?zc Kennis maken in Zeeland ^ilms als tijdelijk glas-in-lood op gevels ELICHT Morrison en White toppers op Gents Blue Note Festival 19 Wandeltocht in ud-Vossemeer oottocht van Zonnebloem Onderwij sakkoord cunst Mariabeeld in schijnwerpers Illegale vissers aangehouden Sponsorloop voor gehandicapten Roep om aanpak rattenplaag Doodsoorzaak man bekend Wandeling langs beelden Goese zomerexpositie donderdag 30 juni 2005 D-VOSSEMEER - Wie van adelen houdt, moet zaterdag uli in Oud-Vossemeer zijn. dorp staat die dag in het te- van de Zevendorpen-wan- tocht over Tholen. ndelsportclub Vosmeer ver- cht weer een recordaantal ■lnemers aan de start. Tot nu is dat elk jaar gelukt. Vorig r kwam de teller op 1901 ndelaars uit. De Zevendor- wandeltocht geldt als de tste voorbereiding op de Nij- egse Vierdaagse in het zuid- ;ten van Nederland, keuzes bestaat uit afstanden vijftig en veertig kilometer irt tussen zeven en negen uur morgens), dertig kilometer isen zeven en tien uur) en vijf- i, tien en vijf kilometer (start twee uur 's middags), irtplaats is café Hof van Hol- id aan de Ring 39. Voorin- irijven kan bij Leen Pland- tn 0166-672953 of via het hailadres iwscv@zeelandnet.nl elijk met de wandeltocht in Oud-Vossemeer de ring- rmarkt en het Zeeuws kam- enschap voor dweilbands. CSKENS - Voor 225 mensen West-Zeeuws-Vlaanderen It morgen een Zonnebloem- jittocht gehouden. Zij worden eleid door 36 vrijwilligers de Zonnebloem, het Rode verpleegkundigen van jiiszorg en ook Radio Delta is ent. Verder gaan een gids, l dominee en een arts mee als jeleiding. p 9.00 uur vertrekt de Eureka pn Rederij Eureka uit Deven- vanuit de haven van Bres- lis om een vaartocht te maken br de Zeeuwse wateren. Er jrdt gevaren door het Kanaal pr Walcheren en over het prse Meer. J een vaartocht door het Ka- ^1 door Zuid-Beveland gaat weer richting Breskens, ar de boot om 17.00 uur af- ert. Veel vrijwilligers staan Ir gereed om de deelnemers i de boottocht weer naar huis brengen. door René Schrier Er is iets bijzonders gebeurd in Zee land. Molens in het ambtelijk appa raat en het Zeeuwse onderwijs kunnen best snel draaien. In amper drie maan den tijd is er een Zeeuws onderwijsak- koord uit de grond gestampt. Het krijgt de dubbelzinnige titel 'Kennis maken in Zeeland'. Het akkoord geeft exact aan hoe het On derwijs, de Zeeuwse overheden en de Zeeuwse ondernemers (de drie O's) met elkaar in zee willen gaan om ervoor te zorgen dat Zeeuwse studenten beter presteren. Zeelan'd beter geschoolde ar beidskrachten krijgt en het Zeeuwse be drijfsleven innovatiever kan werken. De eerste stappen voor het onderwijsak- koord werden 5 april gezet tijdens een bijeenkomst van het bijna volledige Zeeuwse onderwijsveld, de gemeenten en het provinciaal bestuur. Daar zijn de handen ineengeslagen en werd besloten dat de gedeputeerde G. van Heukelom de kar zou trekken. Al snel werd beslo- ten het voortgezet onderwijs er bij te be trekken en het Zeeuwse bedrijfsleven. De drie O's kwamen samen in een stuur groep en die heeft het stuk 'Kennis ma ken in Zeeland' samengesteld, dat woensdag 6 juli door alle partijen wordt ondertekend. Een week later krijgt onderwijsminister Verhoeven het in handen. Nota Nu heeft deze provincie wel eerder fraaie nota's gezien. Hele archiefkasten liggen vol met stukken waar bij nader inzien weinig of niets mee is gedaan. Hier is dat anders, volgens Van Heukel om, omdat in het akkoord concrete pro jecten staan, waarvan nu de voorberei ding al bezig is. Ook de ambities zijn concreet beschre ven. Voorbeelden daarvan zijn; het ver- Scholen, zoals de Hogeschool Zeeland en het ROC, maar ook overheid en ondernemers moeten