>zc Vrachtverkeer zorgt voor hinder PZC Nostalgisch pand vol moderne snufjes Goes en Middelburg zijn eeuwige rivalen PZC Hz^ ,15 Provincie wil lage akkers omzetten in vochtige weiden \ijna alle vervoerders op N254 gebruiken provinciale weg als sluiproute L Cel en rijontzegging voor drankrit Familievete voor de rechter Politie zoekt getuigen beroving agenda A A ZET woensdag 29 juni 2005 irRinus Antonisse pDELBURG - Te laag gele- l akkerbouwgebieden moeten rden omgezet in grasland of nurterrein. Het droog hou- |van deze lage 'poelgronden' t naar verhouding veel te I geld. Dit staat in het nieu- ontvverp-Omgevingsplan |de provincie. Jeputeerde M. Kramer (Pv- natuur en water) kondigde gisteren aan dat de twee water schappen een overzicht moeten maken van de lage gebieden en voorstellen moeten doen voor het toekomstig waterpeilbeheer. De provincie zal niet aarzelen daarbij 'concrete, afrekenbare doelen' aan de waterschappen op te leggen, maakte Kramer duidelijk. Hij wees erop dat het loslaten van akkerbouwnormen voor de poelgronden ook past in de toekomstige aanpak van het waterbeheer. Zo is er meer ruim te voor waterberging nodig en graslanden kunnen hierbij een nuttige opvangfunctie vervul len. Het omvormen van de door gaans slechte akkers tot wei land kan het beste gebeuren in het kader van landinrichting. Als voorbeeld noemde Kramer het plan Tureluur: de herinrich ting van de zuidkust van Schou wen (Prunje) en Tholen (Scha- kerloopolder). Daar zijn water rijke gebieden ontstaat. Voor heel Zeeland moeten de waterschappen de gewenste grondwaterstand en het opper vlaktewaterpeil uitwerken. Dat leidt tot aanpassing van het peil beheer. In de praktijk blijken de oppervlaktewaterpeilen vaak fors af te wijken van het in het huidige peilbesluit vastgestelde niveau. De provincie wil een koppeling leggen tussen peilge- bieden en het waterlopenstelsel. Een en ander wordt neergelegd in de Verordening Waterhuis houding Zeeland. Aanpassing van grondwaterstan den is ook van belang om verdro ging van met name natuurgebie den tegen te gaan. Uitgangspunt is dat nog niet verdroogde na tuurgebieden niet mogen verdro gen. In 2010 moet 40 procent en in 2015 moet 80 procent van de tien jaar geleden verdroogde na tuur volledig hersteld zijn. Nieu we natuurgebieden dienen niet-verdroogd opgeleverd te worden, pagina 17 rust, ruimte en duisternis ir Frank Balkenende JEER ARENDSKERKE - m negentig procent van het thtverkeer dat vanaf Goes r de provinciale weg N254 ir Heinkenszand en vice ver rijdt, heeft daar niets te zoe- i blijkt uit metingen van de egroep Knip N254 Nu, die iverlast van sluipverkeer op I254 bestrijdt. Leden van de egroep posteerden zich afge- gn maandag op het plein bij [Oranjeboom in 's-Heer Hen- kskinderen en een punt bij inkenszand, waar de provin- aanvankelijk een knip wilde ken om sluipverkeer te ont- edigen. gens woordvoerder P. Gruij- ivan de actiegroep komt uit meting duidelijk naar voren ide N254 onevenredig zwaar rdt belast door vrachtwa- is, die net zo goed de snelweg men nemen. „We hebben de itekens genoteerd en aan el- ir doorgegeven. Dan zie je ihet allemaal sluipverkeer is, arvan bewoners aan de weg mds- en trillingsoverlast heb- jvrachtverkeer op de N254 is js de opening van de Wes- icheldetunnel sterk toege- nen. Chauffeurs denken een Itere route te rijden, maar geten dat ze driemaal op leerslichten en één keer op I rotonde stuiten. Aanvan- ijk was het de bedoeling iknip te maken ter hoog- 'van het kruispunt met de ichting brengt reekproducten j vismijn in olijnsplaat LJJNSPLAAT - Bij de vis- n aan de Oude Haven in Co- splaat wordt morgen de eer- streekproductenmarkt ge lden. Speciale markt, opgezet door nting Streekproducten van Eeuwse Land, is elf weken el- ïonderdag op die plek in Co- pplaat. De officiële opening pt morgen verricht door pro- paal bestuurder A. Poppel- assortiment op de streek- kt loopt uiteen van (scha- )kaas, fruit tot wijn en bier, maal van Zeeuwse oor- ing. ezorgklachten: (00-0231231 maandag t/m vrijdag [durende de openingstij- in;zaterdags tot 12.00 uur iDACTIE EVELANDEN/THOLEN ationspark 28 istbus31 AA GOES [1:0113-315670 ix: 0113-315669 mail: redgoes@pzc.nl ank Balkenende (chef) grid Huibers ieke van der Jagt eek Janssen >b Paardekam len de Vries (sport) irmen van der Werf eimtrale redactie ationspark 28 •stbus 31 I60 AA goes jl: (0113)315500 ix: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl ternet ww.pzc.nl mail: web@pzc.nl Drieweg en de Postweg. De pro vincie liet dat idee varen vanwe ge de hoge kosten, waarop de ac tiegroep vroeg om alternatie ven. De actiegroep, de gemeente Goes en de provincie zijn het al eens over een pakket maatrege len: onder meer verkeerslichten met een langere wachtstand, ca- merakasten, matrixsnelheids- borden en pogingen om de route uit navigatiesystemen te halen. Verlaging van de snelheidsli miet is een punt van discussie. De actiegroep en Goes willen dat de N254 een zestigkilome- ter-weg wordt, de provincie hikt tegen de kosten aan, want daarvoor moet de weg dan wor den aangepast. Provincie, de gemeenten Goes en Borsele, waterschap Zeeuwse Eilanden en andere betrokke nen voeren vandaag overleg over de regionale verkeerspro blematiek. Borsele wil eigenlijk geen belemmeringen zien in het regionale wegennet. Na de zo mer begint de aanpassing van het spoorwegviaduct bij 's-Heer Arendskerke. een karwei dat tot volgend jaar duurt. Vijf maan den lang is slechts één rijstrook beschikbaar. Om te voorkomen dat autover keer tussen met name Heinkens zand en Goes zich een weg zoekt door de Poel, wil het water schap daar een aantal wegen sluiten voor snelverkeer. Fiet sers mogen er wel rijden. De afsluitingen treffen vooral de inwoners van Heinkenszand en Nisse. Wie naar Goes wil moet over de A58 en de Delta weg. De gemeente Borsele maakt zich daar zorgen over. De raad heeft er zelfs een motie over aangenomen. Het waterschap is van plan een ruimhartig ontheffingsbeleid voor de Poel te voeren. Wie geen ontheffing heeft, wacht echter een bekeuring van 95 euro. Met man en macht wordt nog gewerkt om de brouwerij in Kamperland op tijd bedrijfsklaar te maken. door Inqrid Huibers KAMPERLAND - 4,2 kilometer vloer verwarmingsbuizen, 2 koperen ketels, 110 restaurantstoelen, 16.000 liter op slagcapaciteit, 50 parkeerplaatsen en 80 hopplanten: Fré Buijze, bierkenner en secretaris van de Stichting Emelisse, kan het zo langzamerhand wel dromen. Na jaren van plannen maken, opent de Emelissebrouwerij donderdag 14 juli in Kamperland haar deuren. „En dan is het mooi geweest verzucht Buijze (65). Hij is de afgelopen drie jaar voor zijn gevoel drukker geweest met de brouwerij, dan hij ooit met zijn werk als economieleraar was. Maar zodra Buijze één voet in het ge bouw zet, is er van vermoeidheid wei nig meer te merken. Hij blijft wijzen. Vooral de technische snufjes interesse ren Buijze. Zo begint hij de toer met een uitleg van de luchtzuiveringsinstallatie om vervolgens vrij rap de kelder in te duiken. Daar wordt nog hard aan het brouwerswalhalla gewerkt. Eerst de machinekamer. Daar staat de stoommachine opgesteld. „De ketels worden