Rust, ruimte en duister als kern Voorlopig geen casino in Zeeland Die gast is echt geen twintig Ziekenhuizen pakken agressie aan Huisartsen zeggen contract met post op 17 Kamer neemt afscheid van Jan Geluk Jitgangspunt in nieuw Omgevingsplan is Zeeland leefbaar te houden lauwelijks liddelen voor impbestrijding losterschelde Poetsdoekjes verstoppen riool Meer ruimte voor bouwen in groen Steun mosselkweek op open zee Geen regels voor hoogbouw Glastuinbouw in vier jaar bijna verdubbeld woensdag 29 juni 2005 Ernst Jan Rozendaal HAAG - Een eerlijk, des- idig en nuchter Kamerlid t een hekel aan ellenlange dis- sies en lange behandeltrajec- iemand die niet alleen op de ildvortning is gericht. Met de ivoorden nam Tweede-Kamer- irzitter Frans Weisglas giste- afscheid van Kamerlid Jan luk (WD) uit Schuddebeurs. Geluk neemt vandaag afscheid van de WD-fractie. Na één dag vakantie treedt hij vrijdag aan als dijkgraaf van het water schap De Hollandse Delta. Weis glas stond gisteren uitgebreid stil bij Geluks vertrek. Met een korte onderbreking heeft Geluk vanaf mei 1998 in de Kamer ge zeten. Daarmee is hij een van de langstzittenden in de WD-frac tie. merkte Weisglas - zelf ook WD-er - op. Volgens Weisglas vertrekt met Geluk een echte Zeeuw uit de Kamer. „Zeeuwen hebben veel met water. U bent altijd de wa terwoordvoerder van de WD ge weest. Maar uw interesse en des kundigheid reikten verder. U wist' ruimte en water altijd in een integrale visie te vereni gen." Weisglas noemde Geluk 'een van de weinige echte riswoord- voerders' in de Kamer. In zijn ontslagbief, gisteren inte graal door Weisglas voorgele zen. memoreerde Geluk dat ook. Hij gaf aan dat hij nooit schroomde op te komen voor de Zeeuwse belangen. Hij is er trots op dat zijn CD A-collega Siem Buijs uit Wissenkerke en hij vanwege de inzet voor de schelpdiervisserij in de Wadden zee in de Leeuwarder Courant de 'geuzennaam' Zeeuwse maf fia kregen opgeplakt. „Helaas hebben we de teloorgang van de kokkelvisserij niet kunnen te genhouden. Dat er daardoor nu in Yerseke mensen op straat staan, doet me pijn." Behalve van Geluk nam de Kamer giste ren ook afscheid van Jan Rijps- tra (WD) en Evelien Tonkens (GroenLinks). Antonisse - Behoud en ver- rking van stilte, duisternis, htkwaliteit en veiligheid, [plaatst het dagelijks provin- bestuur centraal in het eerste ;werp-Omgevingsplan Zee- d. nen met natuur en land- iap, de cultuurhistorie en het iral aanwezige water, vormen :e kwaliteiten het Zeeuwse siskapitaal' en daarmee moet nig worden omgesprongen, it om Zeeland ook in de toe- leefbaar en aantrekkelijk chtans zet het dagelijks pro- ook in op economi- ontwikkeling, zowel in de havengebieden (Sloe en Ka- als in het landelijk ge- Echter: groei van bedrijvig- mag niet ten koste gaan de regionale milieukwalitei- I. Daarom zijn vernieuwing slim ruimtegebruik noodzake- t. Uitbreiding van de havenge- den is niet voorzien, it name in het landelijk ge- |d geldt bij nieuwe economi- le activiteiten of uitbreiding i bestaande, het beginsel van or wat, hoort wat'. Bij uitvoe- g van plannen moet ook geld rden gestopt in nieuwe na- ir, landschap en cultuurhisto- oftewel 'verevening', presentatie van het Omge- merkte gedeputeerde Poppelaars (CDA, omgevings- gisteren op dat de provin- ruimte wil bieden voor De indeling de provincie in zones waar geen of beperkte ontwikke- orEmile Calon DDELBURG - Er is nauwe- tot geen reddings- en ber- snel voorhanden in te zetten bij een ernstig op de Oosterschelde, Meer en de Grevelin- Het zal dan ook relatief tijd kosten eer hulpverle- ter plaatse kun- zijn. aldus Gedeputeerde onoverkomelijk vinden GS niet, zo blijkt uit hun ant- prd op vragen van het Staten- I J. van Ginkel (Christen- lie). Die drie wateren zijn, in gelijking tot de Westerschel- I en het Schelde-Rijnkanaal, In echte risicogebieden. Er n voor die drie wateren ook n rampenbestrijdingsplan- wijzen erop dat het geld dat chikbaar is voor rampenbe- jding, gekoppeld is aan het onertal van een regio en s van doen heeft met de dwerkelijke risico's. Om die en moeten de provinciale en leentelijke overheden keuzes een. Daarbij ligt de nadruk iet inperken van de gevaren gelden voor de wateren die t risicovol zijn: Westerschel- en Schelde-Rijnkanaal. En bet opstellen van rampenbe- jdingsplannen voor petroche- che bedrijven. geling lingen kunnen, vervalt. De plan ning van woningbouw gaat naai de gemeenten. Hierbij moet wel de helft van nieuwe huizen bin nen bestaand bebouwd gebied neergezet worden (inbreiding) en de helft erbuiten (uitbrei ding). Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) zei dat met wensen van de gemeen ten (die zogeheten regiovisies hebben gemaakt) volop reke ning is gehouden. Hij waar schuwde dat, ondanks soepeler regels, niet alles overal kan; de gedeputeerde vernachtte daar over een fikse discussie met de gemeenten. De bestaande plannen voor de verschillende Deltawateren wil de provincie zoveel mogelijk opnemen in het Omgevings plan. Dan kunnen allerlei over legorganen - mogelijk ook het Nationaal Park Oosterschelde - verdwijnen, stelde gedeputeer de M. Kramer (PvdA, natuur en water). Hij gaf aan dat Zeeland 'in de frontlinie van de zeespie gelrijzing' staat en derhalve moet inspelen op vernieuwing van de kustverdediging. On danks de nadruk op de ecologi sche kwaliteit van de provincie is geen extra nieuwe natuur op genomen. Kerncentrale Gedeputeerde J. Suurmond (VVD, milieu) liet weten dat de provincie streeft naar meer dan 250 megawatt aan windenergie. De molens moeten worden ge concentreerd in de havengebie den. bij de stoi*mvloedkering en bij de Kreekraksluizen. Hij maakte duidelijk dat met ruim te voor een nieuwe kerncentrale (nog) geen rekening is gehou den. In de recreatiesector moet de na druk liggen op vernieuwing, be- klemtoonde gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, economie en recrea tie). Voor kampeerboeren geldt een maximum van rijf tien stand plaatsen; willen ze meer. dan is een landschapscamping de aan gewezen weg. Gedeputeerde G. van Heukelom (SGP, welzijn) wees erop dat nieuwe zorgvoorzieningen in het landelijk gebied makkelij ker tot stand kunnen komen. Hij noemde als voorbeelden zorgresidenties en zorgboerderij en. Agrarische bedrijfsgebou wen mogen daarvoor, als uitzon dering, uitgebreid worden. Jongeren volgen in verenigingsgebouw De Mast in Goes de verrichtingen van het Marokkaanse elftal in de halve finale van het WK onder de twintig jaar. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - „Hé jongen, wat doe jij hier, Turkije moet niet spelen vanavond!", roept een Marok kaanse jongen voor de grap als een Turkse leeftijdgenoot vereni gingsgebouw De Mast binnen komt. „En ik dacht nog wel dat ik best voor Marokkaan door kon gaan", grapt die terug. De sfeer was opperbest gister avond. Ruim dertig jongeren ver zamelden zich in het kleine ge bouwtje in de Goese Polder om naar Marokko-Nigeria te kij ken, de halve finale van het WK voetbal voor spelers onder de twintig jaar. „We kijken hier regelmatig sa men naar het voetbal", zegt Miloud Azzagari van de Marok kaanse vereniging. „Ook als Ne derland moet spelen. Jammer hè, dat Oranje van Nigeria ver loor. Anders was het nu Marok ko tegen Nederland. Dat zou ik een stuk rustiger zitten, want winnen doe ik dan altijd. Ik voel me Nederlander en Marok kaan." Als een soort vader waakt Miloud over de jongens. Ze res pecteren hem, bijna iedereen die binnenkomt schudt hem de hand. De jongens - en een paar meiden - zijn overigens niet alle maal van Marokkaanse af komst. Ook Turken, Surinamers en Nederlanders zijn komen kij ken hoe het Marokko vergaat. Miloud: „We zijn hier allemaal vrienden van elkaar." Sommige jongens komen duide lijk voor de gezelligheid, ande ren leven intens mee met de wed- strijd. Ze veren op bij de spaar zame kans voor Marokko en jui chen bij een gele kaart voor de tegenstander. Meer valt er ook niet te juichen, want het vergaat Marokko niet al te best. Zoals het hoort bij samen voetbal kij ken, wordt er flink wat gefoe terd. „Hij had die bal af moeten gegeven", roept een jongen ver ontwaardigd als een Marokkaan se speler voor eigen succes gaat. Ook de leeftijd van de Nigeria- nen wordt in twijfel getrokken. „Moet