>zc V^ijf en zes jaar voor tegelgooiers Veel drukte over schepping Staking stadsvervoer krijgt harder vervolg Niet praten, maar breien, denkt versierder VVD en D66 dreigen met korting op WAO laagse rechtbank pruimt verweer van uit de hand gelopen grap absoluut niet Bejaarde redt zich door snoekduik Kathedralen vrijdag in het wit Een op de tien haakt na bachelor af Liever seks dan tandenpoetsen LTO-voorzitter wordt dijkgraaf lantal dikkerds tijgt verder Doodmoe van haar feestje Gevangenismedewerkers vervolgd voor meineed i donderdag 30 juni 2005 tor Robert Verkerk iOUDA - De Nederlandse man vooral een lefgozer als hij op leversiertoer gaat. Zonder al te eel gesprekstof gaat hij recht p zijn doel, alsof hij de pijl van jpido is. In sommige steden lerheersen de lefgozers, in an- gebruiken mannen meer lin verstand. it blijkt uit een internetpeiling van deodorantfabrikant AXE onder 120.000 mannen over hoe zij vrouwen versieren. Het onderzoek geeft een beeld van de versierder anno 2005. Ruim 60 procent van de Neder landse mannen typeert zijn ver- siertechniek als die van een lef gozer. De wilde haren raken zij pas kwijt na hun dertigste. Dan knopen zij liever eerst een goed gesprek aan om uiteindelijk bij hetzelfde doel uit te komen. Een op de vier mannen (26 pro cent) zegt een beroep te doen op zijn verstand voordat hij pro beert aan te pappen. Zij hebben een plan de campagne om dat be schuitje met de vrouw van hun dromen te kunnen eten. Deze 'denkers' staan op het juiste mo ment op de juiste plaats om een 'goed gesprek' te beginnen. Opvallend aan het onderzoek is dat in sommige steden het aan tal lefgozers aanzienlijk is, zoals in Haarlem 72 procent, Almere en Dordrecht 69 procent en Delft en Utrecht 68 procent. In de technische universiteitstad Eindhoven zitten daarentegen meer denkers die hun hoofd bui gen over de beste tactiek of zono dig kansberekening. Overigens voelen veel mannen voor een vrij directe aanpak als er concurrentie om de hoek komt kijken. Ruim 65 procent van de versierders zegt de con current apart te nemen om te zeggen dat het ziekenhuis voor hem heeft gebeld met de mede- ling dat zijn donorhoofd binnen is. ANP jorLeo Roggeveen aVictor Schildkamp EN' HAAG - De vier mannen Rijswijk die op 9 januari okstukken van stoeptegels maf een viaduct op de A4 bij len Haag hadden gegooid en iarbij de 30-jarige automobilis- Louise Donk uit Uden dood- ui. zijn gisteren schuldig he mden aan het medeplegen van loord. Volgens de Haagse recht- ink handelde het viertal met jorbedachten rade. 23-jarige Rijswijker, die :or de rechtbank wordt be- Sppeld als leider van de groep en tevens één van de twee sad werkelijke stenengooiers - veroordeeld tot zes jaar gevan- nisstraf. De andere stenen- ner, een 19-jarige 'enigszins rminderd toerekeningsvatba- vriend, kreeg vijf jaar cel op- De twee andere medeple- rs kregen respectievelijk der en achttien maanden cel- if. llgemeen bekend k rechtbank liet er in het von- sgeen twijfel over bestaan dat isprake is geweest van opzet. advocaten van het viertal ielden het twee weken geleden peen volledig uit de hand gelo- ai grap' waarvan de ernst pas iter tot hen is doorgedrongen. Ie rechtbank hield de daders steren voor 'dat het een feit in algemene bekendheid is dat >t gooien van stukken stoepte- il vanaf een viaduct op een ielvveg kan resulteren in de »od van een bestuurder van in auto'. Tevens concludeerde de recht bank dat de verdachten niet heb ben gehandeld in een opwelling. De rechters achten het niet van belang wie van de twee stenen gooiers het fatale stuk stoepte gel heeft