verwarmd met stoom en ook het koken van het bier, gebeurt met stoom", legt Buijze uit. Brouwzaal Door naar de brouwzaal, recht onder de twee grote koperen brouwketels. Daar in wordt het water met de gerstenmout gekookt, gefilterd, opnieuw verwarmd en weer gekoeld. „Tussen de brouwzaal en de opslagruim te komt een speciale scheidingswand", vertelt Buijze. „De opslagruimte wordt vervolgens gekoeld tot net iets boven de nul graden celsius. In totaal kunnen we er 16.000 liter bier opslaan.'" Tot slot is er beneden een ruimte waar fusten en flesjes machinaal gevuld kun nen worden en komt er een lift om ge vulde kratten en pallets af te kunnen voeren. „Weet je wat ook mooi is", zegt Buijze enthousiast. „Het viervoudige reinigingssysteem. Cleaning in place, heet dat. De ketels en leidingen worden machinaal doorgespoeld met water en chemicaliën. Je hoeft ze dus niet meer met de hand te schrobben." Buijze wipt nog even de keuken binnen. Die krijgt onder meer een gekoelde werkbank en een steamer, vertelt hij. Dan langs de videopresentatieruimte en het restaurant naar het grote buitenter ras en de tuin. De eerste bloemen in de afgelopen voorjaar ingezaaide akker rand zijn net uitgekomen. Muziektent In de tuin wordt de muziektent gestald die de Stichting Emelisse onlangs van de gemeente Noord-Beveland heeft ge kocht. De ondernemersvereniging van Kamperland heeft er komende zomer foto Dirk-Jan Gjeltema vier concerten georganiseerd. „Mooi hè, die ouderwetse spekband en die sluitsteen", vraagt Buijze. Op een antwoord wacht hij niet. „Het gebouw is ontworpen door Jaques Goud van aannemingsbedrijf Fraanje. Die heeft een aantal oude brouwerijen en gema len bezocht en is vervolgens aan het te kenen geslagen. Wij wilden een gebouw met een industriële uitstraling en daar is de architect uitstekend in geslaagd." In het gebouw kunnen bezoekers straks een rondleiding krijgen, een videop resentatie bekijken, een hapje eten en natuurlijk een Emelissebiertje drinken. De brouwmeester is politieman Peter van Eijnden die al sinds jaar en dag ac tief is in de Scheldebrouwerij in 's-Gra- venpolder. De exploitant van het brou werijcomplex wordt Tom ter Horst. Hij runde tot voor kort hotel-restaurant Kamperduin. De Emelissebrouwerij is donderdag 14 juli voor het eerst te bezoeken. Een officieel openingsfeestje wordt op zijn vroegst pas eind september ge vierd. door Harmen van der Werf GOES - Middelburg pikt het vva- terschapskantoor van Goes af. Goes weet de Zeelandhallen, hét evenementen- en beurzencom plex van Zeeland, in eigen stad te houden. Middelburg heeft het nakijken. Het zijn recente voor beelden van een rivaliteit tussen de twee steden die al eeuwen be staat, bleek gisteren op de acade mische zitting in het kader van Goes 600 jaar stad in de Grote Kerk. Goes kreeg begin juli 1405 stads rechten. Het is inmiddels alge meen bekend. Op een enkele ver gissing na ging Goes in officiële geschriften voortaan door het le ven als stad, met dank aan graaf Willem IV. Goes was dorp af. Ju ridisch gezien dan. Voordien had Goes eigenlijk al veel so ciaal-economische kenmerken van een stad, betoogde de histo ricus C. Dekker nog maar eens in de Grote Kerk. Goes had een markt, met stenen geplaveide straten, een lakenhal, een schut terij en ambachtsgilden. Of dit de Middelburgse rivalen ooit heeft gestoken, meldde Dek ker niet, maar dat het bestuur van Goes vanaf begin juli 1405 ook hogere rechtspraak mocht toepassen, stak de Middelbur gers. Goes mocht voortaan zelf moordenaars en verkrachters be straffen. Niet dat dit vaak