Bouwstop kost geen banen PZC Justitie moet twee verdachten van Hofstadgroep laten lopen Urinetest naar drugs bij militairen mag En zij heet... Alexia Juliana Marcela Laurentien Percentage rokers daait verder Gesjoemel met veemelkpoeder ittegolf slokt eel water op ntstaan leven edreiging met ood is niet ijd strafbaar Ruud Vreeman maakt furore Staatssecretaris spreekt werkgevers- en brancheorganisaties tegen Minder ongevallen op werkplek Lichtere straf voor geweldsdelicten Schieland weer naar de stembus Stakingen ambtenaren breiden zich vandaag uit woensdag 29 juni 2005 nrBouke Bergsma [S HAAG - Defensie mag een fplichte urinetest bij militai- B invoeren om te controleren drugsgebruik. Het is een legi- en proportioneel middel. blijkt uit een advies van latsraad R. Hoekstra aan ltssecretaris Van der Knaap li Defensie. Die wil militairen anger testen op drugsgebruik S' HAAG - Nederland heeft Jens de hittegolf van vorige ek veel meer water verbruikt in een normale week. Naar katting heeft Nederland acht Ijard liter water meer ge- '*;t voor douches, wc's of een [koelende drank. een normale week gaat er ge- ddeld 21 miljard liter door, in week van 20 tot en met 26 verbruikte Nederland 29 ljard liter. Dat meldden de terbedrijven gisteren, warme dagen staan mensen leer onder de douche, sproeien de planten in de tuin, vullen iderbadjes voor waterpret en inken zij meer 'gemeentepils', de heetste dagen, maandag mini en vrijdag 24 juni, was gebruik gemiddeld 30 tot 50 :ent hoger dan normaal. Op normale dag gebruikt de ge kielde Nederlander ongeveer liter water. watervoorziening is niet in oblemen gekomen. De bedrij- zijn berekend op piekdagen. Zuid-Europese landen als inje, is wel een tekort. Deze iden halen hun water uit iwmeren en bij weinig regen iulteert dit in een lage water ed en dus in een tekort. ANP igina 4 ook hier dreigt tekort aan water EN HAAG - Een op de vier Ne- tlanders gelooft in het sehep- igsverhaal en iets meer dan helft in de evolutietheorie, ilde onderzoeker Maurice de id. Bijna een op de tien on- rvraagden gelooft in Intelli- il Design, een 'bewust ont- irp' achter het leven. ANP EDA - Doodsbedreiging is al- strafbaar als het een echte dreiging is. Loze bedreigin- uiten mag. Dat is althans oordeel van de Bredase thtbank, volgens rechter C. ijks gestoeld op recente richt- «n van de Hoge Raad. 21-jarige Eindhovenaar niet wat hem overkwam hij als verdachte met deze tsuitleg werd vrijgesproken, man had na zijn aanhouding stationshal van Roosen- naar twee politieagenten Nepen dat hij hen en hun fa lies zou weten te vinden en doodmaken. laar uit niets blijkt dat de mten zich daadwerkelijk be- ligd hebben gevoeld. Uit het ices-verbaal rijst niet de ;st op dat de dood van hen en familieleden te gebeuren »nd. En dat is volgens de jong- wetsuitleg wel een vereiste", overwoog de rechter. GPD en had Hoekstra vorig jaar sep tember om advies gevraagd. Van der Knaap wil de drugstes ten nu invoeren. Maar daarvoor wil hij eerst nog een artikel van de Militaire ambtenarenwet aan passen. Daarna volgt een proef met de urinetest bij een krijgs machtonderdeel. Defensie voert al langer een 'ze- ro-tolerance-beleid' bij drugsge bruik onder militairen. Wie be trapt wordt op handel in drugs of gebruik van harddrugs, wordt ontslagen. Softdrugsge bruikers krijgen eerst een waar schuwing. De urinetest is volgens Hoekstra geen medische handeling en hoeft dan ook niet te worden uit gevoerd door een arts. Hoekstra stelt dat militairen