Hartslagmeter nuttig voor ieder PZC Vlissingse kliniek behandelt bijzondere gebitsklachten Geen beter alternatief voor de bril Wanneer is bezoek aan arts onnodig? Gepeste kinderen moeten sociale vaardigheden leren Meetapparatuur niet alleen meer voorbehouden aan artsen en topsporters Tractieapparaat tegen polsklach Hersenscan legt neporgasme blo Henna tatoeages gevaarlijk Soja beïnvloedt vruchtbaarheid dinsdag 28 juni 2005 door Ronald Vrugteman Trainen met behulp van een hartslag meter is al lang niet meer voorbe houden aan topssporters. Sterker nog, mannen en vrouwen die voor hun con ditie of om af te vallen willen gaan sporten, kunnen veel baat hebben bij een hartslagmeter. Geen enkele kan een hartinfarct voorkomen, maar een hartslagmeter stelt je wel in staat vei lig en verantwoord te sporten. En om de prijs voor dergelijk techniek hoeft tegenwoordig niemand het meer te la ten. De harlslagmeter werd populair na de geslaagde werelduurrecordpoging van de Italiaanse wielrenner Francesco Mo- ser in 1984 in Mexico. Moser trainde na melijk met zo'n meter en plotseling za gen sporters de waarde er van in, om te kunnen pieken op het juiste moment. De hartslagmeter is inmiddels afge daald naar het niveau van de vrijetijds- sporter. Mede doordat de prijzen ook fors zijn gedaald. Na wat zoeken op in ternet wordt duidelijk dat voor minder dan veertig euro een meter valt aan te schaffen. Je kunt ook gaan voor een top model, waarmee je zo ongeveer alles kunt meten wat er op sportief gebied te meten valt, maar daar tel je dan meer dan driehonderd euro voor neer. Het is onomstreden dat regelmatig gebruik van een hartslagmeter erg handig is voor iedereen die sport. Ook voor dege nen die net beginnen met sporten. Individueel De hartslag is individueel bepaald en afhankelijk van een veelheid aan facto ren, zoals leeftijd, geslacht en getraind heid Het is daarom belangrijk vast te stellen wat de ideale individuele hart slag is. Een hartslagzone is een gebied waarin je het meeste resultaat zult be reiken en waarin je prettig en veilig kan sporten zonder kans op overver moeidheid. De rusthartslag en/of de maximale hartslag moeten eerst wor den gemeten of geschat om de juiste zo ne te kunnen bepalen. De maximale hartslag is het aantal hartslagen per mi nuut waarboven je hart niet kan ko men, ongeacht het niveau van de in spanning. Het is belangrijk om je maxi male hartslag te bepalen alvorens je de optimale trainingshartslag kunt bepa len die je gebruikt tijdens het sporten. Voor schatting van de maximale hart slag wordt een eenvoudige formule ge Voor het sporten op elk niveau is een hartslagmeter een waardevol hulpmiddel. Het apparaat voorkomt dat te intensief wordt getraind, maar geeft ook aan dat er best iets harder kan worden getraind. foto GPD/Polar hanteerd: Maximale hartslag 220 - leeftijd. Dus iemand van 45 heeft vol gens die formule een maximale hart slag van 220 - 45 175. Zoals gezegd be treft het hier een schatting, want an ders zouden alle mensen van 45 jaar een maximale hartslag hebben van 175 en dat is beslist niet zo. Maar de formu le geeft wel redelijk betrouwbare uit komsten voor volwassenen en jongeren die niet meer groeien. Het is wel belang rijk om te beseffen dat de werkelijke waarde ongeveer tien procent kan af wijken van de uitkomst van de formu le. Wie zijn of haar individuele hartslag- zones nauwkeuriger wil weten, kan het beste een zogeheten maximale inspan ningstest doen onder begeleiding van een (sport)arts of inspanningsfysioloog. Tussen