torsele wil jongeren vasthouden zc Nobel wonen aan de Grote Markt Waterschap verlaagt tarieven fors Thoolse haven moet bruisen Kapelle wil jeugdbij beleid betrekken ,13 nbitieus woningbouwprogramma in bijna alle kernen mofeest ïgddisco lAZET f Vernet Appartementen in hartje Goes Woningbrand in Wemeldinge Lieveheersbeestjes tegen bladluis Drankrijder moet boeten Aanhoudingen wegens fraude J eugdactiviteiten bij Schaapskooi agenda dinsdag 28 juni 2005 job Paardekam JXE - De gemeente Kapel jongeren actiever betrek- ij de totstandkoming van leningen die voor hen zijn |d. Dat staat in de jeugdno- 16-2008. d dat over jeugd werd be- jijkt definitief voorbij. Te- jordig gebeurt dat samen met de jongeren. In het verleden is vaak gebleken dat de jeugd zuiniger omgaat met bijvoor beeld een jongerenontmoetings plaats als ze betrokken wordt bij het tot stand komenervan. Daarom wil Kapelle de jongens en meiden nu ook actiever be trekken bij het realiseren van voorzieningen. Momenteel gebeurt dat al in We- meldinge, waar gezocht wordt naar een nieuwe hangplek. Ook in de toekomstige nieuw bouwwijk Zuidhoek bij Biezelin- ge hoopt de gemeente straks sa men met de jeugd iets te verwe zenlijken. Verder borduurt de jeugdnota vooral voort op be staand beleid en worden de nodi ge open deuren ingetrapt. Het bevorderen van het welbe vinden van de jeugd, zorgen voor een open inrichting van speelterreintjes, het behouden van de kinderopvangvoorzie ning en het stimuleren van het gebruik van de bibliotheek on der jongeren. Wie kan het daar mee oneens zijn? De gemeente wil de consultatie teams op de basisscholen, die nu bij wijze van proef actief zijn, na 2006 een structureel karak ter geven. De teams bestaan uit mensen uit verschillende takken van de jeugdhulpverlening en kunnen scholieren met uiteenlo pende problemen in een vroeg stadium helpen of doorverwij zen naar allerlei instanties. Er wordt zelfs aan gedacht om de hulp uit te breiden tot nul tot vierjarigen. Harmen van der Werf KENSZAND - De groot- tdaging waarvoor Borsele iet nieuwbouwprogramma is het binnenboord hou- an jongeren. Om dit voor r te krijgen, wordt gepro- van andere gemeenten te aldus wethouder M. Ver- yermue (CDA). 1 in Zeeland als daarbui- ijken medewerkers van de ■nte Borsele rond. „In het •Brabantse Bladel slagen lijvoorbeeld in goedkoper luwen, terwijl de grond luurder is dan hier. Hoe in, zijn we aan het uitzoe wie weet, kunnen we dat Borsele ook doen", hoopt ue-Vermue. Met veel be- telling wordt ook gekeken Êen project van het Terneu- jbouwbedrijf Van der Poel. ïiderneming heeft een wo- pntwikkeld voor 140.000 In serie gaan die huizen ge ld worden, in twee maan- ijd. In Axel moet het eerste .jzen. ners fen enquête van de Borselse renraad is voorts gebleken pder jongeren nogal wat be- e zou bestaan aan kamers, rsele zijn die niet veel te i. De wethouder wil in sa- iraak met woningcorpora- k B Wonen bezien hoe aan ns kan worden voldaan en vaar. Heinkenszand lijkt et meest voor de hand te rsele gaat de komende tijd ;ens behoorlijk gebouwd - In café Pake Sake in vindt vidjdag 8 juli weer Dmmy's Gay Friendly Par- lats. Het thema is dit keer alian christmas. sest op die dag begint om uur. S - Het jongerenplatform houdt vrijdag weer een isco voor jongeren van en 15 jaar in discotheek ees. Het alcoholvrije feest om 19.30 uur. (Advertentie) OZIJNEN-ZONWERING r.AAZET.NU elle - Tel. 0113-330M3 izorgklachten: |)0-0231231 maandag t/m vrijdag Vdurende de openingstij- »i;zaterdags tot 12.00 uur pACTIE ELANDEN/THOLEN tionspark 28 bus31 0 AA GOES 0113-315670 1:0113-315669 hail: redgoes@pzc.nl pnk Balkenende (chef) prid Huibers eke van der Jagt |ek Janssen b Paardekam Jende Vries (sport) irmen van der Werf entrale redactie itionspark 28 stbus 31 60 AA goes (0113)315500 x: (0113)315669 nail: redactie@pzc.nl '.pzc.nl nail: web@pzc.nl worden. Op de planning die de gemeente bij de provincie heeft ingediend, staan voor dit jaar 54 woningen. In 2006 schiet dat aantal door naar 164, in 2007 naar 254, in 2008 naar 173 en in 2009 naar 151. In Heinkenszand, 's-Gravenpol- der en Lewedorp is de meeste nieuwbouw gepland, met de na druk op Heinkenszand waar Over de Dijk II in ontwikkeling is. Maar ook andere dorpen ont snappen niet aan de aandacht. In 's-Heerenhoek staan dertig woningen voor ouderen op het programma in 2006-2007 en ruim veertig huizen in De Blik ken II in 2008 en 2009. Borssele krijgt in 2007 zestien huizen in de Monsterhoek. Vermue-Ver- mue: „Dat worden woningen voor bejaarden of jongeren, af hankelijk van de behoefte." Ovezande staat in de planning voor veertig woningen in de ja ren 2007 tot en met 2010. Nieuw bouw in Ovezande heeft lang op zich laten wachten. Zo ook in Baarland waar projectontwikke laars zich hebben stukgebeten op een idee voor de verbouwing van een oude boerenschuur aan de Torenstraat. Inmiddels ligt er een plan dat volgens de gemeen te voldoet. Vier woningen ko men in de schuur en drie losse op het erf. Dat moet in 2006 ge beuren. In 2009 en 2010 wacht Baarland dan nog een uitbrei ding met twintig huizen. Hoedekenskerke krijgt in 2007 twintig nieuwe woningen op de locatie van de oude school aan de Vinningestraat. Kwadendam- me komt 'goed' weg met tien ap partementen op de plek van voormalig café De Kroon en vijf tien huizen in 2006 en 2007 in het nieuwbouwplan Oude Vree land H. Nieuwdorp moet langer geduld hebben. Het terrein van transportbedrijf Boot Buteyn komt vrij. Van 2007 tot en met 2009 is daar de bouw voorzien van dertig huizen. Driewegen, Oudelande en Elle- woutsdijk zijn de kernen waar nauwelijks nieuwbouw is ge pland. Wat betreft Ellewouts- dijk merkt Vermue-Vermue op dat de vraag daar beperkt is, ge zien het aantal woningen dat er te koop staat. Al met al heeft Borsele een fors nieuwbouwpro gramma. Niet té fors, volgens de wethouder, want Borsele is één van de weinige Zeeuwse gemeen ten met een natuurlijke groei en van leegstand is geen sprake. De monumentenpanden Rijssel (rechts) en Den Ingel worden omgebouwd tot appartementen. door Frank Balkenende GOES - Er komen weer bewoners aan de Grote Markt in Goes. Projectontwik kelaar Timewalk BV uit Middelburg laat de statige, middeleeuwse panden Den Ingel en Rijssel, de laatste is in de volksmond bekend als De Zoutkeet, om bouwen tot luxe appartementen. Een opsteker voor de qua permanente bewo ning ontvolkte binnenstad. Na het vertrek van de Rabobank naar de Dam begin vorig jaar, ontfermde Ti mewalk zich over de panden Grote Markt 1 en 3. Althans over de bovenste bouwlagen, want de begane grond is in handen van een winkel in woonaccessoi res. Plan is er zeven appartementen in te maken. Nummer 1, het hoekpand met de mar kante Franse kap, krijgt er vier. Drie bo ven elkaar en één maisonnette aan de achterzijde. Het buurpand, nummer 3 dat een stuk forser is dan het hoekpand, herbergt straks drie appartementen. Twee zijn er verdeeld over twee verdie pingen, het derde is te vinden aan de achterkant. Volgens makelaar/taxateur J. Jobse van Sinke Komejan, die de appartementen verkoopt, bezit Den Ingel (nummer 3) het fraaiste interieur. „Het voormalige pand van de Rabobank is indertijd inge richt als kantoor en daarbij is een aan tal authentieke elementen verloren ge gaan. Den Ingel heeft die nog volop. Op de eerste etage zie je bijvoorbeeld een prachtige schouw, oude lambriseringen en balkenplafonds." Beide panden krijgen een gezamenlijk dakterras, dat volgens Jobse uitzicht biedt op twee trapgeveltjes, die verscho len liggen achter Den Ingel en Rijssel. „Ik denk dat weinig Goesenaren ze ooit hebben