen te worden. Net als het overhemd met korte mouwen en, voor vrouwen, kor te rokjes en blouses met een drukke fantasieprint en badslip- pers. Deze kledingstukken zijn in strijd met de ongeschreven re gels van de kantooretiquette. Maar wat kan een carrièrema ker (m/v) dan dragen tijdens een hittegolf? „Een dun wollen pak", stelt imageconsultant El len Leicher uit Gouda voor. „Mannen zouden voor lichtere kleuren kunnen kiezen." Paul Niessen van mannenmodewin kel Oger uit Den Haag adviseert ook een dun wollen kostuum. „Dat is prettig te dragen als het warm is, maar het mag ook een linnen of katoenen pak met een mooi overhemd zijn. Een lichtge kleurd wollen pak is niet meer van deze tijd." Decolleté Voor vrouwen is de keuze gro ter. Jurken en rokjes kunnen meestal wel, als ze maar niet te kort zijn. Tot de knie of er net over is een mooie lengte, vindt Laura Dufour, stijladviseur van het Stijlhuis uit Amsterdam. Blouses, truitjes en vestjes kun nen ook wel, zolang ze niet te diep zijn uitgesneden. „Een diep decolleté is nooit geschikt voor kantoor. Dat leidt af", aldus Du four. Leicher denkt dat een T-shirt ook kan. „Maar dan zon der blote top of je moet een jasje of blouse aanschieten als er ex terne contacten zijn. Het moet niet te bloot, dat is voor de vrije tijd." Een carrièreman draagt geen slippers of sandalen naar het werk. Gewone schoenen vol staan, meent Niessen. „Schoe nen zijn niet echt temperatuur- gevoelig, maar 's zomers mogen ze lichter van kleur zijn. Cognac- kleurige schoenen staan prima onder een lichter pak. En bij schoenen horen altijd sokken." Blote benen en open schoenen kunnen voor een carrièrevrouw weer wel, zegt Dufour, op voor waarde dat ze er verzorgd uit zien. Vrouwen met spataderen, doen er volgens haar beter aan een linnen broek aan te trekken. Maar niet alles is onder te verde len in goed of fout. Er zijn ook twijfelgevallen, waarover min der makkelijk een oordeel is te vellen. Het linnen pak bijvoor beeld. Dufour vindt dat vrou wen dit heel goed kunnen dra gen. „Mits ze het gekreukel van de stof kunnen compenseren door er verder heel netjes en ver zorgd uit te zien en mooie acces soires te dragen." Mannen kun nen volgens haar het gekreukel van een linnen pak niet opvan gen met andere accessoires. Niessen denkt dat mannen een katoenen of linnen pak juist wel aankunnen, maar dan wel in combinatie met een mooie shirt en das. En dan het overhemd: moet het lange of korte mouwen hebben? Een korte mouw kan eigenlijk niet, vindt Leicher. „Zeker niet als het onder een colbert wordt gedragen. Dan moet het man chet van het overhemd zicht baarzijn." Dufour adviseert ook een hemd met lange mouwen. „Als je dan je jasje uitdoet zie je er nog enigszins gekleed uit. In noodge vallen kun je dan je mouwen op rollen." Als er geen klantencontacten of presentaties zijn, of als is afge sproken op vrijdag in vrijetijds- kleding naar de zaak te komen (casual friday), kan het wel wat minder chic. „Een katoenen broek met een overhemd erop is toch het netste. Met een jasje er bij kom je ook goed voor de dag als dat toch zou moeten", zegt Leicher. „In de it-sector of in de creatieve beroepen dragen men sen wel een T-shirt en een korte broek. Maar het is de waag of je dan serieus overkomt. Dan is het beter om een lange broek met een net T-shirt te dragen of een overhemd met korte mouw." Het poloshirt kan vol gens Niessen een goed alterna tief zijn. „Met een katoenen broek en een jasje kan dat op 'ca sual friday'." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9