IC t Winst op het grootkapitaal lil Nieuwe galerie droom van architect ELICHT 17 pmeente 1st krijgt enkamer Zeeuws Meisje Trekkermuseum mag uitbreiden Speciale bus naar Gentse Feesten Knuffelkonijnen voor spoedhulp Inbraken in auto en kantine inst fillip jp -l:i HlË;""' Weggeven van kunst als statement Dichtwedstrijd rond jubileum koningin Beatrix dinsdag 28 juni 2005 jarold de Puysseleijr jT - De gemeenteraad van discussieert morgen over ite manier om een rekenka- ommissie) in te voeren. remeenten zijn op grond e Gemeentewet verplicht jk per 1 januari 2006 zo'n issie in het leven te heb- roepen. cenkamer kan een belang- rol spelen in het efficiënt [htmatig besteden van de ntelijke financiën. Het is in de instrumenten die de interaad heeft om zijn con- ende taak uit te voeren, enten zijn er vrij in hoe ze [enkamer of rekenkamer- issie inrichten. Raadsgrif- van Bunder adviseert de im te kiezen voor een rorm; een rekenkamercom- die zowel uit raadsleden ikundigen van buitenaf be- met een onafhankelijke tter. meente heeft in de begro- 006 een bedrag van vijftig- id euro voorzien om de re- mercommissie haar werk men laten doen. Ervan uit- e dat de commissie in zijn bestaansjaar niet meer ïén financieel onderzoek louden, moet dat bedrag kend zijn, aldus de raads- er. >oeding lunder stelt voor dergelij- derzoeken in de mate van ogelijke neer te leggen bij ïskundigen van buitenaf tting nemen in de commis- daar geen bureaus voor in 'en. om is het bij de selectie van indidaten wel van belang, eden van de rekenkamer- iissie over een gedegen ach- beschikken. De externe .moeten ook een vaste ver- ng krijgen voor hun in- in de commissie, jraatstuk van de griffier op de agenda van de verga- gvan de commissie Midde- omt woensdag vanaf 20.0 imen in het stadhuis. door Emile Calon Het nieuwe Zeeuwse meisje mag nooit 'Ons Zeeuwen bin zuunig' zeggen. Het winkelend publiek van de Middelburgse Konmar vindt bijna una niem dat die 'beledigende' kreet nim mer meer te horen mag zijn. 'Geen cent te veel hoor' is wel acceptabel hoewel ook niet iedereen daar gelukkig mee is. „Maar in deze dure tijden blijft het een mooie reclameleus", vindt Jeanne Moer land. Het Zeeuwse meisje is terug. Anna Die- leman (19) uit Middelburg is dit week einde uitgeroepen tot het nieuwe Zeeuwse meisje. Ze wordt het gezicht van het margarinemerk dat enkele ja ren geleden bijna uit de schappen van de supermarkten verdween, omdat Uni lever het aantal merken wilde verminde ren en het reclamegeld concentreren op een paar honderd toppers. Ondanks die poging van het concern Zeeuws Meisje te laten verdwijnen, bleef het publiek het merk trouw en werden in 2004 zelfs nog ruim elf miljoen pakjes verkocht. Zeker het Zeeuwse supermarktpubliek is te spreken over de terugkeer van het Zeeuws Meisje als reclame-uiting. Irene de Nood bijvoorbeeld ziet het als de overwinning van de massa op het groot kapitaal. Ze lacht om die oude revolutio naire leus. „Ja, die hoor je tegenwoor dig niet meer hé." Desondanks vindt de Middelburgse dat die leus wel van toe passing is op Zeeuws Meisje. „Die bon zen van Unilever wilden toch.alleen maar dure producten promoten, Alleen maar dure merken in de spotlichten zet ten. Een goed en goedkoop product als Zeeuws Meisje werd afgevoerd. Blijk baar maakten ze te weinig winst op dat botermerk." Ze krijgt bijval van Peter Horst. Ook de ze Middelburger is blij dat Zeeuws Meis je een tweede leven krijgt. En ook