gegooid. Volgens de rechtbank is tussen de twee hoofdverdachten de he le avond sprake geweest van een bewuste en nauwe samenwer king en een gezamenlijke uitvoe ring. ,.De twee hebben ongeveer tegelijkertijd een stuk tegel van het viaduct laten vallen." De rechtbank achtte de twee tevens schuldig aan een poging tot moord op een vrachtwa genchauffeur met behulp van een zak puin, eerder op de avond. De andere twee werden van betrokkenheid bij deze moordpoging vrijgesproken. De twee 'meelopers' wordt vooral verweten niet in het geweer te zijn gekomen tegen de stenen gooiers. „Ze hebben zien aankomen wat er ging gebeuren. Ze hadden zich op meerdere momenten kunnen onttrekken aan de han delingen de twee hoofdverdach ten, maar dat is niet gebeurd. Naar het oordeel van de recht bank hebben de mannen als één groep gehandeld." De advocaat van de 23-jarige Rijswijker zegt dat het al zo goed als zeker is dat zijn cliënt in hoger beroep gaat. Voor de aanwezige familieleden van de veroordeelde stenen gooiers kwamen de opgelegde straffen gisteren hard aan. Tij dens het voorlezen van de straf fen keken zij nog vol ongeloof voor zich uit, maar buiten de rechtszaal kwam de ontlading. Huilen, familieleden die elkaar vasthielden en licht gevloek. „De straffen zijn belachelijk hoog", klonk het. Intussen probeerde Bas Donk, vader van het slachtoffer, zich voor de camera's van televisie ploegen te vermannen. „Het is moord geworden, geluk kig wel. De rechter heeft het wel op domheid van de daders ge gooid en daarom zijn de straffen iets lager geworden dan de ne gen en zeven jaar die waren geëist. Ik had dat ook wel ver wacht, maar geen straf is ooit hoog genoeg." Zijn andere dochter, Ingeborg, stond er gelaten bij. „Ik wist niet wat ik hoopte te horen. Je krijgt er Louise toch niet mee te rug." GPD HULTEN - Een 88-jarige inwoonster van het Brabantse dorp Huiten heeft zich gistergmiddag door middel van een snoekduik kunnen redden voor een aanstormende trein. De hoogbejaarde vrouw stak een spoorwegovergang in haar woonplaats over. Terwijl zij op de overgang reed, viel haar scootmobiel stil. Toen de spoorbomen dichtgin gen, probeerde de vrouw de machinist van de naderende trein te waarschuwen, maar die kon zo snel niet meer stoppen. De Hultense bedacht zich daarop geen moment en dook net op tijd van haar vervoermiddel af. Daarbij liep zij een gebroken arm en schaafwonden op. De trein vermorzelde de scootmobiel. ANP UTRECHT - De zeven Nederlandse kathedralen gaan vrij dag in het wit getooid. Aan de torens van de kathedralen in Utrecht, Groningen, Breda, Haarlem, Den Bosch, Roer mond en Rotterdam komen witte vaandels te hangen. De Rooms-Katholieke Kerk neemt met de vlaggenactie deel aan 'White band Day', een wereldwijde campagne te gen de bestrijding van armoede. ANP LEIDEN - Een op de tien studenten aan een universiteit is van plan het te laten bij een studie van drie jaar. Zij hebben geen voornemen om zich na de driejarige ba chelorfase verder te specialiseren in een een- of tweejari ge masteropleiding. In het hoger beroepsonderwijs daar entegen, stopt tweederde na het behalelen van de bache lorgraad. Dat blijkt uit de Nationale Studentenenquïte, die het on derzoeksbureau Choice in opdracht van het ministerie van Onderwijs heeft gehouden onder 20.500 studenten. De resultaten werden gisteren bekendgemaakt. ANP GOUDA - Tandenpoetsen blijft voor veel Nederlanders een vervelende bezigheid. De meerderheid is te lui om met de tandenborstel het ge bit schoon te maken. In opdracht van Philips Sonicare is aan 1547 volwassenen (797 mannen en 750 