»zc Brazilië is verguld met goud Federer heeft de beste papieren Simons tekent voor vier jaar bij PSV 21 Dopingcontrole in Champions League uitgebreid uid-Amerikaanse ploeg verovert Confederatie-beker Rumsas in Italië gearresteerd Weinig vertrouwen in Ullrich Tweede boete voor Robert Zola stopt met voetbal Australische coach Farina stopt an der Duim kwartfinale nde loopbaan 'oodbridge lete Lewis eindigt rrière Tiviakov lonkt naar podium donderdag 30 juni 2005 van onze sportredactie NYON - Spelers die uitkomen in de Champions League, kun nen voortaan ook tijdens de training willekeurig worden ge test op het gebruik van verbo den middelen. Tot nu werden de voetballers al- leen na een wedstrijd gecontro leerd. Dat deelde de Europese voetbalbond Uefa gisteren mee. Ruim 950 professionele spelers van de 32 deelnemende clubs kunnen worden onder worpen aan de zoektocht naar dope. Directeur-generaal Lars-Christen Olssen van de Uefa zei dat de bond met dit be sluit de strijd tegen het gebruik van stimulerende middelen in tensiveert. Een test kan be staan uit bloed- en urineonder- zoek. Wada, de internationale organi satie tegen het gebruik van do pe, maande de wereldvoetbal bond Fifa recent verscheidene keren meer te doen aan de be strijding van het gebruik van stimulerende middelen. Zij be pleit een schorsing van twee jaar voor iedereen die heeft ge slikt. De Fifa legt minder stren ge straffen op. De Uefa daaren tegen voerde het aantal drugs tests al op. De instantie riep verder een speciale antidope-eenheid in het leven. Bovendien stelde de Uefa een onderwijsprogramma over gebruik samen. ANP/RTB. prGert Henriksen ANKFURT/LEIPZIG - De tdag van het toernooi om de nfederatie-beker is volgens gewenste scenario verlopen, reldkampioen Brazilië beslis- de jongste editie van de 'Su- rclasico', zoals de tweestrijd jen Argentinië in Zuid-Ameri- heet, in zijn voordeel: 4-1. En viel de afstraffing nog mee. finale in Frankfurt leverde nog eens ouderwets swin- id sambavoetbal; met Adria- (2), Kaka en Ronaldinho als orende) smaakmakers en Ro- iho als de nieuwste exponent. Brazilianen, die Ronaldo seconde misten, waren dus meer dan een reden verguld t het goud. stheer Duitsland stelde zich nzeer tevreden met het ns. De ploeg versloeg Mexico teravond in Leipzig met 4-3. gebeurde in de verlenging, nvoerder Michael Ballack akte de winnende treffer, afloop van het mini-WK kon eigenlijk niet beter, 345 da- voor de start van het echte in Duitsland. Lang genoeg de lekken te dichten, in de itse defensie en in de gloed- uwe overkapping van het inkfurter stadion. Die bleek eren niet berekend op een ;e stortbui. izilië bekeek de onbedoelde iches met een lach. De selec- van bondscoach Carlos Alber- Parreira versloeg de grote d-Amerikaanse rivaal met tkende cijfers. Het besef leide bovendien dat het arse- waaruit kan worden geput ier oneindig is. Robinho, voor wie Real Madrid een slordi ge 25 miljoen euro overheeft, nam Ronaldo's plek in de aan val vanzelfsprekend en overtui gend over. Hij schitterde naast Adriano en Kaka. Deze scoorden binnen een kwartier, erg fraai boven dien met welgemikte schoten van afstand. Ronaldinho beslis te het duel vlak na rust. Adriano maakte de Argentijnse ontluiste ring compleet met een rake kop bal, even goed getimed als uitge voerd. De enige reactie kwam van Pablo Aimar, eveneens met het hoofd en met een duik. Rode kaart Genoeg te beleven ook bij