Componeren is complex PZC Jazzfeest Loevendie woensdag 29 juni 2005 zj Theo Loevendie is uitge groeid tot de eminence grise van de jazz en eigentijdse mu ziek. De componist, saxofonist en ras-improvisator viert dit jaar zijn 75-ste verjaardag en doet dat op het muziekpodium samen met de zangeres Kristina Fuchs en haar ensemble in het programma Theo Loevendie meets Kristina Fuchs Sonic Unit. Theo Loevendie studeerde com positie en klarinet aan het Am sterdamse conservatorium. Tot eind jaren zestig zocht Loeven die het voornamelijk in de jazz. Hij trad met zijn eigen groep op tijdens de belangrijkste Europe se jazzfestivals. In '79 werd hij öndescheiden met de Wessel Ilckenprijs voor al zijn jazzacti- viteiten. In 1968 maakte hij zijn entree in de wereld van de gecomponeer de muziek en geleidelijk aan be gon hij met het schrijven van concertmuziek. Hij ontwikkelde een steeds gevarieerder oeuvre. In de jaren tachtig en negentig legde hij zich meer toe op het componeren van opera's. Zijn eerste opera Naima, werd onder scheiden met de Matthijs Ver- meulenprijs. Er volgden nog drie opera's en een aantal orkest werken. De Zwitserse zangeres Fuchs (35) werkte al eerder sa men met Loevendie in het en semble Ziggurat. Zij studeerde in Bern en Den Haag en volgde diverse masterclasses. Ondanks het leeftijdsverschil hebben de twee musici veel gemeen. Bei den bewegen zich in de jazz- en hedendaagse muziek en hebben belangstellng voor andere cultu ren. Het ensemble van de Zwitserse zangeres bestaat uit pianist Jeroen van Vliet, gitarist Flo- rian Zenker, bassist Gudmunds- son en drummer Pascal Ver meer. Loevendie en het Ensem ble geven dit jaar een tiental jazzconcerten. Composities als Finch Eye (opgedragen aan Si mon Vinkenoog), Lapsang Souchong en het hilarische Ca mel Ride krijgen in deze samen werking een geheel ander ge zicht. Loevendie heeft voor dit programma voor het eerst in twintig jaar een aantal nieuwe jazzstukken geschreven. Annemarie Zevenbergen Theo Loevendie meets Kristina Fuchs Sonic Unit, vandaag in de Gro te kerk in Veere vanaf 20.00 uur. Theo Loevendie et programma van de reeks zomercon- certen van Het Zeeuws Orkest opent met een werk van een componist uit de eigen provincie. Christian Blaha uit Middelburg schreef op verzoek Michael en de draak, een symfonisch ge dicht voor orkest. Blaha (33) vindt het bijzon der dat hij de opdracht heeft gekregen. „Het is wel moedig dat het orkest het aan durft zoiets te doen. Doorgaans programmeren ze toch wat tradi tioneler. Wat ik schrijf is nieu we muziek in die zin dat het in het heden is geschreven, maar het is niet echt experimenteel. Ik zou het ook geen avant-garde willen noemen, al zitten in dit stuk wel dynamische extre men." De opdracht luidde het schrij ven van een openingsstuk van ongeveer een kwartier voor het concert, dat verder Celloconcert nr.l opus 33 (1872) van Camille Saint-Saëns en Symphonie Fan- tastique opus 14 (1830) van Hec tor Berlioz op het programma heeft staan. Gastspeler is solo cellist Floris Mijnders van het Rotterdams Philharmonisch Or kest. Voor de invulling van zijn bij drage kreeg Blaha, die vorig jaar Noach voor het Zeeuws Jeugdorkest schreef, de vrije hand. „Ik hou van symfonische gedichten, omdat het erg pro grammatisch is. Je probeert een tekst of een verhaal in klanken te gieten." Blaha kwam uit bij een tekst uit het bijbelboek Apo calyps, waarin een hemeloorlog uitbreekt tussen Michael en de draak, waarbij de draak uitein delijk wordt neergeworpen op de aarde. „Ik werk graag met teksten die een conflict bevat ten, waarin veel spanning zit. Dat is theatraal, wat je mooi in klanken kunt omzetten." „Het stuk begint heel zachtjes. Het bouwt zich op vanuit de strijkers, waarna het geluid zich langzaam samenbalt. De sfeer is