EOD doet onderzoek naar granaatschade PZC J Gewonden bij ongevallen op A58 Triest dat het zo gaat in Nederland Gemeenten delen zorg om gokken Auto beschadigd door rondvliegend scherfje Laat ze niet vallen Nationaal Epilepsie Fond£ donderdag 30 juni 2005 door Maurits Sep DOMBURG - De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) gaat uitzoeken hoe het komt dat bij de ontploffing van granaten uit de Tweede Wereldoorlog in Domburg brokstukjes in het dorp zijn neergekomen. Daar door is een auto van een Duitse toerist beschadigd. De EOD wil weten of een inschattingsfout is gemaakt bij het ruimen van de explosieven. Een granaatscherf belandde vrij dag in de Jan Tooropstraat in Domburg, die buiten het afgeslo ten gebied lag, en raakte de zij kant van een auto. De eigenaar, een Duitse toerist, heeft zater dag aangifte gedaan bij de poli tie. Politiewoordvoerder J. van Mourick bevestigt dat één of twee gevallen van schade door scherfjes of steentjes zijn ge meld. Kapitein J. Linschoten van de EOD is daarvan nog niet op de hoogte. Hij kondigt aan de kwestie uit te zullen zoeken. „Als we granaten tot ontploffen brengen, moeten voldoende voorzorgsmaatregelen worden genomen om te voorkomen dat brokstukjes wegvliegen en scha de veroorzaken." Linschoten voegt eraan toe dat Defensie de ontstane schade ver goedt. Dat doet niet de EOD, maar het Bureau Claims, op ad vies van de EOD. De politie moet de melding dan nog wel doorgeven, zegt hij. Volgens Van Mourick zal dat ook gebeu ren. De auto van de Duitse toerist stond bij S. de Pagter uit Dom burg geparkeerd, omdat de man een vakantiewoning van haar huurde. „Naast de auto vonden we een stukje van een granaat. Dat paste precies in de deuk die in de auto zat." De explosieven, waaronder fos- forgranaten, zijn op het strand van Domburg tot ontploffing ge bracht. J. Steketee, inwoner van de badplaats, vindt dat onver antwoord, omdat fosfor ont brandt als het in aanraking komt met zuurstof. Dus als er stukjes fosfor op het strand zijn achtergebleven, kan dat gevaar lijk zijn voor strandgasten, stelt hij. De Stichting Stx-andexploitatie Walcheren heeft het strand ech ter grondig opgeruimd na de ont ploffing, zegt medewerker G. Bal. Het opruimen ging gemak kelijk, aldus Bal, omdat het hoog water was geweest. Daar door was het strand heel vlak. „We konden alles duidelijk zien liggen." Dat de fosforgranaten op het strand zijn vernietigd, is volgens Linschoten niet bijzon der. Deze granaten hebben een dunne wand en worden daarom zo min mogelijk verplaatst. In een evaluatie van de ruiming is door politie, brandweer, ge meente en Strandexploitatie vastgesteld dat de afsluiting van het strand langer heeft ge duurd dan eigenlijk noodzake lijk was. De EOD merkt echter op dat zij de tijd pakt die ze no dig heeft. Linschoten: „Wij wor den erbij gehaald omdat er iets gevaarlijks ligt. Dat gaat altijd boven het economisch belang." Sabina de Jager: „Ik moest snel geopereerd worden, zei de dokter in het Dijkzigtziekenhuis in december." door Rob Paardekam KAPELLE - Sabina de Jager (38) uit Kapelle is ten einde raad. In december vorig jaar kreeg ze te horen dat de turtaor in haar hoofd dusdanig hard ge groeid was dat ze met spoed geo pereerd moest worden. Die ope ratie is echter al twee keer uitge steld. „Nu spreken ze over sep tember", zegt Sabina. „Maar ik heb er geen vertrouwen meer Drie jaar geleden