Vooral taakstraffen relschoppers voetbal Woonsdag! PZC Tennet handhaaft code oranje Talpa biedt veel Nederlandse programma's Prins geeft geboorte dochter vandaag aan lechter wijkt flink af van eisen Openbaar Ministerie Louis d'Or voor Mark Rietman; Theo d'Or naar Bien de Moor ypotheekrente aar dieptepunt ivoering ichograaf itgesteld Grazen op maat Bijna 1400 honderdplussers Storing in sms-verkeer KPN Jachthaven legionellavrij Leven Mata Hari door kijkdoos Sarapop in brand gestoken morgen is het de héle dag 1 35." 1 13.95 ffi 1 KI UI dinsdag 28 juni 2005 wSusan de Ligt OTTERDAM- De politierech- tin Rotterdam heeft gisteren nieuw hoofdzakelijk taak- affen opgelegd aan relschop- rond de voetbalklassieker tenoord-Ajax in april. Bij de geregeldheden raakten agen- slaags met groepen Feye- »rd-supporters. Daarbij raak- 142 politiemensen gewond. rechter week ook bij deze ede groep supporters flink van de eisen van het Open- r Ministerie, dat celstraffen enkele maanden eiste. Na eerste zitting, begin deze and, ging justitie in beroep te- de werkstraffen die toen iden uitgedeeld, or hun aandeel in de rellen Egen de voetbalsupporters, 5 wie er twee kort de cel in «ten, gisteren een strafrechte stadionverbod voor twee ar, met het eerste jaar een mel- ngsplicht bij alle wedstrijden uFeyenoord. Een man werd gesproken, omdat de locatie ar hij in de fout zou zijn ge- anniet correct stond vermeld, iiur om die reden kunt u an: niet omdat u zich niet af- Hwelijk heeft gedragen die hield de rechter hem voor. «STERDAM - De Postbank daagt de hypotheekrente van- is met 0,1 a 0,2 procentpunt. 1 tarief voor een rentevaste riode van 5 jaar gaat van 3,8 5,7 procent. Dat is het laag- peil sinds de bank in 1973 be omet hypotheken, rarhypotheken van 6 en 7 jaar lat de rente omlaag met 0,2 rocentpunt en voor de overige optijden met 0,1 procentpunt. DXEMBURG - Transportbe- ijven hoeven pas per 1 januari nieuwe digitale tachograaf te ten inbouwen in nieuwe jchtwagens. De ministers van trkeer hebben dat gisteren in nemburg besloten. helft van de EU-landen is niet klaar voor het digitale iteem om de rij- en rusttijden n chauffeurs te controleren, ivendien zijn in september g onderhandelingen met het iropees Parlement over de rij- rusttijden, die in dezelfde re inig worden vastgelegd, derland was wel klaar voor roering per 5 augustus dit t, stelde minister Peijs van rkeer. „Maar we moeten niet ft twee maten gaan meten; al- landen moeten het systeem al- aaal tegelijk invoeren." transportbranche had sterk ingedrongen op uitstel. Trans it! en Logistiek Nederland eesde een chaos als de tacho- rfen verplicht zouden zijn, tar niet beschikbaar. ANP De KNVB bleek allen al een sta dionverbod voor twee jaar en 450 euro boete te hebben opge- legd. De enige vrouwelijke verdachte, een 25-jarige Rotterdamse, werd veroordeeld tot drie maan den cel, waarvan de helft voor waardelijk. De rechter vond ste nen gooien en agressief benade ren van ruiters van de bereden brigade bewezen. „Wat u heeft gedaan slaat echt alles vanmid dag. Ik zie geen reden voor een taakstraf, dit is levensgevaar lijk." Een 28-jarige man uit Ber gen kreeg twee maanden cel, waarvan een voorwaardelijk, omdat hij van dichtbij een grote steen gooide naar de Mobiele Eenheid. Meebrullen Volgens justitie hadden de rel schoppers het vooral gemunt op de politiemensen en was er vaak geen sprake van een strijd tus sen supportersgroepen. „Mee doen, meelopen, meebrullen be tekent dat je meegaat in de mas sa en meedeint op de golven van geweld die de massa veroor zaakt." De rechter wees dege nen die zich voor hun aandeel in de ongeregeldheden kwamen verantwoorden erop dat zij lang niet allemaal deel uitmaakten van de grote groep die continue stenen gooide naar de politie. „Maar ik kan het niet los zien van al die ellende die is aange richt". Zij vroeg herhaaldelijk 'wat dit