'ZC )ruk op huursector blijft hoog Vreemde eend in Zierikzeese bijt Ongrijpbaar zeereservaat roept veel vragen op bij ondernemers Tarieven waterschap krijgen volgend jaar flinke duw omlaag ïazomer estival.nl achttijd voor huurwoning ongeveer twaalf maanden verkoop! Zierikzeeënaar dood gevonden Lieveheersbeestjes tegen bladluis Aanhoudingen wegens fraude zeeuwse almanak Rood 130 aug t/m m sept •tie: 0113-315649 pzc.nl |:redactie@pzc.nl us 31, 4460 AA Goes tentie-exploitatie: j. en Midden-Zeeland: 0113-315520; ivs-Vlaanderen: 0114-372770; paal: 020-4562500. sdag 28 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Piet Kleemans IKZEE - De gemiddelde ttijd voor een huurwoning opzichte van 2003 iets ge- maar op Schouwen-Dui- id blijft de druk op de it voor huurwoningen hoog. itaat in het jaarverslag over van woningbouwcorpora- •euwland. Bleken met een paar jaar ge- is de wachttijd al aardig [gebracht. In 2001 was nog van een gemiddelde ittijd van anderhalf tot jaar. Sinds de jaren vijftig, zo werd destijds gemeld, oductie van nieuwbouwhui- net zo laag geweest. Inmid- ïs de nieuwbouw weer zins op gang gekomen. In werden 27 nieuwe huurwo- :n gebouwd en dat bracht jorstroming op gang. Vrij- inde woningen zijn ver volgens een beperkt aan- ivoorrangsregels. Daarbij voorop dat goedkope wo- worden verhuurd aan ien met een laag inkomen, s januari dit jaar geldt ook rang voor hen die een econo- he en/of sociale binding 31 met Schouwen-Duive- Economische binding be ert de kans op een woning mensen die op Schou- •Duiveland werken maar er niet wonen. Sociale bin- geeft woningzoekenden uit gen kern voorrang. Logisch visie van Zeeuwland. at in de kernen wordt al- voor de natuurlijke groei ie plaatselijke bevolking ge- g naar huurwoningen op (Advertentie) heater ip locatie ieland Nazomer Festival maakt eater voor bijzondere locaties Zeeland. Net als het Zeeuwse lidschap zijn de voorstellingen in het festival uniek. Ze eden theaterervaringen, ehet publiek alleen hier kan lieven. Dit jaar brengt het Bomerfestival Grieks drama et muziek bij de Nieuwe Kerk nZierikzee, toneel bij Kasteel rHooge in Middelburg, een ins-, muziek-, film- en video- lektakel in de Zware Plaat- erkerij van de Scheldewerf Vlissingen en reist het met «theaterproductie langs irpshuizen in heel Zeeland. istivalhart bdij Middelburg 'hart van het festival is ditiegetrouw de Abdij van ddelburg. Daar is vanaf vrijdag ®ptember elke avond wat te leven. Er is theater, literatuur, tldende kunst en muziek in fe genres. Voor 2005 heeft het tomerfestival weer een selectie naakt van Nederlandse en Bmse topacts. Schouwen-Duiveland komt vooral van de eilanders zelf, maar ook vanuit het Rijnmond gebied is veel belangstelling voor het wonen op het eiland. Schouwen-Duiveland telde in 2004 in totaal 822 woningzoe kenden. Voor wat betreft het Rijnmondgebied gaat het om 219 woningzoekenden. Alles bij elkaar staan 1258 mensen inge schreven voor een huurwoning van Zeeuwland. Het aantal actief woningzoeken den onder de eilandbewoners was in 2004 veel hoger dan in 2003. Oorzaak was de grotere be langstelling voor nieuwbouw projecten in de De Brauwstraat in Zierikzee en de Meidoom- straat in Bruinisse. Ouderen Opvallend is dat van de woning zoekenden van buiten Zeeland slechts 18 procent uit vijfen zestig-plussers bestaat. Wordt 55 als leeftijdsgrens aangehou den dan is dat 34 procent. ,,Er is dus geen sprake van bijzondere belangstelling van ouderen voor vestiging in een huurwoning op Schouwen-Duiveland. Dat neemt niet weg dat Zeeuw land bijzondere aandacht schenkt aan onder meer oude ren. Door het nieuwbouwpro- gramma bijna helemaal op