vrouwen) ge vraagd wat zij liever doen. Bijna de helft van de onder vraagden (43 procent) blijft liever nog even in bed liggen in plaats van tandenpoetsen. Zij gebruiken hun energie liever voor dagelijkse klusjes, zoals strijken en wat werk inhalen. Ook het seksleven blijkt belangrijker dan een frisse mond. Op de tweede plaats is een snelle sessie ochtend- seks bij 30 procent van de Nederlanders favoriet. ANP LEIDEN - Voorzitter G. Doornbos van LTO Nederland wordt dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijn land. Dat heeft het waterschap gisteren.bekendgemaakt. Rijn land verwacht dat Doornbos na de zomer aantreedt. Doornbos was ruim tien jaar voorzitter van LTO. In die periode groeide hij uit tot het gezicht van de Nederlandse land- en tuinbouw. ANP EN HAAG - Het aantal kinde in dat te dik is, neemt nog toe. De stijging is het crkst bij 14-jarige meisjes. Tus- n 1997 en 2003 nam het aantal zware meisjes toe van ruim 9 lar bijna 16 procent. Dat ijkt uit voorlopige cijfers van !t Voedingscentrum bracht n deel van het TNO-onder- ek, dat deze zomer verschijnt, naar buiten bij de publicatie n het nieuwe tijdschrift JAK, bestemd voor ouders n kleine kinderen. De cijfers n TNO wijzen erop dat in de derzochte periode het aantal van overgewicht veel is gestegen dan in de ja- I tachtig en negentig, gegevens over het lichaams- vicht van kinderen zijn af- van elf GGD's in het he Die houden het gewicht van alle kinderen in een be dde klas of groep in hun re- Volgens het Voedingscen- m zijn de cijfers representa- heel Nederland. ANP door Marijn van der Pas AMSTERDAlM- De staking van het stadsvervoer gisteren in Am sterdam, Rotterdam en Utrecht krijgt een 'hard. intensief en langdurig' vervolg. Dat hebben de vakbonden AbvaKabo FNV en CNV Publieke Zaak gedreigd in de vastgelopen onderhande lingen voor een nieuwe CAO voor de 180.000 gemeenteambte naren. In mei wezen de bonden het eindbod voor een nieuwe CAO van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) als on dermaats van de hand. Sinds dien houden zij werkonderbre kingen bij gemeentelijke dien sten zoals het stadsvervoer, am bulances en de brandweer. Naast de staking in het stadsver voer draaiden gisteren ambulan cediensten en brandweerkorp sen zondagsdiensten. Tijdens een protestmanifestatie bij het kantoor van de VNG in Den Haag kondigden FNV en CNV acties aan voor september tijdens de Wereldhavendagen in Rotterdam en bij Sail Amster dam. Volgens de bonden zullen de evenementen zeker hinder on dervinden. Na de zomerpauze staan verder stakingen van 24 en 48 uur op de rol bij gemeente diensten zoals de reinigingsdien sten. „Zeker tijdens grote evene menten zou het toch heel verve lend zijn als dan niet het vuil wordt opgehaald", aldus CNV-onderhandelaar W. Berg. De 24-uursstaking in het stads vervoer in Amsterdam, Rotter dam en Utrecht begon gisteren om zes uur in de ochtend. On danks de actie vonden forensen in de spits rustig hun weg door de drie steden. De actie leidde niet tot veel verkeersproblemen. De FNV ziet de weigering van de VNG om de acties serieus te nemen als 'gebrek aan respect'. Het conflict om de CAO draait om loon, doorbetaling van loon bij ziekte en over de wens van de VNG om in te grijpen in een speciale vroegpensioenregeling. De bonden willen het functio neel leeftijdsontslag voor men sen met zware beroepen handha ven. De werkgevers willen dat deze mensen langer doorwerken in lichtere functies. ANP ll< HEM L/W V>0 CU TEkS' door Jeroen Hoorn DEN HAAG - De schepping moet uit de biologieles, betoogt een meerderheid in de Tweede Kamer