>zc bassen moeten worden afgedekt PZC Adviescommissie bekijkt knelpunten grensarbeiders x uit- Pleidooi geluidswal voor wijk St. Albert vérkoop! Kruispunt onveilig voor fietsers Zierikzeeënaar dood gevonden Berecht voor bestelen vrienden zeeuwse almanak Rood linimaal 99 procent Uchtreductie nodig om overlast voor omgeving te voorkomen Altijd terug naar de plek waar de liefde begon editie Zeeuws-Vlaanderen jactie: 0113-315649 lw.pzc.nl Mj|;redactie pzc.nl Sbus 314460 AA Goes -rtentie-exploitatie: yd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; luws-Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. jsdag 28 juni 2005 U Zoek t Onze lezers zoeken logistiek talent? vacature! 80% van de mensen die werk zoeken in de logistiek zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. aag de gratis brochure in bestel nu uw arten 20merfestival.nl 00 33 000 33 (0,45 p/g) door Wout Bareman TERNEUZEN - De stichting Grensarbeid richt binnenkort een raadgevende adviescommis sie op. De belangenorganisatie voor grensarbeiders in Neder land en België wilde die taak aanvankelijk overlaten aan de Nederlandse en Belgische over heid, maar topambtenaren voel den niets voor een dergelijke commissie. Nu doet de stichting het zelf. De nieuwe commissie gaat twee maal per jaar de knelpunten in ventariseren die ontstaan door steeds wijzigende Nederlandse (Advertentie) en Belgische wetgeving (fiscale zaken, hervormingen ziektekos tenregelingen, (brugpensioe nen, vutregelingen, werkloos heid) en waarvan de grensarbei ders en Nederbelgen flinke nade len ondervinden. Vervolgens wordt er gerapporteerd aan de Nederlandse en Belgische volks vertegenwoordiging en aan het Europees Parlement. De com missie komt dit najaar voor het eerst bijeen. Het initiatief van de stichting wordt gesteund door de Nederlandse en Bel gische europarlementsleden S. in 't Veld (D66) en D. Sterckx (VLD). De twee zullen in over leg met de stichting een zoge noemde 'alarmbelprocedure' in stellen, die moet leiden tot dwin gende actie van de Europese Commissie. Eén van de zaken, die de stichting momenteel aan pakt en die ook op het bordje van de raadgevende commissie terecht komt, is de uitwerking van het belastingverdrag tussen Nederland en België. Het is sinds 2003 van kracht. Woord voerder I. Cools van de stich ting: „De grensarbeiders zijn te rechtgekomen in een fiscaal oer woud, waarin alle transparantie zoek is." Na een korte periode van betrekkelijke rust stapelen de problemen zich opnieuw op. De stichting heeft daarover een aantal Nederlandse en Bel gische Kamerleden geïnfor meerd en In 't Veld heeft een brandbrief gestuurd naar de be trokken ministeries. Cools: „Dui zenden grensarbeiders ergeren zich aan de wijze waarop de Ne derlandse en Belgische belas tingdiensten de aanslagen van grensarbeiders afwerken. Op lopende en vaak onterechte hef fingsrentes en dubbele gemeen telijke belastingheffingen blij ken schering en inslag." (Advertentie) CC LU LH Grote Markt 11-13 4461 AH Goes LJ Telefoon: 0II3 227607 /|/P) I Accountants- en a I I Adviesgroep Rijkse I Uw partner in zakelijke dienstverlening Op vrijdag 1 juli a.s. is ons kantoor te Goes wegens verhuizing, verzorgd door Vogel Mondial Movers, GESLOTEN CLINGE - De Fietsersbond Zeeuws-Vlaanderen heeft bij de gemeente Hulst geklaagd over het kruispunt Molen- straat-'s-Gravenstraat in Clinge. Sinds de voorrangssitua tie is veranderd, is er voor fietsers een onoverzichtelijke situatie ontstaan. Tegenwoordig heeft het verkeer vanuit de Molenstraat richting de Belgische grens (verkeer van rechts) voorrang. Het (tweerichting)fietspad ligt aan de rechterkant van de Molenstraat. Fietsers die vanuit de Molenstraat linksaf naar de dorpskern van Clinge willen, moeten nu rekening houden met achteropkomend verkeer en met verkeer dat van rechts, vanaf de grens, uit de 's-Gravenstraat komt. „Het leegstaande pand op de hoek van de kruising belemmert