hij Het winkelend publiek wenst niet meer geconfronteerd te worden met de reclameleus: 'Ons Zeeuwen bin zuunig' Het vindt die leus beledigend. foto Ruben Oreel vindt dat het publiek heeft laten zien dat het zelf kan beslissen welke produc ten nodig zijn in het huishouden. „Daar hebben we die branchemanagers en hoe ze verder ook mogen heten niet voor no dig." Marga de Pagter werd tijdens haar stu die in Nijmegen, eind jaren zeventig, door haar dispuutgenoten vaak aange duid en aangeroepen als Zeeuws meisje. Ze vond dat vervelend noch irritant. „Ik kom toch uit Zeeland." De kreet 'nu moet ik gaan hoor' werd destijds zelfs een beetje haar vaste uit roep bij het verlaten van collegezalen, kroegen en het studentenhuis. Ze hoopt dat de reclamemensen van Unilever weer iets moois bedenken. „Niet dat stomme 'ons Zeeuwen bin zuunig' maar iets leuks, iets waar we om kunnen la chen en dat toch herkenbaar is." Ze zou het mooi vinden als het nieuwe Zeeuwse meisje niet alleen wordt inge zet voor reclame-uitingen maar ook als promotie van het moderne Zeeland. De Pagter vraagt zich wel af of Unile ver met zoiets akkoord kan gaan, omdat de kans bestaat dat het Anna Dieleman straks meer herkend wordt als een am bassadeur van Zeeland dan als promo tor van margarine. De Pagter raadt de provincie aan goed te onderzoeken op welke manier meegelift kan worden op de nieuwe reclamecampagne. „Dat kan de Zeeland-promotie-campagne ten goe de komen." Carla van der Heijden heeft er niet veel vertrouwen in dat de nieuwe reclame campagne positief uitpakt voor Zee land. Ze vreest dat termen als goedkoop en zuinig op de een of andere manier toch in de reclamecampagne verweven worden. De Middelburgse heeft niets met Zeeuws Meisje, vindt de boter ook niet lekker, zegt ze. Ze wijst vervolgens naar al de andere bezoekers in de super markt. „Ziet u hier iemand lopen in kle derdracht? Nee toch. Niemand." Wat haar betreft is klederdracht iets dat tot het verleden behoort. Ook een moderne variant op de klederdracht lijkt haar niets. „Welke jonge meid loop nu nog in dracht? Toch niemand! Eric de Bie vraagt zich af of het wel ver standig is van Unilever om Zeeuws Meisje weer te promoten. De Vlissinger stelt dat het product heeft kunnen over leven zonder promotiecampagnes. „Daaruit blijkt dat het zeer gewaar deerd wordt. Dat het een sterk merk is." Door een nieuwe reclamecampagne be staat het gevaar dat kopers afhaken om dat ze vrezen dat een deel van hun geld gebruikt wordt promotie van hun pro duct, vervolgt hij Volgens hem weten consumenten dat re clame een product niet beter maakt maar dat het alleen bedoeld is om de verkoop te stimuleren. Het zou hem niet verbazen als blijkt dat de kopers die nu nog Zeeuws Meisje trouw zijn, straks uitwijken naar een ander goedkoop (huis)merk. Bedachtzaam: „Misschien snijdt Unilever zichzelf wel in de vin gers met het opzetten van deze nieuwe campagne." NISSE - Het trekkermuseum aan de Palmboomseweg bij Nisse mag uitbreiden. Het dagelijks provinciebestuur is bereid mee te werken aan de bouw van een loods op het terrein van het museum. Op korte termijn wordt daarover een officieel besluit ver wacht. De provincie had eerst veel moeite met de uitbrei ding, omdat die te groot zou zijn in het buitengebied. De gemeente Borsele heeft de provincie ervan kunnen over tuigen dat het trekkermuseum als attractie prima in dat deel van de Zak van Zuid-Beveland past en kampt nu met veel