PZC Nieuwe titelstrijd in Delta week New York prijst zich uit de markt Dennis Evertse i; beste springruite NYC2 Vrouwen Smerdiek naar Dokkum voor een bekerwedstrijd Frits Paap in selectii van RBC Roosenda* Geen toename van acute hartstilstand bij topsporters OQO 2 First 31.7-klasse razendsnel erkend door watersportverbond uitslagen uitslagen Mooren/Kadijk start met zege Het andere jeugd-WK agenda donderdag 30 juni 2005 swb door Eugène de Kok GOES - Vorig jaar hing het handjevol First 31.7-boten er nog een beetje bij tijdens de Del- taweek, maar dit jaar strijden rond de twintig zeilers om het eerste nationale klassenkam- pioenschap in deze klasse. De ti telstrijd is één van de twee kam pioenschappen die worden geor ganiseerd tijdens de 35e Delta- week. De meerdaagse zeilwed strijd gaat morgen van start met de aanbrengrace van Bruinisse naar Zierikzee. Voor de zeilers in de ORC-club-klasse, met ongeveer negentig deelnemers net als an dere jaren ruimschoots de groot ste categorie, staat het open Ne derlands kampioenschap Zuid op het programma. Het is het vierde ORC-kampioenschap dat tijdens de Deltaweek wordt ge organiseerd. De races die meetel len voor de titel worden zater dag en zondag en in het tweede weekeinde van de Deltaweek (8,9 en 10 juli) gevaren. Dat laatste weekeinde is ook ge reserveerd voor het eerste natio nale klassenkampioenschap First 31.7. Vorig jaar voeren er slechts zes 31.7-boten mee in de Deltaweek. „Wij hebben ze toen toch al een aparte klassering ge geven", zegt Kees van der Vaart, één van de drijvende krachten achter het grootste meerdaagse zeilevenement van Zuid-West Nederland. „Maar, toen werd de klasse nog niet er kend door het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond (KN- WV)." De 31.7-zeilers Johan-Dirk van der Endt uit Yerseke en Adri van de Velde uit 's-Heer Arends- kerke hebben sindsdien, samen met anderen, druk gelobbyd en kregen de klasse erkend door hel watersportverbond. ..Zij hebben dat echt in record tijd voor elkaar gekregen", al dus Van der Vaart. „Normaal ben je daar langer mee bezig. door Koen de Vries GOES - De voetbalvrouwen van Smerdiek hebben het niet getrof fen bij de loting van de eerste ronde van het landelijke beker toernooi. De ploeg die het afgelopen sei zoen kampioen werd van de tweede klasse en de districtsbe ker won, speelt in de eerste ron de een uitwedstrijd tegen Be Quick Dokkum. Smerdiek-trainer Wim Scherpe- nisse reageerde aanvankelijk wat lacherig, maar toen hij zijn computertje liet uitrekenen hoe veel kilometers zijn ploeg moest reizen, keek hij toch even op zijn neus: 614 kilometers uit en Zij deden het binnen een jaar." De 31.7-boten zijn, volgens Van der Vaart, perfecte toerjachten die goed geschikt zijn voor ra ces. De schepen zijn 31 voet lang (ongeveer tien meter) en zijn sinds een jaar of vijf op het water te zien. In de categorie zijn alle boten vrijwel identiek. Na een race hoeft de winnaar dus niet te worden berekend: de eerste schipper die over de streep komt, heeft gewonnen. Het, ten opzichte van vorig jaar, hogere aantal deelnemers in de 31.7-klasse wordt teniet gedaan door de afwezigheid van de J-22-klasse tijdens deze editie van de Deltaweek. De J-22-zei- lers varen op dezelfde data als het Zeeuwse zeilevenement in Medemblik om het wereldkam pioenschap. „We hebben nu rond de 150 inschrijvingen, maar nog