lagere jaren wachten Veere Gunstige wind voorkwam erger er.":: 2 vergrotingen Fietsen in de beugels Ook 'stille' huurders krijgen geld terug SMHMTPHOTO zuinigingen volgens wethouder onontkoombaar Politie zoekt getuigen beroving Illegale lozingen gaan door Positief besluit jop Colijnsplaat Diefstal op het strand zeeuwse almanak Niet slecht tomobiliste ikt controle r auto kwijt iendementen moties in )rj aarsnota C) AutoTrack.nl tie: 0113-315649 pzc.nl tredactie® pzc.nl us 31, 4460 AA Goes fntie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; K-Vlaanderen: 0114-372770; iaal: 020-4562500. hsdag 29 juni 2005 editie Walcheren MIDDELBURG - De politie in Middelburg zoekt getui gen van een beroving van een 77-jarige vrouw uit Middel burg. Zij werd maandag in de Adriaen Obrystraat van haar handtas beroofd. Daarbij kwam ze ten val. Voorbij gangers troffen de vrouw aan. Zij werd met verwondin gen aan haar knie, arm en schouder naar het ziekenhuis gebracht. Mensen die iets van de beroving hebben gezien, kunnen zich melden bij de politie op het bureau Achter de Houttuinen in Middelburg. Ze kunnen ook bellen met telefoonnummer 0900-8844. RILLAND - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden blijft ille gale lozingen constateren in het kassengebied in de Bath- polder bij Rilland. De bewoners beginnen het ondertus sen zat te worden. „Het is aan de orde van de dag", zegt L. Braam. „Al die troep gaat wel de Oosterschelde in, een beschermd natuurgebied nota bene." Braam zegt elke keer aangifte te doen bij het waterschap als hij troep in de sloot ziet liggen. Het schap komt dan over het alge meen ook vrij snel kijken. „Het is absoluut waar dat er nog steeds illegale lozingen plaatsvinden", zegt woord voerster D. Steijn. „Maar wij kunnen niet veel meer doen dan constateren dat het gebeurt." De zaak is overgedragen aan het Openbaar Ministerie in Middelburg. COLIJNSPLAAT - Wethouder C. Schippers (WD) is de belofte nagekomen die hij vorige week voor een groep jon geren in Colijnsplaat deed. Het dagelijks bestuur van Noord-Beveland heeft gisteren besloten zo snel mogelijk een container als jongerenontmoetingsplek (jop) in Co lijnsplaat te plaatsen. Er moet, aldus Schippers, nog wel een prijsvergelijking worden gemaakt. De keuze is tussen het opknappen van een bestaande container die in Wissen- kerke staat, of de aanschaf van een nieuwe. Volgende week wil Schippers een besluit nemen over de locatie van de Colijnsplaatse jop, aan de Oude Haven of bij het ge maal. Wellicht wordt daar morgen echter al een beslis sing over genomen, als de Noord-Bevelandse gemeente raad vergadert. Schippers gaat ervanuit dat de container er binnen twee maanden kan staan. DOMBURG - Op het strand bij Domburg is gisteren tus sen 14.00 en 15.00 uur de portemonnee uit de tas van een badgast gestolen. De portemonnee, met daarin persoonlij ke papieren en enkele tientallen euro's, werd in een onbe waakt ogenblik weggenomen. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Niet alleen de Walchenaren die naar de Haag se huurcommissie stapten, maar ook de huurders die zich stilhiel den krijgen servicekosten terug van verhuurder Grouwels-Dael- mans. Die legt zich neer bij de uitspraak, zij het met tegenzin. De Maastrichtse vastgoedmaat schappij stuurde haar Walcher- se huurders vanaf november 2003 jaarlijks een afrekening voor servicekosten a 88 euro. Dat had zij niet mogen doen, oordeelde de huurcommissie in Den Haag. Het had moeten blij ven bij 6,30 euro per jaar, alleen voor de glasverzekering. De com missieleden stelden dat de gedu peerde huurders hun geld