zc 'euterspeelzalen krimpen in Herstel ringwalburg kan beginnen GRATIS 2 VERGROTINGEN Bakker stelt amfibische tocht naar Engeland uit indtekeningenactie voor juf in Nieuw erkerk litie zoekt uigen overval Automobiliste raakt controle kwijt Illegale lozingen gaan door Strijd om parkeerplaats bestraft Gemeente heeft huisvesting van statushouders op orde óracef C) AutoTrack.nl zeeuwse almanak Niet slecht tie: 0113-315649 pzc.nl |:redactie@pzc.nl js 31,4460 AA Goes tentie-exploitatie: -en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; iaal: 020-4562500. nsdag 29 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Bij ontwikkelen en afdrukken von uw volle rolletje of digitale opdracht von tenminste 20 afdrukken nu GRATIS tMÊ 15x21 cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's. editie Schouwen-Duiveland Esme Soesman WERKERK - De Stich- Peuterspeelzalen Schou- Duiveland zet in Bruinisse, rerve en Dreischor een idoor vier dagdelen peuter- ;aal. Die inkrimping heeft Dele gevolgen, tot groot iet van de betrokkenen bij rspeelzaal de Gruttepik- s in Nieuwerkerk. Daar I een handtekeningenactie rd voor behoud van één e juffen. iding voor de sluiting is gruglopend aantal peuter- Jat is een landelijke trend mpelweg terug te voeren is en dalend geboortecijfer nhalf jaar geleden, weet di- ir C. van der Vliet- Hart e Stichting Peuterspeelza- Het peuterspeelzaalwerk erkt zich door golfbewegin- n 2000, toen de stichting is icht, had Schouwen-Duive- net een ronde van sluitin- an dagdelen achter de rug. atste vijf jaar daarentegen erkten zich door een groei et aantal dagdelen. Met ne- euterspeelzalen met in to- (Advertentie) taal 42 geopende dagdelen als re sultaat. Met de net iets meer dan driehonderd peutertjes in deze regio zijn 26 leidsters - twee per groep - in de weer. Per groep zijn maximaal achttien peuters toegestaan. Een mini mumaantal is er niet, licht Van der Vliet toe. Sluiting van dagde len hangt samen met de grootte van de overige groepen op die zelfde locatie en het verwachte verloop. Zo is er bij één van de dagdelen die nu wordt stopgezet sprake van een groep van slechts negen peuters. Daar hangt een te hoog prijskaartje aan, zegt Van der Vliet. „Maar je kunt je ook afvragen of je dan nog wel aansluit bij de doelstel ling van de peuterspeelzaal: bin nen een groep activiteiten ont plooien." Door het sluiten van dagdelen moet er met leidsters worden geschoven. Van gedwon gen ontslagen is geen sprake, stelt de stichtingsdirecteur. Des alniettemin raken de peuters van Nieuwerkerk wel één van hun juffen voor twee dagdelen in de week kwijt. Contract Het gaat om uren die via een tij delijk contract waren geregeld. De dagdelen worden straks door twee juffen uit andere dorpen in gevuld. Voor de betrokkenen bij de Nieuwerkerkse peuterschool is dat aanleiding om een handte keningenactie te beginnen. Het gaat om een geliefde juf die we niet kwijt willen, geeft moeder M. van Donk-van den Hoek van het actiecomité aan. Zij be schouwt het schrappen van uren voor die leidster bovendien als onterecht, omdat de peuterleid ster al negen jaar lang met Nieu werkerk is verbonden. Aanvan kelijk als invalkracht, later via een deels vast en deels tijdelijk contract. Ook het idee dat de acht Nieuwerkerkse dagdelen over een team van zes juffen moet worden uitgesmeerd, spreekt niet aan. Dat gaat ten koste van de communicatie, vreest Van Donk. De spontaan opgezette actie heeft inmiddels al zo'n zestig handtekeningen opgeleverd. Van der Vliet weigert commen taar op de situatie van deze leid ster, omwille van de privacy. Rl Accountants- en I I Adviesgroep Rijkse I artner m zakelijke dienstverlening )p vrijdag 1 juli a.s. ons kantoor te Goes vegens verhuizing, verzorgd door gel Mondial Movers, GESLOTEN IELBURG - De politie in ilburg zoekt getuigen van eroving van een 77-jarige i' uit Middelburg. werd maandag in de en Obrystraat van haar as beroofd. Daarbij kwam i val. Voorbijgangers trof- vrouw aan. Zij werd met indingen aan haar knie, m schouder naar het zie- lis gebracht. ;n die iets van de beroving n gezien, kunnen zich mel- ij de politie op het bureau lien met telefoonnummer 8844. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De En- gelandtocht met een zelfge bouwd amfibievoertuig van Neetlje Jans naar het Engelse Burgh gaat voorlopig niet door. Bij een laatste proefvaart voor de Schouwse kust is het bouw sel van de Burghse bakker Har ry Sonnemans overspoeld door een paar fikse golven, waardoor de complete elektrische installa tie moet worden vervangen. De windkracht vijf onderweg van Ouddorp richting Neeltje Jans zondag was geen enkel pro bleem, vertelt Sonnemans. „Lekker een beetje spelevaren in de branding, het ging hele maal te gek", zegt Sonnemans. „Totdat we bij strandpaviljoen De Branding in Renesse uit het water wilden rijden, om even die hoek af te snijden. We ston den net met de voorwielen op het strand - dreven dus niet meer - toen de motor uitviel. Op dat zelfde moment rolden er twee flinke golven over ons heen en stond de auto vol wa ter." Shovel Door de ogenblikkelijke inwer king van het zout was de motor op dat moment met geen moge lijkheid meer aan de praat te krijgen en moest de omgebouw de Kubel 181 met een shovel uit het water worden gesleept. „Anders had ik hem waarschijn lijk nooit meer teruggezien." Bij thuiskomst wist Sonnemans de motor nog te redden door het blok zowel inwendig als aan de buitenkant meteen grondig te spoelen en op nieuwe olie goed warm te laten draaien. Het elektrische circuit van de amfibie is echter onherstelbaar aangetast. „Alle schakelaartjes maken kortsluiting en moeten worden vervangen. Dat red ik niet meer in een paar dagen tijd." De bedoeling was dat Sonne mans morgen (onder begelei ding) aan zijn Noordzeetocht zou beginnen. Geleerd Hij hoopt zijn wagen nu voor eind augustus klaar te hebben voor zijn avontuur. Lukt dat ook met, dan wordt de hele ope ratie een jaartje opgeschoven. „Ik heb er in ieder geval weer van geleerd. Ik weet nu waar het water nog binnenkomt!" Marcel Modde M-HAAMSTEDE- Staats heer verwacht nog dit na- e kunnen beginnen met de ltelijke reconstructie van arolingische ringwalburg irgh-Haamstede. Mei 2006 iet historische terrein dan ibruik worden genomen, projectcoördinator K. de nanciering van de herstel- taamheden is nagenoeg Gedeputeerde Staten be- igisteren 55.000 euro subsi schikbaar te stellen, waar iet nog resterende tekort is werkt. De bijdrage is no- w steun in het kader van luropese Plattelands Ont- wikkelings Programma (POP) zeker te stellen. Zodra duidelijk is of de POP-aanvraag wordt ge honoreerd, maakt de provincie het bedrag aan Staatsbosbeheer over. De reconstructie vergt een inves tering van ruim 200.000 euro. Zo'n 17.000 euro plus de kosten voor de grondaankoop komt voor rekening van Staatsbosbe heer. Het andere deel komt van de provincie en uit de POP-pot. Sportkantine Voor dat geld wordt een kwart van de oorspronkelijk aarden verdedigingswal op de burg her steld. Die 'muur' komt te liggen ter hoogte van het voetbalcom plex, zodat gelijk ook het zicht vanuit de aangrenzende woon wijk op de sportkantine wordt weggenomen. Aanvankelijk had Staatsbosbeheer het plan drie kwart van de ringwal in het straatbeeld terug te brengen. Daarvan is na protest van omwo nenden afgezien. Met het huidi