Vegen peuterleidsters op straat PZC PZC Nog schever dan de toren van Pisa Extra geld voor veiliger weg Boerenhol Van Gelder niet zo somber over economie Ouderenbond is boos op dorpsraad Kloosterzande 13 ïubsidiekorting van gemeente Hulst leidt tot gedwongen ontslagen Schokbreker (oor Poppelaars agenda Werkstraf voor huiselijk geweld Andere beelden bij 's-Landshuis Raadsleden bezoeken bouwproject Groter beroep op vrijwilligers AAZET uw vakman in schoenen dinsdag 28 juni 2005 MrRené van Stee IBNEUZEN - Commissaris an de Koningin W. van Gelder [Optimistischer over de kracht 3D de Zeeuwse economie dan pjnomen van de Rabobank, jat zei hij bij een werkbezoek an het gemeentebestuur van [trneuzen. Jet sombere beeld dat de Rabo- gnk schetste in een onlangs ver- schenen rapport, vindt Van Gel der te kort door de bocht. Weliswaar moeten de land bouw- en de visserijsector vol gens hem meer doen aan ver nieuwing, maar hij roemt tegelij kertijd de innovatieve kracht van de aanwezige industrie. Hij wees ook op de honderden mil joenen euro's die de voorbije ja ren in met name de Zeeuws-Vlaamse industrie zijn geïnvesteerd en op investerin gen die er nog aan zitten te ko men. Bij zijn bezoek aan kunstmestfa- brikant Yara in Sluiskil toonde Van Gelder zich onder de in druk van de prestaties die het bedrijf op het gebied van veilig heid heeft geleverd. „Ook daarom deel ik de zorgen van de Rabobank niet. Als bedrijven vernieuwend bezig willen zijn en bereid zijn te in vesteren, zegt dat heel veel. Bovendien hangt economische ontwikkeling ook af van de vraag in hoeverre bedrijven openstaan voor vernieuwing en kansen willen grijpen. Dat kan in de landbouw en de visserij be ter, maar over het geheel geno men denk ik dat de regio boven gemiddeld scoort", aldus Van Gelder. Yara vormt als grootverwerker van ammoniak een groot risico. Daarom verwerkt het bedrijf steeds meer ammoniak op het ei gen terrein en is het de bedoe ling transporten over water te beperken door meer gebruik te maken van transportleidingen. Verder wordt de doorgaande weg langs de bedrijfsinstalla- ties, aan de oostkant van het ka naal, afgesloten voor doorgaand verkeer. [aorSheila van Doorsselaer |ULST - De reorganisatie bij jtt peuterspeelzaalwerk in de pneente Hulst kost negen peu- irleidsters hun baan. Zij heb- recht op wachtgeld, wat de pmeente ruim 136.000 euro kist. )p basis van het nieuwe subsi- febeleidsplan van Hulst krij- pi niet meer alle peutergroe- (n subsidie. De gedupeerde lichtingen kunnen het hierdoor iet meer bolwerken en moeten toppen. Als gevolg hiervan moe- In drie van de zes stichtingen totaal negen leidsters ont- Uit onderzoek van een ad- itratiekantoor is gebleken het peuterspeelzaalwerk ïtgeldverplichtingen heeft, varieert van vijftien maan- tot ruim dertien jaar en be- een totaalbedrag van ruim i.000 euro. Hulst kan ervoor :en het bedrag in een keer te keren (afkopen) of maan- ijks een gedeelte te storten, it eerste is aanzienlijk goedko- jcren heeft verder als voordeel jat de stichtingen die getroffen Wrden door het nieuwe subsi- feplan niet onnodig lang hoe ra te blijven bestaan. Deson- knks kiest Hulst voor een landelijkse afdracht, omdat noodlijdende gemeente het ig simpelweg niet in een kan uitkeren. ïenteel zijn er in de gemeen- Hulst zes stichtingen voor iterspeelzalen operationeel, in totaal 270 peuters wor- opgevangen. Hulst wil deze invoegen tot één stichting, (RESKENS - Gedeputeerde T. loppelaars kreeg gisteravond Sjdens de bijeenkomst in Bres- iéns over het verkeersveilig- kidsproject Duurzaam Veilig ferkeer een niet alledaags ca- lau overhandigd. Dees uit