oude ren te richten wordt het tekort aan woningen ingelopen. Via doorstroming van ouderen naar nieuwe woningen komen andere huurwoningen vrij voor gezin nen en jonge een- en tweeper soonshuishoudens. De aalscholver, ook wel waterraaf genoemd, moet regelmatig zijn veren drogen om niet te zinken. foto Piet van der Klooster door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het ziet er op het eerste gezicht dreigend uit. Met wijd gespreide vleugels lijkt de aalscholver de eenden in de Zie rikzeese stadsgracht te willen verjagen. Schijn bedriegt ech ter, deze volwassen waterraaf benut de zonnewarmte om zijn verenkleed te drogen. De aalscholver is de enige water vogel die geen vetklier heeft om zijn verendek te beschermen. Zou hij zich niet regelmatig la ten opdrogen, dan zinkt het dier op den. duur, aldus T. Sluijter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Eenden bijvoorbeeld hebben wel een vet klier achterop hun stuit zitten, waar ze voortdurend met hun snavel over strijken om de sub stantie over hun veren te ver spreiden. De aalscholvers herwinnen lang zaam maar zeker terrein op Schouwen-Duiveland, consta teert Sluijter. Op de Roggen- plaat in de Oosterschelde en in de Maire bij Oosterland«zit een tiental broedparen. In de stad wordt de doorgaans schuwe vo gel nog niet vaak gesignaleerd. „Het blijft zeker apart dat een aalscholver z'n oog heeft laten vallen op de gracht van Zierik zee als visgebied. Het is een ech te oogjager, ze moeten het voor al hebben van water met een goed doorzicht. Dat kan van de gracht niet bepaald worden ge zegd." De vogel is volgens Sluijter een echte cultuurvolger aan het wor den en vertoont zich net als de blauwe reiger ook weer steeds vaker in de binnensteden. „Zelfs tot midden in Amster dam aan toe!" De aalscholver is door zijn roof- gedrag weinig populair onder vissers. Die eigenschap, en de gitzwarte veren, bracht het dier ook de bijnaam 'waterraaf', ver telt Sluijter. (Advertentie) 8Q% van de mensen die werk zoeken in de logistiek zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de logistiek. het alfabet van Zeeland WeGeneR dagbladen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De een ziet het als een uitdaging, voor de ander is het een bedreiging. Maar bo venal roept het plan voor het creëren van een zeereservaat ter compensatie van de natuur die moet wijken voor de Tweede Maasvlakte veel vragen op. Dat bleek gisteren tijdens een infor matieavond over het zeereser vaat. Het plan voor het zeereservaat heeft alles te maken met Project Mainportontwikkeling Rotter dam (PMR) ofwel de uitbreiding van de Rotterdamse haven met een Tweede Maasvlakte. Dat gaat ten koste van natuur en om dat natuurverlies te compense ren moet er onder meer - zo is bedacht - een zeereservaat ge realiseerd worden. Dat reservaat - een 25.000 hecta re groot gebied waar door be paalde beheermaatregelen de na tuur extra beschermd wordt - komt hoogstwaarschijnlijk voor de kust van Schouwen-Duive land, Voome-Putten en Goe- ree-Overflakkee. PMR-woordvoerders J. van Schoonhoven en J. Genuit ston den voor de taak uit te leggen (Advertentie) wat de gevolgen van het uitroe pen tot reservaat van een stuk Noordzee betekent en hen werd het vuur na aan de schenen ge legd. De plannen zijn veel onder nemers, zo bleek tijdens de bij eenkomst in Zierikzee, veel te vaag. Ook geeft het hen het ge voel dat zo'n zeereservaat voor al een bedreiging vormt voor zo wel de visserij, als watersport en recreatie. „Wordt voor zo'n klein stukje Maasvlakte straks half Nederland geblokkeerd?", wil een van de ondernemers we ten. Waarop hem bezworen wordt dat dat zeker