onheilspellend, met korte mo tiefjes als bliksemschichten. Er zitten behoorlijk heftige klan ken in. Het middendeel is wat rustiger, met een dansachtig the ma. In het slotdeel komt het tot een climax als de draak wordt neergeworpen, waarna je zijn uitputting hoort in de vorm van zuchtend koper. Mooi lijntje Blaha heeft in totaal een kleine drie maanden aan Michael en de draak gewerkt. Het componeren is bij hem een organisch proces waarbij het uitwerken van melo dielijnen en het instrumenteren hand in hand gaan. „Vaak weet je meteen: dat is bijvoorbeeld een mooi lijntje voor de hobo." Toch is het eindresultaat altijd afwachten. „Componeren is een heel complex mechanisme. Het is volgens mij een illusie dat je het stuk tijdens het schrijven in zijn volheid kunt bevatten. Ge lukkig kun je als componist heel veel dingen rationeel benade ren." Het Zeeuws Orkest heeft het stuk inmiddels drie keer gerepe teerd. „Helaas is de tijd die er voor is ingeruimd vrij kort. In het begin was het erg aftasten voor de musici. Sommige par tijen zijn lastig maar niet onmo gelijk. Als-je de grote lijn door- hebt, is het stuk volgens mij vrij overzichtelijk. Het heeft wel tijd nodig om het goed neer te zet ten, vooral om de balans tussen de instrumenten goed te krijgen. Ook de overgangen zijn soms moeilijk." „Langzamerhand begint het vorm te krijgen. Ik heb wel het gevoel dat het goed tot zijn recht gaat komen." Blaha is in genomen met de inbreng van met name dirigent Joan Berkhe- mer, die zelf regelmatig sugges ties doet voor kleine aanpassin gen, vooral als het gaat om de strijkers. „Hij is zelf natuurlijk een uitmuntend violist." Michael en de draak is voor Bla ha een proeve van bekwaam heid in het schrijven voor een complete symfonische bezet ting. „Ik ben blij met het resul taat. Er zitten volgens mij heel mooie dingen in." Rolf Bosboom Zomerconcerten van Het Zeeuws Or kest, zaterdag in St. Baafskerk in Aardenburg (20.15 uur), zondag Gro te Markt in Goes (14.30 uur), donder dag 7 juli Grote Kerk in Veere (20.15 uur) en vrijdag 8 juli in Grote Kerk Brouwershaven (20.15 uur). In boerderijgalerie de Osseberg in Grijpskerke is een groepsexpositie in gericht. Frederike Doeleman toont keramiek, Jos Lobée beelden in brons, Jet Naftaniel-Joëls sieraden en Saskia Weishut-Snapper peintisse- ries. Jan Scheffers opent de expositie donderdag om 16.30 uur met een mu zikale bijdrage van Jelmer van Veen. Te zien t/m 13 augustus, din. t/m zat. 14-17 uur. Het project Silent Movements Interci ty in Vlissingen gaat vrijdag van start. Het project bestaat uit tien vi deoprojecties op muren in de stad. De deelnemende kunstenaars zijn Hel mut Dick, Bei Ning, Eelco Brand, Hei di C. Morstang, Luc Compemol, Olga Mink, Owen Oppenheimer, Piet Diele- man, Paul Menno de Nooijer en Up- perfloor. Opening vrijdag vanaf 21 uur bij café De Branding, Te zien t/m 24 juli dage lijks van 22 - 24 uur. In het kader van de Dag van de Archi tectuur houdt het Muzeeum in Vlisin- gen een architectuurrondleiding. Het thema is Reis door de tijd. De bezoe ker loopt vanuit de 14-de eeuw naar de 21-ste. Zondag 15.00 uur. Fidel Ramirez, Gerardo Garcia (leden van Gruppo de Tovar) en Judith Pe rez exposeren in het Sint Jacobscafé in Vlissingen. De exposanten tonen ty pisch Venezolaanse schilderijen. Te zien tot half september tijdens ope ningsuren café. Onder de titel Wachters exposeren vier kunstenaars tijdelijk in Fort Rammekens bij Ritthem. De exposan ten Ans Couwenberg, Rachel Kruit hof, José Verhaegh en Anna Maria Verstappen tonen foto's, dia's een vi deocollage en ruimtelijk werk. Te zien t/m 3 augustus dagelijks 13-17 uur De kunst en cultuurroute in Middel burg staat zondag weer op het pro gramma. Dertig galeries nemen deel, waaronder Atelier Sandra van der Meulen, pakhuis