ge concept worden volgens De Lange twee vliegen in één klap geslagen: het uitzicht blijft gro tendeels intact en wordt boven dien fraaier doordat de kantine uit beeld verdwijnt. De angst voor wateroverlast vanaf het op te hogen terrein denkt Staats bosbeheer te hebben weggeno men door de aanleg van draina ge- Vergunning De Lange: „Ik heb niet de illusie dat we alle bezwaren helemaal weg kunnen nemen, maar naar mijn idee zijn we de omwonen den hiermee op de voornaamste punten tegemoet gekomen. Nu ook de financiën nagenoeg rond zijn, is het nog een kwestie van de vergunning aanvragen en ho pen dat we zo snel mogelijk kun nen beginnen met de aanleg." De Karolingische burg is een Rijksmonument en geniet der halve bescherming. Maar omdat ook de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) van begin af aan over het plan heeft meegedacht, verwacht De Lange op dat front geen problemen. „Het is ook niet zo dat we de bodem ingaan. Integendeel, er komt extra be scherming en versterking van de cultuur-historische waarden." In het stuk wal wordt een au thentieke poort aangebracht, die toegang geeft tot een ge kruist vlonderpad. De burg zelf wordt ingezaaid met gras. Het naastgelegen museum De Burgh se Schoole wordt tevens infor matiecentrum en vertrekplaats van rondleidingen naar deze uit de négende eeuw daterende vluchtplaats voor de Vikingen. Evenementen Staatsbosbeheer wil het terrein openstellen voor bijzondere eve nementen, vertelt De Lange. Daarbij moet worden gedacht aan de Burghse Dag of activitei ten in de sfeer van de Highland Games, zoals op de Souburgse ringwal. Vrijwel zeker is al dat de locatie volgende zomer gaat dienen als decor voor de nieuw ste productie van de Stichting Historische Spelen Zierikzee, De Bruiden van Burgh, dat zich afspeelt in de tijd van de aanval len door de Vikingen. MIDDELBURG - Een negentienjarige Vlissingse automo biliste heeft gisterochtend omstreeks kwart over elf uur op de Loskade tijdens het parkeren de controle over haar voertuig verloren. Zij raakte eerst een 46-jarige Oost-Sou- burgse fietser die over de Loskade in de richting van de Nieuwepoortstraat reed. Daarna botste de vrouw tegen een geparkeerd staande personenauto. Tenslotte reed zij rechtdoor het trottoir op en kwam tot stilstand tegen de gevel van een appartementencomplex. Alle voertuigen raakten beschadigd en de muur van het appartementen complex raakte ontzet. De fietser bleef ongedeerd. RILLAND - Het waterschap Zeeuwse Eilanden blijft ille gale lozingen constateren in het kassengebied in de Bath- polder bij Rilland. De bewoners beginnen het ondertus sen zat te worden. „Het is aan de orde van de dag", zegt L. Braam. „Al die troep gaat wel de Oosterschelde in, een beschermd natuurgebied nota bene." Braam zegt elke keer aangifte te doen bij het waterschap als hij troep in de sloot ziet liggen. Het schap komt over het algemeen ook vrij snel kijken. „Het is waar dat er nog steeds illega le lozingen plaatsvinden. Het is echt heel vies", zegt woordvoerster D. Steijn. „Maar wij kunnen niet veel meer doen dan constateren dat het gebeurt." De zaak is overgedragen aan het Openbaar Ministerie. Die laat uit zoeken welke bedrijven zich schuldig maken aan de lozin gen en of die strafrechterlijk kunnen worden aangepakt. MIDDELBURG - „We waren allebei slecht ter been en daardoor struikelden we over de stoeprand." Met die be wering probeerde een 58-jarige man uit Tholen de Middel burgse politierechter A. Janssens gisteren mild te stem men. De man zat tegenover de rechter omdat hij vorig jaar no vember in Tholen een invalide man ten val had gebracht. Er was ruzie ontstaan omdat de Tholenaar