steeds melden mensen zich aan", zegt Van der Vaart over het deelnemersveld. Naast de wedstrijden in de ORC-club-klasse en de 31.7-ca- tegone worden er zaterdag en zondag ook races gehouden voor de J-24's en Maxfuns (allebei sportboten). Ook zijn de rond en platbodems (traditionele schepen met zijzwaarden), de on gemeten boten (Van der Vaart: „Met plusminus tien deelnemers hebben we in deze klasse voor het eerst een veld dat iets voor stelt") en de IMS-schepen weer van de partij. Veronicarace Voor die laatste klasse staat de roemruchte Veronicarace op nieuw niet op het programma. Vorig jaar werd deze wedstrijd, die al voor de eerste Deltaweek werd gevaren, wegens te weinig deelnemers en onzekerheden over het weer afgelast. De IMS-schippers voeren toen sa men met de ORC-schepen de Roompotrace. „Dat is goed bevallen", blikt Van der Vaart terug. Daarom is voor de IMS-klasse volgende week vrijdag - in plaats van de Veronicarace waarin de zeilers vroeger van de Roompotsluis over de Noordzee naar het schip van de toenmalige piratenzen der Veronica en terug voeren - een dagrace uitgezet. thuis. „Dat is niet naast de deur. Je zou toch vernachten dat de KNVB rekening zou houden met de afstanden. Dit gaat ons veel geld kosten." Het duel met Be Quick Dokkum past in een plaatje dat er merk waardig uitziet. De vrouwen- ploeg die debuteert in de eerste klasse, speelt pas op 8 oktober de eerste thuiswedstrijd. Naast de verre reis voor het bekerduel speelt de ploeg voor de competi tie eerst uitwedstrijden in Mui den. Rijsoord en Oostkapelle. De vrouwen van Oostkapelle troffen het aanmerkelijk beter bij de loting. Die ploeg speelt uit bij Barendrecht. De wedstrij den worden gespeeld op zater dag 20 augustus. door Bauke Boersma ROOSENDAAL - Frits Paap be gint maandag aan het voetbalsei zoen 2005/2006 als speler van de hoofdselectie van RBC Roosendaal. De 18-jarige inwoner van Serooskerke, die al sinds de C-junioren bij de eredivisionist voetbalt en voordien voor Serooskerke uitkwam, krijgt als eerste een zogeheten opleidings plaats bij de ploeg van trainer Dolf Roks. De opleidingsplaatsen zijn be doeld voor A-junioren die de stap naar de senioren moeten maken en komen in de plaats van een plek in het tweede elf tal. Dat team heeft RBC name lijk met ingang van komend zoen afgeschaft Volgens de j we filosofie van de club r een 18-jarige voetballer di naar de eerste selectie óf moet afvloeien. Op basis van die nieuwe w wijze krijgt Frits Paap, een; vallende middenvelder die, in de voorhoede uit de vo kan,een jaar lang de kans t ten zien wat hij in zijn i heeft. Of dat op amateur- of (semi)i tractbasis zal zijn, wordt bini kort beslist na een gesprek de clubleiding. RBC Roosen stelde afgelopen seizoen het divisieschap pas veilig via d< competitie. De ploeg staat o leiding van trainer Dolf uit Dreischor. De deelnemers aan de ORC-club-klasse zeilen in de Deltaweek om het Nederlands kampioenschap Zuid. foto Dirk-Jan Gjeltema door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Dennis Evertse toonde zich op het concours van Stal de Kroo met Rebel de beste springruiter op het hoogste niveau. De zeven tienjarige ruiter uit Nieuw- en Sint Joosland bleef in de klasse zwaar als enige foutloos. De paarden toonden veel spring- vermogen, maar toch bleven de toeschouwers in de klasse zwaar verstoken van een barrage. Niet dat