vandaag tijdens een de bat over religie en wetenschap. Biologiedocenten vragen zich af waar de politiek zich druk om maakt. Het is welgeteld één regeltje in de waslijst aan onderwerpen die middelbare scholieren voor hun eindexamen biologie moeten we ten: 'Vroegere en huidige opvat tingen over het ontstaan van le ven en levensvormen'. Behalve de evolutietheorie valt daar ook het scheppingsverhaal onder. Een Kamermeerderheid eist van minister Van der Hoeven van Onderwijs dat zij dat ene regel tje schrapt. De biologieles moet de stand van de wetenschap weergeven en daar hoort het scheppingsverhaal niet bij, vin den VVD, D66 en de linkse oppo sitie. Volgens voorzitter L. van den Oever van het Nederlands Insti tuut voor Biologie is het alle maal gedoe om niets. Het schep pingsverhaal komt in de biolo gielessen nu al niet of nauwe lijks aan de orde. „Schoolboe ken besteden er maximaal twee alinea's aan. Docenten stippen het hooguit eventjes aan en gaan er alleen dieper op in als leerlingen daar om vragen." Dat de schepping uit de examenei sen verdwijnt, vindt Van den Oever overigens prima. „Maar dat betekent niet dat de schep ping bij biologie niet meer aan de orde zal komen. Biologie werpt nu eenmaal veel levensbe schouwelijke vragen op. Niet al leen over evolutie, maar ook over bijvoorbeeld klonen of stamcelonderzoek. Biologielera ren weten al honderd jaar hoe zij daarmee om moeten gaan." HOOGEVEEN - Honderdenvijftien jaar worden doe je niet zomaar. Hennie van Andel-Schipper uit Hoogeveen had er gisteren zicht baar moeite mee. Zij viel af en toen even weg, maar gelukkig was er dan neef Ramon Schipper om haar te ondersteunen. Toch liet zij na haar feestje, waar ook prinses Laurentien bij was, weten enorm te hebben genoten. Behalve de prinses maakten ook de burgemeester van Hoogeveen en een afvaardiging van voetbalclub Ajax indruk op Van Andel. Ook het draaien van de televisiecamera's streelde de ijdelheid van de oudste mens op aarde. Tijdens het liedje '115 jaar' van het personeel van zorgcentrum De Westerkim was het 'wonder tje op aarde' zichtbaar geroerd. foto Robert Vos/ANP De aanleiding voor de politieke Ophef over schepping en evolu tie is het pleidooi van minister Van der Hoeven voor een debat tussen religie en wetenschap. Zo'n debat is nodig, zegt Van der Hoeven, omdat islamitische jongeren zich afkeren van de we tenschap, terwijl er juist meer bèta-studenten nodig zijn. Geen goed plan, vindt C. Zonne veld, docent theoretische biolo gie aan de Vrije Universiteit Am sterdam. Zonneveld weet waar hij het over heeft: enkele van zijn moslimstudenten grepen vo rig jaar een essay-opdracht aan om te betogen dat er niets klopt van de evolutietheorie. Via het universiteitsblad Ad Valvas haalde de zaak de landelijke pers. Zonneveld: „Al die publie ke aandacht maakte de studen ten om wie het ging alleen maar kopschuw." Door het debat dat Van der Hoeven nastreeft, dreigt hetzelfde te gebeuren, al dus Zonneveld. „Moslims wor den weer in een hoek gezet. Dat hindeit de integratie alleen maar." Zonneveld heeft een an dere strategie. „Gewoon onder wijs geven en problemen al pra tend oplossen. De studenten heb ik uitgelegd dat er alle ruimte is voor discussie, maar dat ieder een kennis moet nemen van de evolutietheorie. Uiteindelijk hebben ze allemaal een nieuw opstel geschreven." GPD door Fons Kockelmans DEN HAAG- Als werkgevers en werknemers zich in CAO's niet houden aan afspraken uit het Najaarsakkoord, dan moet de verhoging van uitkeringen in de nieuwe WAO niet doorgaan. Ook de boetes die werkgevers moeten betalen als een perso