Leiders ex-Joegoslavië gaan tribunaal helpen Brazilianen leren land opeisen -65% i PZC Experimentele kernfusiecentrale naar Frankrijk )rie presidenten ondertekenen verklaring iurgemeester ioetst toiletten rak-beleid nder vuur Servische geheime politie vernietigde archiefstukken Verkrachters Mai weer voor rechter j ijsseldijk modes Fourniret werkt niet mee Britse oma-spionne overleden Striptease hindert wachters India Vaticaan vat catechismus samen Spanje werkt aan regenfabriek Dierenkliniek Goes Poetin brengt staatsbezoek aan Nederland woensdag 29 juni 2005 in'onze redactie buitenland elgrado De presidenten i Kroatië. Bosnië-Herzegovi- en Servië-Montenegro heb- i'volledige en onbeperkte' sa- enwerking met het Joegosla- .Tribunaal gezworen. Zij heb- rn dat gedaan in een gezamen- i getekende verklaring. latshoofden Mesic (Kroatië), iravac (Bosnië) en Marovic tfvië-Montenegro) stellen dat samenwerking met het tribu- ial niet alleen geldt voor aan klaagden die zich overgeven, aar ook voor degenen die op ■vlucht zijn. at trio meent dat het een onver- i)delijke stap is om een einde ■maken aan de theorie van een jllectieve verantwoordelij k- id voor de oorlogen in ex-Joe- slavie. De verantwoordelij k- id voor misdaden moet geïndi- ualiseerd worden, presidenten spraken af hun iaties te normaliseren. Vluch- bngen moeten geholpen wor- terug te keren naar hun regere woonplaatsen en min- rheden moeten bescherming ajgen. De visumplicht aan de «ïzen moet verwallen. Proble- n moeten zoals normaal tus- buurlanden. via dialoog wor- opgelost. Met deze stappen l'RAYOSHI - Als bezuini- bgsmaatregel maakt de burge tester van het Japanse Ku- ivoshi zelf toiletten schoon. bk ambtenaren moeten voor in drie dagen per week de svan het stadhuis en het cul- rele centrum reinigen. Vol- s de burgemeester kan zo het leentelijke tekort worden ïminderd. ANP ORT BRAGG - Precies een na de Amerikaanse machts- rerdracht in Irak, ziet presi- Bush zich gedwongen een ituwe aanval te openen. Niet lleen tegen de rebellen die de rste 'verjaardag' van het 'nieu- Irak' grondig verpesten, lar vooral tegen de Amerika- zelf. Die wijzen in meerder- id het Irak-beleid van de pre- lent resoluut af. weerwil van deze Amerikaan- publieke opinie is Bush overi- niet plan zijn strategie in ik te wijzigen. Hij wil vooral Verstrepen dat de aanhouden- berichten over bloedvergie- in Irak niet het gehele ver- lal vertellen. Minister Rice in Buitenlandse Zaken zei gis- ren dat haar baas onder meer udelijk wil maken dat er ach- de schermen wel degelijk ird wordt gewerkt om van ak weer een echte democrati se en ook veilige natie te ma- ..De VS hebben vaker voor oeilijke tijden gestaan, om uit- idelijk aan de andere kant uit komen in een stabielere we- :d". aldus Rice. ih heeft behoorlijk wat over- igingskracht nodig om de oeiende onvrede over zijn sk-beleid te temperen. Het per- lage Amerikanen dat zijn be- d afwijst is volgens de jongste ding van CNN/Gallup met 53 ig nooit zo hoog geweest. De ftste Amerikanen hebben koon genoeg van de oorlog, aan bijna 1750 Ameri- 'an.se militairen het leven «ft gekost en waarvan het ein- 'de komende jaren nog niet in tht is. ANP moet ook de weg vrijgemaakt worden voor het EU-lidmaat- schap van de drie landen. De Kroatische president Mesic: „Onze toekomst ligt er niet in te rug te keren naar het verleden of te proberen het verleden te verdoezelen, maar alleen in het aanvaarden van de waarheid over dat verleden. Dat betekent ook excuses aanbieden, verant woordelijkheid aanvaarden en spijt betuigen. Verantwoorde lijkheid en schuld moeten op in dividuele basis door rechtban ken bepaald worden." „Volkeren zijn niet schuldig. Het is waar dat de misdaden in naam van het volk zijn begaan. Het is daarom logisch dat ver ontschuldigingen gemaakt wor den uit naam van een volk of land. Degenen die excuses aan bieden moeten geaccepteerd worden en niet aangevallen of geboycot", aldus Mesic. Open en eerlijk De Bosnische president Paravac verklaarde: „Wij moeten open en eerlijk zijn als we de jongere generaties informeren over ge beurtenissen in het verleden. Wij zijn verplicht verbroken banden te herstellen, nieuwe re laties tot stand te brengen en sa men te werken omdat wij verant- woorlijk zijn voor