Borneo (expositie tattoos Henk Schiffmacher tot half augusus), galerie Tina (expositie zwart/wit/zomer met grafiek, fotogra fie en boeken) en Studio Meestoof (aquarellen van rivierlandschap van Frans Peeters.) Zondag 13-17 uur. Saskia Weishut exposeert in de Syna goge en de Wandelkerk in Middel burg. De exposante toont onder de ti tel Sara's droom peintisseries (textie le 'schilderijen'). Ronny Naftaniel (di recteur centrum informatie documen tatie Israël) opent de tentoonstelling donderdag om 14 uur. Te zien t/m 13 augustus. Wandelkerk: ma. t/m vri. 10-17; zat. en zon. 13.30 -17 uur. Sy nagoge: wo. en don. 12-16 uur. In de Drukkery in Middelburg is een expositie ingericht met foto's uit No Magazine 05. De expositie wordt vrij dag op het Binnenplein geopend om 17 uur. Schilderijen van Jan van der Kooij zijn te zien bij kunsthandel Lauren- tius in Middelburg. De expositie wordt zaterdag om 14 uur geopend door drs F. J. Duparc, directeur van het Mauritshuis. Te zien vanaf 5 juli t/m 13 augustus 10-17 uur Zeeuwse kunstenaars exposeren in de Kunsttuin bij het Middenhof 3A in Rilland. De exposanten Corry van Rees, El Burlage, Pleuni, Anne Man- naerts, Marion Kamper, Adrienne Kusters, Steventje Hardeman, Vero- nie Rens, Loes Müller, Kees Ingelse, Rinus Rentmeester en Frieda van Overbeeke-Verschuur tonen steen, glas, olieverf, aquarel, brons en siera den. Erik Rotte opent de tentoonstel ling zaterdag om 15 uur. Te zien t/m 16 juli, 11-17 uur. In de galerie en tuin van Atelier Sal- vatore in Axnemuiden is een cursis tenexpositie te zien met als thema Ar- nemuiden in sepia geschilderd. Te zien op zaterdag. Er zijn dan tevens cursisten aan ht werk. ANTWERPEN Museum Mayer Van den Bergh: tot 10 juli - Gillis Mostaert (1528 - 1598), een tijdgenoot van Bruegel; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Mees terwerken uit de schatkamer van Ne derland. Prov. Modemuseum MOMU: tot 14 au gustus - Bèyond Desire - Verlangen, attitude en styling in Afrikaanse en Westerse culturen. Zilvermuseum Sterckshof: tot 4 sep tember - Hans Christian Andersen: Ik lijk meer dood dan levend. Fotomuseum Antwerpen: tot 15 sep tember - Belgische-fotografen 1840 - 2005. Scheldekaai 14B: tot 15 september - Strantwerpen, concept van totaalde signer Karin Osmani Middelheim Museum: tot 29 septem ber - Idyl/as to answer that picture, diverse kunstenaars. Mas I Nationaal Scheepvaartmu seum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. GENT S.M.A.K.: tot 3 juli - Roma Publications/Experimentele Drukke rij Kees Goudzwaard; tot 18 septem ber - Lois en Franzoska Weinberger - installaties, sculpturen, video, teke ningen, muurschilderingen. MIAT: tot 11 september - We are so happy: 50 foto's van de Internationa le fotograf ie wedstrijd rond gelukkig zijn en Oeuillet Flamand, De verleiding van de Roos; tot 8 ja- ANTWERPEN Voorstellingen in Openluchttheater Rivierenhof, Deume: Robert Gray Band, bluesconcert met wat soul, pop en jazz; support Big Da ve, wo. 20.30 uur; Theater Froe Froe met Orfee, theaterspektakel, do. 22.00 uur; SKA-D-LITE, concert door rootsband met 11 muzikanten; support El Nesjda, vr. 20.30 uur; Ant werp Hip-Hop City, concert m.v. Pete Rock, producer en rapper uit New York, za. 19.00 uur: Prettig Klassiek AlterEgo, concert met gloednieuw programma door het altvioolorkest van de Filharmonie, zo. 11.00 uur Zomer van Antwerpen: Cirque Trottola met Het draaien van de tol, vr. za. ma. en di. Scheldekaai 28, 20.00 uur; De zonsondergang, dag. Zeeuwse Koornmarkt, achter Loodswezen ca. 22.00 uur; Kermismolen, za. zo. en di. Leopold De Waelplaats; Droomedaris-Rex, fluistertheater van Michael De Cock door floor, Oto en titus, za. zo. ma. en di. Parkinghoven 17.00 en 19.00 uur; Zomerbar en zo/zomers wild, za. en zo. Scheldekaai 28 