>zc Water is de bron van het leven Het 'nee-gevoel' leren herkennen Vrijblijvend experiment op doek biedt ruimte voor nieuwe ideeën Iteun voor proef innendijkse ilte teelten I (unst Amerikaanse professor in Zeeland Toekomst fietsroute LF 13 onzeker Man aangereden door bestelbus Leefbaarheid Heinkenszand Weerbaar nrBen Jansen IDDELBURG - De teelt van ekraal krijgt steun van Gede- iteerde Staten. Met subsidies flr de aanleg van een proef- ld en voor teelttechnische be- Iciding wil de provincie de oductie van zeekraal, en ande- zilte gewassen, zoals zeeaster imsoren), zeekool en asperge inuleren. [proef wordt uitgevoerd door Poleij uit Kruiningen, die al [en zeekraal snijdt en uit snknjk importeert. Hij heeft [afgelopen jaren geëxperimen- trd met de teelt van zeekraal ieen klein stukje grond. De re- jiaten zijn hoopgevend. Poley ide proef daarom uitbreiden, [provincie draagt met 10.000 io bij in de aanlegkosten van 5proefveld. Een zelfde bedrag beschikbaar gesteld voor teelt- chnisch onderzoek, dat zal orden verricht onder leiding ineen deskundige van het Ne- jrlands Instituut voor Visserij- perzoek in Yerseke. dei] heeft een stuk grond ach- t de Westerscheldedijk bij iuiningen ingericht voor de gkraalteelt. Hij heeft er grond gegraven om het brakwater- al te verhogen, in het wild ver melde zeekraal met zaad ver leid en lichtdoorlatend plas- i aangebracht om de kieming B het zaad te vervroegen. De aultaten zijn veelbelovend, »ar nauwgezette metingen p tot nu toe niet verricht. Die p wel nodig om inzicht te krij gt in de teelttechnische om- indigheden die aan het ver- pwen van zeekraal en andere Ste gewassen te pas komen, bar de mening van GS kan de Kit van zouttolerante en zout- jnnende gewassen een goede iomstenbron vormen voor een [perkt aantal Zeeuwse boeren, litis Poleijs plan om zijn proef- srein te vergroten. Met behulp is lasertechnologie worden schillende hoogten aange- pcht, zodat duidelijk wordt i* nat het voor de zilte gewas- bmoet zijn. Ook kan worden aeken welke behoefte zee- pal en andere planten hebben E bemesting. De proef duurt jtl september 2007. Studente Ruth van Andel aan het werk aan haar mixed media-doek. foto Peter Nicolai door Anita Tournois LAMSWAARDE - De tuin van bet pandje Achterstraat 7 in Lamswaarde bood de afgelo pen dagen een levendige aan blik. Het vormde van donder dag tot en met maandag het do mein van zeven studenten van de Hogeschool voor de Kun sten van Utrecht. Ze waren daar uitgenodigd door hun le raar en kunstschilder Servaas Roelandse. Het resultaat is de bomende weken te bekijken. Roelandse: „Ik geef les aan de- te tweedejaars studenten, rich ting theatervormgeving, vlak ke werkvormen, zoals schilde ren en modeltekenen. Om het jaar af te sluiten, leek het me interessant om te zien of veran dering van omgeving verrassin gen zou opleveren. Hier wer ken ze in een totaal andere sfeer. Er worden ook andere materialen aangeboden. Boven dien is er het sociale aspect, al les is vrij, ze hoeven niets te doen, er wordt voor hen ge zorgd. Zo kunnen ze zich puur concentreren op het kunstzinni ge vlak en komen er misschien spontaan ideeën en gedachten bovendrijven. Het intensief met elkaar omgaan is een ande re waardevolle factor." Gezichten Het is nog vroeg in de morgen, de loomheid van de warmte en de afgelopen nacht is nog voel baar en de woordelijke commu nicatie blijft beperkt. Maar her en der worden ezels opgesteld. Doeken en papieren vellen wor den neergezet of -gelegd. In veel werken zijn vormen van gezichten herkenbaar. Waar schijnlijk hebben ze de ander beter leren kennen en vormt het gezicht daarom een inspira tiebron. Het materiaal waarmee ge werkt wordt, is divers. Er zijn schilderijen in acryl, waarin structuur is aangebracht met zand gemengd met cement, naast een aantal linosneden. De zinderende hitte heeft het werken niet echt belemmerd. In de kamer hangt er zelfs een schilderij dat al af is. Het is een