Cateraar gaat voor gezondheid PZC Op laatste moment reis boeken kan duur uitpakken Pan houdt de koek vast Huursubsidie gaat huurtoeslag worden Nieuwe generaties stellen hogere eisen aan kantinevoedsel Vopak bouwt terminal in China UPC mag delen van Canal+ kope Drogisterijen Portegies verkocht Forse winststijging AIG profijt NIEUW!!! flTnESS/flfflflt PlUlllliii limmsgümi donderdag 30 juni 2005 Werknemers nemen weer vaker een broodtrommeltje mee en za- kendeals worden in de directie kamer niet meer vanzelfspre kend met een champagne-lunch overgoten. De cateringmarkt krimpt, maar niet gesomberd. 'Oma ivil straks in het verpleeg huis ook een tomatensalade met mozarella, verse basilicum en een glas Orvieto.' door Achille Prick LIJNDEN - „Een school in Lei den wilde iets doen aan het slechte eetgedrag van haar leer lingen en stopte in de kantine met de verkoop van kroketten en andere vette dingen", zegt ca teringbaas Gosse Visser. „Niet lang daarna stond op de stoep van die school iedere dag een snackkar en die deed goede za ken. De kantine bleef zitten met de broodjes gezond. Dan ben je dus nog verder van huis." Gosse Visser staat aan de lei ding van Elior Nederland, het - vierde cateringbedrijf van Ne derland met het moederconcern in Frankrijk. Elior runt onder de namen HCS. Le Grand Ber nard, Modus Food Mood en Restoplan 450 restaurants en kantines in het bedrijfsleven, op scholen, bij zorginstellingen en bij de overheid. Komend week eind wordt er met een groot feest voor de bijna tweeduizend werknemers afscheid genomen van de vier namen en gaat het bedrijf verder onder één naam: Avenance. „We werken voor zeer veel ver schillende klanten, van het Cen tre Ceramique in Maastricht, grote scholengemeenschappen en verpleeghuizen tot theater De Meerpaal in Dronten. We wil len straks op nog veel meer plek ken zitten en dat gaat makkelij ker als consumenten je kennen. We hoeven niet de nummer één te worden in omzet, maar we willen met Avenance wel het beste cateringmerk worden." Tegelijkertijd zit de catering- markt in een dip. „Dat klopt, werknemers nemen weer vaker een broodtrommeltje mee en be- Gosse Visser van Elior Nederland: „De cateringmarkt krimpt." drijven bezuinigen op het be drijfsrestaurant. Verder zijn veel mensen ontslagen, scheelt ook. Zelf waren we nogal actief in de bedrijven van de nieuwe economie, daar werd alleen al champagne besteld als het weer vrijdag was. Dat is verleden tijd. Uitgebreide zakenlunches op de directiekamers zijn er ook niet meer bij, ze halen wel even een broodje kaas." Vertrouwen Toch ziet Visser onder de vlag van Avenance de toekomst vol vertrouwen tegemoet. „Afgezien dat de economie weer een keer aantrekt, ontstaan er ook nieu we markten. Op dit moment doet zo'n negentig procent van de zorginstellingen haar eigen catering. Dat wordt de komende jaren steeds vaker uitbesteed, daar willen we bij zijn. Vergeet niet dat nieuwe generaties hoge re eisen gaan stellen, ze zijn veel mondiger. Lopende bandmaaltij den worden niet meer gepikt. Oma wil straks ook tomaten met mozarella en verse basili cum. Daar kun je je mee onder scheiden." Een andere trend waar Visser voorop in wil lopen, is de vraag naar gezonde voeding. „Overgewicht is een groot pro bleem aan het worden, onder maatschappelijke druk moeten wij daar ook iets mee doen. Het wordt ons ook nadrukkelijk ge vraagd door werkgevers sinds ze zelf moeten betalen voor ziek teverzuim." Eetpatroon Resoluut de kroketten en frika dellen van het menu gaat Visser te ver. „Heel eerlijk, wij moeten ook omzet maken, maar je kunt wel een minder vette kroket aan bieden en tegelijkertijd ook ge zonde salades en fruit. Maar daar blijft het