de toekomst van onze burgers." President Marovic van Ser vië-Montenegro riep op al dege nen die zich schuldig hebben ge maakt aan oorlogsmisdaden te vervolgen, niet alleen de betrok kenen bij Srebrenica of andere 'grote' zaken. „De misdaden mo gen nooit vergeten worden." Ser vië zal daar voor 100 procent aan meewerken, 'want dat is de enige manier om de laatste res tanten van de erfenis uit de tra gische oorlogen die ex-Joegosla- vië uiteen deden vallen, te ver wijderen'. GPD van onze redactie buitenland BELGRADO - Talloze docu menten van de Servische ge heime politie zijn in het verle den vernietigd op last van de toenmalige directeur. Het register van medewer kers van de dienst tussen 1945 en 2000 is deels ver woest, deels ontvreemd. Waar schijnlijk is veel informatie vervalst, ook op last van de vroegere topman van de gehei me politie. Dit heeft de directeur van de Servische veiligheidsdienst, Rade Bulatovic, erkend. Hij deed dat bij de overhandiging van 150.000 documenten aan het Servische staatsarchief. Veel van de medewerkers die de geheime politie in het ver leden opvoerde, bestonden niet echt. Bovendien werden velen als informant aangege ven, om hen later te kunnen compromiteren. Bulatovic suggereerde dat het echte register van de geheime politie in handen van onbe voegden is gevallen die het voor hun eigen doeleinden misbruiken. Op vragen waar het register is en wie de bezit ters zijn ging hij niet in. Het materiaal dat hij zelf aan het staatsarchief gaf ging over mensen die tussen 1947 en 1956 verklikt waren als an ti-communisten. Bulatovic zei geen informatie te hebben waar de gezochte Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic zich bevindt. De laatste betrouwbare inlich tingen stammen uit 2002, zo liet hij weten. In dat jaar kreeg generaal Mladic zijn ontslag als beroepsmilitair. GPD Een aanhanger van Milosevic laat zich horen tijdens een betoging in Belgrado. Tweeduizend mensen demonstreerden gisteren voor de vrijlating van de voormalige Joegoslavi sche president. Zij herdachten dat Milosevic vier jaar geleden door het nieuwe bewind aan het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag werd uitgeleverd, foto Marko Djurica/RTR door Frans Lindenkamp GUAJRAREMA - Nergens ter we reld - op Paraguay na - is de landbouwgrond zo onrechtvaar dig verdeeld als in Brazilië. Van de grond is 46 procent in han den van één procent van de be volking. Het bezit van herenboeren be strijkt niet zelden oppervlakten met de omvang van Nederland se provincies of groter. Grond die generaties terug op dubieuze wijze is verkregen. Met landbezettingen van niet productieve 'fazendas' probeert de Beweging van Landlozen bij de regering onteigening af te dwingen. Lukt dat, dan komt de grond vrij voor agrarische her vorming. Het wordt verdeeld on der de arme landloze bevolking. In heel Brazilië staan vier mil joen gezinnen op de wachtlijst voor een lapje grond. Leiders binnen de Beweging van Landlozen (MST) komen daarom nu in groten getale naar het nieuwe onderwijsinstituut Florestan Femandes, door tegen- standei's de 'Universiteit voor Landkrakers' genoemd, bij Sao Paulo. Ze zitten er een paar maanden intern om hun kennis te vergroten en de strategie voor een rechtvaardiger samenleving op elkaar af te stemmen. De stu denten, velen van middelbare leeftijd, geven leiding aan de veertigduizend kampen van de MST, verspreid over het hele Zuid-Amerikaanse land. Maria Gorete (40) is directrice van de Escola Nacional Flores tan Fernandes, een gloednieuw met buitenlandse geld gebouwd complex. Zij ziet de agrarische hervorming als een vorm van welvaartsverdeling. Haar haren gaan recht overeind staan bij de insinuatie dat haar 'leerlingen' les krijgen in het kraken van particulier bezit, zoals conserva tief Brazilië het ziet. Zij zouden worden opgeleid tot marxistis che rebellen. (Advertentie) I Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539 (Advertentie) het alfabet van Zeeland van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Het Pakistaanse hooggerechtshof heeft gisteren de vrijspraak van vijf vermeen de groepsverkrachters opge schort. De verkrachtingszaak van Mukhtaran Mai trekt we reldwijd aandacht, omdat nu moet blijken of en hóe Pakistan geweld