abstracte mixed media van Ruth. „Het is wel erg warm ge weest de afgelopen dagen. Ik ben blij dat het nu even wat minder is. Toch vind ik het heel leuk om te doen." Geen prestatiedruk De andere studenten, met bij zondere namen als Morach en Thiadmer, beamen de fijne sfeer. „Alles is hier heel ont spannen. Er moet niets. Er is geen prestatiedruk, want er moet niets af, zoals op school. En je hebt tijd om andere din gen uit te proberen." „Alle klaargekomen werken blijven hier en worden geëxpo seerd. Wie geïnteresseerd is, kan komen kijken", zegt Roe landse, die afkomstig is uit Oos terhout en anderhalf jaar gele den in Lamswaarde is neerge streken. „Het is mijn bedopling hier in de toekomst een galerie te creë ren, maar dit duurt nog wel even. We waren en zijn nog be zig met de verbouwing van dit huisje." Expositiewerken van studenten van de Hogeschool voor de Kun sten van Utrechtl/m eind augus tus, Achterstraat 7 in Lamswaar de. woensdag 29 juni 2005 MIDDELBURG - De vooraanstaande Amerikaanse pro fessor D. Brinkley gaat in het voorjaar 2006 aan het Roosevelt Study Center (RSC) onderzoek doen naar het natuurbeschermingsbeleid van president Theodore Roose velt. Brinkley is in Amerika bekend door zijn vele boeken en televisieoptredens. Dat onderzoek wordt mogelijk dankzij een onder zoeksplaats die volgend jaar aan het RSC wordt ingesteld. Die plaats wordt betaald door de Konink lijke Nederlandse Academie van Wetenschappen en Dow Benelux. Daarmee wordt het mogelijk dat Ame rikaanse wetenschappers in Middelburg bij het Roose velt Study Center vier maanden werken aan een boekproject of artikel voor een gerenommeerd vaktijd schrift. Daarnaast is de bedoeling dat de gastonderzoekers lezin gen geven aan Nederlandse universiteiten en aan de uni versiteit van Gent. MIDDELBURG - De toekomst van de landelijke fiets route LF 13 tussen Middelburg en Venlo is onzeker. De provincie is wel bereid een aanpassing en actua lisering van de inmiddels tien jaar oude fietsroute te sub sidiëren met maximaal 26.275 euro, maar stelt daarbij als voorwaarde dat de gemeenten bijdragen aan het on derhoud. Tot nu toe is de organisatie achter de LF-routes, de stich ting Landelijk Fietsplatform, er echter niet in geslaagd tot een akkoord te komen met de meeste gemeenten. Die zien het niet als hun taak om het onderhoud van landelij ke fietsroutes mee te bekostigen. De provincie heeft het fietsplatform nu uitstel verleend tot eind 2006 om alsnog tot overeenstemming te komen met de gemeenten. Anders vervalt ook de provinciale bij drage. MIDDELHARNIS - Een vijftigjarige bestuurder van een bestelbus met aanhanger uit Hoedekenskerke heeft maan dag in Middelhamis een 36-jarige voetganger aangere den. Het slachtoffer stond bij het winkelgebied aan het Bene den Zandpad met de bestuurder van de bestelbus te pra ten over de werkzaamheden die daar ter plaatse worden uitgevoerd. Toen de bestelbus nadien wegreed, werd de 36-jarige Eindhovenaar geschept door de achteropkomende aan hangwagen. Hij is met hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. HEINKENSZAND - De dorpsraad van Heinkens zand krijgt eenmalig van de provincie een subsidie van 4580 euro voor het uitvoeren van een leefbaarheidsonder- zoek in het dorp. De provincie geeft deze steun, omdat zij het idee steunt de bevolking bij de ontwikkeling van het landelijk gebied te betrekken. De inwoners van Heinkenszand zullen di rect bij het onderzoek betrokken worden. De studie moet leiden tot een 'goed plan voor de leefbaarheid van het dorp'. door Rolf Bosboom GOES - Een blik door het raam van de Goese kadewoning is al voldoende om nieuwsgierig te ra ken. Wat normaal de woonka mer is, blijkt nu een kleine gale rie te zijn, met als blikvanger een enorme fuik. Ook is een soort hoepelrok zichtbaar, ter wijl in de kamer nog enkele voorwerpen staan en hangen die niet direct te duiden zijn. De tentoonstelling, Erotiek on der de baleinen, is