)il Tanking wil meer capaciteit Eerste zeegidsen zijn nieuwe ambassadeurs Noordzeekust i'atersnoodmonument eschermd door een hek Irugspanden Axel moeten egen maanden dicht GRATIS 2 VERGROTINGEN Kanaalgemeenten willen meer stem in havenplannen Gent drijf heeft nu al vergunning aangevraagd voor verdubbeling eiduiven R C) AutoTrack.nl Grafitti winkelcentrum verwijderd Rechter veroordeelt wanhoopsdaad Forse straf voor drankrijder zeeuwse almanak Niet slecht Lie: 0113-315649 Lpzc.nl [j|:redactie pzc.nl Jjus 314460 AA Goes jrtentie-exploitatie: fd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; jyvs-Vlaanderen: 0114-372770; Lal: 020-4562500. knsdag 29 juni 2005 Wout Bareman editie Zeeuws-Vlaanderen pUZEN - De vestiging liltanking in het Valuepark Mosselbanken bij Terneu- s nog maar nauwelijks in jf of er zijn al vergevorder- ilannen voor uitbreiding, oncern heeft bij de provin- m vergunning aangevraagd een verdubbeling van de gcapaciteit. erste fase van de vestiging een opslagcapaciteit van (00 kubieke meter is inmid- bedrijfskiaar. De eerste tan hebben er hun lading ge- is maanden eerder dan ind. «ncern, één van de grootste en overslagbedrijven voor vloeibare chemicaliën, aardolie producten en halffabrikaten ter wereld, heeft zestig miljoen euro geïnvesteerd in de nieuwe loca tie aan de Braakmanhaven. Be langrijkste klant is Dow Bene lux, maar Oiltanking verwacht in een later stadium ook andere bedrijven als klant. Het bedrijf begon vorig jaar met de bouw van een zogeheten li- quidterminal voor de op- en overslag van chemische grond stoffen en halffabrikaten. Op de Mosselbanken staan 24 opslag tanks met een totale capaciteit van 156.000 kubieke meter. Het bedrijf heeft nu zeven van de vijftien hectare in gebruik. Er lo pen onderhandelingen met nog twee of drie potentiële kandida ten voor vestiging in het Value park (van Dow en havenschap Zeeland Seaports). Met de verde re uitbreiding naar een topcapa citeit van 340.000 kubieke me ter wordt daar op ingespeeld. Akkoord Gedeputeerde Staten hebben gisteren de vergunningaanvraag voor de tweede fase ontvanke lijk verklaard en gaan ook ak koord met de aanvullingen op de eerder ingediende milieu-ef fectrapportage. Die geven meer inzicht in de ge volgen van licht, geluid, verkeer en scheepvaartbewegingen op het naburige natuurgebied Pau- linaschor. Oiltanking moet nu de verdere procedure afwach ten. Als alles volgens plan ver loopt, kan volgend jaar met de verwezenlijking van de tweede fase worden begonnen. De vesti ging biedt nu werk aan 23 men sen. Na verwezenlijking van de tweede fase wordt dat aantal op geschroefd naar veertig. Het Valuepark heeft een opper vlakte van 140 hectare, zowel buitendijks als binnendijks, in de noordelijke Braakmanpol der. Naast de container-terminal aan de zuidkant van de Braak manhaven hebben zich binnen dijks de op- en overslagbedrij- Sheila van Doorsselaer 1SDORP - De gemeente laat een hekwerk rondom Watersnoodmonument bij Ischap Kruisdorp plaatsen, loet worden voorkomen dat srs en bromfietsers tussen anieten zuilen van het mo- ent door rijden en het ge- teken beschadigen. Watersnoodmonument 31 januari 2003 onthuld, s geplaatst ter nagedachte- ian de slachtoffers van de ïsnoodramp in 1953. Het ament is ontworpen door de Hulster kunstenaar Ronny Ivens en bestaat uit acht in een cirkel geplaatste granieten zuilen van bijna drie meter hoog. De zuilen vertellen op de achter zijde een beeldverhaal over de ramp. De alerte haan, die de mensen waarschuwde voor het water, de ploeg in de akkers en het water dat ze overspoelde. Aan de binnenkant van de zui len, in goud, het gedicht Een Mo ment van Bezinning van de Vlaamse kunstenaar Chris Fer- ket en de namen van de tien Oost-Zeeuws-Vlaamse slachtof fers. Midden in het monument staat een bank. Het Watersnoodmonument ligt bij de kruising van de Zeedijk- Kruisstraat en de Kruisdorpse- dijk. Het is een populaire fiets route en voornamelijk in de zo mer