terug moeten krijgen. Daar zorgt Grouwels-Daelmans voor, belooft woordvoerster H. Smeets. „We gaan niet in hoger beroep, omdat we dat zonde van de tijd en de energie vinden. Maar we zijn het er niet mee eens. Ons huurcontract is niet eenzijdig gewijzigd. Dat de vori ge eigenaar van de woningen er voor koos bepaalde kosten niet in rekening te brengen, was zijn keuze. Niet de onze. Wij deden dat wel." Grouwels-Daelmans wil al haar huurders 'gelijk behandelen' en betaalt daarom ook de huurders terug die zich niet aansloten bij de bezwaarmakers. „Ze hoeven niet speciaal te procederen." Voortaan houdt de verhuurder het bij de glasverzekering en zal zelf opdraaien voor de kosten van het storingscontract en het onderhoud aan de cv-ketel. Het gaat zeker om 107 klagers. Vermoedelijk hebben zich daar bij nog tientallen huurders aan gesloten. (Advertentie) Drie kwartier in de branden de zon staan wachten om de forse hand van een scheidend Vlissingse huisarts te schud den. Honderden van zijn patiënten trotseerden de tropische om standigheden, veelal met fraai ingepakte proeven van 'zijn eigen medicijn' onder de arm als bedankje voor bewe zen diensten. Terwijl terraspersoneel bla den vol verfrissingen aan droeg om de lange rij wach tenden op de been te houden, werden de ruim dertig prak tijkjaren van de arts lustig becommentarïèerd. „Hij kan het toch niet zo slecht gedaan hebben," con cludeerde een oudere Vlissin- ger minzaam, de drukte rond het receptiehuis overziend. „Hij heeft veel te veel patiën ten overgehouden!" Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht van tenminste 20 afdrukken nu GRATIS ]wge 15 x 21 cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's. laurits Sep lURG - De gemeente moet zich voorbereiden vige bezuinigingen. Geld euwe plannen te betalen, ELBURG - Een negentien- Vlissingse automobiliste gisterochtend omstreeks mr op de Loskade tijdens rkeren de controle over oertuig verloren. akte eerst een 46-jarige louburgse fietser die over jkade in de richting van Iieuwepoortstraat reed. 3 botste de vrouw tegen parkeerd staande perso- o. Tenslotte reed zij recht- et trottoir op en kwam tot ld tegen een gevel. Alle igen raakten beschadigd ïuur van het appartemen- iplex raakte ontzet. De bleef ongedeerd. (Advertentie) I Accountants- en I Adviesgroep Rijkse I rtrer m zakelijke dienstverlening i p vrijdag 1 juli a.s. ons kantoor te Goes egens verhuizing, verzorgd door jel Mondial Movers, GESLOTEN IlNGEN - De Vlissingse nteraad moet morgen in jur tijd over meer dan bezuinigingsvoorstellen beslissing riemen. Dan pm 18.30 uur de uitgestel- ladering van de behande- kn de voorjaarsnota her- ;ingse gemeenteraad wil lege aangeven hoe het de le jaren circa 3,6 miljoen bezuinigen. Om niet in te komen zijn enkele illen van fracties gebun- 14 iresidium (dat is een ver- ig waarin fractievoorzit- lerling afspraken maken icedures) is bovendien af- :en dat alle amendemen- ,de Vlissingse raad inmid- feeft ingediend, gewijzigd ji in moties. Dit voorstel morgen eerst in stemming nt. en amendementen zijn Jen om het beleid van het Ivan B en W bij te sturen. |tie strekt minder ver dan lendement. Het college ?n amendement uitvoe- rijl een motie richtingge- Het college mag een mo st zich neerleggen, ook ïeerderheid van de raad fe aanneemt. door Maurits Sep RITTHEM - Gelukkig staat de wind goed, verzucht Jan Geertse. „Anders was het hele zootje eraan gegaan." Nu zijn zijn vijftien kippen en twee struisvogels veilig voor de brand. „Ik was echt bang dat het vuur zou overslaan." Geertse had gisteren aan het begin van de avond net zijn