gezien. Vanaf het dakterras kijk je ook op de Grote Kerk, aan de voorzij de op de Grote Markt. Het is een bijzon dere plek." Bouwgroep Peters uit Middelburg, ge specialiseerd in het opknappen en ver bouwen van monumentenpanden, voert de renovatie uit. Het sloopwerk is al be gonnen. In de Rijssel wordt momenteel bijna alles wat herinnert aan de kan toorfunctie weggehaald. Alleen de lift blijft zitten. Maatwerk De verbouwing is geen sinecure, omdat rekening moet worden gehouden met al le historische details. Een wenteltrap inbouwen in een oud pand kost meer dan een trap plaatsen in een nieuw bouwwoning. Het is bovendien lastig werken in oude panden, zeker als ze in geklemd staan in de binnenstad. Daar om kost de renovatie enkele miljoenen euro's. Jobse: „De plek is moeilijk be reikbaar, je kunt er geen kraan neerzet ten. Daarnaast is alles maatwerk, dus ik schat in dat de bouwtijd zo'n tien maanden bedraagt." Volgens Jobse is de animo groot, maar twijfelt een deel van de gegadigden nog of dit nu de plek voor hun is. Voor ge luidsoverlast hoeven ze niet te vrezen, zegt Jobse. „Waar mogelijk wordt er dubbel glas gezet en anders plaatsen we voorzetramen." Een andere drempel kan de prijs zijn, want voor een appel en een ei aan de markt wonen in een ka raktervol, gemoderniseerd monumen- tenpand, bestaat alleen in sprookjes. Het goedkoopste appartement, de mai sonnette achter de Rijssel, kost 269.000 euro. Het duurste moet 379.000 euro op brengen. Gegadigden zijn senioren, die dichtbij voorzieningen willen wonen, en dertigers, veertigers met een dubbel inkomen. Jobse merkt dat binnensteden steeds meer in trek komen als woon- stek. „Mensen zoeken gezelligheid, wil len het uitgaansleven in. Het is trendy om aan de Grote Markt te wonen. Het centrum trekt trouwens ook jongeren aan. Ik heb laatst nog een appartement aan de Korte Kerkstraat verhuurd aan drie jonge gasten." Dat moet de Goese wethouder C. Lins- sen als muziek in de oren klinken. Hij probeert het wonen boven winkels te sti muleren, in een poging de binnenstad te verlevendigen. De gemeente stelt eigena- foto Dirk-Jan Gjeltema ren van winkelpanden een premie van vijfduizend euro in het vooruitzicht als ze hun verdiepingen bewoonbaar ma ken Tot nu toe haalt de regeling wei nig uit. De verbouwingskosten zijn een veelvoud van de premie, die daarbij nog eens is beperkt tot maximaal acht pan den, „Dat is een druppel op de gloeien de plaat. Het is lastige materie. De ver diepingen hebben meestal geen eigen opgang en.de bereikbaarheid is vaak be roerd", weet Jobse. Imposante geschiedenis Hetzelfde geldt voor Den Ingel en Rijs sel, maar daar staat een imposante ge schiedenis tegenover. Rijssel stamt uit 1500 en was toen al een herberg: In den Rijssel. Later, in 1618, kreeg de uitspan ning de naam De Zoutkeet, waaraan ruim honderd jaar later het bijvoeglijke Grote werd geplakt. In 1944 werd de herberg een kantoor, samen met buur pand Den Ingel. De Keuringsdienst Zee land (voor landbouwzaden en poot- goed) trok erin, om in 1960 plaats te ma ken voor het waterschap. De stoelen dans ging voort, want in 1983 vormden beide panden het regiokantoor van Ra bobank Goes, die vorig jaar naar de Dam verhuisde. In de loop der eeuwen veranderde het uiterlijk drastisch: van trapgevel, via klokgevel naar een Fran se kap, Den Ingel, opnieuw gebouwd na de brand van 1554, kende illustere be woners, onder wie een ridder, een dijk graaf, een wethouder, burgemeesters en notarissen. Een nobel stukje Goes dus. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De inwoners boven de Westerschelde gaan de komende jaren minder water schapsbelasting betalen. Dat was de uitkomst gisteravond van de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Ei landen. „De burgers voelen het direct in hun portemonnee. Ze zijn heel wat euro's minder kwijt", zei J. Hoekman, die in het dagelijks bestuur over financién gaat. Het was de wens van het alge meen bestuur om de tarieven ste vig te verlagen. De leden waren dan ook complimenteus over de perspectievennota 2005-2010 van het dagelijks bestuur, waar in onder meer de lastenverlich ting voor de inwoners is vastge legd. Hoekman gaf gisteravond aan wat de consequenties van dit besluit zijn. Reserve „Een huizenbezitter die 500 eu ro aan waterschapsbelasting kwijt is, betaalt volgend jaar 35 euro minder. Dit besluit bete kent voor grondbezitters een ver mindering van 100 euro naar 91 euro." Een aantal leden van het algemeen bestuur wilde iets meer duidelijkheid krijgen over de post onvoorzien, oftewel de reserve van het waterschap. Het waterschap moet, om de korting voor de burgers te realiseren, on der meer putten uit de reserve. Dat betekent 640.000 euro in 2005, 2,4 miljoen euro in 2006 en dan aflopend naar 1,2 mil joen euro in 2007. In de reserve zit nu circa 10 mil- WEMELDINGE - Een brand is gistermorgen uitgebroken in een woning aan de Prinses Irenestraat in Wemeldinge. Het vuur ontstond rond tien voor negen in de woonka mer. De 22-jarige bewoonster en haar driejarig zoontje moesten het huis via het slaapkamerraam ontvluchte. Nie mand raakte gewond. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat lie veheersbeestjes inzetten voor de bestrijding van bladluis in lindebomen en esdoorns. De aanpak concentreert zich in eerste instantie op de lin des in het centrum van Zierikzee en Noordgouwe. De lui zen bedekken 's zomers auto's met een plakkerige stof (ho ningdauw), die lastig is te verwijderen. In de bomen wor den kokers geplaatst, waarin larven van het lieveheers beestje zitten. Deze larven, en later de lieveheersbeestjes, eten de luizen op. Tot dusver werden de luizen bestreden door de bomen te injecteren. Die methode is sinds dit jaar landelijk niet meer toegestaan en vervangen door een milieuvriendelij ke aanpak. De gemeente schakelt voor de uitvoering de BTL-bomendienst uit Apeldoorn in, die deze aanpak al enige jaren met succes toepast. MIDDELBURG - Een jaar de auto laten staan. Dat was het vonnis van de Middelburgse politierechter over een 37-jarige verdachte uit Roosendaal die al voor de derde keer met drank achter het stuur is gestapt. Bij de man werd vorig jaar februari in Middelburg een ademalcohol- gehalte van 805 microgram gemeten. Dat is bijna vier keer zoveel als toegestaan. De man had tot dan toe al twee alcoholovertredingen op zijn naam staan. Omdat ook een eerder gegeven voorwaar delijke straf van drie maanden rijontzegging van kracht werd, kwam de rechter in totaal op een ontzegging van een jaar. Daarnaast moet de man een boete van 900 euro betalen. GOES - De Bovenregionale Recherche Zuid-Nederland heeft gisteren tijdens een grote landelijke actie zeven ver dachten aangehouden in verband met grootschalige frau de met overschrijvingskaarten. Zij zijn in verzekering ge steld. Naar verwachting zullen binnenkort meer aanhou dingen volgen. Vorig jaar kreeg regiopolitie Zeeland een opvallende stij ging van aangiften door particulieren en bedrijven van fraude met overschrijvingskaarten. De recherche ontdek te dat landelijk op grote schaal gegevens op overschrij vingskaarten werden vervalst. Zo werden (veelal grote) bedragen gestort op de bankrekeningen van de verdach ten. De bankrekeningen zijn waarschijnlijk met valse identiteitsbewijzen aangevraagd. Met de fraude is vermoedelijk ruim anderhalf miljoen eu ro gemoeid. De aangehouden verdachten, variërend in leeftijd van 20 tot 47 jaar, zijn afkomstig uit Nigeria, Kon go en Angola. De meeste verdachten zijn (uitgeprocedeer de) asielzoekers en beschikken veelal over valse identi teitsbewijzen. Er is één