>zc Plan voor waterstad in Goes PZC De Wilde let op bij zwermlustige bijen Vooral wachten op de knallen was spannend Reimerswaal dubt over broodjeszaak Provincie wil lage akkers omzetten in vochtige weiden 15 Fietser gewond bij aanrijding rm en rijk moet in nieuwe wijk op haventerrein kunnen wonen achtwandeling i de Manteling AAZET Amfibische Engelandtocht later Hulst vergoedt schade scholen Rechter veroordeelt wanhoopsdaad arRinus Antonisse DDELBURG - Te laag gele- i akkerbouwgebieden moeten rden omgezet in grasland of Uurterrein. Het droog hou- i van deze lage 'poelgronden' lt naar verhouding veel te 1 geld. staat in het nieuwe ont- fp-Omgevingsplan van de ivincie. Gedeputeerde M. Kra- r (PvdA, natuur en water) kondigde gisteren aan dat de twee waterschappen een over zicht moeten maken van de lage gebieden en voorstellen moeten doen voor het toekomstig water- peilbeheer. De provincie zal niet aarzelen daarbij 'concrete, afrekenbare doelen' aan de waterschappen op te leggen, maakte Kramer duidelijk. Hij wees erop dat het loslaten van akkerbouwnormen voor de poelgronden ook past in de toekomstige aanpak van het waterbeheer. Zo is er meer ruim te voor waterberging nodig en graslanden kunnen hierbij een nuttige opvangfunctie vervul len. Het omvormen van de door gaans slechte akkers tot wei land kan het beste gebeuren in het kader van landinrichting. Als voorbeeld noemde Kramer het plan Tureluur: de herinrich ting van de zuidkust van Schou wen (Prunje) en Tholen (Scha- kerloopolder). Daar zijn water rijke gebieden ontstaat. Voor heel Zeeland moeten de waterschappen de gewenste grondwaterstand en het opper vlaktewaterpeil uitwerken. Dat leidt tot aanpassing van het peil beheer. In de praktijk blijken de oppervlaktewaterpeilen vaak fors af te wijken van het in het huidige peilbesluit vastgestelde niveau. De provincie wil een koppeling leggen tussen peilgebieden en het waterlopenstelsel. Een en an der wordt neergelegd in de Ver ordening Waterhuishouding Zee woensdag 29 juni 2005 land. Aanpassing van grondwa terstanden is ook van belang om verdroging van met name na tuurgebieden tegen te gaan. Uit gangspunt is dat nog niet ver droogde natuurgebieden niet mogen verdrogen. In 2010 moet 40 procent en in 2015 moet 80 procent van de tien jaar geleden verdroogde natuur volledig her steld zijn. Nieuwe natuurgebieden dienen niet-verdroogd opgeleverd te worden. VROUWENPOLDER - Een zeventigjarige fietsster uit Ka- pelle is gistermiddag even na half twaalf gewond geraakt bij een aanrijding met een andere fietser op de kruising Polredijk-Noorddijk in Vrouwenpolder. De andere fiet ser, van wie geen gegevens bekend zijn, verleende op de kruising geen voorrang aan aan de fietsster uit Kapelle. De vrouw kwam ten val en raakte gewond aan haar buik. Ze is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De onbekende fietser was nog even op de plaats van de aanrijding gestopt, maar is daarna, zonder zijn of haar identiteit bekend te maken, doorgereden. >rFrank Balkenende ES - Als Goes op het haven- ustrieterrein een moderne terstad wil maken, moet daar i en groen, jong en oud, arm rijk kunnen wonen. Dat gt een divers aanbod van hui- i, variërend van watervilla's, gezinswoningen tot apparte- nten, zowel koop als huur. irzieningen als winkels en ho- a horen er ook bij. twas gisteravond in theater Mythe één van de conclusies i een discussieavond over de nsformatie van het havenge- d tot een wijk met 1500 tot 10 woningen. Uitgedaagd ir landschapsarchitect riaan Geuze van het Rotter- nse bureau West 