schaap gemolken om kaas te maken. Tussendoor ging hij even binnen een hapje eten. Terug buiten ont dekte hij dat de mestvaalt in brand stond. En die ligt tegen een schuur. Het golfplaten dak, zegt Geertse, bevat as best. De brandweer uit Oost-Souburg is snel aanwezig. Als die arriveert en de rook wolken bij de schuur ziet, worden met een collega's opgeroepen. Ook die zijn er rap; de brandweer heeft toevallig de laat ste gezamenlijke oefenavond voor de zo mervakantie, dus alle posten zijn be mand. De hulp van extra brandweerwagens is nodig, want de boerderij van Geertse ligt aan de Scheeweg even buiten Ritthem. De dichtstbijzijnde brandweerkraan staat op vierhonderd meter van het bedrijf. Een mobiele pomp bij een water gang zorgt voor voldoende bluswater, legt brandweercommandant Ruud Maljaars van de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg uit. „De mestvaalt heeft vlam gevat", ver klaart Maljaars. Hoe, dat is nog onduide lijk. „Maar de mest ligt hoog opgetast. Misschien is er door de warmte broei ont staan." Geertse denkt echter dat het vuur niet in de mestvaalt is ontstaan, maar in een stapel takken die iets verder op lag. En dat het vuur daarvandaan is overgeslagen naar de mesthoop. Maar hoe die takken dan vlam hebben gevat? „Dat weet ik ook niet." Shovel De brandweer spuit de zwaar rokende mest kletsnat. Een shovel trekt de mest hoop uit elkaar. Die shovel is door Geert se zelf opgetrommeld, zegt Maljaars, en hij is er erg blij mee. Het maakt het blus sen een stuk gemakkelijker. „Die is van mijn zoon en die woont hiernaast", ver klaart Geertse. Hij wijst naar een grote, groene schuur. „Die had trouwens twee jaar geleden brand", vertelt hij. „De schuur is toen afgebrand. Dat kwam door een slijptol. Toen vloog het stro in brand." De schade op zijn eigen bedrijf blijft beperkt tot de mestvaalt en de bui tenkant van de schuur. Vroeger was dat de koeienschuur. De regionaal officier ge vaarlijke stoffen komt kijken, omdat er asbest in het golfplaten dak zit. Maar as best is er niet vrijgekomen, zegt Mal jaars. Advertentie De allergrootste autosite van Nederland Met water uit een naburige watergang werd het vuur geblust bij de boerderij van Geertse aan de Schee- weg, even buiten Ritthem. Het vuur ontstond in een mestvaalt. foto Dirk-Jan Gjeltema is er de komende jaren bijna niet. „Pijnlijke beleidskeuzes en ombuigingen zullen nood zakelijk zijn", voorspelt wethou der W. van Tatenhove (financi ën). Het college van B en W gaat in de voorjaarsnota uitgebreid in op de financiële vooruitzichten voor 2006 tot en met 2009. En die zijn allerminst rooskleurig. Hoe ernstig het wordt, valt moei lijk te voorspellen. Het Rijk is van plan het gebruikersdeel van de onroerend zaakbelasting (ozb) af te.schaffen. Dat levert huishoudens in de gemeente Veere gezamenlijk 1,7 miljoen euro op. Dat geld houden ze dus in hun portemonnees. Maar de gemeente loopt daar door heel veel geld mis. Om dat een beetje te compenseren, over weegt het dagelijks gemeentebe stuur het eigenaarsdeel van de ozb te verhogen. Dat levert de gemeente 300.000 euro op; geld dat de huishoudens moeten beta len. Die gaan er met z'n allen per saldo dan nog steeds 1,4 mil joen euro op vooruit. Financieel is de lastenverlich ting die het Rijk heeft beloofd voor de Veerenaren dus wel inte ressant, maar die heeft ook een keerzijde: omdat de gemeente daardoor flink moet bezuinigen, zal het voorzieningenniveau ver slechteren, waarschuwt Van Ta tenhove. Of het gebruikersdeel van de ozb wordt afgeschaft, blijkt pas in september bij de Miljoenennota. Maar zelfs als het Rijk