dichter bij elkaar komen. foto Ruben Oreel hogen van de instroom van het percenta ge 16-jarigen in het mbo met 30 procent ten opzichte van 2005; meer studenten in technische beroepsop leidingen; het verhogen van het gemiddelde oplei dingsniveau met één jaar in 2010; het versterken van kennisontwikkeling en -uitwisseling door het in 2005 op richten van kenniscentra en het ver hogen van het aantal betaalde en on betaalde opdrachten tussen organisa ties en het onderwijs met 50 procent en verder het verbeteren van het innovatie vermogen van ondernemers door een toename met 25 procent van het aantal deelnemers aan innovatieve opleidin gen. De projecten die opgepakt worden zijn een vangnetconstructie voor de zoge naamde schooluitval, leerlingen die voortijdig de school verlaten. Een ander project is de oprichting van een kenniscentrum voor aquaculturen en watermanagement op Neeltje Jans en een kenniscentrum voor kusttoeris me, mogelijk op de kennisboulevard in Vlissingen. Ook Zeeuws-Vlaanderen krijgt een kenniscentrum met als doel het innovatievermogen van onderne mers te bevorderen. De stuurgroep die na 5 april werd opge richt geeft het stokje over aan het nieuw op te richten Zeeuws instituut kenniseconomie. Dit instituut moet 1 januari aanstaande operationeel worden. Met de uitvoering van het Akkoord Zeeuwse Kennisecono mie is een bedrag van 177 miljoen euro gemoeid. Van Heukelom: „Zeeland moet gebruik maken van zijn kleinschaligheid. Daar in zit hem de kracht van dit akkoord. De lijnen zijn kort en dat moeten we ge bruiken als voordeel." Het lijkt allemaal zo logisch en het is bijna gek dat het niet eerder is bedacht. De vertegenwoordigers van de onder nemers, M. van 't Westeinde daarover: „Achteraf praten is altijd makkelijk. Dan zeg je al snel dat het gek is dat je dat niet eerder hebt gedaan. Dan lijkt het allemaal heel logisch." Hij erkent dat het akkooi'd ook een con crete inbreng van de ondernemers vergt, 'maar niets is vrijblijvend'. De praktijk moet nu uitwijzen hoe succes vol deze aanpak is, zegt Van 't Westein de, maar de achterban van de onderne mersorganisaties BZW en MKB ver wacht er veel van. Ook Van Heukelom is enthousiast: „De wil is er bij alle betrokkenen om er uit te komen. We zetten niet, zoals elders wel gebeurt, een aantal bestaande initia tieven op een rijtje. We slaan een nieu we weg in." Hij voegt er aan toe dat het niet de bedoeling is het wiel opnieuw uit te vinden. Daarom wordt als dat moge lijk is aangehaakt bij bestaande projec ten. oject Silent Movements toont werk van tien kunstenaars in Vlissingse binnenstad |>r Rolf Bosboom ISSINGEN - Onverwacht, in goeddeels verlaten winkel- ftat, stuit de late wandelaar 'een beeldenreeks, geprojec- rd op misschien wel het est verwaarloosde pand van ilstraat-Zuid. De videofilm ingt tot kijken, al duurt het m voordat duidelijk is wat er inde is. De Vlissingse binnen- d met de drukte van overdag d elk geval herkenbaar. Men- I kijken verstoord op, reage- verbouwereerd op de came- lie hun lijkt te overvallen. video, gemaakt door Up- Floor (Floor Cornelisse) uit iterdam, is een van de tien te films die vanaf morgen el- avond te zien zijn in de bin- istad van Vlissingen. Samen inen ze het project Silent Mo- ïents, dat in Zeeland zijn pri or beleeft, later dit jaar ook (ere delen van het land aan- t en bovendien internationa- ïmbities heeft. Het project rdt dan ook een stedentrip op aoformaat genoemd, iatiefnemer is Jean Beining videokunstenaar actief on- jde naam Bei Ning) uit Bieze- |e, die begin dit jaar het pro- Silent Moments in De Druk- jj in Middelburg uitvoerde, int Movements ligt daar in jverlengde van. Het