staat voor cruciale test 169/ Kom langs voor de GRATIS vakantiecheck! DRWPN Business Center Chinees terracottaleger bedreigd Jonge Pakistaanse bindt strijd aan met wrede stamtraditie 1 Kindslaven lenin zonder llusies terug Hulp EU aan Noord-Korea Dieet dikke mensen extra risico Zege voor homo's Jeruzalem China bestraft seksuele intimidatie )VSE stuurt 450 waarnemers naar parlementsverkiezingen lussen: armoe jrootste probleem Kant en Klaar Handsfreepakket Nokia 6021 €10,- De Vakantiecheck bestaat uit: Software updates voor uw toestel Informatie over de KPN voordeelnetwerken Instellen van VoiceMail Informatie over (handsfree) bellen in het buitenland dinsdag 28 juni 2005 MTONOU - Op achtjarige leef- jdwerd Rachelle Akawa door aar tante naar Niger gestuurd n geld te verdienen als huis- wdster. Nu, tien jaar later, is i terug in Benin. Haar jeugd torgoed voorbij en al haar dro- len vervlogen. Ik wilde advocaat worden. Nu en ik zesentwintig en moet nog ren: lezen en schrijven", zegt e. ..Als kindslaaf heb je geen Euze. Je voelt je in de steek ge iten. zit zonder toekomst. Je lijft het je hele leven meedra- K verhaal van Awake is geen sondering in Benin. In het leme West-Afrikaanse staatje «nit kinderarbeid als gevolg in armoede en traditie nog selvuldig voor. Kinderen heb- fn er eigenlijk geen jeugd en e gemiddelde levensverwach- ngis vijftig jaar. Maar de verlo- •-i jeugd van Akawa kan wel- tht nog voor iets goeds zorgen, lokale filmregiseur Christia- Chabi Kao heeft van haar le- ffl namelijk een documentaire siaakt die op de nationale ■zender, scholen en markten irtoond zal worden om mensen fwust te maken van het leed at slavenarbeid veroorzaakt on- kr kinderen. üBenin kan zestig procent van i volwassenen niet lezen of iirijven en gaat maar de helft ia de kinderen naar de basis- kool. Families in de arme, af- -egen dorpjes sturen hun kin ken vaak naar familieleden in grote stad. Zij die minder üof zijn weten drommelsgoed it hun kind als slaaf verkocht in worden, maar hebben wei- igkeus. Het uit huis plaatsen van kin ken zit geworteld in de tradi- f", vertelt Chabi Kao. De kin- worden vaak door familie- «n uit de stad weggehaald, K de belofte dat ze samen met •n eigen kinderen onderwijs tllen genieten. Maar veel van 2e kinderen worden verkocht. fJn armzalig loon verdwijnt ^'htstreeks in de zak van hun vallige familieleden." Chabi üo hoopt dat haar documentai res Enfants Esclaves' (kind- laven) de bevolking duidelijk Hmaken waarom deze praktij- moeten stoppen. „Mijn docu- entaire laat zien hoe schrij- ®d de omstandigheden zijn Eronder deze kinderen moe- 11 leven." RTR door Cwais Toh ISLAMABAD - Toen de jonge Mukhtaran Mai, een eenvoudige boerin uit een klein dorpje in Pa kistan, door een groep werd ver kracht op last van de dorpsraad, was haar leven zo goed als voor bij. Slachtoffers van verkrach ting worden naar Pakistaans ge bruik verbannen uit de samenle ving. Maar de jonge Mai weiger de op te geven. Ze eiste recht vaardigheid en sleepte de da ders van de verkrachting voor de rechter. Gisteren was de eerste dag van het proces bij de hoogste rechter van het land. „Ik kon drie din gen doen: zelfmoord plegen, uit huilen bij andere slachtoffers, of in de aanval gaan en de wre de rechtspraak van dorpsraden en de harde gebruiken van onze samenleving aan de kaak stel len", vertelt de 32-jarige Mai. Al drie jaar vecht ze nu, met suc ces, voor gerechtigheid. Giste ren moest ze naar het hoogge rechtshof waar twaalf mannen die haar in 2002 hebben ver kracht, terecht staan. Een lage re rechtbank heeft al een van haar aanvallers achter de tralies gezet; hij kreeg levenslang. Maar vijf andere veroordeelde mannen zijn vrijgelaten bij 'ge brek aan bewijs'. De zaak van Mai kreeg natio naal en internationaal veel aan dacht. De wereld sprak er schan de van. Omdat de regering bang was dat ze het land een slecht imago zou geven, verbood ze haar om naar het buitenland te reizen. Haar paspoort werd inge nomen. Na (internationale) pro testen is de regering op deze maatregel terug gekomen. Maar vooral in eigen land heeft de zaak Mai een grote impact. Men sen kijken nu toch andere aan te gen slachtoffers van verkrach ting, aldus mensenrechtenacti visten. „Ze