niet bij, we gaan mensen ook aanspreken op hun eetpatroon. Bijvoorbeeld, van daag een kroket, sla dan morgen even over." „En voorlichting. Ik hoor men sen letterlijk zeggen: ik drink si nas met vruchtvlees, dat is ge zond. Ze vergeten even het pak suiker dat er in zit. Er bestaan veel misverstanden over gezond eten. Daar willen wij best wat aan doen." Nog belangrijker is volgens Vis ser het gebrek aan beweging. foto Cees Zorn/GPD „We gaan wedstrijden organise ren, zoals 'het gezondste bedrijf van Nederland'. Maar ook gaan we programma's aanbieden waarbij deelnemers hun eigen doelen kunnen stellen in het streven kilo's kwijt te raken. Van ons krijgen ze voedingsad viezen en beweegtips. En we de len gratis stappenmeters uit. Dan kun je zien hoeveel je loopt op een dag. Maar, zeker op scho len,. moet je behoedzaam te werk gaan, anders zal er altijd een slimmerik zijn die een markt ziet voor zijn snackkar bij de schoolpoort." GPD ROTTERDAM - Vopak mag van de Chinese autorit een terminal bouwen voor onder meer de opslag van micaliën. De opslagplaats komt op de grens van de handelszone van Zhangzijagang, zo'n 140 kilomete noordwesten van Shanghai Dit gebied is goed vooi kwart van China's totale industriële productie. Vopak meldde gisteren de terminal in 2008 in gebru willen hebben. Het Rotterdamse tankopslagbedri sinds een jaar of tien actief in China en beschikt in dels over vijf terminals. De nieuwe terminal wordt de ste die Vopak voor 100 procent in eigendom krijgt. Ai DEN HAAG - Kabelexploitant LTPC kan zijn voorne om onderdelen van de betaalzender Canal+ in te li; doorzetten. De overnameplannen stuiten niet op vi van de kartelpolitie. Dat meïdde de Nederlandse Med< gingsautoriteit (NMa) gisteren na diepgaand onderzo De kartelwaakhond verwacht niet dat de overname UPC de concurrentie op de markt voor betaaltelevis het gedrang zal brengen. Datzelfde geldt voor de ink rechten van exclusieve films. De NMa heeft langd naar de koopplannen van UPC gekeken, omdat de zichthouder in eerste instantie vreesde dat de kabelex] tant hierdoor een economische machtspositie zou ver ven. UPC maakte eind vorig jaar bekend dat het d van het Nederlandse Canal+ wil kopen. Het zwaarte) ligt daarbij op sport- en filmprogramma's, die aan i dan 215.000 klanten worden geleverd. De kabelexploi zal 24,75 miljoen euro neertellen voor de aankoop overnamesom gaat naar de Nederlandse investeringsm schappijen Airbridge Investments en Greenfield Cap die momenteel eigenaar zijn van Canal+. ANP CASTRICUM - De Nederlandse drogisterijketen Po gies komt in Chinese handen. De winkels worden ei) dom van A.S. Watson, een dochter van het conglome Hutchison Whampoa uit Hongkong. De veertig win! van Portegies worden opgenomen in de Kruidvatke die al eigendom is van A.S. Watson. De Portegieswinkels zijn vooral te vinden in Noord-ï land. Portegies is sinds 1865 actief, maar maakte pas afgelopen twintig jaar een flinke groei door. Er weil ongeveer 280 mensen. Directeur Henk Portegies wilde| teren niet zeggen hoeveel geld de Chinezen hebben' taald. Behalve Kruidvat is A.S. Watson ook eigenaar! Trekpleister en lei Paris XL .ANP NEW YORK - De Amerikaanse verzekeraar AIG heel het eerste kwartaal de nettowinst met 44 procent ziens gen naar 3,68 miljard dollar (3,06 miljard euro), kwam dinsdag (plaatselijke tijd) nabeurs met cijfers o de eerste drie maanden van dit jaar. De verzekeraar! de publicatie uitgesteld in verband met een boekha schandaal. De winst per aandeel kwam uit op 1,40 dollar, tegen dollarcent in het eerste kwartaal van vorig jaar. Uit! toelichting op de cijfers blijkt dat AIG (American Intes tional Group) het vooral goed deed in Japan en Zi oost-Azië. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - Een lastminute vakantie boeken in de zomer maanden is geen enkel pro bleem. Wie flexibel is in zijn va kantiebestemming en vertrekda tum kan met een avondje inter netten een paar honderd euro be sparen. Dat zegt Job Zeedzèn, docent aan de Hogeschool voor toerisme en verkeer in Breda. „Maar pas op dat je niet meer betaalt dan bij een gewone aan bieding." Het zoeken naar een vliegreis plus accomodatïe is eenvoudig. Op de site lastminute.pagina.nl bieden de meeste reisorganisa ties hun lastminutes aan. Het vergelijken van de tientallen aanbiedingen kost enkele men. De grootste aanbieder op inter net is D-reizen. Hun site wordt wekelijks door een half miljoen mensen bezocht. Dagelijks publiceert D-reizen een lastminute top tien met de meest uiteenlopende wereldwij de bestemmingen. Directeur Van den Hoogen garandeert 'een minimale korting van vijf- (Advertentie) snmcn spoRTen, ireer plezier Bezoek onze stand op vrijdag 1 juli in het centrum van Viissingen (kleine markt) Uw voordeel 45,00 meer info: www.fitnessfitaal.nl tig euro, oplopend tot vijfhon derd euro'. Veel reisorganisaties proberen via de D-reizen site nog reizen te slijten voordat de vertrekda tum is verstreken. Van den Hoo gen vertelt dat er ook in de zo mer genoeg te kiezen blijft. „Een reis komt alleen in de last minute top tien bij voldoende aanbod. Anders worden we plat- gebeld door mensen aan wie we niets kunnen verkopen. Lastminutes zijn gebonden aan een beperkt aantal reisdata en daar ligt volgens docent Zeed- zen van de Hogeschool voor toe risme het probleem. „Die goed kope reis moet maar net samen vallen met je vakantieperiode." Bovendien is de keuzevrijheid beperkt. Wie per se naar een bepaald land wil zoekt mogelijk ver geefs. Wie zijn keuze iets ruimer omschrijft - 'Zon, strand en wa ter'- heeft een veel grotere kans om te slagen. Aan dat criterium voldoen de meeste landen rond de Middellandse Zee. Zeedzen waarschuwt niet met een op de eerste de beste aanbie ding in te gaan. „Veel touropera tors gebruiken zogenaamde last minutes als lokkertje. Soms zijn ze zelfs duurder dan een gewone aanbieding. Vrijwel alle reisor ganisaties - ook de grote - ma ken zich hier schuldig aan." Minder populaire landen als Ma rokko en Tunesië gaan vaker in de ramsj dan Turkije en Grie kenland. Maar wie toch naar Turkije wil hoeft niet te wanho pen, zegt Zeedzen. „Reisorgani saties kopen vaak extra accomo- datie in als een bepaalde bestem ming uitverkocht dreigt te ra ken. Daar kleeft weinig risico aan, want die accomodatie kun nen ze kostenloos teruggeven of als lastminute wegzetten." Moeilijker Het aanschaffen van een lastmi nute vliegticket is de laatste ja ren moeilijker geworden. Door de opkomst van prijsvechters, en onderlinge concurrentie, zijn de ticketprijzen van de meeste maatschappijen flink gedaald. Soms bijna tot het niveau waar op vroeger lastminutes werden aangeboden. Bij lowcost maat schappijen is laat boeken juist duurder. De meeste luchtvaartmaatschap pijen proberen met voordelige vroegboektarieven de klant te bewegen zo snel mogelijk te boe ken. „Lastminutes stimuleren een klant om zo laat mogelijk te boe ken en dat is qu precies wat we niet willen", zegt woordvoerder Kardien de Werker van Singapo re Airlines „We stijgen liever op met dertig lege stoelen dan dat we ze tegen kostprijs verko pen." GPD Toeristen op het strand in Aruba. Wie per se naar een bepaald land wil, zoekt mogelijk vergeefs. Wie zijn keuze iets ruimer omschrijft - 'Zon, strand en water'- heeft een veel grotere kans om te slagen. foto Harmen de Jong/GPD Of we een wereldprimeur in de krant willen. Een