ruimtegebrek. Als alles meezit, moet het vernieuwde museum volgend seizoen klaar zijn. In de attractie die in juli en augustus alle weekeinden en woensdag-, donderdag- en vrijdagmid dag is geopend, wordt de mechanisatie in de landbouw van 1850 tot nu belicht. Er zijn onder meer oude trekkers, stationaire motoren, mi niaturen en foto's te zien. TERNEUZEN - Vervoersmaatschappij Connexxion zet ook dit jaar weer een speciale bus in voor het vervoer van Zeeuws-Vlamingen van en naar de Gentse Feesten. De feesten worden van zaterdag 16 tot en met maandag 25 juli gehouden. De speciale Gentse Feestenbus rijdt vanaf Hulst via Axel en Westdorpe naar Sas van Gent. Passagiers vanuit West-Zeeuws-Vlaanderen en Terneuzen en omgeving kun nen met de lijnbus naar Sas van Gent reizen. Zij hoeven niet apart voor de rit naar Sas van Gent te betalen. Pas na de overstap op de feestbus moet acht euro voor een retour ticket of zes euro voor een enkeltje worden neergelegd. Op het internetadres http://uitbus.tripod.com is meer te vinden over de dienstregeling. GOES - De afdeling spoedeisende hulp van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes wordt vandaag versterkt met een vracht knuffelkonijnen. De vijftig pluchen konijnen worden als troost gegeven aan kinderen die bij de spoedeisende hulp aan verwondin gen behandeld worden. Nog eens twintig stuks belanden bij de afdeling Röntgen. De gedachte is dat de knuffel het kind afleidt, waardoor de behandeling beter en sneller gedaan kan worden. Am bulances hebben voor hetzelfde doel ook 'traumaberen' aan boord. De konijnen zijn een geste van het Middelburgse advoca tenkantoor Adriaanse Van der Weel. In mei voorzag het kantoor de spoedeisende hulp van ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom van 75 knuffeldieren. Volgens een woordvoerder wil het advocatenhuis ook de zieken huizen in Vlissingen en Terneuzen uitrusten met een voor raad pluche knuffels. ZIERIKZEE - Op twee plekken op Schouwen-Duiveland is maandagnacht ingebroken. Uit een auto in de Margriet- straat in Oosterland werden een audio-installatie en een cd gestolen. Uit de kantine van een camping aan de Hoo- genboomlaan in Renesse verdween een onbekend geldbe drag, n Verhaeghe hing een grote hoeveelheid krijtjes aan het it voor velerlei uitleg vatbaar is. plafond van galerie Caesuur: een beeld foto Ruben Oreel [or Rolf Bosboom IDDELBURG - Join us and It your free artwork now, lat er uitnodigend op de ra in van de Middelburgse pre- ntatieruimte Caesuur. Of- tl: Meld je aan en ontvang n gratis kunstwerk. it is geen loze belofte die eldend kunstenaar Jan Ver- fighe (Brugge, 1965) doet. ie aanbelt en iemand aanwe- l treft, ontvangt kosteloos n krijtje, inclusief een nagel- len een instructie om het ge- benk met een draad aan het «fond te bevestigen. Voor-« 'arde is wel dat de ontvan- rzich eerst laat registreren, ïhaeghe geeft graag delen !g van de installaties die hij lakt. In het kader van het Dotschalige kunstproject «pus Brugge 05 in zijn woon- ïats voert hij momenteel een jnstproject uit met foto's van akte bustes. Bezoekers van i website van de virtuele Mn Art Gallery www.moon- iyallery.be) kunnen elke iek een foto downloaden, af likken en dus gratis kunst in lis halen. Regelmatig biedt kunstenaar ook aan de fo- 'ste signeren. ïhaeghe wil niet vrijblijven de kunst maken, maar ziet zijn werk vooral als statements, bij voorbeeld over de relatie tus sen kunst en commercie. Door