Nederlandse vrouw aangehouden. De verdachten worden donderdag voorgeleid. joen euro. Hoekman: „Het water schap heeft ook nog een zoge noemde stille post. Dat zijn de hectares waarvan we de waarde niet hebben opgenomen in deze perspectievennota. Het dagelijks bestuur beloofde nog een keer terug te komen over de verwerking van deze post onvoorzien om helderheid in de financiële situatie te krij gen. door Harry Veenstra THOLEN - Er is zo'n mooie ha ven in Tholen. Maar er gebeurt eigenlijk niets. Dat vindt de On dernemersvereniging Tholen. De vereniging wil daarom de ha ven laten bruisen tijdens het Ha- venfeest op 16 juli. „Het werd hoog tijd dat er iets ging gebeuren in de haven", vin den Cees Laban en Rens Tic- hem, twee leden van de activitei tencommissie van de onderne mersvereniging. „Vooral na de uitbreiding met het waterfront bij de haven is het een prachtig gebied geworden." Met het havenfeest wil de vereni ging laten zien dat het ook gezel lig kan zijn in Tholen. Beiden herinneren zich de havenfeesten in de jaren zestig. „Maar die zijn op een gegeven moment ver waterd.". Er zijn op 16 juli de hele dag ac tiviteiten in en rond de haven. De blaaskapel van Concordia maakt 's ochtends een rondgang door Tholen om de inwoners mee te nemen naar het feest. Om 11.00 uur is er een optreden van Clown Selma en om 12.00 uur treedt het Schorrekoor op. Om 13.30 en om 15.30 uur zingt een Thools popkoor. Jan Plezier Het Tilburgs Visserkoor maakt een rondgang en zingt op ver schillende plaatsen. De grootste klomp van Nederland is te be- HEINKENSZAND - Met de schaapsherder mee en een zwerf tocht maken, het kan deze week bij de Schaapskooi tussen Hein kenszand en Nisse. De kennismaking met de herder is morgen. Kleuters tot zes jaar mogen meedoen, begeleid door ouders of grootouders. De start is 's middags tussen half twee en half drie. De zwerftocht voor kinderen vanaf acht jaar is zaterdag. Zij krijgen een kompas en een land kaart mee. De tocht is tweeën halve kilometer lang. De start is ook tussen half twee en half drie 's middags. zichtigen en men kan met een Jan Plezier, getrokken door Frie se paarden, een rondrit door de stad maken. Voor de jeugd zijn er springkussens en staat er een draaimolen. Bovendien komt de Kameleon, uit de gelijknamige film, naar de haven van Tholen. In de Kameleon kan men een rondvaart maken. Haringhappen Een van de hoogtepunten van de dag is het Thoolse kampioen schap haringhappen. De deelne mers hebben vanaf 14.30 uur twintig minuten de tijd om zo veel mogelijk haringen naar birf- nen te werken. Voor de winnaar is er een wisselbeker en een tro fee beschikbaar. 's Avonds zijn er optredens in de tent van het One TVo Trio, Rob bie Ronalds en de Havenzan gers. De avond wordt muzikaal omlijst door de Radio Noordzee Drive-in show. Kaarten voor dë- ze avond zijn verkrijgbaar bij de winkeliers in Tholen. „Er is veel belangstelling", weten La- ban en Tichem. „Dus men moet er snel bij zijn." I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, Grote Markt,13.00-16,00 uur: Beklim ming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 geopend ter bezichtiging; Markiezenhof, 13.00-16.30 uur: Roofvo gelshow; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Grote Kerk, 12.30 uur: Marktconcert Kees van Eersel; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga, Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17 45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KAMPERLAND Casembroodhuis, 18.30-19.00 uur. Wandelvierdaagse. KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17 00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel, 13.00-13.30 uur Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics; WEMELDINGE - De Wemel. 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29