Cadzand reed een weken geleden een schok- ;er naar de bliksem. De ïuld van een te hoge drempel ide Zuidzandsestraat in Oost- vond hij, dus besloot hij schokbreker als protest aan li gedeputeerde te geven. Als piseumstuk van Duurzaam ledig'. Poppelaars voelde zich iet aangesproken. „Dit is niet een provinciale weg gebeurd, we zullen het signaal ze- doorgeven aan de gemeente Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Rene van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl omdat schaalvergroting volgens de gemeente meer voordelen heeft. De besturen van de stich tingen hebben op hun beurt aan gegeven dat ze het werk niet meer aankunnen. Het ene be stuur dat overblijft, moet meer kennis van zaken hebben en dus professioneler zijn. De voorbe reidingen voor deze fusie verlo pen echter niet soepel. Stichting Scoop heeft eerder een haalbaar heidsrapportage gepresenteerd voor de fusie, maar Hulst wilde zich hieraan niet conformeren. In de rapportage was sprake van een ruimbemenste staf en een jaarlijks kostenplaatje van 450.000 euro. Hulst heeft voor het peuterspeelzaalwerk jaar lijks 228.000 euro beschikbaar. Het voorstel van Scoop viel dus te duur uit en de peuterspeelza len gaven aan niet te weten hoe het nu verder moest. De gemeen te wil het peuterspeelzaalwerk daarom onderbrengen bij de ba sisscholen. De gemeente is nu in overleg met de drie hoofdbesturen van basisscholen in de gemeente Hulst. Afgevaardigden van deze drie schoolbesturen zullen, als de partijen er samen uitkomen, het nieuwe management voor het peuterspeelzaalwerk vor men. De nieuwe bestuursvorm moet per augustus duidelijk zijn. Het bestuur zou dan vanaf januari aan de slag kunnen. Hoe lang het torentje al scheef staat, weet niemand. Maar het heeft zich gestabiliseerd; verder zakken doet-ie niet. door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - Hij staat scheef, en niet zo'n beetje ook. „Vijftien procent", weet Pol van de Vijver, die regelmatig helpt bij het rondleiden van bezoekers door LJzendijke. En daarmee helt het to rentje van de Nederlandse Hervormde kerk in LJzendijke zelfs vijf procent meer over dan de beroemde scheve to ren van Pisa. Het valt niet onmiddellijk te verwach ten dat daar nu ineens massa's toeristen op af komen. Want er zijn een paar be langrijke verschillen. In de eerste plaats staat de toren van Pisa geïsoleerd, is aanzienlijk hoger en zijn scheve status valt daardoor meer op. Bovendien zal het IJzendijkse torentje niet zomaar om vallen, want er zit nog een hele kerk on der. De kerk werd in 1612 gebouwd door Si mon Stevin. Amper een halve eeuw la ter werd hij alweer verbouwd en de zes hoekige toren werd achthoekig. Daarin ligt waarschijnlijk de oorzaak dat hij op den duur scheef ging staan. „Moge lijk heeft hij toen een knik gehad. En misschien heeft hij later in de Tweede Wereldoorlog nog een klap gekregen. Maar vroeger werd daar weinig aan dacht aan geschonken. Alles stond im mers een beetje scheef. Hoe lang dat bij het torentje zo is, is niet precies te zeg gen. Het heeft zich in ieder geval gesta biliseerd", vertelt Cees Bakker. Uitkijkpost Bakker pleegt regelmatig onderhoud aan de kerk, namens de Stichting Be houd Nederlands Hervormde Kerk LJ zendijke. De toren zelf en het carillon dat er sinds 1962 in hangt, worden trou wens onderhouden door de gemeente Sluis. Dat geldt van oudsher voor alle torens in het gebied, omdat die konden dienen als uitkijkpost. Dat het torentje uit het lood staat, valt toeristen op. „Je ziet dat ze ernaar staan te wijzen. Het is zo een leuke, extra attractie geworden", zegt Van de Vijver. Het torentje