is een symbool geworden", zegt Farzana Bari, een activist die met Mai heeft samenge werkt. „Dit proces is voor de vrouwenbeweging in Pakistan belangrijk. Het laat het wrede gezicht zien van een samenle ving waarin de vrouw als bezit wordt gezien." Volgens de Paki staanse mensenrechtenorganisa tie werden de afgelopen zeven maanden 151 wouwen het slachtoffer van groepsverkrach ting, en 176 vrouwen zijn ver moord uit eerwraak. Mai werd veroordeeld door een zelfbenoemd stamtribunaal, punchayat genaamd, een gebrui kelijk orgaan op het Pakistaan se platteland. Mai werd gestraft zonder zelf iets verkeerds te heb ben gedaan. Een rivaliserende stam uit de buurt kwam zich bij de punchayat beklagen omdat de jongere broer van Mai een seksuele relatie zou hebben met een meisje uit hun stam. En dat is zeer ongepast. Volgens dorps bewoners zou de jongen slechts een keer lopend naast dit meisje zijn gezien. De punchayat oordeelde dat de zus van de jongen als straf ver kracht mocht worden door le den van de stam. Mai werd ver volgens meegesleept door de mannen, terwijl drommen men sen toekeken. Nadien liep ze al leen terug naar huis, bibberend en in tranen. Aanvankelijk wil den haar ouders geen aangifte doen bij de politie, dat zou de goede naam van de familie al leen maar bezoedelen. Maar om dat Mai voor haar gerechtigheid wilde vechten, gaven ze uiteinde lijk toe. Mai heeft inmiddels een basisschool geopend voor jon gens en meisjes. Ze wil met na me meisjes op het platteland la ten studeren zodat ze een eigen identiteit kunnen ontwikkelen. Ook zet ze zich in voor andere slachtoffers van verkrachting. Veel vrouwen in Pakistan zien haar als een held. GPD/CSM (Advertentie) BRUSSEL - De Europese Commissie schenkt Noord-Ko- rea 10,7 miljoen euro aan medicijnen, medische appara tuur en herstel van ziekenhuizen, aldus Brussel gisteren. Noord-Korea is bijzonder arm. In het land dreigt een nieu we hongersnood, zo waarschuwde het Wereldvoedselpro gramma van de Verenigde Naties eind mei. In de jaren ne gentig stieiwen naar schatting twee miljoen mensen door voedselgebrek. De Verenigde Staten schoten Noord-Korea deze maand te hulp met 50.000 ton voedsel. Noord-Korea is een stalinistisch bestuurd land, dat vrij wel van de buitenwereld is afgesloten. Veel inwoners zijn afhankelijk van buitenlandse hulp. ANP LONDEN - Mensen met overgewicht die op dieet gaan, lo pen een hoger risico om vroeg te sterven dan lotgenoten die dat niet doen. Dit blijkt uit een onderzoek van het In stituut voor Preventieve Geneeskunde in Kopenhagen, meldde de Britse krant The Guardian gisteren. De resulta ten moet overigens nog worden bevestigd door vervolgon derzoek. De onderzoekers volgden 2957 Finnen met overgewicht gedurende 24 jaar. Na analyse van de gegevens bleek dat mensen met overgewicht die binnen zes jaar afvallen, twee keer zoveel kans hebben om in de daaropvolgende achttien jaar te sterven dan dikke mensen die niet afval len. De wetenschappers konden geen duidelijke verklaring vinden voor de uitkomsten van de studie. Het Deense on derzoek bevestigt wel het belang van preventie. ANP TEL AVIV - Een rechtbank in Jeruzalem heeft de burge meester van die stad op de vingers getikt wegens het ver bieden van de jaarlijkse homoparade. Als straf moet burgemeester Uri Lupolianski, een ortho doxe jood, 30.000 shekel (5500 euro) uit eigen zak betalen aan de plaatselijke homo-organisatie, die het festijn orga niseert. Hij moet er eenzelfde bedrag uit de gemeentekas aan toevoegen. De rechter bepaalde dat de burgemeester niet op eigen ge zag en naar eigen smaak mag bepalen tegen welke mani festaties hij een verbod instelt. De politiecommissaris van Jeruzalem had eerder gezegd geen reden te zien de homo parade van donderdag te verbieden. GPD IOSKOU - Bijna de helft van [Russen, 48 procent, vindt ar- locde het grootste probleem a het land. Dit blijkt uit on- fcrzoek van het Russische bu- m Vtsiom. m de ondervraagden noemde i procent corruptie als groot rcbleem, werkloosheid scoorde i procent. Drugsgebruik was nor 21 pocent van de onder- raagden het grootste probleem, laarmee overtrof dit de slechte fzondheidszorg (20 procent), ^organiseerde misdaad (tien meent) en de spanningen