gemaakt door Ingrid van de Linde (Goes, 1959). Zij heeft voor het eerst haar woonkamer als gelegen heidsgalerie ingericht, in het ka der van de zomertentoonstelling HandelWandel. „Het was fijn om het een keer dicht bij me te houden. Dat past precies bij de fase waarin ik nu zit. Ik voel dit werk als een afronding van het voorgaande, maar ook als een voortraject van een nieuwe pe riode." Van de Lindes werk groeit orga nisch, associatief, waardoor ach teraf een veelheid aan betekenis sen en invloeden valt aan te wij zen. Vanwege de zomertentoon stelling ging ze deze keer uit van de vishandel, omdat nabij haar woning ooit de kreukels werden verhandeld. Op de Vlasmarkt is op een wo ning, De Welie geheten, een af beelding te zien van een paling fuik van wilgentenen, ofwel een welie. Dat bracht haar op het idee een variant daarop te ma ken, ook met wilgentenen. Een open welie is echter ook het kruisloze ondergoed dat eertijds onder het boerengoed werd ge dragen. Weel doet Van de Linde verder vooral denken aan het water. „Dat is het universele symbool van zuiverheid en .vi-uchtbaarheid. Water is de bron van het leven. Daaruit ont staat de noodzaak van mijn crea ties." Vruchtbaarheid Alle elementen komen in haar huis bij elkaar, met onder meer foto's van visvangst in Birma, af beeldingen van vruchtbaarheids symbolen en onderwerpen die daarmee verband houden. De be langstelling voor de symbolen wordt vooral gevoed door haar reizen naar India, waar ze re cent nog drie maanden verbleef en dagelijks vruchtbaarheidsri tuelen in de Ganges van dichtbij meemaakte. Stoepa's Van de Linde maakte verder een crinoline, een kledingstuk dat in de negentiende eeuw werd ge dragen en waarin een kruisloze broek hangt. De vorm van een crinoline doet Van de Linde denken aan stoe pa's, de boeddhistische heilig dommen in India waarover ze vorig jaar in Nisse een expositie maakte, samen met Renée Schouwenberg. De fuik, die een groot deel van de kamer vult, heeft een net dat is gebreid van flanellen lakens die in reepjes zijn gescheurd, een verwijzing naar onder meer de lakenweverijen die in de zes tiende eeuw in Goes floreerden. „Zo heeft uiteindelijk alles met elkaar te maken", zegt Van de Linde. Zij verwijst zelfs naar de oorsprong van de naam Goes, die niet alleen kan worden ver bonden met gans of gos (stroom) maar ook met gosiun, dat in het Oud-Duits en de Neder-Duitse taal 'bijzondere welige en vruchtbare aarde betekent'. De tentoonstelling in haar wo ning heeft twee muzikanten geïnspireerd tot een optreden Vrijdag 1 juli vertaalt Pepe Men- doza uit Peru het werk van Van de Linde in klanken, terwijl hij ook beelden uit zijn land laat zien en over zijn werk vertelt. Een dag later verzorgt fluitiste Ireen Brakman een optreden in de tijdelijke galerie. Expositie'Erotiek onder de balei nen' van Ingrid van de Linde, Klei ne Kade 9. In de maand juli ge opend voor bezoek: wo-za., 13-17 uur. In augustus gesloten. De ten toonstelling is onderdeel van Han- delWandelGoes, t/m 28 augustus in de Goese binnenstad. Concerten: vrijdag 1 juli, 19-21 uur, Pepe Mendoza; zaterdag 2 juli, 16-18 uur, Ireen Brakman. Een palingfuik en een crinoline bepalen het gezicht van de expositie van Ingrid van de Linde, die zich liet inspireren door het woord 'weel'. foto Dirk-Jan Gjeltema door Claudia Sondervan MIDDELBURG - „Denk eraan: je méént het hè?" Overtuigend 'Stop' roe pen tegen degene die je lastigvalt. Dat is een hele dobber voor een verlegen tie ner. Zelfs als je met meiden onder el kaar oefent in een gymlokaal. Meiden en jongens van de Middelburgse Klimop- school krijgen lessen in seksuele voor lichting en seksuele weerbaarheid. Mee Zeeland, ondersteunende dienst voor mensen met handicaps, ontwikkel de de lessen voor zeer moeilijk lerende kinderen samen met het Regionaal Ex pertisecentrum voor speciaal onderwijs en SportZeeland. De Klimopschool was uitprobeerschool. Met succes. In het najaar kunnen