nieuwe koeken pan. Het reclamebureau TrendPress uit Gendt stuurt een bericht over een 'to taal nieuwe koekenpan met daarin ver werkt de jongste technologie uit lucht en ruimtevaart'. Het is een pan van WMF met een gepatenteerd anti-aan baklaagje, de Nanodur multislide anti- kleeflaag. Zulke pannen zijn er al lang, goedkope en die van Tefal. Maar deze gaat door waar de anderen falen, zegt TrendPress. Eerst een verslag van een bakkerij. Op een mooie dag in mei vierde een be vriend winkelier in een grote stad het vijftigjarig bestaan van de winkel waar hij was geboren en gebleven; een huis- houdspeciaalzaak. Een straatfeestje. Ik dacht er de winkelier een poets te bak ken. Hij verkoopt pannen in maten en soorten, goede, maar ook dure. Ik stel de voor om met verschillende koeken pannen pannenkoeken te bakken en aan voorbijgangers uit te delen. Nieu we pannen uit de winkel wou ik. En als in zo'n pan wat is gebakken, is hel een tweedehandse. Ja toch? Dan kun je hem niet meer als nieuw verkopen. Nee toch? Maar wel voor de helft van de prijs. Dat deed ik en ik weet niet hoeveel schade ik heb aangericht, maar de war me pannen vlogen weg, er waren voor bijgangers die hem kochten met de pan nenkoek er nog in. Ik bakte met pan nen van gehard aluminium van het Amerikaanse merk Caphalon en met veel goedkopere plaatstalen pannen die veel in restaurantkeukens worden ge bruikt. De pannen deden het prima. Zonder dat ik het van plan was werd het een praktijktest. Een man aan mijn kraampje at zijn pannenkoek met aan dacht, vond hem lekker en grijnsde on gelovig toen hij hoorde dat hij de pan voor half geld kopen kon. Echt waar? Echt waar! Ook andere pannen? Ja, maar dan moet ik er eerst wat in bak ken, anders is het geen tweedehandse. Hij wees op een pan van gehard alumi nium die voorzien was van een an ti-aanbaklaag. In andere pannen kwast- te ik telkens een dun laagje olie. In een antikleefpan hoeft dat niet. Ik bakte een pannenkoek en gaf hem aan de man. Het werd een heel andere pannen koek, aan een kant egaal bruin, en min der lekker. De man wilde er onderuit. Ook tweedehands geprijsd wou hij de antikleefpan niet. Te meer was hij er van overtuigd dat hij voor zijn pannen koeken thuis een van de andere pannen moest kopen. Opnieuw verhakte ik een nieuwe tot een tweedehandse die de man tevreden voor half geld meenam. De herinnering aan het stuntje kwam terug bij het lezen van het bericht van de wereldprimeur. De antiklcver van WMF. Eerst zien, zei ik tegen het recla mebureau, dan geloven. De post brengt een koekenpan van 24 centimeter door snee die ongeveer 80 euro zal kosten in de winkel. Het is een pan van zacht alu minium. Alleen het beschermlaagje, kunststof net als teflon, is hard en wordt voor vijf jaar gegarandeerd als de kok er niet wild mee tekeer gaat. Dat moet hij ook maar niet doen. Bij de mij toegestuurde koekenpan zit het handvat al los. Een vastgeklonken handvat zit beter, maar vaak is zo'n handvat met een schroef aan de pan vastgezet. Een kruiskopschroeven- draaier hoort tot mijn vaste keukenuit rusting. Maar hier helpt hij niet. De schroef wil niet verder, het handvat blijft bewegen. In de WMF-pan kan het zonder boter of olie, zegt WMF Neder land, als ik er telefonisch nadrukkelijk om vraag. Maar de wereldprimeur stelt teleur. De koeken in de anti-aanbakker laten niet los. Ze kunnen niet, zoals met mijn eigen plaatstalen pannen, op gegooid worden en omgekeerd weer op gevangen. De vijfde pannenkoek blijft zelfs hopeloos vast zitten in de WMF en gaat stuk. Andere koeken uit de anti kleefpan zijn egaal bruin en niet lek ker. Pan in de herkansing. Spiegeleie ren voor het ontbijt. Maar ook de eie ren glijden