Duits- land-Mexico in Leipzig. Na 90 minuten stond het 3-3. De Duit sers, die de 21-jarige nieuweling Hanke in de 53e minuut kwijt raakten door een rode kaart we gens een grove overtreding, kwa men tot drie keer toe op voor sprong. De aankomende en meteen opge hemelde ster Podolski, Schwein- steiger en Huth zorgden daar voor. De nieuwe lichting. Fonse- ca en Borgetti (tweemaal) her stelden het evenwicht echter bijna per omgaande. De eerste serieuze proef van bondscoach Jürgen Klinsmann voor eigen publiek werd derhal ve met succes afgesloten. De der de plaats geeft de burger moed. De doorbraak van 'Poldi' en 'Schweini' als international werd, getuige de onvermijdelij- ke koosnaampjes, met vreugde begroet. Verdediger Huth demonstreerde bovendien met zijn eerste inter landtreffer het nieuwe, aanval lende elan dat Klinsmann zo Ronaldinho (midden) ontdoet zich van Javier Zanetti (links) en Luciano Figueroa. graag wil zien. Hem werd ook opnieuw duidelijk waaraan het nog schort. Defensief klopt er met enige regelmaat weinig van. Drie goals tegen is de 36-jarige doelman Kahn een gruwel. Toch was de overwinning, na een minder overtuigend begin, verdiend. Die was niet in de laat ste plaats de verdienste van de natuurlijke leider Ballack. De middenvelder van Bayern Mün- foto Marcos Brindicci/RTR chen mikte halverwege het eer ste extra kwartier een vrije trap van dik 20 meter onder de lat. ANP PARIJS - De wielrenner Raimondas Rumsas uit Litou wen is in zijn woning in Lucca (Italië) aangehouden, heeft zijn advocaat gisteren bekendgemaakt. Hij is gearres teerd op verzoek van een Franse rechter die een zaak te gen hem in onderzoek heeft. Rumsas wordt verdacht van het smokkelen van verboden middelen. In oktober dient in Frankrijk de rechtzaak tegen cle wiel renner. Rumsas' vrouw Edita werd tijdens de Tour de France in 2002 gearresteerd door Franse douaniers, die dopingproducten in haar auto hadden aangetroffen. Ze verklaarde dat de middelen voor haar zieke moeder wa ren bestemd. Edita Rumsas werd drie maanden later op borgtocht vrijgelaten. Rumsas werd in mei 2003 door de wielerploeg Lampre ontslagen na een positieve doping controle. GPD/RTR HAMBURG - De Duitse wedkantoren verwachten niet dat Jan Ullrich de Ronde van Frankrijk gaat winnen. De kopman van T-Mobile staat als tweede geklasseerd, ach ter zesvoudig Tourwinnaar Lance Armstrong. Bij een in leg van 10 euro krijgt de gokker circa 18 euro terug als de Amerikaan volgende maand in de gele trui Parijs binnen rijdt. Mocht Ullrich zegevieren, dan ontvangt de gokker (bij een inleg van 10 euro) iets meer dan 30 euro. De Itali aan Ivan Basso staat derde op het lijstje. ANP/SID LONDEN - De Franse voetballer Laurent Robert heeft voor de tweede keer binnen 24 uur een boete gekregen voor zijn uitlatingen in de media. De speler van Newcast le United moet opnieuw twee weken salaris inleveren naar aanleiding van een interview in de krant The Sun. In de uitgave van gisteren zegt Robert dat middenvelder Jer- maine Jenas de club snel zal verlaten wegens de strenge aanpak van coach Graeme Souness. Dinsdag haalde Ro bert ook al uit naar Souness en werd hiervoor al bestraft door Newcastle. Robert speelt komend seizoen voor Portsmouth, maar staat tot vrijdag onder contract bij Ne wcastle. Naar verluidt bedraagt het weeksalaris van Ro bert 70.000 euro. ANP/RTR MILAAN - De Italiaan Gianfranco Zola heeft gisteren be kendgemaakt dat