voor kwam, maar het mocht. En dat ten nadele van Middelburg. De Zeeuwse hoofdstad nam daar geen genoegen mee. Middelburg ging zelfs zover dat de stad naar het Hof van Den Haag en de Grote Raad in Brus sel - Nederland en het huidige België vormden nog één geheel - stapte. Het door graaf Willem IV aan Goes verleende privilege zou ongeldig zijn. Willem IV had buitenom de landsheer ge handeld. „Middelburg was hard leers", aldus Dekker, „en ver loor." Zoutketen Het bleef hier niet bij. Goes stel de economisch weinig voor in vergelijking met Middelburg. Vreemde kooplieden waren er nauwelijks en overzeese scheep vaart evenmin, maar Goes had in de zestiende eeuw wel iets wat Middelburg niet had: veel winstgevende zoutketen. Ruw- zout van overzee werd daarin ge raffineerd, dat via het onder Middelburg vallende Amemui- den naar Goes kwam. Middelburg probeerde daarvan misbruik te maken, waarop Goes het via Arnemuiden inge voerde ruwzout ging boycotten. Goes probeerde zelf te importe ren. „Met succes", stelde Dek ker, „en Middelburg was woe dend." De vreugde duurde niet lang. In 1572; tijdens de strijd in de Ne derlanden tegen de Spaanse overheersers, werden alle zout keten in Goes verwoest. De verschillen bleven, ook na dat de Spanjaarden waren ver dreven. Goes hield in tegenstel ling tot Middelburg een vrij gro te rooms-katholieke gemeen schap, terwijl Middelburg zich ontpopte tot een calvinistisch én kapitalistisch bolwerk. Calvinis ten probeerden in Goes wel vas te voet aan de grond te krijgen. Zo maakten zij zich meester van MIDDELBURG - Een 29-jarige man uit het Brabantse Gemert is gisteren door de Middelburgse politierechter A. Janssens veroordeeld tot drie weken cel voor het rijden onder invloed. ,,U hebt geluk gehad dat u hier nog zit", reageerde de rechter. Dat hij van geluk mocht spreken, zag de man zelf ook wel in. Vorig jaar december reed de man op een hekwerk aan de N25 6 ter hoogte van de slui zen bij Kats. Daarbij ging een spijl van het hek dwars door de auto. „Het is onvoorstelbaar. Die buis steekt dwars door de passagiersstoel, precies ter hoogte van het hart. Hij is rechts door de auto heen geboord", zei de rech ter na het zien van de foto's in het dossier. De man was na de aanrijding verder gereden naar zijn toenmalige wo ning in Zierikzee. Na de Zeelandbmg ramde hij ook nog een hectometerpaaltje. De politie trof de man de volgende ochtend slapend in zijn bus die voor zijn huis geparkeerd stond. Een urinetest wees uit dat de man een combinatie van alcohol en drugs had gebruikt. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van vier weken en een rijontzegging van een jaar. Advocaat P. Maas droeg verzachtende omstandigheden aan. Hij zei dat de man geen telefoon bij zich had die nacht, maar dat hij wel aangifte had willen doen. De man zou in shock zijn geraakt nadat hij zich realiseerde dat er die avond ei genlijk een passagier met hem mee zou rijden." De rech ter gaf de verdachte het voordeel van de twijfel en trok er een week celstraf van af. De rijontzegging vonniste zij wel conform de eis. MIDDELBURG - Het was gisteren aan politierechter A. Janssens om de vete van een Goese familie te doorgron den. „Een onbegonnen zaak. In elk geval zijn er over een weer fouten gemaakt", concludeerde de rechter. Een echt paar stond terecht omdat het tijdens ruzie te ver was ge gaan. De 64-jarige man en zijn 59-jarige vrouw mishandelden op 26 april dit jaar in de Goese Kievitstraat de schoon moeder en de vrouw van hun zoon. Dat incident was het gevolg van een slepende familieruzie. De 