Curamus krijgt grond goedkoop PZC Tijdens spertijd sloeg de vonk over Hulst vergoedt schade maar hal T rekpaardentopperi blijven tot het laatst moment geheim Liefde begon op de kermis in Driewegen Hoeks raadslid wil fluisterasfalt rond zijn woonplaats Provincie wil lage akkers omzetten in vochtige weiden Gemeente Hulst vindt behoud zorginstelling belanglijker dan grondprijs Bands uit popkelder laten zich zien aan het publiek Buurtkinderen willen speelveld houden Provincie wiji subsidie Circi 't Saaasss af Amfibietocht naar Engeland afgeblazen woensdag 29 juni 2005 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Te laag gele gen akkerbouwgebieden moeten worden omgezet in grasland of natuurterrein. Het droog hou den van deze lage 'poelgronden' kost naar verhouding veel te veel geld. Dit staat in het nieu we ontwerp-Omgevingsplan van de provincie. Gedeputeerde M. Kramer (Pv dA, natuur en water)' kondigde gisteren aan dat de twee water schappen een overzicht moeten maken van de lage gebieden en voorstellen moeten doen voor het toekomstig waterpeilbeheer. De provincie zal niet aarzelen daarbij 'concrete, afrekenbare doelen' aan de waterschappen op te leggen, maakte Kramer duidelijk. Hij wees erop dat het loslaten van akkerbouwnormen voor de poelgronden ook past in de toekomstige aanpak van het waterbeheer. Zo is er meer ruim te voor waterberging nodig en graslanden kunnen hierbij een nuttige opvangfunctie vervul len. Het omvormen van de door gaans slechte akkers tot wei land kan het beste gebeuren in het kader van landinrichting. Als voorbeeld noemde Kramer het plan Tureluur: de herinrich ting van de zuidkust van Schou wen (Prunje) en Tholen (Scha- kerloopolder). Daar zijn water rijke gebieden ontstaat. Voor heel Zeeland moeten de waterschappen de gewenste grondwaterstand en het opper vlaktewaterpeil uitwerken. Dat leidt tot aanpassing van het peil beheer. In de praktijk blijken de oppervlaktewaterpeilen vaak fors af te wijken van het in het huidige peilbesluit vastgestelde niveau. De provincie wil een koppeling leggen tussen peilge- bieden en het waterlopenstelsel. Een en ander wordt neergelegd in de Verordening Waterhuis houding Zeeland. Aanpassing van grondwaterstan den is ook van belang om verdro ging van met name natuurgebie den tegen te gaan. Uitgangspunt is dat nog niet verdroogde na tuurgebieden niet mogen verdro gen. In 2010 moet 40 procent en in 2015 moet 80 procent van de tien jaar geleden verdroogde na tuur volledig hersteld zijn. Nieu we natuurgebieden dienen niet-verdroogd opgeleverd te worden, pagina 17 rust, ruimte en duisternis door Harold de Puysseleijr HULST - De stichting Curamus kan toch ruim een hectare grond kopen, grenzend aan het terrein van de Blaauwe Hoeve in Hulst, voor vijf euro per vier kante meter. Dat is sinds gisteravond duide lijk, nadat de gemeenteraad van Hulst het voorstel van burge meester en wethouders opnieuw heeft begsproken. De fracties lieten in de advies commissie Ruimte weten dat ze geen moeite hebben met de grondverkoop tegen deze lage vierkante meterprijs. De gemeente hield de prijs volgens wethouder B. Pauw els laag, omdat na lang on derhandelen is afgesproken dat Curamus de kosten voor een nieuw parkeerterrein en de in frastructuur op het terrein voor eigen rekening neemt. Eigenlijk moet de gemeente die investe- ring doen. Daarnaast wees de wethouder op het belang van de zorgin stelling voor de werkgele genheid. „Als we meer geld voor de grond vragen, komt Curamus in de problemen met de exploitatie. We moeten de zorg zoveel mogelijk van dienst proberen te zijn, want door Raymond de Frel TERNEUZEN - Op het binnen plein van het Temeuzense cen trum voor muzikale vorming Toonbeeld wordt vrijdag een mi ni-popfestival gehouden. Het evenement luistert naar de naam Cellarsound-festival, om dat Toonbeeld sinds de opening van het gebouw aan de Bel- lamystraat over een oefenruim te in de kelder beschikt. Een paar bands die hier oefenen, zor gen voor een avondvullend pro gramma in een feesttent. Zo zijn er optredens van La Sopresa, Play the 