neelslid arbeidsongeschikt wordt, moet dan blijven. D66-leider Dittrich en WD-Ka- merlid De Vries zeiden dat giste ren tijdens de behandeling van de WAO-voorstellen van minis ter De Geus (Sociale Zaken) in de Tweede Kamer. In het Najaarsakkoord staat dat werkgevers hun personeel tij dens de eerste twee ziektejaren die aan de WAO voorafgaan, in totaal niet meer mogen betalen dan 170 procent van het loon. WD en D66 vrezen dat met die afspraak op ruime schaal de hand wordt gelicht. Dittrich en De Vries willen ook dat andere afspraken uit het sociaal ak koord, bijvoorbeeld over vut en prepensioen, strikt worden nage komen in CAO's. Gebeurt dat niet, dan moeten die CAO's niet meer algemeen verbindend wor den verklaard, vinden zij. Dat betekent dat niet elk bedrijf er zich aan hoeft te houden. De nieuwe WAO, waarover de Ka mer vandaag stemt, houdt in dat alleen volledig arbeidsonge schikten nog een uitkering krij gen. Die zou omhooggaan van 70 naar 75 procent van het laat ste loon, als blijkt dat het aantal nieuwe arbeidsongeschikten vol doende daalt. Dan zou ook de werkgeversboete verdwijnen. Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten moeten in het nieuwe stel sel, dat op 1 januari ingaat, zo veel mogelijk aan de slag blij ven. Zij ontvangen een aanvul ling op het loon voor het deel dat ze niet meer kunnen wer ken. Deze regeling wordt in 2006 uitgevoerd door de publie ke uitkeringsinstantie UWV. In 2007 mogen ook de particuliere verzekeraars zich daarmee be zighouden. De afspraak hier over kwam vorige week tot stand na veel ruzie tussen de coalitiefracties. CDA. WD en D66 steunen het wetsvoorstel van De Geus, dat daardoor een meerderheid zal verwerven. De linkse oppositiefracties zijn fel tegen. PvdA-Kamerlid Bussema- ker noemde het wetsvoorstel gis teren 'bureaucratisch en on rechtvaardig'. Haar SP-collega De Wit sprak van 'een buitenge woon slechte wet'. ANP door Willem Meyboom ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie zal vier medewerkers van de penitentiaire inrichting Noordsingel in Rotterdam ver volgen voor meineed. De vier, drie bewaarders en de gevange nisdirecteur, worden ervan ver dacht betrokken of in ieder ge val aanwezig te zijn geweest bij een mishandeling van een gedeti neerde in de gevangenis in fe bruari vorig jaar. Mogelijk vervolgt het OM de vier ook voor de mishandeling. Dat onderzoek is nog niet afge rond. In ieder geval is uit onder zoek door de Rijksrecherche ge bleken dat de verklaringen van de vier niet deugen. De mishan deling kwam pas boven water toen een 21-jarige gevangene voor de politierechter moest ver schijnen, omdat hij een bewaker had geslagen. Hij vroeg toen waarom die bewaarders zelf dan niet vervolgd werden en deed ter plekke aangifte. Uit rechterlijke stukken, waaruit de NRC heeft gepubliceerd, blijkt dat gevangene door drie bewaar ders zou zijn geschopt en gesla gen en met zijn hoofd op de grond geslagen. De worsteling ontstond vlak voor het bureau van de directeur. Die bagatelli seerde later de vechtpartij. Hij had niet gezien dat er 'geslagen of geschopt' was. Bij het onder zoek ontkenden zowel de direc teur als de drie bewaarders het verhaal van de gedetineerde. Het ministerie van Justitie, de officiële werkgever van de vier, heeft 'passende maatregelen' ge nomen tijdens het onderzoek. Het spreekt binnenkort met hen over hoe het met hen verder moet nu zij vervolgd worden. ANP Voordorp Het openbaar vervoer in Utrecht ligt zes uur plat door stakingen van gemeenteambtenaren. foto Rick Nederstigt/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3