je die gast zien, die is echt wel ouder dan twintig", vindt één van de jongens. „Ach, die voetballers daar in Nigeria zien er gewoon fors uit", vindt een ander. Dat Marokko uiteindelijk met 3-0 de boot in gaat, drukt de stemming nauwelijks. De jon gens en meiden hebben een leu ke avond en bovendien kunnen ze altijd nog bogen op hun eigen successen. Miloud doet met zijn jongens van de Marokkaanse vereniging regelmatig mee aan voetbaltoernooitjes. „Er zitten een paar goeie tussen, hoor", vertelt hij. „Pas nog hebben we in Hans weert de eerste prijs ge pakt. Er staan inmiddels al flink wat bekers in de prijzen- kast.." pagina 21 fans verpesten show er toch iets mis gaat op de terschelde en de aangrenzen- wateren kunnen de gemeen- wel terugvallen op een zoge- mde uitvoeringsregeling, irin staat hoe er samenge- 'kt kan worden en welke pro- ures gevolgd moeten worden sen noodgeval. melden verder dat een onder- t is afgerond naar het ver- il tussen hulpvraag en hulp bod in de Westerscheldere- fening onderzoek wordt over enige ken aangeboden aan de minis- van Binnenlandse Zaken, k ligt het in de bedoeling om hel tweede deel van volgend reen bestuurlijke rampenoe- ing te houden, in samenwer- g met de Vlamingen, rondom fictief incident op de Wester- elde. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Zeeland hoeft voorlopig niet te rekenen op een vestiging van Holland Casino. Minister Donner (CDA, Justitie) neemt pas een beslissing over een vergunning als hij meer zicht heeft op de gevolgen voor gokverslaving. Het CDA wil dat Donner ook de wildgroei van pseudo-casino's indamt. Holland Casino wil graag een vestiging openen in Zeeland. Het staatsbedrijf heeft in Neder land een monopoliepositie. Door middel van een stringent vestigingsbeleid hoopt het Rijk met eigen casino's een even wicht te vinden tussen het tegen gaan van illegale kansspelen en het in de hand houden van de gokverslaving. Onlangs is het Holland Casino toegestaan twee nieuwe casino's te openen in zogenoemde witte plekken, regio's waar mensen meer dan een half uur rijden van een casino wonen. De vier witte gebieden zijn Zeeland, Friesland, de kop van Noord- Holland en Noord-Limburg. Holland Casino heeft Leeuwar den en Venlo als vestigings plaats uitgekozen en daarvoor toestemming gekregen van het ministerie van Justitie. Het streven is nog steeds een ca sino te openen in de witte vlek Zeeland. Middelburg en Vlissin- gen hebben zich nadrukkelijk als vestigingsplaats opgewor pen. Gisteren liet minister Donner de Tweede Kamer weten pas een beslissing te nemen over nieuwe casino's als hij duidelijk inzicht heeft in onderzoeken naar gok verslaving. Daarbij doelde hij niet alleen op een algemeen on derzoek van zijn eigen ministe rie dat volgende maand wordt gepresenteerd. Hij wil ook we ten wal de 'aanzuigende wer king' is van nieuwe casino's in Leeuwarden en Venlo vóór hij nieuwe vergunningen afgeeft. Daarmee is vestiging op korte termijn van een Holland Casino in Zeeland van de baan, conclu deerde CDA-Kamerlid Buijs na afloop van het overleg. Hij wil koste wat het kost tegen gaan dat gemeenten in Zeeland nu vergunningen gaan verlenen aan pseudo-casino's, automaten hallen die zich voordoen als casi no's. Onlangs werd bekend dat het Van der Valk-concern gaat samenwerken met automatenex- ploitant JVH Gaming, zodat in alle motels in principe automa tenhallen kunnen komen die de naam Jack's Casino dragen. Wildgroei Het College van toezicht op de kansspelen heeft Donner drie maanden geleden gewezen op de door Claudia Sondervan GOES - Het Oosterscheldezie- kenhuis wil agressie jegens medewerkers en patiënten be strijden. Morgen komt het Ziekenhuis Incident Registra tie Systeem officieel in wer king in de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee. Ook de ves tigingen Reigerbos, Lindenhof en Wielingen van Revalidatie Geneeskunde Zeeland doen mee. Eén op de vijf werknemers in een ziekenhuis heeft te maken met agressie en onbehouwen ge drag, zegt de directie van Ooster- scheldeziekenhuizen. Om 7.15 uur krijgt het ZRIP een 'ludieke start' mee bij de draai deuren van het