18.30 - 24.00 uur; Compagnie Kaiet! Met tour de force, theater van Geert Hautekiet, zo. ma. en di. Elsenstraat 21.00 uur; Walpurgis De Roovers i.s.m. et Spectra Ensemble, program ma 'de noces' en 'svadebka' (boeren bruiloft), ma. en di. Spoorwegempla cement 21.00 uur; Kumulus, een zon derlinge reis door Scène Nationale d'Annecy, di. Hangar 4, 22.00 uur II Barbiere di Siviglia, opera en Com media van Rossini naar Le Barbier de Séville van Beaumarchais. wo. vr. en di. Bourla 20.00 uur GENT Orgel festival aan de Lieve 2005 orgel concert met werk van Pichi, Byrd en Philips door Paul De Maeyer en Flo- rian Heyerick. ma. Sint Augus- tijner-Stefanuskerk 20.00 uur Vlaanderen zingt 2005, koorconcert, vr. Sint-Baafsplein 20.00 uur BRUGGE Delicti, 6-Daags minitheaterfestijn van de Werf en Het Net, in het kader Corpus 2005: theater, performance, reportages, lezingen, stand-up come dy, huisorkest en workshops, waaron der theaterproject Theatre of War of the Worlds, live hoorspel naar Orson Welles, met dagelijks een nieuwe epi sode. do. vr. za. en di. Groenplaats 19.30 uur Orgelconcert, concert door Mithra Van Eenhooge. za. St. Salvatorskathedraal 14.30 uur nuan 2006 - Aan Tafel! de wereld van de 19de-eeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 25 septem ber - Fantasy Design: kinderen en jon geren als ontwerper. BRUGGE Tentoonstellingen in het kader van het Corpusfestival: Memling Museum: tot 17 juli - Eterni ty, werk van fotografe Greta Buysse. De Bond: tot 31 juli - Body Stroke - Pursued; over beweging en bewe gingsvrijheid. Stadshallen: tot 7 augustus - Tussen Huid Orgasme. Museum voor Volkskunde: tot 4 sep tember - Body Business. Groeningemuseum: tot 4 september - Memling en het portret. Stadsarchief: tot 4 september - Por tret Document. Conciërgerie Guido Gezellemuseum: tot 10 september - Verbeelde Poëzie III: Marcus Cumberlege en Herman Leys, dichters en Horst De Blaere, graficus. Museumshop Hof Arents: tot 11 sep tember - Kunstetalage: Naaktportret- ten en jong Kroatisch talent. KNOKKE Scharpoord - tot 17 juli - Molens; SEAS/Viewpont: tot 3 juli - Sam Den- dooven, installaties en kunstwerken in verschillende materialen. 29 juni t/m5 WOENSDAG Seniorenorkest Het Seniorenorkest Zeeland treedt op in het kader van G» 600. Het orkest presenteert zijn inloop-jubileumconcert, metni dewerking van de Engelse sopraan Carolyn McConnell, hj Seniorenorkest Hoekse Waard en het tiener- en kinderkoi] De Bevelanden van de Zeeuwse muziekschool onder leidiij van Janny Dieleman. Het Seniorenkoor Zeeland staat onder leiding-van Cees Q vaal. Grote Kerk Goes, 14.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De koning is bloot. De voorstelling is gebaseerd op het sprookje van H. C. And sen over de ijdele koning. •Ambachtscentrum Goes, 15.00 uur Loevendie meets Fuchs Theo Loevendie treedt op met Kristina Fuchs Sonic Unit Loevendie viert zijn 75-ste verjaardag met een speciaal pg gramma. In Theo Loevendie meets Kristina Fuchs staat bs jazzrepertoire van Loevendie voorop. Grote Kerk Veere, 20.00 uur Openluchtspel De wonderdokter is een muzikaal openluchtspel. Een spel over schone schijn en vleierij, waarin een beeld wordt geschetst van Brouwershaven in de tijd van hoepeli en pruikentooi, reders en regenten, zakkendragers en han pakkers. Grote Kerk, Brouwershaven, 21.00 uur DONDERDAG Rogier en de 7 plagen Het historisch openluchtspel Rogier en de 7 plagen is te zj Het spel wordt door tien Goese muziek-, dans- en toneelgj zeischappen in een regie van Koen Schyvens. Het theater-] stuk is gebaseerd op de gebeurtenissen tussen 1405 en 20ij en maakt deel uit van de viering 600 jaar Goes. Het stuk I wordt een aantal dagen achter elkaar opgevoerd. Podium Grote Markt Goes, 14.30 en 20.30 uur Miniconcert Gerda Schraven en Marian