met zijn auto op een invalidenparkeerplaats stond. „Op dat moment had ik een gebroken been, maar ik weet dat we daar niet mochten staan", zei de verdachte. Hij vertelde dat zijn zoon de auto had willen verzetten, maar dat de invalide man ongeduldig en boos met zijn stok stond te zwaaien. Toen de verdachte zich ermee ging bemoeien ontstond er duw- en trekwerk. Raadsman H. Mink veronderstelde dat het slachtoffer de situatie nogal had overtrokken. „Ze waren allebei invali de, dus zo heftig zal het er niet aan toe zijn gegaan." Toch vond de rechter dat de verdachte niet vrijuit mocht gaan. Ze legde de man een boete op van 250 euro. Ook moet hij een schadevergoeding betalen voor de bril van het slacht offer. Schipper Sonnemans en zijn maatje in het zelfgebouwde amfibievoertuig; bij de laatste proefvaart bleken enkele overslaande golven te veel voor het elektrische circuit, zodat de tocht naar Engeland nog niet kan beginnen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De huisvesting van statushouders - vluchtelin gen met een definitieve verblijfs vergunning - is op Schou wen-Duiveland volledig op or de. Dat blijkt uit een rapportage van de gemeente aan de provin cie. Vorig jaar zorgde onduidelijk heid over cijfers met betrekking tot de huisvesting van statushou ders voor wrijving tussen de ge meente en de provincie. Volgens de provincie voldeed Schou wen-Duiveland evenals de ge meenten Hulst, Temeuzen en Tholen, niet aan haar verplich tingen. De gemeente weersprak dat. Uiteindelijk bleek een misver stand ten grondslag te liggen aan de ruzie. De gemeente Mid delburg had aangeboden de ver antwoordelijkheid voor acht Schouwse statushouders over te nemen, maar daar was de pro vincie niet tijdig van op de hoog te gesteld. De cijfers waar de provincie zich bij het uitdelen van het standje waren derhalve achterhaald. De acht statushouders zijn in middels door de gemeente Mid delburg gehuisvest. De taakstel ling van de gemeente voor het eerste halfjaar bedroeg zeven. Deze is door de hulp van Middel burg verminderd met acht en be draagt dus nog minus één. Tweede halfjaar Voor het tweede halfjaar van 2005 dient de gemeente Schou wen-Duiveland nog huisvesting te vinden voor elf statushou ders. Dat is volgens wethouder G. Houtekamer geen enkel pro bleem. Voor vijf statushouders is al huisvesting geregeld, het geen inhoudt dat de gemeente nog een half jaar tijd heeft om woonruimte te vinden voor zes statushouders. Advertentie Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m de Free Record Shop Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart Deze actie loopt tot en met 23 juli Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig De spaar kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de P2C. De allergrootste autosite van Nederland De ringwal van Oost-Souburg; die in Burgh-Haamstede wordt als alles meezit vanaf het najaar gere construeerd. luchtfoto Ruben Oreel Drie kwartier in de branden de zon staan wachten om de forse hand van een scheidend Vlissingse huisarts te schud den. Honderden van zijn patiënten trotseerden de tropische om standigheden, veelal met fraai ingepakte proeven van 'zijn eigen medicijn' onder de arm als bedankje voor bewe zen diensten. Terwijl terraspersoneel bla den vol verfrissingen aan droeg om de lange rij wach tenden op de been te houden, werden de ruim dertig prak tijkjaren van de arts lustig becommentarieerd. „Hij kan het toch niet zo slecht gedaan hebben", con cludeerde een oudere Vlissin- ger minzaam, de drukte rond het receptiehuis overziend. „Hij heeft veel te veel patiën ten overgehouden!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37