ziekenhuis in Goes. Kraam Tussen 11,30 en 14.30 uur vindt het ziekenhuispersoneel een in- formatiekraam over het systeem op de eerste verdieping. Het ZIRP is een landelijk regis- tratiepunt dat meldingen verza melt over agressie-incidenten, diefstal en vandalisme. Een slachtoffer of getuige kan met een meldingskaart een voor val aangeven. De informatie wordt vertrouwe lijk verwerkt in het ZIRP. Met TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen roept haar inwo ners op geen schoonmaakdoekjes door het toilet te spoe len. Reinigingsdoekjes om de (kinder)billetjes af te vegen, de bril van het watercloset schoon te maken of de schoe nen te poetsen zorgen nogal eens voor verstoppingen in het gemeentelijke rioleringssysteem. Behalve het onge mak dat de verstoppingen veroorzaken, kost het de ge meenschap ook nogal wat geld om het terugkerende euvel te verhelpen. Het gaat niet alleen om verstopping van de afvoerpijpen, maar ook om het vastlopen van pompen en gemalen, het uitvallen van drukrioleringssystemen en extra belasting van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. 1-Iet gemeentebestuur verordonneert de inwoners daarom alle schoonmaakdoekjes in de afvalbak te deponeren. MIDDELBURG - De provincie wil inspelen op de groeien de belangstelling voor landelijk wonen. In het nieuwe ont- werp-Omgevingsplan krijgen gemeenten meer speelruim te voor bouwen 'in het groen'. Dat draagt ook bij aan het aantrekken van mensen van buiten Zeeland. Landelijk wonen kan bovendien de leefbaarheid van het platteland bevorderen, zeker nu steeds meer boeren ermee ophou den. De provincie denkt aan verschillende woonvormen in het buitengebied, zoals individuele burgerwoningen, landgoederen, (historische) buitenplaatsen, buurtschap pen, woonparken en het benutten van vrijkomende agrari sche bebouwing. Algemeen geldt dat deze woonvormen de eigenheid van het Zeeuwse platteland niet mogen aan tasten en géén belemmeringen mogen opleveren voor de agrarische bedrijfsvoering. Wie bouwt, moet ook gelei stoppen in natuur, landschap en/of cultuurhistorie. MIDDELBURG - De initiatiefnemer van mosselkweek- project op de Noordzee voor Goeree, P. Buizer, krijgt 10.000 euro subsidie van de provincie. Het geld is bedoeld om investeringen te kunnen doen in de aanschaf van een inspectiebootje, werkvlot en oogstschraper. Buizer, die werkt met een systeem van dobbers om mosselzaad in zee water op te vangen en te kweken, zag eerder een subsidie verzoek door het ministerie van Landbouw afgewezen. Hij was al met zijn project begonnen, voordat over de aan vraag was beslist. Buizer heeft tegen dit besluit bezwaar aangetekend. De provincie komt hem nu tegemoet, omdat zijn project - als het succesvol is - 'een forse bijdrage kan leveren aan de instandhouding van de Zeeuwse mosselcul tuur' en Buizer heeft zelf al veel financiële risico's geno- MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur ziet er van af in het ontwerp-Omgevingsplan regels voor te schrijven voor hoogbouw. Wel wordt een 'kwaliteitsteam' gevormd, dat overheden en particulieren adviseert op het gebied van omgevingskwaliteit, beeldkwaliteit en land schap. Daarbij gaat het vooral om grotere en afwijkende projecten. In het Omgevingsplan staan wel enkele uit gangspunten voor hoogbouw. Tot 25 meter in de centra van Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen, tot 15 meter in de centra van alle doipen, tot 12 meter buiten de bebouwde kom en aan de rand van dorpen en steden. beaamt Hoefman. „Maar de huisartsenposten zijn opgezet zonder geld van het ministerie door de huisartsen zelf om de continuïteit van de zorg te bor gen. Het ministerie en het Col lege Tarieven Zorgverzekerin gen bepalen echter wel precies hoeveel de huisartsen met de posten te besteden hebben. Nu wil de minister marktwerking in de zorg toepassen en zet de nieuwe wetgeving de hele huis artsenzorg op zijn kop, Hoe het precies gaat uitwerken, weet echter nog niemand. Dat treft de zorg 's nachts, maar ook over- risico's van deze 'wildgroei'. In navolging van het College pleit te Buijs gisteren voor meer toe zicht op de