voorbereid moeten zijn op het verrichten van topprestaties, waarbij een grote mate van concentratie is vereist. Dat gaat volgens Hoeks tra en Van der Knaap niet sa men met drugsgebruik, Toen de staatssecretaris vorig jaar met zijn plannen voor een urinetest kwam, bleken de vakbonden voor defensiepersoneel fel te gen. Zij zien het als een schen ding van de privacy en vinden bovendien dat een militair net als andere Nederlanders tijdens zijn vakantie een joint moet kun nen roken. Een Kamermeerder heid van in elk geval de rege ringspartijen CDA, WD en D66 steunt Van der Knaap. Vorig voorjaar raakte vooral de Koninklijke Marine in opspraak door gevallen van drugsgebruik en drugshandel onder mariniers op de Antillen en op het fregat Van Speijk. De Amerikaanse ma rine en mariniers gebruiken al jaren dergelijke controles. ANP TILBURG - Ruud Vreeman, burgemeester van Tilburg, maakt snel internationaal naam. Nog geen anderhalf jaar na zijn benoeming in de Brabantse stad, prijkt zijn naam al op de short-list voor de verkiezing van beste burge meester ter wereld. De organisatie maakte gisteren de 65 namen van de eerste schifting bekend. In totaal waren 550 burgervaders door derden genomineerd voor de verkiezing, die elk jaar wordt gehouden door het internetplatform City Mayors. ANP m?T i,"IHot oontol nnrtoli,H/ori Ar, r\a «rürlrAlölr nr door Lianne Sleufjes DEN HAAG - In de bouw staan geen banen op de tocht vanwege de eisen voor luchtkwaliteit. „Deze bewering is flauwekul. Nederland is niet op slot", stelt staatssecretaris Van Geel van Milieu. Hij reageerde hiermee gisteren op werkgevers- en brancheorga nisaties. Die zeiden een dag eer der te vrezen dat in de bouwsec tor honderdduizend werkne mers hun baan verliezen door het besluit luchtkwaliteit. De aanleg van verscheidene woonwijken en snelwegen is stil gelegd door de Raad van State. De bouw zou leiden tot extra luchtvervuiling. Nederland vol doet al niet aan de huidige Euro pese normen voor de uitstoot van fijnstof en kan voor 2010 de eisen voor stikstof niet halen. Volgens organisaties als werkge versclub VNO-NCW, MKB-Ne- derland en makelaarsvereniging NVM is Nederland het enige land waar nieuwbouw wordt ge koppeld aan die normen. Van de tachtigduizend nieuwbouwwo ningen die dit jaar zijn gepland, wordt mogelijk de helft ge bouwd. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt er door het besluit lucht kwaliteit voor 7,7 miljard euro minder gebouwd. Het Econo misch Instituut Bouwnijverheid heeft berekend dat in dat geval zo'n honderdduizend werkne mers hun baan verliezen. Koppel het bouwen niet aan de normen voor luchtkwaliteit, ad viseert VNO-NCW aan Van Geel. En omzeil de Raad van State, want die interpreteert vol gens de werkgevers de normen te strikt. „Dat is geen begaanbaar pad", zei Van Geel. „Als je dat doet. worden de projecten uiteinde lijk toch stilgelegd. Je haalt im mers het probleem zoals fijnstof niet weg." Eisen Van Geel probeert te voldoen aan de Brusselse eisen en tegelij kertijd te zorgen dat er ge bouwd kan worden. Hij heeft een nieuw ijzer in het vuur en laat nu uitzoeken of dat juri disch ook hard te maken is. „Als je een woonwijk wilt bou wen, kun je bepalen wat de luchtkwaliteit van tevoren is en vastleggen dat die niet verslech tert. Je meldt wat je aan de ver vuiling gaat doen en binnen wel ke tijd. Bijvoorbeeld dat er op de wegen rond de wijk maar 80 kilometer per uur mag worden gereden. We gaan kijken of dit een oplossing is." Het