8, dat door gemeente is ingehuurd om nnen te maken, kon de (half- ulde) zaal debatteren over aantal stellingen. Geuze wil nelijk van Goesenaren weten t voor wijk zij graag willen i verrijzen in het havenge- d. iel openbare ruimtes 1 moet in elk geval een open, endige wijk worden, waarin lagen van de bevolking een k kunnen vinden en die veel inbare ruimte kent, bleek uit reacties. Geen in zichzelf ge- rde wijk als het Goese Meer, ir Geuze getypeerd als een rt Florida dat ver afstaat van type Nederlandse water- d. keiaar D. aarijs: „Er zijn wo gen nodig voor senioren en STKAPELLE - Het Zeeuws logisch Museum in Oostka- le houdt samen met Staats beheer op woensdagavond juli van 22.30 tot 24.00 uur wandeling in natuurgebied Manteling. nen met de boswachter kan net een nachtkijker en batde- ior gespeurd worden naar htdieren, zoals uilen en vleer- izen. Reserveren is noodzake en kan bij het Zeeuws Biolo- :h Museum. (Advertentie) (OZIJNEN- ZONWERING WWW. AAZET .1 Kapelle -Tel. 0113-3 lezorgklachten: 800-0231231 p maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur iedactie valcheren luitenruststraat 18 'ostbus 8070 330 EB middelburg 'el: 0118-493000 ax: 0118-493009 I-mail: redwalch@pzc.nl flaunts Sep (chef) ladia Berkelder idith Ramakers fliriam van den Broek ielma Osman Vendy van den Hurk [oen de Vries (sport) ïentrale redactie itationspark 28 'ostbus 31 K60 AA goes iel: (0113)315500 :ax: (0113)315669 [•mail: redactie@pzc.nl nternet 'Ww. pzc.nl tfnail: web@pzc.nl jongere alleenstaanden. Die kun nen nu nauwelijks een huis vin den in Goes. We hebben kleine, betaalbare woningen nodig, maar ook gezinswoningen." Directeur M. Sas van de Regio nale Woningbouwvereniging Sa menwerking (RWS) ziet in het havengebied ook mogelijkheden voor deze doelgroepen. ,,Je moet dan wel rekening houden met de druk van de markt. We pra ten over een voor Goes nieuw concept en dat kan leiden tot een forse doorstroming binnen de stad. Geleidelijk ontwikke len is dus van belang, anders krijgen andere wijken daar last van." De meeste Goesenaren in de zaal vonden het plan spannend. Geuze wil een waterstad maken met (deels) moderne, spraakma kende architectuur daarbij eventueel gebruikmakend van historische resten van fortifica ties zoals de westschans, die deels over sportveld Het Schen- ge loopt. De provincie steunt een onder zoek naar de mogelijkheden om die erfenissen te integreren in de planopzet. De discussie verzandde op een gegeven moment in een debat over de verkeersafwikkeling. De files die de Ringbrug veroor zaakt, de bereikbaarheid van het centrum en de roep in Wilhelminadorp om een rand weg. Geuze had een simpele oplos sing: „Leg de boten buiten de Ringbrug, er is plaats genoeg in de insteekhavens." De vraag is of het gemeentebestuur reke ning houdt met de ideeën voor het havengebied, waarvan de fasegewijze ontwikkeling zeker vijftien jaar duurt, als het op de korte termijn beslissingen neemt over verkeersknelpunten. Volgens één van de bezoekers zou dat wel moeten, liet hij na afloop weten. ivvcrviruj LET.Nfc' 3-33jp33 Albert de Wilde bij de Buckfastbijen in Imkerij Poppendamme. door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Imker Albert de Wil de uit Koudekerke heeft de rekensom snel gemaakt. Er zitten ongeveer dui zend bijen in een ons en het jongste volk bij Imkerij Poppendamme in Grijpskerke weegt zestig ons. Dat is dus naar schatting zestigduizend gekweek te bijen. Een cadeautje van De Wilde aan de imkerij. „Ik wilde Poppendam me gewoon plezieren met een groot volk. Het andere was door