Project tegen sociaal isolement WAOGeef mij Heeet een geschikte baan! PZC Provincie wil lag* akkers omzetten in vochtige weide Nostalgisch pand vol moderne snufjes ANGO maak(t) beter leven mogelijk. Gemeente maakt werk van activeren langdurig haanlozen Curiosamarkt en dag van de sport WB&im Voorwaardelijke straf voor wanhoopsdaad mm m woensdag 29 juni 2005 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Voorkomen dat mensen in een sociaal isolement terechtkomen. Dat beoogt de ge meente Schouwen-Duiveland met het project sociale active ring uitkeringsgerechtigden. De gemeente werkt in het kader hiervan samen met stichting Werk-Saam. Langdurig haanlozen aan be taald werk helpen is geen sinecu re, weet wethouder G. Houteka mer. Van het etiketje 'onbemid- delbaar' wil Houtekamer echter af. „Ik weiger gewoon om men sen af te schrijven. Daar leg ik me niet bij neer." De gemeente richt zich met het project op mensen met een 'zeer grote afstand tot de arbeids markt'. Via Werk-Saam wordt allereerst gezocht naar passend vrijwilligerswerk. Dat, stelt Houtekamer, zorgt ervoor dat langdurig haanlozen niet bui- VLISSINGEN - In het centrum van Vlissingen wordt vrijdag een sportdag en curiosamarkt gehouden. Het Plein Vierwinden en de Oude Markt zijn ingericht voor de curiosamarkt. Op de sport dag presenteren enkele Vlissing- se sportverenigingen en -scho len zich. Sportschool Ten Tije laat in de Walstraat zijn aanbod zien en in de Lange Zelke zijn de Bocciavereniging Boules Plesant en Tafeltennisvereni ging TTV Westerzicht actief. Verder zijn tennisvereniging LTC De Schelde in de Wagen- aarstraat en sportcentrum Fit- aal op de Kleine Markt te vin den. Op de Oude Markt, het Bel- lamypark en de Zeilmarkt ge ven de Servische vereniging, voetbalvereniging Zeeland Sport, korfbalvereniging Atlas, volleybalvereniging WS'92 en hockeyereniging MHCV demon straties. tern de maatschappij komen te staan maar er actief deel van gaan uitmaken. Die maatschap pelijke participatie voorkomt dat de langdurig haanlozen in kwestie in een sociaal isolement terechtkomen. Het vrijwilligers werk kan een eerste stap zijn op weg naar betaalde arbeid. Sociale activering is arbeidsin tensief. „Want je spreekt natuur lijk wel over mensen die vaak een zeer lange aanloop naar be taald werk nodig hebben." De gemeente heeft in de samen werkingsovereenkomst met Werk-Saam afgesproken dat de gemeente minimaal tien en maximaal vijftien 'trajecten' in koopt. De gemeente draagt ge motiveerde kandidaten aan en Werk-Saam gaat daar vervol gens mee aan de slag. Zij zorgen voor de zogeheten intake-gespre- kekn, komen met een traject plan en gaan op zoek naar pas send vrijwilligerswerk. Meetbaar Werk-Saam verplicht zich daar bij om meetbare resultaten te boeken. Op grond van het aan tal van tien trajecten moet mi- nistrens zeventig procent resul teren in plaatsing op een vrijwil- ligersplaats voor de duur van tenminste drie maanden. Werk-Saam zorgt ook voor bege leiding en rapporteert aan de ge meente hoe het de haanloze in zijn of haar vrijwilligerswerk vergaat. Voor het vrijwilligers werk wordt zo breed mogelijk gezocht. Bedrijven en verenigin gen worden door Werk-Saam ac tief benaderd. Langdurig haan lozen zijn onder meer onderge bracht bij de Wereldwinkel, filmtheater Fizi en zorgcentrum De Wieken. Voor het project trekt de gemeente 4000 euro per traject uit hetgeen betekent dat minimaal 40.000 en maximaal 60.000 euro per jaar wordt geïn vesteerd in sociale activering van langdurig haanlozen. Houte kamer ziet het project met veel vertrouwen tegemoet. „Werk- Saam heeft in 2003 en 2004 ne gentig procent-scores behaald. We hopen dit jaar vijftien trajec ten te kunnen realiseren." Met man en macht wordt nog gewerkt om de brouwerij in Kamperland op tijd bedrijfsklaar te maken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers KAMPERLAND - 4,2 kilometer vloerverwarmingsbuizen, 2 ko peren ketels, 110 restaurantstoe- len, 16.000 liter opslagcapaci teit, 50 parkeerplaatsen en 80 hopplanten: Fré Buijze, bierken ner en secretaris van de Stich ting Emelisse, kan het zo langza merhand wel dromen. Na jaren van plannen maken opent de Emelissebrouwerij donderdag 14 juli in Kamperland haar deu ren. „En dan is het mooi geweest verzucht Buijze (65). Hij is de af gelopen drie jaar voor zijn ge voel drukker geweest met de brouwerij dan hij ooit met zijn werk als economieleraar was. Maar zodra Buijze één voet in het gebouw zet, is er van ver moeidheid weinig meer te mer ken. Hij blijft wijzen. Vooral de technische snufjes interesseren Buijze. Zo begint hij de toer met een uitleg van de luchtzuive ringsinstallatie om vervolgens vrij rap de kelder in te duiken. Daar wordt nog hard aan het brouwers walhalla gewerkt. Eerst de machinekamer. Daar staat de stoommachine opge steld. „De ketels worden ver warmd met stoom en ook het ko ken van het bier gebeurt met stoom", legt Buijze uit. Door naar de brouwzaal, recht onder de twee grote koperen brouwketels. Daarin wordt het water met