tegen vrouwen en een verouderd staminenrechtssys- teem aanpakt. Zes mannen waren in 2002 ter dood veroordeeld, omdat zij op last van een dorpsraad Mai had den verkracht, maar vijf van hen zijn later vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. De doodstraf van de zesde werd om gezet in levenslang. Het slachtof fer ging daartegen in beroep. De dorpsraad liet de vrouw ver krachten, omdat haar broer een buitenechtelijke relatie zou heb ben met een lid van een andere stam. De 33-jarige Mai reageerde gis teren verheugd op de beslissing van het hooggerechtshof en zij zei te hopen eindelijk gerechtig heid te krijgen. Zij staat al tij den onder verscherpte politiebe waking. Het hooggerechtshof gaat in to taal veertien mensen opnieuw berechten. Het gaat om de vijf vrijgesproken mannen, de zesde dader wiens doodstraf werd om gezet in levenslang en nog eens acht leden van de dorpsraad die tot de verkrachting hadden op geroepen en tijdens het eerste proces waren vrijgesproken. Al le veertien verdachten zitten al in hechtenis. Een datum voor de rechtszaak is nog niet vastge steld. Mensenrechten- en vrouwenor ganisaties noemen de zaak-Mai een schoolvoorbeeld van de slechte behandeling van vrou wen, vooral op het Pakistaanse platteland. Volgens president Musharraf is de zaak echter niet representatief. ANP/AFP GEDINNE - De Franse seriemoordenaar Fourniret. die zowel in Frankrijk als in Belgie slachtoffers maakte, heeft gisteren geweigerd mee te werken aan een recon structie van de ontvoering van en moord op het Franse meisje Céline Saison. Rechercheurs wilden de zaak, waarover Fourniret al een 4 bekentenis aflegde, naspelen in de bossen bij Gedinne in de Ardennen, waar het lichaam van het 18-jarige meisje is gevonden. De reconstructie is toch doorgegaan, op ba sis van eerdere verklaringen van Fourniret. ANP/Belga LONDEN - De Britse superspionne Melita Norwood, die zes jaar geleden op 87-jarige leeftijd werd ontmaskerd, is overleden. Zij speelde veertig jaar lang atoomgeheimen door aan de Russen. Zij werkte sinds 1945 bij de Britse Or ganisatie voor Onderzoek naar non-Ferrometalen, die nauw bij het Britse atoomonderzoek was betrokken. Norwoods rol als superspionne werd onthuld in de 'Mitro- chin-archieven'. Mitrochin was een KGB-archivaris die in 1992 een spionnenbestand Rusland uitsmokkelde. De 'rode oma' is niet vervolgd voor haar activiteiten. ANP NEW DELHI - Indiase boswachters worden in de oostelij ke staat Jharkhand afgeschrikt door vrouwen die zich ont kleden als hun mannen worden opgepakt. Dat meldden In diase media gisteren. Toen boswachters onlangs drie mannen met illegaal ge kapt hout arresteerden, doken vijftig vrouwen op die zich begonnen uit te kleden. De wachters sloegen op de vlucht. De autoriteiten willen nu vrouwelijke boswachters oplei den. ANP/AFP VATICAANSTAD - Het Vaticaan heeft gisteren een sa menvatting van de catechismus gepubliceerd. In 160 blad zijden met 598 vragen en antwoorden wordt de kerkleer beknopt weergegeven. De oorspronkelijke wereldcatechis mus uit 1997 omvat ruim zeshonderd pagina's. Wijlen paus Johannes Paulus II gaf in 2002 een groepje kardinalen onder leiding van Joseph Ratzinger, de huidi ge paus Benedictus XVI, opdracht tot het samenstellen van een beknopte versie van de catechismus. ANP/DPA MADRID - Wetenschappers uit Spanje, Israël en België werken aan de ontwikkeling van een regenfabriek. De in stallatie moet kunstmatig regen produceren. De fabriek is vooralsnog bedoeld voor droge streken aan de Middellandse Zee, meldde de Spaanse krant El Mundo gisteren. Langs de kust worden op enkele vierkante kilo meters materialen gelegd die bijzonder goed zonne-ener- gie absorberen. Deze 'hitte-eilanden' veroorzaken een ko lom opstijgende lucht. Als deze vochtige lucht op koude lagen stoot, moeten regenbuien ontstaan. De wetenschappers baseren zich op het fenomeen dat het in de buurt van steden tot 28 procent meer regent dan el ders Het asfalt van de straten zou hier als 'hitte-eiland' functioneren. ANP/DPA „Dit is juist een school waar ar men kansen worden geboden die ze binnen het normale onder wijs niet krijgen. Andere univer siteiten zijn afgestemd op de rij ken." Natuurlijk is de MST-opleiding maatschappijkritisch, meent