niet het ge val zal zijn. In de visie van L. van Vliet van de Vereniging Hotels en Pen sions (VHP) moeten (recrea- tie)ondememers het zeereser vaat niet louter als een bedrei ging zien, maar zich ook open stellen voor mogelijke kansen die het biedt. „Bebouwing wordt bijvoorbeeld verboden dus weet je zeker dat er geen windmolens in dat stuk zee mo gen worden gebouwd. Naar mijn idee liggen er zeker kansen voor de recratie." Daar is Re- cron-vertegenwoordiger M. Ruij- tenberg nog niet van overtuigd. „Ik vind het allemaal nog erg vaag. Ik proef toch een heleboel angst en het gevoel onder onder nemers dat men vanuit Den Haag probeert ons hier iets door de strot te duwen. En zolang ik geen helder beeld heb van wat nou precies de beperkingen zijn ben ik niet overtuigd." Visserij Voorzitter J. Geleijnse van de overkoepelende Combinatie van Beroepssvissers Zuid-West-Ne- derland is dat evenmin. Hij ziet vooral bedreigingen want in het zeerreservaat mogen geen 'bo- demberoerende activiteiten' plaatsvinden. Dus kan er niet op mosselzaad of mosselen ge vist worden. „En dat is de dood in de pot voor de mossel visser." De PMR-vertegenwoordigers kunnen niet anders dan toege ven dat als er beroepsgroepen getroffen worden door het zeer reservaat dat hoogstwaarschijn lijk de vissers betreft. „Met die sector zullen wij nog uitgebrei de gesprekken moeten voeren", aldus PMR-projectleidr Van Schoonhoven. (Advertentie) Hierbij de spaanegel voor de spaaractie i.s.m. de Free Record Shop. Iedere dag staat er een spaanegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer t t/m 3 nodig voor uw spaarkaart. Deze actie loopt tot en met 23 juli Alleen orginele spaanegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de PZC ZIERKZEE - Een negentienjarige inwoner van Zierikzee is gisterochtend dood aangetroffen in zijn woning aan het Lange Groenendal. De technische recherche is een onderzoek begonnen, maar gaat volgens een woordvoerster vooralsnog niet uit van een misdrijf. In verband met het standaardonderzoek was de omgeving van het huis enige tijd afgezet. Morgen wordt sectie verricht op het lichaam om de doodsoorzaak vast te stellen. Vermoed wordt dat het te maken heeft met een valpartij de avond tevoren. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat lie veheersbeestjes inzetten voor de bestrijding van bladluis in lindebomen en esdoorns. De aanpak concentreert zich in eerste instantie op de lindes in het centrum van Zierik zee en Noordgouwe. De luizen bedekken 's zomers auto's met een plakkerige stof (honingdauw), die lastig is te verwijderen. In de bo men worden kokers geplaatst, waarin larven van het lieve heersbeestje zitten. Deze larven, en later de lieveheers beestjes, eten de luizen op. Tot dusver werden de luizen bestreden door de bomen te injecteren. Die methode is sinds dit jaar landelijk niet meer toegestaan en vervangen door een milieuvriendelijke aanpak. De gemeente schakelt voor de uitvoering de BTL-bomen- dienst uit Apeldoorn in, die deze aanpak al enige jaren met succes toepast. GOES - De Bovenregionale Recherche Zuid-Nederland heeft gisteren tijdens een grote landelijke actie zeven ver dachten aangehouden in verband met grootschalige frau de met overschrijvingskaarten. Zij zijn in verzekering ge steld. Naar verwachting zullen binnenkort meer aanhou dingen volgen. Vorig jaar kreeg regiopolitie Zeeland een opvallende stij ging van aangiften door particulieren en bedrijven van fraude met overschrijvingskaarten. De recherche ontdek te dat landelijk op grote schaal gegevens op overschrij vingskaarten werden vervalst. Zo werden (veelal grote) bedragen gestort op de