nu met voetbal te ma ken heeft'. Om vervolgens zelf vast te stellen: „Geen bal." ANP AMSTERDAM - De Louis d'Or, de prijs voor de beste mannelij ke hoofdrol op het toneel, is dit jaar voor Mark Rietman. Bien de Moor kreeg de Theo d'Or voor de beste vrouwelijke hoofd rol. De prijzen zijn de belang rijkste in de Nederlandse toneel wereld. De winnaars werden gister avond in Amsterdam bekendge maakt tijdens een bijeenkomst van de organiserende Vereni ging van Schouwburg- en Con certgebouwdirecties (VSCD). Rietman kreeg de Louis d'Or, vernoemd naar Louis Bouw meester, voor zijn rol van Justus in Raak me aan van Ger Thijs door Het Toneel Speelt, ook in de regie van Thijs. De Moor ontving de Theo d'Or, vernoemd naar Theo Mann- Bouwmeester, voor haar rol van Solange in De Meiden van Jean Genet door het Nationale To neel in de regie van Franz Marij- nen. De Arlecchino voor de in drukwekkendste mannelijke bijdragende rol was voor Bob Schwarze voor zijn rol van Michel Djerzinski in Elemen taire Deeltjes, naar het gelijk namige boek van Michel Houel- lebecq, door het Nationale To neel in de regie van Johan Does burg. Colombina De Colombina voor de indruk wekkendste vrouwelijke bijdra gende rol was voor Celia Nufaar voor haar dubbelrol van Me vrouw Jacobi en Moeder in Scè nes uit een huwelijk van Ingmar Bergman door Toneelgx-oep Am sterdam in de regie van Ivo van Hove. ANP Frits Barend, Beau van Erven Dorens en Henk van Dorp tijdens de presentatie van de najaarsprogrammering van Talpa in Studio 21 in Hilversum, foto Rick Nederstigt/ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Het Mediapark in Hilversum stond gisteren in het teken van Talpa. Het was de dag dat mediamagnaat John de Mol officieel de programmering bekendmaakte van zijn nieuwe televisiezender. Die zendt vanaf 12 augustus uit op het kanaal van kinderzender Nickelodeon. Het grootste deel van de pro grammering was al uitgelekt. Zo was bekend dat program ma's als Barend Van Dorp, Kopspijkers, Expeditie Robin son en een nieuwe serie van Big Brother bij Talpa worden uitge zonden. Verder kwam De Mol met programma's die wel nieuw zijn, maar die vaak zijn geba seerd op een bekende formule, zoals het programma De Bouw, waarin koppels hun droomvilla mogen bouwen lijkt erg veel op een bestaand programma: Het Blok van Net 5. En dan is er na tuurlijk nog het voetbal waar over zo veel te doen is geweest. Het nieuwe Studio Sport zal Eredivisie: De Wedstrijden he ten en wordt iedere zaterdaga vond om half elf en iedere zon dagavond om zeven uur uitge zonden. Bekende gezichten als Humberto Tan en Wilfred Ge- nee nemen de presentatie van het programma voor hun reke ning. Gisteren werd ook bekend dat Studio Sport-presentator Jan Joost van Gangelen defini tief de overstap maakt naar Tal pa. Maar er zijn meer bekende tv-gezichten aangetrokken. Zo keert Rolf Wouters terug op de tv. De oud-presentator zal een grote loterijshow presenteren. Ook Maarten Spanjer maakt zijn televisie-comeback en pre senteert het voetvollevbaltoer- nooi op Aruba. Verder verruilt Ivo Niehe na jaren de publieke omroep voor het commerciële avontuur. Over zijn komst werd al wekenlang gespeculeerd. Tal pa komt verder met twee Neder landse dramaseries en elke avond op werkdagen met nieuws, sport en entertainment. Er is veel ruimte voor het Neder lands product. Binnen een jaar wil Talpa 10 procent van de be langrijkste kijkersdoelgroep aan zich binden. Daarmee doelt De Mol op de groep kijkers in de leeftijd van 20 tot 49 jaar, want die zijn voor adverteerders het belangrijkst. ANP NOORDWOLDE Schaapsherder Sytse Mari- nus trekt met zijn 350 schapen door het Friese plaatsje Noordwolde. Landschapsbeheer Fries land begint in de pro vincie met het op maat inzetten van 'gescheperde' schaapskuddes. De belang rijkste reden om voor deze vorm van landschaps beheer te kiezen, is het waarborgen van het duur zame natuurbeheer. Een andere reden is de flexibe le wijze waarop de schaapskuddes kunnen worden ingezet in diverse soorten terreinen. Daar door kan beter rekening worden gehouden met de begrazingsdruk van het terrein, het aantal graas- dagen, jaargetijden (broed- seizoen) en bloeitijd van bijzondere planten, foto Jacob van Essen/ANP -mr- is PK.