in ïijetsjenië (vijf procent). GPD PEKING - Seksuele intimidatie wordt strafbaar in Chi na. Het permanente comité van het Nationale Volkscon gres, zal hier deze week toe besluiten. Onbekend is nog welke straffen op ongewenst seksueel gedrag worden ge zet. De bestaande wet voor de Bescherming van Vrouwen is niet toei-eikend om het probleem het hoofd te bieden, zegt Wu Changzhen, hoogleraar aan de China Universiteit voor Politieke Wetenschappen en Recht. Vrouwen die de afgelopen jaren voor de rechtbank hun wettelijke bescher ming eisten, kregen steeds nul op het rekest. Rechters be sloten dat er of geen zaak was of geen materiele schade. Uit onderzoek blijkt dat zeventig procent van de vrouwen seksueel geïntimideerd wordt op het werk. GPD De toenmalige Amerikaanse president Bill Clinton, zijn dochter Chelsea (r) en vrouw Hillary in 1998 bij het Chinese terracotta-leger, dat door luchtvervuiling wordt be dreigd. foto Paul Richards/AFP door Erwin Tuil PEKING - Wereldberoemd, ouder dan het christendom en nu bedreigd door luchtvervui ling: het Chinese terracottale- ger. De tweeduizend soldaten verbrokkelen door de inwerking van zure deeltjes in de lucht. De levensgrote beelden, die in het museum in provinciehoofd stad Xi'an staan, zijn al zicht baar beschadigd. „Als nu niets gebeurt, dan zijn de krijgers over een eeuw zo geërodeerd dat de collectie geen enkele esthe tische waarde meer heeft", zegt Cao Junji die verbonden is aan de Academie voor Wetenschap pen. Volgens hem zijn er slechts een paar honderd beelden die nog volledig intact zijn. Het terracottaleger werd in maart 1974 ontdekt door een paar boeren in de pi'ovincie Shaanxi. De ontdekking veroor zaakte indertijd veel senstatie in de hele wereld. Elke levens grote soldaat heeft een eigen ge laatsuitdrukking. De beelden werden gemaakt tijdens de Qin-dynastie (221 tot 207 voor Christus) om het graf van de Qin-keizer te beschermen. Cao Junji probeert samen met luchtvervuilingexpert Lee Shun-cheng van de Polytechni sche Universiteit van Hong Kong en een onderzoeksteam een oplossing te vinden om ver dere aantasting van de beelden te voorkomen. In september zul len de eerste metingen worden gedaan in het museum in Xi'an. Maar er is nog maar weinig ken nis over conservering van het terracottaleger. Toen de beelden werden gevonden hadden ze kleur. Nu zijn ze grijs. Het gips dat is gebruikt om losse delen met elkaar te verbinden laat los en door de inwerking van zure lucht verpulvert de opperlaag van de beelden. Niet alleen het terracottaleger wordt bedreigd. De economi sche groei van de afgelopen 25 jaar heeft zoveel vervuiling op geleverd dat de collecties van honderden musea in gevaar is. Ook de Verboden Stad in Pe king raakt beschadigd door luchtvervuiling. Veel musea hebben zelf nauwe lijks benul van de impact, aldus Cao. Beheerders vinden het al heel wat dat ze een dak hebben gezet boven de locatie waar het leger werd uitgegraven. Vermoed wordt dat er nog drie mogelijke vindplaatsen zijn waar nog zo'n achtduizend sol daten kunnen staan. Cao vindt het prima dat deze archeologi sche kunstschatten niet worden opgegraven: „Het probleem van de luchtvervuiling is zo groot dat het maar beter is dat die on der de grond blijven." GPD (Advertentie) wrCarel Goselinq HAAG - 'Een cruciale test ior de verdere ontwikkeling 10 de democratie in Albanië', jkeeft de Organisatie voor vei lheid en samenwerking in Eu- ipa (OVSE) de stembusgang inkomend weekeinde in 'Het nd van de adelaren', zoals de Ibanezen hun natie bestempe- ji, aangeduid. If OVSE is er niet gerust op. [nds de val van het communis- pin 1991 strijden twee par- jen op leven en dood om de acht: de Democratische partij jp) van Sali Berisha en de So fistische pai-tij (SP) met Fa- gNano als leider. De DP had et, na een kort SP-intermezzo, essen 1992 en 1997 voor het zeg- pi, daarna nam de SP het over. lerisha (61) en Nano (52) heb- beiden een communistisch sleden en Berisha was zelfs in |e gelegenheid in het buiten- End te studeren. Berisha heeft machtsbasis bij de familie- iins in het noorden van het ud. Nano in het zuiden. heren kunnen elkaar eigen- ijk niet uitstaan - Berisha liet {ano ooit opsluiten - en dat geft zijn effect op de