de rusthartslag en de maximale hartslag ligt het gebied waarin het hart aan het werk gaat. Hoe groter dit ge bied, hoe groter de hartslagreserve. Ie mands rusthartslag is het aantal slagen per minuut als die persoon volledig ont spannen is. Dit is het beste 's ochtends te meten voor het opstaan. Normaal ge sproken ligt de rusthartslag van een vol wassene tussen de 60 en 80 slagen per minuut, maar voor een topsporter kan dit wel minder dan 30 slagen per mi nuut zijn. Een extreem hoge rusthart slag kan een teken van overtraining of ziekte zijn. Er zijn vier hartslagzones waarin kan worden getraind. De zones worden be rekend door een percentage te nemen van de maximale hartslag. Wie dus niet regelmatig met de vinger aan de pols wil controleren of nog in de juiste zone wordt getraind, moet dus een hartslag meter gebruiken. Met een hartslagme ter is het mogelijk veilig en effectief te trainen in de juiste zone; afhankelijk van doel en conditie. Bijvoorbeeld voor iemand die aan het revalideren is, of begint met sporten, is bewegen op een inspanningsniveau van 50-60 procent van de maximale hart slag heel goed, terwijl voor een atleet die de marathon wil lopen, het weer be ter is om de meeste training te doen op 60-80 procent van de maximale hart slag. Afhankelijk van het doel van de training kan worden gekozen uit een van de vier hartslagzones: Lichte inten siteit (50-60 procent van de maximale hartslag) - dagelijkse activiteiten. Het inspanningsniveau voor wie actiever wil worden. Voor iemand die niet eer der gesport heeft, een aanzienlijk over gewicht heeft of net weer begint na een onderbreking of ziekte, is dit een be langrijk niveau om mee te beginnen. Lichte tot gemiddelde intensiteit (60-70 procent van de maximale hart slag) - verbeteren gezondheid. Voor het verbeteren van de conditie is dit het beste niveau en het wordt ook aanbevo len voor diegenen die hun gewicht op peil willen brengen of houden. De inten siteit is zwaar genoeg om het lichaam te ontwikkelen, maar kan nog steeds goed worden volgehouden. Voorbeel den van activiteiten in deze zone zijn: stevig wandelen, joggen, aerobics en fietsen in een pittig tempo. Gemiddelde intensiteit (70-85 procent van de maximale hartslag) - conditie verbetering. Sporten op dit niveau ont wikkelt het hart, het ademhalingssys teem, de longfunctie en het algemene uithoudingsvermogen. Het zogenoemde aërobe vermogen - de capaciteit van het lichaam om zuurstof naar de spie ren te brengen en afvalstoffen af te voe ren - verbetert in deze zone. Het kan bijvoorbeeld joggen, hardlopen, fiet sen, zwemmen of aerobics zijn, maar in een hoog tempo. Melkzuur Zware intensiteit (85-100 procent van de maximale hartslag) - prestatiegerich te training. Op dit niveau wordt spor ten snel anaëroob, dat wil zeggen dat het bloed dat door het hart gepompt wordt, niet langer voldoende zuurstof naar de spieren kan brengen. Dit ver oorzaakt de vorming van melkzuur in de spieren. Training op deze intensiteit veroorzaakt vermoeide spieren, zware ademhaling en uitputting. Dit niveau is slechts bedoeld voor getrainde spor ters, gedurende korte periodes en hoog uit een of twee keer per week. De zones een tot en met drie zijn de meest gebruikte voor mensen die se rieus wil werken aan conditie en/of ge wicht. Voor mensen die na lange tijd weer willen beginnen met sporten is het altijd aan te raden vooraf een be zoekje te brengen aan huisarts of nog beter sportarts. Voor dat laatste kan men terecht bij een van de Sport Me disch