ervan afziet, moet Veere rekening houden met som bere tijden. Van Tatenhove: „Dan zullen de problemen de eerste jaren nog beheersbaar zijn, maar dan wordt het in 2009 alsnog erg zwaar, omdat dan een uitkering van het Rijk voor rioleringswerk vervalt. Dat scheelt de gemeente een half mil joen euro per jaar." Tekort Afhankelijk van de plannen van het Rijk met de ozb houdt Veere in 2006 iets meer dan een ton over, of komt het bijna vier ton te kort. In 2007 ontstaat hoe dan ook een tekort. Dat loopt op tot acht ton - en mogelijk 1,4 mil joen - in 2009. Omdat nog zo onzeker is wat er precies gaat gebeuren, heeft het college nog geen concreet voor stel gedaan aan de gemeente raad. Wel bevat de voorjaars nota suggesties, zoals verhoging van de ozb en het uitstellen of schrappen van investeringen. En als er geen geld is voor inves teringen, kan de gemeente mis schien ook wel toe met minder ambtenaren, suggereert Van Ta tenhove. „Als er nauwelijks ruimte is voor nieuw beleid, moet je je afvragen of je de ge meentelijke organisatie in deze omvang moet behouden." Het college wil de discussie met de raad, die volgende week don derdagavond zal plaatsvinden, open aangaan, zegt Van Taten hove. „We nodigen de raad uit ideeën te geven." Besluiten over hoe de financiële problemen moeten worden aan gepakt, worden bemoeilijkt door de gemeenteraadsverkiezin gen die volgend jaar plaatsvin den. Van Tatenhove vindt het niet verstandig dat het zittende gemeentebestuur 'over het graf heen regeert'. Een alternatief kan daarom zijn investeringen die voor 2005 en 2006 stonden gepland, uit te stellen tot 2007, 2008 en 2009. Als tegelijkertijd geen grote nieuwe uitgaven wor den voorbereid, geeft dat een klein beetje lucht aan het vol gende gemeentebestuur door Maurits Sep MIDDELBURG - Ze hangen te gen gevels, staan vervelend in de weg voor voetgangers of lig gen midden op straat als het te hard waait. De gemeente Mid delburg is blij dat veel mensen op de fiets naar het centrum ko men om te winkelen of te wer ken, maar niet met de manier waarop de tweewielers worden weggezet. Wildparkeren is de gemeente een doom in het oog. Lastig voor winkelend publiek en niet mooi om te zien. Daarom wil zij er een einde aan maken. Niet door fikse boetes uit te delen, maar op een fietsvriendelijke wijze. De gemeente plaatst pak weg tweehonderd extra fietsbeu- gels. Die moeten voorkomen dat mensen hun tweewieler zomaar ergens neerzetten. De beugels komen op drukke plekken in de binnenstad en op plaatsen waar het winkelend publiek het cen trum binnenkomt, zoals de Dam, de Segeerstraat en de Lan ge Geere. Tegen elke beugel kun nen twee fietsen worden gepar keerd. Op Plein 1940 is vorig jaar een proef gehouden met extra fiet senstallingen. Die liep uitste kend, volgens R. Kosters van de gemeente. Dit jaar wordt de proef voortgezet en uitgebreid met nog eens zestig fietsparkeer plaatsen. Als opnieuw veel gebruik wordt gemaakt van de tijdelijke stallin gen - die op parkeerplaatsen voor auto's staan -, is dat mis schien wel reden om op het plein een permanente fietsen- Ook op de Lange Geere komen beugels te staan, het Middelburgse wapen tegen het wildparkeren van fietsen. foto Ruben Oreel stalling te maken, zegt Kosters, de kermis in Middelburg staat, tabele stallingen te maken, al- pig niet uit. Wel foldertjes om Dan moet wel een oplossing wor- Die maakt ook gebruik van dus Kosters. fietsers te verwijzen naar de stal den bedacht voor de periode dat Plein 1940. Een optie is demon- Boetes deelt de gemeente voorlo- lingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13