ook nog eens het uitzicht", stelt de Fietsersbond. Fietsers die vanaf de 's-Graven straat naar de Molenstraat willen, moeten ook een onhan dige oversteek maken. Nadat een inwoner van Clinge de Fietsersbond Zeeuws-Vlaanderen attent maakte op de situatie, heeft de bond zelf de situatie bekeken en is een brief gestuurd naar de gemeente Hulst.De Fietsersbond draagt mogelij ke oplossingen aan: een oversteekplaats voor fietsers op enige afstand van de kruising, een verhoogde kruising als remmer voor het doorgaand verkeer, een ander fietspad dat naar het centrum van Clinge leidt of het leegstaande pand op de hoek slopen. De gemeente Hulst beraadt zich op een oplossing. ZIERKZEE - Een 19-jarige inwoner van Zierikzee is gis terochtend dood aangetroffen in zijn woning aan het Lan ge Groenendal. De technische recherche is een onderzoek begonnen, maar gaat volgens een woordvoerster voorals nog niet uit van een misdrijf. In verband met het standaardonderzoek was de omgeving van het huis enige tijd afgezet. Morgen wordt sectie ver richt op het lichaam om de doodsoorzaak vast te stellen. Vermoed wordt dat het te maken heeft met een valpartij de avond tevoren. MIDDELBURG - „U werd vertrouwd, maar dat vertrou wen hebt u geschaad." Dat was het verwijt van de Middel burgse politierechter aan een 22-jarige verdachte uit Bres- kens. De man had in de periode van 2001 tot 2004 stelselmatig geld gestolen bij vrienden. Het exacte gestolen bedrag bleek moeilijk te achterhalen, maar naar schatting ging het om zo'n 60.000 euro. Inmiddels heeft de verdachte een regeling getroffen om de gedupeerden het geld terug te be talen. De man kwam weg met een voorwaardelijke cel straf van twee maanden. Zodra hij opnieuw in de fout gaat, wordt die straf alsnog in werking gezet. door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - De vestiging van alcoholfabriek Nedalco in Sas van Gent brengt zoveel ge luidsoverlast met zich mee dat er een geluidswal nodig is om de bewoners van de wijk St. Albert te beschermen. Door zo'n geluidswal neer te leg gen kunnen de woonwagenbewo ners ook op hun huidige cen trum blijven wonen en is een ge dwongen verhuizing niet meer nodig, meent raadslid C. Freeke (LCF). Hij verzoekt burgemees ter en wethouders daarom mee te werken aan de realisering van een geluidswal. Omdat de geluidshinder van Ne dalco te groot is, moeten de woonwagenbewoners naar een andere standplaats. Maar vol gens Freeke is dat de omgekeer de wereld. Hij wijst erop dat de gemeente wettelijk verplicht is 'niet alleen huizen maar ook woonwagens in een standplaats te beschermen'. Het kan niet zo zijn dat bewoners van huizen of woonwagens moeten opkrassen als de industrie oprukt. Het raadslid zegt het vreemd te vinden dat er alleen maar wordt gesproken over een relatie tus sen geluidshinder en de woonwa genbewoners. „De wijk St. Al- bert wordt gemakshalve verge ten." Advertentie V- PZC spaar zegel 3 Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m de Free Record Shop Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart Deze actie loopt tot en met 23 juli Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig De spaar kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de PZC De tongval van de werkne mers bij dat Zeeuwse bedrijf is nogal eens Brabants, een en kele keer Limburgs, en de op lettende luisteraar kan er ook wat werknemers uit Zuid-Hol land tussenuit halen. Maar goed, de mensen wonen en werken inmiddels in Zee land en voelen zich maar al te vaak een beetje Zeeuws. Je haalt ze er wel uit hoor, die import. Let maar eens op hoe ze Kamperland uitspreken. Ligt het accent op de laatste lettergreep, dan weet je het al. Die is niet van hier. Nu, met het goede weer, ge ven ze zich ook op een andere manier bloot. Zo verscheen onlangs een collega, niet al leen met haar gebruikelijke zachte G, maar ook met lichte verbrandingsverschijnselen over nagenoeg het hele