parkoersbouwer Bram Wat- tel een scherprechter had opge steld. Nee, elke combinatie tikte wel ergens in het parkoers een balk uit de lepels. Reden voor het publiek zich te gaan verheu gen op een beslissende ronde tus sen een zestal met een spring- fout aan de broek. Men had ech ter buiten Dennis Evertse gere kend. Als laatste starter maakte het talent met de ruin Red Buil geen fout. In de klasse M meldden zich De borah Benschop en Martin de Kroo voor de barrage. Onder het zadel van Deborah Ben schop deed de schimmel Sp zijn naam eer aan. Met een f loze rit en de snelle tijd 37.91 toonde de wijkverp! kundige uit Vlissingen zich delijk de beste. Belager Mi de Kroo haalde met Holani een paal naar de bodem en bovendien ook nog vier tl langzamer dan Deborah f schop. Vermogen „Spring lijkt misschien ni< snel, maar door zijn enorme mogen kan ik met hem gema lijk een hindernis schuin aa den. En daar win ik veel mee. Daarmee heb ik al heel wedstrijden gewonnen", zei borah Benschop. Voor Wilma Stouten zat weer eens niet mee. De ama uit Serooskerke toonde zich Stoutens Katinka de sm Een pechfout hield de coml tie echter buiten de bar Hierdoor moest ze, net als e le dagen geleden tijdens Zeeuwse Dag van het Paart noegen nemen met de stek. van onze sportredactie ARNHEM - Er is geen toename van het aantal topsporters dat overlijdt als gevolg van een acu te hartstilstand. Dat zegt Tjeerd de Vries, chef-arts van NOCNSF. Wel heeft de sportkoepel nieu we richtlijnen uitgevaardigd ter voorkoming ervan Dit in navol ging van ondermeer de wereld voetbalbond Fifa De Fifa maakte zondag bekend dat spelers die volgend jaar aan het WK deelnemen een verplich te hartkeuring moeten onder gaan. NOCNSF meldde onlangs dat hartonderzoek voortaan on derdeel uitmaakt van de jaarlijk se verplichte sportkeuring. De aankondiging van de Fifa volgde op een herdenking van het overlijden van de Kameroen- se voetballer Foé, die twee jaar geleden tijdens de halve finale van de Confederatie Beker als gevolg van hartfalen overleed. Frappant was dat nog geen dag eerder in Portugal een voetbal ler aan dezelfde kwaal stierf, bij een partijtje voetbal op het strand. Volgens De Vries zijn de maatre gelen een gevolg van meer ken nis. „Door het invullen van een vragenlijstje en het maken van een hart filmpje kunnen we te genwoordig veel beter inschat ten wat de risico's zijn. De nieu we inzichten vloeien voort uit Italiaans onderzoek. Dat geeft ons vooral in preventief opzicht meer mogelijkheden De sporters die vallen onder NOCNSF zullen voortaan ook een dergelijk onderzoek onder gaan, zo is recentelijk besloten. STA VANGER - Merel Mooren en Rehekka Kadijk zijn het Grand-Slamtoernooi van Sta- vanger goed begonnen. De Nederlandse beachvolleybal- sters, vorig week nog zevende bij het WK in Berlijn, wonnen gisteren met 2-1 van het ervaren Mexicaanse tweetal Hilda Gax- iola/Mayra Garcia: 21-17 20-22 15-13. ANP Het IOC (Internationaal Olym pisch Comité) is zover nog niet. De Vries: „Wel is er een commis sie die dit in onderzoek heeft. Ook zijn er afzonderlijke sport federaties die al eerder deze on derzoeken zijn gaan uitvoeren. Denk bijvoorbeeld aan het wiel rennen, dat al een aantal jaren een hartfilmpje in het pakket keuringen heeft." De Vries zegt dat er geen aantoonbare relatie is tussen de toename van intensi teit van de sport en het aantal acute