Vrachtverkeer zorgt voor hinder 39.- WAO? Geef mij lieifer een geschikte baan! PZC Persfotograaf Willem Mieras gunt Goes kijkje in archief van miljoen afdrukken Goes en Middelburg de eeuwige rivalen Over een Iito oud genoeg.. ANGO maak(t) beter leven mogelijk! Bijna alle vervoerders op N254 gebruiken provinciale weg als sluiproute agenda bij nader inzien °°k ,cer Hedin3 0 Giro 4007 Gratis zonneglazen bij elk montuur woensdag 29 juni 2005 door Frank Balkenende 's-HEER ARENDSKERKE - Ruim negentig procent van het vrachtverkeer dat vanaf Goes over de provinciale weg N254 naar Heinkenszand en vice ver sa rijdt, heeft daar niets te zoe ken. Dat blijkt uit metingen van de actiegroep Knip N254 Nu, die de overlast van sluipverkeer op de N254 bestrijdt. Leden van de actiegroep posteerden zich afge lopen maandag op het plein bij café Oranjeboom in 's-Heer Hen drikskinderen en een punt bij Heinkenszand, waar de provin cie aanvankelijk een knip wilde maken om sluipverkeer te ont moedigen. Volgens woordvoerder P. Gruij- ters van de actiegroep komt uit de meting duidelijk naar voren dat de N254 onevenredig zwaar wordt belast door vrachtwa gens, die net zo goed de snelweg kunnen nemen. „We hebben de kentekens genoteerd en aan el kaar doorgegeven. Dan zie je dat het allemaal sluipverkeer is, waarvan bewoners aan de weg geluids- en trillingsoverlast heb ben." Het vrachtverkeer op de N254 is sinds de opening van de STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - W. Verluijsschool, Pre- laatweg, 10.15-11.45 uur: rommelmarkt; DOMBURG - Schuttershof, 19.00-20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15-10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30-16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga. In het artikel over de Walcherse huur ders (PZC, 28 juni) staat ten onrechte dat de huurders van Grouwels-Dael- mans in de toekomst maandelijks 6,30 euro aan servicekosten moeten beta len. Dat moet zijn: per jaar. Westerscheldetunnel sterk toege nomen. Chauffeurs denken een vlottere route te rijden, maar vergeten dat ze driemaal op verkeerslichten en één keer op een rotonde stuiten. Aanvan kelijk was het de bedoeling een knip te maken ter hoog te van het kruispunt met de Drieweg en de Postweg. De pro vincie liet dat idee varen vanwe ge de hoge kosten, waarop de ac tiegroep vroeg om alternatie ven. De actiegroep, de gemeente Goes en de provincie zijn het al eens over een pakket maatrege len: onder meer verkeerslichten met een langere wachtstand, ca- merakasten, matrixsnelheids- borden en pogingen om de route uit navigatiesystemen te halen. Verlaging van de snelheidsli miet is een punt van discussie. De actiegroep en Goes willen dat de N254 een zestigkilome ter-weg wordt, de provincie hikt tegen de kosten aan, want daarvoor moet de weg dan wor den aangepast. Provincie, de gemeenten Goes en Borsele, waterschap Zeeuwse Eilanden en andere betrokke nen voeren vandaag overleg over de regionale verkeerspro blematiek. Borsele wil eigenlijk geen belemmeringen zien in het regionale wegennet. Na de zo mer begint de aanpassing van het spoorwegviaduct bij 's-Heer Arendskerke, een karwei dat tot volgend jaar duurt. Vijf maan den lang is slechts één rijstrook beschikbaar. Om te voorkomen dat autoverkeer tussen met na me Heinkenszand en Goes zich een weg zoekt door de Poel, wil het waterschap daar een aantal wegen sluiten voor snelverkeer. De afsluitingen treffen vooral in woners van Heinkenszand en Nisse. Wie naar Goes wil moet over de A58 en de Deltaweg. De gemeente Borsele maakt zich daar zorgen over. De raad heeft er zelfs een motie over aangeno men. Het waterschap is van plan een ruimhartig ontheffings- beleid voor de Poel te voeren. Wie geen ontheffing heeft, wacht echter een bekeuring van 95 euro. Tot en met 10 september is in de Grote Kerk in Goes een greep uit het werk van persfotograaf Willem Mieras te zien, met als thema de stad Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende GOES - In een paar oogopsla gen trekken dertig jaar Goese ge schiedenis voorbij. Op acht me ter lange, witte banieren die tus sen de bogen in de Grote Kerk in Goes hangen, zijn driehon derd foto's van de in de stad woonachtige