Advies-centra in Nederland (www.sportkeuring.nl). Op internet is veel te vinden over hartslagmeters. GPD MIDDELBURG - Fysiotherapiepraktijk Fysico ai Veersesingel in Middelburg behandelt de polsaando carpaal tunnel syndroom sinds kort met een elek tractieapparaat. Volgens therapeut K. Reinders is I de eerste praktijk in Zeeland die het apparaat ir heeft. „Er zijn er vijftien van in Nederland." Carpaal nel S yndroom is een veel voorkomende aandoening bij druk op de zenuwen in de pols ontstaat die pijn duim, wijsvinger en middelvinger veroorzaakt. Het komt vooral mensen die voor hun werk veel typen, 1 ren, hakken of drukken. Het tractieapparaat is een polsband waarmee de c arm gecontroleerd wordt aangespannen. De patiënt hem een kwartiertje om houden. Door de rek wordei jes in de pols en de band die eroverheen ligt los! wordt de tunnel ruimer. De druk op de zenuwen nee Het tractieapparaat is een uitkomst, vindt Reinders voorkomt spalken of, als dat niet werkt, een operatii In milde gevallen is de patiënt na tien of twaalf beh lingen met het tractieapparaat van de klachten af. GRONINGEN - Orgasmen zijn niet te faken voor de nen. Een hersenscan laat duidelijk zien of een vrou neporgasme heeft of niet. Bij een vrouw die alleen doet alsof ze klaarkomt, zijn er andere hersengedeell tief dan bij vrouwen die een echt orgasme hebbei blijkt uit onderzoek van professor G. Holstege en J. giadis van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG). De verschillen kwamen aan het licht tijdens een c zoek naar de hersenactiviteit van mannen en vrouw dens seks. Voor dit onderzoek werden dertien vrouv elf mannen gevraagd met hun hoofd in een PET-sc te gaan liggen, terwijl hun partner hen seksueel stim de. ANP DEN HAAG - Tijdelijke tatoeages met 'black henna nen zorgen voor ernstige allergische reacties vari van jeuk tot blijvende huidverkleuring en littekei Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) waarschuwt vi tatoeages en adviseert ze te mijden. De VWA deed de waarschuwing uitgaan na klachte: de tatoeages uit België. De inspectiedienst kondigd week al een onderzoek aan naar de schadelijke tato De tijdelijke tatoeages zijn in de vakantieperiode lair. Vooral onder jongeren zijn ze een populair vak souvenir. In zwarte henna zit parafenyleendiamin stof die allergische reacties kan veroorzaken. Het is den om de huid met deze stof te beschilderen. ANP KOPENHAGEN - Mensen die kinderen willen ki kunnen maar beter niet al te veel soja eten. Het bes deel genistein genaamd, zorgt er namelijk voor dat cellen 'opbranden' daardoor onvruchtbaar word niet meer in staat zijn een eicel te bevruchten. Da professor Lyn Fraser van King's College Londen ti ben ontdekt. Zij maakt haar bevindingen deze week bekend op ee ferentie over vruchtbaarheid en voortplanting in de se hoofdstad Kopenhagen. GPD door Paul van Dijk Minister Hoogervorst sug gereert met zijn maatre gelen dat mensen onnodig ge bruik maken van de huisart senzorg. De gezondheidszorg wordt onbetaalbaar. Er moet wat gebeuren, maar onnodig gebruik? In mijn eigen prak tijk zie ik dat mensen juist steeds selectiever omgaan met de zorg. Men komt niet meer op het spreekuur met een dag koorts of met een paar dagen hoesten. Mensen weten dat veel alledaagse klachten en kwalen na een paar dagen vanzelf overgaan. Voortijdig doktersbezoek heeft dan meer schaduwkan ten dan voordelen. In de tijd dat mijn schoonvader huis arts was, 25 jaar geleden, was dat wel anders. Zijn wachtkamer zat dagelijks vol met vaste klanten. Er