helt over naar het westen. Sta je er aan de oostkant pal voor, dan lijkt er niets aan de hand. Maar enkele tientallen meters naar het noorden, kun je al zien dat het torentje een knik maakt ten opzichte van het dak van de kerk. Vanuit de wat verderop gelegen Noordstraat is eveneens goed te zien dat hij scheef staat. En nog beter zie je het vanuit de polder ten noorden van IJ- zendijke. De kerk, inmiddels bijna vier eeuwen oud is de eerste die in Zeeland werd ge bouwd voor de protestantse eredienst. Hij wordt vanwege zijn geschiedenis on herroepelijk vermeld in geschiedenis boekjes, toeristische brochures of op websites. Maar dat de toren zo scheef foto Wim Kooyman staat, staat nergens. Bij het VW Zeeuws-Vlaanderen was het zelfs niet eens bekend. Christine Fijnaut van het VW reageert aanvankelijk met enig on geloof. „Maar als hij werkelijk zo scheefstaat, is het misschien toch zinvol om het aan te kaarten binnen het Plat form," zegt ze, „want op dit moment wordt dat nog niet uitgebuit." Het Platform is een samenwerkingsover leg van Kamer van Koophandel, ge meenten en VW. „Binnenkort, op 1 juli, beginnen we weer aan een uitgebreide campagne. Dankzij toegenomen landelijke steun, kunnen we die wat grootser aanpakken dan voorheen. We gaan onder andere rugtassen met promotiemateriaal uitde len bij de Westerscheldetunnel en bij het fietsvoetveer in Breskens. Er is een fotoprijsvraag aan verbonden. Bij de in formatie die bezoekers krijgen, zitten folders die samen met verschillende middenstands verenigingen zijn ge maakt. In LJzendijke spitst die informa tie zich toe op de geschiedenis als Mau ri tsstadje." Maatregelen moeten snelheid uit verkeer halen door Raymond de Frel BRESKENS - Aanpassing van de doorgaande weg (N675) door de buurtschap Boerenhol kost zeker twee ton meer dan be raamd. Gedeputeerde T. Poppe laars verwacht door die extra in vestering te voldoen aan het gros van de wensen van de inwo ners van Boerenhol. Na een eerste informatiebijeen komst in februari van dit jaar, belegde de provincie Zeeland gisteravond in restaurant 't Wa pen van Breskens een tweede bij eenkomst, waarin het de nieuwe aanpassingen aan de weg presen teerde. Zo wordt de as van de hoofdrijbaan tussen de wonin gen met huisnummer 52 tot en met 62 verlegd, zodat de voorzie ne parkeerstrook nu tussen de weg en de woningen komt te lig gen. Uitbuigingen, schijnpla- teaus en dubbele asstrepen moe ten de snelheid van passerende automobilisten verminderen. Poppelaars verwacht dat hij met de nieuwe aanpassingen, die naast het verleggen van de weg vooral op individuele bewo ners betrekking hebben, zo'n 95 procent van de inwoners tevre den heeft gesteld. „De planning is om volgend voorjaar met de werkzaamheden te beginnen. Als dit plan de goedkeuring van de bewoners kan wegdragen, gaan we met de betrokken grondeigenaren om de tafel zit ten. De twee ton extra investe ring hopen we goed te maken met meevallers uit andere delen van het project Duurzaam Vei lig Verkeer West-Zeeuws-Vlaan- deren", aldus Poppelaars. Een inwoner wilde weten waar om er binnen de bebouwde kom geen doorgetrokken streep wordt gezet. „Dat kan niet, om dat u een doorgetrokken streep niet mag overschrijden. Hoe wil u dan bij uw woning komen? Door deze dubbele streep heb ben we al een grote groep auto mobilisten te pakken, maar er zijn altijd mensen die zich niets van strepen aantrekken. Die blij ven gewoon inhalen", zei pro jectleider A. Overwater. Ook het plaatsen van zogenaamde 'broodjes' of 'flapjes' tussen de twee rijstroken, zodat inhalen onmogelijk wordt, is volgens Overwater geen optie. „We doen