hartproblemen. „Het is vaak een gevolg van een fami liaire aandoening." Toch zijn er steeds meer organi satoren van sportwedstrijden die voorbereid zijn op hartfalen van deelnemers. De organist oren van de Kustmarathon meld den dinsdagavond tijdens een bijeenkomst met Gerard Nij- boer in Westkapelle dat er tij dens het evenement zeven hart- defibrillatoren langs het par koers beschikbaar zijn om in ge val van nood een slachtoffer te helpen. ROTTERDAM - Het WK voetbal voor spelers onder 21 is niet het enige jeugd-WK dat in Nederland plaatsvindt. In Rotterdam werd gisteren een begin gemaakt met het WK voor hockeyers onder 21 jaar. Nederland won met 7-0 van Polen. foto Fred Ernst/ANP Op 6 juli bepalen de leden van het IOC in Singapore welke stad de Olympische Zo merspelen van 2012 mag organiseren. In de aanloop naar de verkiezing een serie portretten van de vijf kandidaten. Van daag deel 3: New York. door Ans Bouwmans NEW YORK - De meeste New Yorkers zien de Olympische Spelen graag komen, maar de kans daarop wordt niet meer erg hoog ingeschat. Het wordt Parijs, zo meent bijna de helft van de New Yor kers, volgens een recente opiniepeiling. Die overtuiging wordt niet gevoed door gebrek aan trots op hun eigen stad, maar door het mislukken van het plan om een groot stadion met olympische afmetin gen te bouwen aan de westzijde van Man hattan, Voor de deal begin juni mislukte, dichtten inwoners van de Big Apple zich de grootste kans toe op de Zomerspelen van 2012. Zelfs de Amerikaanse wieler- held Lance Armstrong had zich in april immers uitgesproken vóór New York; na dat hij eerder tot woede van het thuis front had gezegd dat Parijs de Spelen ver diende. Burgemeester Michael Bloomberg van New York werkte bijna vier jaar aan het plan voor het olympisch stadion, maar hij werd in de wielen gereden door wei gerachtige volksvertegen woordigers in Albany, waar het staatsbestuur van New York zetelt. Je krijgt in New York niks voor elkaar door de politie ke spelletjes die er worden - 2 gespeeld, reageerde Bloomberg terneergesla gen en boos. Eventjes was New York niet meer de stad 'die alles kan'. De realiteit was dat lang niet iedereen enthousiast was over het 2,2 miljard dollar (ongeveer 1,8 mil jard euro) kostende plan om een verlaten spoorem- placement om te toveren tot sportcomplex voor american football-team New York Jets en toekom stig olympisch stadion. Sterker nog, het plan kreeg felle weer stand. Politieke rivalen van de burge meester - Bloomberg hoopt in november CANDIDATE CITY herkozen te worden - vonden het niks. Het woord 'vriendjespolitiek' viel. De staat en stad New York werden ge acht elk de helft van 600 miljoen dollar subsidie op te hoesten. De lap grond, nu publiek be zit, zou voor een te' laag be drag aan de Jets worden overgedragen, aldus criti ci. Omwonenden klaagden op voorhand al over ernsti ge verkeersproblemen bij sportwedstrijden en vrees den dat een groot - meest al leegstaand - stadion de buurt juist minder aan trekkelijk zou maken voor winkels en kantoren. Pro jectontwikkelaars liepen er niet echt warm voor. De eigenaar van het nabij gelegen sportcomplex Ma dison Square Garden was ook mordicus tegen en droeg met tv-spotjes zijn steentje bij aan de an ti-stemming. Het kaartenhuis stortte een paar weken geleden op de valreep in en een plan B was niet direct voorhanden. Denk echter Vlissingen. Zomeravondbridge (re sultaten vanaf 50 procent). A-lijn: mw. Hurkmans/Krappen 63.17, mw. Leijnse/Schutte 60.65, mw. Leemans/La Soe 60.04, Van Maaren/Goedhart 58.00, dms. Van Boven/Pol 57.41, dms. Gruber A/Vouts 55.26, mw. Bordes/v. d. Wal 53. 