hij stopt met voetbal. De aanvaller speelde 21 seizoenen bij Nuorese, Torres, Napoli, Parma en Cagliari. Zijn beste periode had hij bij Chelsea in de Engelse competitie van 1996 tot 2003. Zola, die volgende week 39 jaar wordt, speelde 35 interlands voor Italië GPD/RTR SYDNEY - Frank Farina heeft zijn functie als bonds coach van het Australische nationale elftal neergelegd. Farina heeft de ploeg zes jaar onder zijn hoede gehad. Zijn vertrek komt na het teleurstellende Australische op treden in de Confederatie Beker. Het team verloor in de voorronde de duels met Duitsland, Argentinië en Tunesië. Technisch manager Ron Smith neemt de taken van Fari na op interim-basis over. ANP/RTR NDEN - Antal van der Duim ft zich gisteren geplaatst de kwartfinale van het jdtoernooi op Wimbledon. 17-jarige tennisser uit Hee- veen versloeg in de derde ron- n twee sets de Tsjech Dusan da: 6-4 6-2. De 16-jarige emo de Bakker werd in de de ronde uitgeschakeld. Hij oor van de Amerikaan Jesse ine: 6-2 5-7 4-6. ANP •JDEN - Todd Woodbridge is onmiddellijke ingang ge it met toptennis. 34-jarige Australiër nam besluit na de nederlaag met Indiër Mahesh Bhupathi in derde ronde dubbelspel op nbledon. „Het is mooi ge- st", vond de man met 83 ti- in het dubbelspel, waarmee wereldrecordhouder is. Zes van de 83 behaalde hij in de ïdslams. idbridge probeerde dit jaar tiende dubbelspeltitel op ïbledon te winnen. Die op- nislukte. Hij won er zes met landgenoot Mark Woodfor- in drie met de Zweed Jonas kman. ANP •DEN - Denise Lewis beein- haar atletiekloopbaan. De arige Britse heeft dit giste- in de Engelse krant The Ti- laten weten. is veroverde bij de Olympi- Spelen van 2000 in Sydney 1 op de zevenkamp. „Het is >eg geweest voor mijn lam", lichtte Lewis toe. Le- heeft haar beslissing geno toen ze drie weken niet t kunnen trainen wegens infectie aan de amandelen, on zich hierdoor niet kwali- en voor de wereldkampioen- ppen in augustus in Helsin- ,Na zoveel tegenslagen was :en duidelijk boodschap. Ik n het ziekenhuis en had het iel dat iemand mij iets wilde ellen. Mijn toekomst ligt meer bij de atletiek." Lewis st bij de Spelen in Athene tijdig afhaken op de meer- p. ANP/RTR Andy Roddick Thomas Johansson Hewitt, Roddick en Johansson strijden met Zwitser om Wimbledon-titel En toen waren er nog maar vier... Wie wordt de koning van Wimbledon 2005? Gisteren bereikten Roger Federer, Lley- ton Hewitt, Andy Roddick en Thomas Jo hansson de halve finale van het grastoer- nooi. Wat zijn de pluspunten en wat zijn de mindere kanten van de laatste vier? door Fardau Wagenaar LONDEN - Roger Federer (23), versloeg in de kwartfinale Fernando Gonzalez met 7-5, 6-2 en 7-6. Bijzonderheden: Fe derer is al 34 wedstrijden op rij ongesla gen op gras. De Zwitser pakte in 2003 en 2004 de titel op Wimbledon. In de halve finale speelt hij tegen Hewitt, van wie hij de laatste zeven wedstrijden won. Pluspunten: ook al heeft hij op Wimble don nog niet zijn beste spel laten zien, hij blijft maar winnen. Federer is niet voor niets de beste tennisser van de wereld. Zijn techniek bereikt bijna de perfectie. En hij is mentaal sterk, veel sterker dan vroeger toen hij nog wel eens in huilen uitbarstte als het niet goed ging. Minpunten: die heeft hij niet. Het enige dat hem kan breken, is een slechte dag. Wint hij Wimbledon? Volgens de statistie ken wel. Hewitt zei gisteren: „Roger is niet voor niets de beste speler van de