waren er die standaard twee keer in de week op het spreekuur kwamen. Niet dat ze ziek wa ren, ze kwamen gewoon voor het praatje in de wachtkamer of voor de aai over hun bol van de dokter. In 2005 is het gezelligheids motief om de dokter te bezoe ken niet meer aanwezig. Uit onderzoek van het Nivel (tweede nationale studie) blijkt dat mensen minder on nodig naar de huisarts gaan dan vroeger. Vergeleken met 15 jaar gele den ervaart de gemiddelde Nederlander meer klachten maar gaat daarmee procen tueel minder gauw naar de dokter. Dit geldt voor zowel lichamelijke als psychische aandoeningen. Het 'zelf dokteren' is toegeno men. Mensen kopen steeds va ker een zelfzorgmiddel, waar door een recept van de dok ter niet nodig is. Een andere optie waardoor de huisarts minder wordt geraadpleegd is internet. Via een e-consult kunnen mensen buiten de huisarts om advies vragen over hun klacht of kwaal. Mijns in ziens zal in de toekomst een steeds groter deel van de klachten op deze manier wor den afgehandeld. Volgens de onderzoekers zijn niet alleen de patiënten ver anderd Ook de huisartsen zijn anders gaan communice ren met hun klanten. Ze zijn minder gericht op emoties en werken meer taakgericht. Er is minder tijd voor een praat je. De tijd wordt besteed aan medisch technische aspecten. Deze nieuwe zakelijkheid van de huisarts is ongetwij feld het gevolg van de vele veranderingen in de huisart senwereld. Zelf merk ik ook dat de komst van huisartsen posten, de intrede van de computer en het protocolma- tig werken mijn vak afstande lijker en zakelijker heeft ge maakt. Daar staat tegenover dat ik me soms net een psychiater of dominee voel. Een flink deel van mijn spreekuur wordt in beslag genomen door consulten die gaan over arbeidsconflicten, seksuele problemen, opvoedingsvra- gen, relatievraagstukken en andere levensvragen. Deze tendens om met psychosocia le problemen naar het spreek uur te gaan, klopt niet' met het Nivel-onderzoek. Daarin komt juist naar voren dat het aandeel aan psychische klach ten sinds 1987 is gedaald van 9.6 naar 5.1 procent van het spreekuuraanbod. Mogelijk heeft deze uitzonde ringspositie te maken met het feit dat mijn relatie met pa tiënten al 23 jaar bestaat. Nog een vraagje aan Hooger vorst. Wat is onnodig ge bruik? We hebben in Neder land nooit afgesproken wat wij onnodig huisartsenbe- zoek vinden Is een consult uit ongerustheid onnodig? Is een consult om geïnformeerd te worden over gezondheidsri sico's onnodig? Paul van Dijk is huisarts door Wendy van den Hurk Was je tandenrij niet com pleet, dan moest je vroe ger vaak naar Breda. Net als in het geval van een lipspleet of als je voor een tandartscontrole onder narcose moest. Voortaan kan het ook in Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. Dat heeft sinds kort een kliniek voor tand heelkunde. De artsen uit die kliniek durven het woord succes in de mond te nemen. „Natuurlijk moeten pa tiënten hun weg nog een beetje vinden, maar we hebben de afge lopen tijd steeds meer mensen behandeld", zegt tandarts M. van Hout. Die mensen komen allemaal met bijzondere gebitsklachten. Lip-, kaak- en gehemeltespleten (ofte wel een 'hazelip') bijvoorbeeld. Mensen bij wie het glazuur niet goed is aangelegd, of patiënten met te weinig tanden of kiezen. De kliniek doet ook aan cosmeti sche tandheelkunde, maar meer 'voor erbij'. Van Hout: „Het is een centrum voor bijzondere tandheelkunde. Patiënten kunnen alleen wor den doorverwezen. Zij moesten voorheen naar een specialist in het ziekenhuis