60's, Xplosion, Hamo- ward Bound en de Schoolband het is een behoorlijk grote werk gever." De woordvoerders van de frac ties namen genoegen met de uit leg van Pauwels. Alleen F. Dob- belaer (Algemeen Belang) en J. d'Haens (Groot Hontenisse) hiel den hun poot stijf. Dobbelaer noemde vijf euro per vierkante meter, ook al was het aan Cura mus, 'een weggeefprijs'. „Dat staat de financiële situatie in dit huis niet toe", voegde hij daar aan toe. Algemeen Belang zal volgens Dobbelaer bij de behandeling van het voorstel in de gemeente raad ook tegenstemmen. D'Haens zei dat niet met zoveel woorden, maar liet wel weten dat ook zijn fractie moeite heeft Terneuzen. Het eerste optreden begint om 19.30 uur. Een dag later sluit Toonbeeld het schooljaar af met een thema concert. Op vier verschillende lo caties in het gebouw worden op tredens verzorgd. De centrale hal biedt ruimte aan de jongste leerlingen en de gymzaal wordt geschikt gemaakt voor klassieke muziek. In een derde zaal draait het om volksmuziek en in de tent op het binnenplein treden twee bands van Toonbeeld op. Wethouder S. de Mol-Marcusse en J. Princen, directeur MFRZ Cluster Kunst Cultuur van de gemeente Terneuzen reiken tus sen 14.00 en 17.00 uur diploma's uit aan cursisten. met het bedrag. P. de Cock (Groot Hulst/ Gemeenschappe lijke Belangen), verklaarde zijn fractie akkoord gaat. „Gezien de onderhandelingen in het ver leden zullen wij dat doen, al is het niet van harte'. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Bestuursleden Pol van de Vijver en Ko den Ha mer houden de aangemelde top pers nog angstvallig geheim, want het zou andere deelnemers er weieens van kunnen weerhou den naar IJzendijke te komen. Maar zeker is dat zondag 17 juli tijdens de 7e Internationale Trekpaardenkeuring in IJzendij ke de Nederlandse en Belgische crème de la crème aanwezig is. En nog zekerder: IJzendijke ruikt 16 en 17 juli twee dagen naar hooi en mest, maar nie mand die zich daar aan stoort. Sterker nog, daar komen de mensen juist voor. De trekpaardenkeuring volgt een dag na de 34e editie van de Folkloristische Dag in IJzendij ke, jaarlijks goed voor zo'n vijf tienduizend bezoerkers. De twee evenementen worden geor ganiseerd door twee aparte stichtingen, maar sluiten qua thema natuurlijk prima op el kaar aan. „De keuring houden we eens in de vier jaar, zodat we precies in de pas lopen met een trekpaardenevenement in Den Bosch, dat eens in de twee jaar plaatsvindt. In combinatie met de Folkloristische Dag maken veel mensen er een weekendje uit van. Bovendien heeft elk paard niet alleen zijn eigen berij der, maar ook zijn eigen suppor ters", aldus Van de Vijver. De organisatie heeft inmiddels 260 inschrijvingen binnen, maar dat aantal zal tot vrijdag - de laatste inschrijvingsdag - onge twijfeld nog oplopen. „Vroeger werden trekpaarden natuurlijk vooral op het land gebruikt. Nu worden ze veelal uit liefhebberij gehouden. Maar je merkt wel dat die liefde generatie op gene ratie wordt doorgegeven. Ie mand die nu een trekpaard heeft, terwijl zijn vader vroeger smid was, bijvoorbeeld." De Folkloristische Dag begint om half tien met een optocht met ringrijderspaarden, sjezen en andere aanspanningen met trekpaarden. Om tien uur begin nen de traditionele ringrijd wedstrijden. De hele dag z<x ambachtslieden en marktj men met ambachtelijke spu op en rondom de Markt voor dersoortig vertier. Een dag later prol spreekstalmeester Van de Vi het publiek vanaf negen uui te brengen hoe de jury tiji de keuring tot een oordeel k over de trekpaarden. Tm vier en vijf uur zijn de nies kampioenen bekend. Wie kanshebbers zijn? Van de Vi en Den Hamer willen het kwijt. „We geven tot op de zelf geen namen prijs, zoda keuring voor iedereen een rassing blijft. Op die ma wordt het ook een spanne reünie, want alle paardenbe ters kijken aan het begin vai dag nieuwsgierig rond wie wel en niet van de partij zijn SAS VAN GENT - Circa Saaasss krijgt geen subsidie de provincie voor de uitvoei op zaterdag 27 augustus. Gedeputeerde Staten hebl dat besloten. De organisatie heeft het ven ingediend in het kader vaa programma vrijwilligers» Volgens GS past het organ ren van een circus echter binnen de doelstellingen ei speerpunten van dit progj ma. Dat heeft tot doel het ondera nen, versterken of vernieui van het vrijwilligerswerk, versterking van de sociale zorginfrastructuur in Zeelan „Eén van de speerpunten a de organisatie van een cii niet aan voldoet is het on steunen en versterken van vrijwlligerswerk, zowel op stuurlij k als uitvoeren nive aldus GS. Het echtpaar Vermeulen-Provoost. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - Bezoekers van het visserijmuseum in Breskens staan vaak vol bewondering voor een grote foto met daarop een echte visser, compleet met een grote zuidwester en buiswa ter in zijn gezicht. Henk Vermeu len (88), bekend als voetballer en vooral visser, was gisteren zestig jaar getrouwd met zijn Jo (81). Het echtpaar woont nu al een poosje in verzorgingstehuis Ter Schelde waar gistermiddag alle bewoners, het personeel en de vrijwilligers het echtpaar en hun familie konden feliciteren. Henk is geboren en getogen Bressiaander, Jo is geboren in IJ zendijke en opgegroeid aan de Straatweg, dicht bij Breskens. Toch hebben ze elkaar heel er gens anders ontmoet: „Op de kermis in Driewegen", vertelt Henk. „Ik had er een oom en ge lukkig had Jo er ook familie. Een paar dagen later kwam ze op de fiets van de Straatweg naar de kaoje om me op te zoe ken. Zo ben ik er aan blijven hangen. Na het bombardement van Breskens ben ik bij haar ouders ingetrokken en ik heb Jo nooit meer verlaten. Na ons trou wen zijn we, zoals zovelen, in het Noodplan gaan wonen. Eerst op B4, maar we moesten al snel verhuizen naar het iets kleinere F7, mijn oom Jacob kwam in onze eerste woning, hij had meer kinderen en wij moes ten tenslotte nog maar begin nen." Jo heeft veel voor haar kinderen door Raymond de Frel OOSTBURG - Tientallen kinde ren uit de sterrenwijk in Oost burg vermaken zich dagelijks op een grasveld in de straat Ura nus. Twee doelen en twee glijba nen, meer is er na schooltijd niet nodig om ze zoet te houden. Maar nu hun speelruimte wordt gehalveerd, was het gistermid dag tijd om eens hard aan de bel te trekken. Dus zag Tom de Milliano vorige week vrijdag zijn kans schoon, toen hij burgemeester J. Sala van de gemeente Sluis toevallig in een restaurant trof. Of hij eens langs wilde komen, want het einde van hun speelplek? Daar moest nog maar eens ste vig over worden gebabbeld. De kinderen verzamelden zo'n drie honderd handtekeningen, die gistermiddag als protest werden overhandigd. Het nabijgelegen dagcentrum De Schelp start na de bouwvak vakantie met een flinke uitbrei ding. Ongeveer de helft van het speelveld wordt daarvoor opge offerd, tot treurnis van de kinde ren en veel buurtbewoners. „Ik woon direct naast dit veld. Na tuurlijk vliegt er wel eens een bal in de tuin, maar daarover hebben we afspraken gemaakt. Als ik niet thuis ben, wordt er niet over het hek geklommen. Want ze weten dat ik later de bal altijd weer op een bankje leg, zodat ze weer verder kun nen spelen", zei Lien de Koeijer (69). Geluk gehad Samen met de kinderen stapte Sala de meters uit die de kinde ren straks moeten inleveren, om vervolgens te concluderen dat ze nog best wat speelruimte over houden. „Volgens het be stemmingsplan had deze plek al jaren geleden volgebouwd kun nen zijn. Dat is niet gebeurd, dus hebben jullie eigenlijk ge luk gehad", aldus Sala. De vrees dat ook het resterende deel van het veld ten prooi valt aan wo ningbouw, werd vooralsnog weg genomen door ambtenaar M. de Paauw. „Die ideeën leven wel, maar er zijn nog geen concrete plannen. Bovendien moet voor dit gedeelte nog wel een bestem mingsplanwijziging worden doorgevoerd." Het aanwezige CDA-raadslid R. de Croock wist toen genoeg: „Ah, dat kunnen we dus aan vechten." genaaid en ook de meisjes moes ten al snel naar naaischool. „Verder werd er thuis veel gor- naot gepeld", vertellen haar dochters. „Veel tijd voor hob by's was er ook niet bij acht kin deren. Ze kookte vooral veel voor ons. Gelijk