persfotograaf Wil lem Mieras afgedrukt. Een selectie uit zijn enorme ar chief, dat een miljoen afdruk ken telt. De mooiste? Willem Mieras kan het niet zeggen. „Al die beelden zitten al jaren in je hoofd." De expositie, die giste ren werd geopend en tot en met 10 september loopt, is speciaal voor het jubileumfeest Goes 600 jaar ingericht. Het thema 'Goes' vereenvoudigde de selectie aan zienlijk, maar dan nog. Maan den werk gingen aan de tentoon stelling vooraf. „Een voordeel is dat mijn archief op plaatsen is ingedeeld, dus die foto's waren makkelijk te vinden. Een twee de criterium was dat het een leu ke of indrukwekkende foto moest zijn. Verder was het de bedoeling een beeld te geven van 1975 tot he den en natuurlijk keek ik ook naar variatie in de onderwer pen." Voor wie Goes een beetje kent, is het een feest der herken ning, maar soms ook verras send. De expositie begint in 1975 met de verkrotte Sint Jacobsstraat, waarvoor renovatieplannen be staan. De kijker ziet hoe drs P. van de trein wordt gehaald, rei zigers op het perron van het (hoe konden ze) later gesloopte NS-station, Dries van Agt op verkiezingscampagne, de dames van de oude telefooncentrale aan de Westwal en de dansers van Danz in de Grote Kerk. Na tuurlijk koningin Beatrix, op be zoek bij de Betho. Maar de lens richt zich ook op het alledaagse leven. Lastige ver keerssituaties, ganzen op de Gro te Markt, een te water geraakte auto, de landdag van de Algeme ne Nederlands Bond van Oude ren, een gesnapte overvaller, Doe Maar in de veilinghallen (wat heet alledaags?), ijspret op de westvest en asielzoekers in het voormalige Bergzicht-zie- kenhuis. Goesenaren zullen veel bekenden ontmoeten en dan niet alleen bestuurders, maar ook gewone mensen. Sterren zijn ook present en sommige por tretten zijn ronduit indrukwek kend. De diva-esque Mieke van De Gigantjes, een vrolijke Fats Domino en het vragende gelaat van Freek de Jonge trekken steeds weer de aandacht. Voor een diepere duik in de Goese geschiedenis zijn er de an sichten uit de collectie van Hans Lindenbergh, een mooie aan vulling op het relatief recente werk van Mieras. De foto's zijn allemaal terug te vinden in het lijvige boek 'Door het oog van Willem Mieras, 30 jaar persfoto grafie in Goes', waarvan giste ren het eerste exemplaar werd uitgereikt aan oud-wethouder L. de Leeuw. Journaliste Mieke van der Jagt heeft de teksten bij de foto's ge leverd, journalist Matty Verkam man geeft het boek uit via zijn bedrijf De Buitenspelers. De helft van de eerste oplage, die uit drieduizend exemplaren be staat, is al verkocht. Verkam men vindt dat niet vreemd. „Wil lem is een goede fotograaf, die ook bij landelijke dagbladen had kunnen werken. Voor hem is Zeeland echter groot genoeg. Een krant als de PZC mag in zijn handjes knijpen dat hij al tijd op afroep beschikbaar is." Het fotoboek ligt vanaf vandaag in de boekhandel en kost 25 eu- door Harmen van der Werf GOES - Middelburg pikt het waterschapskantoor van Goes af. Goes weet de Zee landhallen, hét evenementen en beurzencomplex van Zee land, in eigen stad te houden. Middelburg heeft het nakij ken. Het zijn recente voorbeel den van een rivaliteit tussen de twee steden die al eeuwen bestaat, bleek gisteren op de academische zitting in het ka der van Goes 600 jaar stad in de Grote Kerk. Goes kreeg begin juli 1405 stadsrechten. Het is inmid dels algemeen bekend. Op een enkele vergissing na ging Goes in officiële geschriften voortaan door het leven als stad, met dank aan graaf Wil lem IV. Goes was dorp-af. Ju- ridisch gezien dan. Voordien had Goes eigenlijk al veel van de sociaal-economische ken merken van een stad, betoog de de historicus C. Dekker nog maar eens in de Grote Kerk. Goes had een markt, met stenen geplaveide stra ten, een lakenhal, een schutte rij en ambachtsgilden. Rechtspraak Of dit de Middelburgse riva len ooit heeft gestoken, meld de Dekker niet, maar dat het bestuur van Goes vanaf begin juli 1405 ook hogere recht spraak mocht toepassen, stak de Middelburgers. Goes mocht voortaan zelf moorde naars en verkrachters bestraf fen. Niet dat dit vaak voor kwam, maar het mocht. De Zeeuwse hoofdstad nam daar geen genoegen mee. Middelburg ging zelfs zover