kabinet heeft onlangs bijna 300 miljoen euro uitgetrokken voor onder meer subsidies op roetfilters voor personenauto's, busjes en binnenvaartschepen. Van Geel pleit verder in Brussel voor een uitstel van de stikstof norm. GPD DELFT - Het aantal ongelukken op de werkplek met let sel en verzuim tot gevolg lijkt iets af te nemen. Dat conclu deert onderzoeksinstituut TNO in de gisteren gepubliceer de Monitor Arbeidsongevallen. In de jaren 2000 tot en met 2003 was vooral sprake van een daling bij middelgro te bedrijven met tien tot honderd werknemers. Volgens TNO moeten cijfers over arbeidsongevallen in 2004 en later nog wel aantonen of er sprake is van een da lende trend of dat de afname stokt. ANP RIJSWIJK - De rechtbanken in Nederland zijn in de afge lopen jaren minder gevangenisstraf gaan opleggen voor gewelds- en drugsmisdrijven. Dat is opmerkelijk, omdat het gaat om delicten die maatschappelijk veel aandacht trekken, schrijft beleidsadviseur dr. F. van Tulder van de Raad voor de Rechtspraak in het tijdschrift voor de rech terlijke macht Trema. Over het algemeen hebben de rechters in deze jaren (1995-2003) wel meer celstraf oplegd. „Opvallend is dat de toepassing van de vrijheidsstraf in de vermogenssfeer, met name bij de eenvoudige diefstallen, sterk is toegeno men", stelt Van Tulder. ANP Prins Willem-Alexander krijgt de Haagsche ooievaar aangeboden door burgemeester Deetman bij de aangifte van zijn dochter prinses Alexia. door Alex Boqers DEN HAAG - Prins Wil lem-Alexander en prinses Maxi ma hebben met Alexia een op vallende naam gekozen voor hun jongste dochter. Het is een vernoeming naar de troonopvol ger, maar ook een buitenechtelij ke dochter van prins Bernhard heet Alexia. De zondag geboren tweede doch ter heet voluit Alexia Juliana Marcela Laurentien. Maxima koos de roepnaam Alexia. Wil lem-Alexander sluit uit dat de prinses ook naar Bernhards Franse dochter is vernoemd. „Ik ken een heleboel Alexia's in de wereld, maar zij is uitsluitend naar mij genoemd", zei de prins. De drie andere namen komen van 'bijzondere vrouwen uit drie generaties boven de prin ses'. Juliana is de naam van oud-koningin Juliana. Marcela komt van de peettante van Maxi ma, Marcela Cerruti, een zus van haar moeder, die altijd be langrijk is geweest voor Maxi ma. Cerruti was ook getuige bij het huwelijk van de prins en Maxima. Laurentien is de vrouw van prins Constantijn, de jongste zoon van koningin Bea trix. Dat geeft aan hoe belang rijk Laurentien is geworden bin nen de koninklijke familie. Volgens Willem-Alexander wist hij zondagavond nog niet wat de roepnaam zou worden. Hij twijfelde of hij zijn dochter wel naar zichzelf wilde vernoemen. „Het was de keuze van Maxima. Ik was zeer vereerd. Maar we hadden ook nog andere namen." Volgens de prins gaat het fantas tisch met moeder en dochter. Alexia drinkt goed en slaapt al wat meer. Er was geen bijzonde re reden om een nachtje in het ziekenhuis te blijven. „Dat gaf mij wel de kans eindelijk eens in de Willem-Alexanderafdeling van het Bronovoziekenhuis te slapen." De prins deed gisteren ochtend aangifte van de geboor te van Alexia op het oude stad huis in Den Haag. Tot die tijd werd de naam geheimgehouden. foto Phil Nijhuis/GPD De naam van haar oudere zus, Catharina-Amalia lekte uit, na dat bleek dat deze namen als in ternetpagina waren gereser veerd door het Koninklijk Huis. Bij de plechtigheid traden pre mier Balkenende en Tjeenk-Wil- link, vice-president van de Raad van State, op