de gerstenmout ge kookt, gefilterd, opnieuw ver warmd en weer gekoeld. „Tus sen de brouwzaal en de opslag ruimte komt een speciale schei dingswand", vertelt Buijze. „De opslagruimte wordt vervolgens gekoeld tot net iets boven de nul graden Celsius. In totaal kun nen we er 16.000 liter bier op slaan." Tot slot is er beneden een ruimte waar fusten en fles jes machinaal gevuld kunnen worden en komt er een lift om gevulde kratten en pallets te kunnen afvoeren. Akkerrand Buijze wipt nog even de keuken binnen. Die krijgt onder meer een gekoelde werkbank en een steamer, vertelt hij. Dan langs de videopresentatieruimte en het restaurant naar het grote buitenterras en de tuin. De eer ste bloemen in de afgelopen voorjaar ingezaaide akkerrand zijn net uitgekomen. In de tuin wordt de muziektent gestald die de Stichting Emelisse onlangs van de gemeente Noord-Beve land heeft gekocht. De onderne mersvereniging van Kamper land houdt er komende zomer vier concerten. „Mooi hè, die ouderwetse spekband en die sluitsteen", vraagt Buijze. Op een antwoord wacht hij niet. „Het gebouw is ontworpen door Jaques Goud van aannemingsbe drijf Fraanje. Die heeft een aan tal oude brouwerijen en gema len bezocht en is aan het teke nen geslagen. Wij wilden een ge bouw met een industriële uit straling en daar is de architect uitstekend in geslaagd." In het gebouw kunnen bezoe kers straks een rondleiding krij gen, een videopresentatie bekij ken een hapje eten en natuurlijk een Emelissebiertje drinken.De Emelissebrouwerij is 14 juli voor het eerst te bezoeken. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Te laag gele gen akkerbouwgebieden moeten worden omgezet in grasland of natuurterrein. Het droog hou den van deze lage 'poelgronden' kost naar verhouding veel te veel geld. Dit staat in het nieu we ontwerp-Omgevingsplan van de provincie. Gedeputeerde M. Kramer (na tuur en water, PvdA) kondigde gisteren aan dat de twee water schappen een overzicht moeten maken van de lage gebieden en voorstellen moeten doen voor het toekomstig waterpeilbeheer. De provincie zal niet aarzelen daarbij 'concrete, afrekenbare doelen' aan de waterschappen op te leggen, maakte Kramer duidelijk. Hij wees erop dat het loslaten van akkerbouwnormen voor de poelgronden ook past in de toekomstige aanpak van het waterbeheer. Zo is er meer ruim te voor waterberging nodig en graslanden kunnen hierbij een nuttige opvangfunctie vervul len. Tureluur Het omvormen van de door gaans slechte akkers tot wei land kan het beste gebeuren in het kader van landinrich Als voorbeeld noemde Kn het plan Tureluur: de herim ting van de zuidkust van Sc wen (Prunje) en Tholen (S kerloopolder). Daar zijn w rijke gebieden ontstaat. Voor heel Zeeland moetei waterschappen de gewi grondwaterstand en het op vlaktewaterpeil uitwerken leidt tot aanpassing van heti beheer. In de praktijk blijk* oppervlaktewaterpeilen fors af te wijken van het ii huidige peilbesluit vastges niveau. De provincie wil koppeling leggen tussen pc bieden en het waterlopensti Een en ander wordt neerg* in de Veroi'dening WaterI houding Zeeland. Aanpassing van grondwaters den is ook van belang om va ging van met name natuurgi den tegen te gaan. Uitgangs] is dat nog niet verdroi tuurgebieden niet mogen vei gen. In 2010 moet 40 procei in 2015 moet 80 procent va tien jaar geleden verdroogd tuur volledig hersteld zijn. 1 we natuurgebieden dj niet-verdroogd opgeleverd worden, pagina 17 rust, ruimte en duister* MIDDELBURG - Een 24-jarige vrouw uit Sas van Gent moest gisteren voor de Middelburgse politierechter A. Janssens ver schijnen voor diefstal met een gestolen pinpas. De verdachte had de pas in maart dit jaar uit een opvangte huis in Sas van Gent gestolen. Enkele dagen daarvoor had de vrouw de bankpas mogen ge bruiken van de eigenares. Zo doende was het een koud kunst je om geld op te nemen. De vrouw gaf toe dat ze 1000 euro had gestolen, maar ze veil dat het merendeel kort n diefstal was kwijtgeraakt. In ste instantie trok de rechte in twijfel, maar de verda bleef bij haar bewering, lx dat ze uit geldgebrek had g< len en dat het een wanho daad was. Gezien de omstai heden van de verdachte de rechter dat wel geloven vrouw kwam weg met een waardelijke taakstraf van uur. Daarnaast moet ze hei stolen geld aan de gedupe terugbetalen. (Handicap.nl is deTondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer informatie) "Ten onrechte zijn honderdduizenden arbeidsgehandicapten afgeschreven. Ze kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid. De Algemene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO) is de grootste belangenorganisatie van, voor en door mensen met een functiebeperking of chronische ziekte. Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woning aanpassingen, ven/oer of lotgenoten contact... Kom op voor je belangen! Word nu lid! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 Fax (033) 465 43 53 Internet: www.ango.nl E-mail: info@ango.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40