leer krachten van alle Zeeuwse speciaal on- derwijsscholen van de aanpak van Mee Zeeland leren. Wellicht is de lesvorm die Mee Zeeland bedacht ook in het re gulier onderwijs te gebruiken, beaamt mede-ontwikkelaar en cliëntondersteuner van Mee Zeeland, Ju- dith Menheere. Het zou passen bij de in tegratie van mensen met een beperking in het gewone onderwijs, vindt zij. De vraag om speciale lessen over seks en kwetsbaarheid kwam van ouders, vertelt Menheere. „Zij hebben een zoon of dochter met het ontwikkelingsniveau van een achtjarige in het puberlijf van een veertienjarige. Begin je met een achtjarige over anticon ceptie? Andere ouders waren ongerust: 'maak geen slapende honden wakker', zeiden zij. Maar bij de laatste bespre king waren alle ouders blij dat' ze nu een aanknopingspunt hebben om over seksualiteit te beginnen." De meiden en jongens, twaalf tot vijf tien jaar, van de bovenbouw van de school voor zeer moeilijk lerende kinde ren lijken goed met de lessen overweg te kunnen. Ze kregen de lessen geschei den. Met jongens of meiden onder el kaar worden zaken als menstruatie, nat te dromen, je veranderende puberlijf en vrijen met een ander en met jezelf ge makkelijker besproken, zegt Menheere. „We wilden geen last met gelach en ge- giebel. Meiden en jongens apart durven de vragen te stellen die hen anders mis schien worden nagedragen, buiten de lessen. We hebben afgesproken dat wat we bepraten niet buiten het lokaal komt." Die vertrouwdheid was nodig, want lang niet alle jongeren krijgen voldoen de kennis van thuis mee. „Ik wist wel wat van vriendinnen. Niet van mijn ouders, broers of zussen," zegt Esmée (15) bedeesd. Weerbaarheid is een hoofdthema van de lessen. Assertief gedrag lijkt moeilijk voor de meiden. „Jongens zijn territo riaal: 'Kijk mij eens, dit is mijn meisje en daar blijft iedereen vanaf'. Meisjes zijn socialer, willen leuk gevonden wor den", zegt Menheere. „Dat maakt ze kwetsbaar voor lover boys. Ze kunnen verder gaan in een rela tie dan ze willen. Het herkennen en be noemen van gevoelens is lastig voor jon geren. We leren hen hun eigen 'nee-ge voel' te ontdekken." Gewone seksuele voorlichting is te theo retisch voor de zml-leerling, vindt Men heere. Zij gaf de kinderen zoveel moge lijk in handen. „Neem maar eens een maandverband en pas dat in een onderbroek. Zo kom je vragen tegen waar je nooit bij stilge staan had." De begrippen relatie en vriendschap wa ren de zwaarste dobber om zo aan te snijden dat de jongeren er weg mee kun nen. „Deze kinderen worden snel over vraagd," weet Menheere. „Het moet tast baar voor ze worden. Rollenspel helpt om de les in de gym zaal te vergelijken met echte gebeurte nissen. Een opdringerige oom op een fa miliefeest helder en duidelijk te ver staan geven dat hij zich gedragen moet, bijvoorbeeld. Twee aan twee oefenen de meiden om hun persoonlijke ruimte te verdedigen. Met oogcontact, een onverzettelijke li chaamshouding en met vaste stem. Een lachbui breekt af na de waarschuwing: „Een klap in je gezicht krijgen is ook niet lachen,toch?" „Ik weet niet wat ik moet zeggen," stelt Stephanie (14). „Al zeg je steeds hetzelf de: hou op. Je hoeft niks uit te leggen. Je wil het niet, dat is genoeg. Als je in ge sprek gaat, krijgt de ander te veel in- voed op je," legt Judith haar uit. Ze oefenen het afweren van klappen en ook hoe ze zelf klappen kunnen uitde len. Judith: „Denk aan de vier stappen. Zeg wat je niet wilt. Zeg het nog eens hard. Zeg wat je doet als de ander niet stopt. En doe dat ook." „En kijk eens wat strenger. Ik heb je al veel strenger zien kijken." Bij de weerbaarheidstraining leert Dianne Hoogstrate van SportZeeland (rechts) Klimopsehoolleerlinge Felicia hoe je klappen pareert en uitdeelt voor het geval je als meisje wordt aangevallen. De training is onderdeel van de lessen in seksuele voorlich ting en weerbaarheid voor zml-leerlingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19