delen van wat hij maakt weg te schenken, ondergraaft hij naar eigen zeggen de 'commer ciële strategieën die alom te genwoordig zijn binnen het kunstwereldje'. In Goes werd zijn vrijgevig heid overigens onlangs wat al te letterlijk opgevat. De vlag gen die hij maakte voor de zo- mertentoonstelling Handel- Wandel en die bij de Westvest wapperden en op het talud la gen, werden twee weken gele den gestolen. De daders stoor den zich vermoedelijk aan de adelaars die de kunstenaar re gelmatig als symbool gebruikt en die veel mensen verbinden met de nazi-periode. De vlag gen zijn nog altijd spoorloos. Verhaeghe wil met de adelaar echter allerminst alleen maar verwijzen naar het fascisme. De adelaar is van oudsher een symbool van kracht en wordt sinds het Byzantijnse tijdperk gebruikt om een ruimte een po litieke lading te geven. In het geval van Caesuur maken de adelaars op de etalage de ruim te tijdelijk tot het 'kantoor' van zijn project Restricted Art Zone, waaraan Verhaeghe al jaren werkt. In de Middelburg se ruimte hangen honderden schoolbordkrijtjes, met een wit schietloodkoordje beves tigd aan het plafond. De leng tes en de onderlinge afstanden variëren voortdurend. De krijt jes zijn aan de onderzijde voor zien van een lik rode zegellak. Het resultaat, dat de complete ruimte vult, intrigeert en laat een veelheid aan betekenissen open. De installatie met zijn verzegelde schrijfinstrumen ten zou iets kunnen zeggen over de verhouding tussen meester en leerling op school, maar kan evengoed worden ge zien als een verstilde sneeuw bui, een verbeelde notenreeks of welke interpretatie dan ook. De afgelopen jaren heeft Cae suur diverse presentaties ge houden met werk van het Bel gische kunstenaarsinitiatief 'Het noodzakelijke zwijgen'. Verhaeghes bijdrage is de acht ste in de serie, die in het na jaar wordt afgesloten door Hans Eneman, eveneens af komstig uit Brugge. Expositie: Jan Verhaeghe- instal latie 'Restricted Art Zone-Office: Hors Serie', t/m 7 7 juli in presen tatieruimte Caesuur, Lange Noordstraat 67, Middelburg (ven stertentoonstelling). door Anita Tournois RETRANCHEMENT - Archi tect Paul Dirks was al enige tijd op zoek naar een geschikt pand in Zeeuws-Vlaanderen om zijn droom te verwezenlijken: een ga lerie waar hij jonge kunstenaars de gelegenheid biedt hun werk aan het publiek te tonen. Sinds zaterdag is die droom bewaar heid met de opening van Deux Mille, in een voormalig kerkje in de Noordstraat in Retranche- ment. Het kerkje van de Vrije Evange lische gemeente, door Dirks aan gekocht in 2001, is eigenhandig omgetoverd tot een klein juweel tje. Het omvormen tot een ge schikte stek was voor de archi tect geen al te moeilijke op dracht. Maar de handen moes ten ook flink uit de mouwen worden gestoken. „Ik heb heel veel zelf gedaan. Het was hard werken, maar nu is het klaar. Met deze plek wil ik jonge mensen of starters, ont werpers, vormgevers en kunste naars een kans geven hun werk aan het publiek te laten zien, uit een bepaalde vorm van idealis me. Mijn galerie werkt non-pro- fit." „Omdat mijn hart sterk uitgaat naar vormgeving, heb ik geko zen voor een openingsexpositie met geselecteerd werk van Zeeuwse vormgevers. Deze rich ting ligt natuurlijk ook het dichtst bij wat ik zelf doe. Maar ook omdat er al zoveel galeries met hetzelfde zijn. Ik wil probe ren te vermijden nog meer van hetzelfde op de markt te bren gen." „Toch zullen dingen elkaar af wisselen. De