vogels opge geten." In de tuin van familie De Wilde in Kou dekerke zoemt en krioelt het van de bij en. Piepkleine maskerbijen, maar ook de solitaire wolbij, die op de Stachys grandiflora foerageert en de lathyrus bij, die op siererwten afkomt. „De lathy rusbij staat op de rode lijst van be schermde insectensoorten. Maar op Wal cheren komt hij vreemd genoeg erg veel voor." De 'insectenman' zoekt enkele masker bijen van amper één centimeter; alleen een geoefend oog kan die zien. De man netjes maskerbijen dragen een soort masker. „Deze bijen verzamelen het stuifmeel niet aan de haren of de poten of de buik, zoals de meeste bijensoorten dat doen, maar in een krop", zegt De Wilde. Bij alles wat er in zijn tuin beweegt, hoort een verhaal. De wolbij bijvoor beeld verdedigt zijn territorium en ge bruikt de doorns op zijn achterlijf om indringers te verjagen. „Als je een keer een achtervolging van de wolbij hebt ge zien, dan krijg je er oog voor." Het draait vandaag om zijn kennis van bijen, maar eigenlijk zou De Wilde over alle beesten die rond zijn erf huizen, wil len spreken. Over de keizerlibellen bij voorbeeld die de kikkerpoel hebben ont dekt, de lieveheersbeestjes met onge veer tien stippen, die niet zoals vaak wordt gedacht de leeftijd van het beest je aangeven. „Dat zijn fabeltjes, het is gewoon een ander soort." Maar ook over de kruisspinnen die in staat zijn om bijen op te eten. „We zullen dan maar bij de bijen blijven", zegt hij. Die bijen houdt hij achter in zijn tuin in rechthoekige kasten. Er zijn zachtaardi ge en lastige bijen, intelligente en min der slimme. Larfjes De imker neemt de bezoeker mee naar de raat waarin een van de rustige volk jes werkt en leeft. Hij wordt wel gesto ken door een bij, maar reageert er achte loos op. De bijen blijven in het alge meen rustig en vliegen niet telkens weer van de raat als hij controleert of het volkje zwermlustig is. „Als ik eitjes maar zeker larfjes, zie in een dop - dat zijn de cellen die naar be neden wijzen - dan ben ik niet blij. Dan zijn ze zwermlustig. Die doppen moet ik verwijderen om mijn koningin te be houden. Larven in een dop zijn het te- foto Lex de Meester ken van stemmingsomslag in een volk. Een signaal dat ze uit willen vliegen." En hij is zijn koningin, oftewel zijn moer, niet graag kwijt. Niet zozeer om dat die zo'n zestig euro kost, maar meer omdat deze Deense koningin aan het hoofd staat van een rustig bijenvolkje. „Ik heb ook volkjes met een tempera mentvoller karakter in een paar korven hiernaast. Als ze te agressief worden, dan knijp ik de koningin dood en zoek ik een nieuwe koningin." Een van zijn favoriete bijenrassen is de Buckfast. De zwerm F1 Buckfast, dat is de eerste nakomeling van een raszuive re Buckfast, is in het bezoekerscentrum van Poppendamme te zien. „De Buck- fast-bijen hebben meestal een zachtaar dig karakter. Als je in de buurt komt, blijven ze doorwerken." De Buckfastbij is door een Duitse mon nik, broeder Adam, gekweekt in het klooster waar hij werkte, in Buckfast Abbey. „Een fragiel mannetje dat in middels is overleden. Hij heeft zijn Buckfastbijen met bijen uit heel Euro pa en Noord-Afrika, met verschillende lijnen, gekruist." door Maurits Sep DOMBURG - Het strand van Domburg is vrijdag langer afge sloten geweest voor het oprui men van granaten dan achteraf bezien nodig was geweest. Dat is de conclusie die de betrokken instanties gisteren in een evalua tie hebben getrokken. Bij het Badpaviljoen werd een kist gevonden met 75 Engelse handscherfgranaten, 35 Engelse fosforgranaten en