kan het er druk zijn. Het monument is niet verhoogd en omdat er behoorlijk wat ruimte tussen de afzonderlijke zuilen is, kunnen fietsers en bromfiet sers er makkelijk doorheen lave ren. Hulst wil daarom eind au gustus een laag hek rondom het Watersnoodmonument plaatsen zodat brommers en fietsen niet meer tussen de zuilen kunnen komen. Hulst trekt 1260 euro uit voor het hekwerk. René van Stee Twee panden aan de sevaartstraat in Axel zijn van burgemeester J. Lo- van Terneuzen de komende n maanden gesloten. Het om een eetcafé annex pizze- n een tattoo- en piercing- urgemeester besloot tot de regel omdat de politie hel le malen constateerde dat iftdrugs in beide panden en verhandeld. „Als de uit- s na die tijd wederom in de gaan, gaat de boel defini- >p slot", aldus Lonink tij een kembezoek van het col van B en W aan Axel. lide panden werd de wet al ir overtreden. In januari ging de boel drie maanden VLIET - Jagersvereniging 'liet houdt 30 juli een klei- inschieting op de Helena- bi] Biervliet. De wedstrijd it om 12.00 uur en inschrij- :an tot 16.00 uur. De schie- omvat een jachtparcours !5 duiven per ronde. Infor- via jpcalon@zeelandnet.l efoon 0114-315618. op slot, omdat er in de ander half jaar ervoor ook diverse ma len handel in softdrugs werd vastgesteld. De aanwezigen tijdens het kern- bezoek hadden begrip voor de sluitingsmaatregel. Bewoner (en architect) R. Antheunis had ech ter een kritische kanttekening. Hij vreest dat verpaupering in de hand wordt gewerkt door de panden langdurig te sluiten. Burgemeester Lonink ontkende dit niet, maar vond dit geen re den om drugshandel oogluikend toe te staan. Hij realiseert zich dat de maatregel ook het dorp treft, maar dat anderzijds de ver wachting gerechtvaardigd is dat de handel niet meer op dezelfde plek opduikt. Voor zover hij weet is er om die reden nog nooit een pand in Axel defini tief gesloten. Voor wat betreft de bestrijding van verpaupering moet volgens de burgemeester niet altijd eerst bij de overheid worden aange klopt. Lonink: „Tot op zekere hoogte kunnen wij hiertegen wel actie ondernemen, maar tegelijkertijd moet niet alles meteen op ons bordje worden neergelegd. Ook pandeigenaren hebben hierin hun verantwoordelijkheid. Het komt voor dat zij hun pand zon der wroeging verhuren aan men sen van wie zij weten dat zij din gen van plan zijn die het dag licht niet kunnen verdragen. Het is de morele verplichting van eigenaren om dit niet te doen." OOSTBURG - Niemand die het zag. Nou ja, mis schien een enkele boer uitgezonderd, die vanaf zijn land in de verte iets kleurrijks kon waarne men. Terwijl op een steenworp afstand automo bilisten nietsvermoedend op de Maaidijk rich ting Oostburg of Groede raasden, oefende de Oostburgse trapezeartieste Esther van Gorp gis teren in de wei naast haar ouderlijk huis een nieuw dubbelnummer met haar Amsterdamse collega Ilse Beers. Bij aangename temperaturen als in deze dagen prefereert de West-Zeeuws- Vlaamse luchtacrobate de wei boven haar eigen lijke trainingsplek: de nok van de zolder en boe renschuur. En dus zetten de twee acrobates gis teren in de achtertuin, op 7,6 meter hoogte, de puntjes op de i voor hun show. foto Peter Nicolai Advertentie Accountants- en Adviesgroep Rijkse Uw partner in zakelijke dienstverlening Op vrijdag 1 juli a.s. is ons kantoor te Goes wegens verhuizing, verzorgd door Vogel Mondial Movers, GESLOTEN door Raymond de Frel OOSTBURG - Toeristen en in woners kunnen zich vanaf nu door het Zeeuws-Vlaamse kust- Advertentie De allergrootste autosite van Nederland gebied laten rondleiden door 22 officiële zeegidsen. Gisteren werden de eerste zeegidsen van Nederland in Oostburg gediplo meerd. De gidsen kregen gisteren in het gemeentehuis hun certificaat overhandigd door burgemeester J. Sala van de gemeente Sluis. De zeegidsen zijn met financiële steun van de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten opgeleid door het Instituut voor Natuur beschermingseducatie