de pan niet uit. Zou WMF geen proefkeuken hebben? Wouter Klootwijk door Brenda van Dam Per 1 juli worden traditie getrouw de huren ver hoogd en gaat er een nieuw huursubsidietijdvak in met nieuwe bedragen en tabellen. Normaal duurt een huursub sidietijdvak een heel jaar. Het komende tijdvak duurt slechts een halfjaar. Met in gang van 1 januari 2006 zal er namelijk een en ander ver anderen in de uitvoering van de huursubsidie. Dan neemt de Belastingdienst de uitbeta ling voor zijn rekening. De huursubsidie heet dan geen huursubsidie meer, maar huurtoeslag. Het ministerie van Vrom blijft verantwoor delijk voor de invulling van de Huursubsidiewet. De overheveling van de uitbe taling van de huursubsidie naar de Belastingdienst is een gevolg van de Algemene wet inkomensafhankelijke re gelingen (de Awir). Wie voor huursubsidie in aan merking wil komen, moet aan allerlei voorwaarden vol doen. Zo mag de huur van de woning niet te hoog, maar ook weer niet te laag zijn. Vanzelfsprekend wordt er ge keken naar het inkomen en ook naar het vermogen van de aanvrager. Wat het inkomen betreft, de huursubsidiewet werkt nu nog met het verzamelinko- men van het voorgaande jaar. Voor het komende tijdvak is dat dus 2004. Er wordt geke ken naar het inkomen van al le volwassen bewoners van de huurwoning. Zo heeft een echtpaar met een inwonende zoon met een verzamelinko- men (in 2004) van 22.435 eu ro en een huur van 548 euro, recht op huursubsidie van ruim 120 euro per maand. Vanaf 2006 zal er voor de huurtoeslag niet meer naar het inkomen van het vorige jaar gekeken worden, maar naar het inkomen van het ac tuele jaar, 2006 dus. Dat inko men zullen burgers overigens eerst zelf moeten schatten. De Belastingdienst zal vanaf medio augustus uitleggen hoe dat precies in zijn werk gaat. En in september zullen de aanvraagformulieren op de deurmat vallen. Er kunnen grote verschillen zitten tussen het actuele inko men van het huishouden en dat van het voorgaande jaar. Bijvoorbeeld door pensione ring, werkloosheid, arbeids- ongeschiktheid of het vertre) van één van de bewoners vai het huurhuis. Nu is het zo di als het huidige inkomen ten minste 20 procent lager is dan dat in het voorgaande jaar. mensen gebruik kunne maken van de Vangnetrege ling van de huursubsidie. Dankzij de Vangnetregeling kunnen huurders die eerst niet in aanmerking kwamen voor huursubsidie, toch subs die krijgen. Of - als ze al huursubsidie kregen - in merking komen voor een ho ger bedrag. De Vangnetrege ling kijkt namelijk wél naar het actuele inkomen. De Vangnetregeling wordt uitg voerd door de gemeente. Aai vragen moeten dan ook bij d gemeente worden inged Daar is wel enige haast bij j boden. De aanvraag moet n< melijk zijn gedaan, binnen drie maanden nadat het ink men is gedaald. Als straks 11 2006 de Belastingdienst de uitbetaling van de huurtoe slag gaat verzorgen op basis van het actuele inkomen, de vangnetregeling vanzelf sprekend verdwijnen. Wie dan met een inkomensdalini te maken krijgt, kan zich di reet tot de Belastingdienst wenden met een aanvraag voor huurtoeslag. Proefberekening Als u nog geen huursubsidie ontvangt, maar meent daar wel recht op te hebben, kun u op de internetsite van Vrom een proefberekening maken en direct de aanvraa in gang zetten. Voor inform tie en een proefberekening kunt u ook terecht bij een Huursubsidie Informatie Punt. Deze is ofwel bij de gf meente ofwel bij een wonin) corporatie gevestigd. Aanvi gen voor huursubsidie moe ten na september niet meer naar Vrom, maar recht streeks bij de Belastingdien r worden ingediend. GPD Meer informatiewww.min vrom.nl www.toeslagen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 10