zo'n driedui zend geweerpatronen. De Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) moest eraan te pas komen om de munitie op te ruimen. De fosfor granaten werden op het strand tot ontploffing gebracht. Dat gebeurde vrijdagavond na acht uur. Het strand werd rond kwart voor tien vrijgegeven. Het was toen ruim zeven uur verbo den terrein geweest. Tijdens een evaluatie, die vol gens de politie altijd plaatsvindt na een vondst en een ruiming van explosieven, is vastgesteld dat het strand langer dicht is ge weest dan strikt noodzakelijk. „We hadden het later kunnen af sluiten of eerder kunnen open stellen". verklaart J. van Mou- rick van de Politie Zeeland. Toen de kist met explosieven was gevonden, heeft de EOD de omgeving van het Badpaviljoen afgezocht om te zien of er nog meer granaten en patronen lig gen. Intussen was het strand dicht. Het zoeken vergde steeds wat meer tijd, zodat de grana ten uiteindelijk pas 's avonds konden worden geruimd. Kwartiertje Van Mourick: „Voor het zoeken werd een kwartiertje gevraagd, toen nog een kwartiertje en la ter weer een kwartiertje. Uitein delijk bleek dat het hoog water werd en dat de granaten niet meer 's middags op het strand tot ontploffing gebracht konden worden. Achteraf bezien had den we beter kunnen inschatten hoe lang we nodig zouden heb ben en wanneer we de granaten konden laten ploffen. We moe ten de communicatie beter rege len de volgende keer." Nauwelijks overlast Ondanks deze conclusie is van overlast nauwelijks sprake ge weest. Doordat het strand was afgesloten, konden badgasten enkele uren niet meer bij hun strandhokjes. Maar problemen heeft dat volgens Van Mourick niet opgeleverd. „Mensen kon den uiteindelijk onder begelei ding het strand op om hun spul len op te ruimen. Ze vonden het vooral interessant wat er gebeur de." Dat merkten ook D. Wisse en G. Bal van de Stichting Strand- exploitatie Walcheren, die het strand van Domburg beheert. De afsluiting van het strand duurde dan wel wat lang, be aamt Bal, en het is niet prettig (Advertentie) Geluk dqeiv! DE HZ BIEDT EEN PURE STUDIE ELEKTROTECHNIEK WAARIN Jl JE KUNT SPECIALISEREN TOT COMMERCIEEL INGENIEUR OF... www.hz.nl tel.: 0118 - 489 229 BURGH-HAAMSTEDE - De Engelandtocht met een zelf gebouwd amfibievoertuig van Neeltje Jans naar het En gelse Burgh gaat voorlopig niet door Bij een laatste proef vaart voor de Schouwse kust is het bouwsel van de Burgh- se bakker Harry Sonnemans overspoeld door een paar fik se golven, waardoor de complete elektrische installatie moet worden vervangen. De windkracht vijf onderweg van Ouddorp richting Neeltje Jans zondag was geen enkel probleem, vertelt Sonnemans. Maar bij strandpaviljoen De Branding in Renesse, waar Sonnemans uit het water wilde rijden, om een hoek af te snijden, viel de motor uit. „Op datzelfde moment rolden er twee flinke golven over ons heen en stond de auto vol water." Door het zout was de motor op dat moment met geen mogelijkheid meer aan de praat te krijgen en moest de omgebouwde Kubel 181 met een shovel uit het water worden gesleept. HULST - Het Reynaertcollege, basisschool voor bijzon der onderwijs De Brug en de Praktijkschool in Hulst heb ben bij de gemeente Hulst rekeningen ingediend voor schade door vandalisme. De rekening bedraagt in totaal 2127 euro. Bij het Reynaertcollege was vorig jaar 765 eu ro aan glasschade. Een aantal ramen moest worden ver vangen. Ook bij De Praktijkschool sneuvelde een raam omdat er een sneeuwbal tegenaan was gegooid aan het be gin van het jaar. Bij De Brug waren vandalen een paar