doel van project is de functie te onder ken die het bewegende maar lidloze beeld heeft in tijden moderne media en een over- id aan visuele informatie, irbij is vooral ook de plaats het beeld van belang. Door lo's te vertonen op onvermoe- plekken wordt de toeschou- veelal verrast en wordt hij gemoedigd opnieuw beteke- te geven aan zijn directe om- ing. „Het is een soort tijde- glas-in-lood, waardoor je ander beeld krijgt van het Ishart", zegt Beining. leuk 'heeft het project opgezet in .enwerking met organisatie- eau Uit in Vlissingen, Stich- Idee-fixe uit Breda (onder ir actief op het gebied van i en videokunst) en het Rot- lamse kunstenaarsinitiatief JS. Particulieren en instan- in Vlissingen bleken direct i te werken aan bijvoorbeeld (opstellen van projectoren. Videowerk van Helmut Dick in de Sarazijnstraat, met rechts Jean Beining. foto's Lex de Meester 'Lipstick-Lipstick-Lipstick', videodrieluik van Bei Ning. „Je hoeft maar twee woorden te zeggen en men roept gelijk: ja, leuk." Aanvankelijk zou Silent Move ments samenvallen met Straat festival. Later is besloten een wat langere periode te nemen, zodat de films ook meer tijd krij gen om zich te laten ontdekken. Beining: „Het moet een soort surplus van het festival zijn." Voor de projectie zijn minder voor de hand liggende plekken gekozen die net naast de belang rijkste festivallocaties en -rou tes liggen, in het gebied tussen het Bellamypark en de Wal- straat. „Je hebt hier zoveel leu ke hoekjes en steegjes." Tien kunstenaars doen aan het project mee. De Zeeuwse in breng is van Paul en Menno de Nooijer, Piet Dieleman en Bei ning zelf. De andere deelnemers zijn Helmut Dick uit Amster dam, Eelco Brand uit Breda, Heidi C. Morstang uit Bristol, Luc Compemol uit Brussel, 01- ga Mink uit Eindhoven, Owen Oppenheimer uit Londen en Up- perFloor. „We zijn heel blij met de deelnemende kunstenaars, die uit diverse hoeken komen. Het is een heel dynamisch werk veld." Dvd De tien deelnemers maken voor elke stad die Silent Movements aandoet (Vlissingen, Breda en Rotterdam) ander werk, steeds afgestemd op de locatie waar de films worden vertoond. Dat bete kent dat het project uiteindelijk dertig kunstwerken voort brengt, waarvan in december ook een dvd wordt uitgebracht. Er is veel bijzonders te zien in Vlissingen. Owen Oppenheimer maakte bijvoorbeeld Nowhere Really, een installatie die te zien is in een oud Dafje dat elke avond in de Vrouwestraat wordt geparkeerd. Piet Dieleman blijft heel dicht bij zijn abstracte schilderijen door een cirkel op een geribbelde garagedein- in de zelfde straat te projecteren. Hel mut Dick laat zijn video en de muur in de Sarazijnstraat waar op die wordt vertoond vrijwel samenvallen. De raadselachtige tekst 'Ruik' op de gevel krijgt daardoor ineens betekenis, maar ook is te zien hoe een man in een gele regenjas virtueel te gen de muur staat te wateren. Even verderop valt het verticale drieluik Lipstick-Lipstick-Lip stick van Beining zelf te bekij ken. De video-installatie toont meisjes die zich opmaken. Ze zijn van dichtbij en daardoor on herkenbaar gefilmd, maar toch voelt de passant zich een voyeur. „Ze zijn op een leeftijd waarop ze zichzelf ontdekken, maar ook nog heel kwetsbaar zijn. Het is pure schoonheid, de schoonheid van het alledaagse." Het werk van UpperFloor in de Walstraat wil mensen confronte ren met hun eigen waarden. Zij is met een spionagecamera door de winkelstraat gaan wandelen en raakte daarbij willekeurige mensen aan. „Publieke genegen heid roept een gevoel van on wennigheid op", zegt Floor Cor nelisse. „Als je iemand aanraakt in de openbare ruimte, wordt dat gauw geïnterpreteerd