dit nergens meer in de provin cie. Het vergt nogal wat onderhoud en bovendien hekelen veel mo torrijders deze maatregel." In woner L. Baarends wilde weten of er nog speciale aandacht is voor mogelijke wateroverlast. „Bij regen komt er een boel wa ter van de weg richting de hui zen. De huidige betongoot kan dat niet aan." Poppelaars zegde daarop toe dat het afwaterings systeem nader tegen het licht zal worden gehouden. Vlak voor de start van de werkzaamheden worden de bewoners nog eens bijgepraat over de maatregelen. De bewoners kunnen dan echter niet meer inspreken. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Jokeren en biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.45 uur: Koers- bal; 14.00 uur: Afsluiting seizoen; Tref punt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; 14.00 uur: Engels; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO kaarten jokeren; HEIKANT 't Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten competitie bieden, hand werken, jokeren; HULST - De Lieve, 10.00 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur; Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L. van Dijke heeft gisteren een 45-jarige man uit Axel veroor deeld tot 136 uur werkstraf voor het plegen van huiselijk geweld. „Kennelijk zit er bij u veel agressie", reageerde de rechter. De Axelaar had zich schuldig gemaakt aan mishandeling van zijn echtgenote. In januari dit jaar bel de het slachtoffer in paniek de politie nadat ze door haar man was geschopt en geslagen. Ook had hij haar keel dichtgeknepen en geweld tegen een van haar kinderen ge bruikt. De man was toen te dronken om gehoord te wor den, maar het letsel van de vrouw sprak boekdelen. De echtelieden waren sinds twee jaar getrouwd en volgens het slachtoffer was de sfeer al bijna vanaf het begin om te snijden. Volgens de officier van justitie was het moeilijk in te schatten wat de vrouw allemaal had meegemaakt. Hij eiste een taakstraf van 186 uur tegen de man. Raads man P. van Kampen meende dat zijn cliënt in zekere zin al gestraft was door de spanningen die waren gevolgd op de aangifte. Inmiddels is de echtscheidingsprocedure bijna afgerond. De rechter legde een lagere taakstraf op dan geëist. De verdachte moet een schadevergoeding van 800 euro aan zijn ex betalen. HULST - In de beeldentuin van het 's-Landshuis in Hulst zijn nieuwe beelden geplaatst. Sinds de opening van het 's-Landshuis, in het voorjaar van 2004, is de tuin inge richt met beelden van leerlingen van de Kunstacademie in het Belgische Harelbeke. De academie zorgt ervoor dat de beelden om het jaar worden vernieuwd. Het 's-Lands huis en de beeldentuin zijn dagelijks toegankelijk. HULST - De leden van de raadscommissie Ruimte bren gen morgenavond, voorafgaand aan de maandelijkse ver gadering, een werkbezoek aan vier bouwprojecten in de Hulster binnenstad. Ze bezoeken het project Malcontent Colsen aan de Lange Nieuwstraat (acht zorgappartemen- ten), bouwproject Onder de Toren, (appartementen en winkels) project Lange Bellingstraat (zeven zorgapparte- menten) en Korte Bellingstraat (zes zorgappartementen) Bij ieder project wordt een toelichting gegeven. Om 18.30 uur vertrekt de commissie vanaf het Hulster stadhuis. Be langstellenden kunnen de commissieleden vergezellen. GROEDE - In de Nederlands Hervormde Kerk in Groede werd gisteren een bijeenkomst gehouden voor alle West- Zeeuws-Vlaamse vrijwilligers in die werkzaam zijn voor de Zonnebloem, Het Rode Kruis, Burenhulp, Meldpunt, Op Stap, Vriendendienst, Welzijn of Mantelzorg. Zestig van de ruim honderd uitgenodigde vrijwilligers bezoch ten de dag. Er