als getuigen. Bur gemeester Deetman van Den Haag hield een korte toespraak. Twee dagen na de geboorte kon Willem-Alexander nog niet zeg gen of vader zijn van twee kinde ren zwaarder is dan van één. „Het grote verschil is dat je de eerste keer niet weet wat je te wachten staat." GPD 5- POE PAT TNO IS door Frank Hendrickx DEN HAAG - Na enkele specta culaire arrestaties in het onder zoek naar de terroristische Hof stadgroep, heeft justitie nu twee verdachten moeten laten gaan. Er is onvoldoende bewijs om een 22-jarige Tsjetsjeen en 47-ja- rige Marokkaan nog langer vast te houden. De Tsjetsjeen Marad J. uit Schie dam is niet langer in beeld als lid van de Hofstadgroep, waar toe ook Mohammed B., de moor denaar van Theo van Gogh, be hoort. J. heeft ruim twee maan den vastgezeten, maar het par ket in Amsterdam erkent nu dat er 'geen hard bewijs' is van mo gelijke terreuractiviteiten. De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft hem gisteren op verzoek van het Openbaar Ministerie op vrije voeten ge steld. De jonge Tsjetsjeen werd in april opgepakt, nadat er vinger afdrukken van hem werden aan getroffen in de woning van Mo hammed B. Marad J. heeft er kend dat hij meerdere keren bij Mohammed B. thuis is geweest. „Nader onderzoek heeft echter opgeleverd dat de verklaring van J. geen meerwaarde ople vert voor het onderzoek naar de moord op Van Gogh", aldus een woordvoerder van het parket. Een andere Tsjetsjeen, de 26-ja- rige Bislan I., zit wel nog steeds vast. Hij werd in mei opgepakt in de Franse stad Tours. Hij zou contacten onderhouden met in ternationale, radicale groeperin gen. Zijn vingerafdrukken wer den aangetroffen op de af scheidsbrief van Mohammed B Hirsi Ali Vorige week is ook de 47-jarige Marokkaanse Nederlander Hoes sein el J. vrijgelaten, zo heeft het Landelijk Parket bekendge maakt. Justitie verdenkt hem nog steeds van lidmaatschap van de Hofstadgroep, maar er is onvoldoende reden hem nog lan ger vast te houden. Het OM gaat DEN HAAG - Het percentage rokende Nederlanders is vo rig jaar voor het eerst weer gedaald: tot 27,9 procent. In 2003 was dat 2 procent meer. Voorgaande jaren lag het aantal rokers rond de 30 procent, vertelt directeur ad-in terim G. Zeeman van Stivoro gisteren. Uit het jaarverslag Over 2004 blijkt dat het percentage niet-rokers onder jongeren van 10 tot 19 jaar vorig jaar steeg van 76 naar 77 procent. Deze trend zet zich volgens Zeeman al een tijdje voort. ANP ROTTERDAM - Een groot deel van de inwoners van Hoogheemraadschap Schieland moet opnieuw naar de stembus. De Raad van State heeft de verkiezingen van april in deze driehoek tussen Gouda, Zoetermeer en Rot terdam grotendeels ongeldig verklaard. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde uitspraak in een zaak die was aangespannen door de voormalige kandi daat H. Bremer. Die vond dat de verkiezingen niet eerlijk waren, omdat een aantal kandidaten in een kandidaten- boekje een stemadvies had gegeven. In november stak de Raad van State al een stokje voor de verkiezingen, omdat Bremer had gefraudeerd. ANP door Thea van Beek DEN HAAG - Melkpoeders die waren bestemd als veevoer blij ken met enige regelmaat voor menselijke consumptie op de markt te zijn gebracht. De Voed sel en Waren Autoriteit (VWA) deed hiernaar onderzoek bij veertien bedrijven. Bij vier er van was sprake van 'omkatten'. De aanleiding voor de inspecties was een onderzoek van de EU-controle-instelling FVO Die constateerde in 2002 ernsti ge