bankrekeningen van de verdach ten. De bankrekeningen zijn waarschijnlijk met valse identiteitsbewijzen aangevraagd. Met de fraude is vermoe delijk ruim anderhalf miljoen euro gemoeid. De aangehou den verdachten, variërend in leeftijd van 20 tot 47 jaar, zijn afkomstig uit Nigeria, Kongo en Angola. De meeste verdachten zijn (uitgeprocedeerde) asielzoekers en be schikken veelal over valse identiteitsbewijzen. Er is één Nederlandse vrouw aangehouden. De verdachten worden donderdag voorgeleid. post onvoorzien, oftewel de rese- ve van het waterschap. Het wa terschap moet, om de korting voor de burgers te realiseren, on der meer putten uit de reserve. Dat betekent 640.000 euro in 2005, 2,4 miljoen euro in 2006 en dan aflopend naar 1,2 mil joen euro in 2007. In de reserve zit nu circa 10 mil joen euro. Hoekman: „Het water schap heeft ook nog een zoge noemde stille post. Dat zijn de hectares, waarvan we de waar de niet hebben opgenomen in de ze perspectievennota." Het dage lijks bestuur beloofde nog een keer terug te komen over de ver werking van deze post onvoor zien om helderheid in de finan ciële situatie te krijgen. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De inwoners boven de Westerschelde gaan de komende jaren minder water schapsbelasting betalen. Dat was de uitkomst gisteravond van de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Ei landen. „De burgers voelen het direct in hun portemonnee. Ze zijn heel wat euro's minder kwijt", zei J. Hoekman, die in het dagelijks bestuur over finan ciën gaat. Het was de wens van het alge meen bestuur om de tarieven ste vig te verlagen. De leden waren dan ook complimenteus over de perspectievennota 2005-2010 van het dagelijks bestuur, waar in onder meer de lastenverlich ting voor de inwoners is vastge- legd. Hoekman gaf gisteravond aan wat de consequenties van dit be sluit zijn. „Een huizenbezitter die 500 euro aan waterschapsbe lasting kwijt is, betaalt volgend jaar 35 euro minder. Dit besluit betekent voor grondbezitters een vermindering van 100 euro naar 91 euro." Een aantal leden van het alge meen bestuur wilde iets meer duidelijkheid krijgen over de Advertentie /l/P) I Accountants- en 7T\ I Adviesgroep Rijkse I I Uw partner in zakelijke dienstverlening Op vrijdag 1 juli a.s. is ons kantoor te Goes wegens verhuizing, verzorgd door Vogel Mondial Movers, GESLOTEN De tongval van de werkne mers bij dat Zeeuwse bedrijf is nogal eens Brabants, een en kele keer Limburgs, en de op lettende luisteraar kan er ook wat werknemers uit Zuid-Hol land tussenuit halen. Maar goed, de mensen wonen en werken inmiddels in Zee land en voelen zich maar al te vaak een beetje Zeeuws. Je haalt ze er wel uit hoor, die import. Let maar eens op hoe ze Kamperland uitspreken. Ligt het accent op de laatste lettergreep, dan weet je het al. Die is niet van hier. Nu, met het goede weer, ge ven ze zich ook op een andere manier bloot. Zo verscheen onlangs een collega, niet al leen met haar gebruikelijke zachte G, maar ook met lichte verbrandingsverschijnselen over nagenoeg het hele lichaam ten burele. Haar huid was zodanig aangetast dat ze minstens een week niet naar buiten mocht. Maandag meldde zich een tweede slachtoffer. Die was op de duinen bij Zoutelande gaan wandelen. Hij had een zonnebril opgehad, dat wel. Die afdruk was ook nog goed te zien. Voor de rest had hij vooral een erg rood hoofd. Het leek wel schaamrood. 'and Nazomer Festival wordt dit voor de 5e maal in deze opzet r9aniseerd. Door de Nationale "ementen Prijzen 2005 is het omerfestival uitgeroepen tot Beste o evenement van Nederland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31