van Breda of die arts kwam naar Vlissingen. Wal cheren is altijd dependance ge weest. Toen wij nieuwe kaakchi- rurgen kregen, kwam de uitbrei- Tandartsen M. van Hout (1) en R. Reddingius en assistente M. Scherp. ding in zicht. Zij wilden zich ontplooien maar ook patiënten hadden behoefte aan meer." Open De kliniek is een paar maanden open, maar opent deze week offi cieel. Er werken vier tandartsen en een mondhygiënist. Eentje is afkomstig uit Breda, een ander uit Bergen op Zoom. De andere twee tandartsen, onder wie Van Hout, werken nog parttime in hun eigen praktijk. Collega R. Reddingius neemt in de kliniek de narcosegevallen op zich. „Dat zijn mensen met een enor me angst voor de tandarts. Kin deren of mensen van Arduin die niet snappen waarom hun mond foto Lex de Meester moet openstaan. Daar is narcose nodig. Doorgaans saneer je dan direct de hele mond." Het Antoniusziekenhuis in Oost burg biedt sinds vorig jaar tand heelkundige behandelingen on der narcose aan mensen met een verstandelijke handicap. Ook mensen die erg bang zijn voor de tandarts kunnen er terecht. door Arend van Wijngaarden Oogarts Ying-Khay Nio pro moveerde onlangs aan de Rijksuniversiteit Groningen op een onderzoek naar de verschil len in zicht tussen brildragers, contactlensgebruikers en men sen die een laseroperatie heb ben ondergaan. Geen enkel al ternatief bleek het beter te doen dan de aloude bril, is een van zijn conclusies. En alle fouten in het oog wegpoetsen met ope raties is helemaal niet verstan dig omdat dan de scherptediep te minder wordt. Met de methode van het kijken naar zwarte letters op een wit bord lukt het bijvoorbeeld wel om dat ene bord erg scherp te krijgen. Maar in werkelijkheid kijken mensen niet alleen naar één bord op één afstand. Ze wil len iets wat voor of achter dat bord staat ook scherp kunnen zien. Bovendien kunnen het oog en de hersenen een onnatuurlijk superscherp zicht waarschijn lijk helemaal niet verwerken. Vooral dat laatste, dat het hele maal niet handig is om te probe ren een 'perfect' oog te ontwik kelen, is één van Nio's belang rijkste conclusies in zijn onder zoek. Doordat er in het normale mensenoog allemaal foutjes zit ten, zogenoemde abberaties, wordt de buitenwereld niet als een perfect beeld op het netvlies geprojecteerd. Dat maakt het zicht een beetje minder scherp. Maar het voordeel is dat er niet één brandpunt is maar een bre der gebied waarin het oog op zijn best is: een grotere scherpte diepte. Zoomlens Het is te vergelijken met een zoomlens van een camera. „Als het oog niet steeds hoeft in te zoomen of uit te zoomen maar in een breder gebied vrij scherp ziet, is dat handiger in het dage lijks leven", stelt Nio. Voor zijn onderzoek gebruikte Nio niet het bekende witte scherm met zwarte letters maar een beeldscherm met verschil lende streeppatronen. Door dat patroon te variëren kon hij de contrastgevoeligheid en scherp tediepte bepalen. Nio mat op die manier ruim honderd men sen met van nature goede ogen. Hij testte de methode vervol gens bij groepen van zo'n tien mensen die met verschillende methodes optisch gecorrigeerd waren: contactlenzen, bril, staar operatie, Lasik-laseroperatie en mensen met een geïmplanteerde artisanlens. Wat bleek was dat bij brildragers niet alleen het zicht scherp wordt, maar ook het contrast goed blijft. Bij de mensen met een laseroperatie was het zicht minder scherp en ze gingen minder contrast zien doordat de laser aberraties (fou ten) toevoegde bij het corrigeren van de brilsterkte. GPD Je hebt kinderen die altijd ge pest worden. En kinderen die leeftijdsgenootjes in bescher ming nemen. Volgens professor Kees van Lieshout is er sprake van een patroon dat zich in ver schillende relaties telkens her haalt. door Annemarie Haverkamp Er zijn van die vrouwen die steeds weer op 'foute' man nen vallen. De ene klootzak is nog niet uit beeld, of de volgen de dient zich aan. Familie en vrienden van deze vrouwen snappen er niets van. 