ging Sabina de Jager naar de huisarts, om dat ze dacht dat ze doof werd. Dat gevoel bleek juist. Onder zoek in het ziekenhuis wees uit dat ze met haar rechteroor nog maar twintig procent hoorde. De mri-scan die volgde, toonde aan dat de Kapelse een zogehe ten brughoektumor had. Dat is een goedaardig gezwel net ach ter het oor, in de brughoek. In veel gevallen wordt de tumor niet meteen verwijderd, omdat hij vaak maar langzaam groeit. Dat was ook bij Sabina het ge val. In december kreeg ze echter te horen dat het gezwel het jaar ervoor een hele centimeter was gegroeid. „Ik moest snel geope reerd worden, zei de dokter in het Dijkzigtziekenhuis." De Kapelse liet zich meteen, op de wachtlijst plaatsen en zou in maart aan de beurt zijn. Toen ze eind februari belde, kreeg ze echter te horen dat het mei werd. Na Hemelvaart, ze was er een paar dagen op uitgeweest, belde ze opnieuw. Ook mei was niet meer aan de orde, hoorde ze nu. Misschien september. Sabina: „Ze roepen steeds maar dat er geen geld is, maar mijn verzekeraar betaalt toch?" Het stuit haar ook tegen de borst dat ze steeds zelf het initiatief moet nemen. „Vanuit Dijkzigt hoor ik helemaal niets. Ik moet maar ge woon wachten tot ik een keer een oproep krijg", zegt ze. Ondertussen voelt Sabina de druk in haar hoofd toenemen. Ze heeft constant hoofdpijn, loopt met een stok en valt regel matig. Haar baan is ze kwijt en ook sporten is er niet meer bij. Sterker nog, ze moet elke mid dag gaan rusten om nog enigs zins op de been te blijven. „Fei telijk kan ik niet veel meer", zegt ze. „En dan ben ik de thuis zorg ook nog kwijtgeraakt. Mijn man moet me maar verzorgen, zeggen ze dan. Nou, die werkt zes dagen in de week." Sabina spreekt van een schanda lige en absurde situatie. „Neem dan België", zegt ze. „Daar ben je meteen aan de beurt, maar ja, foto Willem Mieras daar kan ik weer niet geholpen worden, omdat de ziekenhuizen daar voor wat betreft neurochi rurgie niet zijn aangesloten bij mijn verzekeraar," Laatst had ze nog een gesprek met haar dokter in Dijkzigt. „Over die spoed waar hij het in december over had, hoor ik nu niets meer", zegt ze. „Hij blijft ook maar zeggen dat het potje leeg is en ik moet wachten. Kom op man, denk ik dan, jij bent hier de dokter! Als jij zegt dat ik nu geopereerd moet worden, gebeurt dat toch?" Toch is de Kapelse niet boos ge worden, omdat ze zeker weet dat ze daar niet veel mee op schiet. „Ik kan weinig anders doen dan afwachten, maar ik trek het zo langzamerhand niet meer. Mijn man ook niet trou wens. Ik vind het triest dat het zo gaat in Nederland." GOES - Bij ongevallen op de A58 zijn gistermiddag drie ge wonden gevallen. Rond 16.30 uur sloeg een auto over de kop ter hoogte van 's-Heer Arends- kerke en rond 17.45 uur vond bij Nieuw- en Sint Joosland een kop-staartbotsing plaats. Op de zuidbaan van de A58 reed rond 16.30 uur een auto, waar van de bestuurder ter hoogte van 's-Heer Arendskerke door nog onbekende oorzaak de mid denberm inreed. Na een stuurcorrectie sloeg het voertuig over de kop en kwam in de rechterberm tot stilstand. Van de inzittenden, vier Rotter dammers in de leeftijd van 38 tot 53 jaar, raakten er twee ge wond. Zij zijn met onbekend letsel overgebracht naar het zieken huis in Goes. Bij de kop-staartbotsing die zich ruim een uur later voor deed ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland raakten twee per