tekortkomingen in de opslag, verwerking en handel in melk poeders. De VWA bezocht ver volgens eind 2003 vrijwel alle handelaren in melkpoeders. Bij vier van deze bedrijven werd 'feed' (veevoeder) verkocht als 'food' (voor mensen). Het veemelkpoeder is overigens niet schadelijk voor de volksge zondheid. Veelal gaat het om een afwijkend vocht-, vet- of ei witgehalte dat niet voldoet aan de eisen en daarom niet kan wor den verkocht als voedsel. De VWA spreekt bij het omkatten van de melkpoeders daarom lie ver niet van fraude, maar van 'oneerlijkheid in de handel'. Ge makzucht van de handelaren of mogelijke prijsverschillen zou den de reden kunnen zijn. Volgens de brancheorganisatie GemZu (Gemeenschappelijk Zuivelsecretariaat) speelt het prijsverschil tussen beide melk poedersoorten slechts een margi nale rol. De prijzen wisselen per dag en per partij. „Soms is de prijs voor feed zelfs hoger dan die voor food", aldus woordvoer der O. Boersma. Hij vindt dat het VWA-rapport geen actueel beeld geeft van de huidige situatie. „Sinds het on derzoek in 2003 is de sector flink veranderd. Zo is er nieuwe wetgeving gekomen op het ge bied van levensmiddelen, op slag, etikettering en de handel in dierlijke bijproducten. Boven dien werd in 2003 nog veel geïm porteerd uit landen die toen nog geen deel uitmaakten van de Eu ropese Unie. Die voldeden toen nog niet aan de huidige EU-wet- geving." De VWA heeft de betrokken vier bedrijven die de melkpoe der hadden omgekat, een pro ces-verbaal of een schriftelijke waarschuwing gegeven. Vol gend jaar vindt opnieuw een controle plaats. GPD ervan uit dat hij mogelijk be trokken was bij de beraming van een moordaanslag op het WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali. Op een gevonden beramings briefje staat dat 'Husain' de moord zal uitvoeren. Uit onder zoek is echter gebleken dat de handpalmafdruk op het papier tje niet van Hoessein el J. is. De Marokkaanse Nederlander uit Amsterdam stond in contact met meerdere Hofstadleden. Eén van de hoofdverdachten heeft bij hem gewoond. Meerde re leden waren in het bezit van zijn telefoonnummer. Ook heeft hij een personenauto gekocht van een mogelijk Hofstadgroeps lid. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vakbonden breiden de staking in het stadsvervoer in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht van vandaag uit. Vooral ambtena ren op gemeentekantoren in Amsterdam en brandweerlie den en ambulancediensten in andere steden leggen het werk neer. De trams, metro's en bussen in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht staan vanaf zes uur 's ochtends 24 uur stil. Naast het openbaar vervoer zullen in Amsterdam de stadsdeel kantoren, de brandweer en verschillende gemeentelijke diensten staken, aldus CNV Publieke Zaak. In de regio Gelderland Mid den houden vandaag de brandweer, gemeentelijke am bulances en de gemeentelijke gezondheidsdienst wachtdien sten. Volgens AbvaKabo FNV zijn er vandaag werkonderbrekin gen bij de gemeente Den Haag. Verder draait de brandweer in Heerlen zondagsdienst en staakt het stadstoezicht in Leiden. Eerder werd bekend dat ook de gemeentelijke ambulance diensten in de regio's Amster dam, Utrecht en Hollands Midden zondagsdiensten draaien. De 190.000 gemeenteambtena ren zijn boos over de vastgelo pen onderhandelingen voor een nieuwe CAO. De bonden wezen vorige maand het eind bod van de werkgevers als on voldoende van de hand. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3