volgende expositie zal bijvoorbeeld worden ingeno men met werk van amateurschil ders, leerlingen van een vrien din, onder wie ook plaatselijk ta lent. Verder heb ik stevige con tacten en werk ik landelijk veel samen met bekende ontwerpers en kunstenaars. Ook maak ik kennis met diverse kunstenaars in de buurt, zodat er legio moge- Architect Paul Dirks is trots op zijn nieuwe galerie. „Met deze plek wil ik jonge mensen, ontwerpers, vormgevers en kunstenaars een kans geven hun werk aan het publiek te laten zien." foto Peter Nicolai lijkheden zijn." In de tuin van de galerie creëerde Dirks ook een plekje waar vertoefd en ge slapen kan worden, bijvoor beeld als er workshops zijn. De naam, La Main Ouverte, komt van Le Corbusier. „In India bete kent dit 'Vrees mij niet'", legt Dirks uit. Hommage „Het is gemaakt volgens het maatsysteem dat hij bedacht heeft, een opbouw naar menselij ke maatstaven. Dit slaaphuisje vormt in feite een hommage aan deze architect." Uit alles wat de kersverse ga lerie-eigenaar vertelt, klinkt enthousiasme en blijdschap, om dat hetgeen hij voor ogen had nu definitief vorm heeft gekre gen. Dirks is afkomstig uit De venter, waar hij een architecten bureau had, evenals in Amster dam. Tegenwoordig ontwerpt hij nog alleen. Op de vraag waarom hij per se een galerie wilde openen in Zeeuws-Vlaanderen, antwoordt hij: „Mijn vader is van oor sprong een Zeeuw. Als jongetje kwam ik hier voor het eerst op vakantie, in 1953. Ik heb er ook mijn eerste tekentafel verdiend, door twee jaar vakantiewerk te doen bij Hotel Noordzee. Jaren lang woonde ik een deel van mijn tijd in Knokke, binnenkort wordt dit Cadzand. Ik ken de omgeving, vind het hier prach tig, vandaar mijn zoektocht en nu dus dit plekje." De expositie in Deux Mille om vat werken van onder andere il lustratoren Markus en Benno Vranken, zilversmid Bert van Wijk, video- en multimediakun- stenares Sela, grafisch vormge vers Hans Bommeljé en Raven Korfker, industrieel vormgever Derk Thijs, Marloes Bouman en Stichting Zout. De reizende ten toonstelling, 'Plat Zeeuws' gehe ten, was eerder in Middelburg, Zierikzee en Goes te zien. Expositie 'Plat Zeeuws', tot begin augustus in Galene Deux Mille, Noordstraat 10, Retranchement Geopend: za. en zo., 11-17 uur. MIDDELBURG - Wie zich poë tisch geïnspireerd voelt door het regeringsjubileum van koningin Beatrix, kan tot eind juli deelne men aan een gedichtenwed strijd. Deze is uitgeschreven door de provincie. De wedstrijd rond het thema '25 jaar Beatrix en Zeeland' is een van de activiteiten in het kader van de Zeelandmaand, die wordt georganiseerd door de provincie samen met de gemeen te Sluis, de Stichting Cultureel Aardenburg, het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, het Zeeland Nazo merfestival en het Zeeuws Mu seum. Het programma bevat een groot aantal activiteiten die raakvlakken hebben met het ju bileum van de vorstin. De inzendingen, die vóór 1 au gustus bij de provincie binnen moeten zijn, worden beoordeeld door de Stichting Johan Hen drik van Dale. Die wijst per re gio een winnaar aan. De prijs bestaat uit een zweef vlucht boven Zeeland, met com missaris van de koningin Wim van Gelder als piloot. De win naars mogen bovendien hun ge dicht op 10 september voordra gen tijdens de opening van het Poëticum, het project waarmee Stichting Cultureel Aardenburg de belangstelling voor poëzie wil bevorderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35