lichaam ten burele. Haar huid was zodanig aangetast dat ze minstens een week niet naar buiten mocht. Maandag meldde zich een tweede slachtoffer. Die was op de duinen bij Zoutelande gaan wandelen. Hij had een zonnebril opgehad, dat wel. Die afdruk was ook nog goed te zien. Voor de rest had hij vooral een erg rood hoofd. Het leek wel schaamrood. >rRené van Stee STDORPE - De lichtuitstoot leen grootschalig kassencom- lin de zuidelijke Koegorspol- ;Dekkerspolder, Smidsschor- older, Oude Papeschorpolder de Autrichepolder moet met liniaal 99 procent worden ge- nceerd om geen overlast op [veren voor de omgeving. stof is wel een probleem, maar die overschrijding - ook nu al - wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door achtergrond concentratie die voor een deel van natuurlijke oorsprong is (zeezout en verwaaiend stof). De noordelijke Koegorspolder is in de mer definitief uit beeld, omdat kassen in dit gedeelte eco nomisch niet rendabel zijn te maken. Belemmeringen voor de inrich ting zijn extra investeringen door het verleggen van kabels en leidingen en waarschijnlijk ook minder gewasopbrengsten en slechtere arbeidsomstandig heden door de komst van windmolens in deze polder (schaduwwerking en lichtflikke- ringen). In de mer worden ook leemten in kennis genoemd die volgens de samenstellers echter niet van dien aard zijn dat zij besluitvor ming in de weg staan. Zo is er onzekerheid over de verdeling van de teelten, de omvang van de bedrijven en de energiebe hoefte. Verder is het onbekend of Yara Sluiskil energie kan le veren in de vorm van (rest)warmte en kooldioxide (CO,) Voor het aanwenden van die warmtebron zijn omvangrij ke - weliswaar technisch haalba re - investeringen nodig, waar van de kosten onbekend zijn. Ook is de wijze van afvalwater zuivering een onbekende factor, omdat de huidige zuiveringsin stallatie van Temeuzen het af valwater van de kassen niet kan verwerken. Daarnaast is de toename van het verkeer (vrachtverkeer en woon-werkverkeer) bepaald op grond van schattingen. Verder zijn de lichteffecten bepaald aan de hand van een computer model. Vergelijkingen met de praktijk zijn er echter niet. Ook effecten op de archeologie zijn met geheel bekend. Welis waar is rekening gehouden met de restanten van de Zwarten- hoeksche zeesluis, maar zijn er in het Zeeuws Archeologisch Ar chief vier andere waarnemingen beschreven, terwijl er ook spra ke is van twee verdronken dor pen, Peerboom en Oud Westdor- pe stivalhart bdij Middelburg hart van het festival is lihegetrouw de Abdij van Idelburg. Daar is vanaf vrijdag iptember elke avond wat te even Er is theater, literatuur, sldende kunst en muziek in igenres. Voor 2005 heeft het lomerfestival weer een selectie naakt van Nederlandse en amse topacts. Drie generaties Vonck in de botsauto's: (vlnr) zoon Patrick Vonck, kleinkinderen Aniek en Patrick jr. en Hugo Vonck. door Edy de Witte SINT JANSTEEN - De kermis was in zijn jonge jaren nog een waar dorpsfeest. Veel andere dingen had de jeugd toen nog niet om handen. De autoscooter was de attractie waar de jongens de aandacht van de meisjes probeerden te trekken. Hugo Vonck uit Sint Jansteen had echter meer oog voor Ineke, de dochter van de kermisexploi tant. Deze exploitant, Mulder, stond veertig jaar geleden voor het eerst met zijn botsauto's op een stuk grond van de familie Vonck aan de Oude Drydijck. De toen 18-jarige Ineke, die ach ter de kassa zat, voelde zich ook zeer aangetrokken tot Hugo. „Liefde op het eerste gezicht", knikken beiden instemmend. Hugo Vonck, zoon van de plaat selijke fietsenmaker, trok al snel met de Mulders mee langs de kermissen. Drie jaar later stapte hij met Ineke in het huwe lijksbootje. Uiteindelijk zetten de twee het werk van de familie Mulder voort. Eén ding wisten ze zeker: de kermis op Sint Jan steen zouden ze blijven bezoe ken. Dit jaar bouwt de familie Vonck dan ook voor de veertig ste keer de