sonenauto's beschadigd en raak ten de twee bestuurders ge wond. Door onbekende oorzaak reed een 32-jarige automobilist uit Vlissingen tegen de auto voor hem, bestuurd door een 59-jari- ge man uit Winschoten. Door de klap van de aanrijding kwam de Vlissinger in de sloot tot stil stand, de andere auto belandde in de berm. De Vlissinger is met onbekende verwondingen voor behandeling overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. De man uit Winschoten liep lichte verwon dingen op in zijn gezicht maar hoefde niet mee naar het zieken huis. tels te vestigen, maken in Goes dan ook geen kans, bevestigt Van der Zaag. Holland Casino is daarentegen wel welkom in Goes. Van der Zaag: „Dat is een heel andere speelgelegenheid dan gewone speelautomatenhallen. Het casi no registreert het paspoortnum mer, het trekt een ander publiek en dat komt bovendien uit een veel groter gebied!" Bovendien zou het casino econo misch een belangrijke toevoe ging zijn aan cle stad Goes, zegt Van der Zaag. Maar dat geldt evenzeer voor concurrenten Mid delburg, zegt wethouder Kool-Blokland. Mocht Donner ertoe besluiten dat Zeeland een witte vlek moet blijven in casi- noland, dan is dat niet meer dan 'jammer', vinden Kool-Blokland en Van der Zaag. „We hebben nu ook geen casino", stelt de Goese burgemeester vast, „dus we zullen het ook niet missen als het niet komt." door Maurits Sep MIDDELBURG - Dat ze wat langer moeten wachten totdat duidelijk wordt of Holland Casi no naar Zeeland komt, vinden ze niet erg. Middelburg, Vlissin gen en Goes dingen alledrie naar de gunst van het casino, omdat het een interessant be drijf is dat werk oplevert, maar ze delen met minister Donner de zorg over gokverslaving. De gemeenteraad van Vlissin gen liet eind mei weten dat Hol land Casino alleen welkom is als het ook maatregelen neemt om gokverslaving tegen te gaan. Wethouder P. van der Maden van Vlissingen: „Op dat punt ben ik het wel met hem eens. Hoewel ik achter de komst van een casino stond. Bovendien hoor ik geluiden dat Holland Ca sino een goed beleid heeft wat betreft gokverslaving." De gemeenteraad van Middel burg heeft onlangs nog een werkbezoek aan Holland Casino in Breda gebracht, juist om zich te verdiepen in het beleid tegen gokverslaving. Wethouder H. Kool-Blokland is dan ook nieuwsgierig naar de resultaten van het onderzoek dat Donner laat doen. Ook burgemeester D. van der Zaag van Goes respecteert het besluit van Donner. Goes heeft in tegenstelling tot Vlissingen geen voorstellen gedaan om gok verslaving tegen te gaan. „Dat laten we over aan de Tweede Ka mer en Holland Casino zelf." Goes hanteert wel een 'uitsterf- b'eleid' voor speelautomatenhal len. Als een bedrijf overgaat naar een andere eigenaar, ver valt de vergunning. Nu zijn er nog drie, maar Loontjes voegt twee van zijn bedrijven samen, zodat er één vergunning vervalt. De plannen die het Van der Valk-concern zou hebben om speelautomatenhallen in de mo- 'Helpt u mee met onze jaarlijkse collecte? Dil jaar van 6 tot en met 11 juni. Dan gaan wc weer alles op alles zetten om zoveel mogelijk geld op te halen voor 120.000 mensen mef epilepsie. Wilt u helpen? Een paar uurtjej, maar. Ik weet zeker dat al die mensen mej' epilepsie u heel dankbaar zullen zijn. Ne|* De Macht van het Kleiif1 Postbus 270 - 3990 6B Houten - Giro 222111 - www.epilepsie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36