64-jarige man vertelde dat hij en zijn vrouw al een jaar geen contact meer met hun zoon en diens gezin hadden. De officier van justitie eiste voor beide verdachten een werkstraf van 30 uur. De raadsman van de verdachten, advocaat E. Smit, pleitte voor een voorwaardelijke straf. Inmiddels zou de zoon van de verdachten op het punt van verhuizen staan. „De ergste straf is dat er in de toekomst geen contact zal zijn met hun kinderen en kleinkinderen." De politierech ter had wel oren naar het pleidooi van de raadsman en veroordeelde beide verdachten tot een geheel voorwaarde lijke taakstraf van 30 uur. Daarnaast wees de rechter een schadevergoeding van 586 euro toe aan de slachtoffers. MIDDELBURG - De politie in Middelburg zoekt getui gen van een beroving van een 77-jarige vrouw uit Middel burg. Zij werd maandag in de Adriaen Obrystraat van haar handtas beroofd. Daarbij kwam ze ten val. Voorbij gangers troffen de vrouw aan. Zij werd met verwondin gen aan haar knie, arm en schouder naar het ziekenhuis gebracht. Mensen die iets van de beroving hebben gezien, kunnen zich melden bij de politie op het bureau Achter de Houttuinen in Middelburg. Ze kunnen ook bellen met telefoonnummer 0900-8844. I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00 - 16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00 - 16.30 uur: geopend ter bezichti ging: GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 - 16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14-00 uur. uiteenlopende activi teiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14 00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 tot 8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND Casembroodhuis, 18.30 -19.00 uur: Wandelvierdaagse: KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; Parkeerterrein sportcentrum Groene- woud, 14.00 - 16.30 uur: megamiddag met kinderattracties. De Vroone, 9.30 uur: houtsnijclub; 13.30 uur: sociëteit, damessociëteït. sjoelen; 13.30 uur: ouderenkoor; 14.00 uur Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OBS Voorhout, 16.00 - 17.30 uur: Af scheid juf Janneke. ledereen is welkom; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00 -16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal. Computer ochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; 't Waskot, 10.00 - 17.00 uur: Open voor publiek; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 10.00 uur: Kleding show en verkoop. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NJk Kapelle - Tel. 0113-33J (Advertentie) Gelijk doem! DE HZ BIEDT EEN PURE STUDIE ELEKTROTECHNIEK WAARIN JIJ JE KUNT SPECIALISEREN TOT COMMERCIEEL INGENIEUR OF... www.hz.nl tel.: 0118 - 489 229 Hogeschool Zeeland de Grote Kerk. „Maar", gaf de Leidse hoogleraar S. Groenveld aan op de academische zitting, „omdat nog altijd elf procent van de Goese bevolking rooms-katholiek was en dat aan tal alleen maar zou toenemen, moest het stadsbestuur wel tole rant blijven." Met andere woor den: Goes mocht naar de titel van een boek van Dekker over het vroege Goes slechts 'een schamele landstede' zijn, de stadslucht was er vrijer dan in Middelburg. Niet iedereen dacht er zo over, bleek uit de laatste lezing, van docent geschiedenis aan het Goe se Lyceum A. Kort. Advocaat M. de Witt Hamer verruilde Goes eind negentiende eeuw voor Middelburg, omdat 'het cul tureel klimaat er beter is'. Het zij zo. (Advertentie) De lezerstour begint weer! Kijk elders in deze krant om deel te nemen aan dit sportspel! het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35