00, dms. v. d. Laan/Schoof 52.87, mw. Puis/De Graaf 51.31, dms. Huisman/ Van Seters 51.21. B-lijn: mw. Krepska/ Smolders 65.18, echtpaar Labrujere 63.17, dms. Smolders/De Wart 62.72, dms. Lagaay/Van Rijn 58 93, Breedveld /Vermaat 58.48, echtpaar De Kok 51.79, Cattoir/Van der Kuijl 51.56, mw. Lere/ Daane 51.34, echtpaar Rijnberg 51.12. niet dat de olympische aspiraties inmid dels zijn opgegeven. De race is pas voor bij als de finishlijn is gepasseerd, zei een Amerikaans IOC-lid toepasselijk. Een kleine week later werd een nieuw moge lijk olympisch stadion gevonden in de wijk Queens in een deal met honkbal team New York Mets. Riskant Het moet in 2009 klaar zijn en New York heeft 250 miljoen toegezegd om het te ver bouwen voor de Olympische Spelen. Dit betekent wel dat de openings- en slui tingsceremonie en de prestigieuze atle tiekwedstrijden niet plaatshebben op Manhattan, het stadsdeel dat door de meeste bezoekers wordt beschouwd als 'New York' en waar het overgrote deel van de hotels ligt. Het was wellicht niet zo'n briljant idee van Amerika's bekendste metropool om het olympische bod compleet afhankelijk te maken van een politiek riskant pro ject. Bloomberg ziet dat natuurlijk an ders. Hij heeft zijn woede ingeslikt en zegt nu dat New York „een stad is die moeilijkheden weet te overwinnen" en „er alles aan doet om gastheer te zijn van geweldige Spelen. "GPD Vroegste meldingen ZLU Pau (natio naal 3077 duiven): 1. L. v.d. Gucht (Hulst) 181,737 m/sec, 2. F. Steketee, (Yerseke) 181,130, 3. G. Kouters&Zn (Noordhoek) 168,595,4. C. d. Graaff&Zn (Arnemuiden) 165,754, 5. P. de Vogel (Oude Tonge) 165,119, 6. M. Houteka mer (Oud Sabbinge) 163,810, 7. Bruge- mann (Assendelft) 159,930. 8. Musters (Hoogerheide) 159,848, 9. J. van de Vee ken (Roosendaal) 159,719, 10. A. Over- water (Strijen) 158,213, 12. J. Steketee (Bruinisse) 155,962. Overige Zeeuwen in de top 50: 13. J. Melis (Zoutelande) 155,939, 14. A. van Luijk (St.Maartens- dijk) 155,805, 18. J Steketee (Bruinisse) 152,721, 20. J&E Buijze (Terneuzen) 151,367, H. Lindenberg (Yerseke) 149,830, 32. K. van Dommelen (St.Philip- sland) 149,263, 33. E. Doolaege (West- dorpe) 149,134, 35. S. v.d. Velde&Zn (Breskens) 148,417, J. Moedt (St.Philips- land) 145,887, 41. G. v.d. Voorde (Nieuw- en St.Joosland) Nieuw- en Sint Joosland. Springen Stal de Kroo. Paarden klasse Z/ZZ: 1. Dennis Evertse, Red Buil (Weelr.) 0/85.15; 2. Sandy den Exter, Pride (N-Bev.) 4/78.15; 3. Rens Wondergem, Ninja (Gouwe Reyers) 4/80,27. M: 1. De borah Benschop, Spring (Weelr.) 0/0/39.91; 2. Martin de Kroo, Holanda (Walcheren) 0/4/40.06; 3. Wlma Stou ten, Katinka (Weelr.) 4/76.72. L: 1. Chris Boone, Michael, (Gouwe Reyers) 0/0/35.99; 2. Dennis Evertse, River- wood, 0/0/38.96; 3. Margreet Walraven, Timeless (Weelr.) 