en Na tuur Zo. Zij mogen zich nu deskundigen noemen op het gebied van ver schillende kusttypen, kustbe heer, bedreigingen voor de kust gebieden, visserij, ecologie, ver vuiling en klimaat. Kortom, de zeegidsen worden in zekere zin als ambassadeur van de realisa tie van het duurzaam beheren en inrichten van de Zeeuws- Vlaamse kust gezien. De gediplomeerden zijn vanuit diverse organisaties - bijvoor beeld de VW Zeeuws-Vlaande ren en natuurclubs 't Duumpje en De Steltkluut - al als gids ac tief in Zeeuws-Vlaanderen. Wethouder L. Wille van de ge meente Sluis stak gistermiddag de loftrompet. „Jullie zijn de eer ste zeegidsen van Nederland. Zeegidsen hebben een duidelij ke meerwaarde. Ze brengen de omgeving en de natuur naar de mensen toe. Ze kunnen aange ven waarom een gebied is zoals het is en waarom de bewoners zijn zoals ze zijn. Zeeuws-Vlaan deren wordt niet voor niets 'een landje apart' genoemd. Het is goed te weten waarom dat zo is", aldus Wille. De wethouder sprak de wens uit dat ook ande re partners in het zogenoemde Sail-project met zeegidsen aan de slag gaan. Sail is een samen werkingsverband van veertien overheden en instanties in Zee land (waaronder de gemeentes Sluis en Veere), West-Vlaande ren, Pas de Calais, het Tha- mes-estuarium Kent en Essex. Belangrijkste doelstelling van het project is de bescherming en opwaardering van de lokale en regionale natuurlijke omgevin gen en economieën. Daardoor moet het kustgebied van de zui delijke Noordzee als toeris tische bestemming kunnen con curreren met het Middelland- se-Zeegebied. (Advertentie) L— PZC spaar zegel 1 Hierbij de spaarzegel voorde spaaractie i s m. de Free Record Shop Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart Deze actie loopt tot en met 23 juli. Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de PZC Bij ontwikkelen en afdrukken von uw volle rolletje of digitale opdracht von tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's. ven Vos Logistics en Katoen Na tie gevestigd. Eind vorig jaar be reikten Dow en het havenschap ook overeenstemming met de Zwitserse transportonderne ming Bertschi, die op de Mossel banken een railterminal inricht. AXEL - Het winkelcentrum aan het Szydlowskiplein in Axél krijgt binnenkort een grote schoonmaakbeurt. De grafitti op muren en gevels wordt verwijderd. Na afloop van de schoonmaakwerkzaamheden is het de bedoeling nadrukkelijk de vinger aan de pols te houden. Zodra we derom bekladdingen plaatsvinden, worden die meteen weggehaald. De verwachting is dat het probleem hier door beheersbaar blijft. De stadsraad Axel is tevreden over het bereikte resultaat. „Wij hebben hiervoor drie jaar geijverd. Onze vasthou dendheid is nu gelukkig beloond. Het is een belangrijk re sultaat, want hierdoor roep je verdere verloedering een halt toe", aldus voorzitter J. Hesssing van de stadsraad. De klus neemt naar verwachting enkele weken in beslag. MIDDELBURG - Een 24-jarige vrouw uit Sas van Gent moest gisteren voor de Middelburgse politierechter A. Janssens verschijnen voor diefstal met een gestolen pin pas. De verdachte had de pas in maart dit jaar uit een op vangtehuis in Sas van Gent gestolen. Enkele dagen daar voor had de vrouw de bankpas mogen gebruiken van de eigenares. Zodoende was het een koud kunstje om geld op te nemen. De vrouw gaf toe dat ze 1000 euro had gestolen, maar ze vertelde dat het merendeel kort na de diefstal was kwijtgeraakt. In eerste instantie trok de rechter dat in twijfel, maai' de verdachte bleef bij haar bewering. Ze zei dat ze uit geldgebrek had gestolen en dat het een wan hoopsdaad was. Gezien de omstandigheden van de ver dachte wilde de rechter dat wel geloven. De vrouw kwam weg met een voorwaardelijke taakstraf van 32 uur. Daar naast moet ze het gestolen geld terugbetalen. MIDDELBURG - Hij had al een rijontzegging te pakken, maar is toch weer met drank achter het stuur gestapt. In die wetenschap kon de Middelburgse politierechter