- dlE IK UI7 van onze redactie binnenland ARNHEM - De gevolgen van het aanhoudende zomerweer en de relatieve droogte in grote de len van Nederland worden zicht baar. Zo stijgt het waterver bruik tot grote hoogte en onder vindt de scheepvaart hinder. Netbeheerder Tennet handhaaft ook voor vandaag fase 1 ofwel code oranje. Voor Zeeland dreigt een beregeningsverbod. Het is volgens Tennet niet meer overdreven warm, maar het op gewarmde rivierwater bezorgt elekti'iciteitscen trales nog steeds problemen met hun koe ling. Dat heeft Tennet gisteren laten weten. De trage afkoeling na de hittegolf zorgt ervoor dat de centrales over minder koelca- paciteit beschikken en dus niet op volle kracht draaien. Het re serve-vermogen dat de netbe heerder binnen een half uur kan inzetten, schommelde gisteren rond het middaguur net boven de 700 megawatt. Als dit vermo gen verder daalt, dan is sprake van fase 2 of code rood. In het zuiden van Nederland hebben binnenvaartschippers last van een beperkte toegang tot sluizen, vooral in en rond de Maas. Dat zei een woordvoer ster van het Rijksinstituut voor Zoetwaterbeheer en Afvalwater verwerking (Riza) gisteren. Om te zorgen dat de waterstand van de rivier niet te laag wordt, mogen sluizen zo min mogelijk water loslaten. Daarom laten sluiswachters de sluizen pas leeglopen als er voldoende sche pen in liggen. Dat leidt tot lange wachttijden. In België, Frank rijk en Duitsland zijn eveneens lage waterstanden en lange wachttijden bij sluizen gemeld. Ook in andere delen van Zuid-Nederland is er sprake van watergebrek. Een woord voerder van de Unie van Water schappen zegt dat er mogelijk in Zeeland een beregeningsverbod komt. Eerder kondigde water schap Brabantse Delta al een be regeningsverbod in West-Bra bant af. Dit verbod is uitge breid. Dijken Waar nog geen gevaar voor be staat, is het instorten van uit veen bestaande dijken. Dat ge beurde in de droge zomer van 2003 in Rotterdam en Wilnis. VOORBURG - Het aantal Nederlanders dat honderd jaar of ouder is, stijgt snel. Nederland telde op 1 januari dit jaar 1381 honderdplussers. In één jaar tijd is dat aantal met 91 toegenomen. Een halve eeuw geleden telde Nederland slechts veertig inwoners van honderd jaar of ouder. Dat blijkt uit gege vens die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gis teren publiceerde. Eén op de zes honderdplussers is een man. De gemiddelde leeftijd is de afgelopen eeuw onver anderd gebleven: 102,1 jaar. Nederland heeft sinds 29 mei 2004 de oudste mens ter we reld. Deze vrouw, Henny van Andel-Schipper uit Hooge- veen, wordt morgen 115 jaar. Zij krijgt die dag bezoek van prinses Laurentien namens de koningin en van de hoofdrolspelers uit de film Kameleon 2. ANP DEN HAAG - KPN is gisteren getroffen door een grote storing in het sms-verkeer. Daardoor was het voor KPN-abonnees van 11.00 uur tot 15.30 uur niet mogelijk tekstberichten te versturen. Ze konden die wel ontvan gen. Volgens een woordvoerder van KPN ontstond het onge mak door een stoi'ing in een transmissiekabel. KPN heeft 6,3 miljoen klanten met een mobiel toestel. ANP WIJK BIJ DUURSTEDE - Een jachthaven in Wijk bij Duurstede beleeft vandaag een px-imeur: als eei'ste neemt de haven een Nederlandse vinding in gebruik die de drink waterleiding legionellavrij houdt. De Utrechtse commissa ris van de koningin Staal veiTicht de inbedrijfstelling. Het systeem is even doeltreffend als eenvoudig. Een elek trisch verwaimingslint in de waterleiding warmt het wa ter in korte tijd