we reld. Hij is te vergelijken met Agassi en Sampras. Hij heeft de afgelopen twee jaar tennis naar een hoger niveau ge tild." Lleyton Hewitt (24) was gisteren te sterk voor Feliciano Lopez: 7-5, 6-4 en 7-6. Bijzonderheden: hij won Wimbledon in 2002. De Australiër - voormalig nummer één van de wereld - is dit jaar een tijdje geblesseerd geweest. Eind maart werd er een cyste uit zijn rechtervoet verwijderd. Net hersteld gleed hij op zijn sokken van de trap en brak twee ribben. Pluspunten: Hewitt geeft nooit op. Al staat hij dik achter, de tennisser slaat een keer op zijn borst, vecht en wint. Zijn return is goed, zijn passeerslag is top en hij is snel. Zijn sendee is boven dien niet slecht voor iemand met zijn lengte (1.80 meter). Minpunten: hij is klein en niet zo compleet als Federer. En hij kan nogal irritant zijn. Hewitt schreeuwt als hij achter staat zo hard: „Come on!!!", dat ze het een kilometer verderop nog kunnen horen. Wint hij Wimbledon? John McEnroe zei gisteren dat hij Hewitt nog nooit zo goed had zien spelen als tegen Lopez. Hij heeft dan ook hoge verwachtingen van hem. Andy Roddick (22), won van Sebastien Grosjean met 3-6, 6-2, 6-1,3-6 en 6-3. Bijzonderheden: Roddick won in 2003 de US Open en verloor vorig jaar de finale van Wimbledon van Federer. Hij won 2,5 week geleden het grastoernooi van Queens voor de derde keer op rij. Speelt in de halve finale tegen Thomas Johans son. Pluspunten: Roddick heeft ongelooflijk veel power. Hij heeft de hardste service van alle tennissers op de tour. En ook zijn forehand is een machtig wapen. Minpunten: hij brengt weinig variatie aan in zijn spel. Al heeft hij daar het afge lopen jaar hard op getraind. Hij weet dat je tegen een man als Federer meer nodig hebt dan een snoeiharde service. Wint hij Wimbledon? De kans dat hij Jo hansson verslaat is groot, maar in de fina le krijgt hij het zwaar, wie zijn tegenstan der ook is. Roddick gisteren: „De titel? Pfff, daar ben ik nog niet mee bezig. Ik moet nog minimaal drie sets spelen om de finale te bereiken." Thomas Johansson (30) was te sterk voor David Nalbandian: 7-6, 6-2, 6-2. Bijzonderheden: Johansson is de grijze muis in de halve finale. De Zweed won in 2002 verrassend de Australian Open. Hij heeft in zijn carrière twee toernooien op gras gewonnen. Alleen de drie andere hal ve finalisten wonnen vaker op gras. Pluspunten: hij is een degelijke speler met een goede forehand en een prima backhand. Zijn voetenwerk is uitste kend. En hij is mentaal sterk, koel als een echte Zweed. Minpunten: hij is net als Hewitt maar 1.80 meter. Zijn service is daarom veel minder dan die van bijvoorbeeld Rod dick, zijn tegenstander in de halve finale. Wint hij Wimbledon? Kleine kans, al heeft Johansson er zelf alle vertrouwen in: „Na mijn zege in Australië zeiden mensen dat ik dit maar een keer in mijn leven mee zou maken. Maar waarom? Als ik mijn beste spel speel, kan ik me meten met de grote jongens. Alle halve-finalis- ten hebben al eens een Grand Slam ge wonnen, dus we weten wat het is." GPD Roger Federer Lleyton Hewitt foto's EPA en RTR door Arjen Vos EINDHOVEN - „Als PSV komt aankloppen, dan moet je niet twijfelen." Timmy Simons liet er gisteren, nadat zijn overgang van Club Brugge naar Eindho ven beklonken was, geen misver stand over bestaan. De midden velder is dolgelukkig met de transfer. „Deze club staat in Eu ropa zeer hoog aangeschreven." Na Mika Vayrynen (Heeren veen) en Osmar Ferreyra (ge huurd van CSKA Moskou) is Simons de derde nieuwe midden velder voor PSV, dat Johann Vo gel, Mark van Bommel en Ji-sung Park zag vertrekken. PSV speelt Champions League, en dat ziet Simons als een enor me stap vooruit. „De ambitie van PSV strookt met mijn per soonlijke ambities: elk jaar voet ballen in de Europese top. Dat komt goed uit." De onderhandelingen hadden enige voeten in aarde. Club Brugge vroeg lange tijd vijf mil joen euro voor Simons, en dat was na Feyenoord ook PSV wat al te gortig. Gisteren kwamen de clubs er dan toch uit. „Lo gisch dat het even duurde", ver telde de Belg tijdens een lunch in een Italiaans restaurant in Eindhoven. „In Brugge kwamen ze op voor hun belang, PSV be keek het van de andere kant." Voorkeur In plaats van het Feye- noord-shirt speelt Simons de ko mende vier seizoenen in het rood-wit van PSV. Dat spijt hem geenzins. PSV geniet veruit de voorkeur van Simons. „Wij wisten al van de interesse van PSV toen Feyenoord problemen had met de transfersom", aldus Simons. „De media sprongen massaal op Feyenoord, waar door wij op ons gemak met PSV konden praten. Het kwam op die manier pas laat in de publici teit." Simons is met zijn 28 jaar en 223 wedstrijden als profvoetbal ler relatief ervaren. De vraag is of hij na een aantal jaren bij PSV nog een nieuwe stap kan maken. Simons: „Je weet nooit wat de toekomst brengt, maar ik heb nooit duidelijke doelstellingen gehad wat dat betreft. Het komt zoals het komt. Zeven jaar gele den speelde ik nog derde klasse, wie had gedacht dat ik daarna via Club Brugge bij PSV terecht zou komen? Het kan heel snel gaan." Simons is niet de laatste aan koop van Guus Hiddink. Salo mon Kalou staat nu hoog op het wensenlijstje van PSV. In een poging om de aanvaller over te nemen van Feyenoord zou Theo Lucius als ruilobject - plus een flinke som geld toe - zijn aange boden. Bij Feyenoord zien ze dat wel zitten. De club was er lange tijd op tegen dat Kalou naar een con current zou verkassen, maar in middels lijken de Rotterdam mers zich daarbij te hebben neergelegd. Kalou's contract loopt medio 2007 af en de negen tienjarige Ivoriaan wil niet ver lengen. GPD WARSCHAU - De Nederlandse schakers sloegen gisteren geza menlijk hun slag tijdens de elf de ronde van het Europees kam pioenschap. Van zeven mogelij ke punten werden er 5,5 binnen gehaald. Dit keer waren het de vier laagst genoteerde spelers die het leeuwendeel van de buit voor hun rekening namen: vier keer winst. Het toptrio Van Wely, So- kolov en Tiviakov speelde remi se. Sergej Tiviakov liet zich weet niet vangen door een van de fa vorieten. Het lukte ook de Arme niër Aronian niet de Groningse muur te slechten. Het kostbare halfje houdt Tiviakov in de race voor een eindnotering in de top tien en zelfs een podiumplek. Hij staat op de gedeelde achtste plaats met 7,5 punt. Sokolov moest lang werken voor zijn re mise. De deling met de Rus Kor- nev bracht hem op zeven pun ten. Van Wely kwam met zijn zesde remise op rij, dit keer te gen Bocharov uit Rusland, op 6,5 punt. De jonge Oekraïner Karjakih (15) zag zes van zijn concurren ten zich bij hem aan de kop van het klassement melden, door zijn verlies tegen zijn landge noot Eljanov. Zeven man met acht uit elf aan kop. De opval lendste onder hen is zonder twij fel de inmiddels 51-jarige Aleks- andr Beljavski. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21