waren onder meer workshops (djembé, 'voel je goed' en 'samen vooruit') en een theatervoorstel ling. De Sluise wethouder L. Wille voorspelde dat vrijwil ligers in de toekomst steeds meer taken van de overheid zullen overnemen: „Zorg thuis is onmisbaar en daarvoor bestaat geen diploma. Onze vrijwilligers werken uit hun hart. Wij als gemeente moeten ons daar niet veel mee be moeien. Toch zal er in de komende jaren veel veranderen. We willen de kwaliteit van ons leven behouden. Daardoor zal er meer en meer behoefte zijn aan vrijwilligers." door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - Het be stuur van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Klooster zande zegt het vertrouwen op in de dorpsraad. Voorzitter R. As- selman van de dorpsraad is ver baasd over de actie. Aanleiding is de jongste nieuws brief van de dorpsraad, waarin de raad opnieuw stelt dat dorpshuis De Rozenhof niet meer voldoet aan de eisen van deze tijd. Dat wekte vorig jaar al wrevel op bij het bestuur van de oude renbond. Dertig bejaarden vertimmerden de voormalige kleuterschool aan de Rozenstraat ruim tien jaar geleden tot een eigen honk voor de KBO. Allerlei verenigin gen die verenigingsgebouw Mar- tinus gebruikten, zitten sinds de ontmanteüng daarvan halverwe ge de jaren negentig gratis in het Rozenhof. „Vorig jaar waren we al ver baasd dat de dorpsraad vond dat de Rozenhof zijn langste tijd als activiteitencentrum had ge had", zegt Everaert. Dorpshuis De dorpsraad peilt binnen de ge meenschap de behoefte aan een nieuw dorpshuis. De raad vindt dat 'Kloosterzande er in vergelij king met andere dorpen met het Rozenhof maar bekaaid vanaf komt'. „Wij hebben ons ernstig ge stoord aan de uitlatingen van de dorpsraad", aldus Everaert. „Steeds opnieuw weer die kri tiek dat de Rozenhof niet meer zou voldoen. Wij krijgen stellig de indruk dat de dorpsraad ons liever ziet verdwijnen." Bestuurslid Thijs van Damme vraagt zich af, waar de dorps raad de kennis vandaan haalt om tot de constatering te komen dat het gebouw niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. „Het gebouw heeft de toets der kri tiek altijd doorstaan en is voor gebruik steeds goedgekeurd. De dorpsraad kan en mag hier geen oordeel over vellen. Opvallend is trouwens, dat de dorpsraad weinig of geen aandacht toont voor de ouderen in onze gemeen te." Brief Het bestuur van de dorpsraad kan volgens Everaert een brief tegemoet zien waarin de KBO haar ongenoegen nog eens uit eenzet. Dorpsraadvoorzitter Asselman is nog met op de hoogte van de boosheid van de ouderenbond en wacht die brief af. „We zul len die in het bestuur bespre ken." Volgens Asselman is de dorps raad er in het geheel niet op üit om de ouderenbond in de wielen te rijden. „Wij doen ons best voor iedereen. Van hoog tot laag, voor jong of oud proberen wij de belangen van onze ge meenschap te verdedigen." (Advertentie) K07IINFN70NWERIN« .t.nl 33jp33 KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.i Kapelle -Tel. 0113-3 15.00 uur: Ouderen koor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT 15.30 uur: Crea club en technika 10; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur; Biljarten; Centrum, 17.00 uur: Wielerkoers voor nieuwelingen; 19.00 uur: Wielerkoers voor amateurs; TERNEUZEN De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten, WESTDORPE - Concordia, 13.30 - 16.30 uur: KBO koersbal; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur: Videoclub Zeeuws - Vlaanderen. (Advertentie) Plein 9, 4543 BH Zaamslog tel.: 0115-43 63 00 's maandags gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39