'Ze zou in middels toch beter moeten we ten?' Professor Kees van Lieshout van de Nijmeegse Radboud Uni versiteit trekt zijn wenkbrau wen niet meer op bij dergelijke verhalen. Hij weet inmiddels dat mensen volhardend zijn in het kiezen van bepaalde types als vriend of partner. „Mensen hebben dat zelf niet in de gaten. Als het een keer is mis gegaan, zeggen ze: ik kies nu een ander soort vriend." Ontwikkelingspsycholoog Van Lieshout deed onderzoek naar vriendschapsrelaties bij kinde ren. Een van zijn bevindingen is dat jongens en meisjes steeds de zelfde rol op zich nemen als ze met iemand bevriend raken. Zo zijn er de beschermende types, die altijd een vriendschap aan gaan met iemand die gepest wordt. En je hebt de kinderen die gemakkelijk contact leggen, vaak de trekkers in een groep. Er is ook altijd een categorie die zich graag op sleeptouw laat nemen door een ettertje." „Je ziet dat kinderen die een be paalde positie in een groep heb ben, in no-time dezelfde positie in een nieuwe groep hebben als ze bijvoorbeeld naar een heel nieuwe klas gaan", vertelt Van Lieshout. Kinderen die gepest worden, blijven dus onbewust de rol van 'underdog' op zich nemen. Het slachtoffer in een nieuwe groep zetten, is niet voldoende. „Training in sociale vaardighe den is dan een noodzakelijke aanvulling", aldus de onderzoe ker. Het aanpakken van het pro bleem, is wel degelijk van be lang. Het onderzoek van Van Lieshout laat namelijk oc dat kinderen die in meerd laties in de klas de n 'slachtoffer van pesten' h later in het voortgezet i wijs een groot risico lopen treem lage zelfwaarden zelfs depressiviteit. „Vaak wordt gedacht: oc gaat wel weer over. Maar een misvatting." Vooral meisjes lijden er onder als ze slachtoffer v van meerdere structurele rijen. Er is een aantoonbi latie met ernstige emo' problemen op de midd school. „Voor vrouwen is de bel van hechte relaties veel b rijker dan voor mannen. schappen tussen meisje persoonlijker. Vrouwen len veel over zichzelf, wa ze kwetsbaar zijn. Ze v makkelijk slachtoffer van del of gemanipuleer. Kinderen die op de basis meerdere vriendschappei den waarin ze een positi sociale rol speelden, blijl de middelbare school bi presteren. Ze zitten goed vel en vertonen weinig ag gedrag. „Je ziet dat als i van dit soort vriendschap een klas zijn, de klas ma ker te hanteren is", zef Lieshout. Leerkrachten kunnen du hebben bij het verkrijgen zicht in de vriendschapsr tussen de kinderen in hu „We hebben al eens i werkt aan een interveni gramma voor het ZMOK Moeilijk Opvoedbare 1 ren)-onderwijs", aldus ei meegse professor. De zoeksresultaten werden taald naar de praktijk klas. Waar zitten de prob Hoe kan de sfeer verbi Van Lieshout pleit er oo dat er een signaleringss; komt voor kinderen bij w blemen te verwachten zi kans is groot dat kindei op de basisschool gepes den, in het gezin ook slachtofferrol hebben. „Je zou de kinderen vanaf boorte moeten kunnen 1 Via het consultatiebure< voorbeeld. Ouders hoeve er niet voor te schamen hulp krijgen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 6