zij. „Wij knokken voor een maat schappij gebaseerd op solidari teit en eerlijk delen." Dat binnen de opleiding ook re volutie in de vorm Marx, Lenin en Fidel Castro om de hoek komt kijken, acht Gorete onver mijdelijk. „Het zijn rechtgeaar de communisten, die niet verdie nen verguisd te worden. Wij destilleren uit hun theorieën wat bruikbaar is. Zo stuurt de MST jongeren naar Cuba voor een medische opleiding." Vol gens Gorete mislukten commu nistische experimenten elders, omdat de regering de mens uit het oog verloor. Waardigheid Idealisten tegen beter weten in? „Ja, misschien wel. Maar het so cialisme dat de MST voorstaat is het enige model dat het lot van de armen verbetert", ant woorden Roberto Cesar (32) en Marili Zacharias (36).De twee studenten zijn stellig in hun op vatting: „Zonder de MST zou den we werkloos zijn of als dag loner uitgebuit worden door grootgrondbezitters. Nu boeren we zelf. De MST schenkt ons menselijke waardigheid." GPD (Advertentie) SiiA/b Jhui ili'J 1'jjj ii'dur luuü bij uuuiuujjl door Martijn Hover MOSKOU - De experimentele kernfusiecentrale Iter wordt de finitief gebouwd in het Franse Cadarache. Dat is gisteren beslo ten tijdens een topconferentie in Moskou. De beslissing over de locatie heeft anderhalf jaar vertraging opgelopen door een hoog op lopend conflict hierover tussen Europa en Japan. Ook de Vere nigde Staten, Rusland, China en Zuid-Korea doen mee aan het project. Iter wordt het ambitieust inter nationaal wetenschappelijke project sinds het Internationale Ruimtestation. Bij kernfusie worden waterstofatomen samen gesmolten tot heliumatomen. Daarbij komt een enorme hoe veelheid energie vnj. Het grote voordeel van een fusiecentrale is dat zij kooldioxide noch giftig radioactief afval produceert. Iter is een experimentele centra le waarin de mogelijkheden van kernfusie op industriële schaal verder zullen worden onder zocht. Als alles naar wens ver loopt, dan moet dat over onge veer 35 jaar leiden tot een wer kend prototype van een 'echte' fusiecentrale, Demo, die 1000 megawatt energie moet kunnen leveren. Tegen het einde van de eeuw zou kernfusie een belang rijke bijdrage moeten leveren aan de energiebehoefte van de mensheid. Bij het FOM, het Instituut voor Plasmafysica in Rijnhuizen, on derstreept woordvoerder M Westra het grote belang voor Eu- Advertentie Mukhtaran Mai verlaat het Hooggerechtshof in Islamabad. foto Faisal Mahmood/RTR Zaterdag 2 juli 2005 OPEN DAG Ter gelegenheid van de opening van Me; vele leuke kicTderactiviteiten zoals. rit|es op een pony; en kameel balonnenwedstri|d kleurwedstri)d van 10 OQ'tot 16 GO uur 's Gravenpolderseweg 92 in Goes ■zr0113-270072 www dierenkbniekgoes nl ropa. „De regio die Iter huisvest krijgt automatisch een voor sprong op het gebied van fu sie-energie. Verder zal de Euro pese industrie er volop van profi teren." Hel project is vooralsnog be groot op 10 miljard euro. „Daar van gaat 80 procent recht streeks naar de Europese indus trie", aldus Westra. De toewij zing aan Frankrijk is ook van be lang omdat het Europa de kans geeft te bewijzen dat het zo'n groot project kan trekken", zegt de FOM-woordvoerder. Japan is gezichtsverlies be spaard gebleven doordat het land een bevoorrechte positie krijgt bij het internationale pro ject, GPD MOSKOU - De Russische presi dent Vladimir Poetin brengt be gin november eindelijk een staatsbezoek aan Nederland. Poetin zegde een reis in novem ber 2002 af vanwege de gijze lingsactie op 24 oktober in een theater in Moskou. Tijdens de bestorming van het gebouw door Russische veiligheidstroe pen vielen meer dan honderd do den. Ook voor Nederland kwam het bezoek toen slecht uit vanwege het overlijden van prins Claus en de val van het kabinet Bal kenende. De komst van Poetin geldt als een tegenbezoek. In juni 2001 reisde koningin Beatrix samen met kroonprins Willem-Alexan- der riaar Moskou, Nizjni Novgor od en Sint-Petersburg. Poetin komt niet voor het eerst naar Nederland. Hij woonde november vorig jaar de top tussen de Europese Unie en Rusland bij en bracht des tijds ook een bezoek aan de ko ningin. Nederland was destijds voorzit ter van de EU. Het programma van het staats bezoek is niet bekendgemaakt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5