hele Alba- jse politiek. Polarisatie in pats van samenwerking. De apelste kwesties worden tot zaken van nationaal belang op geblazen. Desondanks heeft premier Nano met zijn SP-regering de afgelo pen jaren het nodige bereikt. De economische groei is gemiddeld zes procent per jaar. De werk loosheid is gedaald van zo'n 40 naar een kleine vijftien procent, al beweren boze tongen dat die gegevens zijn gemanipuleerd. De inflatie ligt op twee procent. Buitenlandse investeerders stro men toe. Berisha en de zijnen weten daar weinig tegenin te brengen. Veel verder dan verwij ten richting de SP dat men cor rupt is en de verkiezingen van 2001 oneerlijk waren, komt men niet. Deze beschuldigingen wor den niet onderbouwd, net zo min als de aantijgingen dat de SP nu probeert met intimidatie en dwang bij ambtenaren de ver kiezingen te winnen. Het is dit soort moddergooien dat kenmer kend is voor de Albanese poli tiek. Daarbij vergeet Berisha zijn eigen verleden. Zijn regeer periode werd gekenmerkt door wetteloosheid, corruptie en machtsmisbruik, feiten waar Na no graag op wijst. In 1997 moest Berisha opstappen na een gewa pende volksopstand veroor zaakt door piramidespelen waar bij talloze Albanezen al hun spaargeld kwijtraakten. En dat terwijl het land ook nog een eco nomische crisis doormaakte. Dat Albanië nog steeds talloze problemen kent, is onbetwist baar. Een communistisch regi me gedurende 47 jaar, gi'oten- deels afgezonderd van de rest van de wereld, heeft zijn sporen nagelaten. De landbouw, goed voor de helft van de nationale productie, is kleinschalig en kampt met een tekort aan machi nes, terwijl twisten over eigen domsrechten vooruitgang belem meren. Er is een tekort aan ener gie, wegen en spoorbanen zijn in zeer slechte conditie. Nationale ziekte Corruptie is een nationale ziek te, net als machtsmisbruik. Ge organiseerde misdaadbenden kunnen vrij ongestoord hun gang gaan. De zwarte economie floreert. Bureaucratie en zwak te kenmerken het overheidsap paraat. In 2001 ging SP-voor- man Nano de verkiezingen in on der het motto 'voor het welzijn' van de bevolking. Onder zijn re gering werd welzijn echter om gezet in 'welvaart'. De SP heeft nu 73 van de 140 Kamerzetels in handen. Met een viertal partijen die het SP-beleid steunen is de eerste minister verzekerd van 88 Kamerzetels. Berisha komt niet verder dan 46. Toch zijn de feite lijke verschillen veel kleiner. De SP haalde vier jaar geleden 42 procent van de stemmen, de DP 37 procent. Het vreemde kiessys teem in Albanië zorgde echter voor het grote verschil in Kamer zetels. Bij de verkiezingen beslis sen de 3,1 miljoen Albanezen maar over 100 van de 140 Ka merzetels. De rest wordt propor tioneel verdeeld over de partijen die in de Kamer komen, waarbij de grootste partij de meeste ze tels krijgt. De OVSE heeft forse kritiek op dit systeem. Proble men heeft men ook met de 'poli tieke' samenstelling van de cen trale kiescommissie, de onduide lijke registratie van kiezers, de duistere financiering van de DP en SP en de eenzijdige me dia-aandacht voor DP en SP. Geen wonder dat de OVSE 450 waarnemers naar Albanië stuurt voor de stembusgang waaraan 57 partijen meedoen. Deze dagen heeft president Alf red Moisiu de leiders van de grootste partijen nog eens bij zich geroepen. Zijn boodschap: 'Laten we de verkiezingen net jes en eerlijk houden. We heb ben baat bij stabiliteit, ook al ge zien onze wens toe te treden tot Navo en EU'. Wijze woorden, die vrij laat zijn uitgesproken. Nano's reactie was kenmer kend: „De plicht van een politi cus is strijden en winnen." GPD Bij het Business Center vliegen de zomerkortingen u om de oren. Wilt u een nieuwe mobiel, meer gemak in de auto, sneller internet of integratie van uw computers, vaste lijnen en mobiel? Kom langs, laat u deskundig adviseren en profiteer van onze Zakelijke Zomer Deals. Het pakket bestaat uit: De Nokia 6021 met originele Nokia carkit professioneel ingebouwd (excl. BTW) Livingstoneweg 11, GOES oio - 457 05 55 VANAVOND LAST MINUTE KORTING!* CIRQUE DU SOLEIL t/m 10 juli in Rotterdam - naast Ahoy' Boek nu! Box Office OIO 410 49 05 0900 0233 u,.»-» cirquedusoleil.com vraag naar de actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5