als een aanval. Mensen reageren hier toch anders dan ik had ver wacht. Vaak is het van: hé, ken nen we elkaar? Pas later zie je verwarring ontstaan. In Rotter dam denken mensen al gauw dat je een zakkenroller bent." Wat Beining en zijn mede-or ganisatoren betreft blijft het project niet bij Vlissingen, Breda en Tilburg. „Het zou echt Europees moeten worden. Er zijn al contacten met steden zo als Bristol, Wenen, Berlijn en München, met allerlei kruisver banden tussen kunstenaars. Uit eindelijk hebben we een biënna le voor ogen, waarbij om het jaar twaalf maanden lang een stedenestafette wordt gehou den." Videokunstprojecl Silent Move ments, 1 t/m 24 juli in de Vlissing se binnenstad, dagelijks te zien van 22.00 tot 24.00 uur. Opening: morgenavond om 21.00 uur bij ca fé De Branding aan de Nieuwen- dijk. Silent Movements is van 30 sep tember t/m 23 oktober in Breda (Spoorzone) en van 25 november t/m 18 december in Rotterdam (wijk Katendrecht) Zie ook: www.silentmovements.nl. AARDENBURG - Het beeld van Maria met den Inktpot bij de rooms-katholieke kerk van Aardenburg staat sinds gisteren in de schijnwerpers. Het initiatief komt voort uit de in 2003 opgestelde wensboom. Vanuit de bevolking werd toen gewaagd het bekende beeldje in het licht te zet- ten. ZIERIKZEE - Op de stormvloedkering in de Oosterschel- de zijn dinsdagavond drie illegale vissers aangehouden. De mannen uit Zwijndrecht moesten hun hengels en visge- rei, waaronder lijnen met vijftien haken, inleveren. Na verhoor zijn ze weer in vrijheid gesteld. Het ging om een gezamenlijke actie van de politie Zeeland, de waterpolitie (KLPD) en de algemene inspectiedienst AID. VLISSINGEN - De Sportclub Gehandicapten Bevelan- den heeft gisteren een cheque van vijfhonderd euro ont vangen van de Vlissingse basisschool De Vlieger. De 160 kinderen van die school hadden een sponsorloop gehou den om geld in te zamelen. Ze moesten in twintig minuten zo veel mogelijk rondjes over een uitgezet parcours lopen. De school houdt elk jaar een sponsorloop. De leerlingen van groep acht mogen een goed doel kiezen waar de op brengst naartoe gaat. De twee voorgaande jaren waren dat KWF Kankerbestrijding en de Dierenambulance. De keuze viel nu op de Sportclub Gehandicapten Bevelan- den, omdat een leerling een broertje heeft dat gehandi capt is en aan sport doet. SLUISKIL - De gemeente moet de riolering aan het Ka- naalzicht in Sluiskil aanpassen en zo een einde te maken aan een 'rattenplaag' bij hevige regenval. Dat betoogt raadslid C. Freeke (LCF) in schriftelijke wagen aan bur gemeester en wethouders. Volgens Freeke worden bewo ners bij fikse regen al heel lang geteisterd door een ratten plaag. „Dit wordt veroorzaakt door onvoldoende capaci teit van de riolering en een slecht gemaal", weet het raads lid. Omdat de gemeente in de ogen van de bewoners niets aan het probleem doet is voor hen de maat vol en hebben ze bij de LCF aangeklopt. Freeke is ter plaatse poolshoog te gaan nemen en volgens hem is er maar één oplossing mogelijk. „De smalle rioolbuizen door een geheel nieuw systeem vervangen en een beter gemaal plaatsen." ZIERIKZEE - De negentienjarige Zierikzeeënaar die maandagochtend dood werd gevonden in zijn huis aan het Lange Groenendal, blijkt te zijn overleden aan inwen dig letsel als gevolg van een eerder eenzijdig ongeluk met I zijn scooter. Sectie op het lichaam en onderzoek van de politie hebben gisteren eerdere vermoedens in die richting bevestigd. De man is de nacht tevoren op de Hogezoom tussen Renesse en Haamstede gevallen en heeft niet gemerkt dat hij le vensgevaarlijk gewond was. Hij is thuis in bed gekropen en de volgende ochtend