maanden geleden op het dak geklommen en hadden ze de pijpventilatoren kapot gemaakt. De schade bij De Brug en de Praktijkschool bedroeg 1362 euro. MIDDELBURG -Een 24-jarige vrouw uit Sas van Gent moest gisteren voor de Middelburgse politierechter A. Janssens verschijnen voor diefstal met een gestolen pin pas. De verdachte had de pas in maart dit jaar uit een op vangtehuis in Sas van Gent gestolen. Enkele dagen daar voor had de vrouw de bankpas mogen gebruiken van de eigenares. Zodoende was het een koud kunstje om geld op te nemen. De vrouw gaf toé dat ze 1000 euro had gestolen, maar ze vertelde dat het merendeel kort na de diefstal was kwijtgeraakt. In eerste instantie trok de rechter dat in twijfel, maar de verdachte bleef bij haar bewering. Ze zei dat ze uit geldgebrek had gestolen en dat het een wan hoopsdaad was. Gezien de omstandigheden van de ver dachte wilde de rechter dat wel geloven. De vrouw kwam weg met een voorwaardelijke taakstraf van 32 uur. Daar naast moet ze het gestolen geld aan de gedupeerde terug betalen. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Waar eindigt een bakkerij en begint een broodjes zaak? Over deze vraag buigt de Raad van State zich momenteel op verzoek van de gemeente Rei merswaal. De gemeente is bang dat in panden met een winkelbe stemming horecabedrijven kun nen ontstaan. Het gemeentebestuur van Rei merswaal raakte tegen haar wil verstrikt in een geschil met de Vlissingse ondernemer Ali Has san, die aan de Nieuwstraat 10 in Hansweert een aantal maan den geleden een broodjeszaak begon. Het bestemmingsplan dat in de Nieuwstraat geldt staat toe dat in het pand een winkel wordt gevestigd maar een horecabedrijf is daar niet toegestaan. Bij Hassans initia tief dacht de gemeente aan een bakkerij waar een belegd brood je of een pizza uit de magnetron kon worden gekocht. Volgens handhavingsambtena- ren van de gemeente hield Has san zich echter bezig met horeca want hij verkocht warme maal tijden en zelfs bier, zei een woordvoerder van de gemeente gisteren na de zitting bij de Raad van State in Den Haag. Dat vindt de gemeente in strijd met het bestemmingsplan. Rei merswaal gedoogt voorlopig de activiteiten van Hassan totdat de Raad van State uitspraak heeft gedaan. Als in het pand gehakt wordt ge braden, een ei wordt gebakken, iets wordt gegrilld, gerookt of gefrituurd wat vervolgens tus sen een broodje wordt gestoken en verkocht, dan overschrijdt het de winkelbestemming en maakt de ondernemer zich schul dig aan verboden horeca-activi- teiten, vindt de gemeente. Reimerswaal is niet van plan een nieuw horecabedrijf toe te staan in het oudere deel van de kern Hansweert, waar het wo nen juist versterkt moet wor den. De rechtbank in Middel burg vindt dat de gemeente Has san in verwarring heeft ge bracht toen de man zijn aan vraag voor een broodjeszaak in diende. De gemeente zou heb ben gezegd dat een broodjes zaak mocht. 'Gelet op de taal vaardigheid van verzoeker is het niet uitgesloten dat een com municatiestoornis is opgetre den', stelt de rechtbank. De rechtbank in Middelburg gaf Hassan gelijk. Reimerswaal vocht deze uitspraak gisteren in hoger beroep aan bij de Raad van State. Uitspraak volgt. (Advertentie) een strand af te moeten slutien voor het publiek. Maar hij is te vreden over de samenwerking met de EOD, de politie en de brandweer. „En", blikt Wisse te rug, „iedereen vond het wel spannend." Hogeschool frW Zeeland 5tl Kijk elders in deze krant om deel te nemen aan dit sportspel! het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15