dat de stad naar het Hof van Den Haag en de Grote Raad in Brussel - Nederland en het huidige België vormden nog één geheel - stapte. Het door graaf Willem IV aan Goes ver leende privilege zou ongeldig zijn. Willem IV had buitenom de landsheer gehandeld. „Middelburg was hardleers" aldus Dekker, „en verloor." Het bleef hier niet bij. Go stelde economisch wem voor in vergelijking met Mii delburg. Vreemde koopliedi waren er nauwelijks en ove zeese scheepvaart evenmi maar Goes had in de zestig de eeuw wel iets wat Middf burg niet had: veel winstj vende zoutketen. Ruwz< van overzee werd daarin j raffineerd. Middelburg probeerde daa van misbruik te maken, waa op Goes het via Arnemuidi ingevoerde ruwzout ging bo cotten. Goes probeerde zelf importeren. „Met succes stelde Dekker, „en Middf burg was woedend." De vreugde duurde niet 1 In 1572, tijdens de strijd im Nederlanden tegen de Spaa se overheersers, werden al zoutketen in Goes verwoest. De verschillen bleven, ook n dat de Spanjaarden wan verdreven. Goes hield in t genstelling tot Middelbu een vrij grote rooms-katholi ke gemeenschap, terwijl Mi delburg zich ontpopte tot calvinistisch én kapitalistis bolwerk. Calvinisten probef den in Goes wel vaste vo aan de grond te krijgen, maakten zij zich meester V de Grote Kerk. „Maar", j de Leidse hoogleraar Groenveld aan op de acaden sche zitting, „omdat nog i tijd elf procent van de Goe bevolking rooms-katholi was en dat aantal alleen ma zou toenemen, moest stadsbestuur wel tolerant bi ven." Met andere woorde Goes mocht naar de titel vi een boek van Dekker over h vroege Goes slechts 'een sch mele landstede' zijn, stadslucht was er vrijer di in Middelburg. Niet iedereen dacht over, bleek uit de laatste zing, van docent geschiedei aan het Goese Lyceum Kort. Advocaat M. de W Hamer verruilde Goes eind n gentiende eeuw voor Middc burg, omdat 'het culturele kl maat er beter is'. Het zij zo. Zonneglazen op eigen sterkte! Kies nu voor een zonnebril op sterkte. Dat biedt uw ogen optimale UV-bescherming én scherp zicht. En tijdelijk zijn standaard enkelvoudige zonneglazen bij Specsavers helemaal gratis! Ongeacht uw sterkte. U mag zelfs kiezen welke kleur glazen u wilt: groen, bruin of grijs. Ga dus snel naar Specsavers en kies uit de ruim 1000 monturen. Een complete zonnebril op sterkte heeft u dan al vanaf 39.-. Dat is nog eens een zonnig vooruitzicht! Specsavers Goes Ganzepoortstraat 7 (tegenover 't Kruidvat), 0113 - 22 93 03 Specsavers Middelburg Lange Delft 17 (tegenover Hema), 0118 - 64 22 60 Deze aanbieding geldt t/m 28 augustus 2005 en is niet geldig in combinatie met andere aanbiedingen. Vraag in de winkel naar de voorwaarden of kijk op www.specsavers.nl. Bij Europa's beste betaal je minder www.specsavers.nl Meer dan een postzegel r kinderen door kinderen bijvoorbeeld voorTéné in Senegal: _inds kor, le„ ik Iken. L0.er.il ik e,eei3e„ zeek b«9,neen. De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels nl Als Zita 12 dagen oud is mag een pelsjager haar doodknuppelen. Eind maart begint in Canada de barbaarse moord op 330.000 zee hondjes. 95% van deze dieren is tussen de 12 dagen en 12 weken oud. Zita heeft dan geen witte vacht meer maar is nog steeds een baby. En dat allemaal voor haar mooie vachtje waar veel geld aan wordt verdiend. Wil jij de zee hondjes helpen, kijk dan op www.stopdeknuppels.nl wat je kunt doen om de zeehondjes te be schermen. Of bel (020) 676 66 00. <p Bomïte www.stopdeknuppels.nl 's-Gravenhage www.juconi.nl "Ten onrechte zijn honderdduizenden arbeidsgehandicapten afgeschreven. Ze kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid. De Algemene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO) is de grootste belangenorganisatie van, voor en door mensen met een functiebeperking of chronische ziekte. Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woning aanpassingen, vervoer of lotgenoten contact... Kom op voor je belangen! Word nu lid! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 Fax (033) 465 43 53 Internet: www.ango.nl E-mail: info@ango.nl (Handicap.nl is de fondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer informatie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16