door een familielid levenloos in de badkamer aangetroffen. door Kris Naudts GENT - Het Blue Note jazzfesti val pakt dit jaar tijdens de Gent se Feesten uit met grote namen zoals Solomon Burke, Cassan dra Wilson, Tony Joe White, Van Morrison, Vaya Con Dios en de Buena Vista Social Club. Festivaldirecteur B. Flamang heeft gekozen voor een opmerke lijke groei van het jazzfestijn dat voor de vierde keer wordt ge houden in een grote tent in de kloostertuin van de Bijloke. De jazzliefhebber wordt getrak teerd op negen festivaldagen (van 14 tot 24 juli) en dertig con certen. Flamang geeft ook min der bekende groepen uit de Gentse regio een kans. Elke dag komt een specifiek muziekgenre aan bod met twee toppers per avond. Absolute uitschieters zijn de avond met Amos Lee en Van Morrison en de ode aan Chet Baker door Joost Zweegers van Novastar. Tijdens de eerst helft van het festival staan grote namen uit de hedendaagse jazz geprogrammeerd zoals Don By ron, John Scofield, Chris Potter, McCoy Tyner, Dave Holland Big Band, Terence Blanchard en Charlie Haden met zijn intimisti sche Latin-project 'Land of the Sun'. Frankrijk is vertegenwoordigd door accordeonvirtuoos Richard Galliano met zijn New York Trio en de Belgische topgitarist Philip Catherine krijgt de vrije hand om collega-gitaristen te in viteren. Belgische jazzmusici zijn opvallend aanwezig met on der meer Ben Sluijs, Bert Joris, Jef Neve, Moker, Briskey en Think of One. B. Flamang heeft de negendaag- se opgesplitst in twee delen. Het eerste deel heeft stevige jazzwor- tels en wordt gebracht voor een zittend publiek. In de tweede helft van de week is er ruimte voor een staand pu bliek dat aan het dansen kan op de tonen van soul (Lizz Wright en Solomon Burke), blues en songs met Cassandra Wilson, swamprock met Tony Joe Whi te, africalia met Erik Truffaz Ladyland Quartet en Les Ban quets Nomades, Cubaanse mu ziek met Omara Portuondo en Buena Vista Social Club, fado met Mariza of elektrojazz met Medeski. Het is Flamangs droom Blue No- te op termijn te doen uitgroeien tot een van de grootste jazzfesti vals van Europa. „Niet inzake publieke belangstelling, want we moeten ons op de Bijlokesite beperken tot 3500 plaatsen, maar wel op het gebied van kwa liteit." In de rand van het festival is er opnieuw een muziek wedstrijd voor jong jazztalent in het Du vel Droomschip op het Gouden Leeuwplein. De winnaar mag vervolgens Blue Note van vol gend jaar openen. Het festival waaiert deze keer ook uit naar de Vlaamse kust met op 9 en 10 juli een groot Big Bandweekend in De Haan met optredens van onder meer het Brussels Jazz Orchestra en de Mingus Big Band met Toots Thielemans. Blue Note Festival, van 14 tot 24 juli. Bijlokesite, Bijlokekaai, Gent, tickets reserveren via unvw.bluenotefestival.com. GOES - Belangstellenden kun nen woensdag 6 juli een wande ling van ongeveer anderhalf uur maken langs de zomertentoon- stelling HandelWandelGoes. Trees Oude Ophuis vertelt tij dens de rondleiding over de deel nemende kunstenaars en de wer ken die ze hebben gemaakt. Het vertrek is om 19.00 uur bij café Baarends aan de Voorstad. Na de wandeling is er bij het eind punt, het cultuurhuis aan de Westwal, gelegenheid tot napra ten. Daar is ook de catalogus van de expositie verkrijgbaar. Aan de zomertentoonstelling doen kunstenaars uit de directe omgeving mee. Zij hebben beel den gemaakt, geïnspireerd door de rijke handelsgeschiedenis van Goes. Ook hebben zij een collega-kunstenaar van elders gevraagd werk te maken. Op zes tien plekken in de binnenstad is kunst te zien. De expositie loopt tot en met 28 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51