wanneer vader thuis kwam, er was altijd warm eten. Soms kookte ze drie keer per dag warm, naar gelang de le den van haar gezin thuis kwa men." „Alleen vis bakken, dat deed ik zelf, dat kon ik beter", lacht Henk. Hij heeft ruim veertig jaar ge vist, gedeeltelijk samen met zijn drie zoons en met dochter Nel lie. Eerst aan boord bij opa Van Haneghem en sinds 1937 als schipper op zijn eigen kotter. In 1967 werd de laatste, de BR 10, aangekocht en deze doet nog steeds dienst, met zoon Henk aan het roer. Na de receptie in de zaal van Ter Schelde was er gisteren nog een koud buffet voor Henk en Jo met hun acht kinderen, elf klein kinderen en acht achterkleinkin deren en verdere familie. door Frank Gijsel SCHOONDIJKE - „We genieten van elke dag en we hopen nog vaak onze rondjes op de fiets te kunnen maken." Piet Cornelis (83) en Marie de Reu (80) uit Schoondijke vierden dinsdag hun zestigjarig huwelijk. Heel wat familieleden en kennis sen kwamen het jubilerende echtpaar in de zaal van de SOW-kerk feliciteren. De huis kamer stond na de receptie vol cadeaus en bloemstukken. Ook burgemeester J. Sala kwam het echtpaar feliciteren. Voor Piet en Marie stond het ar beidzaam leven vooral in het te ken van de fiets. Tot zijn achten zestigste jaar had Piet een fiet- senzaak en het populaire ver voermiddel speelde ook een rol tijdens hun eerste kennisma- king. Marie weet het allemaal nog smakelijk te vertellen: „Ik ben geboren op Scherpenheuvel, een gehucht nabij Sasput en mijn man komt van de Kruisdijk. Je verwacht misschien dat we el kaar hebben leren kennen tij dens de kermis, maar dat was bij ons niet zo. In de spertijd tij dens de oorlog was ik aan het wandelen met een paar vriendin nen en toen kwamen we Piet op zijn fiets tegen. Een van de meis jes zei iets tegen hem en hij keer de meteen terug. Van toen is de vonk eigenlijk overgeslagen." Na vier jaar verkering is het stel getrouwd en ze kregen al snel een noodwoning toege wezen. Piet had het onderne- mersbloed in de aderen en werk te als zelfstandige in een garage. „Dat was vaak 's nachts wer ken, want overdag moesten de auto's immers de weg op. Als het regende konden we niet wer ken. Het druppelde dan gewoon binnen. Het was hard werken, maar ik deed het graag", vertelt Piet. Na enkele jaren werd een fietsenzaak begonnen in de Willemsweg en die werd al snel - uitgebreid met een benzine station aan de overkant. „De concurrentie was groot. In die tijd waren er zeven fietsenzaken hier. We hebben het werk met veel liefde tot mijn pensionering gedaan." De opvolging werd ver zekerd, want een van de zonen runt al enkele jaren een fietsen zaak in Oostburg en ook een kleinzoon heeft zich in de we reld van de fiets gestort. Dat de liefde voor de fiets bij het echtpaar nog voldoende aan wezig is, blijkt wel uit de bijna dagelijkse tochtjes die ze samen maken in de omgeving van Schoondijke. Ook voor de Tour de France heeft Piet een warme belangstelling. Marie houdt het dan bij handwerken en het ma ken van bloemstukjes. Het echtpaar kreeg 4 kinderen, 8 kleinkinderen en tot nu toe 2 achterkleinkinderen Het echtpaar Comclis-de Reu. VI foto Peter Nicolai door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De En- gelandtocht met een zelfge bouwd amfibievoertuig van Neeltje Jans naar het Engelse Burgh gaat voorlopig niet door. Bij een laatste proefvaart voor de Schouwse kust is het bouw sel van de Burghse bakker Har ry Sonnemans overspoeld door een paar fikse golven, waardoor de complete elektrische installa tie moet worden vervangen. De windkracht vijf onderweg van Ouddorp richting Neeltje Jans zondag was geen enkel pro bleem, vertelt Sonnemans. „Lek ker een beetje spelevaren in de branding, het ging helemaal te gek", zegt Sonnemans. „Totdat we bij strandpaviljoen De Bran ding in Renesse uit het water wilden rijden, om even die hoek af te snijden. We stonden net met de voorwielen op het strand - dreven dus niet meer - toen de motor uitviel. Op dat zelfde mo ment rolden er twee flinke gol ven over ons heen en stond de auto vol water." Door de ogenblikkelijke