Beinema geven een concert. Sopraan Schraven zingt onder begeleiding van pianiste B nema Elizabethan lovesongs, wiegenliederen en liederen] Schubert en Haydn. Beinema speelt voorts werk van Chopin. Het concert is onderdeel van het Middelburgse L ge Jan project. •Nieuwe kerk Middelburg, 15.00 uur VRIJDAG Rogier en de 7 plagen Het historisch openluchtspel Rogier en de 7 plagen is tez Zie donderdag. Podium Grote Markt Goes, 14.30 en 20.30 uur Dansfestijn De jazzafdeling van de Middelburgse Turnvereniging bre het jaarlijks dansfestijn. Onder de titel Wonderwereld brengen de dansers van Dai MoTiVation een show waarmee ze het seizoen afsluiten. I choreografen en zo'n 200 dansers hebben meegewerkt aai de productie. Stadsschouwburg Middelburg, 19.30 uur Veere's Genoegen Het fanfareorkest van Veere's Genoegen geeft een openli concert. Het orkest van de muziekvereniging brengt onder leiding van Bram van Overbeeke een gevarieerd programma. Bij slecht weer wordt het concert gegeven in dorpshuis De S; Schotsehoek, Gapinge, 19.30 uur Orgelconcert De Goese organist Jos Verpoorte geeft een orgelconcert. Verpoorte bespeelt het orgel van de Cuyperskerk. Hij bn een programma met werken van Buxtehude en Bach (Tri nate V en Fantasie en fuga in c), koraalbewerkingen van Krebs en tot slot een Toccata van Jules Grison. Cuyperskerk Sas van Gent, 20.00 uur Tango, Tango De show Tango, tango brengt de geschiedenis van de tan in beeld. De show wordt gebracht door muzikanten van het tango semble Yira-Yira en de dansers van The Almavo Dance C pany. De show brengt de ontwikkeling van cle tango in beeld v: af de aankomst van immigranten in Buenos Aires tot nu, Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur Openluchtspel De wonderdokter is een muzikaal openluchtspel. Zie donderdag Grote Kerk, Brouwershaven, 21.00 uur Ploenthers punch De Ierse formatie Ploenthers punch treedt op. De band komt uit het Ierse Cork en speelt traditionele Ie folk en pub songs. De musici maken op dit moment eent nee door Europa. Murphy's corner Goes, 21.30 uur Summertime Body Soul Mauri- cio Vallina, voorstelling met vrije gymnastiek, humor en passie, dans muziek en muziek van Schumann en Liszt, in het kader Corpus 2005 m.m.v. de Cubaanse pianoist Vallina. za. Concertgebouw 20.00 urn- Internationale Fedekam Taptoe, con certen door topbands en voorstellin gen door internationale showkorp sen. za. Burg 21.00 uur VU-Orkest Amsterdam, concert met werk van Dvórak, Ives en Bernstein door het studentenorkest van de Vrije Universiteit van Amsterdam, ma. H.-Magdalenakerk 20.00 uur ZATERDAG Carillonconcert Frits Reynaert geeft een gastbeiaardconcert op het carill van de St. Jacobskerk. Reynaert is een van de drie beiaardiers die de beiaard va het Koninklijk Paleis op de Dam bespelen.Hij brengt eei programma met werken van Bach, Le Bègue, Bizet, Mas net, Vogel en Giuliani. Aanbevolen luisterplaats is hetB lamypark. St. Jacobskerk Vlissingen, 12.00 uur Rogier en de 7 plagen Het historisch openluchtspel Rogier en de 7 plagen is te Zie donderdag. Podium Grote Markt Goes, 14.30 en 20.30 uur Brassbandconcert De Brassbands ONDA uit Ritthem en OKK uit Westkap geven een concert. Het concert staat onder leiding van dirigent Ronny de E Zandweg hoek Dorpsstraat Ritthem, 15.30 uur Markiezaatconcert Het Egidius Kwartet treedt op tijdens het Markiezaatco eert. Het kwartet bestaat uit Peter de Groot (alt), Marco v.d. I dert (tenor), Hans Wijers (bariton) en Donald Bentvelsei (Bas). De vier heren, plus een een Spaanse dame soprai Maria Luc Alvarez) zingen Franse poëzie over liefde, ve gen, romantiek en weemoed. Grote kerk Veere, 15.30 uur foto Ruben Oreel Christian Blaha: „Ik werk graag met teksten die een conflict bevatten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 48