0/0/40.69 Lucky Day 3741, d.d. 29.06.2005: 5-8-9-19-21 -22-23-24-26-37-38-42-52-53- 56-70-71-74-78-80. Onder voorbehoud van typefouten ■1 Londen. Wimbledon Mannen enkel spel, kwartfinale: Hewitt (Aus/3)-Lo- pez (Spa/28) 7-5 6-4 7-6 (2), Federer (Zwi/1)-Gonzalez (Chl/21) 7-5 6-2 7-6 (2), Thomas Johansson (Zwe/12)-Nalban- dian (Arg/18) 7-6 (5) 6-2 6-2, Roddick (VSt/2) - Grosjean (Fra/9) 3-6 6-2 6-1 3-6 6-3. Goes. Leventi-toernooi. Mannenen- kelspel. HE3: J. Quaak-J. Meijer 6-3 6-3. HE4: J. Meijer-A. el Khattabi opg. HE5: D. de Rave-J. de Koster 6-3 6-0. HE6: S. Hermus-M. Stroosnijder 6-2 6-0. Mannendubbelspel. HD4: F. Jansen/M. Kole-R. de Witte/B. Ruisaard 7-5 3-6 7-5. HD5: S. Nieuwenhuyze/C. Versteeg-B. Cok/L. Simons 6-4 6-4, A. el Kattabi/J. van der Velde-C. de Water/D. van Golen 6-3 6-4. HD6: A. Pijnen/R. An- beek-P. Bunt/R. Prins 6-2 6-0. Vrouwen dubbelspel. DD3: M. Ganseman/J. van den Dries-A. Hoogesteger/M Snoek 6-2 6-4. DD6: M. van Garsel/M. Ridderik- hoff-J. Boer/M. van Wilgenburg 6-0 6-3. Zierikzee. Stoepeschietertjestoer- nooi. Jongensenkelspel. T/m 8: B. Joziasse-J. Oudshoorn 4-0 4-0, T. de Looze-J. van der Zande 4-1 4-2. T/m 10; K. de Bruijn-B Schaalje 4-1 4-1, J. van Sinderen-T. Vleeshouwer 4-1 4-1, Y. van Gelder-M. van Sinderen w.o. T/m 12: R. Braam-B. van Unen 4-0 4-1, J. Sprong-J. van Sinderen 4-1 4-2. T/m 14- M. van Putte-D. Cysouw 4-0 Kole-D. van de Vlist 4-2 4-0, Vos-M. de Looze 4-1 4-0. T/m 17: Vos-R. Hillebrand 4-0 4-0, R. brand-J. Barzilay4-0 4-2. Meisjesenkelspel. T/m 10: E. de Masier 4-0 4-0, R. Kerkhove-E 0-4 4-0 4-0, A. Flohil-E. den Holl 4-0 4-0, T. van Aelst-A. Kramer 4 L. Hagestijn-B. de Looze 4-0 4-0 12: L. in 't Veen-C. Kramer 4-0 4 Roks-A. den Engelsman w.o. T/i M. van Trigt-T in 't Veen 4-2 4- 17: M. van Keulen-C. Wandel 4-2 4 Sint Philipsland. Ruucstop Open. Mannenenkelspel. Steïjn-M. van de Graaf 3-6 6-4 6-4. nendubbelspel. HD5: B. de Vreeke-J. Geluk/N. Hogendoorn 6 i Gemengddubbelspel GD5: Reijngoudt/P. van der Est-A. Jar Neele 7-5 6-3. GD6: P. WeijlerJ Engelsman-W. van Iwaarden/J.l 2-6 7-6 6-4 I Confederatie Cup. Finale. Brazilië-Argentini 4-1 (2 Adriano 1-0, 16. Kaka 2-0, 47. Roi ho 3-0, 63. Adriano 4-0, 65. Aim Scheidsrechter; Michel (Slw) kaart: Ronaldinho (Brazilië), Col Sorin, Cambiasso, Aimar (Argei Aantal toeschouwers: 45591. Brazilië: Dida; Cininho (86. Maico cio en Roque Junior; Emerson, G r en Ze Roberto; Kaka (86. Renato), no, Robinho (90. Juninho) en RofC ho. Argentinië: Lux; Placente, Col s Heinze en Zanetti, Cambiasso mar), Riquelme, Sorin en Bernari gado (81. Galetti) en Figueroa vez). Derde en vierde plaats. Duit: Mexico 4-3 (2-1). 37 Podolski 1 Fonseca 1-1, 41. Schweinsteiger I j, Borgetti 2-2, 79. Huth 3-2, 85. B 3-3, 97. Ballack 4-3. Scheidsr Breeze (Aus). Rode kaart: 54. 1 (Duitsland). Gele kaart: Frings, ah (Duitsland), Perez, Medina, (Mexico). Aantal toeschouwers: 4 Duitsland: Kahn; Mertesacker er!I Schweinsteiger (83. Ernst), Sch Ballack, Deisier (67. Asamoah), perger en Frings; Podolski (74 nyi). Mexico: Oswaldo Sanchez; Sale neda, Mendez (58. Medina) en 1 Torrado, Lozano, Pardo, Moraf I Marquez) en Zinha; Borgetti en F< (46. Rodriguez). Grande Bouclé Feminin Ti etappe, tijdrit Markoisheim: der (Oos) 17 km in 22.34, 2. Do a (Zwi) 23.12, 3. Pitel (Fra) 23.18, 4 (Noo) 23.40, 5. Davies (GBr) 2' Mansveld (Ned) 24.19. 1 Algemeen klassement: 1 2 22.46, 2. Doppman op 0.45, I j 0.51, 4. Valen 1.08, 5. Davies 1 Mansveld 1.36. Hank. Districtskampioen l tijdrijden. Juniorvrouwen: 4. lies Israël (Kruiningen), 6. Denisei ker (Goes); Nieuwelingen: 16"' neth de Kraker (Goes); Nieu 1 gen-meisjes: 8. Lisa Phernambu donderdag Tennis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20