botsauto-attractie op in het dorp. Weliswaar neemt nu zoon Patrick de hon neurs waar. Tot en met zaterdag stonden Hugo en Ineke nog met de autoscooter op een kermis na bij Naaldwijk, maar zondaga vond waren ze present in Hu go's geboortedorp om daar de laatste twee kermisdagen mee te vieren. Vonck: „Ondanks het feit dat ik al veertig jaar uit Sint-Jansteen weg ben, blijft het me toch trekken. Ik loop ie dere keer klasgenoten uit mijn lagere-schooltijd tegen het lijf. Je bent als het ware weer even thuis." In veertig jaar tijd is er wel het nodige veranderd. De fa milie Vonck trekt van Pasen tot november het land door met twee autoscooters en een vlieg tuigmolen. Daarnaast staat er nog een complete autoscooter op overschot in een loods in hun woonplaats Bergen op Zoom. De 64-jarige Hugo kan het nog steeds goed behappen. „Licha melijk vraagt het natuurlijk min der inspanning. Vroeger was je ruim een dag bezig om 36 ton ij zer met de hand op te bouwen. Tegenwoordig kost het opzetten met het hydraulische systeem een uurtje of zes werk. Afbre ken gaat nog sneller. Geestelijk heb je wel meer zorgen. De in voering van de euro heeft het kermiswezen ook geen goed ge daan. De mensen hebben min der te besteden. Bovendien kom je vaak op plaatsen waar de ver grijzing toeslaat. Wij moeten het van de jeugd hebben. Hier in Sint Jansteen mogen we zeker foto Wim Kooyman niet klagen. Het steekt Hugo Vonck dat vooral de kermissen rondom de grote steden extra energie vragen. „Daar draait het vaak uit op een zuipfeest. Op den duur hebben rad draaiers geen respect meer voor het materiaal. Een autootje van onze attractie kost zo'n 4000 eu ro. Je moet dan alles uit de kast halen om je eigendom te bescher men." In het Zeeuwse land is het ook voor de kermisexploi tant nog goed toeven. Hugo en Ineke trekken na Sint Jansteen door naar Westdorpe. Zoon Pa trick staat datzelfde weekeinde op de kermis in Kloosterzande. De familie Vonck sluit het sei zoen traditioneel af met de ker mis in Heikant. (Advertentie) dagbladen het alfabet van Zeeland JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de logistiek. jblijkt uit de milieueffectrap- tage (mer) voor het kassen- jplex dat in opdracht van ini- jiefnemer Zeeland Seaports ir het bureau Witteveen+Bos pgesteld. In andere gevallen xlt er hinder op. Bij een bo- hfdekking van 95 procent idt op circa anderhalve kilo- Ier aan de normen voldaan, buurtschappen Zwarten- t Sonnevanck en Schapen- |t ondervinden dan overlast, jeen bovenaf dekking van 90 cent is er tevens overlast in Stdorpe. gangspunt in de mer is een htebeslag van 445 hectare, jrop circa 280 hectare kassen men worden gebouwd. Ook ere gevolgen voor het woon- [leefmilieu zijn onderzocht, rel in het milieuvriendelijk- alternatief als in een sober- Itgewerkte variant zijn in- riéle activiteiten voor de ge ssituatie niet relevant. Wel enige toename van het ver- slawaai langs de Tractaat- ,maar die is volgens het rap- zeer gering. de mer blijkt verder dat de Kwaliteit door de komst de kassen niet onaanvaard- wordt aangetast. De con- ratie stikstofdioxide over- ïjdt de normen niet. Fijn (Advertentie) heater ip locatie Beland Nazomer Festival maakt ieater voor bijzondere locaties [Zeeland. Net als het Zeeuwse lidschap zijn de voorstellingen in het festival uniek. Ze eden theaterervaringen, (ehet publiek alleen hier kan Heven. Dit jaar brengt het bomerfestival Grieks drama ptmuziek bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee, toneel bij Kasteel IrHooge in Middelburg, een h-, muziek-, film- en video- kktakel in de Zware Plaat- ïrkerij van de Scheldewerf iVlissingen en reist het met htheaterproductie langs irpshuizen in heel Zeeland. and Nazomer Festival wordt dit voor de 5e maal in deze opzet :ganiseerd. Door de Nationale "ementen Prijzen 2005 is het omerfestival uitgeroepen tot Beste 'o-evenement van Nederland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37