op tot een temperatuur waarbij elke legio- nellabacterie het loodje legt. Er maakt ook een leegloop systeem deel van uit. Uitvinder is de Wijkse loodgieter Hans Korstanje. ANP LEEUWARDEN - Het leven van de vermeende dubbel spionne en danseres Mata Hari is vanaf zaterdag in negen kijkdozen in het Fries Museum in Leeuwarden te zien. Amateur-kunstenares Conny van den Dungen uit Ridder kerk heeft vijf jaar gewerkt aan de gebouwen, poppen en attributen die op een schaal van een op twaalf in de hou ten dozen zijn te bekijken. „Ik ben echt een gi'oot fan van Mata Hari, want wat zij als vrouw deed in haar tijd is uniek", aldus Van den Dungen gisteren. Van den Dungen noemt haar negen kijkdozen een driedimensionale biogra fie. ANP SOMEREN - Onbekenden hebben gisteren in alle vroegte een sarapop, die bij een woning in Someren voor de deur stond, in brand gestoken. Een toevallige passant zag de pop, die een vrouw op haar vijftigste verjaax-dag cadeau wordt gedaan, branden en waarschuwde de bewoners. Zij konden met emmers wa ter de bi'and blussen en zo erger voox-komen. ANP door Barenda Grutterink en John Hermse DEN HAAG - Prins Wil- lem-AIexander doet vanochtend om tien voor tien in Den Haag aangifte van de geboorte van zijn tweede dochter, die zondag werd geboren. De aangifte heeft plaats in het Oude Stadhuis aan de Gi'oen- markt. Ook prinses Amalia werd daar ingeschreven bij de burgerlijke stand. Haar namen waren toen al uitgelekt. Bij de aangifte zullen wederom premier Balkenende en vice-pre sident van de Raad van State, Willink, aanwezig zijn. Burge meester Deetman van Den Haag zal met een ambtenaar van de burgerlijke stand de aangifte in ontvangst nemen. Gistermiddag om vijf uur waren al zevenduizend felicitaties bin nengekomen op de speciale site www.koninklijkhuis.nl. Het feli- citatieregister op Paleis Noord einde ging om 12.00 uur open. In de lunchpauze kwamen de eerste belangstellenden al aan zetten. Om 17.00 uur waren daar duizend gelukwensen ach tergelaten. Hagenaars kunnen ook tex'echt bij een register in het Atrium van het stadhuis aan het Spui. Aan de Universiteit van Gx-oningen heeft de sterren kundige Theo Jurriëns becijferd dat zondagkinderen steeds onge bruikelijker worden, hoewel Alexander en Maxima er dus twee hebben. ANP (Advertentie) Het grootste assortiment Sigaren in de Benelux TABAK SPECIAALZAAK BEN EVERSE Open alle dagen van 08.00 - 12,00 uur en van 12.30 - 18.00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur. Zondag is onze rustdag. Uw sigaren adviseurs BEN MAWILLA Westkade 97 Sas van Gent - tel. 0115-451706 E-mail: tabakspeciaalzaak.everse@wxs.nl Specialist in longfillers. Wij beschikken over een klimaatkamer van 16 m2 (Advertentie) „Maar dit soort problemen kun nen pas ontstaan na veel lange re periodes van droogte", aldus de woordvoerder van de unie. „Zwakke punten zijn al her steld. We zijn sinds 2003 een stuk wijzer geworden en houden dijken goed in de gaten." Klanten van drinkwaterbedrijf Hydron Zuid-Holland hebben vorige week een recordhoeveel- heid water verbruikt, meldde het bedrijf gisteren. Van zater dag 18 tot en met vrijdag 24 juni stroomde x'uim een miljard liter water uit de kranen in oostelijk Zuid-Holland. Normaal schom melt het watergebx'uik in die re gio tussen 830 en 880 miljoen li ter water. Hydron verwacht geen watei'tekort. Ook andere waterleidingbedrijven melden een flink hogere afzet. ANP ALLEBY /TN regisseursstoel j Massief beukon. d KINDERACTIVITEIT INGOLF eetkamerstoel j Antiek gebeitst ZZ Max. 4 p.p. .«namiAir ZWEEDSE VEILING /T\ Topproducten H Onder STORM /T\ staande lamp l j 120 cm hoog venof 17 uur (T) Woonsdag zi|n er speciale VjuX reslauront aanbiedingen Voor alle aanbiedingen geldt alleen geldig op 29 juni '05 OP=OP en max. 3 p.p. 0900-235 45 32 (0 10/min.) J00J A9 '«Wj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3