speelautomatensec- tor. Hij wil dat het Rijk ook een vestigingsbeleid gaat voeren voor automatenhallen en de ver gunningverlening niet meer overlaat aan gemeenten. Don ner gaf aan eerst meer gegevens te willen over de toegenomen gokverslaving en de veronder stelde wildgroei van automaten hallen. Omdat hij in de tussen tijd gaat overleggen met de Vere niging van Nederlandse Ge meenten, besloot Buijs een mo tie waarmee hij het vestigingsbe leid hoopt af te dwingen nog even aan te houden. de gegevens kan het ziekenhuis zien wat er precies voorvalt aan verbaal en fysiek geweld, vernie ling en intimidatie; vervolgens kan het praktische maatregelen treffen. Het meldpunt is onderdeel van het project Veilige Zorg dat van af komend najaar maatregelen en nazorg moet opleveren voor personeel dat te maken krijgt met asociaal gedrag. door Claudia Sondervan GOES - De Zeeuwse huisartsen zeggen in groten getale hun con tracten met de huisartsenposten op. Ze geven daarmee gehoor aan de oproep van het Landelijk Huisartsencomité dat voor 1 juli te doen. De huisartsenposten ko men niet direct zonder huisart sen te zitten: er geldt een opzeg termijn van een half jaar. Doel van de opzegactie is de druk op te voeren op de onder handelingen die gaande zijn tus sen de huisartsen en minister Hoogervorst van Volksgezond heid over de inrichting van de zorg en de rol van de huisartsen daarin per volgend jaar. De onderhandelingen lopen ook na de recente huisartsenacties stroef. „Vorige week leken de partijen een heel eind te zijn, maar maandag draaide het mi nisterie bijna alles weer terug. „Het vermoeden is dat het minis terie de onderhandelingen over de datum van 1 juli wil heentil- len. Als een huisarts op die da tum niet heeft opgezegd, heeft hij niets meer te onderhandelen over de tarieven en de inzet voor de avond-, nacht- en weekeinde- diensten", legt de Axelse huis arts J. Hoefman, actiecoördina tor voor de Regionale Huis artsenvereniging Zeeuws-Vlaan deren uit. Hij schat dat zestig tot zeventig procent van de Zeeuws-Vlaam- se artsen hun contract met de twee posten in Zeeuws-Vlaande- ren tijdig opzegt. Voor de Bevelandse artsen durft actiecoördinator en huisarts te Goes R. Posthumus geen aantal opzeggers te geven. Hij denkt dat er zeker gehoor aan de op roep wordt gegeven. Het is be slist niet de bedoeling op de huisartsenposten op te blazen, merken Posthumus en Hoefman aan. „Dat is het laatste wat we willen. We zijn blij met de huis- artsendienstenstructuren zoals die er zijn. Maar als de huidige contracten niet worden opge zegd, kun je ook niet praten over nieuwe voorwaarden." Marktwerking De huisartsenposten worden in Zeeland bestuurd en beheerd door huisartsen, middels een stichting voor Noord- en Mid den-Zeeland en een coöpera tie in Zeeuws-Vlaanderen. Daar door lijkt de opzegactie vreemd, DEN HAAG - De glastuinbouw in Zeeland is in vier jaar tijd bijna verdubbeld. Dat blijkt uit onderzoek dat het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit heeft laten uitvoe- De gebundelde glastuinbouw - kassen op speciaal daarvoor aan gewezen locaties - is toegeno men met 114 procent, van 42,3 hectare naar 90,6 hectare. In de categorie niet-gebundeld glas - afzonderlijke kassen - gaat het om een stijging van 41 procent, van 31,6 hectare in 2000 naar 44,4 hectare in 2004. In beide ca tegorieën behoort Zeeland tot de koplopers. Bij het gebundeld glas volgt Friesland met een toename met 72 procent, bij niet-gebundeld glas moet Zeeland alleen Flevo land (toename van 186 procent) voor laten gaan. Niet meegere kend zijn de nog grotendeels te ontwikkelen landbouwontwik- kelingsgebieden glastuinbouw (LOG). Landelijk zijn er daar van tien, waarbij Reimerswaal en Terneuzen één LOG (in to taal 400 hectare) vormen. Dat de toename van glastuinbouw in Zeeland relatief groot is in ver gelijking met andere provincies, komt doordat de sector nog vrij beperkt is. In Zuid-Holland, Noord-Holland en Drenthe is sprake van een teruggang, om dat de glastuinbouw vaak plaats moet maken voor woning bouw, bedrijventerreinen of we gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17