inwer king van het zout was de motor op dat moment met geen moge lijkheid meer aan de praat te krijgen en moest de omgebouw de Kubel 181 met een shovel uit het water worden gesleept. „Anders had ik hem waarschijn lijk nooit meer teruggezien." Bij thuiskomst wist Sonnemans de motor nog te redden door het blok zowel inwendig als aan de buitenkant meteen grondig te spoelen en op nieuwe olie goed warm te laten draaien. Het elek trische. circuit van de amfibie is door René van Stee TERNEUZEN - Het Hoekse raadslid G. van Boom (TOPwil dat er fluisterasfalt wordt ge legd op de N61, de N62 (tunnel weg) en de Hoekseweg ter hoog te van zijn woonplaats. Daar mee moeten de inwoners van het dorp worden beschermd te gen geluidsoverlast. Van Boom heeft inmiddels de toezegging dat het college van B en W zijn verzoek met de wegbe- heerders Rijkswaterstaat en de provincie zal bespreken. Voor 2010 moet het vernieuwde tracé van de N61 zijn aangelegd. Het TOP-raadslid doet zijn oproep omdat het verkeersaanbod op de N61 sinds de opening van de Westerscheldetunnel is verdub beld. Ook de geluidstoename op de N62 is volgens hem reden tot actie. „Er zijn reeds piekdagen van 18.000 voertuigen en dit zal nog verder toenemen. Het geluid van de tunnelweg (N62) is mis schien binnen de norm, o eerst was er geen geluid en m eens wel", aldus Van Boon een brief aan burgemeeste wethouders. De geluidswal langs de wordt daarentegen niet sneld aangelegd. Op dit ven van Van Boom antwoorden! W dat de wal is opgenome de planvorming voor de nie N61 en zal worden aangelegd dra de werkzaamheden aa: weg worden uitgevoerd. Vooruitlopend hierop is de meente wel bereid om coe op te nemen met de wegbeh ders over tijdelijke snelheid perkingen. De aanleg (waar mogelijk] een groengordel rond het d is volgens het college geen o| omdat de reductie van fijn hierdoor niet mogelijk is. stof is niet zichtbaar stof da de atmosfeer rondzweeft en wordt tegengehouden door groengordel of boombep ting", aldus B en W in hun woord aan Van Boom. echter onherstelbaar aangetast. „Alle schakelaartjes maken kort sluiting en moeten worden ver vangen. Dat red ik niet meer in een paar dagen tijd. De bedoeling was dat Sonne mans morgen aan zijn Noordzee tocht zou beginnen. Hij hoopt zijn wagen nu voor eind augus tus klaar te hebben. Lukt dat niet, dan wordt het een jaar la ter. „Ik heb er in ieder geval van geleerd. Ik weet nu waar het wa ter nog binnenkomt! door Sheila van Doorsselaer HULST - Twee automobilisten hebben de gemeente Hulst aan sprakelijk gesteld voor schade aan hun voertuig door het ont breken van een verkeersbord. Ze botsten op een verkeersheu vel die ze, omdat het verwijs bord weg was, over het hoofd za gen. Hulst betaalt echter slechts de helft van het schadebedrag. Door de invoering van het nieu we parkeerverwijssysteem in Hulst is bij de inrit van het 's-Gravenhofplein aan het begin van het jaar een zogenoemde verkeersverdeler geplaatst. Een soort drempel die het verkeer van en naar het plein scheidt. Op de verdeler was een bord ge plaatst zodat de heuvel beter zou opvallen. Voor bezoekers van de stad, die niet dagelijks het 's-Gravenhofplein bezoe ken, zou het anders gevaarlijk kunnen zijn omdat er voor! geen belemmering bij de b inrit van het plein lag. Het bord was echter kort n: plaatsen verdwenen. Een wo voerster van de gemeente d dat iemand het bord heeft aai reden en weggegooid. Twee automobilisten redei de avond van 28 februari 's-Gravenhofplein op, wi niet dat de verkeersverdeler aangelegd, werden ook niet waarschuwd door een boni reden over de hoge verkeersl vel. Hun auto's raakten door beschadigd en ze dier de rekening, in totaal 210 e in bij de gemeente. Die stelt hen echter slechtsi de helft schadeloos. „Het I had er inderdaad moeten st maar automobilisten hel ook hun eigen verantwoorde heid. Ze hadden beter mfl opletten", zegt de woordv ster. foto Peter Nicolai Kinderen uit de buurt protesteren met een spandoek tegen het mogelijk verdwijnen van hun speelterrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44