A. Janssens een 47-jarige man uit Temeuzen niet vrijuit la ten gaan. De man was op 6 december voiig jaar aangehou den met een ademalcoholgehalte van ruim duizend micro gram. ,,Dat is heel fors", concludeerde de officier van jus titie J. Zondervan. Hij vond dat de man een zware straf moest krijgen omdat hij al voor de vijfde keer werd be straft voor het rijden onder invloed. Dit keer eiste de offi cier een jaar rijontzegging, een taakstraf van 60 uur en een boete van 1200 euro. De verdachte, die een alcoholprobleem heeft, heeft zich in middels op laten nemen in een af kickkliniek. Zijn zaak werd behartigd door advocaat M. Harte. Die vertelde dat de man inmiddels positieve resultaten boekt. Dat stemde de rechter wat milder en ze halveerde de taakstraf en de boete. De rijontzegging van een jaar bleef wel overeind. door Kris Naudts GENT - De Vlaamse kanaalge meenten Evergem en Zelzate en het gemeentelijk Havenbedrijf Gent hebben gisteren een 'me morandum van overeenkomst' ondertekend. De betrokken par tijen zetten hiermee formeel op papier dat ze elkaar in alle omstandigheden zullen betrek ken bij beslissingen inzake ha venontwikkeling in de kanaalzo- De overeenkomst kwam er op initiatief van burgemeester P. Van Grembergen van Evergem, de kanaalgemeente die het meest ruimte moet opofferen voor de uitbreiding van de ha ven van Gent. Zo zal verdere uit breiding van het Kluizendok plaatsvinden op Evergems grondgebied en moet ook het gehucht Zandeken verdwijnen. Bewoners van deze buurtschap leven nog steeds in onzeker heid over het tijdstip van ont eigening. Op de westelijke ka naaloever wordt de Evergemse wijk Rieme-Noord bij het haven gebied ingelijfd. Het aange scherpte overleg tussen Ever gem en Zelzate en grote broer Gent betreft alle facetten van de havenontwikkeling zoals wo nen, verkeer, tewerkstelling, her huisvesting van verdreven bewo ners, slibberging, allerlei vor men van milieuoverlast, enzo voort. Het gemeentebestuur van Ever gem zal worden geraadpleegd bij elke nieuwe concessie voor havenbedrijven aan het Kluizen dok. Een ruimtelijk uitvoerings plan zal over enige tijd de gren zen van het Gentse havengebied opnieuw afbakenen. Evergem en Zelzate hebben een vetorecht als bepaalde ontwikkelingen hen niet mochten zinnen. Ver der worden bewonersgroepen uit de kleine Evergemse kanaal kernen en van het gehucht Klein Rusland in Zelzate bij het overleg betrokken. Op termijn willen Evergem en Zelzate een afgevaardigde in de raad van bestuur van het Gent se Havenbedrijf. Voorlopig is dat wettelijk niet mogelijk om dat het Havenbedrijf een ge meentelijk bedrijf is waarvan geen vertegenwoordigers van an dere gemeenten kunnen deel uit maken. Burgemeester Van Grembergen hoopt dat dit na de gemeenteraadsverkiezingen van 2006 wel kan. „Het beste wat we de belangrijke economische kanaalas Gent-Zelzate-Terneu- zen kunnen geven is een goede samenwerking", stelt Van Grem bergen. „We hebben eikaars ruimte nodig als we de tewerk stelling kansen willen geven. We varen op hetzelfde kanaal en in dezelfde richting." Havenschepen D. Termont van Gent: „We willen het elkaar zo comfortabel mogelijk maken en in goede verstandhouding de leefkwaliteit in het gebied bevor deren." Drie kwartier in de branden de zon staan wachten om de forse hand van een scheidend Vlissingse huisarts te schud den. Honderden van zijn patiënten trotseerden de tropische om standigheden, veelal met fraai ingepakte proeven van 'zijn eigen medicijn' onder de arm als bedankje voor bewe zen diensten. Terwijl terraspersoneel bla den vol verfrissingen aan droeg om de lange rij wach tenden op de been te houden, werden de ruim dertig prak tijkjaren van de arts lustig becommentarieerd. „Hij kan het toch niet zo slecht gedaan hebben," con cludeerde een oudere Vlissin- ger minzaam, de drukte rond het receptiehuis overziend. „Hij heeft veel te veel patiën ten overgehouden!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41